Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 2022 roku

* * *

Wykonawca wybrany na dokończenie trasy tramwajowej

21 grudnia 2022 roku (po 4 miesiącach od otwarcia ofert) Tramwaje Szczecińskie wybrały wykonawcę budowy dalszej części trasy tramwajowej w kierunku Krzekowa. Z czterech zgłoszonych do przetargu ofert na kwoty od 101 - 123 milionów brutto, wybrano konsorcjum firm TORMEL Sp. z o.o. z Poznania i STANLED I Sp. z o.o. ze Stargardu, która wykona prace za 101 781 430,46 zł. Sprawa nr 14/ZP/DZ/7/UM/2022.

Tramwaje Szczecińskie zamierzały przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 90 890 923,00 zł brutto. Jednak z uwagi na rosnące koszty materiałów i pracy, postanowił zwiększyć brakującą kwotę do zaproponowanej kwoty przez wykonawcę.

Ten etap (II) inwestycji zakłada rozbudowę układu drogowego od ronda „Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ” do ulicy Żołnierskiej, gdzie torowisko zostanie poprowadzone środkiem (linia dwutorowa), pomiędzy jezdniami nowo budowanej ulicy Szafera. Zostanie wybudowane prawie 600-metrowy odcinek z jezdnią do połączenia z istniejącym torowiskiem w ciągu Żołnierskiej. Torowisko będzie przystosowane do ruchu autobusowego. Na skrzyżowaniu Szafera z Żołnierską powstanie pełen węzeł rozjazdowy z krótkim wyprowadzeniem torów w kierunku Sosabowskiego. Pętla Krzekowo zostanie zlikwidowana.

Na podpisanie umowy musimy poczekać dziesięć dni, bo pozostali oferenci mogą zaskarżyć wybór Tramwajów Szczecińskich. Po podpisaniu umowy konsorcjum będzie miało dwa lata od dnia podpisania umowy na zakończenie inwestycji.

Kolejne zmiany na Wyzwolenia

17 grudnia 2022 roku wprowadzono kolejne zmiany związane z przebudową torowiska tramwajowego w ciągu alei Wyzwolenia wymuszające korektę tras linii autobusowych. I tak:

• Autobusy linii 806, 812, B, 522, 523, 525, 530, 532 w kierunku pętli „Pomorzany Dobrzyńska”, „Plac Rodła”, „Osiedle Bukowe”, „Osiedle Kasztanowe”, „Dąbie Osiedle” i „Zajezdnia Golęcin” od ronda Giedroycia kursować będą przez al. Wyzwolenia, ul. Felczaka, ul. Unisławy, pl. Witosa do al. Wyzwolenia i dalej bez zmian. Przystanek „Kołłątaja” zlokalizowany będzie w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia (na wysokości przebudowywanego przystanku tramwajowego, nr 12734). Przystanek „Odzieżowa” zostanie wyłączony z użytkowania. Uruchomiony zostanie tymczasowy przystanek „Unisławy” (nie dotyczy linii B), zlokalizowany w ciągu ul. Unisławy za skrzyżowaniem z ul. Niedziałkowskiego (nr 19011).

• Autobusy linii 87 w kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” od ronda Giedroycia kursować będą przez ul. Felczaka do przystanku „Wąska Floating Arena” i dalej bez zmian. Przystanek „Kołłątaja” zlokalizowany będzie w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia (na wysokości przebudowywanego przystanku tramwajowego, nr 12734). Przystanek „Odzieżowa” zostanie wyłączony z użytkowania.

Podstacja Kolumba - plac budowy przekazany

Tramwaje Szczecińskie 9 grudnia 2022 przekazały teren podstacji "Kolumba" do przebudowy i renowacji firmie firmie MMT IDEA Sp. z .o.o. Sp. k., która wygrała przetarg proponując kwotę 11 397 160,07 zł z wykonanie zadania.

Budynek podstacji jest wpisany do rejestru zabytków przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i wymaga remontu, by zapobiec jego niszczeniu. Samo wyposażenie podstacji ma już ponad 40 lat, przez co wymaga coraz częstszych napraw. Dodatkowo nie zapewnia wymaganej współcześnie pewności i niezawodności zasilania oraz zdalnego sterowania podstacją.

W ramach przebudowy podstacji przy ulicy Kolumba 86 (Wyspa Jaskółcza) wykonane zostaną prace: pełne odnowienie budynku zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków, wymiana urządzeń i instalacji wewnątrz budynku na nowe, rozbiórka obiektów gospodarczych, wykonanie iluminacji budynku oraz wygrodzenie terenu podstacji.

Zachodnia obwodnica Szczecina coraz bliżej

Dyrektor szczecińskiej GDDKiA podpisał w 30 listopada dwie umowy na wykonanie projektu zachodniej obwodnicy Szczecina wraz z tunelem pod Odrą.

dojazd
foto: GDDKiA, obejście
zachodnie Szczecina

O zachodniej obwodnicy miasta mówi się od lat – ważna jest dla Szczecina i całego regionu. Ma uwolnić Szczecin od uciążliwego i niebezpiecznego tranzytu do zakładów chemicznych w Policach, jak też skrócić dojazd ze Szczecina nad morze oraz ze Szczecina ekspresową drogą S6 w kierunku Gdańska. Podpisano dwie umowy, bo zlecający podzielił projektowanie na dwie części. Pierwszą z nich, to 25-kilometrowy odcinek Kołbaskowo - Police, zaprojektuje je konsorcjum firm TPF i Databout w ciągu 13 miesięcy, a wartość umowy to 14,94 mln zł.

Drugą umowę natomiast podpisano z firmą Voessing Polska, która ma przygotować projekt 23- kilometrowego odcinka Police - Goleniów wraz z pięciokilometrowym tunelem pod Odrą w ciągu 15 miesięcy. Kontrakt wart jest 39,8 mln zł. Tunel to najbardziej skomplikowana część przedsięwzięcia. Przebiegać będzie 30 metrów pod dnem Odry. Dla porównania tunel w Świnoujściu jest wydrążony 13 metrów pod dnem Świny.

Po opracowaniu projektów planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie pozyskanie nieruchomości pod drogę.

Źródło: GDDKiA, 30 listopada 2022

Zagłosuj na zlot zabytkowych autobusów na Wałach Chrobrego w ramach SBO 2023

dojazd
foto: STMKM
Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej zaprasza i zachęca do oddawania głosów na projekt w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 - projekt numer 7, który znajduje się na liście projektów dzielnicowych obszaru „Stare Miasto, Nowe Miasto, Miedzyodrze – Wyspa Pucka”. Głosowanie obywać się będzie w dniach 29 listopada - 13 grudnia 2022.

W tym roku po raz kolejny startujemy z projektem remontu Volvo B10MA, będącego wizytówką komunikacji autobusowej w Szczecinie na przełomie wieków. To właśnie w drugiej połowie lat 90. XX wieku do Szczecina przybyło łącznie 80 pojazdów tego typu, w dwóch partiach po 40 pojazdów. Zrewolucjonizowało to podróżowanie autobusami po Szczecinie.

Projekt został rozszerzony o zlot zabytkowych autobusów, w ramach obchodów jubileuszu 95-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie, który odbędzie się na Wałach Chrobrego i stanowić będzie nie lada atrakcję dla mieszkańców miasta, a także przyjezdnych na to wydarzenie turystów z Polski i zagranicy.

Czytaj więcej: STMKM, 29 listopada 2022

Tabor w SPPK na dzień 15 listopada 2022

Stan taboru na 15 listopada 2022 roku w zajezdni autobusowej w Policach wynosił 46 autobusów różnych marek. Są to:

MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN NG 323 LIONS CITY G - 14, SOLARIS URBINO 12 - 8, SOLARIS URBINO 18 - 8, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Zestawienie taboru

Kryzys finansów samorządowych

Jak podają wiadomosci.szczecin.eu, miasto przez decyzje rządu systematycznie z roku na rok traci coraz więcej pieniędzy, bo udział samorządów w podziale PIT maleje, bo gdyby nie te decyzje w kasie miasta byłoby aż o 335 mln zł więcej! Niestety to nie koniec, rosnące stopy procentowe zwiększyły koszt obsługi miejskich kredytów. Wysokie ceny paliwa wymusiły przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na transport publiczny. Do tego dochodzą astronomiczne podwyżki cen prądu i nieustające dopłaty do oświaty i pomocy społecznej, które są przerzucane na samorząd.

W związku z powyższym, aby ratować miejski budżet oszczędności miasto zaczęło od wyłączenia iluminacji charakterystycznych miejskich obiektów (np. Pomnik Czynu Polaków, Trasa Zamkowa, Brama Królewska) czy ograniczenie temperatury w magistracie do 19 stopni C. Oprócz tego nie będzie imprezy sylwestrowej i iluminacji świątecznych na ulicach miasta. To małe, ale potrzebne kroki do zbilansowania budżetu.

Miasto zmuszone została do zmniejszenia wydatków na inwestycje, które w przyszłym roku będą o blisko 300 mln zł mniejsze niż w roku obecnym. Wymusiło to rezygnację z poniższych zadań jak: przebudowa alejek spacerowych w Parku Kasprowicza, przebudowa ulic Kniewskiej/Lubczyńskiej, Smoczej/Krzemiennej, Emilii Plater, Budzysza-Wosia, Cyfrowej, Żupańskiego. Przebudowa kąpieliska Głębokie, Plaży Mieleńskiej, czy zielonych ogródków i przedogródków, wymiany asfaltu na ulicach i wiele innych pomniejszych inwestycji.

Również w przypadku braku środków z Krajowego Programu Odbudowy i Unii Europejskiej „zamrożone” zostaną także poniższe zadania: tramwaj do Mierzyna, III etap Trasy Północnej, Most Kłodny, dalsza modernizacja torowisk, zakup tramwajów i autobusów niskoemisyjnych czy rozbudowa kortów tenisowych przy alei Wojska Polskiego.

Źródło: Foto: gs, 14 listopada 2022

Tabor w zajezdni Dąbie na dzień 14 października 2022 roku

Stan taboru w SPA "Dąbie" na dzień 14 października 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 109 autobusów różnych marek takich jak:

SOLARIS URBINO 12 - 32, SOLARIS URBINO 12 HYBRID - 1, SOLARIS URBINO 18 - 52, MERCEDES BENZ 0530G Citaro, 530 Citaro - 24.

wykaz autobusów

Przetarg na nowe tramwaje dla Szczecina

Jak informują nas Tramwaje Szczecińskie, w najbliższym czasie można spodziewać się przetargu na nowe tramwaje. Nie będzie to jednak duże zamówienie, bowiem przewoźnik planuje kupić… dwa kolejne tramwaje do samodzielnego montażu. Podobnie jak najnowsze wagony w taborze spółki, także te mają być wagonami dwukierunkowym.

Czytaj więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 13 października 2022

Falstart z montażem rozjazdów i kolejna próba ułożenia

9 października miało nastąpić ułożenie rozjazdów nakładkowych w ciągu ulicy Krzywoustego i na placu Zwycięstwa do godziny 12:00, co wymagało wstrzymanie ruchu tramwajowego na odcinku Gumieńce – plac Zwycięstwa i Bohaterów Warszawy – plac Zwycięstwa. Została uruchomiona linia autobusowa zastępcza 808. Po godzinie 12:00 miał obowiązywać ruch wahadłowy tramwajów aż do odwołania.

Niestety nic z planów montażu nakładek, które zaplanowała firma MTM S.A. z Gdyni, nie wyszło ze względu na „nieprzewidziane problemy" na torowisku tj. firma napotkała na kolizję z infrastrukturą podziemną uniemożliwiającą wykonanie podbudowy pod tymczasowy rozjazd. Firma MTM musi skorygować projekt i miejsce umieszczenia rozjazdu, jak też organizację ruchu w miejscu inwestycji. Podjęto więc decyzję o przerwaniu prac i przesunięcie wprowadzenia tramwajowego ruchu wahadłowego na następny tydzień. Pomimo tych trudności na placu Zwycięstwa prowadzone są roboty budowlane.

* * * * * *

16 października wykonawca podejmie kolejną próbę wykonania rozjazdów nakładkowych. W związku z tym na placu Zwycięstwa do godziny 12:00 wstrzymany zostaje ruch tramwajowy na odcinkach Gumieńce – pl. Zwycięstwa i Bohaterów Warszawy – pl. Zwycięstwa. Po godzinie 12:00 zostanie on wznowiony, po jednym torze wahadłowo w obu kierunkach. Rozjazdy nakładkowe zostaną położone na ulicy Krzywoustego pomiędzy Bogusława i placem Zwycięstwa i na wysokości przystanku tramwajowego "Brama Portowa" na placu Zwycięstwa.

Kryzys kadrowy i cięcia w komunikacji

Niespotykany od lat kryzys kadrowy i finansowy całej komunikacji miejskiej w Szczecinie (brak kierowców i motorniczych, tabor jest coraz starszy) spowodował cięcia od 9 października 2022 tj. zmiany rozkładów jazdy i częstotliwości kursowania wszystkich linii tramwajowych - 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, która wynosić będzie 15 minut zamiast poprzednich 12. Tramwaje linii 7, 10 i 12 w godzinach szczytu przewozowego kursować będą częściej. Linia 7 co 7 - 8 minut, linia 10 co 15 minut zamiast 24, linia 12 co 5 -10 minut zamiast 12.

Do nowych rozkładów i częstotliwości tramwajowych zostały dostosowane rozkłady jazdy linii autobusowych 102, 103, 106, 806, 812. Patrz: komunikat

Bilety komunikacji miejskiej

Bilety komunikacji miejskiej Szczecina z lat 2018 - 2022 z nowym logo ZDiTM. Nowe logo ZDiTM zaczęto stosować w 2018 roku. Wydrukowane zostały na zlecenie ZDiTM w drukarniach - "Fenix" z Koszalina, Częstochowskich Zakładach Graficznych czy w drukarni PKP S.A Warszawa - zakład w Węgrzycach. Oto niektóre z całej gamy biletów wykorzystywanych przez pasażerów. Wzory biletów: tutaj

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 1 października 2022 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Police zamawiają cztery hybrydy

26 września 2022 roku SPPK ogłosiło przetarg na dostawę dwóch autobusów 12-metrowych i dwóch 18-metrowych z napędem hybrydowym. Termin zgłoszenia ofert do 27 października, a dostawa autobusów wynosi 270 dni od momentu podpisania umowy. Podpisanie umowy jest uzależnione od pozyskania przez SPPK dofinansowania za środków UE.

Firma przewiduje możliwość anulowania zamówienia, jeżeli nie uzyska dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (POIiŚ) oś priorytetowa XI „REACT-EU”, działanie 11.4 „Transport miejski”.

* * * * * *

1 listopada 2022 podano informację o zainteresowanym dostarczenia pojazdów. Zgłosiła się tylko firma Solaris Bus & Coach, która zaproponowała kwotę 7.134.000,00 złotych brutto. SPPK zagwarantowała na zakup autobusów kwotę 7.257.000,00 złotych brutto.

Sprzedaż używanych autobusów w Dąbiu

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" ogłosiło 19 września 2022 przetarg na sprzedaż wycofanych z eksploatacji i niesprawnych technicznie autobusów, których eksploatację zakończono w lipcu 2022 roku wymienionych niżej:

• SOLARIS Urbino 12 ZS 601CL 2501 6.000,- zł, - przebieg: 975.505 km. Ostatnie pozytywne badanie techniczne wykonano w dniu 10 marca 2022 roku. Eksploatację pojazdu zakończono ze względu na wycieki paliwa, oleju z silnika, z układu chłodzenia, nieszczelności układu wydechowego, wybite końcówki drążków kierowniczych, nieszczelny układ pneumatyczny i inne usterki. Rok produkcji 2004

• SOLARIS Urbino 12 ZS 455CG 2503 6.000,- zł - przebieg: 976.732 km, ostatnie pozytywne badanie techniczne wykonano w dniu 23 marca 2022 roku. Ze względu na usterki eksploatację pojazdu zakończono ze względu na wycieki paliwa, oleju z silnika, z układu chłodzenia, nieszczelności układu wydechowego, nieszczelny układ pneumatyczny i inne usterki. Rok produkcji 2004

• MERCEDES-BENZ O 530 ZS 868EP 2301 5.500,- zł - przebieg: 986.848 km, ostatnie pozytywne badanie techniczne wykonano w dniu 7 kwietnia 2022 roku. Ze względu na usterki eksploatację pojazdu zakończono na wycieki paliwa, oleju z silnika, z układu chłodzenia, uszkodzone wtryskiwacze, brak mocy silnika, nieszczelności układu wydechowego i inne usterki. Rok produkcji 2003.

• MERCEDES-BENZ O 530 ZS 869EP 2403 6.000,- zł - przebieg: 1.163.001 km, ostatnie pozytywne badanie techniczne wykonano w dniu 16 lutego 2022 roku. Ze względu na usterki eksploatację pojazdu zakończono na wycieki paliwa, oleju z silnika, z układu chłodzenia, słaby silnik, szarpie skrzynia biegów, nieszczelności układu wydechowego i inne usterki. Rok produkcji 2004.

• MERCEDES-BENZ O 530G ZS 395FR 2999 7.000,- zł - przebieg: 940.767 km, ostatnie pozytywne badanie techniczne wykonano w dniu 29 listopada 2021 roku. Ze względu na usterki, eksploatację pojazdu zakończono na wycieki oleju z silnika, z układu chłodzenia, porozrywana opończa przegubu, korozja na poszyciu zewnętrznym i podwoziu i inne usterki. Rok produkcji 1999.

Spółka czeka na złożenie oferty do 30 września 2022 roku. Pojazdy można wcześniej obejrzeć na terenie zajezdni przy ulicy Struga (w dni robocze w godzinach 10-13).

125-lecie szczecińskiego tramwaju elektrycznego

dojazd
foto:ZDiTM, schemat
linii dojazdowych
Zaproszenie na wielki festyn w dniu 18 września 2022 roku z okazji 125-lecia szczecińskiego tramwaju elektrycznego organizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Festyn, który organizuje Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej odbywać się będzie w godzinach 10:30 - 17:00 zakończony zostanie paradą tramwajową.

Festyn odbywał się będzie na nowej pętli Os. Zawadzkiego przy ulicy Szafera przy wsparciu Tramwajów Szczecińskich, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Żeglugi Szczecińskiej oraz Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Dla chętnych, nie tylko dla miłośników komunikacji uruchomiono specjalne tramwajowe linie dowozowe z terenu miasta jak: Gocławia (851), Gumieniec (852), Krzekowa (853), Pomorzan (854), Niebuszewa (855), Turkusowej (856), Potulickiej (857) i z rejonu Stoczni Szczecińskiej (858). Po zakończeniu imprezy uruchomiono linie oznakowaną jako 125. gdzie wagony brały udział w paradzie, patrz niżej. Trochę historii

Linia

Trasa125
Osiedle Zawadzkiego < — > Osiedle Zawadzkiego
Szafera – Arena Szczecin – Rondo Olszewskiego – Zajezdnia Pogodno – Unii Lubelskiej – Łękno – Bogumiły – Piotra Skargi – Felczaka – Plac Szarych Szeregów – Plac Grunwaldzki – Plac Rodła – Plac Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – Plac Kościuszki – Turzyn – Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – Plac Gałczyńskiego – Bogumiły – Łękno – Unii Lubelskiej – Zajezdnia Pogodno – Rondo Olszewskiego – Arena Szczecin – Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa851
Gocław < — > Osiedle Zawadzkiego
Lipowa — Światowida — Strzałowska — Wiszesława — Dębogórska — Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Dubois — Parkowa — Malczewskiego — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa852
Gumieńce < — > Osiedle Zawadzkiego
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


853
Krzekowo < — > Osiedle Zawadzkiego
Żołnierska — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


854
Pomorzany < — > Osiedle Zawadzkiego
Budziszyńska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa855
Dworzec Niebuszewo < — > Osiedle Zawadzkiego
Orzeszkowej — Asnyka (z powrotem: Asnyka — Boguchwały — Orzeszkowej) — rondo Sybiraków — Kołłątaja — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — Krasińskiego — Niemierzyńska — Arkońska — rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego — Głębokie — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa856
Turkusowa < — > Osiedle Zawadzkiego
Jaśminowa — Hangarowa — Eskadrowa — most Pionierów Miasta Szczecina — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Portowy — Energetyków — most Długi — Wyszyńskiego — plac Brama Portowa — plac Zwycięstwa — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — aleja Bohaterów Warszawy — Mickiewicza — Wawrzyniaka — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


857
Potulicka < — > Osiedle Zawadzkiego
Potulicka — Narutowicza — 3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — plac Zwycięstwa — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — aleja Bohaterów Warszawy — Mickiewicza — Wawrzyniaka — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Linia

Trasa858
Stocznia Szczecińska < — > Osiedle Zawadzkiego
Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego — Firlika) — Łady — Jana z Kolna — Nabrzeże Wieleckie — Wyszyńskiego — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera
Historia linii tutaj

Zmiany w rozkładach jazdy od 5 września

Skutki inflacji i podniesienie cen paliw spowodowały, że ZDiTM z dniem 5 września wprowadził korekty na liniach.

• Na linii B w dni powszednie nastąpiła zmiana rozkładu jazdy polegająca na zwiększeniu częstotliwości kursowania w godzinach szczytu do 10 minut.
• Linia 71 została zlikwidowana, a jej kursy przejęła linia 84, która kursuje po zmienionej trasie: Turkusowa – Przelotowa – Łubinowa – Struga – Gryfińska – Batalionów Chłopskich – rondo Ułanów Podolskich – Walecznych – Mączna – Kolorowych Domów – Chłopska – Nad Rudzianką – Gwarna – Dąbska – Niedźwiedzia – Kijewo.

Wybranymi kursami będzie jeździła na wydłużonej trasie do pętli „Zakłady Mięsne”. Kursy wykonywane będą co 20 minut we wszystkie dni tygodnia, a w dni powszednie po godz. 18, w dni wolne od pracy przez cały dzień co drugim kursem jeździła będzie na skróconej trasie Turkusowa – Rondo Ułanów Podolskich (na odcinku Rondo Ułanów Podolskich – Kijewo w tym czasie obowiązywać będzie 40-minutowa częstotliwość kursowania).

Na pętli „Turkusowa” przystanek dla wsiadających dla linii 84 będzie wspólny z linią 91.

• Na linii 8 wprowadzono zmiany w rozkładzie bez zmiany częstotliwości.
• Linia 10 kursuje z częstotliwością 12-24 min, tylko w godzinach szczytu.

W związku z powyższym struktura linii przedstawia się następująco: linie do 5 września, linie aktualne

Linia

Trasa84
TURKUSOWA < — > KIJEWO
Turkusowa — Przelotowa — Łubinowa — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — rondo Ułanów Podolskich — Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Chłopska — Nad Rudzianką — Gwarna — Dąbska — Zoologiczna — Niedźwiedzia

TURKUSOWA < — > Zakłady Mięsne
Turkusowa — Przelotowa — Łubinowa — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — rondo Ułanów Podolskich — Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Chłopska — Nad Rudzianką — Gwarna — Dąbska — Zoologiczna — Niedźwiedzia — Zwierzyniecka — Struga — rondo Szendzielarza — Pomorska — Potok
Wybrane kursy.

TURKUSOWA < — > RONDO UŁANÓW PODOLSKICH
Turkusowa — Przelotowa — Łubinowa — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — rondo Ułanów Podolskich
Historia linii tutaj

Zakupy Urzędu Miasta

Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta 2 września ogłosiło przetarg na zakup 2 autobusów zeroemisyjnych – elektrycznych, przegubowych”. Dofinansowanie zakupu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny” (Faza I), tytuł projektu: „Zielony transport publiczny w Gminie Miasto Szczecin – wraz z infrastrukturą”. Umowa o dofinansowanie nr 1518/2021/Wn16/OA-TP-FN/D

Termin składania i otwarcia ofert - 29 września, później przedłużono do 11 października 2022. Na realizacje dostawy wybrany wykonawca będzie miał 365 dni od dnia zawarcia umowy. Patrz przetarg na dostawę dwóch elektrycznych autobusów przegubowych.

* * * * * *

24 października otwarto oferty. Zgłosiła się tylko firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o., która zaproponowała kwotę 9 102 000,00 zł za dostarczenie 2 autobusów elektrycznych. Miasto z kolei przeznaczyło na zakup jedynie 8 787 501,00 zł brutto. Miasto albo dołoży brakującą kwotę albo unieważni przetarg.

Wstrzymanie tramwajów na Prawobrzeże

4 września 2022 do godziny 12:00 wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku Wyszyńskiego – Turkusowa za sprawą rozpoczęcia kolejnego etapu przebudowy układu torowego na budowanym rondzie Portowców.

W związku z tym kursowanie tramwajów linii 2 zostało zawieszone. Natomiast linie 7 i 8 kursowały wg. specjalnego rozkładu jazdy do pętli „Potulicka”. Na ten czas uruchomiono zastępczą linie autobusową 807, kursująca co 20 minut w godzinach 5–12 na trasie Turkusowa – Walecznych – rondo Ułanów Podolskich – Leszczynowa – Eskadrowa – most Pionierów Miasta Szczecina – Gdańska – Energetyków – Wyszyńskiego – Brama Portowa.

Wstrzymanie kursowania tramwajów było konieczne, ze względu na potrzebny czas na przełożenie nakładek torowych w nowe tymczasowe miejsce, by skierować ruch wahadłowy ponownie w kierunku prawobrzeża.

Ciągle bez pasażerów

Nowo powstałe centrum przesiadkowe w Załomiu ciągle nie ma połączenia ze Szczecinem. Powodem jest brak kursów miejskich linii autobusowych z osiedla Kasztanowego do tego centrum. Wybudowała je gmina Goleniów (za 10 min zł] i oddała do użytku w połowie grudnia ubiegłego roku. Od tamtej pory Goleniów i Szczecin - czyli już siedem miesięcy - nie potrafią się dogadać, jakie linie i o jakich godzinach będą kursować z tej pętli.

Jak poinformował nas Tomasz Banach, zastępca burmistrza Goleniowa, gmina czeka na decyzję Szczecina dotyczącą wyznaczenia linii i godzin odjazdów autobusów. Gmina Szczecin wcale nie wykazuje dobrej woli i wymyśliła teraz konieczność wykonania badań oddziaływania pętli na środowisko! Nadal więc nie ma i nawet nie zapowiada się, że będzie decyzja o rozpoczęciu eksploatacji centrum przesiadkowego przez szczecińską komunikację miejską. Gotowy budynek z poczekalnią i toaletą wraz z zadaszonymi peronami stoi pusty.

Gmina Goleniów wybudowała obiekt z myślą o dojeżdżających z pobliskich miejscowości do pracy, studiów i szkół w Szczecinie. Zamiast piętrzyć trudności związane z uruchomieniem pętli w Załomiu chyba najwyższa pora dogadać się i zakończyć kuriozalny spór. Brak decyzji w tej sprawie zakrawa na niepoważne traktowanie ościennej gminy i jej mieszkańców.

Za nieco ponad miesiąc uczniowie zakończą wakacje i wrócą do szkoły, a miesiąc później studenci rozpoczną zajęcia. Uruchomienie pętli Załom od 1 września byłoby prezentem dla kilku tysięcy pasażerów korzystających z linii 77, 96 i pośpiesznej C.

Żródło: Foto: panorama7, (15), LB, 11 sierpnia 2022

Wstrzymanie tramwajów na Prawobrzeże

31 lipca 2022 do godziny 12:00 wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku Wyszyńskiego – Turkusowa za sprawą rozpoczęcia kolejnego etapu przebudowy układu torowego na budowanym rondzie Portowców.

W związku z tym kursowanie tramwajów linii 2 zostało zawieszone. Natomiast linie 7 i 8 kursowały wg. specjalnego rozkładu jazdy do pętli „Potulicka”. Na ten czas uruchomiono zastępczą linie autobusową 807, kursująca co 20 minut w godzinach 5–12 na trasie Turkusowa – Walecznych – rondo Ułanów Podolskich – Leszczynowa – Eskadrowa – most Pionierów Miasta Szczecina – Gdańska – Energetyków – Wyszyńskiego – Brama Portowa.

Wstrzymanie kursowania tramwajów było konieczne, ze względu na potrzebny czas na przełożenie nakładek torowych w nowe tymczasowe miejsce, by skierować ruch wahadłowy ponownie w kierunku prawobrzeża.

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 27 lipca 2022 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 27 lipca 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 105 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,27 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NG 313 - 3, MAN A21 - 1, MAN A23 - 3, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 27, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Przebudowa podstacji prostownikowej Kolumba

Ponowny przetarg na przebudowę podstacji prostownikowej Kolumba, Tramwaje Szczecińskie ogłosiły 22 lipca 2022 toku. Termin składania ofert do 31 sierpnia.

Tramwaje Szczecińskie 7 czerwca 2022 roku (z ogłoszonego 17 marca 2022 roku pierwszego przetargu) unieważniły postępowanie bez przeprowadzenia wyboru najkorzystniejszej oferty, ponieważ oferta z najniższą ceną przekracza kwotę, jaką inwestor zamierzał przeznaczyć na modernizacje, ze względu na brak środków finansowych do ww. kwoty.

* * * * * *

31 sierpnia 2022 roku otwarto oferty. Zgłosiły się dwie firmy:
• Konsorcjum: PUE „IREL” Ireneusz Wingrowicz, Filip Wingrowicz, Łukasz Zagrodzki Sp. j., KONSART Sp. z o.o. Kliniska Wielkie, która zaproponowała kwotę 14 890 000,00 zł
• MMT IDEA Sp. z o.o. Sp. k. Tczew, która zaproponowała kwotę 11 397 160,07 zł

Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 11 631 195,52 zł brutto.

* * * * * *

28 września 2022 ogłoszono przetarg na nadzór inwestorski na przebudowę podstacji prostownikowej Kolumba z terminem otwarcia ofert 21 października 2022. Zgłosiły się dwie firmy, firma NBQ Sp. z o.o ze Szczecina - 255 840,06 zł brutto i firma PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG INWESTYCYJNYCH EKO-INWEST S.A. też ze Szczecina - 270 846,00 zł brutto.

Police sprzedają autobusy

Szczecińskisko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne posiada do sprzedania na koniec lipca 2022 - 2 niesprawne technicznie autobusy miejskie:

• autobus przegubowy 18 m - SOLARIS URBINO 18 nr rej. ZPL 26936, rok prod. 2011 (nr ewid. 774), stan licznika: 1 000 713 km, dowód rejestracyjny ważny do 02.08.2022

• autobus solowy 12 m - SOLARIS URBIONO 12 nr rej. ZPL 28044, rok prod. 2011 (nr ewid. 3044), stan licznika 1 038 394 km, dowód rejestracyjny ważny do 06.11.2022.
Autobusy są NIESPRAWNE technicznie.

Odznaczenia pracowników SPAK

odznaczeni pracownicy
foto:SPAK,
odznaczeni pracownicy
29 osób pracujących w SPAK otrzymało we wtorek 12 lipca 2022 odznaczenia, o które zawnioskował pracodawca. Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczonych zostało 29 osób. W imieniu Prezydenta RP aktu wręczenia dokonał Wojewoda Zachodniopomorski Pan Zbigniew Bogucki.


• Złoty Medal za długoletnią służbę otrzymało 8 osób
• Srebrny Medal za długoletnią służbę 2 osoby
• Brązowy medal za długoletnią służbę 1 osoba
• Odznaka honorowa ,,Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej 18 osób

Są to odznaczenia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Wyróżnione w ten sposób osoby pracują od 20 do nawet 45 lat w komunikacji miejskiej.

Nowa kasa biletowa na placu Rodła

kaa plac Rdła
Nowa kasa - plac Rodła
13 lipca 2022
foto:Janusz Światowy
11 lipca uruchomiono nową kasę biletową. Znajduje się na placu Rodła pod numerem 1-2 po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, naprzeciw budynku ZUS. Zmiana lokalizacji kasy wymuszona została przebudową placu Rodła i zmianą lokalizacji przystanków oraz miejsc odstawczych dla autobusów znajdujących się wzdłuż ulicy Roosevelta. Konsekwencją przeniesienia przystanków końcowych w ciąg ulicy Roosevelta, jest likwidacja końcowych przystanków linii autobusowych wzdłuż budynku ZUS i hotelu Radisson. W nowym Biurze Obsługi Klienta jest także punkt socjalny dla prowadzących pojazdy.

Kasa czynna jest na razie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:15. W najbliższych miesiącach godziny otwarcia będą wydłużane, a stara kasa, znajdująca się w budynku ZUS, zostanie zlikwidowana.

Tak, jak w starej kasie będzie można:

• doładowywać karty SKA/SKR (sprzedaż biletów okresowych lub doładowanie e-portmonetki),
• odbywać się będzie sprzedaż biletów tradycyjnych w formie papierowej,
• przyjmowane będą wnioski o wydanie imiennej karty SKA,
• wydawane będą imiennej karty SKA,
• będą przyjmowane wnioski i wydawane duplikaty karty SKA imiennej,
• sprzedawane będą karty SKA na okaziciela,
• zapisywane będą uprawnienia do przysługujących ulg w transporcie publicznym na imiennej karcie SKA,
• znajdą się informacje o aktualnej taryfie, układzie komunikacyjnym i systemie SKA,
• przyjmowane będą reklamacje dotyczące obsługi kart SKA, zapisanych na nich kontraktów, jak też działania biletomatów mobilnych oraz stacjonarnych.

Żródło: Foto: zditm, 11 lipca 2022

Komunikacja miejska. Jakie są rodzaje przystanków?

W Szczecinie jest blisko 1160 przystanków autobusowych i tramwajowych. Nie wszystkie są jednak takie same i nie na każdym zatrzyma się autobus albo tramwaj. Jakie są rodzaje przystanków? Przypominamy.

Funkcją przystanku jest zapewnienie komfortowej i bezpiecznej wymiany pasażerskiej. Kierowca i motorniczy nie może wypuścić osób podróżujących w innym niż wyznaczony do tego miejscu.

Warto wspomnieć, że przystanki są różne – autobusowe, tramwajowe i PAT – przystanek tramwajowo – autobusowy. Rozróżniamy także przystanki na żądanie, na których pasażer musi dać wyraźny znak, że chce wsiąść do pojazdu lub go opuścić oraz przystanki podwójne.

Przystanek podwójny – to taki rodzaj przystanku, na którym może zatrzymać się więcej niż jeden pojazd. Każdy z nich otwiera drzwi zaraz po zatrzymaniu, umożliwia się pasażerom przesiadkę, ale autobus czy tramwaj nie zatrzymuje się na nim ponownie. Takie rozwiązanie stosuje się po to, aby więcej pojazdów mogło przejechać na jednym cyklu świetlnym - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. Pozwala to płynniej przemieszczać taborowi komunikacji miejskiej szczególnie w rejonie centrum. Przystanki podwójne są specjalnie oznaczone i można z nich korzystać na Basenie Górniczym, na ulicy Bohaterów Warszawy, na Bramie Portowej, ulicy Dubois, w rejonie węzła Łękno, na Niemcewicza, Piastów, Placu Rodła, Wernyhory i Wyszyńskiego – łącznie jest ich 20.

Każdy przystanek, niezależnie od rodzaju, musi być oznaczony przynajmniej specjalnym znakiem, na którym wisi tabliczka z rozkładem jazdy dla każdej z zatrzymujących się w danym miejscu linii. Rozkłady można znaleźć także w gablotach na wiatach.

Ułatwieniem w naszym mieście jest również możliwość sprawdzenia wirtualnego rozkładu jazdy, tam gdzie nie ma Tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. Na każdym przystanku znajduje się tabliczka z QR kodem przekierowującym pasażera na stronę www.zditm.szczecin.pl do okna z rzeczywistymi godzinami odjazdu.

Staramy się, aby pasażerowie oczekiwali na pojazdy w jak najlepszych warunkach - mówi Hanna Pieczyńska. - W Szczecinie na 1158 przystankach stoi 598 wiat, z czego 370 należy do ZDiTM. Do tego będzie można doliczyć kolejne, które powstają w ramach inwestycji trwających w naszym mieście, a przekazane zostaną po zakończeniu robót.

Na samym tylko placu Rodła pojawiło się 10 nowych wiat, a w ramach całej torowej rewolucji będzie ich kilkadziesiąt.

Źródło: Foto: gs, 6 lipca 2022

„Zerówka” na trasie

pętla Niebuszewo
ZDiTM, trasa linii
Od 3 lipca kolejny raz wyrusza na ulice miasta tramwaj linii turystycznej 0. Jej kursowanie będzie trwało do 28 sierpnia włącznie.

Kursować będzie na trasie: Potulicka – Narutowicza – 3 Maja – aleja Niepodległości – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego – Firlika – Łady – Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – plac Brama Portowa – plac Zwycięstwa – Krzywoustego – plac Kościuszki – Krzywoustego – aleja Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – aleja Wojska Polskiego – rondo Olszewskiego – Szafera – Osiedle Zawadzkiego – Szafera – rondo Olszewskiego – aleja Wojska Polskiego – plac Szarych Szeregów – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Rodła – aleja Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – aleja Niepodległości – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka.

Na linii turystycznej obowiązują wyłącznie bilety turystyczne wyemitowane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w cenie 3,50 zł (normalny) i 2,50 zł (ulgowy). Bilety będzie można nabyć w tramwaju linii turystycznej. Linie naprzemiennie obsługiwały wagony typu N z 1954 roku - 167H i typu N4 z 1956 roku - 216H.

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 1 lipca 2022 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Weekendowe linie na Łasztownie

 Foto: zstiw
foto: Żegluga Szczecińska,
trasy nowych linii
W okresie od 1 lipca - 4 września na ulicach miasta pojawiły się nowe linie autobusowe 198 i 199, które odpowiednio kursują na trasie Plac Kościuszki – Łasztownia i Plac Rodła – Łasztownia z wyłączeniem dni 12–14 sierpnia i 19–21 sierpnia.

Przewozy organizuje ZDiTM na zlecenie spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która zgodnie z zawartą umową zapłaci za weekendowe linie, do końca wakacji, 55,5 tys. zł. W autobusach obowiązują bilety i taryfa ZDiTM. Obie linie obsługiwane przez PKS Szczecin, będą to busy o pojemności do 21 osób.
Źródło: Żegluga Szczecińska

Linia

Trasa


198
Plac Kościuszki < — > Łasztownia
plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – św. Floriana – bulwar Gdański – bulwar Śląski – Władysława IV (z powrotem: Władysława IV – Energetyków) – Zbożowa – Nad Duńczycą
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


199
Plac Rodła < — > Łasztownia
Piłsudskiego – Matejki – plac Hołdu Pruskiego – plac Żołnierza Polskiego (z powrotem: plac Żołnierza Polskiego – aleja Wyzwolenia – plac Rodła – Piłsudskiego) – aleja Niepodległości – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Wyszyńskiego – Energetyków – św. Floriana – bulwar Gdański – bulwar Śląski – Władysława IV (z powrotem: Władysława IV – Energetyków) – Zbożowa – Nad Duńczycą
Historia linii tutaj

Czy powrót linii pospiesznej "A"

Powrót linii pospiesznej "A" obiecał 28 czerwca na sesji Rady Miasta - prezydent Piotr Krzystek. Linia miałaby powrócić do siatki połączeń na początku września, ale jak z poniższego wynika skończyło się na obiecankach i przysłowiowym "pracujemy nad tym".

Jednak nie zagwarantowano środków na uruchomienie na powrót linii w czasie trwania 61 zwyczajnej sesji Rady Miasta, jedynie co zrobiono, to przeprowadzone zmiany w budżecie spowodowały zwiększenie środków na komunikację miejską o 9,51 mln zł, z czego:

• 6,52 mln zł to środki przeznaczone na pokrycie kosztów wzrostu ceny paliwa (czyli de facto zwiększenie stawki za wozokilometr) oraz przekazanie części linii 63 do PKS,

• 2,99 mln zł to środki na pokrycie zwiększonych kosztów bieżących Tramwajów Szczecińskich.

Linia "A" kursująca na trasie Osiedle Bukowe - Plac Rodła została zlikwidowana/zawieszona? pod pretekstem kapitalnego remontu placu Rodła. W miejsce linii "A" wydłużono trasę linii "B", co spowodowało protesty pasażerów na opóźnienia jak i na tłok w tych autobusach.

Powrót tramwajów na Niebuszewo i plac Rodła

Od 27 czerwca 2022 wprowadzono zmiany w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych. Od poniedziałku nie będzie już cofania tramwajów na rondzie Giedroycia. Oddano do eksploatacji torowisko tramwajowe do pętli Dworzec Niebuszewo. W rejonie centrum przywrócono kursowanie tramwajów na odcinku alei Wyzwolenia od placu Żołnierza do placu Rodła oraz na odcinku ulicy Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów. Z tego powodu też wprowadzono zmiany i nowe rozkłady jazdy na wszystkich liniach tramwajowych. W związku z powyższym trasy autobusów i tramwajów przestawiają się następująco: do 26 czerwca 22, od 27 czerwca 22

Dzień wcześniej przeprowadzono jazdy testowe na nowo zbudowanych torowiskach w kierunku Dworca Niebuszewo ulicy Orzeszkowej i Boguchwały czy torowisk na placu Rodła i okolicznych torowisk na Wyzwolenia. Testy przeprowadzono tramwajem Moderus Beta o numerze bocznym 604, który prowadził jak zwykle Roman Mirek.

Linia

Trasa


1
Osiedle Zawadzkiego < — > Potulicka
Szafera – rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego – plac Szarych Szeregów – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – plac Grunwaldzki – plac Rodła – Piłsudskiego – Matejki – pl. Hołdu Pruskiego – plac Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – 3-Maja – Narutowicza – Potulicka
Historia linii tutaj

Linia

Trasa2
Plac Rodła < — > Turkusowa
Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego (z powrotem: plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego) — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Hangarowa — Jaśminowa)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


3
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Niebuszewo
Szafera — rondo Olszewskiego — Arkońska – Niemierzyńska — Krasińskiego — Wyzwolenia — rondo Giedroycia – Kołłątaja — rondo Sybiraków — Asnyka — Orzeszkowej (z powrotem: Orzeszkowej — Boguchwały — Asnyka)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa5
Krzekowo < — > Stocznia Szczecińska
Żołnierska — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — Matejki — Malczewskiego — Parkowa — Dubois — Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa6
Gocław < — > Plac Rodła
Lipowa — Światowida — Strzałowska — Wiszesława — Dębogórska — Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Łady — Jana z Kolna — Nabrzeże Wieleckie — Wyszyńskiego — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — Matejki — plac Hołdu Pruskiego — plac Żołnierza Polskiego)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa10
Gumieńce < — > Plac Rodła
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — Piłsudskiego — Matejki — plac Hołdu Pruskiego — plac Żołnierza Polskiego)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa11
Ludowa < — > Pomorzany
Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Dubois — Parkowa — Malczewskiego — Matejki — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego —plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska
Historia linii tutaj

Linia

Trasa12
Plac Żołnierza Polskiego < — > Pomorzany
aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła (z powrotem: plac Rodła — aleja Wyzwolenia) — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


812
Niemcewicza < — > Plac Rodła
Kołłątaja — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Rayskiego — aleja Wyzwolenia — Ofiar Oświęcimia — Staszica — rondo Giedroycia)
Historia linii tutaj

Wstrzymanie tramwajów na Prawobrzeże

12 czerwca 2022 do godziny 12:00 wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku Wyszyńskiego – Turkusowa za sprawą rozpoczęcia kolejnego etapu przebudowy układu torowego na budowanym rondzie Portowców.

W związku z tym kursowanie tramwajów linii 2 zostało zawieszone. Natomiast linie 7 i 8 kursowały wg. specjalnego rozkładu jazdy do pętli „Potulicka”. Na ten czas uruchomiono zastępczą linie autobusową 807, kursująca co 20 minut w godzinach 5–12 na trasie Turkusowa – Walecznych – rondo Ułanów Podolskich – Leszczynowa – Eskadrowa – most Pionierów Miasta Szczecina – Gdańska – Energetyków – Wyszyńskiego – Brama Portowa.

Wstrzymanie kursowania tramwajów było konieczne, ze względu na potrzebny czas na przełożenie nakładek, by skierować ruch wahadłowy na nowy, gotowy już odcinek toru dla tramwajów od wysokości estakad Trasy Zamkowej na rondzie Portowców, z którego z niego od strony ulic Św. Floriana i Władysława IV poprowadzone zostały relacje skrętne nowych torów odnogi trasy tramwajowej w kierunku Władysława IV i dalej przez w przyszłości mający powstać Most Kłodny na Odrze Zachodniej, który ma połączyć Łasztownie z lewobrzeżną częścią miasta.

Jak może się rozwinąć sieć tramwajowa w Szczecinie?

Szczecińska rada miasta przyjęła niedawno Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla tego miasta. Jedną z części dokumentu jest analiza obecnej sieci transportowej w mieście, a także zapisy dotyczące rozwoju tej sieci. Gdzie więc, zgodnie z zapisami studium, mogą pojawić się w Szczecinie nowe trasy tramwajowe?

Rada Miasta Szczecin przyjęła pod koniec kwietnia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin. Jest to dokument wskazujący kierunki rozwoju miasta, a w szczególności to, jak ma wyglądać zabudowa i przeznaczenie konkretnego terenu w obrębie granic miasta. Każde studium zawiera również analizę obecnego układu komunikacyjnego, a także kierunki jego dalszego rozwoju.

Czytaj więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 5 czerwca 2022

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 1 czerwca 2022 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 1 czerwca 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 109 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,55 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NG 313 - 6, MAN A21 - 1, MAN A23 - 3, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 24 maja 2022 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 24 maja 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 110 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,61 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NG 313 - 6, MAN A21 - 1, MAN A23 - 4, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Dokumentacja przetargowa gotowa na budowę nowego fragmentu ulicy Sosabowskiego.
Ogłoszenie przetargu

Dokumentacja przetargowa na ciąg dalszy budowy trasy tramwajowej w ciągu nowego odcinka ulicy Sosabowskiego jest już gotowa i wysłana do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, poinformował na swoich mediach społecznościowych prezydent miasta Piotr Krzystek.

Jak wiadomo na razie trasa tramwajowa ulicy Szafera kończy się na płocie ogródków działkowych za nowo wybudowanym rondem Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ na styku ulic Romera, Modrej i Szerokiej. To część nowej ulicy, która przebiegać będzie równolegle do ulicy Szerokiej, w kierunku pętli Krzekowo na ulicy Żołnierskiej, gdzie później ma połączyć się ze starym odcinkiem ulicy Sosabowskiego.

W ramach inwestycji między innymi położone zostanie 2000 metrów bieżących toru pojedyńczego, które połączy ulicę Żołnierską z pętlą przy ulicy Szafera. Wybudowane zostaną 3 przystanki tramwajowo - autobusowe, 1 przystanek tramwajowy i 2 zatoki autobusowe. Trakcja napowietrzna tego odcinka zasilana będzie poprzez stacje prostownikową "Szafera".

Część drogowa budowy nowej ulicy zostanie dofinansowana w ramach Rządowego Funduszu kwotą 56,5 mln zł. Łączne koszty realizacji całej inwestycji (wraz z torowiskiem) szacowane są obecnie na 100 mln zł, a ulica ma być gotowa w 2025 roku. Dokumentacja projektowa przygotowało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA z Gdańska, a aktualizacją dokumentacji zajęła się szczecińska Pracownia Projektowa Macieja Sochanowskiego, który będzie również sprawował funkcję inżyniera kontraktu.

* * * * * *

Tramwaje Szczecińskie w dniu 20 maja 2022 ogłosiły przetarg nieogranicznony na nowy odcinek budowy ulicy Sosabowskiego wraz z wydzielonym pasem torowisk w kierunku ulicy Żołnierskiej i dalej do starego odcinka ulicy Sosabowskiego, etap realizacyjny II i III z terminem zgłaszania ofert do 1 lipca 2022 roku. Sprawa nr 14/ZP/DZ/7/UM/2022. Termin wykonania prac – 24 miesiące od podpisania umowy. Ze względu na mnogość pytań od potencjalnych wykonawców przedłużano termin zgłaszania ofert na 15 lipca, 19 sierpnia, a później na 26 sierpnia 2022 roku

* * * * * *

26 sierpnia 2022 roku otwarto oferty. Zgłosiły się 4 firmy. które zaproponowały następujące kwoty za wykonanie zadania:

• TORMEL Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum STANLED I Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum ul. Przemyska 5 61-324 Poznań ul. Pierwszej Brygady 35 73-110 Stargard - 101 781 430,46 zł
• STRABAG Sp. z o.o. ul. Parzniewska 10 05-800 Pruszków - 105 790 495,23 zł
• BUDIMEX S.A. ul. Siedmiogrodzka 9 01-204 Warszawa - 102 870 349,91 zł
• ZUE S.A. ul. Kazimierza Czapińskiego 3 30-048 Kraków - 123 800 000,00 zł

Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 90 890 923,00 zł brutto. Trwa weryfikacja dokumentów i możliwości finansowych miasta. Potencjalny wykonawca będzie miał 2 lata na zrealizowanie zadania.

20 maja, 15 lipca, 19, 26 sierpnia 2022

Budowa stacji transformatorowej, sieci kablowych 15 kV I 0,4 kV

18 maja 2022 roku SPA "Klonowica" ogłosiła zapytanie ofertowe na budowę stacji transformatorowej, sieci kablowych 15 kV I 0,4 kV w ramach modernizacji zajezdni autobusowej. Oferty należało złożyć do 26 czerwca.

W oznaczonym terminie otwarto oferty. Zgłosiły się dwie firmy:
• Black Water Eneria S.A z Gdańska, która zaproponowała kwotę 2.303.371,80 zł,
• PUE "IREL" Wingrowicz Ireneusz, Wingrowicz Filip, Zagrodzki Łukasz Sp. Jawna z Klinisk Wielkich - proponowana kwota 2.687.550 zł.

15 lipca ogłoszono wybór firmy Black Water Eneria S.A z Gdańska, która wykona zadanie w ciągu 180 dni od chwili podpisania umowy.

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 14 maja 2022 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Testy ładowarek do elektrobusów

Pierwsze testy przeprowadzono 10 maja na pętli Kołłątaja. Tam ustawione zostało jedno z trzech urządzeń (pozostałe dwa znajdują się przy ulicy Owocowej i Kolumba), którym w czasie postoju mogą się podładować autobusy elektryczne.

Zanim urządzenia zostaną przekazane do eksploatacji, konieczne jest wyregulowanie całego systemu i wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Wykonawca musi przeszkolić ponadto osoby, które zajmą się obsługą ładowarek jak również systemu telemetrycznego. Jednocześnie trwają procedury, związane uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i decyzji umożliwiających przekazanie ładowarek do użytkowania.

Źródło: Foto: sim, 10 maja 2022

Zmiany w gminie Dobra

ZDiTM we współpracy z gminą Dobra 1 maja 2022 wprowadził zmianę tras i numeracji linii autobusowych kursujących na terenie gminy. Zmiany są efektem konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Gminę na wnioski ich mieszkańców. Zmiany są również zgodne z polityką ZDiTM porządkowania numeracji linii komunikacji miejskiej obsługującej gminy ościenne.

Na większości linii wprowadzony zostanie cykliczny, łatwy do zapamiętania rozkład jazdy. Każda linia posiadać będzie połączenie ze szczecińskimi liniami tramwajowymi w jednym z punktów przesiadkowych jak: Głębokie (linie 221 i 227), Krzekowo (linie 222, 225 i 227), Wernyhory (linie 222, 225 i 227), Gumieńce (linie 223, 224 i 226). Czytaj więcej w: komunikacie. W związku z tym od tego dnia linie przedstawiają się następująco

Linia

Trasa


221
(121)
Głębokie < — > Sławoszewo
Szczecin: Kupczyka — Wołczkowo: Lipowa — Dobra: Szczecińska — Graniczna — Dębowa — Grzepnica — Sławoszewo: Złota
Historia linii tutaj

Linia

Trasa

222
(122)
Łukasińskiego Ogrody < — > Kościno
Szczecin: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Bezrzecze: Koralowa — Szkolna — Redlica — Wąwelnica — Dołuje: Jesienny Sad — Słoneczny Sad — Daniela — Żubrza — Kościno
Mierzyn Szkoła < — > Kościno
Mierzyn: Kolorowa — Długa (z powrotem: Długa) — Topolowa — Nasienna — Szczecin: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Bezrzecze: Koralowa — Szkolna — Redlica — Wąwelnica — Dołuje: Jesienny Sad — Słoneczny Sad — Daniela — Żubrza — Kościno
Historia linii tutaj

Linia

Trasa223
(123)
Gumieńce < — > Stolec
Szczecin: Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn — Dobra: Graniczna — Szczecińska — Sportowa — Buk — Łęgi: Północna — Na Świdwie — Północna — Rzędziny — Stolec
Gumieńce < — > Dobra Rondo
Szczecin: Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn — Dobra: Graniczna
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


224
(124)
Gumieńce < — > Mierzyn Pod Lipami
Szczecin: Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Długa — Zeusa (z powrotem: Zeusa — Lubieszyńska — Welecka)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


225
(105)
Klonowica Zajezdnia < — > Dobra Osiedle
Szczecin: Wernyhory — rondo Karskiego — Żołnierska (z powrotem: Żołnierska — Klonowica — Wernyhory) — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Berzecze: Koralowa — Górna — Wołczkowo: Słoneczna — Lipowa — Dobra: Szczecińska — Graniczna — Szczecińska
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


226
(108)
Gumieńce < — > Lubieszyn Rondo
Szczecin: Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn
Gumieńce < — > Lubieszyn Granica
Szczecin: Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
227
(74)
Łukasińskiego Ogrody < — > Głębokie
Szczecin: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Bezrzecze: Koralowa — Górna — Wołczkowo: Słoneczna — Lipowa — Szczecin: Kupczyka
Mierzyn Szkoła < — > Głębokie
Mierzyn: Kolorowa — Długa (z powrotem: Długa) — Topolowa — Nasienna — Szczecin: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Bezrzecze: Koralowa — Górna — Wołczkowo: Słoneczna — Lipowa — Szczecin: Kupczyka
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


535
Klonowica Zajezdnia < — >Stolec
Szczecin: Wernyhory — rondo Karskiego — Żołnierska (z powrotem: Żołnierska — Klonowica — Wernyhory) — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Berzecze: Koralowa — Górna — Wołczkowo: Słoneczna — Lipowa — Dobra: Szczecińska — Graniczna — Szczecińska — Buk — Łęgi: Północna — Na Świdwie — Północna — Rzędziny — Stolec
Historia linii tutaj

SPAK sprzedaje

Na stronie SPA Klonowica 28 kwietnia 2022 pojawiło się ogłoszenie sprzedaży trzech autobusów MAN NL263 1206, 1300 oraz MAN NL283 1449. Zgłoszenie o chęci zakupu należy zgłaszać do 16 maja.

Tramwaje Szczecińskie nie planują wydłużać Tatr KT4 o niski człon

Tramwaje Szczecińskie szykują się do modernizacji od 12 do 16 tramwajów Tatra KT4. W związku z tym zapytaliśmy przewoźnika, czy rozważa on wydłużenie tramwajów poprzez dodanie środkowego, niskopodłogowego członu. Takie modernizacje pojazdów KT4 wykonały niektóre niemieckie miasta. Szczecińska spółka jednak nie pójdzie ich śladem i nie dołoży do Tatr nowego, środkowego członu.

Więcej: Foto: transport publiczny "Jakub Rösler", 22 kwietnia 2022

Zmiany na pętli Pomorzany

Prace wykonywane w ramach przebudowy torowisk w rejonie pętli Pomorzany postępują i niebawem wejdą w kolejna fazę. W związku z tym po świętach zamknięta zostanie kasa biletowa. Komunikacja tramwajowa zostaje nadal utrzymana.

Od 19 kwietnia kasa Pomorzany będzie nieczynna. Najbliższa kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku od 6:00 – 20:30 znajduje się na Bramie Portowej oraz od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00 na Turzynie. Z biletomatu stacjonarnego można skorzystać na Powstańców Wielkopolskich w okolicy skrzyżowania z ul. Szpitalną. Można również korzystać z aplikacji na telefon: MKM, SkyCash, Mobilet lub zbiletem.pl – to najwygodniejsze sposoby na zakup każdego rodzaju biletów.

Co na samym placu budowy?

Nasyp nowej pętli właściwie jest skończony za wyjątkiem górnej warstwy, która będzie wykonana po robotach kanalizacyjnych oraz teletechnicznych. W okolicach pętli prace drogowo instalacyjne toczą się na ulicy Smolańskiej.

Po zakończeniu inwestycji komfort podróżnych zdecydowanie się poprawi dzięki nowej infrastrukturze dla pasażerów. Pętla będzie dużo większa i bardziej funkcjonalna. Zaprojektowano na niej odwrócony kierunek ruchu czyli zgodny z ruchem wskazówek zegara i 5 torów przyjazdowo-odjazdowych. Pod względem drogowym wjazd na pętle zlokalizowano od strony ul. Smolańskiej, wewnątrz zaprojektowano równolegle do skrajnego wewnętrznego toru jezdnie techniczną dla służb. Tą drogą poruszać się będą również autobusy miejskie w przypadku awarii pojazdu szynowego. Wewnątrz pętli będzie także ogólnodostępny parking na 138 miejsc postojowych z parkowaniem prostopadłym, w tym 6 miejsc dla osób niepełnosprawnych. W ramach przebudowy wykonany zostanie także budynek dla pasażerów i zaplecza socjalnego dla motorniczych i kierowców.

Żródło: Foto: zditm, 14 kwietnia 2022

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 13 kwietnia 2022 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 13 kwietnia 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 110 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,61 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NG 313 - 6, MAN A21 - 1, MAN A23 - 4, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 12 Electric - 6, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Tramwaje Szczecińskie na razie nie planują zakupu nowego taboru

Tramwaje Szczecińskie od dawna nie kupowały większej liczby nowych tramwajów. Przewoźnik nabył w ostatnich latach kilka sztuk Moderusów Beta, a najnowsze tego typu pojazdu, jakie dotarły do Szczecina, są już dwukierunkowe. Spółka zapowiada jednak, że na razie nie planuje kolejnych zakupów i chce się skupić na remontach już posiadanego taboru.

Mimo modernizacji wielu kilometrów torowisk, Szczecin od wielu lat nie ogłaszał przetargu na zakup nowych tramwajów. Miasto z rozległą siecią tramwajową jest obecnie obsługiwane w głównej mierze przez starszy tabor. Tramwaje Szczecińskie, a więc spółka, która jest tramwajowym operatorem w stolicy Pomorza Zachodniego, posiada na swoim stanie wiele modeli pojazdów, lecz podstawą jej floty są używane Tatry T6A2 oraz KT4Dt.
Więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 7 kwietnia 2022

Skomplikowana sieć powiązań

Siatka połączeń to skomplikowana sieć powiązań pomiędzy liniami, które trzeba poprowadzić po całym mieście. Po Szczecinie i gminach ościennych jeździ blisko 100 linii autobusowych i tramwajowych, a w szczycie komunikacyjnym z zajezdni wyjeżdża prawie 300 pojazdów. Przygotowanie oraz kontrolowanie komunikacji miejskiej jest trudnym, pracochłonnym i odpowiedzialnym zadaniem.

Linie tramwajowe liczą 110 kilometrów, sieć autobusowa 540 kilometrów, a do tego trzeba doliczyć ponad 100 kolejnych kilometrów poza granicami administracyjnymi miasta. Całość należy opracować w określonych ramach uwzględniających nie tylko potrzeby pasażerów, ich przyzwyczajenia komunikacyjne, gęstość zaludnienia i ilość zakładów pracy, ale także czas pracy prowadzących pojazdy, zasoby kadrowe i taborowe, infrastrukturę komunikacyjną, socjalną, skomunikowania oraz określony budżet. Do tego komunikacja zastępcza, remonty, zmiany i korekty. Dział odpowiedzialny za planowanie siatki połączeń i rozkłady jazdy każdego dnia ma ręce pełne pracy! Komunikacja miejska to system naczyń połączonych i jedna, najdrobniejsza nawet zmiana niesie konsekwencje dla wielu innych elementów.

Zmiany związane z przebudowami muszą być kompromisem pomiędzy potrzebami pasażerów, wykonawców i możliwościami technicznymi. Czasowe organizacje ruchu dla autobusów i tramwajów to godziny planowania, konsultacji i optymalizowania rozwiązań.

Nie mniej pracy ma Centrala Ruchu. Każdego dnia dochodzi przecież do różnych zdarzeń drogowych, które mają wpływ na autobusy i tramwaje. W czwartkowy poranek doszło do potrącenia pieszej w rejonie Węzła Łękno, co wstrzymało ruch tramwajowy na odcinku Plac Szarych Szeregów – Głębokie. Na miejsce wezwany został Nadzór ruchu, a dyspozytor przekierował tramwaje i zorganizował komunikację zastępczą. Zaledwie kilka minut później kolizja dwóch pojazdów wymusiła skierowanie autobusów zmienioną trasę – to znów zadanie dla Centrali Ruchu.

To pokazuje jak dużo zmiennych wpływa na płynność poruszania się po mieście. Każdego dnia tylko w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego pracuje kilkadziesiąt osób, które dbają o to, żeby pasażerowie sprawnie przemieszczali się po mieście.

Żródło: Foto: zditm, 7 kwietnia 2022

Znikają budynki socjalno - kasowe

W marcu z krajobrazu miasta zniknęły powstałe w latach 60. i 70. XX wieku obiekty socjalno - kasowe na pętlach tramwajowo - autobusowych Ludowa i Gocław, które były zapleczem dla kierowców i motorniczych, jak i miejscem schronienia dla pasażerów. Były to proste konstrukcje, nie zachwycające swoją urodą, ale spełniające przez lata ich użytkowania swoją rolę.

Powodem wyburzenia był zły stan techniczny budynków. Do czasu wybudowania nowych obiektów kierowcy i motorniczy będą korzystać kontenerów socjalnych. Za wyburzenie obu obiektów ZDiTM zapłacił 129 tys. zł netto. Należy zaznaczyć, że ZDiTM podejmował próby wyłonienia wykonawcy na zadanie łączne – rozbiórka i budowa nowego obiektu na podstawie posiadanego już projektu. Niestety w postępowaniach nikt nie złożył oferty.

Jakiś czas temu taki sam los spotkał obiekty na pętli „Kołłątaja, budynki na pętli „Basen Górniczy" (przy okazji przebudowy torowisk w ciągu ulic Energetyków i Gańskiej wraz z pętlą), a w 2021 roku na pętli „Głębokie" też przy okazji przebudowy węzła przesiadkowego wraz z budową nowego obiektu socjalno - kasowego i poczekalnią dla pasażerów.

W drugiej połowie maja 2022 roku zniknął również z krajobrazu miasta budynek poczekalni i dyspozytorni na pętli Stocznia Szczecińska uruchomiony w 1969 roku, w którym znajdowały się kasy biletowe. Rozebrała go na zlecenie ZDiTM firma "NAVEL" za kwotę 105 903 zł brutto.

W gąszczu sieci, czyli skąd prąd w tramwaju

Każdego dnia dziesiątki tysięcy mieszkańców Szczecina przemieszcza się po mieście tramwajami. Pasażerowie wsiadają i jadą, nie zastanawiając się jak to się dzieje, że pojazd się porusza. Sprawa nie jest łatwa, ale postaramy się cały proces wytłumaczyć.

Spółka Tramwaje Szczecińskie ma kilka wydziałów. Ważnym elementem jest część elektroenergetyczna Wydziału Infrastruktury Tramwajowej, która zajmuje się między innymi bieżącym utrzymaniem - konserwacją, przeglądami, remontami, naprawami awaryjnymi urządzeń elektroenergetycznych służących trakcji tramwajowej.

Czytaj więcej: Foto: gs, 25 marca 2022

Tramwaj na Mieszka I w Szczecinie to odległa perspektywa

Ulica Mieszka I w Szczecinie, która codziennie pozwala na dotarcie do centrum miasta mieszkańcom Warzymic, Przecławia czy południowej części Gumieniec, jest coraz bardziej obłożona, a kursujące po niej autobusy coraz częściej utykają w korkach. Sprawę mogłaby rozwiązać budowa nowej linii tramwajowej w ciągu ulicy, lecz jak mówi szczeciński magistrat, to zadanie nie jest aktualnym priorytetem miasta.

Więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 24 marca 2022

Szczecin wskazuje tramwajowe priorytety na najbliższe lata

Szczeciński magistrat przedstawił nam swoje plany dotyczące budowy nowych tras tramwajowych w stolicy Pomorza Zachodniego. Na liście priorytetów znalazły się trasa tramwajowa do Mierzyna, trasa tramwajowa na Łasztowni czy też budowa drugiego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 23 marca 2022

Nowe elektryki już w Szczecinie

Już są w Szczecinie. Flota miejskich autobusów powiększyła się o 6 kolejnych elektrycznych pojazdów. Po procedurze odbiorowej i odpowiednim przygotowaniu będą z nich korzystać pasażerowie. Pojazdy mają długość 12 metrów – maksymalna liczba pasażerów 75 osób, w tym 28 siedzących. Autobusy są wyposażone w baterie Solaris High Power o łącznej pojemności ponad 120 kWh. Są to magazyny energii przystosowane do szybkiego ładowania zarówno przez złącze plug-in, jak i poprzez pantograf.

Nowym pojazdom nadano numery taborowe 1220-1225.

Czytaj więcej: Foto: gs, 22 marca 2022

Aktualizacja dokumentacji projektowej

Również 17 marca 2022 roku, Tramwaje Szczecińskie ogłosiły przetarg na aktualizacje dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego nad zadaniem inwestycyjnym dalszej przebudowy/budowy ulicy Szafera do pętli Krzekowo i dalej.

• etap II - od skrzyżowania z ulicami Romera/Modrą do skrzyżowania z ulicą Żołnierską wraz ze skrzyżowaniem ulic Żołnierskiej/Klonowica

• etap III - od skrzyżowania z ulicą Żołnierską do włączenia się w istniejący przebieg ulicy Sosabowskiego wraz ze skrzyżowaniem z u oraz skrzyżowaniem z ulicą Żniwną oraz skrzyżowaniem ulic Żniwnej/Szerokiej. Oferty należy złożyć do 28 marca 2022 roku.

* * * * * *

28 marca 2022 otwarto oferty - zgłosiła się jedna firma Pracownia Projektowa Maciej Sochanowski ze Szczecina, która zaproponowała kwotę 921 270,00 brutto. Tramwaje Szczecińskie zamierzały przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 2 269 350,00 zł brutto.

* * * * * *

Niedawno Tramwaje Szczecińskie prowadziły przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego dla kolejnych etapów rozbudowy ul. Szafera. W ramach inwestycji powstać miałby brakujący 600-metrowy odcinek torowiska łączący istniejącą, przeznaczoną do likwidacji pętlę Krzekowo z nowo wybudowanym torowiskiem na Szafera z pętlą przy Netto Arenie. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w tym roku.

Patrz również: Foto: transport pubkiczny "Witold Urbanowicz", 8 kwietnia 2022

Przebudowa podstacji prostownikowej Kolumba

17 marca 2022 roku Tramwaje Szczecińskie ogłosiły przetarg na przebudowę i renowację podstacji prostownikowej Kolumba. Termin składania ofert do do 20 kwietnia 2022, 27 kwietnia 2022, 6 maja 2022, 10 maja 2022 roku. Przedłużanie terminów otwarcia ofert związane z mnogością pytań. Ewentualny zwycięzca będzie miał 390 dni na wykonanie zadania od chwili podpisania umowy. Prace będą musiały być wykonane zgodnie z zaleceniami i pod nadzorem konserwatora zabytków. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-861, decyzją Kl.3-5340/117/90 z dnia 20 lipca 1990 roku.

* * * * * *

10 maja 2022 roku otwarto oferty na wykonanie zadania, zgłosiły się dwie firmy - MMT IDEA Sp. z o.o. Sp. z Tczewa, która zaproponowała kwotę 13 412 386,82 zł i Konsorcjum firm: PUE „IREL” Ireneusz Wingrowicz, Filip Wingrowicz, Łukasz Zagrodzki Sp. j., KONSART Sp. z o.o.z Klinisk Wielkich/Szczecina z kwotą 11 868 270,00 zł brutto. Tramwaje Szczecińskie przeznaczyły kwotę 8.972.032,46 zł brutto.

* * * * * *

Tramwaje Szczecińskie 7 czerwca 2022 roku unieważniły postępowanie bez przeprowadzenia wyboru najkorzystniejszej oferty, ponieważ oferta z najniższą ceną przekracza kwotę, jaką inwestor zamierzał przeznaczyć na modernizacje, ze względu na brak środków finansowych do ww. kwoty. Obie oferty zainteresowanych tym zamówieniem firm uznano za zbyt wysokie. Inwestor chciał wydać na ten cel maksymalnie 8.972.032,46 zł brutto. Propozycja konsorcjum spółek PUE „Irel” i Konsart była wyższa o ok. 2,9 mln zł, a oferta firmy MMT Idea aż o 4,4 mln zł.

* * * * * *

Piękny i niezwykle ważny budynek, jakim jest podstacja prostownikowa przy ulicy Kolumba zostanie przebudowany. Głównym celem jest dostosowanie go do współczesnych wymagań technicznych i zabezpieczenie należytego funkcjonowania. Po zrealizowaniu prac unowocześniony zostanie nie tylko sprzęt wewnątrz. Wyremontowana zostanie także elewacja, która uzyska wyjątkowe oświetlenie.

Czytaj więcej: Foto: gs, 12 kwietnia 2022

Tramwaj do Mierzyna raczej nie pojedzie bez unijnych pieniędzy

Jedną z nowych tras tramwajowych, jaką w najbliższych latach planował wybudować Szczecin, miała być budowa nowego torowiska w ciągu ulicy Ku Słońcu wraz z pętlą tramwajową przy CH Ster. Inwestycja została określona jako tramwaj do Mierzyna. W 2018 roku miasto ogłosiło przetarg na jego budowę, lecz ostatecznie z powodu ofert przekraczających budżet, postępowanie zostało unieważnione. Od tego momentu mijają już prawie 3 lata, a nowego przetargu wciąż nie ma. Czy inwestycja została odłożona na półkę?

Więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 15 marca 2022

Szczecin chce dokończyć tramwaj na Szafera

Szczecin planuje kontynuować inwestycję związaną z budową torowiska tramwajowego na ulicy Szafera. W drugim etapie tej inwestycji, ma zostać wykonany brakujący fragment toru, od pętli na Szafera do pętli tramwajowej Krzekowo. Miasto chciało pozyskać na ten cel fundusze z Polskiego Ładu, ale otrzymało pieniądze tylko na część drogową. Mimo to inwestycja ma zostać zrealizowana w całości.

Więcej: Foto: transport pubkiczny "Jakub Rösler", 11 marca 2022

Wagon 120NaS2 811 do naprawy

25 lutego na lawecie z zajezdni Pogodno wyjechał wagon 120NaS2 811 do naprawy. Tramwaj będzie remontowany w grudziądzkiej firmie Saatz sp. z o.o., która wykonuje prace przy naprawach taboru szynowego. Remont ma potrwać do połowy kwietnia br. wg słów rzeczniczki Tramwajów Szczecińskich.

Wagon 811 został zdemolowany 7 września 2021 roku, do którego doszło na tymczasowym rondzie przy ulicy Energetyków. Na rondzie tramwaj uderzył w naczepę ciężarówki. Motorniczy został zakleszczony w kabinie, ale na szczęście jemu, jak i pasażerom nic się nie stało. Umowa za wykonanie naprawy pokolizyjnej została podpisana z firmą CSI INVEST Sp. z o.o. z Grudziądza. Koszt naprawy, który został skalkulowany na kwotę 723 190 zł netto. Po naprawie tramwaj wrócił na Pogodno 26 marca.

Nowością w odremontowanym swingu 120NaS2 będzie montaż już na zajezdni dodatkowych 11 foteli w przedziale pasażerskim, w drugim i czwartym członie tramwaju. Podobna przebudowa czeka kolejne swingi z drugiego kontraktu na 22 tramwaje z lat 2013-2014. Swing 811 do ruchu liniowego powróci prawdopodobnie pod koniec kwietnia.

SPPK sprzedaje

8 lutego na stronie internetowej SPPK pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży trzech autobusów MAN SG313. Są to autobusy o numerach taborowych 770, 771, 772 z 2005 roku, każdy z nich ma przejechane prawie milion kilometrów, są sprawne technicznie i z ważnymi dowodami rejestracyjnymi. Oferty kupna z podaniem ceny brutto za autobus, należało złożyć do dnia 22 lutego 2022. 1 marca autobusy opuściły teren zajezdni przed południem po raz ostatni. W związku z powyższym stan pojazdów w zajezdni na 1 marca wynosił 49 autobusów różnych marek.

MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN NG 323 LIONS CITY G - 14, SOLARIS URBINO 12 - 10, SOLARIS URBINO 18 - 9, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 3 lutego 2022 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 3 lutego 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 108 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 10,47 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NL 223 - 2, MAN NL 283 - 1, MAN NG 313 - 7, MAN A21 - 1, MAN A23 - 4, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Remont magazynu

26 stycznia 2022 roku na stronie internetowej SPAK ukazało się zaproszenie do złożenia oferty cenowej na wykonanie remontu magazynu w budynku zaplecza technicznego zajezdni. Termin wykonania remontu miałby nastąpić do 17 czerwca 2022 roku, a termin gwarancji miałby wynosić 5 lat.

Ostatnia Beta w zajezdni

25 stycznia 2022 roku dokonano rozładunku wagonu tramwajowego Moderus Beta MF 29 AC BD o przyszłym numerze 624. Tramwaj trafił do miasta na lawecie firmy Panas. Jak wiadomo Tramwaje Szczecińskie 24 wrześniu 2021 roku skorzystały z prawa opcji i zamówiły części do wagonów u producenta – poznańskiej firmy Modertrans, która już wcześniej dostarczała elementy tramwajów do spółki.

Tabor w SPPK na dzień 13 stycznia 2022

Stan taboru na 13 stycznia 2022 roku w zajezdni autobusowej w Policach wynosił 52 autobusy różnych marek. Są to autobusy:

MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN SG 313 - 3, MAN NG 323 LIONS CITY G - 14, SOLARIS URBINO 12 - 10, SOLARIS URBINO 18 - 9, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Zestawienie taboru

Wymiany urządzeń informacji pasażerskie w tramwajach typu 120NaS2

Tramwaje Szczecińskie chcą wymienić w 11 tramwajach typu 120NaS2 elektroniczny system informacji pasażerskiej, monitoringu, emisji reklam, które trafiły do miasta w 2013 roku. Przetarg ogłoszono 30 listopada 2021 roku.

Do przedłużonego terminu otwarcia ofert tj. 22 grudnia 2021 (mnogość zapytań) zgłosiła się tylko firma R&G PLUS Sp. z o.o. z Mielca, która zaproponowała kwotę 1.999.531,05 zł brutto. Tramwaje Szczecińskie chciały przeznaczyć 2.238.600,00 zł brutto. Trwa analiza przedstawionych propozycji. Prawdopodobnie oferta zostanie zaakceptowana, to wykonawca będzie miał rok na wykonanie zadania.

* * * * * *

13 stycznia 2022 ogłoszono wybór oferty, i jak było do przewidzenia wygrała firma R&G PLUS Sp. z o.o. z Mielca.

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 8 stycznia 2022 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Przebudowa podstacji trakcyjnej na Kolumba

Budynek podstacji ma zostać odnowiony przy okazji przebudowy infrastruktury ulicy Kolumba w kierunku Pomorzan rozpoczętej 18 grudnia 2021 roku.

Przebudowa ma polegać na dostosowaniu pomieszczeń budynku podstacji dla nowych potrzeb, wymianie urządzeń elektroenergetycznych na nowe o lepszej sprawności elektrycznej i mniejszych gabarytach, (m.in. nowe zespoły prostownikowe – transformator (suchy) + prostownik, transformator potrzeb własnych), nowe rozdzielnie średniego napięcia SN – 15 kV, niskiego napięcia nN – trakcyjne 660V i na potrzeby własne 400V. Ma zostać zainstalowana nowa automatyka sterująca urządzeniami SN i nN.

Nastąpi również remont części wewnętrznej budynku wraz z przebudową w przypadku zmiany rozmieszczenia urządzeń w budynku podstacji, wymianie wyeksploatowanych i zużytych kabli zasilających SN i trakcyjnych nN na nowe, ułożeniu nowych instalacji wewnętrznych m.in.: oświetleniowej, telefonicznej, komputerowej, kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego, ogrzewania, klimatyzacji i/lub wentylacji itp., podłączeniu podstacji do systemu zdalnego sterowania podstacjami z pulpitu sterowniczego.

Jednocześnie planowany jest remont, wpisanego do rejestru zabytków, budynku głównego podstacji w celu odnowienia i przywrócenia do stanu pierwotnego. Nastąpi też likwidacja zbędnych budynków gospodarczych, jak również zmiana układu zieleni na terenie podstacji (wycinki i nasadzenia zastępcze drzew) i zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Podstacja, to dwukondygnacyjny budynek, w którym znajduje się m.in. hala turbin oraz pomieszczania rozdzielni i komory transformatora. Charakteryzuje się dwuspadowym dachem o konstrukcji stalowej pokrytym papą. Znajdujące się tam urządzenia zasilają trakcję napowietrzną w rejonie Bramy Portowej oraz ulic 3 Maja, Dworcowej, Nowej, Wyszyńskiego, Nabrzeże Wieleckie, Kolumba, Chmielewskiego a także na Moście Długim.

Historia tego miejsca zaczyna się w 1885 roku, kiedy Szczecińskie Towarzystwo Kolei Ulicznych (Stettiner Strassen - Eisenbahn Gesellschaft - powstało w 1879 roku) - wykupiło działki od spadkobierców radcy Rohma za sumę 110 tys. marek, wraz z wyspą Jaskółczą (Rahminsel). Kupiono całość, bo spadkobiercy nie chcieli dzielić terenu.

Kompleks budynków znajdujących się na wyspie Jaskółczej przy dzisiejszej ulicy Kolumba pod numerem 86 - 89 od chwili zakupu zawsze kojarzył się z komunikacją miejską. Budynki przystosowano do pełnienia funkcji zajezdni tramwajów konnych. Znajdowały się tu pomieszczenia dla 90 koni, 22 wagonów, wraz z z warsztatami i magazynami paszowymi. Po elektryfikacji (tramwaje konne przestały jeździć 1 maja 1898) linii tramwajowych zmieniło się też oblicze budynku. W miejscu, gdzie znajdował się magazyn paszowy zamontowano maszynownię zasilającą trakcję napowietrzną w prąd.

Otoczenie zajezdni możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, które nie zmieniło się od końca XIX wieku, jedynie przeprowadzono drobne przeróbki. Kompleks wzniesiono w stylu charakterystycznym dla budowli przemysłowych i użyteczności publicznej. Dostosowano go również do budowli znajdujących się w ciągu ulicy (była to ulica przemysłowa). Styl ten charakteryzował się prostotą brył o ceglanych licach budynków, wraz ze skromnym wystrojem. Od tego stylu odbiega budynek administracji oraz stacja transformatorowa. Powstały one już w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

 Foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy,
budynek podstacji
2005 rok
Nowoczesna podstacja zasilająca powstała w 1925 roku w ramach centralizacji zaplecza energetycznego, na północnym cyplu Wyspy Jaskółczej. Trafiły do niej urządzenia z elektrowni znajdującej się przy obecnej ulicy Storrady i transformatorowni przy przy dzisiejszej ulicy Św. Ducha. W międzyczasie wybudowano jednoprzęsłowy most o konstrukcji kratownicowej, który łączy zajezdnię z wyspą Jaskółczą, powstał w związku z planami rozbudowy zajezdni i budowy nowej stacji transformatorowej. Autorem konstrukcji był inżynier Hermann Scholl. Konstrukcja powstała na przełomie 1920/1921 roku.

Przed laty na Wyspę Jaskółczą prowadziły dwa mosty. Ten, którym poprowadzono kable pod napięciem, przed laty (1989) zawalił się ze starości. Tymczasowo kable przełożono na most pieszo-drogowy. Most kablowy łączył ulicę Kolumba z podstacją energetyczną.

 Foto: Janusz Świarowy
foto: Janusz Światowy,
most kablowy
30 marca 2008
W październiku 2005 roku pojawiła się szansa na poprawę sytuacji. Ogłoszono przetarg na postawienie nowego mostu kablowego. MZK Szczecin miał na ten cel zarezerwowane 1,4 mln zł. Zainteresowanych było 12 firm jego budową, jednak do przetargu stanęły tylko trzy jak: "Energopol" proponował wykonanie prac za niespełna 1 mln 338 tys. zł, "Stalmont" chciał prawie 1 mln 350 tys. zł, a stargardzka firma "Apex-Roboziem" skalkulowała prace na ponad 1 mln 480 tys. zł.

18 stycznia 2006 roku podpisano umowę z konsorcjum firm "Energopol" Szczecin i spółką Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe z Bydgoszczy. Budowę mostu zakończono w połowie lipca 2006 roku, a w dniach 8 - 11 września 2006 roku nastąpiło podłączenie kabli zasilających.

Źródło: Tramwaje Szczecińskie, Biuletyn Informacyjny MZK (66) z 2006 roku i materiały własne.

Zmiany na liniach związane z kolejnym etapem przebudowy torowisk - Kolumba

 Foto: ZDiTM
foto: ZDiTM,
Linie tramwajowe
od 8 stycznia 2022
Rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych na ulicy Kolumba z dniem 8 stycznia 2022 (dla linii nocnych od nocy 8/9 stycznia) wprowadzono zmiany w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych.

Między innymi wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku Wyszyńskiego – Kolumba – Pomorzany. Tramwaje linii 6 od tej pory kursują na trasie Gocław – Wyszyńskiego (powrót przez Wyszyńskiego – Bramę Portową – plac Hołdu Pruskiego) wg specjalnego rozkładu jazdy. Podana data wprowadzenia niniejszego komunikatu może ulec zmianie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. W związku z powyższym trasy linii przedstawiały się następująco linie od 8 stycznia 2022. Czytaj więcej w: komunikacie

Linia

Trasa6
Gocław < — > Gocław
Lipowa — Światowida — Strzałowska — Wiszesława — Dębogórska — Ludowa — Druckiego-Lubeckiego — Stalmacha — Nocznickiego — Firlika (z powrotem: Firlika — Antosiewicza — Nocznickiego) — Łady — Jana z Kolna — Nabrzeże Wieleckie —Wyszyńskiego — Brama Portowa — Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Malczewskiego — Parkowa — Dubois — Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego – Stalmacha – Druckiego Lubeckiego – Dębogórska – Wiszesława – Światowida – Lipowa
Historia linii tutaj

Linia

Trasa

75
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny (Owocowa)
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — (z powrotem: Owocowa — Nowa — Dworcowa — aleja Niepodległości)
Krzekowo < — > Dworzec Główny (Owocowa)
Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — (z powrotem: Owocowa — Nowa — Dworcowa — aleja Niepodległości)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa521
Osiedle Zawadzkiego < — > Dworzec Główny (Owocowa)
Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Witkiewicza (z powrotem: Witkiewicza — Żwirki i Wigury — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Santocka — 26 Kwietnia — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — (z powrotem: Owocowa — Nowa — Dworcowa — aleja Niepodległości)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
527
Bezrzecze < — > Dworzec Główny Owocowa
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — (z powrotem: Owocowa — Nowa — Dworcowa — aleja Niepodległości)
Krzekowo < —> Dworzec Główny Owocowa
Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — (z powrotem: Owocowa — Nowa — Dworcowa — aleja Niepodległości)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
528
Gumieńce < — > Pomorzany Dobrzyńska
Kwiatowa — Okulickiego — rondo Gierosa (z powrotem: rondo Gierosa — Ku Słońcu — Kwiatowa) — Ku Słońcu — rondo Pileckiego — Sikorskiego — rondo Siwka — Sikorskiego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Czarnieckiego — Potulicką — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa806
Plac Żołnierza Polskiego < – > Pomorzany Dobrzyńska
aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — Czarnieckiego — Potulicka — Piekary — Dąbrowskiego — Starkiewicza — Boczna — Połabska — Szpitalna — aleja Powstańców Wielkopolskich (z powrotem: aleja Powstańców Wielkopolskich — Starkiewicza — Dąbrowskiego — Kolumba — Nowa — Dworcowa — aleja Niepodległości) — Budziszyńska — Inowrocławska — Dobrzyńska (z powrotem: Dobrzyńska — Budziszyńska)
Historia linii tutaj

6 wagonów typu 105Na na sprzedaż

4 stycznia 2022 roku Tramwaje Szczecińskie ogłosiły zamiar sprzedaży 6 wagonów typu 105 Na o numerach bocznych 762, 763, 1011, 1012, 1021, 1022. Tramwaje są częściowo zdekompletowane i wycofane z eksploatacji.

Linia 904, 908 w grze

Od 3 stycznia 2022 roku nadal kursować będzie linia 904, która jeździ w ramach Transportu na Żądanie. 23 grudnia 2021 roku ZDiTM poinformował o zawieszeniu linii aż do odwołania. Protesty mieszkańców Podjuch, lokalnych działaczy osiedlowych, czy też radnych osiedla odniosły skutek bo 30 grudnia 2021 roku ZDiTM wycofał się z podjętej decyzji.

Linia 908 także wraca na Gumieńce, mieszkańcom udało się wywalczyć pozostawienie linii na żądanie i zastopować zapędy miasta w jej likwidacji. Od 10 stycznia wraca na swoja trasę.

Przejazdy linią 1 Gryfino - Szczecin płatne

Od 1 stycznia 2022 roku nie ma już możliwości jazdy osób posiadających bilet okresowy ZDiTM oraz osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów linią autobusową 1 obsługiwaną przez PKS Szczecin na trasie: Dworzec Autobusowy w Szczecinie (pl. Grodnicki), Energetyków, Gdańska, Leszczynowa, Batalionów Chłopskich, Metalowa, Dmowskiego, Rymarska.

Możliwość taka zaistniała od 2 lipca 2018 roku, gdzie pasażerowie posiadający bilet okresowy na komunikację miejską w Szczecinie mogli bez dopłaty korzystać na terenie Szczecina z autobusowej linii 1, mogli z niej korzystać równiez osoby zwolnione z opłat. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego a PKS Szczecin. Sprzedaż biletów jednorazowych dla pozostałych pasażerów prowadziło PKS Szczecin.

Schematy sieci

Schematy tras linii na dzień 1 stycznia 2022 roku. Schematy pobrane ze strony ZDiTM komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Zmiany w kursowaniu niektórych linii od 1 stycznia 2022

Z dniem 1 stycznia 2022 roku ZDiTM wprowadził zmiany w kursowaniu linii autobusowych 57, 70, 81, 82, 83, 88, 90, 904 i 908 i wprowadzeniu nowej numeracji linii obsługujących gminy ościenne z podziału niektórych na dwie, przywróceniu do służby liniowej i zawieszeniu linii na żądanie. Patrz: komunikat

Linia

Trasa
70
Dworzec Główny (Owocowa) < — > Dworzec Główny (Owocowa)
3 Maja — Narutowicza — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — Felczaka — Wąska — Wielkopolska — Śląska — rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej — Śląska — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — Mazurska — plac Lotników — Kaszubska — Bałuki — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Małopolska — Starzyńskiego — Szczerbcowa — Wały Chrobrego — Jarowita — Małopolska — plac Hołdu Pruskiego — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja
Trasa okrężna — kursy wykonywane w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W przeciwnym kierunku kursuje linia 90.
Historia linii tutaj

Linia

Trasa


88
Maczka < — > Okulickiego
Maczka — Ku Słońcu (z powrotem: Ku Słońcu — Polskich Marynarzy — Maczka) — Kwiatowa — Okulickiego — Przemyska — Kielecka — Anhellego (z powrotem: Anhellego — Okulickiego)
Historia linii tutaj

Linia

Trasa
90
< Dworzec Główny (Owocowa)< — > Dworzec Główny (Owocowa)
3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Małopolska — Starzyńskiego — Szczerbcowa — Wały Chrobrego — Jarowita — Małopolska — plac Hołdu Pruskiego — plac Żołnierza Polskiego — aleja Jana Pawła II — plac Lotników — plac Grunwaldzki — aleja Jana Pawła II — Felczaka — aleja Wojska Polskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — Narutowicza — 3 Maja
Trasa okrężna — kursy wykonywane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W przeciwnym kierunku kursuje linia 70.
Historia linii tutaj

Linia

Trasa241
Przecław < — > Plac Kościuszki
Przecław — Warzymice — Szczecin: Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Kołbaskowo < — > Plac Kościuszki
Kołbaskowo — Przecław — Warzymice — Szczecin: Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Rosówek Granica < — > Plac Kościuszki
Rosówek — Kołbaskowo — Przecław — Warzymice — Szczecin: Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Kamieniec < — > Plac Kościuszki
Kamieniec — Rosówek — Kołbaskowo — Przecław — Warzymice — Szczecin: Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Historia linii tutaj

Linia

Trasa242
Pargowo < — > Plac Kościuszki
Pargowo — Kamieniec — Moczyły — Kołbaskowo — Siadło Górne — Siadło Dolne — Kurów — Ustowo — Szczecin: Ustowska — Szczawiowa — Tama Pomorzańska — Kolumba — Dąbrowskiego — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Pargowo < — > Plac Kościuszki
Pargowo — Kamieniec — Rosówek — Kołbaskowo — Siadło Górne — Siadło Dolne — Kurów — Ustowo — Szczecin: Ustowska — Szczawiowa — Tama Pomorzańska — Kolumba — Dąbrowskiego — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Kamieniec <— > Plac Kościuszki
Kamieniec — Moczyły — Kołbaskowo — Siadło Górne — Siadło Dolne — Kurów — Ustowo — Szczecin: Ustowska — Szczawiowa — Tama Pomorzańska — Kolumba — Dąbrowskiego — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Kamieniec < — > Plac Kościuszki
Kamieniec — Rosówek — Kołbaskowo — Siadło Górne — Siadło Dolne — Kurów — Ustowo — Szczecin: Ustowska — Szczawiowa — Tama Pomorzańska — Kolumba — Dąbrowskiego — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki
Historia linii tutaj

Linia

Trasa243
Plac Kościuszki < — > Smolęcin
Szczecin: plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Cukrowa — Do Rajkowa — Warzymice — Będargowo — Barnisław — Smolęcin (z powrotem: Smolęcin — Karwowo — Warzymice)
Plac Kościuszki < — > Smolęcin
Szczecin: plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Cukrowa — Do Rajkowa — Warzymice — Będargowo — Barnisław — Smolęcin (z powrotem: Smolęcin — Karwowo — Warzymice — Przecław — Warzymice)
Plac Kościuszki < — > Kołbaskowo
Szczecin: plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Cukrowa — Do Rajkowa — Warzymice — Będargowo — Barnisław — Smolęcin (z powrotem: Smolęcin — Karwowo — Warzymice — Przecław — Warzymice) — Kołbaskowo
Historia linii tutaj

Linia

Trasa244
Maczka < — > Warnik
Szczecin: Maczka — Ku Słońcu (z powrotem: Ku Słońcu — Polskich Marynarzy — Maczka) — Kwiatowa — Okulickiego — Przylep — Stobno — Bobolin — Warnik (z powrotem: Warnik — Będargowo — Stobno)
Maczka < — > Stobno Stacja
Szczecin: Maczka — Ku Słońcu (z powrotem: Ku Słońcu — Polskich Marynarzy — Maczka) — Kwiatowa — Okulickiego — Przylep — Stobno
Historia linii tutaj

Linie komunikacji miejskiej na dzień 1 stycznia 2022

Stan na dzień 1 stycznia 2022 roku, tras linii tramwajowych zwykłych i dodatkowych, autobusowych zwykłych, pospiesznych i nocnych. Zestawienie linii

Tabor w SPPK na dzień 1 stycznia 2022

Stan taboru na 1 stycznia 2022 roku w zajezdni autobusowej w Policach wynosił 53 autobusy różnych marek. Są to autobusy:

MAN NL 283 LIONS CITY - 12, MAN SG 313 - 3, MAN NG 323 LIONS CITY G - 14, SOLARIS URBINO 12 - 11, SOLARIS URBINO 18 - 9, MAN NL280 Lion’s City 12 EfficientHybrid - 2, MAN NG330 Lion’s City 18 EfficientHybrid - 2

Zestawienie taboru

Tabor tramwajowy w mieście

Tabor na dzień 1 stycznia 2022 roku w Tramwajach Szczecińskich. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Tramwajów Szczecińskich oraz materiałów własnych. Więcej tutaj

Tabor w zajezdni Klonowica na dzień 1 stycznia 2022 roku

Stan taboru w SPA "Klonowica" na dzień 1 stycznia 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 115 autobusów różnych marek. Ich średni wiek to 9,83 lat. Były to autobusy takie jak:

MAN NL 223 - 2, MAN NL 283 - 1, MAN NG 313 - 10, MAN A21 - 1, MAN A23 - 6, MAN A35 - 2, SOLARIS URBINO 10 - 4, SOLARIS URBINO 12 - 28, SOLARIS URBINO 12 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 - 37, SOLARIS URBINO 18 Hybrid - 8, SOLARIS URBINO 18 Electric - 8

wykaz autobusów, dane techniczne - zdjęcia

Kasy biletowe

Kasy biletowe stan na 1 stycznia 2022. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Więcej tutaj

Tabor w zajezdni Dąbie na dzień 1 stycznia 2022 roku

Stan taboru w SPA "Dąbie" na dzień 1 stycznia 2022 roku według danych ze strony zajezdni autobusowej wynosi 112 autobusów różnych marek takich jak:

MAN NG 313 - 1, SOLARIS URBINO 12 - 34, SOLARIS URBINO 12 HYBRID - 1, SOLARIS URBINO 18 - 52, MERCEDES BENZ 0530G Citaro, 530 Citaro - 24. wykaz autobusów

Ceny biletów stan na dzień 1 stycznia 2022 roku

Cennik opłat (obowiązuje od 24 marca 2015) za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

• Uchwała nr VI/78/15 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia z dnia 24 marca 2015 roku zmieniająca uchwałę Nr XXIX/736/08 z dnia 5 grudnia 2008 z późniejszymi zmianami w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów.

• Uchwała nr XXIII/690/20 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych (format pdf.) Więcej tutaj

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.