Menu 1879-1929 Lata 20-40 XX wieku Lata 50–80 XX wieku |
Komunikacja miejska w 1977 roku* * * Linie tramwajowe
* * * Autobusy bez konduktorów
|
foto: Zb. Jodkowski Kurier Szczeciński |
* * *
foto: A. Pieńkowski
Głos Szczeciński
Pierwszy tramwaj wyjeżdża z zajezdni na Pogodnie o 4.20. Ostatni zjeżdża parę minut po północy. Później już kursuję tylko część wozów linii nocnych. Te godziny nie wyznaczają jednak rytmu pracy. W zajezdni, największej w Szczecinie pracuje się na okrogło, przez całą dobę. Wiecej tutaj
Opracowanie "J. Sokalski", "Głos Szczeciński (40)", 19/20 lutego 1977 roku
* * *
Komunikacja miejska nas nie rozpieszcza — z tego zdajemy sobie sprawę. Okazuje się, że pasażerską niedolę można także zmierzyć i wyrazić w liczbach. Otóż według normy dla komunikacji miejskiej tabor wykorzystany jest w pełni wtedy, gdy na metr kwadratowy jego powierzchni przypada 8 pasażerów. Nietrudno sobie wyobrazić, że przy takim zagęszczeniu jako tako wygodnie mogą podróżować tylko przedszkolaki. Tymczasem okazuje się, że w godzinach szczytu, kiedy MPK przewozi 37 proc. ogółu pasażerów, tabor wykorzystywany jest w 200 procentach. A zatem 16 osób na metr kwadratowy! Wiecej tutaj
Opracowanie "Urszula Szyperska", "Kurier Szczeciński (32)", 10 lutego 1977 roku
* * *
Według informacji Działu Analiz i Badań Ruchu Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Szczecinie, w dniu 8 stycznia
• Tramwaje kursować będą następująco:
„1", „2", „4", „5", „6", „8", „9" i „10" — według świątecznego rozkładu jazdy, natomiast „3" — z częstotliwością co 8 min., a „7" — z częstotliwością co 7 min.
• Autobusy linii: „51", „54", „55", „56", „57", ,,6c'. „61", „62", „67", „72" i „73" kursować będą według świątecznego rozkładu
jazdy,
• natomiast autobusy linii: „75", „77", „103" i „104" kursować będą według rozkładu jazdy dnia powszedniego.
• Pozostałe autobusy: „60" — kursować będą co 10 minut, „63" — co
25 minut, „64" — co 17 minut, „101" — co 9—10 minut, „102"
— co 10 minut i „105" — co 30—40 minut.
• Mikrobusy w wolną sobotę kursują według świątecznego rozkładu Jazdy.
• W niedzielę 9 stycznia, komunikacja miejska pracuje według świątecznych rozkładów jazdy.
W nocy z 10/11 i 11/12 stycznia w godz. 23.45—4.30 nocne tramwaje
kursować będą w sposób następujący:
• „1 N » — w relacji Głębokie — Pomorzany w obu kierunkach przez
pl. Lenina — al. Piastów,
• „2 N" — w relacji Dworzec Niebuszewo — Las Arkoński,
• „3 N" — w relacji Pomorzany — Stocznia im. A. Warskiego (trasą,
linii „6"),
• „4 N" — w relacji Pomorzany — Głębokie — w obu kierunkach przez
pl. Lenina,
• „5 N" — w relacji Krzekowo — Ludowa w obu kierunkach ul. Dworcową.
Na odcinkach: Kołłątaja — Wielka — Dworzec Gł. oraz pl. Lenina — M. Buczka — Malczewskiego — Stocznia im. Warskiego w miejsce tramwaju uruchomione zostaną zastępcze połączenia autobusowe.
* * *
W ostatnich dniach, po kilku kolejnych próbach, uruchomiona została na stałe sygnalizacja świetlna na jednym z najbardziej newralgicznych skrzyżowań Szczecina ulic: Emilii Plater, Gontyny i Sczanieckiej. Prace wykonywane były przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Dróg i Mostów, KPRB-3 oraz inne przedsiębiorstwa podwykonawcze i trwały, niestety bardzo długo, gdyż aż od połowy lipca.
Przypomnijmy, że jednym z pierwszych wniosków specjalnie powołanej przez przewodniczącego WRN komisji do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście — było właśnie zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu oraz poprawienie tzw. geometrii jezdni.
Sygnalizacja jest zainstalowana bardzo dobrze. Obok świateł przy krawężnikach zamontowane też zostały światła wiszące nad jezdnią. Aktualna, zimowa aura nie pozwala na wymalowanie przez MPO pasów na jezdni, które usprawniałyby trójkierunkowy ruch na skrzyżowaniu.
foto: Głos Szczeciński
Mimo prawie półrocznych prac nie wykonano wnęki autobusowej z kierunku ul. Sczaniecka — Gontyny. Zaplanowany więc ruch trójstrumieniowy do skrzyżowania załamuje się na autobusowym przystanku. Sporo też pracy pozostało przy porządkowaniu terenu. Dotyczy to zarówno samego skrzyżowania, jak i nie pozasypywanych rozkopów — pozostałości po instalowaniu oświetlenia ulicznego w głębi ul. Sczanieckiej.
W sumie Szczecin ma sygnalizację świetlną, zabezpieczone, ważne dla ruchu skrzyżowanie. Jednak tempo prac, które obserwowaliśmy przy przebudowie ulic, pozostałości do porządkowania, przeróbki wynikające z błędów dokumentacji — wszystko to świadczy, że ciągle, w kwestii sprawnego przeprowadzania robót zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego — naszym miejskim przedsiębiorstwom daleka do doskonałości.
Opracowanie "and", "Głos Szczeciński (4)", 6 stycznia 1977 roku
* * *
Jak już informowaliśmy, podczas ostatniej w ub. roku sesji Miejskiej Rady Narodowej, omówiono m.in. dwa ważne dla miasta zagadnienia: przewidywane wykonanie planu społeczno-gospodarczego i budżetu miasta za rok 1976 oraz przedsięwzięcia, jakie podejmowało WPKM celem poprawy komunikacji miejskiej
Stwierdzono, że miniony rok był dla Szczecina bogaty w ważne wydarzenia, przyniósł dalszy rozwój miasta we wszystkich dziedzinach życia. Odnotowaliśmy wzrost poziomu życia 376 tysięcy mieszkańców miasta. Przede wszystkim przybyło wiele niezmiernie potrzebnych urządzeń komunalnych. Zakończono budowę rurociągu magistralnego i ujęcia wody z jeziora Miedwie, na wielu ulicach m. in. na ul. Ku Słońcu zbudowano sieć ciepłowniczą i kanalizacyjną. Poprawie uległ układ komunikacyjny miasta.
W budowie znajdują się m.in. takie obiekty jak: wiadukt na ul. Powstańców Wielkopolskich, nowa trasa między ulicami Struga i Eskadrową, druga jezdnia alei Wyzwolenia, ulice Jana z Kolna d Łady. Przybyło 400 miejsc w przedszkolach. Właśnie, jeśli chodzi o przedszkola i żłobki, to duże efekty da rok bieżący. Zakończona bowiem zostanie budowa kilku obiektów rozpoczętych w roku ubiegłym.
Ale obok niewątpliwych sukcesów, radni zwrócili uwagę na wiele jeszcze niedociągnięć, które w poważnym stopniu rzutują na poziom życia w mieście. Przede wszystkim niedostateczne było w roku minionym tempo budownictwa mieszkaniowego. W tej dziedzinie plan roku 1976 nie został wykonany.
Wiele pretensji słaliśmy w ubiegłym roku pod adresem handlu i usług. I nie chodziło tylko o zaopatrzenie rynku, ale także o czas pracy placówek handlowych nie zawsze dostosowany do faktycznych potrzeb społeczeństwa, o nierównomierne rozłożenie w poszczególnych dzielnicach miasta sklepów i punktów usługowych, wreszcie o niewłaściwe wykorzystywanie placówek handlowych.
Ożywioną dyskusję na sesji wywołały także sprawy związane z komunikacją miejską. Podejmowane przez WPKM kroki, zmierzające do poprawy sytuacji, nie przyniosły należytych efektów. Dlatego sesja zobowiązała władze komunikacyjne do dalszych konkretnych i przemyślanych działań w tej dziedzinie.
W sumie, rok 1976 był dla miasta rokiem pomyślnym, ale także wykazał, jak dużo mamy jeszcze do zrobienia, jak duże wysiłki czekają nas wszystkich w nowym roku 1977.
Opracowanie "rog", "Głos Szczeciński (3)", 5 stycznia 1977 roku
* * *
Dyrekcja WPKM informuje, że od 4 stycznia, przystanki autobusów linii „67" i „101" zostaną zmienione. Przystanek „67" przenosi się z ul. Staszica na ul. Sczanieckiej, między ul. E. Plater i 1 Maja.
Przystanek autobusu „101" przenosi się z ul. Sczanieckiej na ul. Gontyny.
* * *
Lata 90 XX wieku
Wiek XXI
Linki
Copyright © Janusz Światowy, 2002 |