Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 1959 roku

* * *

Modernizacja i rozbudowa zajezdni Niemierzyn

Zajezdnia tramwajowa "Niemierzn" przy ulicy Rewolucji Październikowej zlokalizowana jest na działce w kształcie prostokąta o szerokości 62 metry i długości 130 metrów o powierzchni około 0,8 hektara.

Od strony zachodniej i północnej Zajezdnia graniczy z terenami ogródków działkowych, od strony wschodniej przylegają zabudowania mieszkalne, a od południowej znajdują się wjazdy i wyjazdy na ulicę Rewolucji Październikowej.

Założenia projektowe do tej modernizacji opracował pan inż. Jan Mitraszewski na przełomie lipca i sierpnia 1959 roku z Biura Projektów Budownictwa komunalnego z Warszawy.

Materiały pochodzą z archiwum Tramwajów Szczecińskich. Więcej tutaj

* * *

Katastrofa tramwajowa

2 marca 1959 roku o godz. 7.50 rano wydarzyła się na ulicy Ludowej katastrofa tramwajowa. 7 osób odniosło rany, a dwa składy pociągów tramwajowych zostały poważnie uszkodzone.

Według relacji Kuriera Szczecińskiego z 3 marca 1959 roku przebieg wypadku był następujący:

Na przystanku przy Centrali Złomu stał tramwaj linii nr 6 - ale zanim ruszył w drogę w kierunku śródmieścia - wpadł nań jadący w tym samym kierunku drugi tramwaj. Siła uderzenia była tak wielka, że pierwszy pociąg został odrzucony na 40 m naprzód. Wszystkie wozy motorowe i przyczepy zostały poważnie uszkodzone, posypały się szyby, uchwyty metalowe zgięte zostały w pałąk. Doszczętnie nieomal zdruzgotany został wóz motorowy nr 241. Straty materialne przekraczają 100 tys. zł.

W wagonach powstała panika. Siedem osób odniosło rany.

Motorniczy wozu 241, który najechał na stojący tramwaj, został zatrzymany do dyspozycji prokuratora. Ranni zostali przewiezieni do kliniki chirurgicznej PAM przy Unii Lubelskiej.

Władze wdrożyły dochodzenie w celu ustalenia przyczyn katastrofy i winnych. Warto dodać, że rano zalegała nad Szczecinem bardzo gęsta mgła i widzialność była słaba.

* * *

Przenosiny Wydziału Autobusowego

W roku 1959 Wydział Autobusowy firmy znajdujący się dotychczas (od 1948 roku) przy ulicy Krzysztofa Kolumba przenosi się w całości do prowizorycznych baraków przy ulicy Klonowica w miejscu, gdzie znajdowało się MPO a później Rethmann a teraz Remondis.


* * *

Trochę zdjęć prowizorycznej bazy autobusowej

Baraki służące jako garaże i warsztaty naprawcze. Była również stacja paliw umożliwaiająca tankowanie autobusów. Do prowizorycznej zajezdni przychodzili kierowcy i konduktorzy obsługujący autobusy.

Jak widać niżej autobusy stały na "podgrzewanych" miejscach parkingowych co niekorzystnie wpływało na tabor. Przeprowadzano również drobne naprawy w takich warunkach. Dopiero prawie po około dziewięciu latach wybudowano zajezdnię autobusową z prawdziwego zdarzenia wraz z Centralnymi Warsztatami naprawy taboru tramwajowego.


klon1959.gif
klon1959_1.gif
baza.gif
baza1.gif
baza2.gif
baza3.gif
baza4.gif
baza5.gif
baza6.gif

* * *

Taksówki w MPK

Pomimo niekorzystnych warunków istniejących w zajezdni autobusowej przy ulicy Klonowica MPK uruchomiło nową działalność tj. przewozy taksówkowe. Przypadły one szczecinianom do gustu i w związku z tym musiano zakupić większą ilość samochodów. Przewozy pasażerów taksówkami MPK w Szczecinie zakończyła w roku 1965 ze względu na chroniczne braki części zamiennych.


baza7.gif
baza7a.gif
baza8.gif

* * *

Bilety autobusowe konduktorskie (ulgowe, normalne).
Bilety zostały wprowadzone w roku 1959


59.gif 59a.gif
59b.gif 59c.gif
59d.gif 59e.gif
59f.gif 59g.gif

* * *

Bilety autobusowe normalne


60.gif 60a.gif
60b.gif 60c.gif
60d.gif 60e.gif
60f.gif

* * *

Bilety autobusowe ulgowe i normalne


61.gif 61a.gif
61b.gif 61c.gif

* * *

Reklama firmy z roku 1959


rekl59.jpg

* * *

Zdjęcia z tramwajami

Niżej tramwaje na ulicach Szczecina w 1959 roku. Mijające się pojazdy lini 7 i 1 na alei Wojska Polskiego róg ulicy Jagiellońskiej przy hotelu "Gryf" oraz tramwaj lini 4 na ulicy Dworcowej u podnóża Akademii Medycznej.

Zdjęcia wykonał W. Chromiński, znajdują się w informatorze "Jeden dzień w Szczecinie" autorstwa Czesława Piskorskiego i Bolesława Rajkowskiego wydanego w 1959 roku.


wp59_1.jpg
dw59.jpg

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.