Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 2007 roku

* * *

Bilety z automatów na nowym papierze

ZDiTM wymienił w swoich automatach papier na którym drukowane są bilety kupowane w automatach. Zmiany dokonano we wrześniu 2007 roku. Papier ten jest zabezpieczony srebrnym paskiem, który pod światłem mieni się różnymi kolorami. Niżej bilety z zadrukowanym nowym papierem.

* * *

Kasy biletowe
w okresie Świąt i Nowego Roku

W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku kasy biletowe będą funkcjonowały w następujący sposób. Więcej tutaj

* * *

Schematy sieci komunikacyjnej

Prezentuję schematy sieci komunikacyjnej obowiązującej w Szczecinie, uaktualnione w dniach 1 i 3 grudnia 2007 roku. Schematy wykonali Maciej Kubień i Jacek Kalicki. Więcej sieć tamwajowa, sieć tamwajowo-autobusowa

* * *

Linia 8 BIS zastępuje 8

Z dniem 1 grudnia zostaje czasowo zawieszona linia 8 w związku z brakiem motorniczych, a w zamian zostaje uruchomiona linia 8 BIS jeżdżąca na trasie Gumieńce - Dworcowa, która kursuje:
* w dni powszednie wg rozkładu jazdy uwzględniającego zawieszenie linii 8, z częstotliwością 9 minut w godzinach szczytu i 12 minut poza godzinami szczytu. Obsługa pociągami 2x105N (1 z zajezdni Pogodno, 4 z zajezdni Golęcin),
* w soboty, niedziele i dni świąteczne wg stałego rozkładu jazdy z częstotliwością 12 minut. Obsługa przez 4 pociągi 2x105N z zajezdni Golęcin.
Trasę do Basenu Górniczego będą obsługiwać tramwaje linii 2 (Dworzec Niebuszewo - Basen Górniczy) i linii 7 (Krzekowo - Basen Górniczy).

Linia

Trasa

8 BIS

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu (z powrotem: Ku Słońcu – Kwiatowa) – Sikorskiego – Rondo Siwka – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Plac Brama Portowa – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – DWORCOWA

* * *

40 rocznica wypadku tramwajowego

7 grudnia przypada 40 rocznica najtragiczniejszego wypadku tramwajowego w Szczecinie i Polsce, do której doszło w 1967 roku na ulicy Wyszaka i Syreny, w którym uczestniczyły wagony linii 6 zdążające w kierunku Stoczni Szczecińskiej. Skład wagonów prowadzony przez wóz motorowy typu N z 1958 roku wraz z dwiema przedwojennymi "doczepkami", przestały działać hamulce. Pomimo prób hamowania składu tramwajowego nie udało się zatrzymać. Wykoleił się na pierwszym zakręcie, z ul. Wyszaka w lewo, tramwaj wypadł z szyn. Wagon znajdujący się w środku składu uderzył w słup trakcyjny. Złamał się w połowie i przewrócił na prawy bok. Przewrócił się też pierwszy wagon. Oba przygniotły pasażerów i jakiś czas sunęły w dół. Trzeci ocalał, jedynie lekko się przechylił.

Pod przewróconymi wagonami śmierć poniosło 15 osób, 42 osoby doznały ciężkich, a ponad 100 osób lekkich obrażeń ciała.

Po wypadku zamknięto na zawsze trasę tramwajową na ul. Wyszaka i Syreny z powodu niebezpiecznej pochyłości z ostrym zakrętem ulicy u jej wylotu (na przeciwko nie istniejącej już stacji benzynowej). Zastąpiła ją nowa przez ulicę Parkową. Na Wyszaka nie ma żadnego śladu upamiętniającego tę katastrofę.

Dokumentację w sprawie tragicznego wypadku MZK przekazało do Archiwum Państwowego w Szczecinie na ulicy Św. Wojciecha 13 w dniu 14.03.2003 roku zarejestrowaną pod nr 1800.

W związku z rocznicą Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Miejski 70-546 Szczecin ul. Mariacka 6/8 oraz Parafia Św. Jakuba Apostoła przy Bazylice Metropolitalnej zapraszają na Mszę św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin w piątek, 7 grudnia 2007 roku o godzinie 18.00. Po Mszy św. modlitwa i nastąpi złożenie kwiatów w miejscu katastrofy przy ul. Wyszaka w Szczecinie. O godzinie 20.00 – wieczór wspomnień, na którym będą rodziny ofiar i żyjący uczestnicy wydarzeń. Celem spotkania jest również omówienie sposobu upamiętnienia ofiar katastrofy. Więcej o spotkaniu organizowanym przez „Civitas Christiana” tutaj. Więcej o wypadku z 1967 roku tutaj.

* * *

Nowa linia autobusowa

Z dniem 3 grudnia rozpoczyna kursowanie nowa linia autobusowa 110, która będzie jeździła na trasie Police Rynek - Siedlice tylko w dni powszednie w dniach nauki w szkołach.

Linia

Trasa

110

POLICE RYNEK – Grunwaldzka – Batorego – Szkolna – Kołłątaja – Mazurska – Pilsudskiego – Grzybowa – Piaskowa – SIEDLICE

* * *

Próba zwrócenia uwagi

W dniu 19 listopada 2007 roku zostało skierowane pismo do Prezydenta Szczecina podpisane przez Związek Zawodowy "Pomorze 2002" (w SPAK), Komisję Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy SPPK Sp. z o.o. w Policach, Przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związków Zawodowych Kierowców i Motorniczych, Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "Solidarność" Pracowników Komunikacji Miejskiej oddział SPA Klonowica.
W piśmie tym czytamy co następuje:
Szanowny Panie Prezydencie,
Jako przedstawiciele organizacji związkowych działających w przedsiębiorstwach Komunikacji Miejskiej w Szczecinie z niepokojem obserwujemy zmiany zachodzące ostatnio w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej. Podstawą naszych obaw są występujące ograniczenia w kursowaniu środków komunikacji oraz częste nie wyjazdy na linie, spowodowane brakiem kierowców autobusowych. Powodem takiej sytuacji są odejścia z pracy kierowców (często zagranica) oraz brak zainteresowania nowych osób do podjęcia pracy w tym zawodzie.
Taka sytuacja wytworzyła się ponieważ płace oferowane w naszych przedsiębiorstwach są w naszej opinii zbyt niskie aby mogły zatrzymać pracowników już pracujących i jednocześnie przyciągnąć nowych. Mimo negocjacji z Zarządami Zakładów wzrost płac kierowców autobusów jest dalece niewystarczający. Według opinii Zarządów przedsiębiorstw możliwości podwyżek płac ograniczone są wysokimi kosztami funkcjonowania zakładów, oraz zbyt niskie stawki jakie oferuje ZDiTM za wykonane usługi.
Uważamy, że konieczne są zdecydowane podwyżki płac w wysokości minimum 500 złotych realizowane na początku 2008 roku. Tylko taka podwyżka płac jest w stanie zatrzymać pracowników i zachęcić nowych do pracy w tym jakże trudnym zawodzie wymagającym dużej odporności psychofizycznej. Jednocześnie należałoby wprowadzić jednolite zasady naliczania wynagrodzeń we wszystkich przedsiębiorstwach Komunikacji Miejskiej tak aby zatarły różnice jakie występują obecnie i powodują u pracowników poczucie krzywdy, co również ma wpływ na odejścia z pracy.
Niedopuszczalne jest aby firmy których właścicielem jest Gmina Szczecin były tak zróżnicowane zasady wzrostu i naliczania wynagrodzeń jak również tak małe zainteresowanie Zarządu Miasta problemami przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w naszym mieście.
W związku z powyższym żądamy podjęcia rozmów w celu uregulowania kwestii zawartych w piśmie z naciskiem na wzrost płac i ujednoliceniem zasad wynagradzania w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej.

* * *

Tramwaje Szczecina - w modelach

Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie organizuje w dniach 14-25 listopada 2007 w galerii na ul. Lenartowicza 4 - wystawę obrazującą przegląd modeli tramwajów jakie jakie jeździły po szczecińskich torach w latach przedwojennych.

Autorem modeli jest urodzony w 1928 roku Guenter Albrecht z niemieckiego Flensburga. Pan Guenter Albrecht w 1933 roku przeprowadził się do Szczecina. Zamieszkał z rodziną przy dzisiejszej ul. Sikorskiego, co umożliwiło mu obserwowanie wszystkich wozów tramwajowych. Obserwacje te obudziły w nim pasję modelarską.

Z tąd pomysł odtworzenia całego przedwojennego taboru tramwajowego. Wystawę stanowią wiernie odtworzone modele w skali 1:75 uzupełnione fotografiami z tamtych lat. Wystawa ta jest okazją do zapoznania się z klimatem przedwojennej komunikacji tramwajowej Szczecina. Niewiele wagonów z tamtych lat doczekało dnia dzisiejszego.

Po wystawie ma oprowadzać miłośnik szczecińskich tramwajów, jeżdżący motorniczy, który opiekuje się istniejącymi do dziś wagonami historycznymi typu Bremen (144) i N i innyni - pan Roman Mirek.

* * *

Pierwsza doczepa tramwajowa już w Szczecinie

W dniu dzisiejszym tj. 13 listopada w godzinach rannych została przywieziona pierwsza doczepa tramwajowa. Dostarczono ją na zajezdnię Pogodno. Doczepa wyprodukowana przez firmę "Protram" z Wrocławia dla wagonów 105N2k/2000 (w 1999 roku po restrukturyzacji MPK Wrocław, utworzono Zakład Napraw Tramwajów z którego powstała firma PROTRAM Sp. z o. o., która zajmuje się między innymi modernizacjami taboru tramwajowego). Doczepa o numerze fabrycznym 001 dostanie w Szczecinie nr boczny 791 i będzie na stałe stacjonowała na terenie zajezdni Pogodno.
-----------------------------
Jak podaje MZK Szczecin próby doczepy wyprodukowanej przez "Protram" przeszły test jazdy na torach szczecińskiej komunikacji pozytywnie. W związku z tym nie ma przeciwskazań aby pozostałe wagony (5 szt.) przyjechały do naszego miasta. Po dostarczeniu pozostałych doczep dostaną numery boczne 792, 793, 794 - Pogodno, 1063, 1064 - Gocław.

* * *

Nowa pętla na Podbórzańskiej

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego budowy pętli autobusowej wraz z oświetleniem oraz przebudowy ulicy Podbórzańskiej w Szczecinie na odcinku od ul. Morenowej do projektowanej pętli autobusowej. Termin składania ofert upływa 12 listopada br. Jest to tryb przetargu nieograniczonego. Kryterium oceny ofert będzie najniższa cena.
------------------------------
W przetargu została wybrana oferta: „FIUK” Firma Inżynieryjno - Architektoniczna – Beata Fiuk, Mierzyn, ul. Wesoła 10, 72-006 Szczecin, z ceną ofertową w wysokości 73 200,00 PLN brutto.

* * *

Tatra T6A2D na Pogodnie

Zdjęcie ze strony www.berlin.straba.de. Foto Marcel Götze
Foto Marcel Götze
Zdjęcie ze strony
www.berlin.straba.de
W nocy z poniedziałku na wtorek (29/30 października) przyjechał na lawecie na teren zajezdnii Pogodno wóz tramwajowy Tatra T6A2D o numerze bocznym berlińskim 5206 ex 8206. Jeździł w Berlinie na linii 67 - Südostallee. W Szczecinie dostanie nr boczny prawdopodobnie 201. Następny tramwaj przyjedzie dzisiaj lub jutro (30/31 października). Są to pierwsze 2 wagony z partii 32 zakupionych używanych Tatr T6A2D. Tatry będą jeździły po Szczecinie jako testowe od poniedziałku 5 listopada, a po ich zakończeniu zostaną już na stałe o czym MZK powiadomi BVG Berlin, i co będzie sygnałem dostawy następnych 2 wagonów w styczniu 2008 roku.

Tatra T6A2D nie różni się od wagonów przegubowych, i nie powinnna stwarzać problemów na szczecińskich torach. Pozostałe wagony, których dostawy będą docierać do Szczecina od kwietnia, po 4 sztuki miesięcznie, tak aby zakończyły się do końca 2008 roku. Zależeć to, będzie od dostaw obręczy kół przystosowanych do szczecińskich torów, które to elementy BVG Berlin zamówiła w jednej ze swoich hut.

Wynegocjowany koszt jednego wagonu to 93 tys. euro. Płatność za dostawę wagonów jest korzystna dla miasta i zgodnie z umową będzie odbywała się kilka lat. MZK, co jest zagwarantowane w umowie dostanie również części zamienne do tego typu wagonów oraz zostanie przeprowadzone szkolenie personelu technicznego i motorniczych.

--------------------

Próbne jazdy wagonów tramwajowych Tatra T6A2D na torach komunikacji tramwajowej wypadły pozytywnie i w związku z tym MZK Szczecin poinformowało o tym BVG Berlin. MZK oczekuje na drugą parę wagonów, które mają zostać przywiezione do końca listopada. Zestawienie taboru dostarczanego przez Berlin tutaj.

* * *

Tramwajowy dodatek

ZDiTM przygotował rozkład jazdy dla dodatku tramwajowego (D8), który będzie kursował w dniach 27, 28 i 31 października oraz 1 i 2 listopada na trasie Gumieńce - Potulicka. Na 1 listopada zmieniono trasę linii 7 BIS, która będzie kursowała w relacji Krzekowo - Potulicka. Linie przygotowano w związku ze wzmorzonym ruchem w kierunku Cmentarza Centralnego. Więcej o komunikacji na Wszystkich Świętych tutaj. Organizacja ruchu przy Cmentarzu Centralnym tutaj.

Linia

Trasy

D 8

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – 3-go Maja – plac Zawiszy – Narutowicza – Potulicka – POTULICKA

7 BIS

KRZEKOWO – Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Piłsudskiego – plac Rodła – plac Żołnierza – Brama Portowa – 3-go Maja – plac Zawiszy – Narutowicza – Potulicka – POTULICKA

* * *

Remont torowiska

MZK Szczecin ogłosił przetarg na wykonanie remontu średniego torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Arkońskiej na odcinku od ulicy Wszystkich Świętych do pętli Las Arkoński. Remont będzie odbywał się odcinkami na torze w kierunku Lasu Arkońskiego. Remont podzielono na odcinki:
* odcinek nr 1 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku 9,0 m za słupem nr 36/34 od szyn nowych za skrzyżowaniem z ul. Tatrzańską - 120,0 metrów toru pojedynczego - prosta,
* odcinek nr 2 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku od ul. wszystkich świętych do słupa 88/33 (przed ul. Bułgarską) - 145,0 metrów toru pojedynczego - prosta,
* odcinek nr 3 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku za słupem 94/33 do słupa 86/33 przed ul. Bułgarską- 18,0 metrów toru pojedynczego - prosta,
* odcinek nr 4 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku od budynku nr 45 -Narodowy Fundusz Zdrowia do budynku nr 42 - 70,0 metrów toru pojedynczego -prosta,
* odcinek nr 5 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku od słupa 18/24, budynek nr 13 - 13a-20,0 metrów szyny lewej - prosta,
* odcinek nr 6 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku od słupa nr 48/34 (za ul. Wojciechowskiego) za słup nr 50/34 - 27,0 metrów toru pojedynczego - prosta,
* odcinek nr 7 - na torze w kierunku Lasu Arkońskiego na odcinku przed skrzyżowaniem z ul. Tatrzańską za przystankiem tramwajowym za skrzyżowanie — 40,0 metrów toru pojedynczego - prosta.

Przy remoncie torowiska firma prowadząca prace musi wykonać dodatkowe prace takie jak:
a) demontaż istniejącej nawierzchni z płyt żelbetowych,
b) rozebranie torów z szyn 180 S ułożonych na dwóch ławach tłuczniowych,
c) ułożenie torów z szyn Ri 60N,
d) zamocowanie poprzeczek płaskich czterootworowych długości 1445 mm,
e) podbicie i regulacja położenia torów,
f) ułożenie nawierzchni z nowych płyt żelbetowych na podsypce z betonu drobnoziarnistego C 16/20 - odcinek nr 1,
g) ułożenie nawierzchni ze zdemontowanych płyt żelbetowych na podsypce z betonu drobnoziarnistego C 16/20 - na pozostałych odcinkach.
Oś i niweleta torowiska pozostaje bez zmian. Tor o szerokości 1435 mm z szyn Ri 60N zabudowany ma być płytami żelbetonowymi.
Prace remontowe będą prowadzone w nocy i dni wolne od pracy. Wszystko to będzie możliwe po wyłonieniu wykonawcy w przetargu i podpisaniu umowy.

* * * *

30 października MZK Szczecin wybrał wykonawcę remontu średniego torowiska w ciągu ulicy Arkońskiej. Będzie to firma "STAN-LED" Usługi Budowlane i Kolejowe Stanisław Leder z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim. Trzeba zauważyć, że była to jedyna oferta złożona w sprawie tego postępowania przetargowego.

* * *

Na Wyszyńskiego kartą płatniczą

W dniu 11 października br. w kasie biletowej znajdującej się przy ulicy Wyszyńskiego (pod arkadami) o godzinie 7.00 został zamontowany terminal do regulowania płatności za kupno biletów komunikacji miejskiej kartą płatniczą. Kasjerki zostały przeszkolone w obsłudze terminala i o godzinie 8.00 urządzenie zostało uruchomione.

Zgodnie z umową z Polcardem terminal będzie testowany do końca roku. Po tym terminie zostanie zawarta stała umowa na dzierżawę terminali również na wybranych kasach biletowych znajdujących się na terenie miasta. Prawdopodobnie będą to kasy - na Placu Rodła, Kołłątaja, Basenie Górniczym, Pomorzanach itd., ale lokalizacja już docelowo na innych punktach będzie wiadoma w styczniu następnego roku.

Zapłata za kupno biletów kartą płatniczą jest bez żadnych limitów kwotowych (można np. zapłacić nią za kupiony bilet za 1,10 zł), ale ZDiTM liczy na zdrowy rozsądek pasażerów.

* * *

Znaki dla kierujących tramwajami

Na podstawie rozporządzenia MTiGM oraz MSWiA z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych ogłoszonym w Dzienniku Ustaw Nr 58 z dnia 26 czerwca 1999 roku pozycja 622 opisano co następuje. Więcej tutaj

* * *

MZK ma nowego dyrektora

Jak podaje UM - komisja konkursowa wybrała Krystiana Wawrzyniaka na nowego dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Szczecinie. Do konkursu na dyrektora MZK zgłosiło się dwóch kandydatów. Komisja sprawdzała przygotowanie merytoryczne kandydatów, ale przede wszystkim ich wizję rozwoju MZK.

Głównym zadaniem nowego dyrektora będzie bieżące zarządzanie firmą, oraz wprowadzenie planu przekształcenia w spółkę prawa handlowego.

Nowy dyrektor MZK ma 35 lat, z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył Uniwersytet Szczeciński. Od 6 lat pracuje w Urzędzie i zajmuje się nadzorem właścicielskim nad spółkami z udziałem Gminy Miasto Szczecin.

Obowiązki zacznie pełnić z końcem października, a jako dyrektor naczelny firmy - obejmie w grudniu, gdy wygaśnie umowa z poprzednim dyrektorem - Jerzym Mandukiem.

* * *

Przetarg na dostawę autobusów

Spółka autobusowa "Klonowica" w dniu 2 października ogłosiła przetarg na dostawę 4 fabrycznie nowych autobusów przegubowych, czterodrzwiowych, niskopodłogowych, 18 metrowych w formie leasingu finansowego na kwotę 422 tys.euro.

Autobusy mają być wyposażone w autokomputery, 4 kasowniki i kasy do sprzedaży biletów. Pozostała reszta wyposażenia zgodnie z zapisami zawartymi w specyfikacji. Termin odbioru autobusów jednorazowo po 150 dniach od podpisania umowy. Oferty należy składać do 14 listopada do godziny 9.30. Otwarcie ofert ma nastąpić tego samego dnia o godzinie 10.00.

* * *

III etap remontu torowiska

W MZK Szczecin rostrzygnięto przetarg w trybie nieograniczonym na "Remont kapitalny wydzielonego torowiska tramwajowego o długości 552 metrów toru pojedynczego w ul. Krzywoustego w Szczecinie"

Dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, złożonej przez Wykonawcę Konsorcjum firm;
Infrastruktura Sp. z o.o.- 61-749 Poznań, ul. Św. Wojciecha 22/24/2 i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o.- 90-132 Łódź, ul. Tramwajowa 6

W prowadzonym przez MZK postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wpłynęła jedna ważna oferta, którą MZK wybrał, uznając ją za najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Po podpisaniu umowy konsorcjum przystąpi do prac remontowych.

* * *

Następne zmiany na liniach tramwajowych

Jak podaje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego z dniem 1 października wprowadzone zostaną następne zmiany na liniach tramwajowych w związku z powstającym nowym układem sieci tramwajowej. Zmienią się rozkłady jazdy wszystkich linii z wyjątkiem już poprawionych rozkładów na linii 1 i 9 ( od 18 września).
Schemat częstotliwości kursowania na wszystkich liniach obowiązywać będzie jak na linii 1, nastąpi również korekta czasu przejazdu tj.:
* w dni powszednie do godz. 6 - 15 minut, w godz. 6-20 - 12 minut, po godz. 20 - 20 minut;
* w soboty do godz. 9 i po godz. 18 - 20 minut, w godz. 9-18 - 12 minut;
* w niedziele i dni świąteczne do godz. 11 i po godz. 18 - 20 minut, w godz. 11-18 - 12 minut.
* W Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie do godz.11 i po 18 co 24 minuty, w godz. 11 - 18 co 20 minut.
- Linia 2 kursować będą na trasie Dworzec Niebuszewo - Basen Górniczy. Obsługiwana będzie we wszystkie dni tygodnia przez 6 brygad: w dni powszednie 4 składy 2x105N z zajezdni Pogodno i 2 składy 2x105N z zajezdni Golęcin (w godzinach wieczornych nastąpi podmiana dwóch pociągów 2x105N na pojedyncze wagony KT4Dt); w soboty składy 2x105N z zajezdni Pogodno.
- Linia 3 będzie kursować na dotychczasowej trasie. Obsługiwana będzie we wszystkie dni tygodnia przez 7 brygad ( pociągi 2x105N ) z zajezdni Pogodno.
- Linia 4 kursje na dotychczasowej trasie, tylko w dni powszednie do godz. 18. Linia obsługiwana przez 7 wagonów KT4Dt z zajezdni Pogodno.
- Linia 5 kursować będzie na dotychczasowej trasie. Obsługiwana będzie we wszystkie dni tygodnia przez 6 brygad: w dni powszednie składy 2x105N z zajezdni Golęcin (wieczorami podmieniane przez pojedyncze wagony KT4Dt z zajezdni Pogodno); w soboty, niedziele i dni świąteczne linia będzie obsługiwana przez zajezdnię Pogodno.
- Linia 6 kursować będzie na dotychczasowej trasie. Obsługiwana będzie we wszystkie dni tygodnia przez 7 brygad przez wagony GT6 z zajezdni Golęcin.
- Linia 6 Bis kursować będzie na dotychczasowej trasie tylko w dni powszednie w godzinach szczytu. Obsługiwana przez 6 składów 2x105N zajezdni Golęcin.
- Linia 7 kursować będzie na dotychczasowej trasie, tylko w dni powszednie w godzinach szczytu. Obsługiwana przez 8 pociągów 2x105N. Trwa ustalanie podziału między zajezdniami.
- Uruchomiona zostanie linia 7 Bis kursująca we wszystkie dni tygodnia w relacji Krzekowo - Dworcowa. Obsługiwana będzie we wszystkie dni tygodnia przez 6 brygad: w dni powszednie i soboty składy 2x105N z zajezdni Pogodno; w niedziele i dni świąteczne pojedyncze wagony KT4Dt z zajezdni Pogodno.
- Linia 8 kursować będzie na dotychczasowej trasie. Obsługiwana we wszystkie dni tygodnia przez 6 brygad: w dni powszednie 1 skład 2x105N z zajezdni Pogodno, 3 składy 3x105N z zajezdni Pogodno i 2 składy 2xKT4Dt z zajezdni Pogodno; w soboty, niedziele i dni świąteczne składy 2x105N z zajezdni Golęcin.
- Linia 11 kursować będzie na dotychczasowej trasie. Obsługiwana we wszystkie dni tygodnia przez 7 brygad w postaci składów 2x105N z zajezdni Golęcin.
- Linia 12 kursować będzie po dotychczasowej trasie. Obsługiwana we wszystkie dni tygodnia przez 7 brygad w postaci składów 2x105N z zajezdni Pogodno.
Inne zmiany
1. Przystanki "Brama Portowa" (peron linii 2) i "Wyszyńskiego" w kierunku Basenu Górniczego zostają przekwalifikowane na podwójne.
2. Przystanek „Pomorzany (dla wysiadających)" zostaje przesunięty na początek peronu. Uruchamia się dodatkowy przystanek (przed rozjazdem z pętli) przeznaczony dla postoju tramwajów oczekujących w godzinach kursowania linii 6bis na zwolnienie peronu zewnętrznego na pętli. Maksymalny rozkładowy postój na ww. przystanku wynosi 6 minut, po godz. 7-3 minuty.
3. Przystanek tramwajowy „Kotwiczna" zostaje przemianowany na „Merkatora".
4. Nazwa przystanku „Dworzec Główny PKP" zostaje ujednolicona do nazwy „Dworzec Główny".

Linia

Trasy


2

Dworzec Niebuszewo – Orzeszkowej – Boguchwały – Asnyka – Rondo Sybiraków – Kołłątaja – Wyzwolenia – plac Rodła – Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – Niepodłegłości – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy

7 Bis

Krzekowo – Mickiewicza – Boh. Warszawy (na czas remontu Boh. W-wy przez ) Jagiellońska – Piastów – Piłsudskiego – plac Rodła – Matejki – plac Żołnierza – Niepodległości – Krzywoustego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Nabrzeże Weleckie – Dworcowa

* * *

Korekty rozkładów jazdy
brak motorniczych

Z dniem 18 września Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego poczynił korekty w rozkładach jazdy linii 1 i 9 - z powodu braku motorniczych w MZK ale także z powodu tworzenia nowego układu komunikacji tramwajowej.

Odpływ ludzi z MZK spowodowany jak w przypadku kierowców autobusowych niskimi płacami. Ludzie ci wyjeżdżają za chlebem poza granice naszego kraju, gdzie są większe zarobki i mniejszy stres przy wykonywaniu pracy. Zdarza się, że w tygodniu rezygnuje po kilka osób.

Wpływ na taki stan rzeczy mają zmniejszające się nakłady - od kilkunastu lat na komunikację miejską w Szczecinie. Sytuacja ta jeszcze bardziej będzie się pogłębiać dopóki władze miasta nie zajmą się konkretnie problemami komunikacji i nie będą corocznie zwiększać nakładów na nią.

Nie wszyscy mają samochody. Właśnie potrzeba ich wyeliminowania z zatłoczonego miasta powinna uzmysłowić władzom skalę problemu. W związku z zatłoczeniem ulic miasta - komunikacja tramwajowo - autobusowa źle działa (duże opóźnienia taboru).

Poza tym miasto rozbudowuje się wzdłuż i wszerz i z powodu tego rosną potrzeby komunikacyjne mieszkańców przemieszczających się ze swoich domów do pracy na uczelnie do kin i teatrów i z powrotem.

Korekty rozkładów jazdy ograniczają mobilność mieszkańców.

W powodu ograniczeń rzadziej jeździć będzie linia "1", a linia "9" jeździ po skróconej trasie w dni powszednie i nie kursuje w weekendy, podobnie jak szkolne kursy linii "3".

Linia

Trasy

9

Głębokie – aleja Wojska Polskiego – Piastów – Jagiellońska – Boh. Warszawy – Wawrzyniaka – aleja Wojska Polskiego – Głębokie

* * *

Budowa zatok autobusowych

ZDiTM ogłosił przetarg nieograniczony na budowę zatok autobusowych w ciągu ulicy Kolorowych Domów (na wysokości sklepu Biedronka). na Osiedlu Bukowym. Termin składania ofert mija 20 września.

Przetarg obejmuje budowę zatok autobusowych wraz z przełożeniem istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej. W ramach tego przetargu przewidziano również przebudowę komory ciepłowniczej. Zatoki mają mieć szerokość 3 metry.

W wyniku budowy tych zatok ulegnie likwidacji zieleń na powierzchni 176 m2. W ramach rekompensaty za likwidację zieleni postanowiono postawić po zakończeniu budowy 36 betonowych donic z krzewami.
W pierwszym terminie przetarg nie wypalił - nikt się nie zgłosił. W drugim terminie do 12 listopada zgłosiły się 2 firmy. Została wybrana oferta firmy: J. Rosiek & D. Sobczyński S.C. Zakład Usług Inżynieryjno – Budowlanych, ul. Lubelska 30, 71-043 Szczecin, z ceną ofertową w wysokości 431 436,01 PLN. Jedynym kryterium oceny ofert była "cena".

* * *

Nowy nabytek. Foto: Janusz Światowy
Nowy nabytek
Foto: Janusz Światowy
W godzinach wieczornych 28 sierpnia przyjechał do zajezdni Klonowica używany autobus marki MAN NL 202. Kraj pochodzenia Niemcy, firma GmbH & Co KG z Hagen. Jest autobusem dwurzwiowym w kolorze białym o przebiegu 645 tysięcy kilometrów. Wyprodukowano go w 1998 roku. W Hagen miał nr boczny 217 i rejestracyjny HA-HM-26, a w Szczecinie dostanie 1802. Po załatwieniu wszystkich formalności zostanie skierowany na trasy obsługiwane przez zajezdnię Klonowica.

* * *

Tramwaje elektryczne istnieją 110 lat

2 września, Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, Miejski Zakład Komunikacyjny oraz Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" organizują obchody 110 rocznicy uruchomienia w Szczecinie elektrycznego tramwaju, która przypadła w dniu 4 lipca.

W tym dniu 1897 roku poraz pierwszy w mieście tramwaj z napędem elektrycznym przejechał trasę na odcinku od Westendu (aleja Wojska Polskiego, róg ulicy Piotra Skargi) do Breitestrasse (ulica Kardynała Wyszyńskiego). Długości trasy wynosiła 2,6 km.

Obchody rocznicy rozpoczną się o godzinie 11:00 na terenie Wydziału Napraw Taboru MZK oraz Wydziału Sieci Elektrotrakcyjnej i Torów MZK przy ulicy Klonowica 5, gdzie będzie można obejrzeć warsztaty napraw tramwajów jak również urządzenia z tym związane.

Po zakończeniu zwiedzania obiektów znajdujących się przy ulicy Klonowica o godzinie 12:30 nastąpi przejazd historycznymi tramwajami sprzed budynku MZK do dawnej zajezdni Niemierzyn. Przejazd ulicami: Mickiewicza, Wawrzyniaka, Wojska Polskiego (przejazd przez zajezdnię Pogodno), Piłsudskiego, Wyzwolenia, Krasińskiego. Podstawione będą: zestaw tramwajowy 4N+4ND 293II+343 oraz dwa składy z 105N.

Po przybyciu na teren muzeum przy ulicy Niemierzyńskiej o godzinie 13:20 nastąpi otwarcie wystawy obrazującej rozwój techniczny taboru tramwajowego w Szczecinie. Oprócz zdjęć będzie można zobaczyć wagony typu: Bremen, Dessau, N, 4N, 102Na, GT6, B4, 105N oraz 105N2k/2000.Rozwiązanie imprezy nastąpi o godzinie 14:30.

Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców miasta na obchody rocznicy.

* * *

Odwołanie dyrektora MZK

Z dniem 17 sierpnia został odwołany ze stanowiska dyrektor naczelny Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego pan Jerzy Manduk. Dyrektorem firmy był od roku 2000. Jerzy Manduk jest doktorem ekonomii. W ubiegłym roku ubiegał się o fotel prezydenta Szczecina. Jest pierwszym dyrektorem MZK, którego przed wyrzuceniem bronili związkowcy - z siedmiu działających w firmie. MZK ma zostać przekształcona w spółkę co zdaniem Prezydenta jest dobrym powodem do zwolnienia Go. Jak twierdzi pan Prezydent brak MU potencjału, by zakład budżetowy zamienić w spółkę.

Do czasu powołania nowego dyrektora naczelnego funkcję tą będzie pełnił pan Krzysztof Turczyn - jako p.o dyrektora.

* * *

Nabór - czy będzie więcej kanarów?

Na stronie internetowej ZDiTM od kilku tygodni zamieszczone jest ogłoszenie o naborze kontrolerów biletowych w środkach komunikacji mieskiej w Szczecinie. Niezbędne wymagania na stanowisko to: wykształcenie średnie, niekaralność, odporność na stres, wysoka kultura osobista, umiejętność pracy w grupie.

Już są efekty, Dział Kontroli Biletów szczecińskiego ZDiTM przyjął 6 osób na stanowiska kontrolerów. W dziale są jeszcze dodatkowe 14 etatów. Docelowo firma chce przyjąć na etaty „kanarów” dużo więcej osób. Firma myśli o rozbudowie działu jeśli znajdą się środki na ich zatrudnienie.

* * *

Dodatkowe autobusy na regaty

schemat wykonał Maciej Kubień
Wykonanie schematu
Maciej Kubień
ZDiTM na czas regat w dniach 4 - 7 sierpnia uruchamia 5 dodatkowych linii bezpłatnych obsługujących parkingi. Linie oznaczono nr 820 - 824. Autobusy będą dowozić z nich gości przyjeżdżających na regaty, którzy pozostawią swoje samochody na parkingach. Oczywiście pasażerami tych autobusów mogą być mieszkańcy miasta.

W czasie regat zostaną wyłączone z ruchu: Trasa Zamkowa, Matejki, Malczewskiego, Parkowa oraz Nabrzeże Wieleckie od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej. MZK Szczecin na odcinku 700 metrów zdejmuje trakcje napowietrzną, a na około 300 metrach podnosi ją aby nie przeszkadzała przy stawianiu telebimów i innych urządzeń związanych z przygotowaniami do regat. Prace te prowadzone są na odcinku od ulicy Storady do Trasy Zamkowej.

Linia

Trasy


820

Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy – Hangarowa – Struga – Botaniczna
Linia będzie kursowała co 20 - 25 minut


821

Dworcowa – Wyszyńskiego – Krzywoustego – 26-go Kwietnia – Twardowskiego
Linia będzie kursowała co 30 minut

822

Hryniewieckiego – Bytomska – Energetyków
Linia będzie kursowała wg potrzeb


823

Bronowicka – Mieszka I – aleja Piastów – Krzywoustego – Wyszyńskiego – Dworcowa
Linia będzie kursowała co 20 minut

824

Lotnisko – Przestrzenna – Basen Górniczy – Gdańska – Energetyków
Linia będzie kursowała co 20 minut

* * *

Dodatkowe tramwaje

Dodatkowe tramwaje w dniach 4 i 5.08.2007 roku /regaty/ uruchamia ZDiTM. Linia tramwajowa nr 800, będzie jeździła na trasie: Basen Górniczy – plac Rodła wg specjalnego rozkładu jazdy. Linia rozpocznie jazdę z Basenu Górniczego o godz. 10.14 a zakończy na placu Rodła ok. godz. 1.30. W godzinach 10.30 – 18.30 linia będzie jeździła z 12 minutową częstotliwością a poza tym okresem co 20 minut.

W tych samych dniach również będzie jeździła linia retro nr "0". Na trasie linii obowiązywać będą przystanki: Dworzec Główny jako przystanek początkowy i końcowy oraz Matejki PZU.
Odjazdy tramwaju z przystanku Dworzec Główny o godz. 14:00, 15:20 i 16:40 i będą to kursy z tłumaczeniem na język angielski, oraz o godz. 14:40, 16:00 i 17:20 i będą to kursy z tłumaczeniem na język niemiecki. Linia tramwajowa „O” jest linia bezpłatną.

Linia

Trasy


800

Basen Górniczy – Gdańska – Energetyków – Wyszyńskiego – Niepodległości – Wyzwolenia – Plac Rodła – Matejki – plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości [Brama Portowa]– Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy


0

Dworzec Główny – Dworcowa – Brama Portowa – pl. Żołnierza Polskiego – Matejki PZU – plac Rodła – plac Sprzymierzonych – aleja Piastów – Jagiellońska – Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – plac Gałczyńskiego – aleja Wojska Polskiego – aleja Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Pomorzany pętla – Chmielewskiego – Kolumba – Dworzec Główny

* * *

Zmiana trasy autobusów linii 53 i 60

W związku z oddaniem do eksploatacji nowobudowanego ronda ks.Gierosa na skrzyżowaniu ulic Ku Słońcu, Derdowskiego, Okulickiego i Europejskiej wprowadzony zostanie ruch okrężny z dniem 23 lipca (poniedziałek). Nieprzejezdna dalej będzie dochodząca do ronda ulica Derdowskiego z powodu z wciąż trwającymi pracami związanymi z przebudową kanalizacji, kabli energetycznych i telekomunikacyjnych.

Zmieniają się trasy autobusów linii 53 i 60, które będą jeździły w kierunku Pomorzan i Cukrowej od ulicy Santockiej przez ulicę Ku Słońcu do ronda, a następnie przez ulicę Europejską do Dworskiej i dalej do Pomorzan (linia 53) lub przez ulicę Okulickiego i dalej do Cukrowej (linia 60). Rozkłady jazdy nie zmienią się.
Zlikwidowany jedynie zostanie przystanek "Gumieńce" dla tych linii. ZDiTM na razie nie przewidział również zmian trasy linii nocnych.

* * *

Nowa linia autobusowa

Z dniem 23 lipca ZDiTM uruchomił nową linię autobusową nr 102A. Powstała ona na wniosek pasażerów i rady osiedla. Linia będzie obsługiwana przez SPPK z Polic tylko w dni powszednie. Z powodu robót przy budowie kanalizacji zmieniono trasę linii 63 i 102 nie przewidując komunikacji zastępczej na odcinku od ulicy Inwalidzkiej do ulicy Orłowskiej. Niżej trasa.

Linia

Trasy

102A

Górnicza – Orłowska – Artyleryjska – Nowy Świat

* * *

"Solarisy" w Dąbiu

W wyniku ogłoszonego przetargu i otwarcia ofert w dniu 18 lipca okazało się, że wpłynęła tylko jedna ważna oferta spełniająca wymogi zawarte w specyfikacji przetargowej. Jedyna oferta złożona została przez BRE Leasing Oddział Szczecin firma z Warszawy.
W związku z tym spółka autobusowa "Dąbie" wzbogaci się o 4 nowe autobusy solówki marki "Solaris Urbino 12". Koszt zakupu tych autobusów wyniesie około 5 mln zł. brutto. Autobusy będą miały 24 miesięczną gwarancję. Pierwsze z nich zostaną dostarczone w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy, a następne po 8 miesiącach.

* * *

Regaty - linia 6 inaczej

W dniach od 20 lipca do 10 sierpnia 2007 roku ulega zmianie trasa linii tramwajowej 6. Zmiana spowodowana została koniecznością rozpoczęcia prac związanych z budową infrastruktury jak i samego finału regat "The Tall Ships Races 2007" w ciągu ulicy Jana z Kolna.
W związku z tym linia 6 kursuje na trasie: Pomorzany - Wyszyńskiego – Brama Portowa – Matejki – Dubois – Gocław wg specjalnego rozkładu jazdy.


Linia

Trasy


6

Pomorzany – Solańska – Kolumba – Wyszyńskiego – Brama Portowa – plac Żołnierza Polskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Hutnicza – Nocznickiego – Stalmacha – Druckiego - Lubeckiego – Dębogórska – Wiszesława – Światowida – Lipowa – Gocław

* * *

Koniec "grzybka"

Od tygodnia trwają prace grodzeniowe na placu, gdzie stoi "grzybek". Niedługo budowla ta zniknie z powierzchni ziemi i przejdzie do historii. Budynek "grzybka" będzie można oglądać tylko na fotografiach. Spotkania pod "grzybkiem" to miejsce kultowe dla dwu pokoleń szczecinian. Umawiano się tam na randki jak i spotkania.

"Grzybek" zbudowano w roku 1970 w miejscu, gdzie w latach 60 XX wieku stała tzw. kurza stopka dyspozytornia, z której sterowano zwrotnicami tramwajowymi (budka na stalowym palu). W związku z przebudową ciasnego skrzyżowania na Bramie Portowej w roku 1967 rozebrano ją. Zatem potrzebna była nowa dyspozytornia.

W pomieszczeniach "grzybka" przez kilkanaście lat były kasy biletowe, a w latach 80 XX wieku centralę ruchu przeniesiono do odbudowanego budynku przy ulicy Mariackiej 25. Z wysokości "grzybka" pozostawiony dyspozytor czuwał nad płynnością ruchu na liniach komunikacji miejskiej. Na początku lat 90 XX wieku "grzybek" przestano użytkować.

Na miejscu po byłym "grzybku" u zbiegu Bramy Portowej, Tkackiej i Wyszyńskiego powstanie galeria handlowa wybudowana przez firmę CR spółka z o.o, której siedziba mieści się przy placu Rodła 8.

Niżej - kilka zdjęć (ostatnich?) z budowlą w tle.

* * *

Reklama "THE TALL SHIPS RACES"

ZDiTM dołączył do reklamodawców zlotu żaglowców. Bilety o nominałach 1,10 i 2,20 zł reklamują "THE TALL SHIPS RACES" w dniach 4 - 7 sierpnia 2007 roku oraz uprawniają do udziału w loterii fantowej.
Regulamin i kupony konkursowe znajdują się na stronach "Kuriera Szczecińskiego" i www.szczecin2007.pl. Losowania nagród mają się odbywać w dniach trwania zlotu żaglowców w centralnych punktach miasta. Niżej bilet z reklamą.
* * *

Tramwaje T6A2D w październiku?

Zdjęcie ze strony www.berlin-straba.de
Zdjęcie ze strony
www.berlin-straba.de
Jak podaje MZK Szczecin po kilkumiesięcznych rozmowach udało się wynegocjować porozumienie na zakup 30 tramwajów T6A2D. Zespołem negocjacyjnym kierował dyrektor MZK, któremu udało się wypracować korzystne dla firmy warunki. Po zaakceptowaniu wynegocjowanych warunków kupna sprzedaży tramwajów przez prezydenta Miasta oraz przez radę nadzorczą berlińskich tramwajów będzie można podpisać umowę.

Tramwaje, które chce kupić MZK Szczecin, wyprodukowano w latach 1988-1991 czyli mają około prawie 20 lat. Gruntowną modernizację przeszły w latach 1993-1996. MZK Szczecin zakłada, że dostawy tatr T6A2D mogłyby się rozpocząć pod koniec października. Płatności za zakup wagonów będą realizowane w ciągu 7 lat od podpisania umowy. Za jeden wagon T6A2D mieszkańcy Szczecina zapłacą około 320 tysięcy złotych, co daje kwotę 9.5 mil złotych za całość.

MZK ma nadzieję, że po zakupie tych tramwajów zostaną wycofane "helmuty" i najstarsze "stopiątki".

* * *

Tramwaje i autobusy turystyczne

Jak co roku, tylko tym razem jako organizator komunikacji turystycznej, poraz pierwszy w tej roli występuję Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.
W poprzednich latach w okresie letnim organizowali takie przewozy miłośnicy komunikacji wraz z MZK Szczecin za wiedzą ZDiTM. W tym roku pojawią się na szczecińsko-polickich trasach linie:

* tramwajowa "0" na trasie której obowiązują następujące przystanki:
Brama Portowa ” (peron linii 9), „ Plac Kościuszki ”, „Pomorzany”, „Dworzec Główny”, „Brama Portowa”, „Plac Żołnierza Polskiego”, „Plac Rodła”, „Plac Grunwaldzki”, „Plac Sprzymierzonych”, „Bohaterów Warszawy”, „Plac Sprzymierzonych”, „Plac Grunwaldzki”, „Plac Rodła”, „Brama Portowa” (peron linii 9).
Godziny odjazdu z przystanku „Brama Portowa”: 14:30, 16:00.
1 lipca 2007 r. punktem początkowym dla drugiego kursu będzie pętla Potulicka (godzina odjazdu z Bramy Portowej nie ulega zmianie).

Harmonogram wyjazdu tramwajów historycznych:

* 01 lipca wagony 293+343 z TZG,
* 08 lipca wagon 167 z TZP,
* 15 lipca wagon 216 z TZP,
* 22 lipca wagony 293+343 z TZG,
* 29 lipca wagon 167 z TZP,
* 12 sierpnia wagon 216 z TZP,
* 19 sierpnia wagon 167 z TZP,
* 26 sierpnia wagony 293+ 343 z TZG

* autobusowa "50" na trasie której obowiązują przystanki:
„Tkacka” (dla l. 52 i 76), „Teatr Współczesny nż”, „Plac Grunwaldzki nż” (przystanek dla linii 70), „Tkacka”.
Godziny odjazdu z przystanku „Tkacka”: 14:30, 16:00.

* autobusowa "100" na trasie której obowiązywać będą przystanki:
Police Rynek ” (przystanek dla linii 103 i 106 w kierunku Głębokiego), „Osiedle Chemik” (przystanki w ciągu ul. Wyszyńskiego), „Głębokie” (dla obu kierunków przystanek dla linii 106), „Plac Rodła” (przystanek dla linii 107; tylko w kierunku Polic), „Tkacka” (dla l. 52 i 76).
Godzina odjazdu z przystanku „Police Rynek”: 13:40.
Godzina odjazdu z przystanku „Tkacka”: 17:28.
Linie turystyczną "0" będą obsługiwały na zmianę zajezdnia Pogodno i Golęcin, a autobusowe "50" i "100" zajezdnia Police. Będą kursowały w okresie od 1 lipca do 26 sierpnia 2007 roku i tylko w niedzielę.

Linia

Trasy0

Brama Portowa –Krzywoustego – aleja Piastów – Pomorzany – Kolumba – Nowa – aleja Niepodległości – Matejki – aleja Piłsudskiego – aleja Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – aleja Boh.Warszawy – Jagiellońska – aleja Piłsudskiego – Matejki – aleja Niepodległości – Dworcowa – Brama Portowa

50

Tkacka – Grodzka – Farna – Trasa Zamkowa – Gdańska – Hryniewieckiego – Energetyków – Wyszyńskiego – Niepodległości – Plac Hołdu Pruskiego – Zygmunta Starego – Starzyńskiego – Wawelska – Wały Chrobrego – Małopolska – pl. Żołnierza Polskiego – al. Jedności Narodowej – pl. Grunwaldzki – al. Jedności Narodowej – Felczaka – Odrowąża – Szymanowskiego – Moniuszki – Piotra Skargi – al. Wyzwolenia – Słowackiego – Pawła VI – Arkońska – Spacerowa – al. Wojska Polskiego – Ostrawicka – Przybyszewskiego – pl. Jakuba Wujka – al. Wojska Polskiego – Wyspiańskiego – Monte Cassino – Wielkopolska – pl. Sprzymierzonych – al. Piastów – Narutowicza – pl. Dziecka – Kopernika – pl. Brama Portowa – Dworcowa – Nowa – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – Tkacka.100

Police Rynek – Kołłątaja – Mazurska – Piłsudskiego – Wyszyńskiego – Siedlice – Leśno Górne – Pilchowo – al. Wojska Polskiego – Brama Portowa – Dworcowa – Nowa – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – Tkacka (z powrotem: Tkacka – Grodzka – Sołtysia – Wyszyńskiego – Niepodległości – Plac Hołdu Pruskiego – pl. Rodła – pl. Grunwaldzki – al. Wojska Polskiego – Pilchowo – Leśno Górne – Siedlice - Wyszyńskiego – Piłsudskiego – Mazurska – Kołłątaja – Police Rynek)

Na liniach turystycznych obowiązywać będą bilety dla linii turystycznych, cena biletu normalnego 3,00 zł, ulgowego 2,00 zł. Bilety będzie można nabyć bezpośrednio w pojazdach i od 30.06.2007 roku w kasie na Wyszyńskiego. Bilet ulgowy jest o takiej samej grafice - rózni się tylko nominałem i napisem ulgowy. Wzór biletu oraz okolicznościowa pieczątka stwierdzająca jazdę historycznym taborem - patrz wyżej.

* * *

Remont kapitalny torów na Boh. Warszawy

Z dniem 28 czerwca aż do odwołania MZK Szczecin udostępnia plac budowy firmie ze Stargardu Szczecińskiego, która ma przeprowadzić remont kapitalny torowiska w ciągu ulicy Bohaterów Warszawy na odcinku od ulicy Legionów Dabrowskiego (posesja 98) do ulicy Krzywoustego (Turzyn). Remont ma zacząć się od 2 lipca. Prawdopodobnie również zostanie wykonany remont kapitalny torowiska w ciągu ulicy Boh. Warszawy od ulicy Legionów Dąbrowskiego do ulicy Jagiellońskiej w obu kierunkach z powodu tego, że nie wypalił przetarg na remont pętli Pomorzany. Pieniądze, które pozostały na tę inwestycję zostaną spożytkowane na wykonanie remontu kapitalnego właśnie na tym odcinku. W związku z tym termin zakończenia prac zostanie wydłużony do września.

W związku z tym tramwaje linii 7 i 9 oraz linii 8 (kursy dojazdowe i zjazdowe) zostaną skierowane na trasy przez Jagiellońską, Piłsudskiego, plac Rodła, plac Żołnierza Polskiego i Bramę Portową.

Linia

Trasy


7

Krzekowo – Mickiewicza – Boh.Warszawy – Jagiellońska – Piłsudskiego – plac Rodła – plac Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska
Basen Górniczy

9

Głębokie – aleja Wojska Polskiego – Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Piłsudskiego – plac Rodła – Brama Portowa – Narutowicza – Potulicka

* * *

Zmiana trasy "6"

Hydrobudowa 9 na własny koszt i przez wynajętą firmę przystępuje do naprawy torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Jana z Kolna, które zniszczyła swoim ciężkim sprzętem przy okazji budowy nowego systemu kanalizacji prowadzącej do oczyszczalni ścieków.

Z uwagi na powyższe w dniach 23, 24, 30.06.2007 r. oraz 1.07.2007 r. ulegnie zmianie trasa linii tramwajowej nr 6. Linia 6 będzie kursować na trasie (patrz tabelka niżej) wg specjalnego rozkładu jazdy.


Odjazd kursu z Pomorzan wykonywanego w soboty jako 6bis zostaje przesunięty na godzinę 5:17.

Linia

Trasy


6

Pomorzany – Solańska – Kolumba – Wyszyńskiego – Brama Portowa – plac Żołnierza Polskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Hutnicza – Nocznickiego – Stalmacha – Druckiego - Lubeckiego – Dębogórska – Wiszesława – Światowida – Lipowa – Gocław

* * *

Komunikacja w wakacje

W związku z rozpoczęciem wakacji i okresu urlopowego, ZDiTM wprowadza następujące zmiany w kursowaniu środków komunikacji miejskiej. tutaj

* * *

Tabor tramwajowy w MZK

Tabor tramwajowy w MZK na dzień 12 czerwca 2007 roku. Jeżdżący liniowo jako techniczne i historyczne. Więcej tutaj

* * *

Potrącenie na przejściu dla pieszych

W dniu 6 czerwca na przejściu dla pieszych około godziny 9.31 na ulicy Dubois została śmiertelnie potrącona 78 letnia kobieta. Wypadek z udziałem składu tramwajowego 105N (1041+1042) brygada 5/5 spowodował wstrzymanie ruchu. Tramwaje linii 5 i 11 z placu Rodła kierowano do Potulickiej. Na trasie plac Rodła - Stocznia Szczecińska uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Policja i prokuratura bada przyczyny zaisniałego wypadku, czy było to nagłe wtargnięcie pieszego, czy też nieuwaga motorniczego.

* * *

Dwudrzwiowy MAN na Klonowica

Autobus MAN na płycie postojowej zajezdni Klonowica.
W dniu dzisiejszym tj. 04.06.07 roku zaprezentowano na płycie postojowej zajezdnii Klonowica nowy - używany dwurzwiowy autobus marki MAN. Jest on koloru białego. Rok produkcji prawdobodobnie 1998. Przyjechał z Berlina, a poprzednio prawdopodobnie jeździł w Oberhausen. Jest pojazdem niskopodłogowym do przewozu osób niepełnosprawnych. Klapę dla wózków inwalidzkich obsługuje kierowca ręcznie. Autobus może przewozić 102 osoby w tym 35 siedzących i 67 osob stojących. Po uzyskaniu wszelkich możliwych zezwoleń i przygotowniu go do jazdy zostanie skierowany do eksploatacji na kursach liniowych obsługiwanych przez Klonowica. W Szczecinie będzie miał numer boczny 1801.

* * *

Rozmowa z prezesem SPPK Police

Rozmowa z Andrzejem Markowskim, prezesem Zarządu Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Spółki z o.o. przeprowadzona przez "Regional Bisiness" w artykule pt."DROGI DO NORMALNOŚCI". Więcej tutaj

* * *

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

1 czerwca Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego podpisał umowy z przewoźnikami na świadczenie usług przewozowych na terenie miasta. Pasażerowie jeżdżący autobusami mogą się spodziewać kilku nowości.

Przystanek Wyszyńskiego. Tablica z rozkładem jazdy linii B z zaznaczonymi godzinami odjazdu autobusów niskopodłogowych.
Osoby niepełnosprawne i te, które mają trudności w poruszaniu się, miały zagwarantowany przejazd autobusami niskopodłogowymi jeżdżącymi na liniach G, 82 oraz linii 80 na wybranych kursach. Organizator przewozów rozszerzył listę linii, na których autobusy niskopodłogowe będą jeździły.
Autobusy z niską podłogą będą jeździły na wybranych kursach linii A, B, 53, 55, 56, 59, 60, 64, 67, 73, 84 i 87. Na niektórych przystankach wiszą już tabliczki z rozkładem jazdy z zaznaczonymi godzinami, w których pojawi się autobus niskopodłogowy. Na pozostałych przystankach tabliczki będą wymieniane sukcesywnie.

Drugą nowością będzie całkowity zakaz umieszczania reklam na szybach bocznych autobusów, po stronie, z której są drzwi. Pasażerowie wielokrotnie skarżyli się na brak widoczności i utratę orientacji, w którym właściwie znajdują się miejscu.

Trzecią nowością będzie oznakowanie autobusów - ukłon w stronę pasażerów słabowidzących - numery linii pojawią się na ścianach bocznych autobusów, przy pierwszych drzwiach. Numer linii będzie dobrze widoczny z daleka, a znajdować się ma na dużej tablicy.

* * *

Groźna nawałnica

Przechodząca nad Szczecinem (29.05.07) w godzinach wieczornych potężna nawałnica, przed którą zresztą uprzedzali synoptycy - spowodowała spore utrudnienia w komunikacji tramwajowej.

Przez prawie godzinę nie jeździły tramwaje linii 3 i 6 na odcinku Dworcowa - Pomorzany z powodu zalanych torowisk pod wiaduktem kolejowym. Spore perturbacje burza spowodowała na liniach 1, 2, 3, 6, 9, które jeżdziły przez ulicę Dworcową - powód zalanie torów i zanieczyszczenie ich naniesionym piachem.

Obfite opady spowodowały zapełnienie kanalizacji burzowej, która nie nadążała z odbieraniem takiej ilości wody, co powodowało wyrzucanie w górę włazów studzienek kanalizacyjnych.

Uruchomiono komunikację zastępczą ściągając autobusy z kursów liniowych i kierując je na ulicę Potulicką do Pomorzan, Wszystkich Świętych - Las Arkoński - Kołłątaja. Zalana zwrotnica na placu Kościuszki spowodowała skierowanie linii 4 przechodzącej w linię 8 na Basen Górniczy objazdem przez plac Rodła.

Oczywiście zanotowano również na sieci tramwajowej kilka wstrzymań - krótkich, które już nie powodowały utrudnień. Komunikacja autobusowa jeździła beż zakłóceń.

* * *

Czy przewoźnicy wożą nas złomem?

W maju Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła kontrolę autobusów u miejskich przewoźników - SPAK, SPAD i SPPK Police.

Inspektorzy ITD. stwierdzili, że około 60 % taboru autobusowego znajdującego się w gestii przewoźników miejskich stanowi zagrożenie dla dla ruchu i bezpieczeństwa pasażerów.

Inspektorzy uznali ocenę stanu technicznego autobusów miejskich jako katastrofalną. Wycieki oleju, zużyte opony, pęknięte szyby, niesprawne układy hamulcowe i wydechowe. Inspektorzy zarzucili również kierowcom tych autobusów brak umiejętności ich obsługiwania.

Jak wiadomo większość doświadczonych kierowców dotychczas jeżdżących autobusami zrezygnowało z pracy ze względu na małe zarobki - zatrudnili się poza granicami kraju. Braki kadrowe jak i brak zakupów nowych autobusów rzutują na obraz komunikacji szczecińskiej.

Na 20 skontrolowanych autobusów należących do spółek "Klonowica" i "Dąbie", w 12 z nich ze względu na zły stan techniczny ITD. zatrzymała dowody rejestracyjne. Inspektorzy stwierdzili, że autobusy to jeżdżące "trumny", które nadają się tylko na złom.

Przewoźnicy ratują się przed całkowitą zapaścią kupnem używanych autobusów 10 - 15 letnich z Niemiec. Rajcy miejscy znają tę sytuację nie od dzisiaj, ale nie robią nic aby przeciwdziałać temu. Autobusowe spółki "Klonowica" i "Dąbie" są spółkami ze 100 % udziałem, a spółka Police z 30% udziałem Szczecina. Spółki te same nie dadzą sobie rady z odtworzeniem taboru przy tej stawce za wozokilometr.

O wynikach kontroli Inspekcja powiadomiła Wojewodę Szczecińskiego jak i Prezydenta Miasta. Prezydent Miasta zażądał od prezesów spółek wyjaśnień. Zastanawiam się czy wyjaśnienia cokolwiek tu zmienią. Miasto doskonale wie jaka jest sytuacja komunikacji miejskiej i jak stwierdziłem wyżej nic nie robi w tym kierunku. Nakłady na komunikację miejską spadają od lat 80 XX wieku i widać właśnie efekty.

Miasto obiecało w ciągu dwóch lat zakup 10 nowych autobusów dla spółek. Moim zdaniem zakupy autobusów powinny odbywać się co roku po 10 szt. w każdym. To dopiero jest możliwość odtworzenia taboru. Sytuacja jest naprawdę poważna, potrzeba nakładów na komunikację miejską, a te zagwarantowane w budżecie miasta jak i z podwyżek cen biletów są oględnie mówiąc niewystarczające.

* * *

Pomorzany do remontu

MZK Szczecin w dniach 9 i 11 maja ogłosił przetarg nieograniczony na wykonanie dokumentacji technicznej oraz remontu kapitalnego rozjazdów tramwajowych na pętli Pomorzany. Ze specyfikacji przetargowej wynika, że należy wykonać prace:

I. Wymiana czterech zespołów rozjazdów o numerach ewidencyjnych 256, 257, 258, 259;
* wymian rozjazdów o numerach ewidencyjnych 255, 264;
* montaż urządzeń do smarowania szyn przed rozjazdem nr 255.
II. W ramach remontu rozjazdów należy:
* zdemontować rozjazdy istniejące;
* wykonać koryto torowiska;
* wykonać odwodnienie;
* wykonać podsypkę z tłucznia;
* ułożyć podrozjezdnice;
* zamontować nowe rozjazdy ze zwrotnicami o iglicach niskoposadowionych;
* wykonać nawierzchnię w rozjazdach z polbruku z odpowiednią podbudową;
* wyposażyć zwrotnice najazdowe ( nr 257, 264) w napędy elektromagnetyczne ze sterownikami wzbudzanymi podczerwienią i posiadającymi monitoring;
* wyposażyć zwrotnice zjazdowe (nr 255, 256, 258, 259) w napędy ręczne;
* wyposażyć wszystkie zwrotnice w ogrzewanie elektryczne ze zdalnym sterowaniem.
Zgodnie ze specyfikacją przetargową remont pętli musi być prowadzony:
* we wszystkie dni tygodnia jednakże wyłącznie podczas wstrzymania ruchu tramwajowego tj. w godzinach od 23.00 do 4.00;
* podczas weekendów tj. od piątku od godziny 18.00. do poniedziałku do godziny 4.00.
Ponadto na wykonawcy ciąży obowiązek zapewnienia na swój koszt komunikacji zastępczej, na zasadach ustalonych z ZDiTM i MZK w Szczecinie ul. Klonowica 5.
Ofertę należy złożyć w MZK Szczecin, w kancelarii zakładu ul. Klonowica 5, pok. Nr 31, w terminie do dnia 12.06.2007r. do godz. 8:30.
Otwarcie ofert odbędzie się w dn. 12.06.2007r. o godz. 9:00 w siedzibie zakładu – sala 103.

Termin realizacji zamówienia - po podpisaniu umowy do dnia 30 listopada 2007 roku.

* * * * * * * *

Jak podaje MZK Szczecin - na podstawie art. 93 ust.1 pkt 1 ustawy prawo zamówień publicznych zostało unieważnione postępowanie o udzielenie zamówienia na "Opracowanie dokumentacji projektowej i remont kapitalny rozjazdów tramwajowych na pętli tramwajowej Pomorzany w Szczecinie", ponieważ nie złożono żadnej oferty.

* * *

Używane many w Policach


W dniu 25 kwietnia br. w godzinach popołudniowych dotarły na plac postojowy zajezdnii Police dwa 12-metrowe autobusy MAN. Autobusy w kolorze białym i 2-drzwiowe prezentują się przyzwoicie. Po otrzymaniu wszystkich pozwoleń będą jeździły z numerami bocznymi 3033 i 3034.

* * *

Długo wyczekiwane remonty

MZK dostało pieniądze od miasta na remonty torowisk tramwajowych w wysokości to 5,5 mln złotych i nie tylko. Na stronie internetowej MZK pojawiło się ogłoszenie o przetargu na remont torowiska w alei Bohaterów Warszawy, oraz na dostawę szyn tramwajowych, słupów trakcyjnych i płyt żelbetowych.

We wspomnianej wyżej alei zostanie wykonany remont kapitalny toru podwójnego o długości ponad 560 metrów. Remont przeprowadzony będzie na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krzywoustego i alei Boh. Warszawy do ulicy Jagiellońskiej. Nie będzie remontu torów najprawdopodobniej od ulicy Jagiellońskiej do ulicy Wawrzyniaka i od Turzyna (na odcinku ulicy Krzywoustego) do Placu Kościuszki.

Otwarcie ofert nastąpi 17 maja w siedzibie MZK przy ulicy Klonowica 5. Przewiduje się, że prace remontowe przeprowadzone zostaną w okresie wakacji.

* * * * * * * *

MZK Szczecin poinformowało, że: w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pt „Remont kapitalny wydzielonego torowiska tramwajowego o długości 560 metrów toru pojedynczego w ul. Bohaterów Warszawy w Szczecinie „
dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej przez Wykonawcę PRZEDSIĘBIORSTWO NAPRAW INFRASTRUKTURY Spółka z o.o. ZAKŁAD NAPRAW INFRASTRUKTURY w Stargardzie Szczecińskim z siedzibą przy ul. Broniewskiego 6; 73-110 Stargard Szczeciński

O ile nie będzie protestów pozostałych uczestników przetargu, to prace remontowe powinny zacząć się 1 lipca oczywiście po podpisaniu umowy. Remont będzie prowadzony w okresie miesięcy wakacyjnych i powinien zakończyć się 31 sierpnia.

* * *

Idzie nowe na Klonowica

W środę i czwartek (18 - 19 kwietnia) trwały prace przy montażu dwu autokomputerów SRG 3000 wraz z kasami do sprzedaży biletów na pokładach autobusów marki Ikarus o nr bocznych 1098 i 1298. Zamontowano kasy fiskalne KF-3000A/1M,

Autokomputer SRG3000P modemy radiowe SRG-3000MR2,
moduły inerfejsu SRG-3000Y i SRG-3000WGŁ,
moduł drogi SRG-3000-1B,
zabezpieczeń i zasilacza SRG-3000B,
panel autokomputera SRG-3000P/3,
podstawy modułowe SRG-3000W,
rozdzielacz sygnałowy SRG-3000A,
klucze Dallas i programator kluczy.
Na zajezdni postawiono również server ze specjalistycznym oprogramowaniem do komunikacji z autokomputerami. Na zewnątrz zamontowano antenę o zasięgu 50 m. Wgrano już rozkłady jazdy linii zajezdni Klonowica. Transmisja rozkładu jazdy do autokomputerów przebiegła bez zakłóceń. Trwają testy sprawdzające czy urządzenia prawidłowo komunikują się ze sobą i czy nie ma przekłamań pomiędzy nimi.
Kasa rejestrująca KF-3000-A
KF-3000-A jest fiskalną kasą rejestrującą, przeznaczoną głównie do zastosowań w pojazdach komunikacji miejskiej jako kasa do wydawania biletów (bileterka). Kasa spełnia aktualne wymogi Ministerstwa Finansów, potwierdzone otrzymanym przez nas certyfikatem. Kasa rejestrująca KF-3000-A Kasa została zaprojektowana tak, aby jej obsługa była prosta i wygodna. Estetycznie wykonany panel czołowy posiada 5 klawiszy szybkiej sprzedaży biletów, co w połączeniu z dodatkowym przyciskiem funkcyjnym pozwala na szybki wybór jednego z dziesięciu najczęściej wydawanych biletów. Kasa drukuje równocześnie paragon (bilet) i kopię – każde na oddzielnej rolce papieru termicznego. Można w niej zdefiniować 200 różnych typów biletów podzielonych na max. 30 grup.
Kasa jest standardowo wyposażona w interfejs komunikacyjny, umożliwiający współpracę z Autokomputerem SRG-3000 lub komputerem klasy PC w celu wymiany danych. Połączenie z Autokomputerem daje nam możliwość ograniczenia dostępu do obsługi kasy poprzez identyfikację operatora (kierowcy) przy pomocy klucza elektronicznego oraz przesyłania raportów sprzedaży za pośrednictwem podsystemu wymiany informacji. Użytkownik może wykonać różnego rodzaju raporty (obligatoryjne i informacyjne): dobowe, okresowe, miesięczne oraz statystyczne, które w efekcie pozwolą na szczegółową analizę sprzedaży.
Kasa zasilana może być napięciem w granicach 10V do 30V co umożliwia jej stosowanie w każdym typie pojazdu.
PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE:
Napięcie zasilania: 10 ÷ 38 V
Pobór mocy: 3 W
Pobór mocy podczas wydruku: 20 W
Zakres temperatury pracy: -20 ÷ +70 oC
Wymiary gabarytowe: 186 x 106 x 73 mm
Masa: 1,6 kg

Opis kasy rejestrującej i zdjęcia na podstawie: R&G oraz informacji i materiałów własnych.

* * *

Linia 70 dalej objazdem

Prace rozpoczęły się 07.07.2006 roku i miały trwać do dnia 31.12.2006 roku. Organizacja ruchu linii 70 obowiązuje od 10 lipca 2006 roku. Znowu przedłużono termin w związku z nie ukończeniem prac przy budowie rurociągów tłocznych dla pompowni Grabów i Dolny Brzeg w ciągu ulicy Jana z Kolna, więc linia autobusowa nr 70 do dnia 30.06.2007 r. będzie jeździła po obecnie obowiązującej trasie.Nie wiadomo czy jest to ostateczny termin kursowania linii - czas pokaże.

Linia

Trasa70

DWORZEC GŁÓWNY - Kolumba - Nabrzeże Weleckie - Wyszyńskiego - Sołtysia - Farna - przejazd pod Trasą Zamkową (przy Zamku) do podjazdu w kierunku Pl. Św. Piotra i Pawła - Małopolską - Jarowita do Szczerbcowej - Matejki - Piłsudskiego - Jedności Narodowej - URZĄD MIEJSKI
URZĄD MIEJSKI - Jedności Narodowej - Piłsudskiego - Matejki - od przystanku „Teatr Współczesny” kursuje ulicami: Małopolską – Pl. Hołdu Pruskiego – Farną - Sołtysią do przystanku „Wyszyńskiego ” Nabrzeże Weleckie - DWORZEC GŁÓWNY

* * *

Ceny biletów od dnia 01.05.2007 roku

Cennik opłat za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, obowiązujący od dnia 1 maja 2007 roku.
Podstawa prawna Uchwała nr VII/163/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 3 kwietnia 2007 r. Ukazała się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego NR 46 poz.685, uprawomocnienie z dniem 30.04.2007 r. Ceny biletów tutaj, wzory biletów z nowymi cenami tutaj

* * *

Drugi etap przebudowy ronda ks.L.Gierosa

W dniu 28 kwietnia o godzinie 5.00 wracają na Gumieńce autobusy linii 53 i 60. Pasażerowie obydwu linii nie będą musieli przesiadać się przy budowanym rondzie. Autobusy jadące w stronę Pomorzan i Redy pojadą objazdem przez ul. Świerczewską, Santocką, Ku Słońcu i Kwiatową do Okulickiego. W przeciwnym kierunku trasę autobusową poprowadzono przez ul. Europejską lub Okulickiego, Ku Słońcu, Santocką, Świerczewską do Derdowskiego. Taka organizacja ruchu będzie trwała do końca lipca br. w związku z przeniesieniem prac na rondzie ks.L.Gierosa na stronę północną tego skrzyżowania i przyległych ulic.

Linia

Trasy


53

Stocznia Szczecińska – E.Plater – Kołłątaja – Słowackiego – Aleja Wojska Polskiego – Zawadzkiego – Wernyhory – Roweckiego – Derdowskiego – Świerczewska – Santocka – Ku Słońcu [ objazd do stoczni przez Ku Słońcu – Santocka – 26 Kwietnia ] – Kwiatowa – Okulickiego – Pomorzany


60

Stocznia Szczecińska – E.Plater – Kołłątaja – Słowackiego – Aleja Wojska Polskiego – Unii Lubelskiej – Wernyhory – Reduty Ordona – Derdowskiego/Czorsztyńska [objazd do Pomorzan i Cukrowej przez Świerczewska-Derdowskiego – Szkoła Salezjańska – Gumieńce ]Cukrowa

* * *

Cztery używane autobusy MAN Ng272 w Dąbiu

13 kwietnia br. przyjechały do zajezdni "Dąbie" cztery autobusy marki MAN NG272. Są autobusami używanymi z lat 1993 (1) i z 1994 (3). Sprowadzono je z takich miast jak: Nürnberg, Aachen i Koblenz. W Szczecinie otrzymają numery boczne taborowe 2317, 2403, 2404 i 2405. Model MAN NG272 jest przegubowym niskopodłogowym autobusem preznaczomym do miejskiej i podmiejskiej komunikacji.

* * *

Zamknięcie wiaduktu w ciągu ulicy Lubeckiego

Z powodu zamknięcia na czas remontu wiaduktu dla ruchu kołowego w ciągu ulicy Lubeckiego, została zmieniona organizacja ruchu tj. ulica Ludowa będzie funkcjonowała jako dwukierunkowa. W związku z tym zmieniono również trasy linii tramwajowych 6Bis i 11 (dla linii 11BIS kursy do St.Szczecińskiej oraz do Gocławia jako kursy linii 11). Powyższe ustalenia mają wejść w życie prawdopodobnie od 12 kwietnia tego roku.

Linia

Trasy


6 BIS

Pomorzany – Smolańska – Tama Pomorzańska – Kolumba – Bulwar Gdański – Jana z Kolna – Hutnicza – Nocznickiego – Stalmacha – Lubeckiego – Ludowa – Dębogórska – Wiszesława – Światowida – Lipowa – Gocław

11
11BIS

Pomorzany – Powstańców Wlkp – Piastów – Pl.Kościuszki – Piastów – Piłsudskiego – Matejki – Malczewskiego – Nocznickiego – Hutnicza – St.Szczecińska – Stalmacha – Lubeckiego – Ludowa – Dębogórska – Wiszesława – Zajezdnia Golęcin – Światowida – Lipowa – Gocław

* * *

Kasy biletowe w okresie Świąt Wielkanocnych

W okresie Świąt Wiekanocnych w dniach 7 - 9.04.2007 roku kasy biletowe obsługiwane przez ZDiTM i agentów będą czynne. Patrz tutaj

* * *

Zamknięcie ulicy Europejskiej

W związku z zamknięciem ulicy Europejskiej od 12 kwietnia (pierwotnie od 4 kwietnia - brak różnych zezwoleń) na okres dwu tygodni - remont kapitalny ronda Derdowskiego i przyległych ulic - ZDiTM uruchomił linie zastępczą nr 853, która będzie jeździła przemiennie na trasie Ku Słońcu - Pomorzany Dobrzyńska i Ku Słońcu - Cukrowa. Linie 53 i 60 będą kursowały na trasie Ku Słońcu - Stocznia Szczecińska.

Linia

Trasy


853

Pomorzany Dobrzyńska – Powstanców Wlkp. – Milczańska
– Wierzbowa – Braniborska – Chobolańska – Dworska – [Cukrowa – Płocka – Bronowicka – Zielona – Poronińska – Europejska – (Wrocławska – Kwiatowa)] – Ku Słońcu

53

Stocznia Szczecińska – E.Plater – Kołłątaja – Słowackiego – Aleja Wojska Polskiego – Zawadzkiego
– Wernyhory – Roweckiego – Derdowskiego/Czorsztyńska – Ku Słońcu

60

Stocznia Szczecińska – E.Plater – Kołłątaja – Słowackiego – Aleja Wojska Polskiego – Unii Lubelskiej
– Wernyhory – Reduty Ordona – Derdowskiego/Czorsztyńska – Ku Słońcu

* * *

Czy kupimy Tatry T6 i B6?

Zdjęcie ze strony www.straba.de
Zdjęcie ze strony
www.straba.de
Pod koniec marca (30.03.07) przybyli do Szczecina przedstawiciele Berlina (berlińska komunikacja) na negocjacje ze szczecińskim MZK w sprawie sprzedaży następnej partii wozów tramwajowych Tatra KT4Dt. Jak podaje szczecińskie MZK są badane możliwości zakupu tych wozów, które już jeżdżą po naszym mieście. Z prowadzonych rozmów wynika, że Berlin wycofał się ze sprzedaży dalszych 29 sztuk Tatr KT4Dt, proponując w zamian sprzedaż wozów tramwajowych motorowych pojedyńczych T6 i B6. Zaproponowane wozy są podobne do wozów przegubowych. Tramwaje te zostały zmodernizowane na początku lat 90 XX w. i są w bardzo dobrym stanie. Wyprodukowano je w latach 1988 - 1991.

Komunikacja berlińska jak i szczecińska chcą przetestować tramwaje na trasach komunikacyjnych tramwajowych naszego miasta. Możliwe ma to być najprawdopodniej na początku maja. Jeśli tramwaje przejdą pozytywne testy na naszych torach, to prawdopodobnie mogłyby zagościć na stałe w naszym mieście już po wakacjach.

* * *

Sesja Rady Miasta o komunikacji

W dniu 3 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miasta, na której radni zajmą się sprawami komunikacji miejskiej między innymi o rozwiązaniu Spółki "Centralne Warsztaty". Spółka ta od dwu lat istnieje tylko na papierze i nie generuje żadnych przychodów i długów, gdyż upadła z braku zamówień na wykonanie remontów taboru. Pracowników po upadłej spółce przejęło MZK.

Drugą rozpatrywaną sprawą będą podwyżki cen biletów, które po ewentualnym zatwierdzeniu przez radnych weszłyby w życie od 1 maja. Propozycje zmiany cen biletów tutaj oraz projekt uchwały o rozwiązaniu "CW" tutaj

* * *

Reforma komunikacji

W dniu 22.03.2007 roku radni z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia mieli okazję zapoznać się z przygotowaną przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego propozycją reformy sieci komunikacji miejskiej. Więcej tutaj
Opracowanie Maciej Kubień

* * *

Przetarg na obsługę linii autobusowych

W dniu 8 marca Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na obsługę linii autobusowych (dziennych) na terenie Szczecina, Dobrej i Kołbaskowa. Przetarg dotyczy tylko linii obsługiwanych przez spółki autobusowe Dąbie i Klonowica, ponieważ spółka z Polic w tamtym roku podpisała umowę na 10-letnią obsługę linii autobusowych. W przetargu linie podzielono na dwie grupy.

Pierwsza grupa obejmuje linie 51/78, 53, 57, 58, 59, 60, 63 , 67, 68, 69, 70, 74, 75, 76, 80, 82, 87, A.
Drugiej grupa zawiera linie 52, 54, 55, 55 Bis, 56, 61, 61 Bis, 64, 65, 66, 71, 73, 77, 77 Bis, 79, 81, 84, A , B, C, C Bis, D, E i G.

W specyfikacji przetargowej ZDiTM zaplanował w pierwszej grupie 9 139 773,75 wozokm, a w drugiej grupie 12 238 576,63 wozokm. Jedynym kryterium, na podstawie którego zostanie dokonany wybór oferty, jest cena.
Nowością w specyfikacji przetargowej jest zapis mówiący o zakazie prezentownia reklam na szybach bocznych i tylnych pojazdów. Otwarcie ofert ma nastąpić w dniu 18 kwietnia 2007 na godzinie 9:00 w siedzibie ZDiTM.

* * * * * * * * *

W dniu 16 marca spółki autobusowe Dąbie i Klonowica wystosowały protest do ogłaszającego przetarg na obsługę linii autobusowych w zwiazku z nieprawidłowymi (niejednoznacznymi) zapisami w specyfikacji przetargowej. Spółki oprotestowały opis przedmiotu zamówienia, który jest niezgodny z ustawą prawo zamówień publicznych. Wytknięto Zarządowi Dróg, że nieprecyzyjne określił wielkości zamówienia (podał tylko maksymalna wielkość pracy przewozowej, bez podania dopuszczalnych wahań). Brak dokładnego określenia przedmiotu zamówienia uniemożliwi spółkom autobusowym zaplanowanie odpowiedniej wielkości zatrudnienia, jak również zabezpieczenie odpowiedniego taboru.
Wykonawcy usług przewozowych domagają się od Zarządu Dróg zmiany SIWZ w punktach naruszających przepisy ustawy prawo zamówień publicznych. W oparciu o istniejące zapisy nie są w stanie opracować rzetelnej oferty.

Jeśli Zarząd Dróg nie poprawi specyfikacji należy spodziewać się unieważnienia przetargu. Unieważnienie przetargu spowoduje konieczność zawierania umów przewozowych z tzw. "wolnej ręki". Nieodzownym też będzie wspomnieć o przygotowywanej reformie sieci komunikacyjnej związanej ze zmianą tras i rozkładów jazdy.

W związku z niniejszym zobaczymy, w którą stronę sytuacja się rozwinie. Czy ZDiTM, wykonawcy usług przewozowych i miasto znajdą sposób na wybrnięcie z tej sytuacji.

* * * * * * * * *

W dniu 3 kwietnia na stronie ZDiTM opublikowano rozstrzygnięcie protestów do przetargu na obsługę dziennych linii autobusowych, zgłoszonych przez spółki autobusowe Klonowica i Dąbie. Protesty zostały uznane w sprawie nieprecyzyjnego opisu przedmiotu zamówienia i organizujący przetarg dokona w związku z tym zmiany w SIWZ. W pozostałym zakresie protesty zostały odrzucone.

* * *

Ostatnie jazdy przegubowców 102Na

Z informacji przekazanych przez Miejski Zakład Komunikacyjny wynika, że 28 lutego 2007 roku zakończą jazdę w ruchu liniowym przegubowe tramwaje 102Na tzw. stodwójki. Wycofane z ruchu liniowego "stodwójki" zastąpią tramwaje "Tatra" KT4Dt. Ostatnie zdjęcia jeżdżących jeszcze zasłużonych dla szczecińskiej komunikacji tramwajów będzie można zrobić w dniach:
21 lutego (środa) ma kursować na 12/4,
24 lutego (sobota), ma kursować na 5/2,
25 lutego (niedziela) ma kursować na 7/1.
28 lutego, na linii 4 (brygady 1, 4 i 6, wraz z wieczornymi przejściami na linię 3).

Również ostatnim pełnym kursem tramwaj 102Na pojedzie na linii 3, też 28 lutego, o godz. 22:41 z pętli "Pomorzany". O godz. 23:10 z Lasu Arkońskiego tramwaj zjedzie do zajezdni Pogodno.

Komentarz
Mija ponad 35 lat od pojawienia się tramwajów szybkobieżnych, przegubowych na trasach komunikacyjnych Szczecina. Tramwaje 102Na trafiły do Szczecina w latach 1971 (10 szt) - 1972 (20 szt). Nadano im nr boczne od 601 - 630. Były one bardziej nowoczesne od ówcześnie eksploatowanych tramwajów "N", "4N" i taboru przedwojennego. Powstały one na bazie tramwajów 102N. Tramwaj 102Na jest wozem przegubowym, dwuczłonowym z 3 wózkami jeznymi. Posiadają po 2 szeregowo łączone silniki o mocy 40kW. Rozrząd jest stycznikowy. Wagony te zostały wyprodukowane w Polsce przez firmę Konstal". Długość wagonu 19,3 m, szerość 2,4 m, wysokość 3 m, ciężar 23 tony, ilość osi 6, ilość drzwi 4, wysokość podłogi 940 mm.

Plusami tego wagonu to moim zdaniem jest:
- polska produkcja,
- prosta konstrukcja,
- pojemny (181 osób w tym 31 siedzących),
- łatwy w eksploatacji,
- odporny (do czasu) na uszkodzenia (nasze torowiska),
- pierwszy tramwaj szybkobieżny.
wady:
- mało zaawansowany technologicznie,
- szkoda, że nie unowocześniano tej serii tramwajów (poza kosmetycznymi zmianami).
- miejsce pracy motorniczego było mało ergonomiczne,
- awariom ulegały przetwornice dynamiczne odpowiedzialne za napięcie pokładowe.
Jednak mimo wszystko spełnił swoją rolę w komunikacji szczecińskiej na przestrzeni tych lat. Z honorem zakończyły swoją służbę w dniu 28.02.2007 roku.

* * *

Czy dalsze dostawy Tatr?

W dniu 9 lutego w siedzibie MZK Szczecin przy ul. Klonowica 5 odbyło się spotkanie przedstawicieli berlińskiej firmy BVG z przedstawicielami MZK i nowych władz Szczecina. Spotkanie było nie tylko kurtuazyjne, rozmawiano na nim o zakupach dalszych (29) tramwajach Tatra KT4Dt oraz innych wagonów jak również o zacieśnieniu współpracy pomiędzy firmami komunikacyjnymi.
Efektem tego jest przeznaczenie kwoty 3,5 mln zł przez miasto na zakup tramwajów. Jeśli rozmowy na temat zakupów będą pomyślne, to jeszcze w tym roku dalsze Tatry pojawią się na ulicach Szczecina.
Dyrektor MZK został upoważniony przez miasto do prowadzenia rozmów z Berlińczykami.

* * *

Wywiad z Włodzimierzem Sołtysiakiem - drugi

Prezentuję wywiad, który został przeprowadzony 15 stycznia z panem Włodzimierzem Sołtysiakiem, prezesem Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie przez Tomasza Pawłowskiego, Romana Czekalskiego i Macieja Kubienia. Wywiad zamieszczony na stronie serwisu hobbystycznego Komunikacja Miejska Szczecin. Więcej tutaj

* * *

Używki na Klonowica


W piątek (9.02.07) w godzinach popołudniowych przyjechały na plac postojowy zajezdni Klonowica 2 autobusy MAN NL202 z niemieckiego miasta Leverkusen. Na burtach mają numery taborowe ex 71 i 139. Wyprodukowano je w 1994 roku. Po oprzyrządowaniu i zebraniu wszelkich możliwych zezwoleń wyjadą na trasy obsługiwane prze Klonowica.

* * *

Tramwaje przegubowe 102Na do Muzeum na Niemierzyńską

W godzinach przedpołudniowych z zajezdni Pogodno w dniu 3 lutego odholowano 6 tramwajów przegubowych 102Na z przeznaczeniem do Muzeum Techniki i Komunikacji (była zajezdnia Niemierzyn) jako już eksponaty. Są to wagony o numerach bocznych 602, 609, 617, 620, 628, 629. Zakończyły swą ciężką pracę po wielu latach dla szczecińskiej komunikacji. Odholowane wagony są w miarę w dobrym stanie.

* * *

Kolejne dostawy używek dla Dąbia

W dniu 23 stycznia przyjechały na zajezdnię w Dąbiu 3 używane Many NG272. Autobusy są trzydrzwiowe, a moc silnika to 270 KM. Jest to kolejna dostawa używanych autobusów z Niemiec, wyprodukowanych w 1993 roku i mających przebieg około 600 tys. kilometrów. Przyjechały one z firmy Dortmunder Stadtwerke AG. W Szczecinie dostaną numery boczne 2314 - ex 1484, 2315 - ex 1485, 2316 - ex 1490. Po uzbrojeniu w autokomputery i kasowniki oraz po uzyskaniu wszelkich możliwych pozwoleń wyjadą na trasy.

* * *

MZK wiesza sieć

w dniach 23 - 25 stycznia trwały prace na placu Kościuszki na prawoskręcie z Piastów w ulicę Krzywoustego. Brygady wydziału trakcji wieszały napowietrzną sieć trakcyjną, a brygady torowe oczyszczały torowiska, rozjazdy przygotowując je do eksploatacji. Po przebudowie Krzywoustego nie powieszono trakcji napowietrznej na lewoskręcie.

* * *

Edukacja pasażerów

ZDiTM zlecił wykonanie 7 tysięcy nalepek o treści "Zdejmij plecak - nie utrudniaj podróży innym pasażerom"

oraz przypomnienie przepisów o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (art. 14 ust. 1 pkt. 4 ustawy z 26.10.1982 roku), w środkach i obiektach komunikacji miejskiej zabrania się spożywania napojów alkoholowych.
Pasażerowie nie stosujący się do tych przepisów na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy będą karani grzywną do 500 złotych. Akcja nalepkowa skierowana jest szczególnie do młodych pasażerów (plecaki), a pozostałe do reszty użytkowników korzystających z komunikacji miejskiej.

* * *

Upamiętnienie ofiar wypadku

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oddział miejski w Szczecinie z ulicy Mariackiej 6/8 70-546 chce doprowadzić do upamiętnienia ofiar tragicznego wypadku tramwajowego z dnia 7 grudnia 1967 roku na ulicy Wyszaka. W jego miejscu Stowarzyszenie chce postawić obelisk z tablicą pamiątkową z nazwiskami ofiar.

W wypadku tym życie straciło 15 osób, 42 osoby doznały ciężkich, a 100 osób lekkich obrażeń ciała. Wsród pokrzywdzonych w wypadku było wielu pracowników Stoczni Szczecińskiej im. A.Warskiego.

Stowarzyszenie zwraca się do wszystkich, którzy mogą pomóc w ustaleniu nazwisk ofiar wypadku, jego przyczyn i okoliczności o nadsyłanie informacji na adres j.w.

* * *

Ostatnie 3 Tatry KT4Dt już w Szczecinie

W dniach 15 - 16 stycznia 2007 roku dotarły do Szczecina 3 ostatnie Tatry z 21 zakupionych w Berlinie. Są to wozy o numerach 7099 - #119, 7023 - #120 i 7041 - #121. Jak wiadomo umowa została zawarta w piątek 13 października 2006 roku o godzinie 14.00 w siedzibie BVG w Berlinie. Umowę podpisali z-ca prezydenta miasta pan Andrzej Grabiec i dyrektor MZK Szczecin pan Jerzy Manduk. Wynegocjowana cena zakupu jednego wagonu to 500 tys. złotych. Większość już zakupionych wozów tramwajowych kursuje po mieście. Przewiduje się, że ostatnio dostarczone Tatry wyjadą na trasy po uzbrojeniu ich w elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, autokoputery, kasowniki oraz po uzyskaniu wszelkich zezwoleń dopuszczających je do eksploatacji. Zestawienie tutaj

* * *

Zakupy w MZK

Z informacji przekazanych przez szczecińskie MZK wynika, że został zakupiony nowy wóz pogotowia technicznego zbudowany na podwoziu renault, na wyposażeniu wozu znajduje się agregat spawalniczy, młot pneumatyczny, szlifierka i wiertarka. Drugim zakupem jest nowe podwozie "renault`a", na którym posadowiono wieżę do napraw sieci napowietrznej ściągnietej ze starego zdezelowane podwozia pojazdu wieżowego.
Ogólny koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad pół mln złotych. Jak się wydaje pracownicy trakcji napowietrznej i torowej uzyskali nowoczesne i profesjonalne pojazdy, które pomogą im w ich ciężkiej pracy.

* * *

Stan taboru na Klonowica

Stan taboru na 1 stycznia 2007 roku w zajezdnii Klonowica. Dane techniczne i zdjęcia ze strony SPA"Klonowica". tutaj

* * *

Linie autobusowe, tramwajowe (zwykłe, pośpieszne i nocne)

Stan na dzień 01.01.2007 roku, Trasy.

* * *

Linie autobusowe bezpłatne
(sponsorowane przez hipermarkety i targowiska)

Trasy linii bezpłatnych jeżdżących do największych hipermarketów i targowisk. Stan na dzień 01.01.2007 roku. Więcej tutaj

* * *

Kasy biletowe. Stan na dzień 01.01.2007 roku

Punkty sprzedaży biletów komunikacji miejskiej na terenie działania ZDiTM Szczecin. Więcej tutaj

* * *

Ceny biletów stan na dzień 01.01.2007 roku

Cennik opłat za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, obowiązujący od dnia 1 lipca 2003 roku wraz z nowymi rodzajami biletów - ważnymi od 01.12.2004 roku. Więcej tutaj

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.