Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 2008 roku

* * *

105N do likwidacji

Jak podaje zajezdnia Pogodno na początku 2009 roku zostaną zlikwidowane najstarsze i najbardziej zdezelowane wagony typu 105N. Będą to następujące wagony:
- 644 z 1976 roku,
- 677, 685, 688, 692 i 695 z 1977 roku
- 717, 718, 723, 724, 725, 726 z 1979 roku. Razem jest 12 sztuk. Likwidacja przeprowadzana w związku z przewidywaną dostawa Tatr z Berlina. Trzeba robić miejsce.

* * *

Jeździmy dalej ze spółkami Klonowica i Dąbie

Na stronie internetowej ZDiTM ukazała się informacja o rozstrzygnięciu przetargu na obsługę linii dziennych w roku 2009. Jak w poprzednich latach lewobrzeże obsługiwać będzie Klonowica za 5,89 zł/wzkm, a prawobrzeże zajezdnia Dąbie za 5,14 zł/wzkm. Wiecej tutaj

* * *

Reklama na biletach

ZDiTM konsenkwentnie zachęca do reklamowania swoich firm na biletach komunikacji miejskiej. Bilety o podanych niżej nominałach reklamują tym razem - "Program pomocy prawnej" oraz telefony alarmowe - bilety za 2,20 zł i "Moje miasto" - bilet 1,10 zł. Niżej bilety z reklamą.


* * *

XXX Sesja Rady Miasta pod znakiem komunikacji

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta, która odbędzie się 18 grudnia, radni omawiać będą m.in.:
Uchwałę 305/08 w sprawie wieloletniego programu inwestycyjnego na lata 2009 – 2013
W uchwale wpisano duże nakłady w WPI na unowocześnienie komunikacji tramwajowej. W ramach tego zadania przewiduje się modernizację szczecińskich torowisk oraz zakup nowoczesnego taboru niskopodłogowego.
Uchwały 327/08 i 328/08
W sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Klonowica i Dąbie. Uchwały przewidują podniesienie kapitału zakładowego w obu spółkach po 8 milionów złotych w każdej – z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Podwyższenie kapitału w spółkach pozwoli na zakup łącznie 24 autobusów w 2010 roku.
Przypominamy, że na początku 2009 roku do Szczecina przyjedzie 18 nowych autobusów. W 2008 roku spółki autobusowe kupiły łącznie 8 autobusów. Łącznie, zgodnie z zapowiedziami Prezydenta do 2010 roku Szczecin kupi 50 nowych autobusów, tym samym wymieni 25 % taboru.
Uchwała 329/08
W sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Tramwaje Szczecińskie. Zgodnie z uchwała w spółce podniesiony zostanie kapitał o 27,5 mln zł. Zostanie on pokryty wkładem pieniężnym, z przeznaczeniem na inwestycje. Pozwoli to na dokończenie rozpoczętej w 2008 roku modernizacji wydzielonych torowisk w ulicach Sikorskiego, Kwiatowej i Ku Słońcu ( 6,6 mln zł), uregulowanie zobowiązań wobec pracowników (7,5 mln zł), oraz zakup kolejnej partii tramwajów Tatra (12 sztuk – 1,8 mln zł), oraz modernizację taboru na kwotę 11,7 mln zł.

* * * * * * * *
Radni uchwalili powyższe uchwały na sesji odbywającej się w dniu 18 grudnia.

Źródło informacji: "aktualności", "strony UM Szczecin", 17 grudnia 2008 roku

* * *

Zmodernizowane tramwaje

Foto: Janusz Światowy, przed halą 17_12_08
Foto: Janusz Światowy, na trójkącie 17_12_08
19 grudnia wyjechał na próby po szczecińskich trasach tramwajowych zmodernizowany skład z pudłami wyprodukowanymi dla szczecińskiego MZK przez firmę "Modertrans" z Poznania.

Foto: Janusz Światowy, Przed budynkiem dyrekcji na ulicy Klonowica
Właśnie zakończyły się kilkumiesięczne prace w Wydziale Napraw Taboru modernizujące ponad trzydziestoletnie tramwaje 105 N. Zostały zmodernizowane dwa wagony ich numery to 696 i 712. Wymieniono w nich praktycznie wszystko od elektryki poprzez elekrtonikę i nowe wyświetlacze elektroniczne.
Foto: Janusz Światowy, wewnątrz hali
Wagony mają nowe nadwozia z przyciemnionymi szybami, wnętrze wagonu zostało wyposażone w nowe siedzenia, a drzwi są otwierane na zewnątrz. Wagony zostały pomalowane w barwach tzw. "pływających ogrodów" tzn. w większości są koloru białego tył wagonu zielony i trochę jest niebieskiego.

Pewnie po próbach jeśli wypadną one dobrze wagony zostaną dopuszczone do ruchu i jeszcze w tym prawdopodobnie roku skład wyruszy na tory.

* * * * * * * * *

Foto: Janusz Światowy, wewnątrz haliJak podaje MZK zmodernizowane tramwaje zostaną wysłane na trasę "siódemki" 31 grudnia. Skład przeszedł przegląd techniczny. Na zajezdni Pogodno wykonano również próby podnoszenia pudła wagonu na ewentualną konieczność zdarzeń losowych. Pudło "moderusa" ma inną bryłę wagonu niż eksploatowane 105. Próby przeszły pomyślnie.

* * *

Przetarg na 6 wagonów niskopodłogowych

5 grudnia 2008 roku na stronie internetowej MZK znalazło się ogłoszenie o zamówieniu na dostawę 6 nowych wagonów tramwajowych - wieloczłonowych niskopodłogowych wraz ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym oraz pakietem naprawczym z dostawą do zajezdni Pogodno.

Zakres zamówienia obejmuje między innymi również szkolenie pracowników inżynieryjno-technicznych jak i prowadzących tramwaje. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa z dniem 27 stycznia 2009 roku o godzinie 9.00, a otwarcie ofert tego samego dnia o godzinie 9.30. Więcej tutaj

* * * * * * *

W dniach 18 - 23 grudnia 2008 roku napłynęły do MZK Szczecin protesty w związku z ogłoszonym przetargiem na zakup 6 niskopodłogowych tramwajów. Protest zgłosił "Protram"" z Wrocławia, "Skoda" z Pilzna i poznańska firma "H. Cegielski". Protestujący zarzucają zamawiającemu, że chcą dopuścić tylko producentów którzy wyprodukowali w ostatnich 3 latach przynajmniej 2 tramwaje niskopodłogowe. Zarzucają zamawiającemu, że kilka zapisów narusza zasady uczciwej konkurencji i wykluczają producentów z postępowania przetargowego. Protestujące firmy żądają zmian w zapisach siwz.

Potest firmy Skoda tutaj
Potest firmy Protram tutaj
Zawiadomienie o proteście H. Cegielski tutaj
Specyfikacja tutaj

* * * * * * *

MZK zdecydowało w dniu 30 grudnia 2008 roku o oddaleniu w całości protestu złożonego przez firmy H. Cegielski - FPS i "Protram" Wrocław. Natomiast w przypadku protestu złożonego przez firmę "Škoda", MZK uwzględnił dwa zastrzeżenia, które zostaną uzupełnione w punkcie 2.5. (zapewnienie bezpiecznego mijania się z taborem eksploatowanym w Szczecinie) i 4.10. (analiza skrajni) rozdziału XV SIWZ o informacje wnioskowane przez protestującego. W pozostałym zakresie protest został oddalony.

* * *

Zmiana trasy "sześćdziesiątki"

Z dniem 1 grudnia 2008 roku została zmieniona trasa linii 60. Będzie jeździła podaną niżej trasą. Długość trasy w kierunku Cukrowej wynosi 15.170 metrów, a w kierunku Stoczni Szczecińskiej 14.770 metrów. Kursuje z różną częstotliwością w ciągu dnia.

Linia

Trasy


60

CUKROWA – Rondo Uniwersyteckie – Krakowska – Wrocławska – Okulickiego – Derdowskiego – Taczaka - Sosabowskiego - Szeroka - Żołnierska – Klonowica (z powrotem: Klonowica - Wernyhory - Żołnierska) – Unii Lubelskiej – al. Wojska Polskiego – Zaleskiego – Słowackiego – al. Wyzwolenia – Rondo Giedroycia – Staszica – Plater – Firlika – Hutnicza – Nocznickiego – Firlika (z powrotem: Firlika – Plater) – STOCZNIA SZCZECIŃSKA

* * *

Likwidacja MZK faktem

Na XXVIII Sesja Rady Miasta Szczecin V Kadencji rajcy poddali pod głosowanie między innymi uchwałę 274/08 w sprawie likwidacji zakładu budżetowego pod nazwą Miejski Zakład Komunikacyjny w Szczecinie w celu zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Tramwaje Szczecińskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Szczecinie.

Od stycznia 2009 przestaje istnieć Miejski Zakład Komunikacyjny – na jego miejsce powstanie spółka Tramwaje Szczecińskie.

Powołanie spółki w miejsce zakładu budżetowego otwiera przed firmą nowe możliwości. Efektywne działanie na rynku komunikacyjnym stawia przed firmą nowe zadania jak i szanse. Funkcjonowanie w charakterze zakładu budżetowego stwarza pewne trudności. MZK nie mógł pozwolić sobie na kredyty czy leasing pojazdów, teraz będzie miał takie możliwości. Do tej pory zakład działał w oparciu o plan finansowy ściśle związany z budżetem miasta, teraz będzie mógł na przykład sam występować o środki pomocowe.

MZK ma zostać przekształcone w nowoczesną firmę, która będzie działała na rynku. Kapitał zakładowy spółki Tramwaje Szczecińskie wyniesie 40 milionów złotych.

Wszyscy pracownicy MZK staną się pracownikami nowej spółki. Tramwaje Szczecińskie będą mogły stosować nowoczesny system wynagrodzeń.

Źródło informacji: "aktualności", "strony UM Szczecin", 24 listopada 2008 roku

* * *

Projekt budżetu miasta na rok 2009

Na stronach internetowych Urzędu Miasta pojawił się projekt budżetu na rok 2009. Są tam umieszczone między innymi wydatki na komunikację miejską.
I tak:
- Budowa pętli na ulicy Podbórzańskiej (2,5 mln zł),
- Podwyższenie kapitału w spółce Tramwaje Szczecińskie (21 mln zł),
- Podwyższenie kapitału w spółkach autobusowych (18 mln zł).
Więcej o budżecie tutaj

* * *

Częściowa rozbiórka byłej zajezdni tramwajowej

Urząd Miasta w Szczecinie ogłosił przetarg nieograniczony na rozbiórkę części warsztatowo-socjalnej hali tramwajowej wraz z pracami zabezpieczającymi istniejący obiekt oraz teren przy ulicy Piotra Skargi 20. Zajezdnie wybudowano w 1879 roku jako jedną z pierwszych. Do 1994 roku służyła pracownikom firmy jako wydział trakcji, gdzie stacjonowały wozy wieżowe i tramwaje techniczne służące do obsługi trakcji napowietrznej.

Konsekwencją komunalizacji mienia była konieczność przekazania jej w 1994 roku na własność Skarbu Państwa. Do tej chwili mieścił się tam Miejski Zakład Gospodarki Odpadami oraz sklep rowerowy.
Więcej o przetargu tutaj

* * *

Kasacje w Spaku

Na terenie zajezdni Klonowica trwają prace przy rozbrojeniu autobusów marki Ikarus 280 o numerach bocznych 1097, 1183 i 1191. Sprzedawane Ikarusy są z lat 1990 - 1991. Przygotowywany jest równie autobus Jelcz M 120 numer boczny 1404.

Wspomniane autobusy wyjechały z zajezdni Klonowica w dniu 13 listopada 2008 roku, kierując się w swoją ostatnią drogę do podwłocławskiej miejscowości.

* * *

Linia 808

Na czas remontu torowiska tramwajowego w ciągu w ulicy Sikorskiego (z wyjątkiem ronda ojca Siwka), i ulicy Ku Słońcu od ulicy Tenisowej do I bramy cmentarza oraz od ulicy Krętej do Kwiatowej, a także na samej Kwiatowej wraz z pętlą.
ZDiTM uruchamia linie zastępczą nr 808 kursująca na trasie Gumieńce - Pl. Kościuszki. Autobusy zaczynają swoją prace od 4 listopada.

W dzień powszedni będzie kursowało 6 autobusów obsługiwanych przez zajezdnie Klonowica - 3 brygady, Dąbie - 2 brygady i Police - 1 braygada.
W dzień świąteczny 3 autobusy obsługiwane przez zajezdnie Klonowica - 2 brygady i Police - 1 brygada,
W soboty 4 autobusy obsługiwane przez zajezdnie Klonowica - 2 brygady, Dąbie i Police - po 1 brygadzie.

Linia

Trasy

808

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu –
Sikorskiego – plac Kościuszki

* * *

Tramwajowy dodatek

ZDiTM przygotował rozkład jazdy dla dodatku tramwajowego (D 8), który będzie kursował w dniach 25 i 26 października na trasie do Potulickiej oraz 1 i 2 listopada na trasie Gumieńce - (Dworcowa)Potulicka. Zmiana trasy linii w dniach 1 i 2 listopada nastąpiła w związku z nie zakończeniem prac przy kanalizacji na ulicy Kolumba. Jednocześnie zostanie uruchomionych 13 dodatkowych składów tramwajowych w relacji Gumieńce - Basen Górniczy.

Linia

Trasy

D 8

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – 3-go Maja – plac Zawiszy – Narutowicza – Potulicka – POTULICKA

D 8

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Nabrzeże Weleckie – DWORCOWA

8

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska –BASEN GÓRNICZY

* * *

Kasy fiskalne na pokładzie

Na terenie zajezdni Pogodno (październik) trwają prace przy montażu i uruchomieniu kas fiskalnych KF-3000 produkcji R&G Mielec, które z autokomputerem SRG - 3000 tworzą integralną całość. Pierwszą kasę wraz z odpowiednim modułem zainstalowano w wagonie 105N2k/S/2000 - 787.

Foto: Janusz Światowy
Kasa jest standardowo wyposażona w interfejs komunikacyjny, umożliwiający współpracę z autokomputerem SRG 3000 w celu wymiany danych. Połączenie z autokomputerem daje możliwość ograniczenia dostępu do obsługi kasy poprzez identyfikację operatora (kierowcy - motorniczego) przy pomocy klucza elektronicznego (Dallas) oraz przesyłania raportów sprzedaży za pośrednictwem podsystemu wymiany informacji (PWI).

Kasa drukuje równocześnie paragon (bilet) i kopię – każde na oddzielnej rolce papieru termicznego. Można w niej zdefiniować 200 różnych typów biletów.
W pierwszej kolejności kasy fiskalne zostały zainstalowane na trzech wagonach, a docelowo będą na wszystkich tzn. od 50 do 74 sztuk. Oczywiście nie od razu. Będzie to rozłożone w czasie.

Zajezdnia Pogodno ma ułatwione zadanie, bo testy i próby z kasami fiskalnymi i modułem przesyłania danych przez PWI zapoczątkowała zajezdnia Klonowica. W między czasie zlikwidowano błędy i starano się dostosować oprogramowanie rozliczające do oczekiwań użytkownika. Zresztą w czasie pracy zawsze występują mankamenty, ale są na bieżąco korygowane przez twórców oprogramowania i urządzenia. Po testach z urządzeniami taka sama operacja zostanie wykonana na zajezdni Golęcin.

* * *

Tramwaje Szczecińskie Spółka z o.o

Taką nazwę od 1 stycznia 2009 roku po przekształceniach będzie nosiła MZK Szczecin. Stanie się tak po listopadowej sesji Rady Miasta. Wszyscy zainteresowani zgodzili się z restrukturyzacją i w związku z tym została podpisana umowa pomiędzy szefem MZK, miastem i związkami zawodowymi.
Całkowita restrukturyzacja MZK potrwa cztery lata. Przez rok po przekształceniach obowiązywać będzie dotychczasowy układ zbiorowy pracy, a w następnym będzie złagodzony. Na początku października umowę w tej sprawie zawarto ze związkami zawodowymi.

W MZK przeprowadzono inwentaryzację posiadanych składników majątku, który będzie kapitałem początkowym firmy. Firma pn "Tramwaje Szczecińskie spółka z o.o" przejmie cały dotychczasowy majątek MZK tzn. tabor, tory, trakcję, podstacje, budynki. Po przekształceniach firma "Tramwaje Szczecińskie" stanie się spółką miejską.

* * *

Szybki tramwaj w Szczecinie

Foto: pierwszy etap budowy, strony UM Szczecin
Ponad 700 milionów złotych – tyle wynosi wartość projektu uruchomienia w Szczecinie szybkiego tramwaju i modernizacji torowisk oraz sieci tramwajowej.

To największy po programie poprawy jakości wody, wartym około miliarda złotych, program inwestycyjny w Szczecinie. Nasze miasto otrzymało rekomendację Ministerstwa Infrastruktury o wpisaniu na listę indykatywną – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Foto: pętla przelotowa Basen Górniczy, strony UM Szczecin
Projekt szczeciński został oceniony bardzo wysoko. Dofinansowanie ma wynieść 50 %. Resztę miasto zapisało w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.
Starania Szczecina o szybki tramwaj poparł także zarząd województwa. Obecny podczas konferencji wicemarszałek Wojciech Drożdż mówił, że dobre skomunikowanie Szczecina jest bardzo ważne dla województwa i obszaru metropolitalnego.

Foto: Koniec I etapu - pętla Turkusowa , strony UM Szczecin
Cały program realizowany będzie do roku 2015. W tym czasie do Szczecina przyjedzie 36 tramwajów niskopodłogowych, zmodernizowanych zostanie blisko 30 kilometrów tras dwutorowych w obu kierunkach. Wyremontowanych będzie blisko 43 km sieci trakcyjnej, 8 podstacji, wybudowana zostanie jedna nowa i zmodernizowana zostanie jedna zajezdnia tramwajowa

Szczecin jest gotowy do realizacji inwestycji.
Prace już trwają. Projekt szybkiego tramwaju przygotowywany był od lat. Gotowy jest most przez Regalicę, mamy wytyczoną trasę, część projektów i pozwolenia na budowę.

Foto: Przejście Hangarowa, strony UM Szczecin
Remontujemy torowiska wzdłuż ulicy Ku Słońcu i ulicy Sikorskiego. Modernizujemy przystanki i pętlę przy ulicy Kwiatowej – wszystko po to, by przygotować trasę na kursowanie składu niskopodłogowego.

Jeszcze w 2008 roku Szczecin ogłosi przetarg na zakup 6 wagonów niskopodłogowych. Pieniądze na ten cel zapisane są w budżecie. Chcemy by pierwsze tramwaje wyjechały na trasy w 2010 roku.

Szczecin stawia na nowoczesną i ekologiczną komunikację
Szybki tramwaj usprawni ruch pomiędzy prawo i lewobrzeżną częścią miasta. Dzięki wydzielonym torowiskom trasa przejazdu będzie wolna od korków ulicznych, będzie można ją pokonać zdecydowanie szybciej niż samochodem.
Foto: przystanek, strony UM Szczecin
Mieszkańcy oddalonych od centrum osiedli wygodniej i bezpieczniej dotrą do miejsca przeznaczenia.
Nowoczesny tabor i wyremontowane torowiska pozwolą obniżyć koszty komunikacji. Nowoczesna komunikacja ma zachęcić mieszkańców do przesiadania się z samochodów na szybsze, bardziej ekologiczne i wygodne w ruchu miejskim środki transportu.

Tabor
Obecnie po Szczecinie jeżdżą 204 tramwaje. Ostatnio Szczecin kupił 53 używane w pełni zmodernizowane tramwaje z Berlina. Inwestycja kosztowała 26 mln zł.
Foto: Przystanek Lotnisko - Eskadrowa , strony UM Szczecin
Na modernizację torowisk w 2008 roku Szczecin przeznaczył blisko 14 milionów złotych. Inwestycje w komunikację ogółem wynoszą tylko w tym roku ok. 50 mln zł.
Nie tylko tramwaje
Szczecin inwestuje w nowoczesne autobusy komunikacji miejskiej. W tym roku zakupiono już 8 nowych wozów. W 2009 roku do Szczecina trafi kolejnych 18 nowoczesnych autobusów spełniających najwyższe normy spalin. Do 2010 roku Szczecin wymieni 25 % taboru autobusowego. Obecnie po mieście kursuje około 200 autobusów.

Opracowanie i foto: "aktualności", "strony UM Szczecin", 16 października 2008 roku

* * *

Kolumba zamknięta

W dniach 20 października - 05 listopada 2008 roku zamknięta będzie dla ruchu tramwajowego ulica Kolumba, w związku z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Z tego powodu zmianie ulegną trasy i rozkłady jazdy kursujących tam linii tramwajowych.

• Linia tramwajowa nr 3 będzie kursować na skróconej trasie Las Arkoński – Wyszyńskiego – Dworcowa, według specjalnego rozkładu jazdy.

• Linia tramwajowa nr 6 kursować będzie na skróconej trasie Wiszesława – Stocznia Szczecińska – Wyszyńskiego, nawrót przez ul. Dworcową według specjalnego rozkładu jazdy.

• Uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 806, która kursować będzie na trasie Wiszesława – Gocław według specjalnego rozkładu jazdy. Autobusy na linii wystawia zajezdnia Police, obsługa 2 autobusami w dni powszednie, soboty i świąteczne.

• Uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 836, która kursować będzie na trasie Pomorzany – Kolumba – Nowa – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Dworzec Główny – Pomorzany. Obsługiwana będzie 6 autobusami, brygady 1, 4, 5(61/8) i 6(81/3) obsługuje SPA"Dąbie", a brygady 2 i 3 SPA "Klonowica" taborem "mega".

Linia

Trasa


3

LAS ARKOŃSKI– Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Aleja Wyzwolenia – Rondo Giedroycia – Aleja Wyzwolenia – Plac Witosa – Plac Rodła – Aleja Wyzwolenia – Plac Żołnierza Polskiego – Aleja Niepodległości – Plac Brama Portowa – Wyszyńskiego – Dworcowa


6

Wiszesława – Dębogórska – Druckiego-Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Hutnicza – Firlika – Łady – Jana z Kolna – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – Dworcowa – Plac Brama Portowa – Aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Nocznickiego – Firlika – Stalmacha – Druckiego-Lubeckiego – Dębogórska – Wiszesława

806

Wiszesława – Światowida – Lipowa – Gocław

836

Pomorzany – Smolańska – Chmielewskiego – Kolumba – Nowa – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Dworzec Główny – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska – Dobrzyńska – Pomorzany

* * *

Nocna linia 530 - nowa

Z dniem 1 października uruchomiona zostanie nowa linia nocna 530, kursująca w relacji Plac Rodła - Kormoranów. Kursy będą wykonywane co 60 minut. Na placu Rodła przystankiem początkowym będzie przystanek linii 59. Długość trasy wynosi 7,4 km. Obsługiwana będzie przez PKS Szczecin jednym autobusem. Niżej trasa linii.

Linia

Trasa

530

Plac Rodła - aleja Wyzwolenia - rondo Giedroycia - aleja Wyzwolenia - Krasińskiego - Niemcewicza - rondo Sybiraków - Kołłątaja - Orzeszkowej - Krasińskiego - Duńska - Szczecińska - Rostocka - Kormoranów

* * *

Budowa obwodnicy

Z powodu budowy IV etapu obwodnicy Śródmiejskiej od dnia 28.09.2008 r. do 1.12.2008 r. zostaje zamknięty dla ruchu wjazd z ul. Warcisława w ul. Przyjaciół Żołnierza. Dlatego też ZDiTM uruchomił na czas budowy dodatkową linię 69 bis, które będzie jeździła wg specjalnego rozkładu jazdy.

Linia

Trasa

69 BIS

Kołłataja – Orzeszkowej – Krasińskiego – Łucznicza –ok; Warcisława – Kołłątaja

* * *

Sprzedaż autobusów przegubowych Ikarus 280

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" Sp, z o.o. oferuje do sprzedaży autobusy przegubowe Ikarus 280. Autobusy posiadają ważne badania techniczne, sprawne w eksploatacji.

Data I rejestracji Nr. boczny autobusu Przebieg całkowity na dzień 30.06.2008(km) Wykonane remonty
03.01.19901097818.54903/2005 r. prace blacharskie we własnym zakresie
03.01.19901098882.81610/2004 r. Kapena S.A
02.01.19911183910.42110/2000 r. Kapena S.A
01.01.19911184987.72705/2006 prace blacharskie we własnym zakresie
19.02.19911191816.73210/2000 r. Kapena S.A
09.02.19921298763.42610/2004 r. Kapena S.A

Informacji na temat warunków sprzedaży udziela kierownik ds. technicznych tel. 091 432 84 07. Oferty pisemne z proponowaną ceną na poszczególne autobusy trzeba składać do dnia 30.09.2008 r. w sekretariacie Spółki.

* * *

Pudło wagonu z "Modertransu" dojechało

Foto Janusz Światowy, teren WNT ul.Klonowica 5
Przed godziną 13.00 (17 września) na teren WNT przy ulicy Klonowica 5 przyjechała laweta z nowym pudłem wagonu tramwajowego zamówionego przez MZK jakiś czas temu w firmie "Modertrans" Poznań. Jest koloru szarego, posiada tylko przednią i tylną szybę wraz z laminatami.

* * *

Kolejne dostawy T6

W miesiącu sierpniu i wrześniu dostarczono z Berlina następujące wagony tramwajowe T6A2D:

nr 213 - BVG 5195, 214 - BVG 5200 07 i 08 sierpnia,
nr 215 - BVG 5202, 216 - BVG 5217 13 i 14 sierpnia,
nr 217 - BVG 5203, 218 - BVG 5204 04 i 05 września,
nr 219 - BVG 5210, 220 - BVG 5211 10 i 11 września.
Dostarczono już do Szczecina 28 wagonów. Do końca września trafią 4 ostatnie Tatry T6A2D.

* * *

"Pływające ogrody" na trasie"

Foto: Mariusz Belko, 1021+1022 na rondzie Derdowskiego
Foto: Mariusz Belko
W dniu 9 września skład 105 Na 1021+1022 wyprodukowany w 1992 roku, oficjalnie zaprezentował na mieście nową kolorystykę na tramwajach. Jest to zgodne z nową marką Szczecina. Otrzymał barwy „pływających ogrodów". Dominuje biel, są też elementy zieleni, błękitu i granatu. W ten sposób mają być malowane wszystkie tramwaje po modernizacji lub generalnych remontach. Tramwaj pojawił się w godzinach rannych na trasie linii "8".

* * *

Zwiększenie kapitału w Policach

W dniu 8 września szczecińscy rajcy uchwalili kolejną korektę tegorocznego budżetu. Konsekwencją zmiany budżetu jest, uchwała w sprawie podniesienia kapitału dla Szczecińsko - Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego o 0,5 mln złotych. W bieżącym roku rajcy Miasta Szczecina przyznali już polickiej spółce autobusowej 1 milion złotych, kwotą 1,5 miliona wspomoże też drugi udziałowiec - gmina Police.

Powodem kłopotów finansowych Polic jest przede wszystkim duży wzrost cen paliw, którego szefostwo firmy nie przewidziało przy negocjowaniu umowy na przewozy ze szczecińskim organizatorem komunikacji.

Została ona zawarta na 10 lat i zapisano w niej waloryzację stawek jedynie na podstawie wskaźnika inflacji. Tymczasem przez ostatnie dwa lata ceny oleju napędowego wzrosły o 30 procent - a umowa z ZDiTM daje SPPK około 90 procent przychodów.

Kolejnym źródłem kłopotów, to podwyżki płac. Szefostwo firmy musiało podnieść wynagrodzenie, bo w ubiegłym roku z firmy odeszła jedna trzecia kierowców. Ludzie szukają lepszych zarobków. Dużym obciążeniem dla spółki są też raty leasingowe za 26 autobusów.

* * *

Trasa linii "8" całkiem odnowiona - cd

MZK Szczecin 4 września wybrało wykonawcę robót w przetargu nieograniczonym na modernizację wydzielonego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną w ulicy Ku Słońcu w Szczecinie na odcinkach:
- od ul. Tenisowej do Głównej Bramy Cmentarza,
- od ul. Krętej do ul. Kwiatowej”
- w ul. Sikorskiego – od Placu Kościuszki do ul. Ku Słońcu (bez Ronda Ojca Siwka),
- w ul. Kwiatowej z pętlą tramwajową Gumieńce – od ul. Ku Słońcu do ul. Okulickiego”
Wykonawcą prac będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, ul. Tramwajowa 6, 90-132 Łódź, która to firma przedstawiła najkorzystniejszą ofertę.
MPK Łódź znana jest w Szczecinie z wykonywania już prac torowych na części torowisk w ciągu ulicy Bohaterów Warszawy oraz w całości na ulicy Krzywoustego (plac Kościuszki - Brama Portowa).
Oprócz MPK Łódź w przetargu brały jeszcze cztery firmy takie jak:
- Infrastruktura Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. Św. Wojciecha 22/24 lok. 2, 61-749 Poznań,
- Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych „ TOR-KRAK” Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Rydlówka 5, 30-363 Kraków,
- Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – Zakład Napraw Infrastruktury w Stargardzie Szczecińskim, ul. Broniewskiego 6, 73-110 Stargard Szczeciński,
- Zbigniewa Kargula, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo TOR-KAR-SSON Zbigniew Kargul, ul. Świeradowska 47, 02-622 Warszawa.
MPK Łódź ma przystąpić do pracy jak najszybciej. Wydaje się, że nie będzie szans na zakończenie prac przed Świętem Zmarłych (1 listopoada). Wraz z pracami zleconymi przez MZK, miasto chce też przebudowywać skrzyżowanie Sikorskiego - Ku Słońcu (ma powstać rondo). W związku z tą sytuacją będzie wielki horror komunikacyjny. Nawet jak organizator komunikacji znajdzie tabor zastępczy (w co wątpię, bo nikt nie dysponuje rezerwami), to korki będą tak wielkie, że wszystko stanie na rozkopanej jezdni.
Obym nie był Kasandrą.

* * *

80-lecie komunikacji autobusowej w Szczecinie - impreza

Z okazji obchodów 80-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie, dzień 23 sierpnia jest dniem otwartym dla mieszkańców i turystów.
Organizatorami imprezy są: Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki", Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" oraz Miejski Zakład Komunikacyjny. Więcej o imprezie tutaj

* * *

Głos syntezatora zapowiada przystanki

Zmian dokonują informatycy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Pierwsze tramwaje z nowo wgranymi zapowiedziami przystanków już jeżdżą po mieście. Trochę to potrwa, zanim we wszystkich pojazdach przystanki będzie zapowiadał syntezator mowy IVONA. Syntetyzator ma przyspieszyć szybką modyfikacje przystanków w przypadku ich zmian, bez konieczności zlecania nagrania w studio przez lektora. Teraz wystarczy nagrać wpisany w komputer tekst i wgrać go do autokomputera zamontowanego w pojeździe.

* * *

Trasa linii "8" całkiem odnowiona

Na stronie internetowej MZK w dniu 14 sierpnia została zamieszczona informacja o przetargu nieograniczonym na wykonanie modernizacji i remontu kapitalnego wydzielonego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną.

Prace te mają przebiegać w ciągu ulicy Sikorskiego - na odcinku od placu Kościuszki do ulicy Ku Słońcu (bez Ronda Ojca Siwka) i ulicy Kwiatowej z pętlą Gumieńce - od ulicy Ku Słońcu do ulicy Okulickiego.

Ogłoszono również przetarg na wykonanie wspomnianych prac w ciągu ulicy Ku Słońcu na odcinku od ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza i od ulicy Krętej do ulicy Kwiatowej.

Termin realizacji prac miałby nastąpić do 15 grudnia.

Modernizację torów i sieci powiązano z przebudowa skrzyżowania ulic Ku Słońcu i Sikorskiego koło mostów kolejowych. Ma tam powstać rondo.

Po zakończeniu tych prac trasą linii osiem będą mogły jeździć tramwaje niskopodłogowe, które obiecuje zakupić miasto.

* * *

Rozbudowa zajezdni tramwajowej Pogodno

Miejski Zakład Komunikacyjny w dniu 8 sierpnia ogłosił przetarg w trybie nieograniczonym na "Opracowanie koncepcji modernizacji – rozbudowy zajezdni tramwajowej Pogodno zlokalizowanej przy ul. Wojska Polskiego 200 w Szczecinie".

Ofertę należy złożyć w siedzibie firmy przy ulicy Klonowica 5 do dnia 25 sierpnia do godziny 9.30. otwarcie ofert nastąpi w tym samym dniu o godzinie 10.00.

Oczekiwany przez Zamawiającego termin wykonania zamówienia nie może być dłuższy niż 90 dni kalendarzowych liczonych od daty podpisania umowy.

Przyczyna zamówienia podana wyżej. Opracowanie koncepcji ma umożliwić podjęcie decyzji o konieczności dokonania modernizacji/rozbudowy zajezdni, ma umożliwić oszacowanie niezbędnych nakładów finansowych, oraz pełnić rolę materiału pomocniczego wykorzystywanego na etapie sporządzenia dokumentacji projektowej i pozyskiwania środków finansowych.

Opis stanu istniejącego:
Zajezdnia Tramwajowa „POGODNO” zlokalizowana przy al. Wojska Polskiego 200 została wybudowana w 1934 roku jako zajezdnia czołowa. W latach 1973-80 dokonano częściowej modernizacji starych hal, wybudowano część nową hal obsługowo-naprawczych oraz wybudowano tory objazdowe. Według obecnego stanu powierzchnia nieruchomości wynosi ok. 34 360 m2 (działka nr 2/1 = 23 430 m2, działka nr 1/3 = 10 730 m2) w tym powierzchnia obiektów wynosi 12 025 m2.

Na terenie zajezdni znajdują się:
1) Obiekty technologiczne:
- hala obsługowo- naprawcza (2 tory i siec trakcyjna ) z kanałami rewizyjnymi,
- hala naprawcza ( 10 torów i sieć trakcyjna ) z kanałami rewizyjnymi,
- hala postojowa ( 5 torów i sieć trakcyjna ) bez kanałów rewizyjnych,
2) Obiekty towarzyszące:
- zaplecze warsztatowe
- zaplecze higieniczno – sanitarne
- budynek administracyjny
- dwie wartownie straży przemysłowej

Obiekty zajezdni ogrzewane są centralnie z sieci ciepłowniczej miejskiej. Hale technologiczne zamykane za pomocą bram żaluzjowych. W miarę pełną obsługę ( przeglądy, naprawy ) tramwajów zapewniają jedynie 2 tory, nr 18 i 19 ( hala obsługowo – naprawcza ) z kanałami rewizyjnymi i pomostami roboczymi umożliwiającymi dostęp do urządzeń na dachu pojazdu. Zajezdnia nie posiada myjni mechanicznej tramwajów, ani tokarki podtorowej. Wymiana wózków jezdnych dokonywana jest przy użyciu zapadni.

Obecnie stacjonuje na Zajezdni Pogodno 135 jednostek taborowych. Są to głównie pojazdy o rozruchu oporowym. Część pojazdów – wagony 105N2k/S/2000 (20 szt. ) oraz Tatra KT4Dt ( 21 szt. ) i Tatra T6 ( 10 szt. ) posiada rozruch impulsowy elektroniczny.

Zajezdnia w obecnym układzie może zagwarantować obsługę w podstawowym zakresie (przeglądy, niezbędne naprawy) do ilości i typów posiadanego taboru.

Planując zakupy wagonów tramwajowych o rozruchu impulsowym oraz niskopodłogowych konieczna jest modernizacja istniejących obiektów zajezdniowych wraz z rozbudową zajezdni.
Rozbudowa zajezdni powinna dać możliwość obsługi większej ilości taboru tramwajowego – maksymalnie ok. 250 jednostek taborowych (przeliczenie do taboru 105N).
Zakres modernizacji:
Zakres modernizacji zajezdni powinien obejmować prace rekonstrukcyjne wraz z przebudową budynków zajezdni dostosowując stanowiska pracy (przebudowanie kanałów naprawczych – najkorzystniej by było osadzić tory na filarach, co umożliwiłoby swobodny dostęp do tramwajów z poziomu posadzki) do obsługi nowoczesnego taboru tramwajowego.

Wykonanie pomostów do naprawy nowoczesnego taboru o wys. ok. 3 m wzdłuż toru oraz doposażenie w niezbędne maszyny (np. tokarka podtorowa, myjnia tramwajowa itp.) i specjalistyczne urządzenia (systemu pomiarowego zużycia kół tramwajowych (laserowych) wraz z niezbędnym oprogramowaniem i stanowiskiem komputerowym, suwnice, elektrowciągi, przeciągarki, obrotnice, pomosty robocze itp.) usprawniające pracę, gwarantujące jakość i precyzyjność wykonywanych prac.

Rozbudowa zajezdni o dodatkowe tory odstawcze wraz z siecią trakcyjną, stacją prostownikową (o mocy 800 kW) oraz budynki techniczne o ile zajdzie taka konieczność.

Ustalenia kompozycji, form zabudowy i sposobu zagospodarowania terenu:
1) wysokość nowej zabudowy nie więcej niż 10m,
2) ochroną konserwatorską ujętej w gminnej ewidencji zabytków są objęte przy al. Wojska Polskiego 200 dwa budynki frontowe i hala postojowa tramwajów,
3) w budynkach objętych ochroną konserwatorską: obowiązuje utrzymanie istniejącej kompozycji architektonicznej budynków frontowych, w tym:
– zachowanie gabarytów wysokościowych i kształtu dachu,
– kompozycji i detalu architektonicznego elewacji wraz z formą stolarki okiennej i drzwiowej,
– zakazuje się rozbudowy, nadbudowy i dobudowy obiektów,
– zakazuje się wykonywania doświetleń poddaszy w połaciach dachów,
– zakazuje się ocieplenia od strony zewnętrznej, dopuszcza się przebudowę (modernizację) hali postojowej tramwajów z zachowaniem systemu konstrukcyjnego, kształtu i wystroju elewacji,
4) dopuszcza się budynki administracyjne zajezdni,
5) dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury,
6) istniejąca studnia ujęcia wody dla potrzeb zajezdni (na działce nr 2/1 do zachowania,
7) zaopatrzenie w wodę, gaz, energię elektryczną, obsługę telekomunikacyjną oraz odprowadzanie ścieków i wód opadowych w oparciu o sieci uzbrojenia w ulicach al. Wojska Polskiego, ul. Litewska,
8) zaopatrzenie w ciepło w oparciu o sieci uzbrojenia w ulicy Litewska poprzez teren,
9) istniejący gazociąg niskiego ciśnienia do zachowania z dopuszczeniem do przebudowy i modernizacji,
10) odprowadzenie wód deszczowych po podczyszczeniu (separator) do istniejącej kanalizacji deszczowej w ulicy Wojska Polskiego,
11) istniejąca stacja transformatorowa 15/0,4 kV wbudowana w budynku warsztatowym – do zachowania, przebudowy, rozbudowy,
12)istniejąca studnia awaryjna do zachowania, oznaczona na rysunku planu.

Opracowano na podstawie materiałów "Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia" z 8 sierpnia 2008 roku

W dniu 10 września zostało unieważnione niniejsze postępowanie w związku z przewidywaną restrukturyzacją MZK. Termin rozliczeń wszelkich działań finansowych, również niniejszego postępowania ustalono na dzień 15 grudnia 2008 roku. Wobec powyższego jest niemożliwe w określonym terminie wykonanie przedmiotu umowy.

* * *

Opłaty dodatkowe

Zgodnie z Uchwałą nr XXIII/600/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 czerwca 2008 r. w sprawie sposobu ustalania w transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz Przepisami Taryfowymi przy przewozie osób i bagażu ręcznego pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Miasto Szczecin – Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie ( załącznik nr 3 do Uchwały VI/105//03 z dnia 27.05.2003 r. RM Szczecin z późn. zm.), z dniem 18.08.2008 roku wchodzą w życie opłaty dodatkowe w następujących wysokościach:
1. za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozowego (biletu):
a) uiszczona u kontrolera lub w terminie do 7 dni - 169,00
b) uiszczona w terminie późniejszym - 242,00
2. za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu
a) uiszczona u kontrolera lub w terminie do 7 dni - 154,00
b) uiszczona w terminie późniejszym - 220,00
3. za naruszenie przepisów w zakresie przewozu rzeczy i zwierząt, a w szczególności za zabrane ze sobą do środka transportu rzeczy wyłączone z przewozu oraz za przewóz bagażu lub zwierząt podlegających opłacie bez ważnego biletu:
a) uiszczona u kontrolera lub w terminie do 7 dni - 69,00
b) uiszczona w terminie późniejszym - 99,00
4. za spowodowanie zatrzymania lub zmianę trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny - 484,00

* * *

Zmiana prezesa

Z dniem 1 sierpnia nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Szczecińsko - Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Odwołany został Andrzej Markowski. Nowym prezesem spółki został dotychczasowy wiceprezes "Infraparku Police" Kazimierz Trzciński. Pan Kazimierz Trzciński był już prezesem SPPK - tworzył ją.

Nieoficjalnym powodem odwołania Andrzeja Markowskiego, to konflikt z załogą. Z powodu kłopotów finansowych pracownicy nie dostali nagród, dodatków stażowych i premii.

* * *

Przetarg na 10 autobusów

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” sp. z o.o. poinformowało 31 lipca, że w postępowaniu wybrano ofertę firmy – Millennium Leasing Sp. z o.o., ul. Żaryna 2A, 02-593 Warszawa na dostawę 10 sztuk nowych autobusów niskopodłogowych w formie leasingu finansowego. Wpłynęła tylko jedna oferta od wykonawcy, który spełnił wymagane warunki udziału w postępowaniu. Będą to autobusy "Solaris".

* * *

Brak płynności finansowej SPPK

Kłopoty w Szczecińsko-Polickim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnyn pojawiły się w związku z podniesieniem przez dostawców o 30 % cen paliwa. Spółce może grozić nawet przerwanie ich dostaw.

W związku z zaistniałą sytuacją prezes firmy pan Markowski rozpoczął rozmowy z miastem w sprawie podniesienia kwoty za tzw. wozokilometr z 4.59 zł brutto na kwotę 5.59 zł.
Rozmowy trwają. Przedstawiciele miasta nie wypowiadają się na ten temat. Zobaczymy co z tego wyniknie.

* * *

Komunikacja nocna - przetarg

ZDiTM na swojej stronie internetowej zamieścił ogłoszenie o przetargu na obsługę nocnych linii autobusowych. Umowa ma być zawarta na 4 kwartał (1 października do 31 grudnia). Nowością jest linia autobusowa 530 na trasie Plac Rodła - Podbórzańska. Oferty zostaną otwarte 11 sierpnia 2008 o godzinie 9:00 w siedzibie firmy. Wykaz linii tutaj

* * *

Nowe tramwaje, wyremontowane tory
Więcej pieniędzy na komunikację

28 milionów złotych więcej na inwestycje w komunikację niż pierwotnie planowano. Prezydent Piotr Krzystek zwiększa pulę pieniędzy w budżecie na transport miejski. Dzięki temu zmodernizowane zostaną torowiska i sieć, wymienione koła w tramwajach, będą także nowe wozy. Będzie wygodniej, szybciej i bardziej komfortowo.

Łącznie na inwestycje w komunikację miejską w tym roku Szczecin wyda blisko 50 milionów złotych. Na modernizację torów w tym roku miasto przeznaczy o blisko 9,5 miliona więcej niż planowano (łącznie 16 000 000). Pieniądze te pozwolą na wyremontowanie torowisk oraz sieci, podstacji a także peronów przystankowych na odcinku od Placu Kościuszki do Pętli na ulicy Kwiatowej. Sama pętla też zostanie zmodernizowana. Prace ruszą we wrześniu i potrwają do końca roku. W tym czasie komunikacja tramwajowa na tym odcinku będzie zawieszona.

Nowe tory to mniejsze koszty napraw tramwajów. Na zużyte koła tramwajowe MZK w tym roku wyda dodatkowy 1 mln zł.

Remonty torowisk pozwolą na wprowadzenie na trasy tramwajów niskopodłogowych. Jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na zakup 6 wozów. Pierwotnie zakup 20 sztuk miał być finansowany ze środków unijnych, ale ponieważ przedłużają się nabory na środki unijne, prezydent miasta zdecydował, że niskopodłogowe tramwaje, w mniejszej ilości, zostaną kupione z budżetu miasta. Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w 2008 roku, a tramwaje pojawią się w Szczecinie w 2010 roku.

Dzięki zmianom budżetowym miasto spłaci w tym roku niemieckie tramwaje Tatra zakupione od BVG. Łączna kwota transakcji to blisko 13 600 000 zł. Pierwotnie płatności były rozłożone do 2014 roku. Dzięki wcześniejszej spłacie Szczecin zaoszczędzi na odsetkach około 400 tys. euro. Wszystkie zakupione tramwaje pojawią się w mieście do września.

Spłata zobowiązań wobec niemieckiej firmy BVG, a także przekazanie do MZK dodatkowych 3 290 000 zł na spłatę dalszych wierzytelności pozwoli na przekształcenie zakładu w spółkę prawa handlowego w sposób spokojny i ewolucyjny, tak by MZK działało jako, nowoczesna firma, zgodnie z obowiązującymi standardami na rynku.

Informacja za aktualnościami, "Urząd Miasta Szczecin", 11 lipca 2008 roku

* * *

80 lat komunikacji autobusowej w Szczecinie

Foto Janusz Światowy
Foto Janusz Światowy
Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki", SPA „Klonowica”, MZK Szczecin i Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej organizuje w dniach piątek-niedziela 22-24 sierpnia 2008 roku obchody pojawienia się w mieście pierwszych autobusów.

Z tej okazji odbędzie się zlot zabytkowych autobusów oraz VII ogólnopolski zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej.

W dniach odbywania się imprezy będzie zorganizowany dzień otwarty Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (dawna zajezdnia tramwajowa Niemierzyn) oraz Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica”.

Foto Janusz Światowy
Foto Janusz Światowy
Z tej okazji ZDiTM Szczecin zlecił nadruk na biletach o nominale 1,10 i 2,20 zł - reklam upamiętniający datę powstania komunikacji autobusowej.

Rys historii

W 1928 roku ulicami Szczecina przejechał pierwszy autobus, zakupiony i eksploatowany przez spółkę, która zarządzała już istniejącą trakcją tramwajową. Z założenia autobusy miały spełniać rolę pomocniczą w stosunku do tramwajów. Linie te były przedłużeniem linii tramwajowych do ówczesnych podmiejskich miejscowości, gdzie nie docierały tramwaje.

Takimi liniami były linie autobusowe biegnące od końcowych przystanków tramwajowych jeżdżących na trasie do Dąbia, przez Dąbie do Klęskowa i Kijewa. Również do Podjuch, jak i z Gocławia do Polic, czy z Bramy Portowej do Dołuj, czy od końcowego przystanku znajdującego się na Wojska Polskiego do Tanowa.

Autobusy wykorzystywano również jako komunikację interwencyjną w jazdach w czasie szczytu przewozowego w trakcji tramwajowej. Wykorzystywano je również do przewozów turystycznych podmiejskich w sezonie letnim.

Przed II wojną światową komunikacja autobusowa stanowiąca przedłużenie trakcji tramwajowej rozrosła się do do prawie 63 kilometrów. W 1939 roku było 8 autobusów 40-osobowych o mocy silnika 70 KM każdy i jednego autobusu 20-osobowego o mocy silnika 40 KM.

Rozwój trakcji autobusowej miał spory wpływ na powiązanie miejsowości podmiejskich, a szczególnie Dąbia i jego okolic ze Szczecinem. Przewozy autobusami wzrosły z 12 w 1933 roku do 33 w 1939 roku na jednego mieszkańca miasta. W czasie działań wojennych (II wojna światowa) tabor komunikacji autobusowej uległ zmniejszeniu, co spowodowało likwidację wielu linii.

Więcej o rozwoju trakcji autobusowej tutaj

* * *

Przebudowa skrzyżowania ulic Ku Słońcu i Sikorskiego

Zditm ogłosił przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu wraz z zapewnieniem inspektorów nadzoru przy przebudowie skrzyżowania ulic Ku Słońcu i Sikorskiego wraz z przebudową torowiska i całej infrastruktury podziemnej. Oferty trzeba zgłaszać do dnia 7 lipca do godziny 9.30.
Prace przy przebudowie miałyby się rozpocząć we wrześniu tego roku o ile nie będzie protestów i związanych z tym przepychanek. Przewiduje się, że przebudowa skrzyżowanie będzie trwała 6 miesięcy od chwili podpisania umowy. Termin gwarancji na wykonane prace budowlane ma wynosić 36 miesięcy.

*******************

Została wybrana oferta KOMPLET INWEST spółka jawna, Tomasz Granops, Elżbieta Prażanowska - Nieboj, 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Nadbrzeżna 17, z ceną ofertową w wysokości 85 400,00 PLN brutto.

W związku z tym ZDiTM zlecił wybranej firmie "Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu wraz z zapewnieniem inspektorów nadzoru na zadaniu pn.: „Przebudowa skrzyżowania ulic Ku Słońcu i Sikorskiego w Szczecinie”. Do przetargu oprócz wybranej, zgłosiły się 3 firmy.

* * *

Czy MZK będzie spółką?

Miasto od stycznia 2009 roku chce przekształcić MZK Szczecin z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego. O potrzebie przekształcenia firmy mówiło się od jakiegoś czasu. Prace nad planami przekształceń już trwają. Znany jest projekt. Załoga i związki zawodowe dały placet na przekształcenia. Projekt zakłada przeniesienie majątku z zakładu budżetowe do spółki w stosunku 1 do 1. Na początku nie będzie zwolnień.

Firma, już jako spółka będzie miała większe pole manewru tzn. będzie mogła ogłaszać przetargi na remont torowisk tramwajowych, jak również zakupy nowego taboru nawet w leasingu. Teraz tego nie może robić jako zakład budżetowy. Po przekształceniach firma będzie musiała pilnować rozkładów jazdy - nie będzie mogła nie wypuszczać taboru na trasy - bo to są jej pieniądze.

Czas pokaże czy przekształcenia przyniosą oczekiwane efekty, czy będzie to kolejna wydmuszka (sztuka dla sztuki).

* * *

Linia "0" na trasie

W okresie od 6 lipca do 31 sierpnia Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego uruchamia tramwajową linię turystyczną 0 obsługiwaną taborem historycznym przez MZK Szczecin. Linia kursuje wyłącznie w niedziele. Obowiązuje na niej taryfa dla linii turystycznych, cena biletu normalnego 3,00 zł, ulgowego 2,00 zł. Sprzedaż biletów odbywa się bezpośrednio w pojazdach a od 1 lipca w punkcie kasowym na Wyszyńskiego.

Terminy kursowania tramwajów na linii turystycznej 0:

• 6, 13, 20, 27 lipca
• 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia

Obsługa taborowa linii turystycznej 0:

• 06.07.2008 - skład wagonów 4N1+4ND1 (nr 293 i nr 343) z 1962 i 1958 roku
• 13.07.2008 - wagon N (nr 167) z 1954 roku
• 20.07.2008 - dwukierunkowy wagon 4N (nr 216) z 1956 roku
• 27.07.2008 - skład wagonów 4N1+4ND1 (nr 293 i nr 343) z 1962 i 1958 roku,
• 03.08.2008 - wagon N (nr 167) z 1954 roku
• 10.08.2008 - dwukierunkowy wagon 4N (nr 216) z 1956 roku
• 17.08.2008 - skład wagonów 4N1+4ND1 (nr 293 i nr 343) z 1962 i 1958 roku
• 24.08.2008 - wagon N (nr 167) z 1954 roku
• 31.08.2008 - dwukierunkowy wagon 4N (nr 216) z 1956 roku

Trasa linii 0 - Dworzec Główny - Nowa - Brama Portowa - al. Niepodległości - Matejki - al. Piłsudskiego - al. Piastów - Jagiellońska - al. Bohaterów Warszawy - Wawrzyniaka - al. Wojska Polskiego - al. Piastów - Pomorzany - Kolumba - Dworzec Główny.

Godziny odjazdu z przystanku „Dworzec Główny” (środkowy tor, odjazd odbywa się w kierunku centrum miasta): 14:33, 15:33.

* * *

Na czas wakacji 8bis

Z dniem 23 czerwca na czas wakacji i urlopów do 31 sierpnia zawieszono kursowanie linii 8 w relacji Basen Górniczy - Gumieńce, wprowadzając linie 8bis, która będzie jeździła na trasie Dworcowa - Gumieńce.

Trasę do Basenu Górniczego będą obsługiwały tramwaje linii 2 (Dworzec Niebuszewo - Basen Górniczy) i linii 7 (Krzekowo - Basen Górniczy).

Linia

Trasa

8 BIS

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu (z powrotem: Ku Słońcu – Kwiatowa) – Sikorskiego – Rondo Siwka – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Plac Brama Portowa – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – DWORCOWA

* * *

Stan taboru w zajezdni Klonowica

Stan taboru na 20 czerwca 2008 roku w zajezdnii Klonowica. Dane techniczne i zdjęcia ze strony SPA"Klonowica". Więcej tutaj

* * *

Zamknięcie ulicy Kościelnej

Z dniem 16 czerwca, aż do odwołania (do około 20.10.2008 r.) zostanie zamknięta dla ruchu kołowego ulica Kościelna na odcinku od ulicy Dąbrówki do ulicy Nehringa, z powodu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

W związku z tym zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa 863 jeżdżąca na trasie: Wiszesława – Gocław – Stołczyn – Skolwin oraz na trasie: Wiszesława – Gocław wg specjalnego rozkładu jazdy.

Kursy w relacji Wiszesława – Skolwin w dni powszednie po godz. 21 oraz w soboty i dni świąteczne do godz. 8.30 i po godz. 18 wykonywane są trasą okrężną: od przystanku „Stołczyńska” ul. Inwalidzką do pętli Skolwin, następnie po 2-minutowym postoju normalną trasą powrotną (ulice Inwalidzka, Kamienna, Plażowa, Artyleryjska, Orłowska, Stołczyńska) w kierunku pętli Wiszesława.

Linia

Trasy

863

Wiszesława – Światowida – Lipowa – Gocław – Nad Odrą – Kościelna – Stołczyńska/ (Inwalidzka) Skolwin – Orłowska – Artyleryjska – Kamienna – Skolwin

* * *

Solarisy Urbino 18 na Klonowica

Foto Janusz Światowy - autobus na płycie postojowej zajezdni Klonowica
Foto Janusz Światowy - autobusy na płycie postojowej zajezdni Klonowica
Krótko po godzinie 19:00 (11 czerwca) wjechały na teren zajezdni na Klonowica 4 niskopodłgowe autobusy Solaris Urbino 18. Autobusy są wyposażone w autokomputery SRG 3000 wraz z kasami fiskalnymi do sprzedaży biletów firmy R&G. Oprogramowanie sterujące informacją poasażerską do tablic i kasowniki są firmy "Pixel" z Bydgoszczy. Pojazdy mają również na pokładzie monitoring. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń autobusy zostana skierowane na trasy obsługiwane przez "Klonowica". Autobusy dostaną numery boczne 1850 - 1853. Numery rejestracyjne tych pojazdów to: ZS 4872M - 1850, ZS 4873M - 1851, ZS 4874M - 1852, ZS 4875M - 1853.

Autobusy zostaną zaprezentowane mieszkańcom Szczecina we wtorek (17 czerwca) na Jasnych Błoniach na parkingu przy ulicy Piotra Skargi (na wysokości Pomnika Czynu Polaków). Pojazdy są już w nowych barwach zgodnych z logo Szczecina "Floating Garden 2050".
Przekrój autobusu SU-18
Solaris Urbino 18 jest pojazdem 18 metrowym o szerokości 2250 mm i wysokości 2850 mm. Na pokład może zabrać 167 pasażerów w tym 43 siedzących i 124 stojących.
Całkowita masa pojazdu to 28 ton.
Silnik: DAF PR 228 o pojemności skokowej 9,2 dm3. Max.moc 231/234 KW/KM 2080 obr/min.
Skrzynia biegów ZF 6HP 592C.

* * *

Następne T6 na Pogodnie

Z nocy z 3/4 maja przyjechały na Pogodno z Berlina Tatry, które oznaczono numerami bocznymi 209 (BVG Berlin 5218) i 210 (BVG Berlin 5192) i 14 maja następne dwa wagony 203 (BVG Berlin 5185), 204 (BVG Berlin 5187). W następnym tygodniu ma nastąpić dostawa 4 tramwajów dla zajezdni Golęcin. Przewiduje się, że zajezdnia Golęcin otrzyma 10 tramwajów T6.

* * *

Klonowickie zakupy nowych autobusów

Klonowicka Spółka Autobusowa ogłosiła ogłoszenie o przetargu na zakup 10 nowych autobusów niskopodłogowych w formie leasingu finansowego w tym: 5 autobusów przegubowych i 5 autobusów solowych. Termin realizacji miałby nastąpić w pierwszym kwartale 2009 roku. Szacunkowa wartość tego zakupu ma wynieść około 11 milionów złotych netto.

Autobusy mają być wyposażone w kamery monitorujące wnętrze, ale bez klimatyzacji. Klimatyzację uznano za zbędną, gdyż odległości pomiędzy przystankami są bardzo małe. Klimatyzacja nie zdała by egzaminu w tych warunkach.

Firmy, które będą brały udział w niniejszym przetargu muszą wnieść wadium w wysokości 250 tysięcy złotych. Warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze zgodne z SIWZ.
Termin składania wniosków o dostęp do dokumentów przetargowych lub uzyskania dokumentów do dnia 20 czerwca 2008 do godziny 15, a termin składania ofert do 23 czerwca 2008 do godziny 9.30. Dokumenty muszą być zredagowane w języku polskim. Ogłoszenie o zakupie autobusów wysłano w dniu 12 maja 2008 roku.

* * *

Nowe pudła starych tramwajów

Szczecińskie MZK chce unowocześnić wagony tramwajowe 105N. Nowy wygląd wagonów, to nowe pudła zbliżone do parametrów starych z tym, że zamiast czterech drzwi będą trzy. Pudło wagonu ma być bardziej opływowe. Szyby w pudle mają być klejone i zabezpieczone folią przed zadrapaniami (wandalami).
Przewiduje się, że przód i tył wagonu będzie wykonany z laminatu, nadkola zabudowane, a sprzęgi wagonów mają być zabezpieczone. Również ma być łatwiejszy dostęp do poszczególnych podzespołów, co ułatwi pracę mechanikom i pracownikom zaplecza technicznego i warsztatów naprawczych.

Pudło wagonu ma być tak skonstruowane, aby zabezpieczało motorniczego przed poważnymi urazami w razie ewentualnych wypadków.

W MZK powołano komisję przetargowe, które mają przygotować dokumentację z założeniami technicznymi na wykonawcę i dostawcę nowych układów rozruchu i hamowania oraz nowych pudeł tramwajowych.

Pudła tramwajowe mają być malowane w kolorystyce promocji miasta, czyli białe pudło z zielonymi i granatowymi pasami.

Więcej na ten temat da się powiedzieć po przetargach, kiedy zostaną wyłonieni dostawcy. Prawdopodobnie wtedy zostanie zaprezentowane pudło wagonu.

9 maja zostało zamieszczone na stronie MZK ogłoszenie o przetargu na dostawę 2 sztuk nowych trzydzwiowych nadwozi wagonu tramwajowego. Zamówienie opiewa na jedną sztukę nadwozia dla wagonu sterującego i jedną sztukę dla wagonu doczepy czynnej. Otwarcie ofert nastąpi prawdopodobnie 19 maja.

Ogłoszenie o przetargu z dnia 9 maja zostało unieważnione ze względu na zgłoszenie się tylko jednego oferenta oraz zapropnowanie w ofercie takiej kwoty na wykonanie tego zadania, że MZK Szczecin nie mógłby spełnić tych warunków finansowych.
W związku z tym przygotowano nowe dokumenty przetargowe zmodyfikowane, które pojawiły się na stronie MZK w dniu 6 czerwca. Oferty na wykonanie tego zadania trzeba złożyć do dnia 16 czerwca do godziny 9.00.

********************
MZK Szczecin wybrało wytwórcę 2 naczep. Jest nią firma "Moderstrans" spółka z o.o z Poznania z ulicy Fortecznej 1, która zaproponowała najkorzystniejszą cenę.

* * *

Skrzydła dla ZDiTM

Foto ZDiTM
Foto ZDiTM
W dniu 24 kwietnia ZDiTM Szczecin jako jedyna firma komunikacyjna w Polsce otrzymała nagrodę posążka "Skrzydła" Krajowego Rejestru Długów w Warszawie za, jak napisano:

"Nieoceniony wpływ na kształtowanie opinii publicznej poprzez promowanie uczciwości i etyki, i skuteczne zmienianie społecznego przyzwolenia na niepłacenie".

Nagrodę w imieniu ZDiTM odebrał p. Grzegorz Augustowski p.o. z-ca Dyrektora ds. Transportu Miejskiego. W związku z przyznaniem SKRZYDEŁ, ZDiTM w latach kolejnych ma uczestniczyć w Radzie Klienta KRD.

W 2005 roku ZDiTM otrzymał certyfikat Krajowego Rejestu Długów. Firma jest licencjonowanym użytkownikiem systemu Krajowego Rejestrów Długów. Przyczynia się do płynności finansowej przedsiębiorstw.

Poprzez współpracę z KRD zdecydowanie wzrosła ściągalność opłat za jazdę bez biletu. Przed rozpoczęciem współpracy z KRD ściągalność kształtowała się na poziomie ok. 18%, obecnie ściągalność wynosi 36%. Zwiększyła się również liczba wpłat w terminie 7 dniowym. Zmniejszyła się liczba osób ujawnianych bez ważnego biletu. Od przystąpienia do KRD na listę dłużników trafiło ponad 2000 osób. Obecnie wpisanych jest ok. 1000 osób. Aby zostać wpisanym do KRD zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 zł.

* * *

Pożary w polickich autobusach

Jak informuje SPPK "Police" z eksploatacji zostały wyłączone 4 z 5 autobusów marki MAN zakupionych w 1998 roku. Dziesięcioletnie niskopodłogowe autobusy zostały wyłączone - 1 stoi z powodu awarii silnika, a pozostałe 3 zapaliły się w trakcie wykonywania planowych kursów.

Pierwszy z nich zapalił się pod koniec marca - niestety nie da się go przywrócić do eksploatacji (spalił się silnik, instalacje, wnętrze komory silnika i otuliny. Prawdopodobnie doszło do wycieku paliwa. Drugi autobus zapalił się w połowie kwietnia, też w trakcie planowanych kursów. W tym pojeździe nie było takich strat - remont może potrwać jakiś czas, ale zostanie przywrócony do eksploatacji.

Trzeci autobus zapalił się też w trakcie jazdy w miniony piątek (25 kwietnia). Powodem pożaru było pęknięcie przewodu wysokiego ciśnienia. Po ściągnięciu autobusu na bazę i zamontowaniu nowego przewodu, autobus wysłano na trasę. Zastanawiającym jest fakt, że w tak niedługim czasie nastąpiły pożary w autobusach. Czy tylko jest, to zbieg okoliczności i nastąpiło zużycie materiału. Czy też zakupione autobusy marki MAN mają okres tylko 10 lat eksploatacji, a po tym okresie muszą być zezłomowane?

* * *

Zmiany na linii "6"

W związku z wcześniejszymi zapowiedziami o przebudowie sieci wodno - kanalizacyjnej w ciągu ulicy Światowida - Lipowej z dniem 17 kwietnia 2008 roku, ZDiTM aż do odwołania, zmienia trasy linii tramwajowej "6".
Linia kursować będzie na skróconej trasie Pomorzany - Zajezdnia Golęcin według specjalnego rozkładu jazdy. Linia "806" kursuje na trasie Zajezdnia Golęcin - Gocław jako linia za tramwaj.

Linia

Trasy

6

Pomorzany – Smolańska – Chmielewskiego – Kolumba – Nabrzeże Wieleckie – Jana z Kolna – Łady – Firlika – Hutnicza – Nocznickiego – Stalmacha – Druckiego-Lubeckiego – Dębogórska – Zaj.Golęcin

806

Gocław – Lipowa – Światowida – Wiszesława

* * *

6bis zawieszona

Jak informuję ZDiTM, z dniem 14 kwietnia 2008 roku z powodu braków kadrowych w MZK Szczecin do odwołania zostaje zawieszona linia tramwajowa nr 6 bis.

* * *

Sesja Rady Miasta

Rajcy miejscy w dniu dzisiejszym (7 kwietnia) na sesji zajmują się rozpatrzeniem projektów czterech uchwał dotyczących komunikacji miejskiej.

Trzy z czterech uchwał mówią o podwyższeniu kapitału zakładowego w SPA Klonowica, SPA Dąbie i SPPK, a czwarta o zmianach w taryfie.

Rozpatrywany będzie wzrost opłat dodatkowych za przejazd bez ważnego biletu. Po przyjęciu uchwały opłata za przejazd bez ważnego biletu będzie wynosić 125 zł jeśli zostanie opłacona u kontrolera, 175 zł opłacona w ciągu 7 dni oraz 250 zł po tym terminie.

Za brak biletu na bagaż lub przewóz rzeczy wyłączonych z przewozu opłata będzie wynosić odpowiednio 50, zł, 70 zł i 100 zł. Opłata za spowodowanie zatrzymania lub zmianę trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny wzrośnie do 500 zł.

****************

7 kwietnia rajcy zatwierdzili uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego oraz wprowadzenia regulaminu przewozu osób i bagażu ręcznego pojazdami lokalnego transportu zbiorowego.

Uchwała zakłada podwyższenie opłaty dodatkowej za przejazd bez ważnego biletu komunikacją miejską. Do tej pory osoba, która nie posiadała biletu musiała zapłacić u kontrolera lub w terminie 7 dni 77 zł kary, po tym terminie 110 zł. Według nowej uchwały opłata ta została zwiększona odpowiednio do 125 (płatne u kontrolera), 175 zł (płatne w ciągu 7 dni) i 250 zł (płatne po tym terminie). Zwiększą się też opłaty za brak biletu na przewóz bagażu lub zwierząt.

Zdaniem władz miasta kary na obecnym poziomie są zbyt niskie – nie zachęcają pasażerów do kupowania biletów. Podwyższenie kar ma skłonić mieszkańców do tego, by nie decydowali się na jazdę bez ważnego biletu.

Źródło informacji, strony Urzędu Miasta - 7 kwietnia 2008 roku
****************

W dniu 8 maja Wojewoda unieważnił uchwałę rady miasta z dnia 7 kwietnia podnoszącą opłaty za przejazd bez ważnego biletu. Uznał, że jest ona niezgodna z prawem.

Wojewoda stwierdził, że rajcy złamali prawo. Rajcy miejscy powinni jedynie określić sposób ustalania wysokości opłat, a nie konkretnej kwoty czego nie zrobili.
W związku z tym opłaty pozostają na dotychczasowym poziomie - bez zmian.

****************

Źródło informacji, strony Urzędu Miasta - 16 czerwca 2008 roku
Uchwała 152/08

W sprawie sposobu ustalania w transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej.

Projekt uchwały zakłada podwyższenie opłaty dodatkowej za przejazd bez ważnego biletu komunikacją miejską. Do tej pory osoba, która nie posiadała biletu musiała zapłacić u kontrolera lub w terminie 7 dni 77 zł kary, po tym terminie 110 zł, co stanowiło 50-krotność ceny najniższego jednorazowego normalnego biletu (w Szczecinie 2,20 zł).

Według nowego projektu uchwały opłata ta zostałaby zwiększona do 110 krotności ceny najtańszego biletu. Wprowadzana zostaje także opłata jako 100 – krotność ceny za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu. Zwiększą się też opłaty za brak biletu na przewóz bagażu lub zwierząt – z 20 do 45 krotnej stawki.

Zatrzymanie pojazdu komunikacji miejskiej, lub zmiana jego trasy będzie kosztowała już nie 150 a 220 – krotność ceny najtańszego biletu normalnego.

Zdaniem władz miasta kary na obecnym poziomie są zbyt niskie – nie zachęcają pasażerów do kupowania biletów. Podwyższenie kar ma skłonić mieszkańców do tego, by nie decydowali się na jazdę bez ważnego biletu.

Poprawiona uchwała, a zakwestionowana przez Wojewodę, została przyjęta głosami większości radnych w dniu 16 czerwca.

* * *

Ukryty strajk?

Jak informuję ZDiTM z powodu braków kadrowych w MZK Szczecin (jest to ukryta forma strajku), że w dniu 7.04.2008 roku zawiesza kursowanie następujących linii tramwajowych:

* nr 8 kursującej na trasie Basen Górniczy - Gumieńce. Zastępczo uruchamia się linię autobusową kursującą na trasie Plac Kościuszki - Gumieńce,
* nr 6bis kursującej na trasie: Ludowa - Pomorzany. Zastępczo uruchomiono linię autobusową kursującą na trasie Wyszyńskiego - Ludowa,
* nr 4 nie przewiduje się komunikacji zastępczej.
Prawdą jest, że część motorniczych wzięła urlopy na żądanie lub zwolnienia lekarskie, aby nie uczestniczyć w strajku. W związku z tym na trasy nie wyjechały dziś rano 32 składy. Jak długo ta akcja potrwa czas pokaże.
* 8 kwietnia dalej nie jeżdżą tramwaje (wszystkie), ale nie jest to związanie ze strajkiem tramwajarzy, a uszkodzeniem 2 linii energetycznych aglomeracji Szczecina. Po opadach mokrego śniegu w promieniu 100 km od Szczecina nie ma prądu. Osadzający się mokry śnieg pozrywał linie energetyczne napowietrzne, połamał drzewa. W samym Szczecinie prądu nie ma całe lewobrzeże z przyległościami. Prawa strona miasta ma energię elektryczną i tu można zaopatrzyć się w paliwo.
Brak komunikacji tramwajowej zastąpiono autobusami wg schematu na wypadek strajku. Oprócz autobusów szczecińskich spółek oraz PKS Szczecin na liniach "za tramwaj" jeżdżą autobusy ściągnięte z PKS Gryfice. Linie pośpieszne odnotowały spore opóźnienia z powodu korków na ulicach Energetyków i Gdańskiej jak również zatrzymywania się na wysokości przystanków tramwajowych. Autobusy jeżdżące "za tramwaj" moją jeździć do wieczora pomimo ewentualnego właczenia prądu.
Miejski sztab kryzysowy zapowiada, że o godzinie 13.00 zostanie uruchomiona elektrownia "Szczecin", a o 15.00 elektrownia "Pomorzany". Władze miasta zapowiadają, że do godzin wieczornych ma być prąd w całym mieście. Czy to się uda?
* 9 kwietnia jest prąd w mieście, zgodnie z przewidywaniami sztabu kryzysowego. Sytuacja powoli dochodzi do normy. Wszystkie tramwaje wyjechały na swoje trasy. Wydaje się, że strajku tramwajarzy już nie będzie.

Dostawa kolejnych Tatr

2 kwietnia dotarły na teren zajezdni Pogodno kolejne 2, i 4 kwietnia 2 sztuki Tatr T6A2D. Dostaną numery boczne taborowe 205 - (BVG 5214), 206 - (BVG 5207), 207 - (BVG 5103), 208 - (BVG 5101).
Są to, kolejne 4 wagony zakupione w BVG Berlin z partii 32 sztuk. W tej chwili na terenie szczecińskich zajezdni znajduje się 8 wagonów tego typu - Pogodno 6 sztuk, a Golęcin 2 sztuki.
Jak widać zrobiła się dziura w numeracji taboru na Pogodnie. Numery 203 i 204 miały dostać wagony przekazane na Golęcin, gdzie pierwotnie miały otrzymać numery 301 i 302. Odstąpiono od tego pomysłu i nadano im numery 1201 i 1202. Następna dostawa 4 Tatr będzie przeznaczona na Golęcin, będą jeździły z numerami 1203, 1204, 1205, 1206. O powyższych zmianach w numeracji został powiadomiony BVG Berlin. Numery 203 i 204 dostaną wagony przy następnych dostawach taboru z Berlina.
10 kwietnia dotarły następne dwa wagony z przeznaczenie dla zajezdni Golęcin, nadano im nr 1203 (BVG 5216), 1204 (BVG 5186).
W czerwcu dotarły następne wagony (10.06) nr 211 (BVG 5208), (11.06) 212 (BVG 5188), (27.06) 1205 (BVG 5205).
1 lipca 1206 (BVG 5201).

* * *

Jubileusz zajezdni Pogodno

Zajezdnia Pogodno obchodzić będzie 70 lecie istnienia. Została oddana do eksploatacji 22 września 1938 roku. Położona jest w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Teren dzielnicy został przyłączony do Szczecina w 1911 roku. Stało się to za sprawą ówczesnego burmistrza Szczecina Friedricha Ackermanna.

Jest największą i jednocześnie najmłodsza szczecińska zajezdnią. Przebudowę i modernizację zajezdni Pogodno rozpoczęto w sierpniu 1973 roku, a zakończono w grudniu 1983 roku. Wybudowano nową halę obsługi codziennej tramwajów wzdłuż północno – zachodniej ściany istniejącej hali remontowo – postojowej z dostosowaniem do potokowego systemu obsługi wagonów typu 102N i 105N.
Istniejącą halę remontowo – postojową zmodernizowano i przebudowano z czołowej na potokową. Część hali przeznaczono na remonty wagonów tramwajowych. Dostosowano 5 kanałów do napraw nowoczesnego taboru tramwajowego. Wyposażono je w podnośniki hydrauliczne do pudeł wagonów i zapadnię do zestawów kołowych. Zwiększono również powierzchnię warsztatów naprawczych i pomocniczych.

W pozostałej części hali remontowo – postojowej usunięto bramy, co dało więcej miejsca na postoje wagonów. W trakcie przebudowy i modernizacji zajezdni z powodu dostaw nowego taboru tramwajowego 105N, zaszła konieczność zmian projektowych nie uwzględnionych pierwotnie, co zwiększyło nieznacznie koszty inwestycji.

Modernizacja i przebudowa zajezdni Pogodno stworzyła zaplecze techniczne dla 150 jednostek taborowych. Zajezdnia Pogodno jest jedyną w Szczecinie zajezdnią przelotową. Dzięki przeprowadzonej przebudowie i modernizacji jest dostosowana do przyjmowania nowoczesnego taboru.

W zajezdni stacjonują wagony 105N i pochodne oraz najnowsze 105N2K/S. W listopadzie 2006 roku na stan zajezdni zostały wciągnięte pierwsze wagony tramwajowe KT4Dt zakupione w BVG Berlin jest ich 21 sztuk. W dniach 29 - 31 października 2007 przyjechały dwa wagony T6A2D z Berlina, a w styczniu 2008 roku wyjechały na trasy.

Zajezdnia obsługuje linie 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 12.

W zajezdni stacjonują następujące typy wagonów wg danych z lutego 2008 roku są to:

* wagony 105N z lat 1975-1979 - 61 szt
* wagony 105Na z lat 1981-1990 - 32 szt
* wagony 105Ng/S z lat 2000-2001 - 7 szt
* wagony 105N2K/S z roku 2001 - 8 szt + 4 doczepy z 2007 roku
* wagony KT4Dt z roku 1994 - 21 szt
* wagony T6A2D z lat 1985-1990 - 2 szt
Razem w zajezdni Pogodno jest 135 wagonów.
W związku z jubileuszem MZK i STMKM Szczecin organizują wspólnie dzień otwarty zajezdni Pogodno, termin imprezy nie został jeszcze ustalony.

* * *

Strajk ostrzegawczy

W dniu dzisiejszym (26 marca) między godziną 4 a 6 nie wyjechały tramwaje z zajezdni Pogodno i Golęcin. Był to strajk ostrzegawczy protestujących załóg zajezdni, przed zaplanowanym czwartkowym spotkaniem przedstawicieli związków zawodowych z dyrekcja i miastem.

Organizator przewozów uruchomił na ten czas komunikację zastępczą zrywając z linii - zawieszając na czas strajku linie autobusowe 55bis, 61bis, D, E, 70, 78, które obsługiwały trasy nie kursujących tramwajów. Natomiast linie pośpieszne A, B, C i G zatrzymywały się na odcinku Basen Górniczy – Wyszyńskiego na wysokości przystanków tramwajowych.
Zapanował chaos komunikacyjny - ludzie stojący na przystankach byli zdezorientowani. Po godzinie 6 tramwaje zaczęły kursować. W miarę normalnie komunikacja tramwajowa będzie kursowała dopiero około godziny 10.

Czy kompromis będzie możliwy po tej akcji strajkowej załóg tramwajarskich? - czas pokaże. Przedstawiciele związków w dalszym ciągu podtrzymują swoje stanowisko podwyżek pensji rzędu 15 %. Czy miasto znajdzie na to pieniądze i czy zechce dalej rozmawiać?

***********

27 marca br. odbyło się spotkanie związków z dyrekcją MZK. Rozmowy trwały ponad 2 godziny. Do porozumienia jednak nie doszło. Kolejne spotkanie przewidziano w poniedziałek 31 marca.

************

31 marca br. negocjacje w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym zostały zerwane. Dyrekcja i związkowcy nie uzgodnili wspólnego stanowiska w sprawie podwyżek płac. Miastu grozi strajk tramwajarzy. Jak poprzednio związki muszą na pięć dni przed planowanym strajkiem powiadomić pracodawcę przed jego rozpoczęciem.
Jak podaje Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Michał Przepiera, że urzędnicy magistraccy przygotowują uchwałę o powołaniu spółki tramwajowej, która ma zastąpić MZK. Biuro prasowe UM poinformowało też, że już nie będzie rozmów pomiędzy miastem, a związkowcami.

W dalszym ciągu trwa (28 kwietnia) pogotowie strajkowe.

23 czerwca ściągnięto z drzwi wejściowych do MZK plakat informujący o pogotowiu strajkowym załogi. Chyba jest to związane z zapowiedzią powrotu do rozmów pomiędzy załogą dyrekcją a miastem.

Wiecej o negocjacjach pomiędzy związkami, dyrekcją MZK a miastem tutaj

* * *

Czy większe kary?

ZDiTM opracował trzy projekty uchwał na podniesienie opłat za jazdę bez ważnego biletu. W projekcie uchwał założono, by kara wynosiła:

* uiszczona bezpośrednio u kontrolera 125/110/100 zł,
* uiszczona w ciągu 7 dni w kasie firmy 175/154/140 zł,
* uiszczona w późniejszym terminie 250/220/200 zł.
Zaproponowane wysokości opłat mają odstraszać od jazdy bez biletu. Kara powinna być dotkliwa i nieuchronna.
Do tej pory pasażerowie jadący bez biletu płacili 110 zł, a płacąc u kontrolera bezpośrednio lub w ciągu 7 dni w kasie firmy - 77 zł.
Nikt nie wie, co pchnęło radnych poprzedniej kadencji do podjęcia decyzji o obniżce kar. Obniżenie kar spowodowało, że ilość nieuczciwych pasażerów znacznie wzrosła, co skutkuje okradaniem wszystkich uczciwych pasażerów oraz firm przewozowych.
Od radnych obecnej kadencji zależeć będzie, który wariant opłat zostanie przyjęty, jednocześnie naprawiając błąd swoich poprzedników. Projekty uchwał mają stanąć na najbliższej sesji i przyjęcie któregoś z nich umożliwiłoby to, że opłaty mogłyby wejść już w maju, a ZDiTM zatrudniłby dodatkowych 20 kontrolerów już na początku wakacji.

* * *

Spór w Policach zakończony - w MZK nie

Związki zawodowe działające na terenie spółki autobusowej w Policach zakończyły spór zbiorowy (20 marca) z pracodawcą co skutkuje zakończeniem pogotowia strajkowego. Strony porozumiały się w sprawie podziału funduszu płac. Podwyżki dla procowników zatrudnionych w spółce wyniosą średnio 10 %. Porozumienie jest bardzo ważne ze względu na to, że połowa taboru autobusowego jest w leasingu i nie zostanie odebrana. Autobusy dalej będą zarabiały na spłatę zadłużenia spółki, a co jest też ważne pracownicy nie stracą pracy.

W pozostałych firmach komunikacyjnych, jak Dąbie i Klonowica oraz organizatora komunikacji ZDiTM, negocjacje w sprawie podwyżek płac zakończyły się porozumieniem.

Natomiast związki zawodowe działające na terenie MZK przerwały rozmowy z dyrekcją firmy (21 marca). Nie przyjęli oni propozycji dyrekcji odnośnie zaproponowanych podwyżek dla pracowników. Poprzednio również (wtorek) przerwano negocjacje, gdyż przedstawiciele 6 działających związków chcieli mieć czas na przemyślenia odnośnie propozycji dyrektora. Związkowcy nie przewidują strajku w święta Wielkanocne, a po świętach oceniają szanse strajku na 50%, gdyż spora część załogi nie chce go.

* * *

Więcej za prąd

Michał Przepiera z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta informuje, że w związku z podwyżkami cen za energię elektryczną od miesiąca kwietnia zostanie zwiększona dotacja dla MZK. Od tego miesiąca Miejski Zakład Komunikacji będzie płacił więcej za energię elektryczną zużywaną przez tramwaje.
MZK nie ma takich pieniędzy aby pokryć zwiększone opłaty za zużywaną energię - wydatek rzędu 1 mln 300 tys. zł.

O dotacji będą musieli zdecydować rajcy miejscy na najbliższej sesji budżetowej.

* * *

Komunikacja zastępcza w przypadku strajku MZK

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przygotował na czas ewentualnego strajku w MZK zastępczą komunikację autobusową, która będzie obsługiwała linie tramwajowe.

W związku z tym zostaną uruchomione linie o nr:
* 801 - jazda w szczycie co 12-15 min, poza szczytem co 30 min.
* 803 - jazda w szczycie co 12-15 min, poza szczytem co 30 min.
* 806 - jazda w szczycie co 12 min, poza szczytem co 24 min.
* 806bis - jazda w szczycie co 12-24 min, poza szczytem nie będzie kursować.
* 807 - jazda w szczycie co 12-min, poza szczytem co 24 min.
* 808 - jazda w szczycie co 12 min, poza szczytem co 24 min.
* 812 - jazda w szczycie co 6 min, poza szczytem co 12 min.
(niżej trasy).
Z powodu braku autobusów i kierowców do obsługi komunikacji, na czas ewentualnego strajku zawieszone zostaną linie autobusowe 55bis, 61bis, D, E, 70, 78, a rozkłady jazdy linii autobusowych nr 53, 60 i 67 ulegną zmianie. Linia 51 kursować będzie wg świątecznego rozkładu jazdy.

Natomiast linie pośpieszne A, B, C i G będą zatrzymywały się na odcinku Basen Górniczy – Wyszyńskiego na wysokości przystanków tramwajowych.
Pozostałe linie autobusowe dzienne i nocne kursować mają jak dotychczas. Linie autobusowe zastępcze będą jeździły od ok. godz. 5.00 do ok. godz. 23.00. Szczegółowe rozkłady jazdy mają być umieszczone na stronie internetowej ZDiTM (www.zditm.szczecin.pl) oraz na przystankach autobusowych znajdujących się na trasach przejazdu linii autobusowych zastępczych. Komunikację zastępczą mają obsługiwać spółki SPA"Dąbie", SPA"Klonowica" i PPKS.
Nieznana jest jak na razie data akcji strajkowej Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.
Schemat komunikacji zastępczej na wypadek strajku MZK - tutaj

Linia

Trasy

801

Plac Rodła – Plac Grunwaldzki – Plac Sprzymierzonych
– Aleja Wojska Polskiego – Głębokie

803

Las Arkoński – Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Wyzwolenia – Niepodległości – Brama Portowa – Plac Zawiszy – Czarnieckiego


806

Gocław – Lipowa – Światowida – Wiszesława – Robotnicza – Lubeckiego – Dubois – Parkowa – Matejki – Malczewskiego – Plac Żołnierza Polskiego – Prama Portowa – Dworcowa – Kolumba – Nadodrzańska – Tama Pomorzańska – Smolańska – Budziszyńska – Pomorzany Dobrzyńska

806 bis

Ludowa – Lubeckiego – Dubois – Jana z Kolna – Dworcowa – Dworzec Główny

807

Krzekowo – Żołnierska – Mickiewicza – Boh. Warszawy – Krzywoustego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy

808

Plac Rodła – Plac Grunwaldzki – Plac Sprzymierzonych – Piastów – Sikorskiego – Ku Słońcu – Kręta/Kwiatowa – Gumieńce

812

Pomorzany Dobrzyńska – Budziszyńska – Powstańców Wlkp. – Piastów – Plac Sprzymierzonych – Plac Grunwaldzki – Plac Rodła – Wyzwolenia – Niemcewicza – Boguchwały – Dworzec Niebuszewo

* * *

Ułatwienia i remonty

Przed zajezdnią Golęcin wydłużono torowisko pod tzw. "trójkąt". Prace (8 marca) te wykonano w związku zaplanowanym od dawna zamknięciem ulicy na odcinku zajezdnia Golęcin - Gocław na czas remontu kanalizacji. Wydłużenie spowoduje bezproblemowe zawracanie składów tramwajowych. Postawiono słup trakcyjny podtrzymujący sieć napowietrzną. Wydłużono torowisko.

Niezależnie od powyższego wydział trakcji szczecińskiego MZK postawił nowe słupy podtrzymujące trakcję napowietrzną na ulicy Druckiego - Lubeckiego ( trakcja napowietrzna z jednej strony jest przymocowana do budynków mieszkalnych, co powoduję drżenie budynków w czasie przejazdu tramwajów i pękanie murów ). Nowe słupy postawiono również w ciągu ulicy Stalmacha, aż do bramy stoczni. Inwestycja ta wyeliminuje z eksploatacji stare skorodowane słupy stalowe jak i nadszarpnięte zębem czasu betonowe.

Niżej trochę zdjęć z przed zajezdni Golęcin.

* * *

Szczecin stawia na ekologię

Autobusy napędzane bioetanolem zaprezentowano podczas specjalnego spotkania w Urzędzie Miasta w Szczecinie. To jedno z pierwszych spotkań tego typu z firmami produkującymi autobusy zasilane ekologicznym paliwem. Szczecin aplikując o środki unijne stawia na ekologię.

prezentacja ekologicznych autobusów -  materiały Urzędu Miasta
foto:UM
prezentacja ekologicznych
autobusów
Miasto konsekwentnie inwestuje w autobusy. Na trasy w tym roku wyjechały już 4 nowe Solarisy spełniające normę spalin EURO 4. Kolejne 4 trafią wkrótce do Szczecina. Tymczasem na przełomie 2008/09 spółki kupią dodatkowe wozy – łącznie około 12 sztuk. Zgodnie z programem inwestowania w tabor, miasto do 2010 roku zamierza wymienić 25% autobusów.
Dyrektywa Unii Europejskiej mówi o tym, że do 2010 roku udział biokomponentów w paliwach ma być 5,75% a w 2020 roku już 10%.

Zaprezentowane w Urzędzie autobusy Scania spełniają normę spalin EURO 5 (obecnie obowiązuje EURO 4). Podczas prezentacji prof. Zdzisław Chłopek z Politechniki Warszawskiej przedstawiał wyniki badań, dotyczące emisji spalin. Silniki napędzane bioetanolem w porównaniu do tradycyjnych diesli emitują 0 procent CO2 i ponad 50 procent mniej NO2.

Koszt jednego autobusu na bioetanol jest około 10% wyższy od tradycyjnych wozów. Zużycie paliwa jest natomiast o około 60 % wyższe niż zwykłych diesli, ale za to jeden litr bioetanolu kosztuje około 2,40 zł.

Szczecin w ramach dostępnych środków w Regionalnym Programie Operacyjnym będzie aplikował o pieniądze także na komunikację – między innymi na zakup nowego taboru. Do tej pory tylko jedno miasto w Polsce kupiło autobusy napędzane bioetanolem – Słupsk. Problem polega na tym, że paliwo do nich sprowadzane jest ze Szwecji.

W spotkaniu ze Skanią uczestniczyli szefowie spółek autobusowych ze Szczecina i Polic. Szwedzi, inwestując w ekologię od wielu lat realizują politykę wprowadzania ekologicznego paliwa na kilka sposobów - produkują min. specjalne silniki przystosowane do biopaliw. Zaczęli od komunikacji miejskiej w Sztokholmie, gdzie pojawiły się autobusy przystosowane do jazdy na 95 procentowym bioetanolu. Na początku 2006 roku po Sztokholmie jeździło ich ok. 250, dziś jest ich już blisko 700. Kolejnych 200 takich autobusów pojawiło się na ulicach 13 innych szwedzkich miast.

Źródło informacji, strony Urzędu Miasta - 29 lutego 2008 roku

* * *

Fatum na szczecińskich torach

W dniu 29 lutego koło godziny 12:20 między przystankami "Karola Miarki" a "Cmentarz Centralny" doszło do uszkodzenia pantografów w dwóch składach tramwajowych obsługiwanych przez zajezdnię Golęcin. Były to składy 105N2k/2000 1053+1054 (8/1) i 1058+1064 (8/2). W związku z tym pozostałe brygady linii 8 kierowno w stronę Krzekowa. W stronę Gumieniec jeździły trzy autobusy. Ruch tramwajowy został wznowiony przed godziną 14.

Następne zatrzymanie nastąpiło około godziny 14:50 w związku z uszkodzeniem sieci trakcyjnej (zerwany naciąg) na ulicy Smolańskiej. Tramwaje linii 3, 6 i 6 Bis jeździły przez ulicę Dworcową. Wozy, które utknęły w korku przed pętlą Pomorzany zostały skierowane objazdem przez aleję Piastów. Na odcinku Stocznia Szczecińska - Pomorzany kursowały cztery autobusy. Ruch wznowiono tuż przed godziną 16.

Jakby tego było mało, motorniczą, która prowadziła skład tramwajowy brygady 3/2 (skład jechał na podmianę) ktoś obrzucił kamieniami. Zdarzenie miało miejsce pomiędzy przystankami "Arkońska Szpital" a "Tatrzańska".

Zajście miało miejsce około godziny 19.00. Motorniczą zabrano do pobliskiego szpitala, gdzie założono jej kilkanaście szwów na pokiereszowane przez szkło ucho. Wg relacji motorniczej napadu i rzucenia kamieniem dokonał młody mężczyzna. Wspomnieć również należy, że jak zwykle pasażerowie nie zareagowali na bandycki napad. Zaprzyjaźnieni pracownicy MZK mówią, że najbardziej niebezpiecznymi miejscami są okolice pętli w Lesie Arkońskim, na Pomorzanach, Krzekowie i Gocławiu oddalonych od uczęszczanych miejsc. Przydałby się w tych miejscach monitoring.

* * *

Czy szczecińska komunikacja stanie?

Pracownicy komunikacji miejskiej ze Szczecina i Polic ( MZK Szczecin i SPPK "Police") w dniu 19 lutego ogłosili referedum strajkowe.

Rozmowy związkowców z szefami firm w sprawach płacowych nie doprowadziły do porozumienia, dlatego zdecydowano się na referenda. W referendum zadano pytanie: czy jest pan/pani za podjęciem akcji strajkowej w celu spowodowania wzrostu wynagrodzeń pracowniczych?

Znane są nastroje ludzi, którzy nie otrzymywali podwyżek od dobrych kilku lat. Przedstawiciele związków z SPPK, MZK i ZDiTM domagali się w negocjacjach z szefami firm 30 proc. podwyżek wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 stycznia br. Natomiast związkowcy z zajezdni w Dąbiu i Klonowica przystali na podwyżki po 10 proc. przez 3 lata.

Zakładowy komitet d/s referendum w MZK Szczecin ogłosił wyniki w sprawie uczestnictwa w strajku:

- uprawnionych osób w referendum 709,
- wzięło udział w głosowaniu 523 osoby, co daje 73,8%,
- głosów nieważnych 1,
- za podjęciem akcji strajkowej jest 423 osoby co daje 90,6%,
- przeciw strajkowi było 49 osób co daje 9,4%.
W zajezdni Police w referendum też wzięło udział większość ze 170 osobowej załogi. Związkowcy muszą poinformować pracodawców o podjętej akcji strajkowej na 5 dni przed jej ogłoszeniem. Związki od grudnia są w sporze zbiorowym z pracodawcą (czyli pośrednio miastem). Nie podjęto jeszcze terminu akcji strajkowej. Negocjacje trwają dalej, pomimo powziętej decyzji w referendum. Więcej tutaj

* * *

Wydatki na komunikację

Obecnie po Szczecinie jeżdżą 204 tramwaje. Zgodnie z analizami do 2020 roku miasto powinno wymienić 144 z nich. Potrzeba na to blisko 800 milionów zł. Modernizacji wymagają również torowiska, na które trzeba wydać około 240 milionów złotych.

Inwestycja w nowy tabor

Pod koniec 2007 roku miasto kupiło 6 wagonów doczepnych. Zakup dofinansowany został przez Unię Europejską. Nowe „doczepki” jeżdżą z wagonami zakupionymi w 2001 roku. Doczepy są wyposażone w monitoring. Inwestycja kosztowała 15 mln zł – był to kontrakt ZPORR, w jego ramach zmodernizowano także blisko 200 m torowiska w ul. Ku Słońcu. Doczepy wyprodukowała firma "Protram"" z Wrocławia.

Inwestycja w tabor używany

Po mieście jeżdżą pierwsze dwa wagony Tatr T6A2D, tramwaje zakupione w BVG Berlin. Do końca roku pojawią pozostałe wagony ma ich być 32 sztuki. Jeden wagon kosztował miasto (podatników) około 93 tys. euro.

Tramwaje Tatra T6A2D mają około 17 lat. W połowie lat 90-tych przeszły modernizację. Wszystkie wozy mają silniki. Nowe tramwaje zastąpią sprowadzone w 1996 roku GT6 - 50 letnie („helmuty”) oraz najstarsze wozy typu 105N. To kolejna inwestycja w ciągu ostatnich dwóch lat w tabor tramwajowy. Miasto Szczecin w firmie BVG kupiło w 2006 roku 21 przegubowych tramwajów Tatra KT4Dt.

Nakłady na MZK: sieć, tory, tabor i nakłady ogółem na komunikację w latach

Rok Nakłady na MZK Nakłady ogółem
2000 7.141.064 53.610.00
2001 21.016.000 61.528.00
2002 2.988.095 45.326.000
2003 5.257.105 43.000.000
2004 6.438.085 42.242.000
2005 2.900.942 45.324.000
2006 7.240.846 60.199.000
2007 24.219.988 93.745.000
2008 26.630.000 107.523.000
Razem: 77.202.127 552.497.000

Inwestycje w autobusy
12-metrowe Solarisy zakupiło Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie. Jeden autobus kosztował ponad 750 tys. zł. Kolejne 4 pojazdy w połowie roku trafią do SPA Klonowica. Przetarg już został rozstrzygnięty.

Tymczasem pod koniec 2008 lub na początku 2009 roku spółki kupią dodatkowe wozy – łącznie około 12 sztuk. To wszystko dzięki podniesieniu kapitału zakładowego w firmach i przekazaniu do nich po 4 miliony złotych.

To pierwszy od trzech lat zakup nowych autobusów w SPA Dąbie. W 2005 roku spółka kupiła dwa 12-metrowe autobusy, oprócz tego w latach 2005 - 2007 blisko 30 wozów używanych. Nowe pojazdy spełniają normę czystości spalin EURO 4, we wszystkich zostanie zamontowany monitoring. Firma zakupi je w ramach leasingu. Zastąpią one wycofywane najstarsze autobusy. Obecnie SPA Dąbie posiada 96 autobusów, średni ich wiek to prawie 12 lat.

W połowie roku nowe wozy trafią też do spółki Klonowica i zastąpią kilkunastoletnie Ikarusy. Ostatni tego typu zakup w firmie odbył się 5 lat temu. Wtedy SPA Klonowica kupiło 5 nowych autobusów, a w ciągu ostatnich trzech lat 24 wozy używane. Ogółem spółka posiada 99 autobusów. W ciągu roku wymienione zostanie 10 % taboru autobusowego w mieście.
Źródło informacji: strony Urzędu Miasta.

* * *

Turystyczna karta miasta

Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Szczecinie chce w niedalekiej przyszłości wdrożyć w Szczecinie "Turystyczną Kartę Miasta", która miałaby na celu promocję miasta.

Celem turystycznej karty miałoby być:
* stworzenie praktycznego przewodnika po mieście,
* atrakcyjny pakiet usług.
W formie turystyczna karta miałaby być:
* wygodna - w formacie karty kredytowej oczywiście plastikowa,
* imienna - dla konkretnej osoby,
* Czasowa - na okres 24h lub 3 dni,
* praktyczna - etui na kartę, bilet komunikacji miejskiej wraz z przewodnikiem do karty.
Merytoryczna zawartość pakietu karty turystyczne zawierałaby wejścia do muzeów, do Zamku Książąt Pomorskich, do opery i operetki, do podziemi dworca PKP, do piwnic Starki, pływanie statkami po Odrze, noclegi w wybranych schroniskach, campingach i hotelach, stołowanie się w restauracjach, wejście do kin.
Korzyści płynące z posiadania karty przez turystę to:
* najciekawsze atrakcje miasta przedstawione w jasny i przejrzysty sposób,
* niezależność w zwiedzaniu miasta,
* bogata oferta,
* rabaty (w korzystnej cenie).
* folder opisujący podmioty akceptujące kartę,
* ulotka z mapą, na której zaznaczony będzie każdy z obiektów,
* bilet komunikacji miejskiej.
Rozprowadzaniem turystycznej karty miasta miałyby zajmować się:
* Centrum Informacji Turystycznej i CIKiT,
* schroniska,
* wybrane hotele i biura podróży.

* * *

"Solarisy" w Dąbiu

W dniu 1 lutego w godzinach wieczornych przyjechały do SPA"Dąbie" cztery fabrycznie nowe autobusy Solaris Urbino 12. Jest to efekt przetargu ogłoszonego w roku 2007 na dostawę taboru. Po oprzyrządowaniu ich i uzyskaniu wszelkich możliwych zezwoleń autobusy wyjadą na trasy obsługiwane przez zajezdnię Dąbie. Dostaną numery boczne 2801 - ZS 4997L, 2802 - ZS 4996L, 2803 - ZS 4995L, 2804 - ZS 4994L.

* * *

Tatra T6A2D na trasie

Od 31 stycznia pasażerowie szczecińskiej komunikacji mogą jeździć dwoma pierwszymi tramwajami Tatra T6A2D o numerach bocznych 201 i 202, kupionych przez szczecińskie MZK w Berlinie. W tym dniu wagony będą kursowały na trasie linii nr 8 relacji Gumieńce - Basen Górniczy.

Dwa kolejne wagony są już w Zajezdni Pogodno i oznaczono je kolejnymi numerami bocznymi tj 203 i 204, po uzbrojeniu ich w kasowniki i oprogramowanie także wyjadą na trasy. Do końca roku w Szczecinie mają być 32 wagony. Dostawy kolejnych wagonów od kwietnia zgodnie z podpisaną umową.

* * *

Szczecin inwestuje w nowe autobusy

Na sesji Rady Miasta w dniu 28 stycznia zadecydowano, że wkrótce na ulice naszego miasta wyjedzie 12 nowoczesnych autobusów.

W porządku obrad Rady Miasta znalazły się dwie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego szczecińskich spółek autobusowych Dąbie i Klonowica. W obu przypadkach udziały zostaną podwyższone o 4 mln zł – czyli 40 tys. udziałów, które zostaną pokryte wkładem pieniężnym. Pieniądze te w całości zostaną przeznaczone na zakup nowego taboru w spółkach.

Za 4 miliony złotych, każda z firm będzie mogła kupić nowe autobusy. Spółki rozważają leasing, co pozwoli na zakup po 6 nowych przegubowych autobusów w każdej z nich.

Prezydent Miasta zdecydował o podwyższeniu kapitału w spółkach po ubiegłorocznych kontrolach przeprowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego. Kontrola wykazała szereg usterek w autobusach, które przekładały się bezpośrednio bezpieczeństwo pasażerów – wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne hamulce czy układy zawieszenia.

Nowe autobusy pojawią się w ciągu kilku miesięcy i znacznie polepszą komfort podróży pasażerów komunikacji miejskiej.

W obu spółkach jeździ obecnie 190 autobusów (Dąbie 92, Klonowica 98). Średni wiek taboru to 12 lat. Za podjęciem uchwał było 18 radnych, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu.
Źródło informacji: strony Urzędu Miasta.

* * *

Nowe zatoki autobusowe

Budowę zatok autobusowych na ulicy Kolorowych Domów (Osiedle Bukowe) wykonuje firma J. Rosiek & D. Sobczyński S.C. Zakład Usług Inżynieryjno – Budowlanych, ul. Lubelska 30, 71-043 Szczecin, która wygrała przetarg w dniu 12 listopada 2007 roku.
Oba przystanki autobusowe w jednym i drugim kierunku były usytuowane w ciągu jezdni ulicy Kolorowych Domów, co powodowało tarasowanie ruchu przez zatrzymujące się autobusy przy chodniku na mocno ruchliwej ulicy.

 Foto Janusz Światowy
Od kilkudziesięciu dni firma prowadzi budowę zatoki na wysokości kiosku Ruchu. Wykonanano już podbudowę zatoki (wylano beton), wybrukowano na części poniemiecką granitową kostką brukową, układa się chodnik z polbruku. Praktycznie pierwsza zatoka w kierunku pętli jest już gotowa.

 Foto Janusz Światowy
Jednocześnie są prowadzone prace ziemne po drugiej stronie ulicy. Tutaj będzie trochę więcej zachodu z budową zatoki, bo trzeba będzie przełożyć podziemne kable energetyczne i telewizji kablowej. Budowa tej zatoki potrwa trochę dłużej. Tu prace zaczną się na dobre po zakończeniu prac przy pierwszej zatoce. Zatoki mają mieć szerokość 3 metry. Na razie firmie sprzyja pogoda.

Zostały zakończone prace przy budowie zatok autobusowych w ciągu ulicy Kolorowych Domów. Zatokę w kierunku pętli na Bukowym oddano w dniu 3 kwietnia 2008 roku pomiędzy godziną 16 a 17, a zatoka w kierunku osiedla Słonecznego została udostępniona w dniu 7 kwietnia.

* * *

Trójką tylko do Dworca Niebuszewo

Tramwaje linii 3 jeżdżące do Lasu Arkońskiego w dniu 25 stycznia - skierowano do Dworca Niebuszewo. Powodem było zapadnięcie jezdni przy torowisku koło przystanku Krasińskiego oraz u zbiegu ul. Niemierzyńskiej i Żupańskiego - kierunek Las Arkoński. Fakt ten zgłosili obsługujący brygady linii 3. Na pętli Kołłątaja zostały podstawione autobusy jako komunikacja zastępcza, którą będzie można dojechać do Lasu Arkońskiego. Kłania się kapitalny remont jezdni i torowisk na wspomnianych ulicach odkładanych na następne lata.

* * *

Zatrzymanie ruchu - czy historyczne?

Na czas montażu iglicy na archikatedrze św. Jakuba wstrzymano w dniu 12 stycznia około godziny 12.00 ruch tramwajowy w ciągu ulicy Wyszyńskiego dla linii 2, 7, 8 zdążających w kierunku miasta i Basenu Górniczego. Wstrzymanie w kierunku miasta nastąpiło w ciągu ulicy Energetyków i na przystanku Wyszyńskiego, a w kierunku Basenu Górniczego z przystanku Brama Portowa tramwaje kierowano na pętlę Potulicka.

 Foto Janusz Światowy
Natomiast linie autobusowe jeżdżące przez Wyszyńskiego tj. 75, 61, 81 i pośpieszne skierowano na objazdy w jedną i drugą stronę przez ulicę Dworcową dopiero około godziny 12.30 po zamknięciu ruchu kołowego. Linie 52 i 76 zawracały na uchu Sternickiego przez Nową, które kończyły swój bieg przy przystanku "Brama Portowa KFC".

Operacja podnoszenia iglicy rozpoczeła się o godzinie 12.36, a o godzinie 13.00 została posadowiona na wieży katedry. Ruch wznowiono ponownie po zakończeniu operacji "iglica" około godziny 13.10.

 Foto Janusz Światowy
Montaż iglicy oglądało sporo mieszkańców Szczecina uczestniczących w tym historycznym momencie dla miasta. Po posadowieniu iglicy na wieży archikatedry rozległy się potężne brawa w podziękowaniu dla operatora pięćsetonowego dźwigu i wysokości 120 metrów z firmy "Waryło" oraz dla budowlańców uczestniczących w tej przeprowadzonej z chirurgiczną precyzją operacji.

 Foto Janusz Światowy
Iglica wróciła na swoje miejsce po ponad 60 latach od zakończenia II wojny światowej. Katedra została zniszczona w czasie sierpniowych dywanowych nalotów alianckich w 1944 roku. Odbudowa rozpoczęła się w 1972 roku wraz z powołaniem diecezję szczecińsko-kamieńskiej. W 1983 roku papież Jan Paweł II podniósł katedrę do rangi bazyliki, a w 1987 roku odwiedził ją osobiście w czasie swojej bytności w Szczecinie.

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj - wypada z realizacji

Po prawej stronie Odry mieszka około 100 000 ludzi. Nie ma tam kin, teatrów, stadionów, ciekawej rozrywki, dobrych sklepów (oprócz supermarketów) i restauracji. Po wszystko trzeba jeździć na lewą stronę Odry. Nie ma również planowanej tam linii tramwajowej. Szansą na to była projektowana od dobrych dziestu leci linia Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, którą właśnie inwestycję miano rozpocząć w 2008 roku.

Inwestycja, w tym roku nie rozpocznie się, gdyż miasto nie otrzymało pieniędzy z Unii Europejskiej (a może nie przygotowano należycie dokumentacji pozwalającej na uzyskanie tych środków?). Rozbudzone apetyty obiecanej przez elekta na urząd Prezydenta Miasta inwestycji komunikacyjnej tak ważnej dla miasta okazały się li tylko pustym słowem?

Opis koncepcji tego przedsięwzięcia podany niżej został zamieszczony na stronie Biuletynu Informacji Poblicznej UM Szczecin

Projektowana trasa SST na całej długości biegnie bezkolizyjnie do istniejącego i projektowanego układu drogowego. Na odcinku od pętli Basen Górniczy do węzła Hangarowa – Leszczynowa trasa tramwaju biegnie na wydzielonych estakadach oraz na moście tramwajowym M-2 i po pasie dzielącym jezdnie wjazdowe i wyjazdowe "Przeprawy mostowej przez rzekę Regalicę".

Od węzła Hangarowa – Leszczynowa trasa SST przekracza jezdnię wyjazdową z miasta ul. Hangarowej, następnie biegnie po terenie równolegle do ul. Winogronowej i wchodzi na estakadę nad ul. Gryfińską, dalej biegnie równolegle do ul. Jaśminowej w kierunku istniejącego wiaduktu kolejowego i następnie prowadzona jest w wykopie, bezkolizyjnie z przyległymi drogami do pętli w Kijewie.

W celu bezkolizyjnego przejścia przez ul. Hangarową koncepcja przewiduje przebudowę jezdni wyjazdowej z miasta ul. Hangarowej na odcinku 540 m od skrzyżowania z ul. Leszczynową jako estakada pod, którą przebiegać będzie torowisko tramwajowe. Długość estakady 164 mb, szerokość jezdni 10,5 m.
Zaproponowano następujące obiekty inżynierskie:
* Estakadę drogowa nad ul. Hangarową
* Estakadę tramwajową nad ul. Gryfińską
* Tunel tramwajowy pod ul. Lnianą
* Tunel tramwajowy pod ul. Handlową
* Tunel tramwajowy pod ul. Dąbską
Przyjęto torowisko wydzielone o dwutorowej linii z prawostronnym ruchem. Trasa SST przewiduje przebieg trasy estakadami na odcinku około 1300 m, w wykopie około 2600 m i po terenie także około 2600 m. Długość całej trasy wynosi około 6500 m.

Przystanki tramwajowe przyjęto o długości 60.0 m z wejściami i wyjściami z peronów jednostronnie o bezkolizyjnym ruchu pieszych w stosunku do tramwaju. Szerokość peronów wynosi 4,25 m z zadaszeniem ochraniającym pasażerów przez złymi warunkami atmosferycznymi. W rejonie przystanków zlokalizowano przystanki autobusowe oraz parking dla samochodów osobowych.

Koncepcja przewiduje lokalizację na trasie pięciu przystanków tramwajowych:
* przystanek Lotnisko
* przystanek ul. Gryfińska
* przystanek ul. Lniana
* przystanek ul. Handlowa
* przystanek ul. Dąbska

W zakres budowy SST wchodzi także przebudowa węzła komunikacyjnego Basen Górniczy oraz budowa pętli końcowej na osiedlu Kijewo.
Zadanie zostało podzielone na dwa etapy.

ETAP I - odcinek od Basenu Górniczego do tymczasowej pętli zawracania przy ul. Turkusowej.

ETAP II - odcinek od tymczasowej pętli zawracania do planowanej Zajezdni Kijewo. Więcej o zabiegach w sprawie dotacji Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju tutaj

* * *

Zmiany na liniach tramwajowych i autobusowych

Jak podaje ZDiTM w związku z brakami motorniczych i kierowców w firmach komunikacyjnych Szczecina z dniem 2 stycznia 2008 roku nastąpi zmiana w kursowaniu niektórych linii tramwajowych i autobusowych:

* Przywrócona zostaje linia nr 8, która kursować będzie we wszystkie dni tygodnia:
- z częstotliwością 10-minutową w godzinach szczytu w dni powszednie,
- w pozostałych godzinach z częstotliwością obowiązującą na całej sieci tramwajowej.
* Kurs z Potulickiej do Gumieniec zostaje przesunięty z godziny 19:31 na 19:32.
* Linia nr 8BIS zostaje zawieszone.
* Linia nr 70 - jeździła będzie do godziny 16, kursy pomiędzy godziną 7 i 8 pozostają bez zmian, natomiast w pozostałych godzinach linia kursować będzie z 25 minutową częstotliwością.
* Linia nr 57 - godziny odjazdów linii pozostają bez zmian, realizowane będą wszystkie dotychczasowe kursy. W dni powszednie, w okresie kursowania linii z 15 minutową częstotliwością skróceniu ulegają postoje na pętli "Kołłątaja".

* * *

Stan taboru tramwajowego w MZK Szczecin

Stan taboru tramwajowego na 1 stycznia 2008 roku w MZK Szczecin. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach MZK Szczecin i serwisu hobbystycznego "KOMIS" oraz materiałów własnych. Więcej tutaj

* * *

Stan taboru na Klonowica

Stan taboru na 1 stycznia 2008 roku w zajezdnii Klonowica. Dane techniczne i zdjęcia ze strony SPA"Klonowica". Więcej tutaj

* * *

Linie autobusowe, tramwajowe (zwykłe, pośpieszne i nocne)

Stan na dzień 01.01.2008 roku, tras linii tramwajowych, autobusowych zwykłych i pośpiesznych. Więcej tutaj.

* * *

Linie autobusowe bezpłatne
(sponsorowane przez hipermarkety i targowiska)

Trasy linii bezpłatnych jeżdżących do największych hipermarketów i targowisk. Stan na dzień 01.01.2008 roku. Więcej tutaj

* * *

Kasy biletowe. Stan na dzień 01.01.2008 roku

Punkty sprzedaży biletów komunikacji miejskiej na terenie działania ZDiTM Szczecin. Więcej tutaj

* * *

Ceny biletów stan na dzień 01.01.2008 roku

Cennik opłat za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, obowiązujący od dnia 1 maja 2007 roku. Więcej tutaj

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.