Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 1984 roku

* * *

Komunikaty WPKM

Na wnioski mieszkańców Skolwina, WPKM z dniem 1 listopada zmienia częściowo przebieg trasy linii 63. Autobusy tej linii kursować będą ulicami: Kołłataja, Boguchwały, Cyryla i Metodego, Obotrycką, Bogumińską, Pokoju, Szosa Polska, Policka, Kościelna, Nad Odrą, Stołczyńską, Inwalidzką, Plażową, Kamienną, Artyleryjską. Orłowską (powrót ulicą Stołczyńską).

Na nowym odcinku trasy linii 63 usytuowane zostają następujące przystanki autobusowe - przy kościele na ulicy Inwalidzkiej, na Kamiennej, na Orłowskiej przed przejazdem kolejowym — końcowy. Jednocześnie ulegała likwidacji dotychczasowe przystanki linii 63 - Skolwln — pętla. Skolwin boisko i Nowy Świat (w kierunku Skolwina) oraz przy ulicy Nehringa w związku z wycofaniem ruchu autobusów ta ulica po zakończeniu sezonu działkowego.

Autobusy kursować będą z 10—11-minutowa częstotliwością w okresach szczytów przewozowych, z 16-minutowa częstotliwością w okresach poszczytowych i 19-minutową w godzinach wieczornych w dni powszednie.

W dni świąteczne natomiast obowiązywać będzie 30-minutowa częstotliwość kursowania w godzinach rannych i wieczornych i 13 - 19 minutowa w pozostałym okresie.

Z powodu zakończenia sezonu działkowego 1 listopada autobusy linii 105 nie będą kursowały do ogrodów działkowych na ul Łukasińskiego lecz będą dojeżdżały tylko do Zakładów Piekarniczych. Przystanki tej linii przy ogrodach działkowych ulegają likwidacji. Z tego samego powodu ulega zmianie rozkład jazdy autobusów linii 52 i od 1 listopada będą kursowały w dni powszednie i świąteczne z częstotliwością co 46 minut.

* * *

Szybki tramwaj, czyli premetro

Szybki tramwaj do Słonecznego. Wcześniej czy później zamierzenia takie trzeba zrealizować. A będzie to, po Trasie Zamkowej, największa szczecińska inwestycja komunikacyjna. Traktowana zresztą przez projektodawców jako przyszłe metro, biegnące przez całe miasto, aż ku Policom, obsługujące największe rejony zamieszkania i pracy szczecińskiej aglomeracji. Czytaj więcej Głos Szczeciński

Opracowanie: "rog", "Głos Szczeciński (211)", 4 września 1984

* * *

Przybywa autobusów - potrzebna trzecia zajezdnia

Autobusowa komunikacja w Szczecinie działa coraz sprawniej, bo przybyło nam wiele przegubowych „Ikarusów”, ale w tym przypadku nie potwierdza się znane powiedzenie, że od przybytku głowa nie boli. W dyrekcji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej powiedziano nam, że jeśli nie zostanie zakończona budowa zajezdni autobusowej w Policach, to nie będzie można zwiększyć w Szczecinie taboru autobusowego, a właśnie należy się nam jeszcze w tym roku dostawa kolejnych pięćdziesięciu „Ikarusów”. Tej szansy nie można zaprzepaścić. Czytaj więcej Głos Szczeciński

Opracowanie: "Edwin Walter", "Głos Szczeciński (152)", 28 czerwca 1984

* * *

Dwa kursy "trójką" Tadeusza Mandesa

Tramwaje to ja znałem dobrze. Warszawiak przecież jestem. Jeździło się przed wojną, i jeździło się w czasie okupacji. Tramwaj to był szczyt marzeń dla 22-letniego chłopaka, biednego jak mysz kościelna. Czytaj więcej Głos Szczeciński

Opracowanie: "K. Matlak", "Głos Szczeciński (143)", 16-17 czerwca 1984

* * *

Tramwajem na Słoneczne

Na prawym brzegu Odry, za Regalicą, rośnie nam drugi Szczecin. Osiedla: Słoneczne, Słoneczne-Zachód, Majowe, Bukowe, Nad Rudzianką, utworzą potężna aglomerację. Niestety, stanowić one będą raczej sypialnię dla szczecinian, których zakłady pracy w zdecydowanej większości — usytuowane są w lewobrzeżnej części miasta. Czytaj więcej Kurier Szczeciński

Opracowanie: "mor", "Kurier Szczeciński (100)", 21 maj 1984

* * *

Szczecin przez szybę tramwaju

Artykuły Kuriera Szczecińskiego nr 90, 92 i 99 z dni 7 - 20 maja 1984. Czytaj więcej Kurier Szczeciński

Opracowanie: "wys, su", "Kurier Szczeciński", maj 1984

* * *

Materiały znajdujące się na stronie zostały zaczerpnięte z "Kroniki" WPKM Szczecin opracowanej przez p. Stefanię Wieland

* * *

Przebudowa pętli na Firlika

30 kwietnia zakończono przebudowę pętli przy ul. Firlika rozpoczętej 20 czerwca poprzedniego roku. Wybudowano perony i tor postojowy. Wymieniono również torowiska na pętli. Ułożono 773 metry bieżące torów w tym 74 metrów na rozjazdy. Pomiędzy torami ułożono płyty betonowe. Remont i modernizację pętli przeprowadzono siłami własnym tj. Wydziału Drogowego.

* * *

Tramwaje trójwagonowe


27 sierpnia wprowadzono do eksploatacji na linii "2" skład trójwagonowy typu 105N. Postanowiono również wprowadzić takie składy na trasy innych linii. Podyktowane to było szczupłością obsady motorniczych. W ten sposób próbowano zwiększyć przewozy mniejszą ilością obsługi.

* * *

Koniec przebudowy węzła


31 sierpnia nastąpił odbiór techniczny przebudowanego węzła komunikacyjnego Łady – Firlika – Dubois od głównego wykonawcy Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych. Prace przy przebudowie trwały od 14 listopada 1980 roku. Inwestycja obejmowała przebudowę torów i jezdni w ulicy Dubois oraz skrzyżowanie Łady – Dubois – Firlika wraz z instalacją świetlną uliczną i tramwajową. Dzięki temu powstał nowoczesny węzeł komunikacyjny w mieście. Również 16 listopada nastąpił odbiór zakończonej inwestycji przebudowy torowisk i jezdni na Al. Wojska Polskiego / na odcinku Curie – Skłodowskiej a Bogumiły /. Przebudowę rozpoczęto w lutym 1983 roku.

* * *

Modernizacja Centralnych Warsztatów

Oddane w 1968 roku Centralne Warsztaty zdążyły się zdekapitalizować przez 16 lat użytkowania. Konieczność modernizacji wynikła z rosnących zadań remontowych taboru tramwajowego i autobusowego. Mechanicy firmy pracowali w bardzo trudnych warunkach na nie przystosowanych stanowiskach warsztatowych do taboru tramwajowego typu 102N i 105N oraz autobusów "Ikarus". Modernizacja była również konieczna ze względu na zaprzestanie produkcji taboru typu "N" oraz brakiem części zamiennych. Postawiło to firmę w ciężkiej sytuacji.

Centralne Warsztaty były zmuszone do produkcji części zamiennych, modernizacji i napraw taboru. Tabor tramwajowy ulegał częstym awariom ze względu na zły stan torowisk w mieście. Poza tym warsztaty były w swoim układzie funkcjonalnym przystosowane do remontów bieżących i kapitalnych taboru typu "N" i "4N". Natomiast nie były przystosowane do napraw, konserwacji i modernizacji taboru tramwajowego typu 102N i 105N. Po kilkuletnich zabiegach o finanse na modernizację i rozbudowę Centralnych Warsztatów 15 listopada oddano plac pod inwestycję. Myślano również o remoncie kapitalnym zajezdni Niemierzyn. Niestety zabrakło na tą inwestycje pieniędzy.

* * *

Gospadarka firmy

Pod koniec tego roku w firmie było :
w Szczecinie :
– 11 linii tramwajowych o długości tras 104 km
– 36 linii autobusowych o długości tras 450 km
Stargard Szczeciński : 16 linii autobusowych o długości tras 128 km
Świnoujście :
– 8 linii autobusowych o długości tras 62 km
1 lutego uruchomiono linie "71" łączącą Os. Słoneczne przez centrum miasta i Niebuszewo do Os. Arkońskiego o długości przebiegu 16,4 km, tym samym likwidując linię "51bis".
– 17 sierpnia uruchomiono linie "79" na trasie Basen Górniczy, Śmierdnica, Jezierzyce o długości 18,8 km, a linie "72" skrócono o odcinek Śmierdnica – Jezierzyce jest to odcinek o długości 1,2 km.
– 1 lipca uruchomiono linie "106" jako linie stałą regularną obsługiwaną przez 1 autobus na trasie Police Rynek – Jasienica o długości trasy 13 km. Linia jeździła tylko w dni powszednie.

Na niektórych liniach autobusowych poczyniono korekty tras:
od 11 maja linie "52" wydłużono o 800 m do nowowybudowanej pętli przy ul. Marynarskiej.
18 czerwca z powodu zamknięcia ul. Walecznych zmieniono częściowo trasę linii "54" kierując ją przez ul. Struga i Jasną. Wydłużyło to trasę o 1,2 km, ale umożliwiono pasażerom dostanie się do zachodniej części Os. Słonecznego.
1 listopada częściowo zmieniono trasę linii "63" kierując ją w stronę Skolwina ulicami Inwalidzką, Plażową, Kamienną, Artyleryjską i Orłowską do ul. Stołczyńskiej.
Pod koniec roku na stanie firmy było 371 wagonów tramwajowych i 423 autobusy. Tabor tramwajowo – autobusowy przewiózł 295.054 tys. osób. Firma zatrudniała 3.889 osób.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.