Menu 1879-1929 Lata 20-40 XX wieku Lata 50–80 XX wieku |
Komunikacja miejska w 2012 roku* * * Tabor w zajezdni KlonowicaZestawienie taboru zakupionego, zezłomowanego, użytkowanego w leasingu finansowym i sprzedanego w latach 1999 - 2012. Dane pochodzą ze strony zajezdni Klonowica. Patrz tutaj * * * Modernizacja Zajezdni PogodnoTramwaje Szczecińskie w dniu 27 grudnia ogłosiły przetarg nieograniczony na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie obiektów Zajezdni Pogodno w ramach projektu pn. Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. * * * II część przetargu na system telematycznyZarząd Dróg i Transportu Miejskiego w dniu 21 grudnia zamieścił na stronie internetowej ogłoszenie o zamówieniu pn: "Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w aglomeracji szczecińskiej poprzez zastosowanie systemów telematycznych - etap II". * * * Przebudowa zatoki na Osiedlu KasztanowymZarząd Dróg i Transportu Miejskiego w dniu 3 grudnia ogłosił przetarg na wykonanie na zasadzie zaprojektuj i zbuduj zadania pn.:"Przebudowa zatoki komunikacji miejskiej wraz z oświetleniem w rejonie Osiedla Kasztanowego w Szczecinie". * * * Kolejne Tatry w SzczecinieW czwartek 22 listopada dotarła do Szczecina przegubowa Tatra KT4Dt. Jest to pierwszy wóz z zaplanowanych 42 pojazdów z firmy BVG z Berlina. Tramwaje Szczecińskie zawarły umowę na zakup tych wozów wycofywanych z ulic Berlina w środę 31 października. * * * Linia 60 przez 1 MajaLinia 60 z dniem 3 grudnia będzie kursować przez ulicę 1 Maja w związku z oddaniem pierwszego z 4 biurowców budowanego kompleksu biurowców Baltic Business Park. Docelowo w kompleksie ma pracować 1600 osób.
* * * Linia 70 do KamieńcaZarząd Dróg i Transportu Miejskiego 3 grudnia wydłuża linie 70 do Kamieńca. Do tej pory linia jeździła na trasie Urząd Miasta - Moczyły. Jednocześnie dodano dodatkowy przystanek "Jarowita" w kierunku na Kamieniec. Dodano również kurs przez Rosówek. Niżej nowa trasa.
* * * Stan taboru w SPPK na dzień 13 listopada 2012 rokuStan taboru na 13 listopada 2012 roku w zajezdni autobusowej w Policach. Dane tutaj * * * Stare autobusy do sprzedażySzczecińsko Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne skierowało do sprzedaży cztery pojazdy typu MAN. Są to pojazdy NL222 - 3016 (15 tys. + VAT), Ng312 - 749 (14 tys. + VAT), 752 (18 tys. + VAT) i 753 (14 tys. + VAT). * * * Dostawy autobusów MAN do Polic
* * * Młodzi kierowcy autobusów na startCentrum Szkolenia "Igielski" wraz ze SPA Klonowica i SPPK Police organizują szkolenie zgodnie z projektem "Młodzi kierowcy autobusów na start!". W jego ramach obędzie się bezpłatne szkolenie na kategorię D prawa jazdy. Udział mogą brać osoby w wieku 20-24 lata, pozostające bez pracy i mieszkające na terenie Szczecina lub powiatów: goleniowskiego, gryfińskiego, stargardzkiego, polickiego. * * * Linia 10 jako całodziennaZDiTM uruchomił w dniach 27 - 31 października, 1 i 2 listopada 2012 roku, w związku ze wzmożonymi przewozami pasażerskimi w rejon Cmentarza Centralnego linie 10 jako linie całodzienną. W normalnym czasie linia 10 kursuję jako linia szczytowa. * * * Ciąg dalszy prac torowych przy WawrzyniakaW związku z dalszym ciągiem prac torowych na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy, ul. Mickiewicza i ul. Wawrzyniaka, wstrzymany został w dniu 27.10.2012 ruch tramwajowy od pl. Kościuszki i ul. Jagiellońskiej przez al. Bohaterów Warszawy do ul. Mickiewicza.
* * * Wymiana krzyżownicyW związku z pracami torowymi na skrzyżowaniu aleii Bohaterów Warszawy, ulicy Mickiewicza i ulicy Wawrzyniaka, w dniach 20 - 21 października wstrzymany został ruch tramwajowy w ciągu ulicy Wawrzyniaka oraz od placu Kościuszki i ulicy Jagiellońskiej do Krzekowa. W zastępstwie linii tramwajowych będą jeździły autobusy linii 805 i 807.
* * * Buspas - czas teraźniejszy i plany na przyszłośćZDiTM przygotował opracowanie dotyczące buspasa wytyczonego na ulicy Energetyków i moście Długim jak również plany na przyszłość. * * * Skreślenia i przekazaniaZajezdnia Pogodno w dniu 1 października zdjęła ze stanu taboru wagony typu 105N o numerach 689 i 705 oraz wagon tatra T6A2D o numerze 230. Pogodno przekazało również do zajezdni Golęcin w dniu 8 października wagon tatra T6A2D o numerze 229
. * * * Debiut 105N/S/HF10AC - moderusa12 października zadebiutował w ruchu liniowym skład 105N/S/HF10AC 505+506 obsługując linie 5 brygadą 6, a 16 października skład wagonów 507+508 jeżdżący na linii 8. Skład 509+510 w dniu 20 grudnia został przekazany do eksploatacji. * * * Remont torowiskaTramwaje Szczecińskie wybrały konsorcjum firm TOR-KAR-SSON Sp. z o.o. sp.k. z Elbląga oraz Przedsiębiorstwa TOR-KAR-SSON Zbigniew Kargul z Warszawy. * * * Dzień otwarty zajezdni Pogodno22 września w (godz. 10:00 - 13:00) będzie dniem otwartym zajezdni tramwajowej Pogodno znajdującej się przy al. Wojska Polskiego 200. * * * Zdjęcia z obchodów 115 rocznicy
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* * *
Schematy sieci tramwajowej, autobusowej i autobusowej nocnej ważne od 3 września 2012 roku. tramwaje, autobusy nocne, autobusy dzienne.
* * *
Od września w ramach usprawnień zmienia się system tzw. biletu weekendowego. Jak do tej pory, przysługiwał on rodzicom z jednym dzieckiem, które miało mniej niż 16 lat, teraz może mieć do 18 lat. Kolejną zmianom jest to, że jeśli przed sobotą lub po niedzieli wypada dzień świąteczny, to bilet weekendowy uprawnia także do jazdy tego dnia.
Kolejnym usprawnieniem będzie wprowadzenie tzw. Szczecińskiej Karty Rodzinnej, która będzie uprawniała do
zniżek na bilety okresowe (miesięczne i trzymiesięczne). Zniżki będą uzależnione od liczby dzieci w rodzinie. Na drugie dziecko przysługuje ulga 55 proc., na każde następne kolejne o 10 proc. większa.
O wydanie karty (SKR) ubiegać mogą się rodzice, jak również opiekunowie prawni z co najmniej dwójką dzieci (do 18 lat, a jak kontynuują naukę - do 24 lat). Wnioski trzeba składać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta.
Czas oczekiwania na wydanie karty do 10 dni. Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej urzędu. Wnioski trzeba złożyć osobiście dołączając do nich zdjęcia (legitymacyjne) osób, które mają otrzymać kartę (należy się każdemu członkowi rodziny).
Jednocześnie od września zniżki obejmą również dzieci w żłobkach oraz rodziny które mają dzieci w żłobkach i przedszkolach. Szczecińska Karta Rodzinna umożliwia bezpłatne udostępnienia podręczników szkolnych z bibliotek dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.
W dniu 28 września uruchomiono również kasę biletową ZDiTM w budynku Urzędu Miasta - w pomieszczeniu po byłym ksero.
Kasa czynna będzie w godzinach urzędowania magistratu.
* * *
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego 3 września skieruję linie 70 do miejscowości Moczyły. Do tej pory linia jeździła na trasie Urząd Miasta - Dworzec Główny. Linia będzie kursowała w dni powszednie w godzinach 5-17. Niżej nowa trasa.
Linia |
Trasa |
70 |
URZĄD MIASTA – al. Jana Pawła II – Piłsudskiego – Matejki – Małopolska – Starzyńskiego – Szczerbcowa – Wały Chrobrego – (TAM: Zygmunta Starego – Henryka Pobożnego – Małopolska – Komandorska) – (Z POWROTEM: Wawelska - Admiralska) - Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – DWORZEC GŁÓWNY - Kolumba - Tama Pomorzańska - Szczawiowa -ELEKTROWNIA POMORZANY - Szczawiowa - Ustowska - Ustowo - Kurów - Siadło Dolne - Siadło Górne - Kołbaskowo - MOCZYŁY |
* * *
Stan taboru na 9 sierpnia 2012 roku w zajezdnii Klonowica. Dane techniczne i zdjęcia ze strony SPA "Klonowica". Więcej tutaj
* * *
Spółka autobusowa na Klonowica ogłosiła przetarg w dniu 12 lipca na sprzedaż 4 wysłużonych autobusów marki VOLVO, które po Szczecinie jeździły od 17 lat.
Dane techniczne:
- typ B10MA
- rok produkcji: 1995
- średni przebieg: 1.286.550km
- silnik: Volvo THD 102KB
- norma czystości spalin: EURO1
- pojemność: 9,6dm3
- moc: 210kW/287kM
- skrzynia biegów: ZF 4HP 590
Oferty na kupno tych pojazdów można składać do dnia 31.07.2012 roku na adres spółki telefonicznie lub elektronicznie.
Spółka 11 lipca pozbyła się również 4 autobusów marki VOLVO typu B10L z 1997 roku zakupionych w Berlinie. Miały one w Szczecinie numery taborowe 1708, 1709, 1710, 1711.
Dane techniczne:
- przebieg (średni) – 842700 km
- silnik – Volvo DH 10
- norma czystości spalin – EURO 2
- pojemność – 9,6 dm³
- moc – 180 kW/245 kM
- skrzynia biegów - Voith Diwa 863.3
- układ drzwi – 2-2-2
- długość autobusu – 12 m
* * *
Na stronie Tramwajów Szczecińskich w dniu 4 lipca ukazało się ogłoszenie o rozeznaniu w sprawie zakupu dalszych wozów tramwajowych tatra KT4Dt - przegubowych. Wozy te nie mogą być starsze niż 15 -27 lat, muszą jeździć co najmniej 10 lat bez kapitalnego remontu. Wagony muszą być przystosowane do współczesnych warunków obsługi pasażera i być po modernizacji.
Tramwaje Szczecińskie planują zakup 45 wagonów tego typu z gotowością dostawy w IV kwartale tego roku. Spółka oczekuje na propozycje do 18 lipca.
Zakup tych tramwajów pozwoli spółce na złomowanie 94 wagonów typu 105 i 105Na wyprodukowanych w chorzowskim Konstalu w latach 1975-1992 a będących na stanie firmy.
* * *
Jak podaje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta, kierowcy miejskich autobusów zostaną przeszkoleni w zakresie przewozu osób niepełnosprawnych.
Pierwsze, szkolenie odbędzie się w środę 4 lipca w godzinach 9 - 13 w siedzibie Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Klonowica". Początkowo weźmie w nim udział 12 kierowców, na co dzień pracujących w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Autobusowym "Klonowica" i "Dąbie".
Zajęcia będą podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej uczestnicy szkolenia poznają największe problemy, jakie spotykają osoby niepełnosprawne ruchowo, niedowidzące czy niewidome podczas poruszania się po mieście czy w kontakcie z transportem publicznym.
W części praktycznej kierowcy nauczą się, w jaki sposób pomagać osobom niepełnosprawnym we wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów, w jaki sposób należy podjeżdżać do przystanków.
Organizatorem szkolenia są Fundacja Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych "Hussar", Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski, Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni, Urząd Miasta Szczecin, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" i Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie".
* * *
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta nr XIX/529/12 z dnia 4 czerwca 2012 zmieniono uchwałę w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalne transportu miejskiego oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów.
Radni miejscy zmienili zapisy § 9 uchwały nr XXIX/736/08 z dnia 5 grudnia 2008, dopisując do niniejszego paragrafu - pkt 21 o brzmieniu "członkowie zarządów jednostek pomocniczych Miasta (osiedli) na podstawie legitymacji Radnego Osiedla pełniącego funkcję: Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego, Sekretarza, Skarbnika lub Członka Zarządu". Jednym słowem radni osiedlowi Rad Osiedli będą jeździli za darmo.
* * *
1 lipca znowu wyjedzie na ulice miasta tramwaj linii turystycznej 0. Kursować będzie na trasie: Dworzec Główny - Kolumba - Nabrzeże Wieleckie - Wyszyńskiego - Brama Portowa - plac Żołnierza Polskiego - Matejki - plac Rodła - plac Szarych Szeregów - aleja Piastów - Jagiellońska - aleja Bohaterów Warszawy - Wawrzyniaka - aleja Wojska Polskiego - plac Szarych Szeregów - aleja Piastów - plac Kościuszki - aleja Piastów - aleja Powstańców Wlkp. - Pomorzany - Smolańska - Chmielewskiego - Kolumba - Dworzec Główny.
Na linii 0 obowiązują wyłącznie bilety turystyczne wyemitowane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w cenie 3,50 zł (normalny) i 2,50 zł (ulgowy). Bilety będzie można nabyć w tramwaju linii turystycznej.
Do przejazdów bezpłatnych uprawnione są wyłącznie dzieci do lat 4, podróżujące pod opieką rodziców lub opiekunów, na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka. Do korzystania z biletów ulgowych uprawnione są wyłącznie dzieci w wieku od 4 do 10 lat, na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka. Więcej informacji w ulotce
* * *
Z powodu rozpoczynającego się VI etapu przebudowy Bramy Portowej od dnia 2 lipca tramwaje linii 1 i 9 będą jeździły jako linie okólne. Linia 1 z Głębokiego przez plac Rodła, Żołnierza, Bramę Portową, plac Kościuszki do Głębokiego, a linia 9 z Głębokiego przez plac Kościuszki, Bramę Portową, plac Żołnierza, Rodła (przez Matejki) do Głębokiego.
Linia |
Trasa |
1 |
GŁĘBOKIE – Aleja Wojska Polskiego – Plac Szarych Szeregów – Piłsudskiego – Plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – Plac Rodła – Matejki – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości – Brama Portowa – Plac Zwycięstwa – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Aleja Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – Aleja Wojska Polskiego – GŁĘBOKIE |
Linia |
Trasa |
9 |
GŁĘBOKIE – Aleja Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Aleja Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Plac Brama Portowa – Aleja Niepodległości – Plac Żołnierza Polskiego – Matejki – Plac Rodła – Piłsudskiego – Plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – Plac Sprzymierzonych – Aleja Wojska Polskiego – GŁĘBOKIE |
* * *
Urząd Miasta w dniu 12 czerwca zamieścił ogłoszenie o przetargu na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy budowie I etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Termin składania ofert do 20 sierpnia do godziny 10. Inżynier ma czuwać nad pracami budowlanymi od listopada tego roku do końca 2014 roku.
SST ma połączyć prawobrzeże z centrum miasta. Docelowo SST ma dojeżdżać do Kijewa, gdzie będzie stacja końcowa. Pasażerowie jadący ze śródmieścia nie będą musieli przesiadać się. Od Basenu Górniczego do ulicy Turkusowej przedłużone zostaną tory.
* * *
Na teren spółki autobusowej Klonowica w dniu 12 czerwca dotarły autobusy marki Solaris z przetargu ogłoszonego w listopadzie 2011 roku. Są to:
• autobus SU 10 - 1210 - vin SUU241103CB010895 - nr.rej ZS1210X,
• autobus SU 10 - 1211 - vin SUU241103CB010896 - nr.rej ZS1211X,
• autobus SU 12 - 1247 - vin SUU241161CB010889 - nr.rej ZS1247X,
• autobus SU 12 - 1248 - vin SUU241161CB010890 - nr.rej ZS1248X,
• autobus SU 12 - 1249 - vin SUU241161CB010891 - nr.rej ZS1249X,
• autobus SU 18 - 1297 - vin SUU341211CB010892 - nr.rej ZS1297X,
• autobus SU 18 - 1298 - vin SUU341211CB010893 - nr.rej ZS1298X,
• autobus SU 18 - 1299 - vin SUU341211CB010894 - nr.rej ZS1299X.
We wszystkich zamówionych autobusach zamontowano stojaki na rowery przy automacie do sprzedaży biletów. Nie wiem, czy jest to najszczęśliwsze miejsce. W autobusach SU 10 jest inny rozstaw siedzeń dla pasażerów i tradycyjnie już wspomniany automat do sprzedaży biletów, monitoring i elektroniczny termometr obrazujący trasę przejazdu.
* * *
Z dniem 2 lipca Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wprowadza letni rozkład jazdy na linii 88 kursującej na trasie C.H. STER - Okulickiego - STOBNO STACJA. Linia obsługiwana będzie dwoma brygadami - 1 brygadą całodzienną a 2 szczytową w dni powszednie.
* * *
Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" organizuje w dniu 16 czerwca w godzinach 9.00 - 14.00 tzw. dzień otwarty na który serdecznie zaprasza.
Dzień otwarty będzie okazją dla mieszkańców Szczecina do zapoznania się z firmą, która świadczy usługi przewozowe właśnie na rzecz mieszkańców. Firma przygotowała dla zwiedzających następujące atrakcje, takie jak:
• pokaz autobusów,
• pokaz nowo zakupionych pojazdów,
• ekspozycja eksploatowanych autobusów MAN, VOLVO, SOLARIS, JELCZ, AUTOSAN,
• przejazd autobusem przez myjnie i zwiedzanie zaplecza technicznego,
• i wiele innych atrakcji.
* * *
Reaktywacja linii 10, która została zawieszono we wrześniu 1992 roku, nastąpi 8 czerwca i będzie jeździła na trasie Gumieńce - Plac Rodła. Początkowo z oznaczeniem jako linia 8Bis, a od 3 września jako 10. W obydwu przypadkach linie obsługuje zajezdnia Pogodno czterema brygadami szczytowym.
Jednocześnie przy piątym etapie przebudowy węzła Brama Portowa od 7 czerwca (przedłużono termin prac IV etapu o 3 dni ze względu na niedostarczenie krzyżownic przez fabrykę) zmienią trasy linie
• linia 3 Dworzec Niebuszewo – Wyszyńskiego – Pomorzany,
• linia 9 Głębokie – Brama Portowa – Plac Rodła.
Linia |
Trasa |
10 |
GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Niepodległości – Wyzwolenia – PLAC RODŁA (z powrotem – Matejki – Plac Hołdu Pruskiego – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości) |
Linia |
Trasa |
9 |
GŁĘBOKIE – Aleja Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Aleja Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Plac Brama Portowa – Aleja Niepodległości – Plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – PLAC RODŁA (z powrotem – Matejki – Plac Hołdu Pruskiego – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości) |
Linia |
Trasa |
8bis |
GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Niepodległości – Wyzwolenia – PLAC RODŁA (z powrotem – Matejki – Plac Hołdu Pruskiego – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości) |
Linia |
Trasa |
3 | POMORZANY – Smolańska – Chmielewskiego – Kolumba – Nab. Weleckie – Wyszyńskiego – Plac Brama Portowa – Aleja Niepodległości – Plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Plac Rodła – Rondo Giedrojcia – Kołłątaja – Plac Sybiraków – Asnyka – Orzeszkowej – DWORZEC NIEBUSZEWO |
* * *
W poniedziałek 21 maja rozpocznie się czwarty etap prac związanych z modernizacją układu torowego na Bramie Portowej w związku z tym linia 9 zmieni trasę przejazdu z Głębokiego na Pomorzany przez Kolumba.
Linia |
Trasa |
9 |
Pomorzany – Smolańska – Tama Pomorzańska – Kolumba – Wyszyńskiego – Brama Portowa – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Boh. Warszawy – Wawrzyniaka – Plac Gałczyńskiego – Aleja Wojska Polskiego – Głębokie |
* * *
Stan taboru na 5 czerwca 2012 roku w zajezdnii Klonowica. Dane techniczne i zdjęcia ze strony SPA "Klonowica". Więcej tutaj
* * *
Z powodu trwającej przebudowy ul. Struga i budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Pomorskiej, Zwierzynieckiej i Struga, od 21 maja na okres 2 miesięcy ZDiTM wprowadził zmiany w kursowaniu komunikacji autobusowej na prawobrzeżu.
• autobusy linii 54 kursują wyłącznie na trasie Basen Górniczy – Kijewo, wg obecnie obowiązującej częstotliwości.
• uruchomiono zastępcza linie autobusowa 854 kursująca na trasie:
Basen Górniczy – Most Pionierów Miasta Szczecina – Leszczynowa – Batalionów Chłopskich – Gryfińska – Krzywoń – Gierczak – Racławicka – Stacyjna – Pomorska – Zakłady Mięsne.
Linia |
Trasa |
854 | Basen Górniczy – Most Pionierów Miasta Szczecina – Leszczynowa – Batalionów Chłopskich – Gryfińska – Krzywoń – Gierczak – Racławicka – Stacyjna – Pomorska – Zakłady Mięsne |
* * *
Przez najbliższe dwa tygodnie mieszkańcy Szczecina znów będą mieli okazję podróżować autobusem hybrydowym informuje Urząd Miasta.
W środę 16 maja testy w Szczecinie rozpoczął niskopodłogowy 12 metrowy autobus hybrydowy marki Solaris. Pojazd trafił do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie", gdzie będzie testowany na liniach 64, 65, 71, 79.
Następnie testy Solarisa zaplanowane zostały na trasach obsługiwanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica". Autobus zobaczymy m.in. na liniach - 24 maja - 87 (popołudniu), 25 maja - 59, 26 maja - 75, 27 maja - 87, 28 maja - 76, 29 maja - 58, 30 maja - 70.
Autobusy hybrydowe mają dwa silniki: elektryczny i spalinowy. Ten pierwszy wykorzystywany jest przy ruszaniu oraz przy jeździe z niewielką prędkością. Pozwala to zaoszczędzić paliwo. Autobus jest też znacznie bardziej cichy od pojazdu z tradycyjnym napędem.
W przyszłym roku szczecinianie będą mogli na co dzień podróżować autobusami hybrydowymi. Przetarg na zakup trzech takich autobusów ogłosiło SPA Dąbie.
* * * * *
Niestety hybryd nie będzie, spółka w Dąbiu unieważniła przetarg na dostawę tych autobusów. Powodem było niezłożenie żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu - oferta Solarisa zawierała znaczące błędy w obliczeniu ceny.
* * *
Dzięki współpracy STMKM, Urzędu Miasta Szczecin i przewoźników w ramach projektu jednolitego oznakowania komunikacji miejskiej zostały opracowane nowe tzw. termometry kierunkowe, które obrazują żerom na jakim przystanku i w jakiej dzielnicy (osiedlu) się znajdują.
W niedługim czasie "termometry" pojawią się w autobusach na Klonowica. Oznakowane zostaną takie linie jak linia A, B, 63, 83, 88 i linie nocne jak 521, 525, 529.
|
|
|
|
|
|
|
* * *
Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" ogłosiło w dniu 24 kwietnia przetarg na dostawę trzech fabrycznie nowych autobusów solowych o napędzie hybrydowym. Dostawa przewidziana jest między 15 a 30 stycznia 2013. Otwarcie ofert nastąpi 11 czerwca.
* * * * *
W SPA Dąbie dokonano 11 czerwca otwarcia ofert w przetargu na dostawę trzech hybrydowych autobusów niskopodłogowych. Ofertę złożył tylko Solaris, który zaoferował autobusy za cenę 5,516 mln zł brutto. Dąbie może przeznaczyć na zamówienie kwotę 4,243 mln zł brutto. Prawdopodobnie przetarg zostanie unieważniony bo wpłynęła tylko jedna oferta.
* * *
Od 12 kwietnia na trasy obsługiwane przez zajezdnię Klonowica w ramach testów jeździ autobus VOLVO 7700 Hybrid. Jest miejskim autobusem całkowicie niskopodłogowym. Pojazd powstał na przełomie lat 2003/2004. Jest autobusem trzeciej generacji produkowanym w fabryce Volvo we Wrocławiu w dwóch odmianach: dwunastometrowej oraz osiemnastometrowej. W ramach testów będzie obsługiwał linie 59, 75 i 87.
Hybryda testowana była również od 30 marca na trasach linii 64, 65 i 71 obsługiwanych przez zajezdnię Dąbie.
* * *
Spółka autobusowa Dąbie w dniu 5 kwietnia ogłosiła przetarg na dostawę 13 automatów do sprzedaży biletów w jej autobusach. Automaty mają być dostarczone w sierpniu tego roku.
* * *
W październiku i listopadzie 2011 spółka Trako na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego przeprowadziła pomiary potoków pasażerskich. Dokładnie liczono wszystkich wsiadających i wysiadających pasażerów. Badań nie przeprowadzano w poniedziałki i piątki ze względu na niestandardowe potoki występujące w te dni.
W dni robocze najwięcej pasażerów przewożą następujące linie tramwajowe:
• 12 (29,6 tys.)
• 7 (27,5 tys.),
• 8 Bis (3,3 tys.)
• 1 (9,2 tys.).
Linie autobusowe zwykłe - najwięcej pasażerów korzysta z:
• linii 75 (26,8 tys.) i 107 (23 tys.),
• a najmniej z linii 110 (212) i 111 (236).
W przypadku linii autobusowych pospiesznych najwięcej pasażerów przewożą:
• linie A (11,9 tys.) i B (9,1 tys.),
• a najmniej linie G (678) i F (827).
W poszczególnych rodzajach linii najbardziej obciążone kursy występują na liniach
• 12 (91,5% wykorzystania miejsc w pojeździe) i 4 (89,2%), 81 (142,5%) i 54 (130,6%) oraz A (91,3%) i D (88,2%).
W soboty największym zainteresowaniem cieszą się linie tramwajowe
• 12 (16,1 tys.) i 11 (14,7 tys.),
• a najmniejszym - 1 (3,9 tys.) i 9 (6,8 tys.).
W przypadku najczęściej wykorzystywanych linii autobusowych zwykłych wynik jest identyczny, jak w dni robocze. Są to linie 75 (15,7 tys.) i 107 (15,6 tys.). Najmniej pasażerów jeździ natomiast liniami 76 (324) i 83 (550).
Dla linii autobusowych pospiesznych wyniki są następujące: linia A - 7,1 tys., linia B - 6,7 tys., linia C - 1,5 tys. Najbardziej obciążone kursy są na liniach 8 (75% zajętych miejsc w pojeździe) i 1 (63,2%), 52 (122,9%) i 63 (88,2%) oraz A (75,6%) i B (67,7%).
W niedziele najwięcej pasażerów korzysta z linii tramwajowych
• 8 (11,1 tys.) i 12 (10,7 tys.),
• a najmniej z linii 1 (3 tys.) i 9 (5,7 tys.).
Pośród linii autobusowych zwykłych liderzy nie zmienili się - są to linie 75 (12,9 tys.) i 107 (10 tys.). Najmniej oblegane linie to 76 (301) i 82 (348).
Wyniki dla linii pospiesznych: linia A - 5,2 tys., linia B - 4,9 tys., linia C - 875.
Najbardziej napełnione pojazdy kursują na liniach 3 (93,7%) i 8 (70%), 67 (89%) i 63 (81,2%) oraz B (53,5%) i A (47,2%).
Średniorocznie tramwaje przewożą 56,304 mln pasażerów, autobusy linii zwykłych 63,472 mln pasażerów, a autobusy linii pospiesznych 8,148 mln pasażerów, co daje w sumie 127,924 mln przejazdów rocznie w całej sieci komunikacyjnej.
Najwięcej pasażerów wsiada do pojazdów komunikacji miejskiej w dzień roboczy w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego, tj. pomiędzy godzinami 14 a 17 (122,8 tys.). Szczyt poranny trwa krócej - między godzinami 7 a 8 (38,6 tys. pasażerów). W soboty wzmożone przejazdy można zaobserwować w godzinach 9-18 (15-23 tys. pasażerów w każdej godzinie), natomiast w niedziele okres ten ulega opóźnieniu o około godzinę (11-17 tys. pasażerów każdej godziny).
Najpopularniejsze przystanki pod względem wymiany pasażerów w dni robocze: "Plac Rodła" (55,8 tys.), "Plac Kościuszki" (43,6 tys.), "Basen Górniczy" (41,6 tys.), "Kołłątaja" (40,2 tys.), "Wyszyńskiego" (32,2 tys.) i "Brama Portowa" (28,1 tys.). W soboty i niedziele również te przystanki są najpopularniejsze: "Plac Rodła" - 32,9 tys. w soboty i 22,5 tys. w niedziele; "Kołłątaja" - 25 tys. i 15,2 tys.; "Basen Górniczy" - 23,9 tys. i 16,6 tys.; "Plac Kościuszki" - 22,1 tys. i 17 tys.; "Wyszyńskiego" - 16,7 tys. i 13,2 tys.; "Brama Portowa" - 14,8 tys. i 11,4 tys.
* * *
Spółka autobusowa w Policach w dniu 2 kwietnia ogłosiła przetarg na dostawę czterech fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych - jednego MAXI i trzech przegubowych. Dostawa pojazdów przewidziana w październiku i listopadzie br. Kryteria ocen to: cena (85%) i warunki techniczno-eksploatacyjne (15%). Otwarcie ofert ma nastąpić 11 maja.
* * * * * *
11 maja otwarto oferty na dostawę 4 autobusów niskopodłogowych. Złożyło je trzech producentów autobusów tj Solaris, który zaoferował pojazdy za cenę 5,058 mln zł brutto, firma Lider Trading & Blue Line oferująca autobusy marki Solbus za cenę 4,622 mln zł brutto i MAN dostawę autobusów za cenę 5,158 mln zł brutto.
* * *
Tramwaje Szczecińskie w dniu 29 marca ogłosiły przetarg na remont torowiska i sieci trakcyjnej na pętli w Lasie Arkońskim.
Zgodnie z projektem, układ torowy pętli nie zostanie rozbudowany o elementy umożliwiające przedłużenie linii tramwajowej do alei Wojska Polskiego. Pętla wciąż miała będzie trzy tory. Na zrealizowanie prac wykonawca będzie miał 60 dni od momentu podpisania umowy. Oferty zostaną otwarte 16 kwietnia.
* * * * * *
Po rozpatrzeniu przetargu i wybraniu wykonawcy w dniu 22 maja rozpoczęła się modernizacja pętli w Lesie Arkońskim. Wykonawcą prac jest firma ZUE z Krakowa, na realizację ma czas do połowy lipca. Wykonawca nie tylko wyremontuje torowisko i słupy trakcyjne, ale i uporządkuje infrastrukturę wokół. Koszt inwestycji to ok. 3,3 miliona.
* * *
Po 42 latach od ostatniego remontu węzła "Brama Portowa" zostanie przeprowadzony kolejny - modernizacyjny. Zostanie przeprowadzony remont układu torowisk na węźle. Rozpocznie się 14 kwietnia. Jednocześnie wg zapowiedzi Zarządu Dróg ma zostać ponownie uruchomiona - po 20 latach nieobecności na szczecińskich torach - linia 10, która ma zastąpić linie 8bis, co pozwoliłoby na bezpośrednie połączenie Gumieniec z placem Rodła.
Ostatnie badania potoków pasażerskich wykazały, że jest potrzeba uruchomienia tego połączenia. Brygady na tej linii miałyby kursować co 12 minut w godzinach szczytu. Stanie się to, po tym jak najpierw zostaną przeprowadzone testy, a badania wykażą, jakie jest zainteresowanie pasażerów. Jeśli okaże się, że jest spore, zostanie wprowadzona na stałe w obieg komunikacyjny miasta. Poprzednio "dziesiątka" kursowała na trasie Gocław - Potulicka, ale ze względu na małe zainteresowanie pasażerów linię zawieszono.
Pierwszy etap remontu (13 - 30 kwietnia) "Brama Portowa" rozpocznie się na odcinku Wyszyńskiego (od ulicy Herberta). Zostanie wstrzymany ruch tramwajowy linii 2, 7 , 8 w kierunku Basenu Górniczego. W miejsce linii tramwajowych trasę będą obsługiwały autobusy linii 807 obsługiwane przez zajezdnie Dąbie i Klonowica.
Tramwaje linii 2, 7 i 8 zostaną skierowane ze swoich końcówek na pętle na Potulickiej
Etap II: obowiązywał będzie pomiędzy 1 a 14 maja - roboty torowe oraz drogowe obejmować będą wlot od strony ul. Wyszyńskiego oraz wlot od strony placu Zwycięstwa. Dalej nie będą jeździć tramwaje w kierunku Basenu Górniczego i do Turzyna. Za tramwaj będą jeździć autobusy pomiędzy Bramą Portową a Basenem Górniczym oraz pomiędzy Gumieńcami a Basenem Górniczym. Są to linie 807 i 808.
• linie tramwajowe 2 Dworzec Niebuszewo – Potulicka,
• 7 Krzekowo – Plac Rodła – Potulicka,
• 9 Głębokie – Piastów – Pomorzany
• a linie 8, 8BIS będą zawieszone.
Etap III: prace wykonywane będą pomiędzy 14 a 20 maja - roboty torowe oraz drogowe obejmować będą wlot od strony al. Niepodległości, wlot od strony placu Zwycięstwa oraz centralną część skrzyżowania.
W całości wstrzymany będzie ruch tramwajowy w rejonie Bramy Portowej. Uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Bramą Portową a Basenem Górniczym oraz pomiędzy Gumieńcami a Basenem Górniczym oraz Placem Rodła a Potulicką i Dworcem Głównym.
Tramwaje i autobusy zastępcze będą kursowały na niżej podanych trasach:
• linia 1 Głębokie – Ludowa,
• linia 9 Głębokie – Piastów – Pomorzany,
• linie 2, 3, 4, 7, 8, 8BIS będą zawieszone,
• linia zastępcza 801 Plac Rodła – Potulicka,
• linia zastępcza 807 Basen Górniczy – Plac Rodła,
• linia zastępcza 808 Basen Górniczy – Gumieńce,
• linia zastępcza 823 Plac Rodła – Dworzec Główny,
Etap IV: prace mają być wykonane w dniach 21 maja - 3 czerwca - roboty torowe wykonywane będą na wlocie od strony al. Niepodległości a drogowe wykonywane będą na al. Niepodległości i ul. Wyszyńskiego. Autobusy komunikacji miejskiej jadące od strony ul. Wyszyńskiego do placu Zwycięstwa i placu Rodła korzystać będą z nowego pasa autobusowo – tramwajowego.
Zostaje uruchomiony ruch tramwajowy w kierunku Placu Zwycięstwa - Wyszyńskiego. Utrzymana zostanie zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Placem Rodła a Potulicką i Dworcem Głównym.
Tramwaje i autobusy kursują na następujących trasach:
• linia 1 Głębokie – Ludowa,
• linia 9 Głębokie – Kolumba – Pomorzany,
• linie 2, 3, 4, 8BIS dalej zawieszone,
• linia 801 Plac Rodła – Potulicka,
• linia 823 Plac Rodła – Dworzec Główny.
Etap V prace mają być przeprowadzone pomiędzy 3 czerwca a 1 lipca - w trakcie prowadzenia robót na Bramie Portowej będzie funkcjonowała już nowo wybudowana sygnalizacja świetlna.
Roboty torowo - drogowe obejmować będą wlot ul. Dworcowej. Ogólnodostępny ruch przez skrzyżowanie utrzymany będzie na prawoskręcie od strony placu Żołnierza w kierunku placu Zwycięstwa wzdłuż ulicy Wyszyńskiego w kierunku placu Zwycięstwa oraz na prawoskręcie od ul. Wyszyńskiego do al. Niepodległości.
Wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w ciągu ulicy Dworcowej, linia tramwajowa 3 będzie kursować zmienioną trasą przez ulicę Wyszyńskiego.
Tramwaje zostaną skierowane na następujące trasy:
• linia 3 Dworzec Niebuszewo – Wyszyńskiego – Pomorzany,
• linia 9 Głębokie – Plac Rodła,
• linia 10 Gumieńce – Plac Rodła.
Etap VI prace potrwają pomiędzy 1 a 28 lipca - roboty drogowo - torowe obejmować będą odcinek al. Niepodległości od ul. Wyszyńskiego do Dworcowej, ul. Dworcową i al. 3 Maja. Na kierunku od placu Zwycięstwa do ul. Wyszyńskiego zostanie wykonany tymczasowy przejazd przez plac budowy. Ogólnodostępny ruch przez skrzyżowanie utrzymany będzie na prawoskręcie od strony placu Żołnierza w kierunku placu Zwycięstwa wzdłuż ulicy Wyszyńskiego w kierunku placu Zwycięstwa oraz na prawoskręcie od ul. Wyszyńskiego do al. Niepodległości.
Wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w ciągu ulicy Dworcowej oraz Potulickiej. Linia tramwajowa 3 będzie kursować zmienioną trasą przez ulicę Wyszyńskiego.
Tramwaje i autobusy zastępcze będą kursować na niżej wymienionych trasach:
• linie 1, 9 Głębokie – Plac Rodła – Brama Portowa – Plac Kościuszki – Głębokie,
• linia 3 Dworzec Niebuszewo – Wyszyńskiego – Pomorzany,
• linia 801 Brama Portowa – Potulicka.
Linia |
Trasa |
2 |
Potulicka – Potulicka – Narutowicza – 3-go Maja – Brama Portowa – Niepodległości – Pl. Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Pl. Rodła – Wyzwolenia –Kołłątaja – Asnyka – Dworzec Niebuszewo |
Linia |
Trasa |
7 |
Potulicka – Potulicka – Narutowicza – 3-go Maja – Brama Portowa – Krzywoustego – Boh. Warszawy – Mickiewicza – Żołnierska – Krzekowo |
Linia |
Trasa |
8 |
Potulicka – Potulicka – Narutowicza – 3-go Maja – Brama Portowa – Krzywoustego – Sikorskiego – Ku Słońcu – Kwiatowa – Gumieńce |
Linia |
Trasa |
807 | Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy |
Linia |
Trasa |
2 |
Potulicka – Potulicka – Narutowicza – 3-go Maja – Brama Portowa – Niepodległości – Pl. Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Pl. Rodła – Wyzwolenia –Kołłątaja – Asnyka – Dworzec Niebuszewo |
Linia |
Trasa |
7 |
Potulicka – Potulicka – Narutowicza – 3-go Maja – Brama Portowa – Niepodległości – Plac Żołnierza – Plac Rodła – Plac Grunwaldzki – Plac Szarych Szeregów – Piastów – Boh. Warszawy – Mickiewicza – Żołnierska – Krzekowo |
Linia |
Trasa |
9 |
Pomorzany – Frysztacka – Powstańców Wlkp. – Piastów – Plac Kościuszki – Piastów – Boh. Warszawy – Wawrzyniaka – Plac Gałczyńskiego – Aleja Wojska Polskiego – Głębokie |
Linia |
Trasa |
807 | Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy |
Linia |
Trasa |
808 | Gumieńce – Kwiatowa – Ku Słońcu – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy |
Linia |
Trasa |
801 | Potulicka – Narutowicza – 3 Maja – Brama Portowa – Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Plac Rodła |
Linia |
Trasa |
807 | Plac Rodła – Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy |
Linia |
Trasa |
808 | Gumieńce – Kwiatowa – Ku Słońcu – Sikorskiego – Plac Kościuszki – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Basen Górniczy |
Linia |
Trasa |
823 | Dworzec Główny – plac Tobrucki – Dworcowa – Brama Portowa – Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Plac Rodła |
Linia |
Trasa |
801 | Potulicka – Narutowicza – 3 Maja – Brama Portowa – Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Plac Rodła |
Linia |
Trasa |
823 | Dworzec Główny – plac Tobrucki – Dworcowa – Brama Portowa – Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – Wyzwolenia – Plac Rodła |
* * *
Dzięki współpracy STMKM, Urzędu Miasta Szczecin i przewoźników w ramach projektu jednolitego oznakowania komunikacji miejskiej zostały opracowane nowe tzw. termometry kierunkowe, które obrazują żerom na jakim przystanku i w jakiej dzielnicy (osiedlu) się znajdują.
Tablice wykonano w barwach "pływających ogrodów". Przystosowano je również dla turystów odwiedzających Szczecin - język angielski i niemiecki. Tablice na razie przygotowano dla brygad linii 63 i 107. Jest to pierwsza część większego projektu.
* * *
Pani Elżbieta Ostatek od dnia 6 marca pełni obowiązki dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Pani Ostatek zastąpiła odwołanego szefa ZDiTM Pawła Tarczyńskiego - poinformował Urząd Miasta.
* * *
Cennik opłat za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, obowiązujący od dnia 1 marca 2012 roku. Podstawa prawna: Uchwała nr XIV/331/11 rady Miasta Szczecina z dnia 19 grudnia 2011 roku. Więcej tutaj
* * *
Schematy sieci tramwajowej, autobusowej i autobusowej nocnej ważne od 1 lutego 2012 roku.
schemat tramwajowy, schemat autobusowy nocny, schemat autobusowy.
* * *
W dniu 31 stycznia do siedziby Tramwajów Szczecińskich dotarło kolejne pudło wraz z wózkami jezdnymi. Jest to wóz motorowy do modernizowanego składu. Modernizacja wykonywana jest przez pracowników spółki. Pudło wagonu jest trzydrzwiowe. Wagon zostanie wyposażony w siedzenia, elektronikę, kasowniki i informacje pasażerską. Pomalowany został w szczecińskie barwy.
• w dniu 1 lutego dojechało pudło "Moderusa" stanowiące zestaw składu. Będzie to doczepa.
• dniu 6 lutego dostawa kolejnego "Moderusa" - wagon z zabudowaną kabiną motorniczego.
• dniu 7 lutego dostawa kolejnego "Moderusa" - wagon doczepa.
• dniu 12 marca dostawa kolejnego "Moderusa" - wagon doczepa.
• dniu 2 kwietnia dostawa kolejnego "Moderusa" - wagon z zabudowaną kabiną motorniczego.
Przywozi je do Szczecina laweta "VOLVO" wypożyczona na czas transportu z zamojskiej firmy "Panas Transport".
* * *
Spółka Tramwaje Szczecińskie w dniu 26 stycznia ogłosiła przetarg ograniczony na zakup 22 fabrycznie nowych wieloczłonowych tramwajów niskopodłogowych wraz ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym oraz pakietem naprawczym.
Wagony mają być jednokierunkowe i w pełni niskopodłogowe, a ich długość ma wynosić do 32 metrów. Szerokość wagonów tramwajowych ma zawierać się w przedziale 2,3-2,4 m. Wagony mają być wyposażone w klimatyzację zarówno przedziału pasażerskiego, jak i kabiny motorniczego, monitoring, bezprzewodowy internet, automat biletowy i system informacji pasażerskiej (wizualnej i głosowej). Całkowita pojemność tramwaju winna wynosić minimum 200 osób przy napełnieniu 5 osób na 1 m2. Ilość miejsc siedzących winna wynosić minimum 40 sztuk
Jednocześnie w zamówieniu zawarto także zakup pojazdu szynowego do holowania/pchania tramwajów oraz pojazdu dwudrogowego do napraw urządzeń na dachu tramwaju i likwidacji uszkodzeń w razie awarii tramwaju na trasie.
Wnioski można składać do 15 lutego. Przewidywany termin dostaw wagonów, to od 30 września 2012 do 30 kwietnia 2014.
Więcej tutaj
* * * * *
Na zaproszenie do składania ofert, skierowane do czterech producentów tramwajów została na placu boju tylko bydgoska Pesa. Firmy Solaris, czeska Skoda i hiszpański CAF nie stanęły w szranki w sprawie składania ofert w dwuetapowym przetargu Tramwajów Szczecińskich.
Pesa zaoferowała dostawę 22 tramwajów (Swingów) wraz ze specjalistycznym sprzętem technicznym do obsługi tramwajów, częściami zamiennymi oraz pakietem szkoleń za 150 milionów złotych netto.
Oprócz tramwajów Pesa będzie musiała dostarczyć wieżowy pojazd dwudrogowy, który będzie dostosowany do jazdy po torowiskach i jezdni, specjalistyczny pojazd do spychania i holowania tramwajów, a także dwa samojezdne pojazdy do napełniania piasecznic w tramwajach. Pesa będzie musiała dostarczyć pakiet naprawczy, części zamienne do pojazdów a także zobowiązana będzie do przeszkolenia pracowników Tramwajów Szczecińskich w zakresie obsługi jak i naprawy pojazdów. Tramwaje będą miały pięcioletni okres gwarancji.
Oferta "Pesy" jest analizowana pod względem formalnym oraz zgodności ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia. Jeśli spełni wszystkie wymagania po uprawomocnieniu wyniku przetargu i kontroli w Urzędzie Zamówień Publicznych zostanie podpisana umowa. Tramwaje miałyby być dostarczone do Szczecina do kwietnia 2014 roku.
* * *
Zabudowanie warsztatowe oraz otoczenie Willi Grüneberga nie są zabytkami. Taką decyzję wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Służby konserwatorskie odmówiły wpisania do rejestru zabytków budynku gospodarczego zlokalizowane w pobliżu willi przy ul. Batalionów Chłopskich 61. Nie wpisał także rejestru otoczenia budynku. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone. Wcześniej WKZ stwierdził, że zabytkiem jest sama willa.
Zabytkowy obiekt wymaga renowacji. Szansą na jego odnowienie jest budowa SST. W ramach inwestycji budynek zostanie przesunięty i odrestaurowany.
Szczecin budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju planuje od wielu lat. Teraz plany są bliskie realizacji. Miasto złożyło w Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie inwestycji. To kwota ok. 100 milionów złotych. Wniosek o dofinansowanie SST jest obecnie poddawany ocenie.
Trasa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju ma być przedłużeniem linii tramwajowej na prawobrzeże. Od Basenu Górniczego trasa ma być bezkolizyjna – trasa będzie przebiegać częściowo w wykopie oraz po estakadach. W pierwszym etapie inwestycji tramwaj pojedzie do pętli przy ul. Turkusowej. Trasa będzie miała ok. 4 km długości.
W drugim kwartale Wydział Inwestycji Miejskich ogłosi przetarg na budowę pierwszego etapu SST. Jesienią tego roku miasto planuje rozpoczęcie inwestycji. Tramwajem na osiedle Słoneczne pojedziemy w 2014 roku.
Opracowanie "Urząd Miasta Szczecin", 25 stycznia 2011 roku
* * *
W dniach 11 - 12 stycznia dotarło do Dąbia siedem fabrycznie nowych Solarisów Urbino 18, które przyjechały w związku z realizacją umowy podpisanej po rozstrzygnięciu przetargu z 2011 roku. Po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu, wyjadą na trasy, przewiduje się, że potrwa to kilka dni.
Nowością, jest umieszczona na zewnątrz pojazdu kamera, która pozwala obserwować kierowcy 2, 3 i 4 drzwi oraz przyciski otwierania drzwi które dodatkowo opisano językiem Braille'a. Nowością są także siedzenia - miękkie i wyprofilowane. W standardzie jest klimatyzacja, monitoring wnętrza i automat do sprzedaży biletów.
Dostały one numery boczne:
• 2211 ZS 5511W - vin SUU341711CB010522
• 2212 ZS 5512W - vin SUU341711CB010523
• 2213 ZS 5513W - vin SUU341711CB010524
• 2214 ZS 5514W - vin SUU341711CB010525
• 2215 ZS 5515W - vin SUU341711CB010526
• 2216 ZS 5516W - vin SUU341711CB010527
• 2217 ZS 5517W - vin SUU341711CB010528
Pojazdy z nowej dostawy wyjechały na trasy obsługiwane przez Dąbie w dniu 24 stycznia.
* * *
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego poinformował, że od 2 stycznia dystrybucję biletów (dowóz biletów do punktów handlowych) obsługiwać będzie firma "JUST" Justyna Napiontek.
Zamówienia na dowóz biletów trzeba składać pod nr telefonu 505 156 832 lub na adres poczty elektronicznej biuro@just.szczecin.pl
* * *
Stan taboru na 1 stycznia 2012 roku w Tramwajach Szczecińskich. Dane na podstawie materiałów zawartych na stronach Tramwajów Szczecińskich i serwisu hobbystycznego "KOMIS" oraz materiałów własnych. Więcej tutaj
* * *
Stan taboru na 1 stycznia 2012 roku w zajezdnii Klonowica. Dane techniczne i zdjęcia ze strony SPA "Klonowica". Więcej tutaj
* * *
Stan na dzień 01.01.2012 roku, tras linii tramwajowych, autobusowych zwykłych i pośpiesznych. Więcej tutaj
* * *
Trasy linii bezpłatnych jeżdżących do największych hipermarketów i targowisk. Stan na dzień 01.01.2012 roku. Więcej tutaj
* * *
Punkty sprzedaży biletów komunikacji miejskiej na terenie działania ZDiTM Szczecin. Więcej tutaj
* * *
Cennik opłat za przejazdy pojazdami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, obowiązujący od dnia 1 maja 2007 roku. Więcej tutaj
* * *
Lata 90 XX wieku
Wiek XXI
Linki
Copyright © Janusz Światowy, 2002 |