Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 1988 roku

* * *

Wykorzystałem materiały z Biuletynów Informacyjnych WPKM Szczecin nr 1, 2, 3 z października, listopada i grudnia 1988 roku. Biuletyny te redagowane były przez W.Szydłowskiego, B.Hołowacz-Zagórską, K.Grzybowską, A.Świtalską.

* * *

Strajk w komunikacji

18 sierpnia do strajku dołączyło Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Strajk w porcie ma - w porównaniu z Sierpniem '80 - dramatyczny przebieg. Już drugiego dnia władze wprowadzają blokadę portu - od lądu rozstawiają oddziały ZOMO, od wody - okręty desantowe. Strajkujący tramwajarze są siłą usuwani z zajezdni. Portowcy zdecydowani są bronić zakładu. Więcej o strajku tutaj

* * *

Autobus WPKM zderzył się z lokomotywą

Jedna osoba nie żyje, siedem w szpitalu.

foto: St. Cieślak, rozbity autobus
foto: St. Cieślak
Rozbity autobus
Na przejeździe kolejowym przy ulicy Orłowskiej w Skolwinie około godziny 11 przed południem wydarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Lokomotywa uderzyła w bok autobusu linii 63. Autobus przejeżdżał przez niestrzeżony przejazd kolejowy jednak ze światłami najazdowym, informującymi o nadjeżdżającym pociągu. Autobus został kompletnie rozbity. Na miejsce przybyły ekipy pogotowia ratunkowego, milicji, pracowników WPKM i PKP, które ratowały i zabezpieczały teren wypadku.

W wypadku ucierpiało 8 pasażerów, w tym jedna osoba została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym (zmarła na stole operacyjnym przy trepanacji czaszki). Kobiety nie udało się uratować. Z siedmiu pozostałych pasażerów przewiezionych do szpitala, w stanie bardzo ciężkim znajdował się 34-letni mężczyzna. Stan 61-letniej kobiety lekarze ocenili jako ciężki, natomiast dwaj pozostali mężczyźni leżący w tym szpitalu mają nieco lżejsze obrażenia. Troje dzieci wróciło do domów po udzieleniu ambulatoryjnej pomocy.

Opracowanie: na podstawie artykułu Głosu Szczecińskiego nr 118 z dnia 20 maja 1988 roku, zdjęcie wykonane przez St. Cieślaka

* * *

Trasy komunikacyjne - modernizacja

7 sierpnia tego roku oddano ostatni odcinek zmodernizowanej trasy tramwajowej w kierunku północnym. Przebudowano torowiska tramwajowe na ulicach Światowida, Wiszesława, Dębogórskiej, Parkowej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, o łącznej długości 11 km, kosztem 700 mln zł. Modernizacja ta zapewniała bezpieczny przejazd taboru tramwajowego typu 102-N i 105-N do pętli przy ulicach Firlika, Ludowej i do Gocławia (przed modernizacją stan torowisk i jezdni był w fatalnym stanie, co powodowało liczne wypadki i wykolejenia taboru).

W przyszłości przewidywano wprowadzenie na zmodernizowaną trasę nowoczesnego taboru. Również w tym samym okresie wykonywano kapitalny remont tras autobusowych do Polic i Skolwina. Prowadzono też roboty remontowe przy ulicach Bogumińskiej i Kościelnej.

10 października "KAPRI" rozpoczyna wymianę torowisk w ciągu ulicy Jagiellońskiej. Tramwaje linii 5 kursują objazdem w obu kierunkach przez aleję Wojska Polskiego i ulicę Wawrzyniaka. Natomiast linia 12 na stałe kursuje już na trasie Pomorzany - Dworzec Niebuszewo.

Linia

Trasa


5
STOCZNIA REMONTOWA - Druckiego-Lubeckiego - Stalmacha - Stocznia Szczecińska - Dubois - Malczewskiego - Matejki - Buczka (Piłsudskiego) - plac Lenina (Sprzymierzonych) - Wojska Polskiego - Wawrzyniaka - Mickiewicza - Żołnierska - KRZEKOWO

Linia

Trasa

12 POMORZANY - Powstańców Wielkopolskich - Piastów - plac Lenina (Sprzymierzonych) - Buczka (Sprzymierzonych) - plac Rodła - Wyzwolenia - Kołłątaja - Asnyka - DWORZEC NIEBUSZEWO

* * *

Modernizacja Wojska Polskiego

Prowadzone są obecnie prace inżynieryjno-przygotowawcze. Po zakończeniu prac w ciągu ulicy Jagiellońskiej, "KAPRI" przystąpi do prac remontowych torowisk i jezdnii w ciągu alei Wojska Polskiego. Plan remontów przewiduje, że torowiska znajdą się na pasie między jezdniami, zaś jezdnie posiadać będą po dwa pasu ruchu w obydwu kierunkach. Poprawi to warunki jazdy w ciągu ulicy Wojska Polskiego i ułatwi pracę motorniczych i kierowców. Jednocześnie stwarzając utrudnienia w rejonie placu Lenina (obecnie Sprzymierzonych).

* * *

Postanowienia Komisji d/s Organizacji Ruchu
i Bezpieczeństwa Drogowego przy UM w Szczecinie

Przewidując znaczny przyrost natężenia ruchu po zakończeniu modernizacji Alei Wojska Polskiego, a tym samym pogorszeniu ulegnie i tak już ograniczona przepustowość placu Lenina (obecnie Sprzymierzonych) komisja stwierdziła:

"Uznaje się zasadne objęcie synchronizację sygnalizacji świetlnej w ciągu Alei Wojska Polskiego przy 9 kolejnych skrzyżowaniach (od ulicy Mickiewicza do ulicy Unii Lubelskiej)". Niezależnie od niniejszego, należy zaprojektować program obejmujący 8 skrzyżowań (bez ulicy Kr. Korony Polskiej) zapewniający większą efektywność synchronizacji.

Wobec odległej perspektywy przebudowy placu Lenina (obecnie Sprzymierzonych) PEDIM rozszerzy zlecenie dla Biura Projektów na opracowanie organizacji ruchu w obecnym geometrycznym kształcie placu z ewentualnym wprowadzeniem cyklicznej sygnalizacji świetlnej.

PEDIM również spowoduje uruchomienie blokady sygnalizacji świetlnej (ręcznie wzbudzanej) wraz z analizą czasu wyświetlania sygnału czerwonego na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulicy E. Gierczak - A. Krzywoń (WPKM wnioskował o przebudowanie sygnalizacji świetlnej na cykliczną, obejmującą całe skrzyżowanie).

Jak widać z niniejszego mimo wybudowania sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach w ciągu Alei Wojska Polskiego do chwili obecnej (2005 rok) nie udało się stworzyć tzw. "zielonej fali" i nie tylko tu, ale w innych częściach miasta też.

* * *

Infrastruktura i warunki socjalne

6 września oddano do użytku pętlę autobusową i dyspozytornię liniową wraz z zapleczem socjalnym na ulicy M.Buczka (obecnie Piłsudskiego) przed placem Rodła.

Koszt budowy całości wyniósł 21 mln zł i został pokryty ze środków Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji. Załoga uzyskała pełne zaplecze socjalne, pasażerowie lepsze warunki oczekiwania pod dwiema poczekalniami.

Trasa linii 101 i 107 została skrócona o 600 metrów obiegu, co spowoduje zmniejszenie kosztów eksploatacji na tych liniach o 5 mln zł rocznie.

Równocześnie trwa wymiana tymczasowych dyspozytorni liniowych mieszczących się w ciasnych kioskach "Ruchu" lub "Toto" na kontenery. Ustawiono już je na pętlach "Kaliny", "Ewie", osiedlu "Słonecznym". Do końca roku wymienione zostaną również na pętlach "Szczawiowa", "Wiosny Ludów", "Karola Miarki" oraz dyspozytornia "Basen Górniczy".

* * *

Linie tramwajowe – trasy wg stanu na 1988 rok

Linia

Trasy

1

GłębokieStocznia Szczecińska

2

Dw.NiebuszewoBasen Górniczy

3

Las ArkońskiPomorzany

4

PomorzanyPotulicka

5

KrzekowoLudowa

6

GocławPomorzany

7

KrzekowoBasen Górniczy

8

GumieńceBasen Górniczy

9

GłębokiePotulicka

10

GocławPotulicka

11

PomorzanyLudowa

12

PomorzanyDworzec Niebuszewo
   

* * *

Zmiana opłat za przejazdy

WPKM w Szczecinie informuje o zmianie opłat za przewozy środkami miejskiej komunikacji masowej na terenie województwa szczecińskiego, wprowadzonej z dniem 1 marca 1988 roku. Czytaj więcej Głos Szczeciński

Opracowanie: "wpkm", Głos Szczeciński (44), 23 lutego 1988

* * *

Nowy tabor stare kłopoty

Autobusy i tramwaje są dla szczecinian podstawowym środkiem komunikacji. Nic więc dziwnego, że wszystkich interesują plany inwestycyjne Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Od nich bowiem zależy, ha ile zmienią się warunki naszego podróżowania autobusami i tramwajami. Czytaj więcej Głos Szczeciński

Opracowanie: "sp", Głos Szczeciński (39), 17 lutego 1988

* * *

Tramwajowi „prywaciarze"

Największa i najnowocześniejsza zajezdnia Szczecina — „Pogodno”, przy al. Wojska Polskiego obliczona jest na 150 wozów tramwajowych, ale codziennie stoi tu ich 180. Nie mieszczę się więc wszystkie pod dachem i wiele musi nocować na tzw. torach odstawczych. Czytaj więcej Głos Szczeciński

Opracowanie: "ska", Głos Szczeciński (27), 3 lutego 1988

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.