Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska rok 1944

* * *

Wagony z Oslo i Bergen w Szczecinie

Dzieje tramwajów miejskich w Szczecinie obfitują w niezwykle ciekawe epizody, które od kilku lat są przedstawiane na łamach Świata kolei. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć mało znaną historię eksploatacji w mieście nad Odrą norweskich wagonów doczepnych.

Pojazdy te zostały zarekwirowane przez Niemców w Oslo i Bergen w 1944 roku i drogą morską zostały przetransportowane do Szczecina. Część z nich została włączona do eksploatacji jeszcze w czasie wojny, zaś po jej zakończeniu cztery z nich były używane do połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Interesującą historię wagonów, które trafiły w czasie działań wojennych do Szczecina opracowali Panowie Remigiusz Grochowiak i Mirosław Janiak na łamach miesięcznika "Świat kolei" numer 1/2009. Więcej w artykule

* * *

Bilety miesięczne normalne i ulgowe

* * *

Bilety miesięczne normalne, ulgowe oraz inne tutaj

* * *

Naloty niszczące miasto w czasie II Wojny Światowej
nie oszczędzały także torowisk, co zmuszało do zmian tras linii

foto: autor nieznany
Pierwszy duży nalot lotniczy, przeprowadzony przez wojska alianckie w nocy 20/21 kwietnia 1943 roku spowodował duże zniszczenia w infrastrukturze tramwajowej w Śródmieściu na Starym Mieście, a największe na linii Odry wzdłuż Oberwiek (Kolumba) i na Pomorzanach (Pommerensdorf), jak i w 1944 roku poważnie uszkodziły istniejącą trakcję napowietrzną jak i torowiska. Dzięki ofiarnej pracy ówczesnych szczecińskich tramwajarzy udało się przywrócić w 1944 roku kursowanie linii 1, 2, 3, 4 na ich dawnych trasach.

Linia 6 kursowała z Dworca Głównego przez ulice Nową, Dworcową, Niepodległości, Matejki, Parkową, Platter i Kołłątaja do Dworca Niebuszewo i z powrotem tą samą trasą. Na pewno też udało się uruchomić linię "E" kursującą na trasie od promu na Duńczycy do ulicy Wyszaka a później do ulicy Potulickiej. Niektóre źródła powątpiewają, że linia ta istniała.

W związku z poważnym uszkodzeniem niektórych odcinków torów po, których kursowała linia 7, linia ta jeździła jedynie od ulicy Mickiewicza do Placu Zgody, skomunikowana z linią autobusową do ulicy Dubois ( skrzyżowanie z ulicą Radogoską ).

Po nalotach dywanowych w 1944 roku ruch komunikacji tramwajowej został poważnie ograniczony. Na swoich trasach kursowały jedynie tramwaje linii 1, 2 i 3. Na skróconych trasach również jeździły tramwaje linii 6 i 7. Linia 6 jeździła jedynie z Dworca Głównego do ulicy Matejki, a linia 7 z ulicy Lubeckiego - Druckiego, a po kolejnych nalotach z ulicy Matejki przez Al.Wojska Polskiego do ulicy Mickiewicza i ulicy Wawrzyniaka.

foto: autor nieznany
W związku ze zniszczeniem trakcji napowietrznej i torów tramwajowych w kierunku Gocławia, w roku 1944 udało się uruchomić komunikację z tą dzielnicą miasta małymi statkami z pod Dworca Głównego do Golęcina.

Również w komunikacji autobusowej lata wojny odcisnęły swoje piętno. W wyniku nalotów dywanowych, w których brała udział ogromna ilość samolotów alianckich, część ulic w śródmieściu na starym mieście i dzielnicy przemysłowej nad Odrą były nieprzejezdne.

Autobusy zastępowały tabor tramwajowy na zniszczonych odcinkach ulic. Ostatnie regularne linie autobusowe kursowały po mieście do końca 1944 roku. Potem znikły z ulic Szczecina, kończąc w ten sposób historię przedwojennej komunikacji autobusowej stworzonej przeż Bussinga.

Zdjęcie po prawej stronie: Nabrzeże na Wałach Chrobrego, na tle cumujących parowców jadący do Dworca Niebuszewo wagon silnikowy linii 6.
Zdjęcie po lewej góra: Skład jadący u podnóża Wałów Chrobrego w kierunku Dworca Głównego.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.