Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 1965 roku

* * *

Rozwój komunikacji miejskiej w Szczecinie w latach 1945 - 65

W roku bieżącym mija dwadzieścia lat istnienia naszego przedsiębiorstwa w polskim Szczecinie. 5 maja 1945 r. przybyła do Szczecina pierwsza grupa Polaków dla jego zagospodarowania, a wśród niej również ci, którzy dali początek w uruchomieniu komunikacji miejskiej.

W monografii tej przedstawiamy w zarysie zniszczenia w mieście, w taborze oraz w zapleczu komunikacji miejskiej, ażeby można było ocenić ogromny wysiłek wszystkich, którzy przyczynili się do uruchomienia tego krwiobiegu każdego dużego miasta, jakim jest komunikacja miejska.

Zaczynaliśmy od zera, z pustymi rękoma, oraz z doświadczeniem w którym było więcej entuzjazmu niż znajomości zagadnień. Pracowało się w tych dniach bez gwarancji, że po ośmiu godzinach można będzie zakończyć pracę, a wynagrodzeniem było w początkowym okresie wyżywienie stołówkowe i racje żywnościowe. Tylko we wspomnieniach naszych kolegów pozostawały ślady pierwszych sukcesów i porażek, wzlotów i upadków, dlatego monografia ta ma chociaż w części przypomnieć o tych dniach, o których pokolenie urodzone w Szczecinie ma tylko mgliste wyobrażenie.

Jesteśmy winni udokumentowania tych faktów wobec wszystkich, którzy byli wtedy razem z nami, niezależnie od tego czy dzisiaj są nadal pracownikami naszego przedsiębiorstwa, czy nie, wobec tych wszystkich działaczy z organizacji społecznych i władz administracyjnych, którzy swymi decyzjami i osobistym zaangażowaniem pomagali nam w rozwoju naszego przedsiębiorstwa. Hołd należy oddać tym, którzy nie doczekali się dnia dzisiejszego.

Nie wymieniamy w tym słowie wstępnym żadnych nazwisk, ponieważ jest ich zbyt wiele, a możnaby kogoś niesłusznie skrzywdzić pomijając go w spisie. Dlatego sprawiedliwiej będzie podziękować ogólnie w tych paru słowach.

Tak się złożyło, że rok bieżący jest nowym etapem w rozwoju naszego przedsiębiorstwa — obejmujemy do eksploatacji jedno z najnowocześniejszych zapiecz technicznych w Polsce dla trakcji tramwajowej i autobusowej. Wybudowane kosztem ponad 80 milionów złotych będzie służyło przez wiele lat nam i naszym następcom dla dobra mieszkańców miasta Szczecina.

Cała nasza załoga docenia ten olbrzymi wysiłek naszego miasta, który zobowiązuje ją do coraz lepszego zaspakajania potrzeb przewozowych społeczeństwa Szczecina.

mgr ZYGMUNT KLONEK Dyrektor MPK

* * * * * *

Monografia opracowana przez Alfreda Wielopolskiego - nadbitka z przeglądu zachodniopomorskiego 6/1964, wydrukowana w Szczecińskich Zakładach Graficznych mieszczących się na alei Wojska Polskiego 128. Podstawą tej monografii są materiały źródłowe zgromadzone w archiwum MPK tudzież informacje udzielone ustnie bądź w formie ankiety rozpisanej przez MPK w 1964 roku pomiędzy pracownikami najwcześniej zatrudnionym w firmie. Czytaj: tutaj

* * *

Zmiany tras linii tramwajowych

Rok ten był rokiem zmian tras. MPK Szczecin dnia 16 lutego 1965 roku wydłużyło trasę linii 4 z Dworca Głównego do Pomorzan na oddaną pętlę w dniu 26 grudnia 1961 roku, a 26 kwietnia trasy linii 1, 7 i 9 od tego dnia linia 1 jeździ na trasie Stocznia Szczecińska - Głębokie, 7 - Krzekowo - Wielka (Wyszyńskiego) i 9 - Potulicka - Głębokie

Linia

Trasy4

Pomorzany - Smolańska - Kolumba - nab. Wieleckie - Wyszyńskiego (Wielka) - [w drugą stronę: - 3 Maja - Dworcowa - Nowa] - Niepodległości - Wyzwolenia - Buczka (Piłsudskiego) - plac Lenina (Sprzymierzonych) - Piastów - Powstańców (Powstańców Wlkp.) - Pomorzany

1

Stocznia Szczecińska - Jana z Kolna - Wyszaka - plac Żołnierza Polskiego - Obr. Stalingradu -plac Zgody - Wojska Polskiego - Głębokie


7

Krzekowo - Żołnierska - Mickiewicza - Bohaterów Warszawy - Jagiellońska - Wojska Polskiego - Brama Portowa - Wyszyńskiego (Wielka) - [z powrotem: - nab. Wieleckie - Dworcowa - 3 Maja]

9

Potulicka - Narutowicza - 3 Maja - Brama Portowa - Wojska Polskiego - Głębokie

* * *

Dostawy wagonów typu N

W tym roku docierały do Szczecina wycofywane wagony typu N z Warszawy. Były to wagony N - 54 szt., N4 - 3 szt., 4N1 - 7 szt., 4NJ - 1 szt., ND - 32 szt., 4ND1 - 1 szt.

* * *

Automaty biletowe "KRAB"

W 1965 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Szczecinie wzorem innych przedsiębiorstw komunikacyjnych w kraju montowało w wozach tramwajowych automaty biletowe "KRAB" wprowadzając jednocześnie samoobsługę pasażerów. Na zdjęciach automat "KRAB" i zawartość automatu po opróżnieniu.


baza15.gif baza14.gif

* * *

Bilety normalne i ulgowe z automatu "Krab"


b4.gif b3.gif

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.