Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w latach 1938-9

* * *

Bilety sieciowe – trasowane


1939.gif 1939a.gif

* * *

Linie wspomagające opis

Charakterystycznymi liniami komunikacji Szczecina w latach 30 i 40 ubiegłego wieku były linie oznaczone literą "E". Pojawiły się na początku lat 30 XX wieku i jeździły do 1944 roku spełniając funkcję linii pomocniczych na różnych trasach. Były one uruchamiane w zależności od potrzeb przewozowych podczas rannych i popołudniowych szczytów.

W wyniku postępującego rozwoju komunikacji tramwajowo - autobusowej w 1939 roku układ sieci komunikacji szczecińskiej tworzyło 8 linii tramwajowych o łącznej długości 50,3 kilometra i 9 linii autobusowych o długości 63,9 kilometra. W roku 1939 tabor tramwajowy przewiózł 35,8 miliona pasażerów i przejechał 8,04 miliona wozokilometrów, a tabor autobusowy przewiózł 2,1 miliona pasażerów i przejechał 825 tysięcy kilometrów. W zajezdniach i trasach znajdowało się 250 wagonów w tym 110 wagonów silnikowych.

Coraz dłuższe postoje taboru tramwajowego z powodu braku części zamiennych zmuszały tramwajarzy szczecińskich do łączenia wagonów w zestawy trójwagonowe. Pociągi tramwajowe jeździły z sześciominutową częstotliwością. Zestawy te kursowały do końca 1939 roku na liniach 1, 2 i 3.

1939 rok był ostatnim, w którym kupiono nowy tabor z fabryki Niesky w ilości 16 tramwajów niskopodłogowych silnikowych, były one kontynuacją wagonów zakupionych w poprzednich latach (1937) zróżnicowanym w detalach w budowie, takich jak nowy pantograf, czy inny wzór tablic kierunkowych, trafiły do zajezdni Niemierzyn, gdzie były podstawą obsady linii 3.

* * *

Linie wspomagające.
Trasy linii "E" w dni powszednie i świąteczne

Brama Portowa (Berliner Tor) – Wyzwolenia (Politzerstraße) – Staszica(Grenzstraße)

Dworzec Główny (Hauptbahnhof) – Platter (Langestraße) jeździła w latach 1939-40 – Lubeckiego-Druckiego (Wollfstraße) jeździła w latach 1940-42 – Golęcin (Frauendorf) jeżdziła od 1942 roku

Plac Orła Białego (Rossmarkt) – Hołdu Pruskiego(Konigstor) – Golęcin - jeździła w latach 1932-40

Golęcin (Frauendorf) – Plac Hołdu Pruskiego (Konigstor) – Potulicka (Linsingenstraße kursowała 1934 roku)

Golęcin (Frauendorf) – Plac Hołdu Pruskiego (Konigstor) – Ledóchowskiego (Bismarckstraße - od 1940)

Krzekowo (Braunsfelde) – Brama Portowa (Berliner Tor) – Łasztownia (Freihafen)

Tor Kolarski (Rennbahn) – Wojska Polskiego (Falkenwalderstraße) – Ledóchowskiego (Bismarckstraße) – Niepodległości (Paradeplatz) – Brama Portowa (Berliner Tor) i z powrotem Wojska Polskiego (kursowała w dniach zawodów odbywających się na Torze Kolarskim)

Lotnisko ) (Flughafen) – Gdańska (Altdammerstraße) – Brama Portowa (Berliner Tor) – zajezdnia przy Piotra Skargi (Depot Westend) jeździła w dniach pokazów lotniczych.

Plac Hołdu Pruskiego )(Konigstor) – Piłsudskiego (Friedrich Karlstraße) – Piastów (Barnimstraße) – Plac Kościuszki (Schinkelplatz) – Gumieńce (Wendorf) jeździła w Święto Zmarłych

Las Arkoński (Eckeberger Wald) – Wyzwolenia (Politzerstraße) – 3 Maja/Dworcowa (Lindennstraße/Grune Schanze) do 1935 roku jeździła do Dworca Głównego i w dniach rozgrywanych meczów piłkarskich na stadionie Arkonii

3 Maja/Dworcowa (Lindenstraße/Grune Schanze) – Plac Hołdu Pruskiego (Konigstor) – Jana z Kolna (Dampfschiffsbollwerk)

Pomorzany Szpital (Krankenhaus) – Piastów (Barnimstraße) – Plac Rodła (Moltkestraße) jeździła w środy, soboty i niedziele w godzinach odwiedzin chorych w szpitalu

Dworzec Główny (Hauptbahnhof) – Jana z Kolna (Dampfschiffsbollwerk) – jeździła tylko latem

Plac Orła Białego (Rossmarkt) – Gocław (Gotzlow) – jeździła w niedzielę wieczorem i po przedstawieniach w Teatrze Miejskim

Gocław (Gotzlow) – Grabowo (Grabow) – Matejki (Grabowerstraße) – Plac Hołdu Pruskiego (Konigstor) – Ledóchowskiego (Bismarckstraße)

* * *

Trochę zdjęć z tramwajami w tle – rok 1938

foto: autor nieznany, na przystanku przy Ostrawickiej
foto: autor nieznany, most na Regaliczce - nieistniejący
foto: autor nieznany
foto: autor nieznany, na przystanku przy Ostrawickiej
foto: autor nieznany, na przystanku przy Ostrawickiej
foto: autor nieznany
foto: autor nieznany

* * *

Tramwaje z lat 30 XX wieku


foto: autor nieznany, na przystanku przy Ostrawickiej

Wagon tramwajowy "Niesky" o numerze bocznym 184 na linii 1. Zdjęcie zrobione około 1939 roku. Wagon stoi na Wojska Polskiego (Falkenwalderstraße).


foto: autor nieznany

Wagon tramwajowy "Herbrand" o numerze bocznym 104 na linii 5. Zdjęcie zrobione około 1930 roku. Wagon jedzie w kierunku Mostu Kłodnego (Baumbrücke).


foto: autor nieznany

Wagon tramwajowy "Herbrand" o numerze bocznym 121 na linii 4. Zdjęcie zrobione w latach 30 XX wieku. Wagon stoi przed Dworcem Głównym gotowy do odjazdu w kierunku szpitala na Pomorzanach (Krankenhaus). Prezentacja trzech zdjęć możliwa dzięki uprzejmości S.T.M.K.M Szczecin.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.