Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Temat linii 527 na trasie Dworzec Główny - Bezrzecze opracował Michał Szczerbiński, informacji własnych.

Linia 527: Dworzec Główny < -- > Bezrzecze

Trasa linii:
Dworzec Główny – Kolumba – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – Plac Brama Portowa – Plac Zwycięstwa – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Aleja Bohaterów Warszawy – Mickiewicza – Most Akademicki – Mickiewicza – Wernyhory – Klonowica – Krzekowo - Żołnierska – Szeroka – Modra – Koralowa – Bezrzecze.

Z powodu dość szybkiego rozwoju Bezrzecza, zaczęto rozważać uruchomienie linii nocnej w tejże rejony. Mieszkańcy tej dzielnicy doczekali się swojej pierwszej linii nocnej 1 lipca 1997 roku, kiedy to przeprowadzono dość dużą reformę komunikacji miejskiej i utworzono 16 nowych linii autobusowych w tym linię 507. Kursy były wykonywane średnio, co półtorej godziny, a ostatni kurs z pętli Bezrzecze był wykonywany tylko do pętli Krzekowo.

Z powodu remontu ulicy Mickiewicza w czerwcu 2000 roku linia zmienia lekko trasę kursując objazdem przez ulicę Wawrzyniaka, aleję Wojska Polskiego i ulicę Traugutta. Remont zostaje zakończony w grudniu i linia wraca na swoją starą trasę.

W nocy z 1 na 2 października 2003 roku wchodzi w życie nowa numeracja linii nocnych i linia 507 zostaje przenumerowana, na 527, która kursuje z tym oznaczeniem do dnia dzisiejszego.

Kolejna zmiana trasy następuje 3 lipca 2005 roku, kiedy to rozpoczyna się remont ulicy Krzywoustego. Linia zostaje skierowana na ulicę Łokietka i kursuje przez nią w obu kierunkach. Remont zostaje zakończony 31 stycznia 2006 roku i linia 527 wraca na swoją trasę.

Linia 527 jest obsługiwana przez zajezdnię Klonowica przez tabor klasy „MINI” (1 brygada) i stałym bywalcem był Autosan H6. Czas przejazdu w obu kierunkach wynosi 22 minut, a trasa liczy niecałe 11 kilometrów.

Konieczność odtworzenia nawierzchni asfaltowej jezdni po zakończeniu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej dla lewobrzeżnej części miasta w dniach 11 - 17 maja 2009 roku nastąpiło zamknięcie dla ruchu ulicy Szerokiej na odcinku od ulicy Żołnierskiej do ulicy Modrej. Na czas prac obowiązywał objazd ulicami Klonowica – Zawadzkiego – Szafera. Linia 527 – kursuje na trasie: Bezrzecze – Dworzec Główny częściowo zmienioną trasą wg normalnego rozkładu jazdy:

• w kierunku Dworca Głównego od przystanku „Modra” ulicami Romera – Benesza – Klonowica do Krzekowa i dalej po stałej trasie do Dworca Głównego,
• w kierunku Bezrzecza od przystanku „Krzekowo” ulicami Klonowica – Benesza – Romera do przystanku „Modra” i dalej po stałej trasie do Bezrzecza.

Realizacja kolejnego etapu remontu torów i sieci trakcyjnej na placu Kościuszki, w dniach 27 - 30 listopada 2009 roku wprowadzono zmienioną organizacja kursowania środków komunikacji miejskiej.

• linie 75, 521 i 527 w kierunku Dworca Głównego kursowały objazdem od ulicy Krzywoustego przez ulice Bolesława Śmiałego, Pułaskiego, Sikorskiego. Przystanek „Turzyn Dworzec” przeniesiono na ulice Krzywoustego za skrzyżowaniem z aleją Bohaterów Warszawy.

6 marca 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" zmieniono trasę linii 527. Kursy w kierunku Bezrzecza i powrotne od ulicy Modrej kursują ulicami Szafera, ulicą Zawadzkiego i ulicą Klonowica i na ulicy Wernyhory włączają się w swoją normalną trasę. Kursy do Krzekowa kończą swój bieg na przystanku Klonowica Zajezdnia.

Budową ronda u zbiegu ulic Szerokiej i Żołnierskiej i zamknięcie dla ruchu kołowego skrzyżowania, w okresie 24 - 28 sierpnia 2011 roku wprowadzono się zmiany w kursowaniu linii autobusowych 74, 75, 521 i 527.

• linia 527 kursująca na trasie kursowała częściowo zmienioną trasą, od przystanku „Modra" ulicami: Romera - Benesza - Zawadzkiego - Klonowica, do przystanku „Krzekowo" i dalej stała trasą wg normalnego rozkładu jazdy. Autobusy nie zatrzymywały się na przystanku „Krzekowo Kościół" w obu kierunkach.

Prace torowe w ciągu Wyszyńskiego - Brama Portowa na wysokości alei Niepodległości w dniach 1 - 4 czerwca 2012 roku uległy zmianie trasy linii 61, 75, 81, 521, 527, 528 na kierunku do placu Zwycięstwa.

• od ulicy Wyszyńskiego linie kursowały ulicami Niepodległości później następował nawrót na placu Żołnierza i jechały Niepodległości do placu Zwycięstwa i dalej po stałych trasach wg obowiązujących rozkładów jazdy. W kierunku powrotnym autobusy kursowały po stałej trasie.

Etapowanie prac związanych z przebudową skrzyżowania ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona w dniach 7 czerwca - 9 listopada 2016 roku wymuszały częste zmiany tras i likalizacji przystanków linii kursujących w tym rejonie.

Prace prowadzone przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji, w dniach 13 - 14 lipca 2016 roku nastąpiło wyłączenie z ruchu ulicy Reduty Ordona na odcinku od Mickiewicza do Łukasińskiego. Zmianie uległy trasy linii: 53, 74, 75, 80, 521, 527, 529.

• linia 527 – jadąc w kierunku Dw. Głównego kursowała od przystanku ,,Wernyhory", ulicami Żołnierską, Somosierry, Łukasińskiego, Mickiewicza i od przystanku ,,Brzozowskiego’’ stałą trasą.

Od 27 czerwca - 30 października 2020 roku wstrzymano ruch tramwajowy na odcinku Brama Portowa – Turkusowa. Wstrzymanie nastąpiło z powodu prowadzenia prac związanych z przebudową węzła na Wyszyńskiego, które objęły między innymi: przebudowę infrastruktury tramwajowej, drogowej, oświetlenia oraz uzbrojenia podziemnego. Na torowisku pojawiła się dodatkowa dwukierunkowa relacja tramwajowa na kierunku Wyszyńskiego — Stocznia Szczecińska. W związku z powyższym przejazd autobusów linii 527 wycofano z Wyszyńskiego i skierowano go przez ulice Nową i Dworcową.

Krzekowo <—> Dworzec Główny
Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Dworcowa — Nowa — Kolumba

Od 1 września 2021 roku dla linii 527 i 535 uruchomiono nowe przystanki „Modra”, zlokalizowane w ciągu ulicy Szerokiej, po południowej stronie skrzyżowania z ulicą. Modrą (nr 37751 w kierunku Bezrzecza, 37752 w kierunku Krzekowa). Przystanki są przystankami na żądanie.

Od 18 gruda 2021 roku linia kursowała o obu kierunkach od Bramy Portowej ulicami Dworcową i Nową do Dworca Głównego, z powodu rozpoczęcia prac związanych z przebudową układu drogowego w rejonie ulicy Smolańskiej i wzdłuż ulicy Nabrzeże Wieleckie, Dworcowej, Nowej i Kolumba.

Bezrzecze <—> Krzekowo <—> Dworzec Główny
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Niepodległości — Dworcowa — Nowa — Kolumba

Rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych na ulicy Kolumba z dniem 8 stycznia 2022 wprowadzono zmianę trasy kursowania linii. W związku z powyższym linia jeździła następująco:

Bezrzecze < — > Dworzec Główny Owocowa
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — z powrotem Nowa

Krzekowo < —> Dworzec Główny Owocowa
Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Owocowa — z powrotem Nowa

1 stycznia 2023 nastąpiła zmiana operatora linii na PKS Szczecin.

Rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Kolumba, po uporaniu się z niezinwentaryzowaną infrastrukturą podziemną i zmianą harmonogramu prac, z dniem 8 stycznia 2023 roku nastąpiły korekty w kursowaniu linii. Autobusy linii 75, 521 i 527 powróciły na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny” (przez Wyszyńskiego i Nabrzeże Wieleckie). Wyłączone z użytkowania dla tych linii zostały przystanki:

· „Brama Portowa” (pod budynkiem „Posejdona”, nr 10832 i 10833),
· „Plac Zawiszy”,
· „Dworzec Główny (Owocowa)”,
· „Plac Tobrucki”.

Uruchomione zostały przystanki:

· „Brama Portowa” przy kwiaciarkach (tylko w kierunku Dworca Głównego, nr 10823),
· „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Dworca Głównego (nr 10911),
· „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Bramy Portowej – dla linii 521 i 527 (nr 10916),
· „Wyszyńskiego” na torowisku tramwajowym w kierunku Bramy Portowej – dla linii 75 (nr 10915),
· „Dworzec Główny” – przystanek tymczasowy na dolnym tarasie ul. Kolumba (nr 22539).
Przystanki „Dworcowa” w obu kierunkach tymczasowo są nieczynne.

Bezrzecze < — > Dworzec Główny (dolny taras Kolumba)
Bezrzecze: Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba (dolny taras)

Krzekowo < —> Dworzec Główny (dolny taras Kolumba)
Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — Nabrzeże Wieleckie — Kolumba (dolny taras)

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.