Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia 12: Pomorzany < -- > Dworzec Niebuszewo

Trasa linii:

Pomorzany < -> Dworzec Niebuszewo
Powstańców Wielkopolskich – Piastów – Piłsudskiego – Wyzwolenia – Kołłątaja – Asnyka (z powrotem Boguchwały)

Powstała 30 lipca 1985 roku. Początkowo kursowała na trasie Pomorzany – Powstańców Wielkopolskich – Piastów – Wojska Polskiego – Głębokie. Po trzech latach, 10 października 1988 roku, skierowano ją na pętlę przy Dworcu na Niebuszewie.

Na samym początku istnienia linia obsługiwana była przez zajezdnię Niemierzyn składami 4N+4ND. Po przekazaniu wagonów 102Na z zajezdni Pogodno, głównie te wagony obsługiwały linię.

Po dostawie z Niemiec używanych GT6 sporadycznie można było spotkać taki wynalazek, kursujący zazwyczaj na szczytowych brygadach. Od 1991 roku na liniach zaczęły pojawiać się wagony z rodziny 105N, zaś planowo zaczęły obsługiwać "dwunastkę" w 1996 roku.

W 1992 roku na czas trwania remontu torowiska na ulicy Piłsudskiego "dwunastka" z Niebuszewa skierowano na pętlę Potulicka.

Budowa Ronda Giedroycia latem 2001 roku wymusiła kolejną zmianę trasy linii. Z Pomorzan jechała – Powstańców Wielkopolskich – Piastów – plac Kościuszki – Piastów – Jagiellońska – Boh. Warszawy – Wawrzyniaka – plac Gałczyńskiego – aleja Wojska Polskiego – plac Sprzymierzonych – aleja Piastów – plac Kościuszki – Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Pomorzany.

W te same wakacje, bo 6 sierpnia, linia ponownie zmieniła trasę jadąc Piłsudskiego – Matejki – Plac Hołdu Pruskiego – Niepodległości oraz wykonywała pętlę uliczną Wyszyńskiego – Vasco da Gama – Dworcowa – Nowa i dalej do Bramy Portowej.

W 2002 roku remontowano wiadukt w ciągu ulicy Powstańców Wielkopolskich. Ruch tramwajowy do Pomorzan został zawieszony. Linia 12 kursowała objazdem przez Jagiellońską, Bohaterów Warszawy, Wawrzyniaka oraz Wojska Polskiego.

Kolejny remont był w dniach 26 czerwca – 31 lipca 2004 roku, tym razem budowa Placu Szyrockiego wymusiła zmianę trasy linii 11 i 12. Z Dworca Niebuszewo linia jechała swoją trasą aż do alei Piastów, gdzie skręcała w ulicę Jagiellońską, następnie Bohaterów Warszawy, Wawrzyniaka oraz Wojska Polskiego, po czym wracała na Niebuszewo.

Remont torowiska na placu Kościuszki w dniach 16 - 19 października 2009 roku wymusił zmianę trasy linii 12, zamiast na Pomorzany skierowano od placu Sprzymierzonych przez aleję Wojska Polskiego do zajezdni Pogodno.

Od 12 maja 2012 roku linia 12 kursowała według specjalnego rozkładu jazdy z powodu trwania remontu na Bramie Portowej. Była obsługiwana przez 18 składów kategorii B:

• w dni powszednie (15 z EZP, 3 z EZG), z częstotliwością co 3-3-6 minut w godzinach szczytu, co 4-8 minut poza szczytem, co 10 minut w dni powszednie po godz. 20,
• w soboty i dni świąteczne (7 z EZP, 4 z EZG) 11, (5-7 w soboty i dni świąteczne), w soboty do godz. 9 i po godz. 18, w dni świąteczne do godz. 11 i po godz. 18.

Taki stan rzeczy trwał do zakończenia czwartego etapu przebudowy Bramy Portowej, czyli do dnia 3 czerwca 2012 roku.

Od 1988 roku po dziś dzień linia kursuje na trasie z Pomorzan do Dworca Niebuszewo i nie przewiduje się zmian w jej kursowaniu.

Z powodu obchodów w rejonie placu Szarych Szeregów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości, ZDiTM zmienił organizacje ruchu w jego rejonie. W związku z tym 11 listopada 2017 roku w godzinach 10:00-13:00 zmieniono trasę linii 12, która w tych godzinach jeździła w obydwie strony przez:

Pomorzany < — > Dworzec Niebuszewo
Budziszyńska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — Wyzwolenia — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — rondo Giedroycia — Kołłątaja — rondo Sybiraków — Asnyka — Orzeszkowej (z powrotem: Orzeszkowej — Boguchwały — Asnyka)

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.