Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia 812: zastępcza

W celu umożliwienia dojazdu do Pomorzan, uruchamiano linie 812. Jest linią uruchamianą na czas zamknięcia trasy tramwajowej w ciągu alei Piastów i Powstańców Wielkopolskich. W jedynym przypadku jeździła łącząc plac Sprzymierzonych z placem Kościuszki.

Po raz pierwszy w historii komunikacji miejskiej linia 812 kursowała w dniach 19 - 26 października 2006 i 2 - 6 listopada 2006 roku od godziny 18:30 do końca okresu kursowania na trasie Piastów – Pomorzany Dobrzyńska. Autobusy zawracały okrążając plac Sprzymierzonych. Powodem uruchomienia linii 812 były roboty kanalizacyjne.

Trasa: Piastów – aleja Piastów – aleja Powstańców Wielkopolskich – ulica Budziszyńska – ulica Inowrocławska – ulica Dobrzyńska – Pomorzany Dobrzyńska

Obowiązywały przystanki na trasie: Piastów, Plac Kościuszki, Narutowicza, Szwoleżerów, Dąbrowskiego, Starkiewicza, Szpitalna, Frysztacka, Pomorzany Budziszyńska, Inowrocławska nż, Pomorzany Dobrzyńska

Drugie uruchomienie linii 812 powiązane były z pracami modernizacyjnymi w stacji prostowniczej „Kordeckiego”. Miało to miejsce w niedzielę 24 lutego 2008 roku. Autobusy linii 812 kursowały tym razem na wydłużonej trasie Plac Sprzymierzonych – Pomorzany Dobrzyńska. Tym razem autobusy zawracały przez plac Odrodzenia.

Trasa: Plac Sprzymierzonych – aleja Piastów – aleja Powstańców Wielkopolskich – ulica Budziszyńska – ulica Inowrocławska – ulica Dobrzyńska – Pomorzany Dobrzyńska

Przystanki obowiązujące na trasie: Plac Sprzymierzonych, Piastów, Plac Kościuszki, Narutowicza, Szwoleżerów, Dąbrowskiego, Starkiewicza, Szpitalna, Frysztacka, Pomorzany Budziszyńska, Inowrocławska nż, Pomorzany Dobrzyńska. Autobusy zatrzymywały się na przystankach tramwajowych, a w wypadku torowiska wydzielonego na jego wysokości.

Trzecie uruchomienie linii 812 miało miejsce 8 kwietnia 2008 roku. Kursowała wtedy na trasie Dworzec Niebuszewo – Pomorzany Dobrzyńska. Uruchomienie linii wiązało się z brakiem prądu w Szczecinie. Na tej trasie linia 812 miała zostać uruchomiona w wypadku strajku motorniczych, do którego jednak nie doszło, ale to pogoda właśnie wymusiła uruchomienie tej linii. Linia kursowała z częstością 6 minut w szczycie i 12 minut poza szczytem. Do jej obsługi skierowano autobusy z SPA Dąbie, SPA Klonowica i PKS Szczecin.

Trasa: Dworzec Niebuszewo – ulica Asnyka – ulica Kołłątaja – aleja Wyzwolenia – ulica Piłsudskiego – aleja Piastów – aleja Powstańców Wielkopolskich – ulica Budziszyńska – ulica Inowrocławska – ulica Dobrzyńska – Pomorzany Dobrzyńska

Przystanki obowiązujące na trasie: Dworzec Niebuszewo, Boguchwały, Niemcewicza, Kołłątaja, Odzieżowa, Rayskiego, Plac Rodła, Plac Grunwaldzki, Plac Sprzymierzonych, Piastów, Plac Kościuszki, Narutowicza, Szwoleżerów, Dąbrowskiego, Starkiewicza, Szpitalna, Frysztacka, Pomorzany Budziszyńska, Inowrocławska nż, Pomorzany Dobrzyńska. Autobusy zatrzymywały się na przystankach tramwajowych, a w wypadku torowiska wydzielonego na jego wysokości.

Czwarte uruchomienie linii 812 miało miejsce 16 października 2009 roku. Kursowała wtedy na trasie plac Kościuszki – Plac Sprzymierzonych, a jej uruchomienie wiązało się z rozpoczęciem II etapu wymiany torowiska na placu Kościuszki.

Linia kursowała z częstością 8 minut w szczycie i 12 minut poza szczytem. Do jej obsługi skierowano autobusy z SPA Klonowica, SPA Dąbie i SPPK. 19 października 2009 linia 812 po raz ostatni wyjechała w tej odsłonie.

Trasa: Plac Kościuszki (nawrót przez ulicę Sikorskiego i Rondo Ojca Siwka, lub przez aleję Piastów, ulicę Pułaskiego i ulicę Sikorskiego) – aleja Piastów – Plac Sprzymierzonych (nawrót przez aleję Piłsudskiego i plac Odrodzenia)

Przystanki obowiązujące na trasie: Plac Kościuszki, Piastów, Plac Sprzymierzonych.

Piąte uruchomienie linii 812 miało miejsce 7 stycznia 2014 roku. Kursowała wtedy na trasie plac Szarych Szeregów - Pomorzany Dobrzyńska a jej uruchomienie wiązało się z rozpoczęciem wymiany torowiska i trakcji napowietrznej na alei Piastów na odcinku od placu Szarych Szeregów do ulicy Dąbrowskiego.

Linia kursowała z częstotliwością - w dni robocze w szczycie co 3 minuty a poza szczytem co 6 minut. W dni świąteczne do godziny 11.00 co 10 minut, później co 6 minut i wieczorem ponownie co 10 minut. Natomiast w soboty do godziny 9.00 co 10 minut a później co 6 minut. Do jej obsługi skierowano autobusy z SPA Klonowica, SPA Dąbie, SPPK i PKS. W dni robocze obsługa linii 14 brygadami, w soboty 7 brygadami i dni świateczne też 7 brygadami.

Zmiany wprowadzono w dniach 25 - 27 marca 2017 z powodu montażu napędów rozjazdów na skrzyżowaniu Piastów i Jagiellońskiej. Wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku ulic Jagiellońskiej i Piastów oraz plac Kościuszki - plac Szarych Szeregów.

Na ten czas zmieniono trasy tramwajów, które kursowały objazdami. Uruchomiono po raz szósty też specjalną linie zastępczą 812 , która jeździła na trasie:

Plac Kościuszki — aleja Piastów — Pułaskiego — Sikorskiego — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — Plac Szarych Szeregów. Kursowała tylko w jednym kierunku.


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.