Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wydarzenia w komunikacji w 2022 roku

* * *


2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

* * *

Prasa informuje - grudzień

Darmowe autobusy do Gryfina. Tyle, że już nie z lewobrzeża

Wszystkie połączenia autobusowe realizowane przez Gminę Gryfino będą od 1 stycznia bezpłatne. Dotyczy to również linii nr 1 do Szczecina, ale jej trasa zostanie skrócona. Autobusy będą dojeżdżać tylko do ronda Ułanów Podolskich w Zdrojach

Od sierpnia tego roku Gmina Gryfino otrzymuje dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. We wniosku złożonym na 2023 rok samorząd stara się o kwotę prawie 1,4 miliona złotych. W połączeniu z wprowadzonymi wyższymi stawkami podatku od nieruchomości (o wskaźnik inflacji), pozwoli to wprowadzić bezpłatną komunikację.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 29 grudnia 2022

Brakuje motorniczych. Kto poprowadzi szczecińskie tramwaje?

To nie są dobre informacje dla pasażerów korzystających ze szczecińskiej komunikacji miejskiej. Niech nikogo nie zdziwi, że tramwaj nie przyjedzie. Na dziś brakuje 30 motorniczych

Jak informuje spółka Tramwaje Szczecińskie w tym miesiącu nie wpłynęły żadne wypowiedzenia pracy przez motorniczych. Aktualnie zatrudnionych jest 195 motorniczych na umowę o pracę oraz 45 motorniczych na umowie-zlecenie. Na dzisiaj brakuje ok. 30 motorniczych - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki TS.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 27 grudnia 2022

Szybka trasa, wolna jazda. Znów popękały szyny na jednej z głównych linii tramwajowych. Dlaczego tak się dzieje?

W kilkunastu miejscach popękały szyny na linii tramwajowej łączącej prawy i lewy brzeg Szczecina. Na tej trasie to niestety nic nowego. Tramwaje muszą jechać ponad dwa razy wolniej niż w normalnych warunkach

Chodzi o linię tramwajową w kierunku pętli Turkusowa. Spękania pojawiły się w kilkunastu miejscach – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik Tramwajów Szczecińskich. Ma to ścisły związek z niskimi temperaturami.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 21 grudnia 2022

Komunikacja bez szans na rozwój

Dwa nowe tramwaje, dwa nowe autobusy i podwyżki dla prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej - na tyle pozwala projekt przyszłorocznego budżetu Szczecina

Nie ma jednak pewności, czy komunikację uda się utrzymać na obecnym poziomie. Mimo niedawnego ograniczenia częstotliwości kursowania na wielu liniach do pracy wciąż brakuje ponad 120 osób. A rosnące ceny paliw i energii też szybko mogą spowodować kolejne, niekorzystne dla pasażerów korekty. W komunikacji miejskiej charakterystyczne jest to, że dochody nie pokrywają wydatków - mówi Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta.

Czytaj więcej: Foto: ks (237), "Tomasz Tokarzewski", 8 grudnia 2022

Montują nowe wiaty na przystankach w Szczecinie

Od miesiąca trwa ustawianie nowych wiat na przystankach komunikacji miejskiej w wybranych przez ZDiTM miejscach na terenie Szczecina. W sumie do końca tego roku ustawionych zostanie siedem takich konstrukcji mających chronić pasażerów przed deszczem i wiatrem w oczekiwaniu na przyjazd autobusu

Nowe wiaty pojawiają się sukcesywnie w kolejnych miejscach w miarę środków, jakie są w danym roku do dyspozycji. Koszt zakupu tych siedmiu ostatnich to blisko 50 tys. zł. Wszystkie zostały w modułach już dostarczone, a przewidziany termin ich montażu we wszystkich zaplanowanych lokalizacjach to koniec grudnia – informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Czytaj więcej: Foto: ks "M", 3 grudnia 2022

Prezydent przyznaje: „Jest problem z Mostem Kłodnym”. Nie będzie wielkiego pylonu?

Most Kłodny to jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji infrastrukturalnych planowanych przez miasto. Kryzys finansowy i poważne obcięcie budżetów samorządów, a także niepewna przyszłość unijnych dotacji sprawiają, że miasto będzie musiało zmienić strategię związaną z prowadzeniem inwestycji. Podczas czwartkowej rozmowy dnia w Radiu Plus Piotr Krzystek zasugerował, że z inwestycja „jest problem”, ale nie przyznał wprost, że jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania

Ostre cięcie Mostu Kłodnego. Nie będzie pylonu, by obniżyć koszty i zwiększyć nośność?

Most Kłodny ma połączyć centrum miasta z Łasztownią i ułatwić dostęp do portu. Inwestycja może być jednak zagrożona ze względu na brak funduszy. Władze miasta przyznają, że nie udźwigną tak wielkiego zadania inwestycyjnego bez środków unijnych, które jak na razie stoją pod znakiem zapytania. Wielkim problemem jest Most Kłodny, bo jego budowy nie jesteśmy w stanie sfinansować.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 2 grudnia 2022

Chcą ponad dwukrotnie powiększyć parking dla przesiadających się na tramwaj

ZDiTM przygotowuje się do rozbudowy parkingu przy pętli Turkusowa. Dziś jest tam 55 miejsc postojowych, a planowanych jest dodatkowych 124

Parking przy Turkusowej jest chętnie wykorzystywany przez kierowców spoza miasta lub bardziej odległych osiedli prawobrzeża. Stąd plany wyznaczenia nowych miejsc.Rozbudowa parkingu przewiduje zwiększenie miejsc postojowych o dodatkowe 124 miejsca postojowe.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 2 grudnia 2022

Szczecin będzie współpracować z Polsatem. Dostaniemy do testowania autobusy wodorowe?

Taki jest plan, ale nie jest jeszcze pewne, kiedy wodorowy autobus miałby trafić do Szczecina. Jak mówił w kuluarach konferencji „H2Szczecin” zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera, rozmowy są zaawansowane i Grupa Polsat, która poza stacjami telewizyjnymi zajmuje się energetyką, jest chętna do współpracy z zachodniopomorskimi samorządami

Szczecin będzie testować Neso Busa? Prezydent Przepiera: „Trwają rozmowy”

Grupa Polsat Plus od dawna zaangażowana jest w energetykę i ochronę środowiska. Stacja prowadzi między innymi fundację Czysta Polska i współpracuje z samorządowcami w kwestiach energetyki i zielonej energii. W maju grupa medialno-energetyczna zaprezentowała Neso Busa, czyli autobus zasilany wodorem. Obecnie jest on testowany przez Warszawę.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 1 grudnia 2022

* * *

Prasa informuje - listopad

Wiemy, kto przebuduje piękny i ważny budynek w Szczecinie

Trwają przygotowania do podpisania umowy na wykonanie przebudowy podstacji prostownikowej Kolumba. Wykonawca został wybrany, a to oznacza, że niebawem powinny rozpocząć się prace

Przypominamy, że w ramach zadania piękny i niezwykle ważny budynek, jakim jest podstacja prostownikowa przy ulicy Kolumba ma zostać przebudowany. Głównym celem jest dostosowanie go do współczesnych wymagań technicznych i zabezpieczenie należytego funkcjonowania.

Wybrana została firma MTM IDEA Sp. z o.o. Sp. k., która zaproponowała kwotę 11 397 160,07 zł

Budynek podstacji jest wpisany do rejestru zabytków przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i wymaga remontu, by zapobiec jego niszczeniu. Samo wyposażenie podstacji ma już ponad 40 lat, przez co wymaga coraz częstszych napraw. Dodatkowo nie zapewnia wymaganej współcześnie pewności i niezawodności zasilania oraz zdalnego sterowania podstacją.

Podstacja prostownikowa jest przeznaczona do zasilania sieci trakcyjnej tramwajowej.

W podstacji energia elektryczna prądu przemiennego jest przetwarzana na energię prądu stałego i za pomocą kabli przesyłana do sieci jezdnej trakcji tramwajowej - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. - Przeznaczona do modernizacji podstacja ma być bezobsługowa, włączona w system zdalnego sterowania.

W ramach przebudowy podstacji prostownikowej Kolumba przy ul. Kolumba 86 (Wyspa Jaskółcza) wykonane zostanie:

• pełne odnowienie budynku zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków,
• wymiana urządzeń i instalacji wewnątrz budynku na nowe,
• rozbiórka obiektów gospodarczych,
• wykonanie iluminacji budynku oraz wygrodzenie terenu podstacji.

Dlaczego podstacja jest ważna tłumaczyliśmy w informacji o tym skąd bierze się prąd w tramwaju:

Spółka Tramwaje Szczecińskie ma kilka wydziałów. Ważnym elementem jest część elektroenergetyczna Wydziału Infrastruktury Tramwajowej, która zajmuje się między innymi bieżącym utrzymaniem - konserwacją, przeglądami, remontami, naprawami awaryjnymi urządzeń elektroenergetycznych służących trakcji tramwajowej. Infrastruktura sieciowa w liczbach przedstawia się imponująco:

• 156 km kabli trakcyjnych prądu stałego
• 138 km sieci trakcyjnej
• 92 napędy zwrotnic tramwajowych
• 24 najazdowe sygnalizacje tramwajowe
• 38 km linii kablowych SN 15 kV
• 19 podstacji trakcyjnych (stacje prostownikowe) 15/0,525 kV

Jak to się dzieje, że tramwaj jedzie i skąd bierze prąd?

Z sieci trakcyjnej tramwaj pobiera prąd przy pomocy pantografu. Następnie szynami i przyłączonymi do nich kablami trakcyjnymi powrotnymi prąd biegunem ujemnym powraca do stacji trakcyjnej (obwód elektryczny zostaje zamknięty). Wszystkie elementy, dzięki którym jest prąd - podstacje trakcyjne, część rozłączników sieci trakcyjnej oraz zwrotnice są całodobowo nadzorowane oraz sterowane z Centralnej Dyspozytorni elektroenergetycznej znajdującej się na Wydziale Infrastruktury Tramwajowej przy ul. Klonowica 5.

Skąd prąd w sieci trakcyjnej? Tutaj nawet duże uproszczenie wydaje się skomplikowane.

Podstacje trakcyjne, poprzez kable trakcyjne, służą do zasilania sieci tramwajowej 660 V prądu stałego. Każda stacja obsługuje pewien rejon zasilania, który składa się z sekcji zasilania. Każda stacja zasilana jest minimum 2 liniami kablowymi SN 15 kV.

Na podstacji, których w Szczecinie jest 19, napięcie z 15 kV jest obniżane poprzez transformatory prostownikowe do poziomu 525 V, a następnie prostowane przez prostowniki diodowe i przesyłane do szyn zbiorczych rozdzielnicy 660 V prądu stałego. Tam, poprzez urządzenia elektroenergetyczne, następuje podział zasilania i energia elektryczna jest przesyłana kablami trakcyjnymi zasilającymi do sieci trakcyjnej.

Brzmi strasznie? To skomplikowany i złożony proces, dlatego kilkudziesięciu specjalistów z wydziału każdego dnia dba o to, żeby pasażerowie bezpiecznie i na czas dotarli do pracy i szkoły. Czasami pracowników spółki widzimy w mieście, podczas prac sieciowych, ale jak widać nie wszyscy są widoczni i zanim prąd dotrze do tramwaju czeka go długa droga.

Pracownicy wydziału, a jest ich blisko 50, pracują 7 dni w tygodniu 24h/dobę.

PODSTACJA KOLUMBA – Fragmenty opisu historii z Programu Prac Konserwatorskich:

„Budynek podstacji energetycznej jest częścią zespołu zajezdni tramwajowej ul. Kolumba 86-89 powstałej w latach 80-tych XIX w. Zespół był sukcesywnie modernizowany i rozbudowywany na przestrzeni lat swojego istnienia. Wyspę Jaskółczą adaptowano na potrzeby zajezdni tramwajowej w latach 20-tych XX w. W tym czasie wybudowano tutaj budynki magazynowe, warsztaty naprawcze oraz podstację trakcyjną” – w roku 1925.

Budynek podstacji trakcyjnej wzniesiono w typowych jeszcze dla późnego historyzmu formach eklektycznych nawiązujących do średniowiecza. (…) Jednak syntetyzm widoczny w opracowaniu form budynku podstacji energetycznej przy ul. Kolumba w Szczecinie jest zapowiedzią nowego modernistycznego nurtu w architekturze, który popularny staje się pod koniec lat 20 -tych XX w.

Założony na rzucie prostokąta piętrowy budynek podstacji energetycznej nakryto niskim dwuspadowym dachem z nadbudowanym świetlikiem.

Elewację przepruto wysokimi oknami zamkniętymi łukami dwuspadowymi na piętrze oraz mniejszymi oknami odcinkowymi na parterze. Nieotynkowane lico muru zaakcentowano nieregularnym układem cegieł o trudnym do zdefiniowania wątku. W licu muru widać wiązania przypominające wątek wendyjski, holenderski, wozówkowy, pospolity itp. Jako, że tramwaje są miejską wersją kolei żelaznych, w szczycie elewacji północno-wschodniej umieszczono tzw. skrzydlate koło, popularną niegdyś alegorię kolei żelaznych. Pierwotnie alegorię tę akcentowały po bokach charakterystyczne elementy w formie zygzaków symbolizujących iskry toczących się kół żelaznych. Obecnie zachował się tylko jeden zsunięty zygzak. (…)

Znany jest układ wnętrz z okresu 1928-1929. Na parterze znajdowały się: transformatory oraz akumulatornie, natomiast na piętrze przetwornice, prostownik rtęciowy i suwnica montażowa. Komunikację międzypiętrową umożliwiały schody usytuowane przy narożniku południowym. Podłogi oraz ściany na piętrze wyłożono płytkami ceramicznymi.

Późniejsze przebudowy są trudne do ustalenia, ponieważ nie udało się odnaleźć akt nadzoru budowlanego do budynku podstacji trakcyjnej. Jednak na podstawie częściowo zachowanego ogólnego planu zespołu zajezdni przy ul. Kolumba z 1936 roku wiadomo, że w latach 30-tych XX w. dokonano kolejnej modernizacji, która objęła głównie parter. W tym czasie w elewacji południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej wybito nowe otwory drzwiowe. Wewnątrz wstawiono szereg ścian działowych zachowanych do dzisiaj. Zlikwidowano schody w narożniku południowym. Nowe schody wymurowano w pomieszczeniu kotłowni przy narożniku zachodnim.

W późniejszym czasie zamurowano część otworów okiennych na parterze oraz przemurowano część okien na piętrze. Ogólny charakter tych prac oraz starannie opracowany wątek w murze pozwalają przypuszczać, że wykonane mogły być w latach 30-tych, 40-tych lub 50-tych XX w. Prawdopodobnie w latach 60-tych lub 70-tych zamurowano i otynkowano dwa środkowe otwory okienne w elewacji północno-wschodniej (charakterystyczny tynk typu baranek). Wewnątrz zapewne wybudowano szyby wentylacyjne pomiędzy oknami ściany południowo-wschodniej. Możliwe, że dokonano pewnych zmian w układzie wnętrz parteru”.

Źródło: Foto: ws, 8 listopada 2022

Będą mieli słup na wyciągnięcie ręki. Przesunęli latarnie pod balkony mieszkańców

Wcześniej latarnie stały przy jezdni, ale teraz w tym miejscu będzie droga rowerowa. Podczas przebudowy najwęższego odcinka al. Wyzwolenia, słupy przesunięto bezpośrednio pod balkony kamienic. Nie podoba się to mieszkańcom, ale miasto tłumaczy, że nie było innej możliwości

Problem dotyczy odcinka od dawnego szpitala kolejowego w kierunku ronda Giedroycia. Trwa tam „torowa rewolucja”, czyli przebudowa torowisk wraz z otaczającą je infrastrukturą. Na tym fragmencie al. Wyzwolenia jest wąsko, a projekt zakłada zajęcie części chodnika na drogę rowerową. Dlatego latarnie zostały przesunięte ze skraju jezdni w kierunku kamienic.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 6 listopada 2022

* * *

Prasa informuje - październik

* * *

Zabytkowe tory wróciły na śródmiejski odcinek alei Wojska Polskiego!

Minął rok od ich odkrycia, a fragment historycznych torów ze śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego już powrócił na arterię. „Wykonawca wyprzedza harmonogram i pewne rzeczy dzieją się szybciej” – informuje miejski konserwator zabytków Michał Dębowski. Przypomnijmy, że do ich odkrycia doszło podczas pierwszego dnia przebudowy tego fragmentu ulicy

Odkryte tory należą do najstarszej trasy tramwajowej w Szczecinie, która wiodła od zajezdni przy ulicy Piotra Skargi do ulicy Staszica. To właśnie nią, 23 sierpnia 1879 roku, na szczecińskie ulice wyruszyły tramwaje konne, a w latach 90 XIX wieku tramwaje elektryczne. W 1973 roku podjęto decyzję o likwidacji linii tramwajowej.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 26 października 2022

Jeśli możecie, omijajcie pl. Zwycięstwa. Lewoskręt już zamknięty, zwężone jezdnie na placu i na ul. Krzywoustego [ZDJĘCIA]

Od niedzieli drogowcy wprowadzili kolejne zmiany w rejonie placu Zwycięstwa. Dotyczą zarówno kierowców jak i pasażerów komunikacji miejskiej, a nawet pieszych. Zaczęła się przebudowa placu

Zmiany były zapowiadane już tydzień temu. Wtedy jednak udało się wprowadzić tylko część z nich. Wyłączony z ruchu został wewnętrzny pas jezdni wokół placu oraz zamknięto przejazd przez plac od strony ul. Potulickiej w kierunku ul. Wojciecha. Do jednego pasa zwężona została też ul. Krzywoustego w kierunku pl. Zwycięstwa. Od niedzieli przejazd przez plac jest jeszcze trudniejszy. Kolejne zmiany już weszły w życie.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Piotr Szyliński,", 16 października 2022

Przystanki komunikacji miejskiej przy stadionie Pogoni Szczecin mogą zmienić nazwę. Rozwiązanie ułatwi dojazd?

Pierwszego października oficjalnie otwarty został nowy stadion miejski w Szczecinie. Emocje po tym wydarzeniu pomału opadają i pojawiają się nowe pomysły związane z obiektem. Jeden z nich dotyczy okolicznych przystanków

Komunikacja miejska niedaleko stadionu Pogoni Szczecin. Pomysł odnosi się do zmiany nazw przystanków komunikacji miejskiej, które znajdują się w okolicy boiska Pogoni. Modyfikacja ma dotyczyć wprowadzenia informacji, że przy tym przystanku znajduje się stadion miejski.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Łukasz Czerwiński", 15 października 2022

Zmiany w budżecie Szczecina. Dołożono miliony na komunikację miejską, by się nie załamała, ale na poprawę nie ma co liczyć

Miejscy urzędnicy przygotowują zmiany budżetowe. Podczas dyskusji z radnymi pojawił się również temat planowanej na przyszły rok podwyżki cen energii elektrycznej. Z ogłoszonych przez miasto przetargów wyłania się obraz potencjalnych wzrostów w wysokości aż 107 mln zł

Podczas obrad Komisji ds. Budżetu i Rozwoju radni poznali główne założenia korekt planowanych do wprowadzenia jeszcze w październiku. Ich konsekwencją będzie zmniejszenie deficytu o 84 mln zł. Dochody bieżące wzrosną o 19 mln zł. To głównie efekt otrzymania rządowej subwencji oświatowej w wysokości 6 mln zł i zwiększenia dochodów w zakresie podatków od czynności cywilnoprawnych – też 6 mln zł.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 10 października 2022

Prace przy pl. Zwycięstwa. Nie wszystko zgodnie z planem [GALERIA, FILM]

Wbrew zapowiedziom nie rozpoczęto prac przy budowie tzw. jednotoru, który miał powstać na pl. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego. Tramwaje linii 7 i 9 kursują zwykłymi trasami, zamiast linii 8 z Gumieniec do Bramy Portowej do południa kursują jednak zastępcze autobusy linii 808. Wprowadzono też ograniczenia dla kierowców, choć nie wszystkie są przestrzegane

Podczas prowadzenia prac przygotowawczych okazało, że nie będzie można wykonać rozjazdów, a roboty torowe jeszcze się nie rozpoczną. Nie oznacza to jednak, że na pl. Zwycięstwa nic się nie będzie działo - tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miasta ds. komunikacji miejskiej. - W związku z tym komunikacja zastępcza pozostaje bez zmian, ale linia 7 i 9 nie musi jeździć objazdem.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 9 października 2022

Fala zwolnień w Tramwajach Szczecińskich? Firma tłumaczy, co dzieje się z motorniczymi

Do naszej redakcji przyszedł dramatyczny list od jednego z motorniczych, który narzeka na pracę w Tramwajach Szczecińskich

Jestem motorniczym i po 20 latach kończę współprace z tą firmą. Dość mam ciągle popsutych tramwajów, niskiej pensji (a zarabiam 4400 brutto złotych) i ciągłej wojny z kierownictwem - czytamy w liście pana Piotra. Pasażerowie też są dużo bardziej roszczeniowi niż kiedyś.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 4 października 2022

* * *

Prasa informuje - wrzesień

* * *

Pętla Załom wraca do żywych. Pięć kursów autobusów ze Szczecina do Załomia

Po wielu miesiącach Pętla Załom nareszcie będzie obsługiwana przez autobusy komunikacji miejskiej. Radni z Goleniowa, po burzliwej dyskusji przyjęli uchwałę, dającą przyzwolenie na podpisanie przez władze Goleniowa i Szczecina porozumienia w sprawie obsługiwania zajezdni autobusowej w Załomiu przez szczecińską komunikację miejską

Oddane w lutym tego roku Centrum Przesiadkowe w Załomiu wybudowano za ponad 10 milionów złotych. Jak informowały jeszcze dwa miesiące temu władze Goleniowa, infrastruktura nie była wykorzystywana z powodu problem z podpisaniem porozumienia w tej sprawie pomiędzy władzami Goleniowa a Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 30 września 2022

Kiedy na elektronicznych tablicach przystankowych nie będzie błędów? „Trwają prace nad uruchomieniem modułu”

Elektroniczne tablice na przystankach powinny pokazywać dokładny, rzeczywisty czas oczekiwania na tramwaje i autobusy. Niestety, zdarzają się tam błędy. Czasem wyświetlana jest godzina przyjazdu pojazdu, którego w ogóle nie ma na trasie. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni

Rzeczywisty czas pozostały do przyjazdu jest wyświetlany, jeśli autobusy i tramwaje mają włączony GPS. W przypadku, gdy zamiast tego na tablicy pojawia się konkretna rozkładowa godzina (np. „12:15”, zamiast komunikatu, że odjazd za „5 min”), nie można być pewnym, że pojazd przyjedzie. Może mieć po prostu wyłączony GPS, ale jest ryzyko, że ogóle nie pojawił się na trasie.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 30 września 2022

Stało się. Ogromne cięcia na liniach tramwajowych w Szczecinie. Dużo mniej tramwajów na trasach. To nie koniec.

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie poinformował, że od 10 października na ulice miasta wyjedzie o 20 procent mniej tramwajów. - Problem będzie narastał - uprzedza Krzysztof Miller, dyrektor ZDiTM

Złowieszcze informacje o radykalnym cięciu w rozkładach jazdy szczecińskich tramwajów, padły na środowym posiedzeniu komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Będzie mniej tramwajów w Szczecinie. Nie jest tajemnicą, że spółka Tramwaje Szczecińskie, od lat ma problemy kadrowe. Teraz jednak spółka doszła do ściany i nie jest w stanie realizować rozkładu jazdy ułożonego przez ZDiTM.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Piotr Szyliński,", 28 września 2022

Droższe bilety komunikacji miejskiej albo likwidacja 3-4% pojazdów. Wzrosną podatek od nieruchomości i opłaty za wywóz śmieci

Wczorajszym gościem programu „Studio wSzczecinie.pl” był prezydent Szczecina. Piotr Krzystek zmierzył się z szeregiem pytań związanych między innymi z planowanymi przez miasto oszczędnościami. Kiedy internautka zadała pytanie: „Czy od września czeka nas mega zaciskanie pasa?”, padła odpowiedź: „Niestety, wszystko na to wskazuje”

We wtorkowym programie „Studio wSzczecinie.pl” z ust prezydenta Piotra Krzystka padła deklaracja, że wszelkie podwyżki i nowe obciążenia dla mieszkańców będą wprowadzane racjonalnie i po wcześniejszej dyskusji. Zapowiedzi wskazują jednak, że w roku 2023 możemy więcej zapłacić między innymi za bilety komunikacji miejskiej czy wywóz odpadów. Mam nadzieję, że podołamy wyzwaniom i rząd RP nie zostawi samorządów ogołoconych. Może będzie szansa, by rozmawiać o racjonalnej bazie finansowej dla samorządów.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 28 września 2022

Motorniczy po 20 latach odchodzi z pracy. „Mam dość popsutych tramwajów i niskiej pensji”

O tym, że sytuacja w szczecińskiej komunikacji miejskiej nie jest łatwa pisaliśmy już wielokrotnie. Samo miasto nie ukrywa, że konieczne jest „urealnienie” rozkładów komunikacji miejskiej w związku z oszczędnościami i coraz poważniejszymi brakami kadrowymi. Temat poruszyliśmy także w jednym z wrześniowych wydań programu „Studio wSzczecinie.pl”

Motorniczy: „Miasto nie robi nic, by zatrzymać odchodzących pracowników” Do naszej redakcji dotarła wiadomość od jednego z „wkrótce byłych pracowników Tramwajów Szczecińskich”. Dość mam ciągle popsutych tramwajów, niskiej pensji (a zarabiam 4400brutto po 20latach) i ciągłej wojny z kierownictwem.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 26 września 2022

Czekają nas ciemności?

Kolejne postępowanie na dostawy energii dla szczecińskiego ZDiTM przez nadchodzące dwa lata przyniosło jeszcze jedną niespodziankę i przerosło najśmielsze wyobrażenia w chwili, gdy przetarg był ogłaszany. A dotyczył on tym razem 8 punktów dystrybucji prądu, należących do PKP Energetyki, które są niezbędne do zasilania infrastruktury na pętlach i przystankach. Potencjalni dostawcy zaoferowali usługi w tym zakresie za kwoty kilkakrotnie wyższe niż poprzednio

Za kompleksową dostawę energii elektrycznej obejmującą sprzedaż energii elektrycznej oraz świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej na potrzeby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w powyższym zakresie na podstawie umowy, która była zawarta na okres od dnia 1.01.2021 r do dnia 31.12.2022 r., rachunek ma wynieść 190 564,26 PLN brutto. I dotyczy ona - co warto zauważyć - jedynie oświetlenia pętli Turkusowa i znajdującego się na niej budynku socjalnego z kasą biletową, przystanków Eskadrowa PGryfmska, pętli Basen Górniczy oraz oświetlenia ulicznego na ulicach Kniewskiej i Lubczyńskiej.

Czytaj więcej: Foto: ks (185), "M", 23 września 2022

„Dojeżdżanie samorządów trwa”. Prezydent Piotr Krzystek ostro o podwyżkach za prąd

Kolejne postępowanie na energię dla ZDiTM przeszło najśmielsze wyobrażenia magistratu. „Dojeżdżanie samorządów trwa” – nie kryje swojej złości prezydent Szczecina Piotr Krzystek

Przedmiotem zamówienia, w ramach którego oferty po raz kolejny zdumiały szczeciński magistrat, jest dostawa energii elektrycznej dla punktów poboru zasilanych z systemu PKP Energetyka. Oferta dotyczy oświetlenia pętli Turkusowa i budynku socjalnego, przystanku „Eskadrowa” i „Gryfińska”, pętli Basen Górniczy oraz oświetlenia ulicznego na ulicach Kniewskiej i Lubczyńskiej.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 22 września 2022

Plany ratunkowe dla komunikacji miejskiej w Szczecinie.
Co zrobić, żeby naprawić sytuację?

Czekają nas kolejne cięcia w komunikacji miejskiej? Według nieoficjalnych informacji ma do tego dojść jesienią. To byłaby kiepska perspektywa dla mieszkańców, którzy mają dość opóźnień, braków w rozkładach i brudnego taboru. Co zrobić, żeby naprawić sytuację?

Obserwujemy sytuację po zmianach z początku września, rozmawiamy z przewoźnikami o kwestiach kadrowych. Nie wykluczamy zmian, przygotowujemy się na różne warianty, ale na ten moment za wcześnie na jakieś szczegóły - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Kolejnych cięć nie wyklucza bliski współpracownik prezydenta Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 14 września 2022

Co się dzieje z linią autobusową 107?
„Bywa tak, że autobus nie przyjeżdża, bo nie ma kto go poprowadzić”

Od jakiegoś czasu czytelnicy informują nas o poważnych problemach na najważniejszej linii autobusowej łączącej Szczecin i Police. „Autobusy podczas porannego szczytu komunikacyjnego są zapchane. Upychamy się w środku jak sardynki w puszce. Po południu jest trochę lepiej, ale problemem jest nieregularność kursów i to, że niby autobus powinien przyjeżdżać co kilka minut, a czasami czeka się na niego nawet 20 minut” – skarży się nam czytelniczka. O sprawę zapytaliśmy Grzegorza Ufniarza ze Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego podczas wtorkowego programu „Studio wSzczecinie.pl”.

Linia 107 komunikacyjnym „wąskim gardłem” między Szczecinem a Policami? SPPK: „Mamy problem” Linia 107 to podstawowe połączenie w komunikacyjnej siatce między Szczecinem a Policami. Cieszy się gigantycznym zainteresowaniem, ale zapewnienie kompletu autobusów staje się coraz większym wyzwaniem. Powodem są poważne braki kadrowe.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 14 września 2022

Parada tramwajów i zwiedzanie zajezdni Pogodno.
Przed nami wielki festyn z okazji 125-lecia tramwaju elektrycznego

Od 125 lat po szczecińskich torowiskach jeżdżą elektryczne tramwaje, które każdego dnia przewożą tysiące mieszkańców. Z tej okazji miasto zaprasza w najbliższą niedzielę wszystkich miłośników historii komunikacji miejskiej na wielki festyn. Na pętli przy osiedlu Zawadzkiego czekać będzie wiele atrakcji, m.in. wystawa zabytkowego taboru i przejazdy historycznymi pojazdami do zajezdni Pogodno

Historia szczecińskich tramwajów sięga 1879 roku. Wówczas na ulice wyruszyły tramwaje konne, a zaledwie kilka lat później w większości linii wprowadzono już trakcję elektryczną. Najstarsza trasa tramwajowa w mieście wiodła od zajezdni przy ulicy Piotra Skargi do ulicy Staszica.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 11 września 2022

Pięć punktów ratowania komunikacji miejskiej w Szczecinie. Zieloni przedstawiają plan ratunkowy

Nie stać nas na to, żeby komunikacja miejska w Szczecinie wyglądała tak, jak teraz - mówi Maciej Sikorski z Zielonych w Szczecinie. To, co przede wszystkim należy zrobić, to dać podwyżki kierowcom autobusów, zmienić siatkę połączeń i wprowadzić nowe bilety

Propozycję nowych rozwiązań i zmian przedstawili na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele Zielonych w Szczecinie.

Komunikacja miejska w Szczecinie się zwija

O coraz gorszej sytuacji w komunikacji miejskiej w Szczecinie pisaliśmy kilkakrotnie. Brakuje kierowców i motorniczych, codziennie z rozkładu jazdy wypadają kursy na różnych, czasami nawet blisko 20 liniach, zdezorientowani pasażerowie czekają na przystankach.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Piotr Szyliński,", 9 września 2022

Komunikacja miejska w Szczecinie - czekają nas kolejne cięcia?
Miasto nie potwierdza, ale czeka na rozwój sytuacji

Czekają nas kolejne cięcia w komunikacji miejskiej? Według nieoficjalnych informacji ma do tego dojść jesienią. Organizator transportu publicznego nie wyklucza podjęcia takich kroków

Informacje o kolejnych, niekorzystnych zmianach podał jeden z radnych Rady Miasta Szczecin, w czasie spotkania z mediami przed wrześniową sesją. Komunikacja miejska to krwioobieg miasta i dzisiaj ten krwioobieg ma pewien zator. Co gorsza, są niepokojące sygnały, że już za miesiąc, bo od 1 października mają pojawić się kolejne cięcia, tym razem na tramwajach pewnie znowu tych, którzy jeżdżą na prawobrzeże - poinformował Krzysztof Pomianowski, radny PiS.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 9 września 2022

Zniszczone torowiska, a prędkości tramwajów w Szczecinie.
Jak to wpływa na rozkład jazdy i koszt przejazdu?

Stan torowisk w Szczecinie nakłada ograniczenia w prędkości, a tym samym rozkłady jazdy są nierealne. Tu minuta, tam minuta, a czas przejazdu się wydłuża, za co płaci pasażer - uważa nasza Czytelniczka

Czytelniczka Głosu jako przykład zniszczonego torowiska podaje tory w rejonie Zajezdni Golęcin, ale takich miejsc jest więcej. Pracuję jako motornicza i od lat obserwuję poczynania firmy Tramwaje Szczecińskie. Tory się rozlatują, więc co robi firma? Nakłada szereg ograniczeń prędkości, na wielu odcinkach, jednocześnie kompletnie nie dostosowując rozkładu jazdy - pisze.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 8 września 2022

Kolejna szansa na wykonawcę przebudowy podstacji

Piękny i niezwykle ważny budynek, jakim jest podstacja prostownikowa przy ulicy Kolumba być może zostanie przebudowany. Głównym celem jest dostosowanie go do współczesnych wymagań technicznych i zabezpieczenie należytego funkcjonowania. Po zrealizowaniu prac unowocześniony zostanie nie tylko sprzęt wewnątrz. Wyremontowana zostanie także elewacja, która uzyska wyjątkowe oświetlenie. Są chętni na wykonanie prac.

Budynek podstacji jest wpisany do rejestru zabytków przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i wymaga remontu, by zapobiec jego niszczeniu. Samo wyposażenie podstacji ma już ponad 40 lat, przez co wymaga coraz częstszych napraw. Dodatkowo nie zapewnia wymaganej współcześnie pewności i niezawodności zasilania oraz zdalnego sterowania podstacją.

Podstacja prostownikowa jest przeznaczona do zasilania sieci trakcyjnej tramwajowej. W podstacji energia elektryczna prądu przemiennego jest przetwarzana na energię prądu stałego i za pomocą kabli przesyłana do sieci jezdnej trakcji tramwajowej. Przeznaczona do modernizacji podstacja ma być bezobsługowa, włączona w system zdalnego sterowania.

W ramach przebudowy podstacji prostownikowej Kolumba przy ul. Kolumba 86 (Wyspa Jaskółcza) wykonane zostanie:

pełne odnowienie budynku zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków,
wymiana urządzeń i instalacji wewnątrz budynku na nowe,
rozbiórka obiektów gospodarczych,
wykonanie iluminacji budynku oraz wygrodzenie terenu podstacji.

Trwa postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę powyższego zadania. Zgłosiły się dwie firmy, które w 390 dni chcą wykonać niezbędne prace:

• Konsorcjum: PUE „IREL” Ireneusz Wingrowicz, Filip Wingrowicz, Łukasz Zagrodzki Sp. j., KONSART Sp. z o.o - 14 890 000,00 zł
• MMT IDEA Sp. z o.o. Sp. k - 11 397 160,07 zł

Trwa analiza złożonych dokumentów. Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 11 631 195,52 zł brutto.

Przedmiotowe zamówienie jest realizowane w ramach projektu pn. „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie – etap II” (umowa o dofinansowanie nr POIS.06.01.00-00-016/16-00) w ramach działania 6.1 „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, oś priorytetowa VI, Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Na podstawie umowy o dofinansowanie nr POIS.06.01.00-00-016/16-00 z dnia 26 marca 2018 r. oraz aneksu do umowy nr POIS.06.01.00-00-0016/16-01 z dnia 5 czerwca 2020 r. beneficjentem projektu jest Gmina Miasto Szczecin.

Dlaczego podstacja jest ważna tłumaczyliśmy w informacji o tym skąd bierze się prąd w tramwaju:

Spółka Tramwaje Szczecińskie ma kilka wydziałów. Ważnym elementem jest część elektroenergetyczna Wydziału Infrastruktury Tramwajowej, która zajmuje się między innymi bieżącym utrzymaniem - konserwacją, przeglądami, remontami, naprawami awaryjnymi urządzeń elektroenergetycznych służących trakcji tramwajowej.

Infrastruktura sieciowa w liczbach przedstawia się imponująco:

• 156 km kabli trakcyjnych prądu stałego
• 138 km sieci trakcyjnej
• 92 napędy zwrotnic tramwajowych
• 24 najazdowe sygnalizacje tramwajowe
• 38 km linii kablowych SN 15 kV
• 19 podstacji trakcyjnych (stacje prostownikowe) 15/0,525 kV

Jak to się dzieje, że tramwaj jedzie i skąd bierze prąd?

Z sieci trakcyjnej tramwaj pobiera prąd przy pomocy pantografu. Następnie szynami i przyłączonymi do nich kablami trakcyjnymi powrotnymi prąd biegunem ujemnym powraca do stacji trakcyjnej (obwód elektryczny zostaje zamknięty). Wszystkie elementy, dzięki którym jest prąd - podstacje trakcyjne, część rozłączników sieci trakcyjnej oraz zwrotnice są całodobowo nadzorowane oraz sterowane z Centralnej Dyspozytorni elektroenergetycznej znajdującej się na Wydziale Infrastruktury Tramwajowej przy ul. Klonowica 5.

Skąd prąd w sieci trakcyjnej? Tutaj nawet duże uproszczenie wydaje się skomplikowane.

Podstacje trakcyjne, poprzez kable trakcyjne, służą do zasilania sieci tramwajowej 660 V prądu stałego. Każda stacja obsługuje pewien rejon zasilania, który składa się z sekcji zasilania. Każda stacja zasilana jest minimum 2 liniami kablowymi SN 15 kV.

Na podstacji, których w Szczecinie jest 19, napięcie z 15 kV jest obniżane poprzez transformatory prostownikowe do poziomu 525 V, a następnie prostowane przez prostowniki diodowe i przesyłane do szyn zbiorczych rozdzielnicy 660 V prądu stałego. Tam, poprzez urządzenia elektroenergetyczne, następuje podział zasilania i energia elektryczna jest przesyłana kablami trakcyjnymi zasilającymi do sieci trakcyjnej.

Brzmi strasznie? To skomplikowany i złożony proces, dlatego kilkudziesięciu specjalistów z wydziału każdego dnia dba o to, żeby pasażerowie bezpiecznie i na czas dotarli do pracy i szkoły. Czasami pracowników spółki widzimy w mieście, podczas prac sieciowych, ale jak widać nie wszyscy są widoczni i zanim prąd dotrze do tramwaju czeka go długa droga.

Pracownicy wydziału, a jest ich blisko 50, pracują 7 dni w tygodniu 24h/dobę.

PODSTACJA KOLUMBA – Fragmenty opisu historii z Programu Prac Konserwatorskich:

Budynek podstacji energetycznej jest częścią zespołu zajezdni tramwajowej ul. Kolumba 86-89 powstałej w latach 80-tych XIX w. Zespół był sukcesywnie modernizowany i rozbudowywany na przestrzeni lat swojego istnienia. Wyspę Jaskółczą adaptowano na potrzeby zajezdni tramwajowej w latach 20-tych XX w. W tym czasie wybudowano tutaj budynki magazynowe, warsztaty naprawcze oraz podstację trakcyjną” – w roku 1925.

Budynek podstacji trakcyjnej wzniesiono w typowych jeszcze dla późnego historyzmu formach eklektycznych nawiązujących do średniowiecza. (…) Jednak syntetyzm widoczny w opracowaniu form budynku podstacji energetycznej przy ul. Kolumba w Szczecinie jest zapowiedzią nowego modernistycznego nurtu w architekturze, który popularny staje się pod koniec lat 20 -tych XX w.

Założony na rzucie prostokąta piętrowy budynek podstacji energetycznej nakryto niskim dwuspadowym dachem z nadbudowanym świetlikiem.

Elewację przepruto wysokimi oknami zamkniętymi łukami dwuspadowymi na piętrze oraz mniejszymi oknami odcinkowymi na parterze. Nieotynkowane lico muru zaakcentowano nieregularnym układem cegieł o trudnym do zdefiniowania wątku. W licu muru widać wiązania przypominające wątek wendyjski, holenderski, wozówkowy, pospolity itp. Jako, że tramwaje są miejską wersją kolei żelaznych, w szczycie elewacji północno-wschodniej umieszczono tzw. skrzydlate koło, popularną niegdyś alegorię kolei żelaznych. Pierwotnie alegorię tę akcentowały po bokach charakterystyczne elementy w formie zygzaków symbolizujących iskry toczących się kół żelaznych. Obecnie zachował się tylko jeden zsunięty zygzak.

Znany jest układ wnętrz z okresu 1928-1929. Na parterze znajdowały się: transformatory oraz akumulatornie, natomiast na piętrze przetwornice, prostownik rtęciowy i suwnica montażowa. Komunikację międzypiętrową umożliwiały schody usytuowane przy narożniku południowym. Podłogi oraz ściany na piętrze wyłożono płytkami ceramicznymi. Późniejsze przebudowy są trudne do ustalenia, ponieważ nie udało się odnaleźć akt nadzoru budowlanego do budynku podstacji trakcyjnej. Jednak na podstawie częściowo zachowanego ogólnego planu zespołu zajezdni przy ul. Kolumba z 1936 roku wiadomo, że w latach 30-tych XX w. dokonano kolejnej modernizacji, która objęła głównie parter.

W tym czasie w elewacji południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej wybito nowe otwory drzwiowe. Wewnątrz wstawiono szereg ścian działowych zachowanych do dzisiaj. Zlikwidowano schody w narożniku południowym. Nowe schody wymurowano w pomieszczeniu kotłowni przy narożniku zachodnim. W późniejszym czasie zamurowano część otworów okiennych na parterze oraz przemurowano część okien na piętrze. Ogólny charakter tych prac oraz starannie opracowany wątek w murze pozwalają przypuszczać, że wykonane mogły być w latach 30-tych, 40-tych lub 50-tych XX w. Prawdopodobnie w latach 60-tych lub 70-tych zamurowano i otynkowano dwa środkowe otwory okienne w elewacji północno-wschodniej (charakterystyczny tynk typu baranek). Wewnątrz zapewne wybudowano szyby wentylacyjne pomiędzy oknami ściany południowo-wschodniej. Możliwe, że dokonano pewnych zmian w układzie wnętrz parteru”.

Źródło: Foto: ws, 7 września 2022

Jak poprawić stan komunikacji miejskiej? Ciąć koszty, prywatyzować i zrezygnować z biletów.
Taki jest pomysł partii Korwin

Działacze partii Korwin zorganizowali spotkanie dotyczące tragicznego stanu komunikacji miejskiej w Szczecinie. Ich zdaniem trzeba szukać oszczędności w kasie miejskiej, dopuścić prywatnych przewoźników i zrezygnować z biletów

W czasie spotkania politycy zaproponowali mocne zaciskanie pasa i sięgnięcie do rezerw. Przez złe zarządzanie oraz stale rosnącą inflację Szczecin zbliża się do niewypłacalności. Musimy więc szukać oszczędności. Możemy znaleźć je w ograniczeniu wydatków na ciągle nierentowne spółki miejskie, częściowo prywatyzować lub uzyskać dochód z wynajmu zasobów, jakie posiadają przykładowo place, garaże lub inny sprzęt - uważa Radosław Gardziński, sekretarzem partii Korwin w Szczecinie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 7 września 2022

Krytyka cięć w komunikacji miejskiej w Szczecinie.
Radni podpowiadają, gdzie można znaleźć pieniądze

Czy prezydent Krzystek nie lubi mieszkańców Prawobrzeża? - pytają radni PiS i krytykują cięcia w transporcie zbiorowym w trej części miasta. Proponują, gdzie można znaleźć pieniądze

Armagedon komunikacji miejskiej trwa od ponad roku czasu. Kiedy to po raz pierwszy właśnie we wrześniu zlikwidowano autobusy pośpieszne na prawobrzeże: autobus A, który jeździł na osiedle Bukowe, autobus G, który jeździł do Płoni - Wielgowa i autobus H, który jeździł do Dąbia. Wtedy było to przedstawiane przez pana prezydenta, że niby ulica Gdańska jest remontowana, że to jest tylko zawieszenie. Czy to jest tylko na chwilę? Okazało się, że minął rok i mamy kolejne cięcia, które niestety dotykają prawobrzeża - mówi Krzysztof Romianowski, radny PiS.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 6 września 2022

Jest szansa, że ten zabytkowy budynek na wyspie zostanie jednak odnowiony

Miejska spółka Tramwaje Szczecińska zwiększyła budżet przeznaczony na przebudowę podstacji prostownikowej zlokalizowanej na Wyspie Jaskółczej (tuż przy dworcu). Dzięki temu są większe szanse na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę planowanych prac

W czasie pierwszego postępowania Tramwaje Szczecińskie planowały wydać maksymalnie 8,9 mln zł. Tymczasem konsorcjum spółek PUE „Irel” i Konsart zaproponowało 11,8 mln zł, a firma MMT Idea – 13,4 mln zł. Przetarg unieważniono.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 5 września 2022

Radny KO: „Czas podjąć decyzję, że rezygnujemy z przedszkola przy Przygodnej
i wydać pieniądze na komunikację miejską”

Swoją propozycją radny Marcin Biskupski zaskoczył podczas piątkowego wydania magazynu reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń”. Radny skrytykował władze miasta za plan obcięcia kursów komunikacji miejskiej i oszczędzanie na transporcie publicznym. Zaproponował też, skąd Szczecin może wziąć pieniądze, by sytuacja uległa poprawie

Wypowiedź Marcina Biskupskiego może wywołać skandal, ponieważ do tej pory radni Koalicji Obywatelskiej – poza Przemysławem Słowikiem z Zielonych – dość konsekwentnie wypowiadali się za budową przedszkola przy ul. Przygodnej. Co więcej, radna Dominika Jackowski z KO jest jedną z twarzy projektu i bardzo silnie przekonywała władze miasta do tej inwestycji. Podczas rozmowy w Radiu Plus radny Marcin Biskupski stwierdził, że należy zaniechać planów budowy obiektu, a pieniądze spożytkować inaczej. Propozycji, jak miasto może zaoszczędzić, by nie ciąć komunikacji miejskiej, było jeszcze więcej.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 5 września 2022

* * *

Prasa informuje - sierpień

* * *

Prawobrzeże liczyło na „A”

Wbrew deklaracjom i obietnicom prezydenta oraz jego zaplecza z początkiem roku szkolnego na ulice Szczecina nie powróciła linia pospieszna A. Autobusy oficjalnie przestały kursować z powodu remontu pl. Rodła, ale mieszkańcy domagali się ich szybkiego powrotu. Jeszcze przed wakacjami prezydent obiecał powrót tej linii, a radni z prawobrzeża, uspokojeni deklaracjami Piotra Krzystka, zapewniali, że tak się stanie. Teraz świecą oczami

Prezydent nas oszukał. Mnie, innych radnych, ale przede wszystkim mieszkańców prawobrzeża - mówi Krzysztof Romianowski, radny PiS. - Nie tylko linia A nie powróciła po wakacjach, ale mamy dodatko¬we ograniczenia!

Czytaj więcej: Foto: ks (170), "Tomasz Tokarzewski", 2 września 2022

Zabytek czeka na modernizację

Spółka Tramwaje Szczecińskie od wiosny szuka wykonawcy przebudowy stacji prostownikowej przy ul. Kolumba 86 na Wyspie Jakółczej. Pierwszy przetarg unieważniła na początku czerwca, w ponowionym postępowaniu w lipcu na oferty czeka tym razem do końca sierpnia

Głównym celem jest dostosowanie go do współczesnych wymogów technicznych i zabezpieczenie należytego jej funkcjonowania, czyli obsługi nowej infrastruktury tramwajowej na nadodrzańskim szlaku z centrum do Pomorzan. Ta powstaje równolegle po sąsiedzku, choć nie bez przeszkód i - o czym informowaliśmy - zalicza częściowy przestój w budowie za sprawą niespodzianek w ziemi, na jakie w okolicy ostatnio natknęli się drogowcy.

Czytaj więcej: Foto: ks (161), "M", 22 sierpnia 2022

Tramwaj czeka na pieniądze

Za kilkanaście miesięcy poznamy dokładny przebieg planowanej obwodnicy Mierzyna. Umowę w tej sprawie Szczecin oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z wykonawcę w ubiegłym tygodniu. Projekt powstanie w poznańskim Biurze Projektów Komunikacyjnych, które wygrało przetarg. Obwodnica rozpocznie się na końcu ul. Ku Słońcu, w pobliżu CH Ster. W miejscu, gdzie ma powstać autobusowo-tramwajowa pętla

Firma z Poznania projektowała też inwestycję znaną jako „Tramwaj do Mierzyna” - mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. Będzie jej więc łatwiej połączyć oba projekty.

Tramwaj do Mierzyna, czyli tak naprawdę budowa drugiego toru od ronda Gierosa do skrzyżowania z ul. Kwiatową oraz dwóch torów na dalszym odcinku o długości 1 km, są nadal w planach miasta. Problemem jest finansowanie.

Czytaj więcej: Foto: ks (158), "Tomasz Tokarzewski", 17 sierpnia 2022

Miejskie spółki nie chcą, PKS zyskuje

Pasażerowie linii 63 przecierają oczy ze zdziwienia. Na linii 63, na której od wielu miesięcy były kłopoty i niemal każdego dnia wypadały kursy, nagle połączenia są wykonywane regularnie. Do obsługi tej trasy dołączył jednak prywatny przewoźnik. Spółki, w których udziały ma miasto, nie są w stanie wykonywać tych zadań

Obecnie linię 63 obsługują trzej przewoźnicy. W dni powszednie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” obsługuje 3 brygady, Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne 2 brygady, a PKS Szczecin również 2 brygady. W soboty i dni świąteczne SPAK ma 1 brygadę, a PKS Szczecin 2. SPPK w dni wolne od pracy na tej linii nie kursuje.

Czytaj więcej: Foto: ks (149), "Tomasz Tokarzewski", 3 sierpnia 2022

Zelektryfikowana linia autobusowa nr 87.
Tak wygląda podłączenie się pantografem do ładowania

To końcowy etap przygotowań do regularnego użytkowania pantografowych ładowarek autobusów elektrycznych. We wtorek linię 87 obsługiwały tylko takie pojazdy. Na ul. Owocowej można było zobaczyć, jak kierowcy radzą sobie z podpięciem pojazdu

Szczecin od jesieni 2021 ma osiem przegubowych autobusów elektrycznych. Wiosną tego roku Solaris dostarczył sześć kolejnych. Ta partia to krótkie, 12-metrowe pojazdy (przegubowce mają 18 m długości).

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 2 sierpnia 2022

Przełom w sprawie Załomia? Będzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta

To co wydawało się być niemożliwym, przynajmniej podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta w Goleniowie, dwa dni później stało się niespodziewanie możliwe. Gmina Goleniów chce podpisać nowe porozumienie ze Szczecinem w sprawie uruchomienia połączeń z nowego centrum przesiadkowego w Załomiu. Taką deklarację złożył Tomasz Szczerba, zastępca burmistrza Goleniowa

Na początku czerwca odbyliśmy spotkanie w Urzędzie Miejskim w Szczecinie z prezydent Anną Szotkowską - mówił podczas sesji Rady Miasta Tomasz Banach, wiceburmistrz Goleniowa. Na spotkaniu był obecny również dyrektor Krzysztof Miler z ZDiTM Szczecin oraz przedstawiciel Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. Uzgodniliśmy wówczas pięć punktów, które muszą być rozwiązane aby uruchomić komunikację miejską do centrum w Załomiu.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Grzegorz Świstak", 1 sierpnia 2022

Upały w Szczecinie. Nadciąga kolejna fala.
A klimatyzacja w komunikacji miejskiej nie działa. "To sauna na kółkach"

Niedziałająca klimatyzacja lub jej brak w szczecińskich autobusach i tramwajach to problem, który dotyka nie tylko pasażerów. "Co pętlę chodziłem zmoczyć głowę pod kranem, bo nie dało rady wytrzymać" - pisze jeden z kierowców miejskich autobusów

Mieszkańcy Szczecina mają w ostatnich tygodniach coraz więcej zastrzeżeń do działania komunikacji miejskiej. W poprzednim tygodniu podczas upałów jazda niektórymi autobusami i tramwajami była męcząca ze względu na często niedziałającą klimatyzację lub jej całkowity brak . W tym tygodniu sytuacja może się powtórzyć, bo znów ma być upalnie.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Aleksander Stanuch", 1 sierpnia 2022

* * *

Prasa informuje - lipiec

* * *

Wykolejenie za wykolejeniem i wybita szyba w tramwaju.
Poważne problemy na ul. Energetyków [ZDJĘCIA]

Problemy na wahadłowym odcinku trasy tramwajowej na ul. Energetyków. W niedzielę wieczorem dwukrotnie, raz za razem, wykoleił się tam ten sam tramwaj. Przechylając się na bok, pojazd uderzył w słup

Niskopodłogowy swing jechał od strony pętli Turkusowa w kierunku mostu Długiego. Na wysokości biurowca Euroafriki tramwaje od niedzielnego południa przejeżdżają na jeden tor. Drugi – od strony Izby Celnej – aż do mostu Długiego, jest wyłączony z ruchu.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 31 lipca 2022

Windy unieruchomione w urzędniczych trybach

O wyjątkowo awaryjnych windach przy kładce na wysokości przystanków na trasie tramwajów nad ul. Hangarową w Szczecinie pisaliśmy już zimą 2020 roku. Wtedy jeszcze nie wszystkie były wyłączone z użytku. Dwie z nich nie działają już od przeszło trzech lat. Od unieruchomienia pozostałych dwóch dźwigów kolejną decyzją Urzędu Dozoru Technicznego minęły ponad dwa lata. I tak w komplecie wciąż czekają na naprawy. A widoki, że rychło ich się doczekają, są wciąż mgliste

Ekspertyzy na zlecenie magistratu zostały wykonane, wiadomo co trzeba zrobić, ale nadal konkretów brak gdy chodzi o to, ile na ich remont trzeba będzie wydać, kto koszty przywrócenia ich do stanu używalności pokryje, ani tym bardziej kiedy znów będą sprawne, czyli korzystanie z nich stanie się bezpieczne.

Czytaj więcej: Foto: ks (145), "Mirosław Winconek", 28 lipca 2022

Tu dbają o to, żeby opóźnienia komunikacji miejskiej były jak najmniejsze.
I to tu dzwonią zdenerwowani pasażerowie

To tutaj bije komunikacyjne serce miasta. Pięć osób wpatrzonych w ekrany musi błyskawicznie reagować na doniesienia o usterkach i kolizjach pojazdów komunikacji miejskiej, w razie potrzeby wyznaczać objazdy. Dbać, by mimo licznych remontów drogowych i kłopotów kadrowych opóźnienia były jak najmniejsze. A i tak to na nich skupia się często gniew pasażerów. Przyjrzeliśmy się pracy dyspozytorów ZDiTM

Olbrzymi ekran podczas upałów włącza się rzadko, bo wówczas w niepozornym pomieszczeniu w siedzibie ZDiTM przy ul. Klonowica robi się nieznośnie gorąco. Wszyscy skupiają się więc zwykle na „własnych” monitorach, którymi szczelnie obstawione są wszystkie biurka. Dyspozytorzy wpatrują się w kamery monitoringu na najważniejszych skrzyżowaniach i przyglądają przesuwającym się na mapach znacznikom, które odpowiadają poszczególnym tramwajom i autobusom.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 27 lipca 2022

Zapaść w komunikacji miejskiej w Szczecinie.
Prezydent mówi o "urealnieniu" rozkładu jazdy i nowych cenach biletów

Nieaktualne rozkłady jazdy, przestarzały tabor, brak strategii na nadchodzący kryzys, niskie płace w spółkach przewozowych. Mieszkańcy Szczecina komentują coraz gorszą sytuację w komunikacji miejskiej. Prezydent Piotr Krzystek zapowiada zmiany w rozkładzie jazdy i mówi o regulacji cen biletów

O sytuacji w szczecińskiej komunikacji miejskiej napisaliśmy we wczorajszym tekście „Zapaść w komunikacji miejskiej w Szczecinie. Z rozkładu jazdy codziennie znika nawet 20 tramwajów i autobusów". Z powodu braku kierowców i motorniczych z rozkładu jazdy wypada coraz więcej kursów. Skutek jest taki, że pasażerowie czekają na przystankach na tramwaj lub autobus prawie pół godziny, zamiast np. 12 minut. Na niektórych liniach brak jednego kursu powoduje nawet godzinną przerwę.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "ps", 26 lipca 2022

Zapaść w komunikacji miejskiej w Szczecinie.
Z rozkładu jazdy codziennie znika nawet 20 tramwajów i autobusów

Tylko jednego dnia w obsadzie tramwajów zabrakło 12 motorniczych. Potężne wakaty są w spółkach autobusowych. A Tramwaje Szczecińskie otrzymały właśnie szokująco wysoką ofertę na zakup prądu na przyszły rok. Niewykluczone, że trzeba będzie podjąć trudne decyzje - słyszymy w ZDiTM

To już nie są sporadyczne przypadki tylko norma. Z rozkładu jazdy regularnie wypadają poszczególne tramwaje i autobusy. Właściwie nie ma dnia, by nie dochodziło do takich sytuacji.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Piotr Szyliński", 25 lipca 2022

Wady za miliony

Ponad 54 min zł kosztowało wdrożenie w Szczecinie „Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską”. W skrócie chodzi o elektroniczne tablice na kilkudziesięciu z ok. tysiąca przystanków, GPS w autobusach i tramwajach oraz system biletów elektronicznych. Ci, którzy na _ co dzień korzystają z miejskiej komunikacji, wiedzą, że system ma wiele luk

Wdrażanie projektu „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w aglomeracji szczecińskiej poprzez zastosowanie systemów telematycznych” w pierwszym etapie trwała od 4 listopada 2010 do 18 listopada 2011, w drugim objęła okres do 12 czerwca 2013 r. - przypomina Hana Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Całkowita wartość projektu to 54 261332,88 zł. Wartość dofinansowania z UE wyniosła 37 498 455,50 zł. Niestety, to niejedyne koszty, jakie ponoszą wszyscy szczecinianie.

Czytaj więcej: Foto: ks (139), "Tomasz Tokarzewski", 20 lipca 2022

Nowa organizacja ruchu na Osiedlu Kasztanowym.
Zmiany mają związek z planowanym otwarciem pętli przesiadkowej

Na Osiedlu Kasztanowym została wprowadzona próbna organizacja ruchu. Mieszkańcy testują nowe rozwiązania przed uruchomieniem pętli przesiadkowej Szczecin Załom

Zmiana polega na tym, że ulice dwukierunkowe zostały zmienione na jednokierunkowe - informuje Grzegorz Farat, przewodniczący Rady Osiedla Załom - Kasztanowe.

Do korekt w organizacji ruchu doszło już teraz, żeby mieszkańcy mogli przyzwyczaić się do zmian, a także zgłosić ewentualne uwagi odnośnie nowych zasad. Nowa organizacja ruchu obowiązuje od dwóch tygodni i póki co nie wszyscy się do niej stosują.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Łukasz Czerwiński", 7 lipca 2022

* * *

Prasa informuje - czerwiec

Jest szansa na nowe połączenia autobusowe ze Szczecina do sąsiednich miejscowości

Szczecin podpisze porozumienie z Gminą Kobylanka w sprawie realizacji międzygminnych połączeń autobusowych. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, z Płoni odjeżdżać będą trzy podmiejskie autobusy, docierające m.in. do Morzyczyna, Zieleniewa, Lipnika, Reptowa czy Niedźwiedzia

We wtorek radni wyrazili zgodę na podpisanie takiego porozumienia. Jego treść ustalono już wcześniej. Organizatorem przewozów będzie Gmina Kobylanka. Szczecin zapłaci jej za nie tylko symboliczną kwotę – 100 zł brutto za cały czas trwania porozumienia. Środki na realizację nowych kursów mają bowiem pochodzić przede wszystkim z rządowego programu.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 30 czerwca 2022

Kasa jest, gorzej z kierowcami. Powrót linii pospiesznej

Jest szansa na powrót linii pospiesznej A. Jeśli wszystko pójdzie po myśli miasta, autobusy rozpoczną kursowanie z początkiem roku szkolnego. Umożliwią to zmiany w budżecie miasta przyjęte na wtorkowej sesji. Nie wiadomo jednak, skąd wziąć kierowców i jakie dzielnice mogą na tym stracić

Linia A kursująca na trasie pl. Rodła - os. Bukowe została zlikwidowana pod pretekstem remontu pl. Rodła. W zamian ze Słonecznego do Bukowego wydłużono linię B. Jednak pasażerowie podróżujący codziennie pomiędzy prawo- i lewobrzeżem zaczęli jakiś czas temu narzekać na tłok w autobusach i wieczne spóźnienia.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 28 czerwca 2022

Tak zmieniła się pętla na Niebuszewie. Nieco inaczej pojadą tamtędy w przyszłości samochody [foto]

W poniedziałek na pętlę Dworzec Niebuszewo (ulice: Asnyka – Orzeszkowej – Boguchwały) wróciły tramwaje, na razie tylko linii nr 3, jadące od strony Osiedla Zawadzkiego. Pierwsi pasażerowie mogą zobaczyć, że są tam teraz dwa tory postojowe, a jezdnia została przesunięta. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie wspomniane ulice zostaną otwarte dla ruchu samochodowego

Na pętlę Dworzec Nieubuszewo wciąż nie mogą dojechać tramwaje ze śródmieście („dwójka” i „dwunastka”), nowy końcowy ma tam natomiast „trójka”, która wcześniej zawracała na rondzie Giedroycia. Na ulicy Orzeszkowej są teraz dwa tory postojowe, docelowo jeden dla „dwójki” i jeden dla „dwunastki”. Dwa perony umożliwią w bardziej elastyczny sposób kształtować rozkład dwóch kończących się w tym miejscu linii 2 i 12 czy reagować na zakłócenia w kursowaniu każdej z nich.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 28 czerwca 2022

Tramwaje na nowych trasach. Trochę piszczą, pasażerowie nieco pogubieni, a informacji brakuje.
Nasz raport [FILM]

Pasażerowie tramwajów, które dzięki otwarciu placu Rodła wróciły w poniedziałek na swoje trasy, są zadowoleni. Pozostali błąkają się po przystankach i wciąż przebudowywanych ulicach i chodnikach. Tramwaje hałasują także na łukach. Wiemy jednak dlaczego

W poniedziałek rano w siatce tramwajowych połączeń w Szczecinie zaszły dwie istotne zmiany. Pierwsza dotyczy Niebuszewa. Otwarty został odcinek od ronda Giedroycia do Dworca Niebuszewo. Tym samym możliwe stało się przedłużenie linii 3, która jadąc od strony Osiedla Zawadzkiego, przez rondo Giedroycia, dojeżdża już na gruntownie przebudowaną pętlę przy wspomnianym dworcu.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 27 czerwca 2022

„Żeby dwa tramwaje nie przyjechały z rzędu?” Piotr Krzystek prosi mieszkańców o jeszcze trochę cierpliwości

„Proszę o jeszcze trochę cierpliwości. Szczecin będzie miastem, które na pewno będzie wygodniejsze i dużo lepiej przejezdne, a komunikacja miejska będzie punktualna” – mówił prezydent Piotr Krzystek podczas ostatniego czatu z mieszkańcami. Włodarz miasta uważa, że po skończonych remontach, gród Gryfa będzie mógł pochwalić się „ulicami na europejskim poziomie”

Komunikacja miejska w Szczecinie to gorący temat. Korki i brak kierowców, w efekcie „wypadające” kursy, tłok i duchota. To, że mieszkańcy mają dość zatorów i innych problemów związanych z publicznym transportem, wiadomo nie od dziś. Przekonał się o tym także prezydent miasta Piotr Krzystek.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 14 czerwca 2022

Wiadomo, kto zaprojektuje najbardziej wyczekiwaną w Szczecinie drogę z tunelem pod Odrą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na opracowanie projektu budowlanego dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Zadanie podzielono na dwa etapy, w obu przypadkach wybrano oferty firmy Transprojekt Gdański. Łącznie opiewają na 35 mln zł

Transprojekt Gdański dobrze zna specyfikę tego zadania, bo wcześniej wykonywał prace geologiczne dla obwodnicy. Ich propozycja na projekt budowlany wygrała w obu częściach przetargu, mimo że nie była najtańsza (w obu przypadkach zajęła pod tym względem drugie miejsce). Brano jednak pod uwagę nie tylko cenę (60 proc.), ale również doświadczenie zespołu projektowego (40 proc.).

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 13 czerwca 2022

„Gdybym była turystką, to bym oszalała”.
Mieszkańcy Szczecina gorzko o podróżowaniu komunikacją miejską

Korki i brak kierowców. W efekcie „wypadające” kursy, tłok i duchota. To, że mieszkańcy Szczecina mają dość zatorów i innych problemów z komunikacją miejską, wiadomo nie od dziś. Ale w ostatnim czasie jeszcze bardziej nasiliła się związana z tym kumulacja negatywnych emocji. „Komunikacja miejska nie istnieje. To grupka przypadkowo jeżdżących pojazdów, z którymi gra się w chybił trafił” – mówi Aleksander, mieszkaniec Szczecina

Kiedyś tzw. small talk (niezobowiązująca rozmowa – red.) na przystankach tramwajowych i autobusowych albo nie istniał, albo dotyczył pogody. Kiedy nie było smartfonów, często pytano o godzinę. Teraz najczęściej słychać wzdychanie, pomrukiwanie i komentarze „pewnie nie przyjedzie”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 10 czerwca 2022

Radni zarzucają miastu, że „komunikacja miejska się zwija”
i apelują o przywrócenie autobusów pospiesznych na Prawobrzeże

Mieszkańcy Prawobrzeża czują się odcięci od komunikacji miejskiej – taki wniosek nasuwa się po ostatniej rozmowie w ramach programu „Studio wSzczecinie.pl”. Obecni w programie radni Szczecina jednym głosem postulowali o jak najpilniejsze przywrócenie linii pospiesznych, które zostały zawieszone, a de facto zlikwidowane. – Osiedla Załom-Kasztanowe, Żydowce-Klucz czy Podjuchy mają gigantyczne problemy. Likwidacja linii A gigantycznie skomplikowała ruch z Prawobrzeża do centrum. Codziennie jeżdżę do pracy autobusem, a w takim tłoku jak teraz, to jeździło się może w latach 90. – mówi Marcin Biskupski, radny Koalicji Obywatelskiej

Radni wysyłają prezydenta na przejażdżkę tramwajem. „Może zza biurka nie widać tego, co dzieje się w transporcie” Podczas programu najwięcej uwagi poświęcono sytuacji komunikacyjnej na Prawobrzeżu, bo to właśnie ta część Szczecina najmocniej odczuwa ostatnie cięcia komunikacyjne, które wprowadził z powodów kadrowych i oszczędnościowych Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Jak mówili radni, autobusy są przepełnione, nie docierają na przystanki na czas i jest ich za mało jak na tak rozwijającą się część miasta jaką jest właśnie Prawobrzeże.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 7 czerwca 2022

Szczecińskie i regionalne spółki przewozowe pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

Pod lupą znalazło się 12 spółek gminnych z naszego regionu i województwa pomorskiego, w tym Tramwaje Szczecińskie i Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie”. Kontrolerzy wytknęli sporo niedociągnięć w funkcjonowaniu spółek

Kontrolerzy NIK sprawdzili działalność spółek w latach 2018-2020. Kontrola miała na celu dokonanie oceny wykonywania przez spółki komunalne powierzonych zadań, prawidłowości gospodarowania i ochrony mienia, a także prawidłowości i skuteczności sprawowania nadzoru.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 6 czerwca 2022

Komunikacja miejska na prawobrzeżu.
Radni i urzędnicy wsiadają w autobus i sprawdzą na własnej skórze problemy podróżnych

Lawina skarg na funkcjonowanie komunikacji miejskiej na prawobrzeżu. Aż cztery rady osiedla apelują o pomoc. Z odsieczą ruszają radni. Przyjadą autobusem

O problemach z komunikacją miejską mieszkańców prawobrzeża piszemy od dawna. Sytuacja pogorszyła się, gdy w ubiegłym roku zlikwidowano linie autobusowe obsługujące dużą część prawobrzeżnej części Szczecina (A,D,E i F). Ciężar transportu wzięła na siebie linia B.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 1 czerwca 2022

* * *

Prasa informuje - maj

Naprawy torowe w ul. Mickiewicza w Szczecinie

Nie tylko duże inwestycje związane z przebudową torowisk od Niebuszewa-Bolinka, przez centrum i od ul. Nabrzeże Wieleckie na wysokości nadodrzańskiego Bulwaru Piastowskiego przez ul. Kolumba po Smolańską i pętlę Pomorzany toczą się aktualnie w Szczecinie. Są też miejsca, gdzie równocześnie trwają prace przy częściowej reanimacji starej infrastruktury tramwajowej, która wciąż czeka na modernizację w pełnym zakresie. Przykład to ul. Mickiewicza

W kilku miejscach biegnącej nią trasy od Turzyna, przez Pogodno do Krzekowa można zobaczyć zwiezione nowe szyny i punktowe rozbiórki nawierzchni w międzytorzach. Tak jest m.in. na wysokości skrzyżowania z ul. Karłowicza.

Prace wykonywane są przez brygady torowe w ramach prac bieżących. Od dwóch tygodni na przystanku Karłowicza/Twardowskiego robimy małe wstawki szyn oraz wymieniamy płyty, później przenosimy się w okolice ul. Reymonta. Tam też wymieniać będziemy niewielkie wstawki szyn – wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej: Foto: ks "M", 31 maja 2022

Nowa linia autobusowa na trasie średnicowej w Szczecinie? Jest pomysł, ale co z pieniędzmi...

Po ulicy abpa K. Majdańskiego, czyli nowym odcinku trasy mogłaby kursować linia autobusowa nr 98. Znamy trasę i koszty tego przedsięwzięcia. Jednak pomysł rozbił się o brak pieniędzy

O możliwość połączenia osiedla Arkońskiego (ulicy Chopina) z węzłem Łękno pytał jeden z radnych. Obecnie węzeł Łękno jest dobrze skomunikowane, ponieważ jeżdżą tam tramwaje oraz autobusy, które umożliwiają przedostanie się w prawie każdy zakątek miasta. Dodatkowo stworzenie takiego połączenia na wskazanym w załączeniu odcinku pozwoliłoby odciążyć przeciążoną do granic możliwości linię B – mówi Patryk Jaskulski, radny KO.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 27 maja 2022

Szczecin powinien zwiększyć nakłady na komunikację.
"Powinniśmy zadbać o motorniczych i o nich zabiegać"

Nie milkną echa naszego materiału poświęconego płacom motorniczych, którzy domagają się podwyżek. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy szczecińskich radnych

Do naszej redakcji wpłynął dramatyczny list o sytuacji kadrowej w spółce Tramwaje Szczecińskie. Według autora listu powodem są m.in. niskie zarobki przy odpowiedzialnej pracy. Według autora, co najmniej kilku motorniczych z wieloletnim stażem złożyło już wypowiedzenia, a będą kolejni.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 24 maja 2022

Podwyżki dla motorniczych w Szczecinie? Samorząd rozkłada ręce...

Czy są szanse na podwyżki płac dla motorniczych? To pytanie zadaliśmy w imieniu czytelnika prezydentowi Szczecina. Odpowiedź nie jest optymistyczna. Włodarz miasta wskazuje na malejące wpływy z podatku PIT i rosnące ceny paliwa

Do naszej redakcji wpłynął dramatyczny list o sytuacji kadrowej w spółce Tramwaje Szczecińskie. Według autora listu powodem są m.in. niskie zarobki przy odpowiedzialnej pracy.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 23 maja 2022

Dodatkowe unijne fundusze na zakup autobusów i tramwajów w trzech miastach Pomorza Zachodniego

Chodzi o 25 mln zł przekazanych z Programu Infrastruktura i Środowisko na transport miejski w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym

O dodatkowych funduszach poinformował na sobotniej konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Projekt, który wspieramy, to realizacja już wcześniej zaproponowanego harmonogramu prac związana z rozwinięciem inwestycji w transport miejski, zaproponowanej przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego – mówił minister Puda. 25 mln zł to dotacja na zakup czterech autobusów hybrydowych dla Polic, sześciu autobusów elektrycznych dla Świnoujścia i czterech dwukierunkowych tramwajów w Szczecinie.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "ps", 14 maja 2022

Dwa poważne wykolejenia na szczecińskim Golęcinie. Potrzebny jest remont! Są na to szanse?
Mamy odpowiedź miasta

Dwa poważne wykolejenia w dwa dni przed zajezdnią Golęcin. Czy to wina zużytych rozjazdów do manewrowania?

9 maja późnym popołudniem rozjechały się wagony składu. Pechowy skład to protram 105N2K/2000 790+792. Do zdarzenia doszło w czasie cofania, przy minimalnej prędkości.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 12 maja 2022

Komunikacja miejska w Szczecinie: Autobusy miały wjeżdżać na przystanki tramwajowe, a stoją w korkach.
Czy tak już będzie zawsze?

W Szczecinie są torowiska, po których mają jeździć tez autobusy. Ale na razie nie jeżdżą. - A w ogóle będą? - zastanawia się radny Przemysław Słowik. Znamy odpowiedź

Przy okazji tzw. rewolucji tramwajowej budowane są w Szczecinie duże przystanki i torowiska tak, aby mogły po nich jeździć autobusy (tzw. PAT-y). W ten sposób unikają stania w korkach z innymi pojazdami. Tak jest m.in. na ul. Wyszyńskiego w kierunku Bramy Portowej.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 9 maja 2022

* * *

Prasa informuje - kwiecień

Michał Przepiera o korkach w Szczecinie, tramwaju do Mierzyna i nowej ulicy Szafera

Rozmowa z Michałem Przepierą, wiceprezydentem Szczecina odpowiedzialnym za inwestycje. - Nie ruszy wiele dużych inwestycji, jak nie dostaniemy dofinansowania - mówi zastępca prezydenta, a ma na myśli most Kłodny, tramwaj do Mierzyna, Trasę Północną, czy dalszy etap obwodnicy śródmiejskiej

Kiedy rozmawialiśmy ostatni raz, zapowiadał Pan komunikacyjny armagedon w Szczecinie. Wiedział Pan wówczas, że będzie aż tak źle? Jest tak, jak myślałem, choć są i momenty, kiedy jest gorzej niż przewidywałem oraz chwile, gdy jest lepiej niż to wypowiadałem.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Ynona Husaim-Sobecka", 27 kwietnia 2022

Część autobusów pojedzie z osiedla Kasztanowego do nowej pętli

Szczecińscy radni zgodzili się na podpisanie porozumienia z gminą Goleniów, które pozwoli na przedłużenie części kursów miejskich autobusów do nowej pętli przy ul. Leśnej w Załomiu

To część Załomia, która należy do gminy Goleniów. Nową pętlę wybudowano tam już w grudniu, ale do tej pory miejskie autobusy ze Szczecina nie mogły tam dojeżdżać. Brakowało nie tylko porozumienia, ale też niezbędnego drogowego łącznika.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 26 kwietnia 2022

„Nie mniej niż 500 mln zł, a szanse na ukończenie w tej dekadzie są niewielkie”.
Jest analiza budowy nowego odcinka obwodnicy

„Koszty można określić na grube dziesiątki milionów złotych – zdecydowanie ponad 150 mln zł” – napisał wiceprezydent Michał Przepiera o budowie kolejnego etapu śródmiejskiej obwodnicy (od al. Wojska Polskiego do ul. 26 Kwietnia), unikając jednak konkretów. Taka odpowiedź sprowokowała Szymona Nieradkę, mieszkańca ul. Sienkiewicza (tuż obok ma przebiegać obwodnica), do przeprowadzenia własnej, dużo bardziej szczegółowej analizy

Tematem budowy VII etapu trasy obwodnicy śródmiejskiej, nazywanej również trasą średnicową, zainteresował się Patryk Jaskulski, radny Koalicji Obywatelskiej. W interpelacji do prezydenta podkreślał, że to niezbędne zadanie, by odkorkować ul. Traugutta.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 23 kwietnia 2022

Tramwajowe priorytety w Szczecinie. Na co postawi miasto? To m.in. tramwaj do granic Mierzyna

Zamierzenia są interesujące, bo to nie tylko tramwaj do granic Mierzyna, ale również drugi etap szybkiego tramwaju. Jest też zła wiadomość dla mieszkańców Gumieniec. Na liście nie ma torowiska przez ulicę Mieszka I

Potrzeb jest dużo i każde z tych zadań jest ważne. Ich realizacja będzie jednak uzależniona od możliwości budżetowych Miasta, jak również od możliwości pozyskania środków zewnętrznych - czy to środków z UE czy krajowych - wyjaśnia Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. Większa część z poniższych zadań nie ma opracowanej dokumentacji, stąd ciężko wskazać orientacyjny koszt jak i ramy czasowe.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 22 kwietnia 2022

Załom przestanie być pusty?

Jest szansa, że za kilka miesięcy ożyje Centrum Przesiadkowe w Załomiu. Inwestycja jest od dawna gotowa, ale nie korzystają z niej autobusy ani tym bardziej pasażerowie. Gminie Goleniów mocno zależy jednak na uruchomieniu połączenia ze Szczecinem w ramach komunikacji miejskiej, która do pustego obecnie centrum przesiadkowego dowiezie mieszkańców pobliskich miejscowości. Do tego potrzebne jest jednak porozumienie. Na najbliższej sesji szczecińscy radni mają udzielić na nie zgody

Komunikacja zarządzana przez Szczecin dociera do miejscowości na terenie gmin Police, Dobra i Kołbaskowo. Gmina Goleniów chce, by jej mieszkańcy korzystali z podobnych rozwiązań. Służyć ma temu m.in. przebudowa ul. Leśnej (na co międzygminne porozumienie zawarto w 2016 r.) i gotowe już centrum przesiadkowe w Załomiu.

Czytaj więcej: Foto: ks (77) "ToT", 21 kwietnia 2022

„Koszty można określić na grube dziesiątki milionów złotych”.
Wiceprezydent o budowie następnego etapu obwodnicy śródmiejskiej

Kolejny etap budowy obwodnicy śródmiejskiej, nazywanej również trasą średnicową, zakłada jej przedłużenie do ul. 26 Kwietnia. Na razie jednak w dokumentach finansowych miasta nie zapisano środków na tę realizację. Wcześniej konieczne będzie pozyskanie unijnego dofinansowania

Aktualnymi planami miasta dotyczącymi budowy siódmego etapu obwodnicy śródmiejskiej zainteresował się radny Patryk Jaskulski z Koalicji Obywatelskiej. W interpelacji do prezydenta podkreślał, że to niezbędne, by odkorkować ul. Traugutta.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 15 kwietnia 2022

Nad głowami szczecinian pojawi się rzeźba Merkurego. Olbrzymia figura stanie na szczycie Starej Drukarni

Odlana z brązu figura Merkurego będzie pusta w środku, a i tak ma ważyć ok. 350 kg. Zwieńczy odrestaurowaną kopułę na dachu Starej Drukarni przy ul. św. Ducha. Historyczny gmach właśnie zyskuje nowe życie. Po zakończeniu prac budowlano-konserwatorskich powstanie tam centrum konferencyjno-weselno-hotelowe, z trzema restauracjami i klubem jazzowym

Merkury po latach wróci na swoje miejsce. Gdy w latach 1900-01 przy dzisiejszej ulicy św. Ducha powstawał dom handlowy spółki H. B. Juda (późniejsza drukarnia) zdecydowano, że figura przedstawiająca rzymskiego boga handlu i kupców będzie jego doskonałym zwieńczeniem. Rzeźba nie przetrwała do czasów współczesnych, więc dokładne odtworzenie jej wyglądu było bardzo trudnym zadaniem.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 15 kwietnia 2022

Dlaczego szczecińscy motorniczowie odchodzą z pracy i przebywają na zwolnieniach? Powodem są pensje

"Braki kadrowe na stanowisku motorniczych biją wszelkie rekordy. Codziennie brakuje kilku tramwajów, a trwa to już co najmniej kilka tygodni, jak nie miesięcy". Do redakcji trafił dramatyczny list dotyczący sytuacji w spółce "Tramwaje Szczecińskie". Poprosiliśmy przewoźnika o komentarz

Z moich obserwacji wynika, że w spółce Tramwaje Szczecińskie braki kadrowe na stanowisku motorniczych biją wszelkie rekordy. Codziennie brakuje kilku tramwajów, a trwa to już co najmniej kilka tygodni, jak nie miesięcy. Na portalach społecznościowych pasażerowie pytają, gdzie podziała się dwójka, szóstka i inne linie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 15 kwietnia 2022

Perła Wenecji Szczecińskiej. Zabytki nad Odrą odzyskają swój dany blask! [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Podstacja prostownikowa przy ul. Kolumba 86 - sama nazwa obiektu wiele o nim nie mówi, ale ten ważny zabytek techniki na Wyspie Jaskółczej spełnia do dziś kluczową rolę dla funkcjonowania komunikacji tramwajowej w Szczecinie. I teraz zostanie przebudowany. A co najważniejsze dla krajobrazu miasta - wyremontowana zostanie jego elewacja oraz obiekt zostanie atrakcyjnie podświetlony

Ponieważ podstacja nadal działa i służy od dziesiątków lat szczecińskiej komunikacji miejskiej, nie może dziwić, że drugie życie zyska dzięki tzw. torowej rewolucji, czyli realizowanej od kilku lat w Szczecinie przebudowie torowisk, która kilkanaście tygodni temu zagościła na ul. Kolumba i pętli Pomorzany

Czytaj więcej: Foto: mm, "Maciej Janiak", 13 kwietnia 2022

Trolejbus bez drutów, a tramwaj bez trakcji. To się w głowie nie mieści, ale zdaje egzamin

Tramwaj jeżdżący bez trakcji, pociąg elektryczny na linii spalinowej czy trolejbus bez drutów to coraz popularniejsze widoki zarówno w Europie, jak i w Polsce. Hybrydowy tabor pozwala tworzyć znacznie lepszą ofertę dla pasażerów, przynosić oszczędności organizatorom transportu, a czasami w ogóle uruchamiać transport publiczny

W Sewilli w 2007 roku oddano do użytku pierwszą linię tramwajową w tym mieście. Zaczyna się w historycznym centrum miasta i biegnie tuż obok słynnej katedry Najświętszej Marii Panny będącej jedną z wizytówek miasta. Choć była to pierwsza linia, to od początku budziła nie tylko entuzjazm, ale i duże kontrowersje.

Czytaj więcej: Foto: wyb, "Michał Jamroż ", 11 kwietnia 2022

Pasażer czy budżet? Kto więcej dopłaci do komunikacji miejskiej w Szczecinie

Czy nie unikniemy podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej? A może jednak jest sposób na rezygnację z podwyżek? O to spytaliśmy naszego eksperta

W ostatnim czasie mocno wzrosły ceny paliw, rośnie inflacja. Są już miasta w Polsce, które zareagowały na to wprowadzeniem lub zapowiedzią wprowadzenia podwyżek cen biletów. Władze Szczecina zapewniają, że "na razie" nie planują podnosić opłat za przejazdy komunikacją miejską. Nie zamierzają też dokładać do przewozów więcej pieniędzy z budżetu Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 9 kwietnia 2022

Podwyżek w komunikacji miejskiej w Szczecinie (na razie) nie będzie

Ceny biletów w komunikacji miejskiej nie poszybują w górę - zapewniają urzędnicy. Jedno jest pewne - od tematu nie uciekniemy, bo jeśli nie pójdą ceny w górę, to trzeba będzie dorzucić więcej pieniędzy z miejskiej kasy na komunikację miejską

Na teraz nie planuje się zmiany cen biletów, zarówno jednorazowych jak i okresowych - mówi Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina. To odpowiedź na interpelację Agnieszki Kurzawy, radnej PiS, która zainteresowała się tematem po rozmowie z "Głosem".

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 6 kwietnia 2022

Tylko jeden tor tramwajowy na ul.
Energetyków. Będzie ruch wahadłowy, ale najpierw pół dnia ze zmianami w komunikacji

To kolejny etap budowy nowego ronda na Łasztowni i przebudowy dróg, która obejmuje także tory. W niedzielę wstrzymany zostanie ruch tramwajów na prawobrzeże. Po otwarciu linie 2, 7 i 8 będą kursowały wahadłowo

Zmiana organizacji ruchu nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. "Wyborcza" informuje o niej jako pierwsza. Zacznie się w niedzielę 10 kwietnia od wstrzymania ruchu tramwajowego między mostem Długim a pętlą "Turkusowa". Tak będzie od samego rana do około godziny 12.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 5 kwietnia 2022

To będzie pierwsza budowa i zmiana organizacji ruchu w Szczecinie
z wykorzystaniem możliwości tramwajów dwukierunkowych

„Wyborcza” ustaliła, że pierwszy raz, w związku z planowanym zamknięciem części trasy tramwajowej, mają zostać w pełni wykorzystane możliwości tramwajów dwukierunkowych, które ma Szczecin. Nie trzeba będzie uruchamiać autobusowej linii „za tramwaj”

To rozwiązanie jest już przesądzone, projektant ma zająć się już tylko szczegółami technicznymi. Wszystko związane będzie z jedną z najbardziej znaczących inwestycji komunikacyjnych w Szczecinie w ostatnich latach.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 5 kwietnia 2022

75 lat temu na ulice polskiego Szczecina wyjechał pierwszy autobus komunikacji miejskiej.
Kursował co godzinę

4 kwietnia przypada 75 rocznica uruchomienia pierwszej w polskim Szczecinie linii autobusowej. Na trasę wyruszył poniemiecki pojazd. Kursował co godzinę

W przedwojennym Szczecinie filarem komunikacji miejskiej była świetnie rozbudowana sieć tramwajowa. W 1939 roku było nieco ponad 20 autobusów, które były przedłużeniem linii tramwajowych. To np. trasa z rejonu mostu Cłowego do Dąbia czy też połączenie do Polic.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 4 kwietnia 2022

Miasto zadowolone z linii B.
A pasażerowie? "Boże, jak ja bym chciała, żeby nam oddali linię A"

Autobusy obsługujące linię B są sprawne technicznie i zapewniają odpowiednią jakość świadczonych usług w komunikacji miejskiej - zapewniają władze Szczecina. No to o opinię zapytaliśmy tych, którzy na co dzień z nich korzystają. - Boże, jak ja bym chciała, żeby nam oddali linię A - mówi jedna z pasażerek

Optymizm władz miasta odnaleźliśmy w odpowiedzi Anna Szotkowskiej, zastępcy prezydenta Szczecina na interpelację radnego Marcina Biskupskiego.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu zlikwidowano trzy linie autobusowe obsługujące dużą część prawobrzeżnej części Szczecina. Ciężar transportu wzięła na siebie linia B.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 3 kwietnia 2022

* * *

Prasa informuje - marzec

Nowe autobusy elektryczne w Szczecinie. W przyszłym tygodniu przyjadą kolejne pojazdy

W przyszłym tygodniu do Szczecina powinno trafić sześć nowych autobusów elektrycznych. Taką informację opublikował na swoim Facebooku prezydent Piotr Krzystek

Kolejne elektryki dla Szczecina gotowe! Powinny przyjechać w przyszłym tygodniu. 6 krótkich autobusów dołączy do 8 przegubowych - napisał na Facebooku Piotr Krzystek.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Łukasz Czerwiński", 15 marca 2022

Komunikacja miejska w Szczecinie może być znacznie droższa.
Głębiej sięgniemy do portfela, kupując bilety?

Ceny przy dystrybutorach biją rekordy. Czy przełoży się to na podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej? Zapytaliśmy o to przedstawicieli szczecińskiego samorządu

Łódź już podniosła ceny biletów. Gdańsk ogłosił, że od 1 czerwca w górę pójdą ceny biletów: jednorazowych i sieciowych. Szczecin na tle kraju nie wypada źle, bo - przypomnijmy - 1 kwietnia 2021 roku zmniejszono opłaty za bilety okresowe. Cena biletów jednorazowych od 10 lat pozostaje bez zmian.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 15 marca 2022

Te inwestycje nie zostaną zrealizowane. Miasto planuje je wykreślić z budżetu

Z tegorocznego budżetu miasta mogą zostać wykreślone m.in. zadania dotyczące remontu niektórych ulic (np. Smoczej i Żupańskiego), przebudowy pętli autobusowej na Kołłątaja, budowy nowego żłobka czy zakupu kolejnych tramwajów. Urzędnicy tłumaczą, że główną przyczyną są realia funkcjonowania gminy w nowym porządku prawnym, wprowadzonym w ramach rządowego Polskiego Ładu

Na zaplanowaną na wtorek 22 marca sesję Rady Miasta trafi przygotowany przez magistrat projekt zmian w tegorocznym budżecie. Zakłada on wykreślenie następujących zadań: między innymi przebudowa pętli autobusowej na ul. Kołłątaja, zakup niskoemisyjnych autobusów oraz kolejnych tramwajów dwukierunkowych.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 10 marca 2022

Hanza Tower w końcu otrzymała pozwolenie na użytkowanie

Hanza Tower w końcu otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja warszawskiego dewelopera napotkała na swojej drodze wiele problemów, ale ostatecznie – po 11 latach – udało się ją doprowadzić do końca. Obecnie trwa przekazywanie apartamentów i lokali komercyjnych. Do kupienia pozostały ostatnie dwa mieszkania pięciopokojowe oraz lokale usługowe

Przypomnijmy, że budowa Hanzy Tower rozpoczęła się we wrześniu 2011 roku. Inwestycja dewelopera J.W. Construction napotkała po drodze na kilka problemów, jak np. rozwiązanie umowy z pierwszym wykonawcą. Prace pełną parą ruszyły w 2018 roku, a w październiku 2019 roku wieżowiec osiągnął docelową wysokość (104 metry).

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 10 marca 2022

* * *

Prasa informuje - luty

* * *

Co dalej z nową pętlą w Załomiu?
ZDiTM chce ratować inwestycję i planuje budowę łącznika drogowego [foto]

Nowa pętla autobusowa w Załomiu została oddana do użytku w grudniu, ale póki co pojazdy komunikacji miejskiej z niej nie korzystają. Inwestycję wykonała gmina Goleniów, korzystając z dofinansowania z Unii Europejskiej. Jak się okazało, aby inwestycja miała sens, potrzebne jest wykonanie połączenia drogowego ze Szczecinem. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, planowana jest budowa łącznika, który ma sprawić, że na pętlę będą mogły wjechać autobusy ze Szczecina. Inwestycja ma nastąpić „niezwłocznie”, gdy tylko poprawi się pogoda

Według ZDiTM poczynione przez Gminę Goleniów prace są „niewystarczające”. Nasze informacje potwierdza Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. ZDiTM wiele razy tłumaczył się, dlaczego Szczecin nie korzysta z nowej pętli, która została oddana do użytku już kilka miesięcy temu.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 22 lutego 2022

Koniec pewnej epoki. „Turki” na sprzedaż

Na szczecińsko-polickich liniach pojawiały się już tylko sporadycznie, częściej obsługiwały linie pracownicze. Mowa o trzech ostatnich autobusach bez niskiej podłogi, jakie są jeszcze na stanie Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. W 2006 r. firma nabyła cztery takie pojazdy, co pozwoliło na wycofanie z ruchu ostatnich ikarusów. Niedawno jeden z nich opuścił Police, a trzy ostatnie na początku lutego wystawiono na sprzedaż

To koniec pewnej epoki. SPPK jest pierwszą firmą na szczecińsko-polickich liniach, która wprowadziła do eksploatacji autobusy niskopodłogowe. Z czasem takie zakupy zaczęli robić także inni przewoźnicy.

Czytaj więcej: Foto: ks "ToT", 22 lutego 2022

Szczecin oszczędza na autobusach

Rosnące ceny, inflacja, wyższe koszty pracy, prądu i paliw nie mogą zostać bez wpływu na miejską komunikację. W większości miast wojewódzkich nakłady na jej utrzymanie w tym roku wzrosną. Nie stanie się tak tylko w czterech stolicach regionów. W tym gronie jest Szczecin, który nie tylko zaplanował mniejsze wydatki, ale również w minionym roku wydał mniej na funkcjonowanie miejskiego transportu

Jak podaje portalsamorzadowy. pl, kwotowo największe nakłady na bieżące funkcjonowanie komunikacji miejskiej zaplanowano na 2022 r. w Warszawie - 3 mld 157 min zł. Blisko 2 mld zł pójdzie na ten cel w górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii. W mniejszych miastach wojewódzkich te wydatki zamykają się w kilkudziesięciu milionach.

Czytaj więcej: Foto: ks (31) "Tomasz Tokarzewski", 15 lutego 2022

Ładowarki odpalą może w drugim kwartale

Miały być gotowe już w grudniu. Może staną się użyteczne, ale najwcześniej w drugim kwartale tego roku. Chodzi o trzy stacje szybkiego ładowania baterii w solarisach z napędem elektrycznym, które zakupione zostały dla Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica. Tyle że jedynym miejscem, w którym ich baterie są ładowane, pozostaje wciąż zajezdnia przy ul. Sebastiana Klonowica. Na bazie działa 6-stanowiskowa stacja

Konstrukcje trzech ładowarek pantografowych pojawiły się w grudniu, ale to nadal atrapy. Przy pętli Kołłątaja i przy ul. Owocowej ustawione też zostały abonenckie stacje transformatorowe. Przy ul. Krzysztofa Kolumba (nieczynny obecnie przystanek końcowy linii 75) przed budynkiem dworca do podziwiania jest też maszt ładowarki, ale - tak samo jak i dwa pozostałe - wciąż niekompletny. Dostawę sprzętu i jego montaż spółka komunalna Szczecińskie Inwestycje Miejska zleciła Ekoenergetyce Polska SA.

Czytaj więcej: Foto: ks (25) "MIR", 7 lutego 2022

Kolejny krok ku Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Są chętni na opracowanie projektu budowlanego dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu ofert złożonych w przetargu na to zadanie. To kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia inwestycji

Przetarg podzielono na dwa zadania. Jeden z nich dotyczył odcinka od Kołbaskowa do Polic, zaś drugi od Polic do Goleniowa. Na pierwsze zadanie wpłynęło pięć ofert. Najniższą cenę zaproponowała firma Mosty Katowice, która zgodziła się wykonać projekt za 12,8 mln zł.

Czytaj więcej: Foto: ks "rj", 4 lutego 2022

Takie piękne torowisko, a obok pozostanie taki koszmarek...
Chodzi o pętlę autobusową na ul. Kołłatają

To fatalna wiadomość nie tylko dla pasażerów komunikacji miejskiej. Jedna z najbardziej zaniedbanych pętli autobusowych w Szczecinie nie doczeka się w najbliższych latach rewitalizacji, mimo trwającej po sąsiedzku wielkiej przebudowy torowisk

Chodzi o pętlę na Niebuszewie przy ulicy Kołłatają. Mimo zamontowanych przed laty elektronicznych wyświetlaczy przyjazdów i odjazdów autobusów oraz odnowionych pomieszczenia dla kierowców i bileterów, pętla ta potrafi wystraszyć pasażerów!

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 2 lutego 2022

Prasa informuje - styczeń

* * *

Kiedy przy „lewitującym” przystanku zatrzyma się pierwszy autobus? Jest odpowiedź ZDiTM

Od 5 stycznia kierowcy mogą korzystać z nowego fragmentu obwodnicy śródmiejskiej, między ul. Arkońską a al. Wojska Polskiego. Głośno było w mediach o wybudowanym tam przystanku, „wiszącym” niczym balkon nad torami kolejowymi. Na razie nie kursuje jednak tamtędy żaden autobus. Zmieni się to dopiero wówczas, gdy miasto znajdzie na ten cel odpowiednie pieniądze

Na ten moment na nową linię nie możemy sobie pozwolić ze względu na bardzo ograniczone środki na rozwój komunikacji miejskiej – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Wybudowaną wcześniej częścią obwodnicy śródmiejskiej kursuje linia 80, która później skręca w ul. Arkońską. Być może to właśnie ten autobus w przyszłości zmieni trasę i wjedzie na nowy fragment obwodnicy śródmiejskiej.

Czytaj więcej: Foto: ws, 12 stycznia 2022

Studium, a przyszłość działek na ulicy Wojska Polskiego

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zmian funkcji terenów, gdzie obecnie znajdują się schronisko dla zwierząt, tor gokartowy oraz motocrossowy, przedstawiamy kompleksowe informacje na ten temat

Zagadnienie zmiany funkcji tego terenu było omawiane już w toku prac nad zmianą Studium w 2012 r. Wtedy budowa nowego schroniska dla zwierząt, nie była planowana w najbliższej perspektywie – tłumaczy Zofia Fiuk – Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta. Obecnie inwestycja przy ul. Południowej jest już zaawansowana i pozwala uruchomić proces przekształceń tej części miasta, adekwatnie do jego wyjątkowych wartości krajobrazowo-ekologicznych, społecznych i infrastrukturalnych. W 2020 roku odbyło się również spotkanie z wieczystym użytkownikiem tego terenu, podczas którego omawiana była możliwość przeniesienia jego działalności w inne miejsce.

Czytaj więcej: Foto: ws, 10 stycznia 2022

Swingi będą miały nowy system informacji pasażerskiej z tablicami LED i „choinkami”

Miejska spółka Tramwaje Szczecińskie przygotowuje się do wymiany urządzeń informacji pasażerskiej, monitoringu oraz systemu emisji reklam w 11 Swingach (tramwaje typu 120NaS2). Ma to kosztować ok. 2 mln zł

Zmiany obejmą część pojazdów, które trafiły do Szczecina w 2013 roku. Przedmiotem zamówienia złożonego przez Tramwaje Szczecińskie jest demontaż istniejących urządzeń informacji pasażerskiej, monitoringu oraz systemu emisji reklam, a następnie dostawa nowego sprzętu i jego instalacja, wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz sprzętem do obsługi i zarządzania.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 10 stycznia 2022

Budowa obwodnicy Warzymic i Przecławia.
Widać już nowy wiadukt! Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda stan prac

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że na budowanej arterii widoczny jest już zarys przyszłego węzła drogowego Przecław

Trwa budowa I etapu drogi, która będzie się rozpoczynała od ronda Hakena na granicy Szczecina i kończyła na przecięciu z obecną drogą krajową nr 13 w rejonie skrzyżowania do miejscowości Siadło Górne. Na drodze powiatowej między Przecławiem a Ustowem powstanie węzeł drogowy Przecław. To tutaj widać już nowy wiadukt.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 5 stycznia 2022

Trudne zmiany na linii 107. Są nowe rozkłady, ale... jeżdżą po staremu

Jak już pisaliśmy, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie zapowiedział zmiany w rozkładach jazdy od 1 stycznia dla autobusów linii 107. Mają jeździć rzadziej. Nowe czasy odjazdów pojawiły się już na przystankach i na stronie internetowej ZDiTM. Ale autobusy, jak zapewnia przewoźnik (Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne), jeżdżą... po staremu

O sprawie informowaliśmy w piątek. Przypomnijmy, ZDiTM tłumaczy, że zmiany w rozkładach jazdy są konieczne, bo SPPK ma problemy z obsadą kadrową. Ale SPPK odpowiada, że (mimo tych problemów) może zapewnić kierowców dla linii 107. Spółka ta chciała za to znacznie ograniczyć obsługę linii 63 (tę linię obsługuje także szczeciński przewoźnik).

Czytaj więcej: Foto: ks "Agnieszka Spirydowicz", 3 stycznia 2022

Budowa tej śródmiejskiej ulicy oznaczać będzie rozbiórkę centrum handlowego.
Wciąż jest to w planach miasta

W projekcie nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, jako zadanie strategiczne dla osiedla Śródmieście Północ, po raz kolejny zapisano budowę ulicy Nowowielkopolskiej. Arteria ta miałaby połączyć ul. Wielkopolską z al. Wyzwolenia i ul. Gontyny. Wciąż są to jednak tylko dalekosiężne plany, które nie wiadomo, czy kiedykolwiek doczekają się realizacji. Oznaczałyby one konieczność zburzenia CH Fala i starej kaplicy dominikanów

Plany budowy takiej ulicy powstały jeszcze w czasach PRL. Zamysł był taki, żeby stworzyć alternatywny ciąg komunikacyjny od pl. Szarych Szeregów do stoczni. Nowowielkopolska miała być przedłużeniem ul. Wielkopolskiej, przeciąć ul. Unisławy, pl. Witosa, al. Wyzwolenia (w miejscu Centrum Handlowego Fala) i ul. Gontyny, by połączyć się z ul. Dubois.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 4 stycznia 2022

Ten blisko stuletni budynek jest „ukryty” wśród drzew na wyspie. Wciąż pełni ważną funkcję

Na Wsypie Jaskółczej, w okolicy ul. Kolumba, znajduje się podstacja trakcyjna z 1925 roku, która wciąż zasila linie tramwajowe w tej części miasta. Zabytkowy budynek zostanie wyremontowany przy okazji przebudowy infrastruktury tramwajowej w kierunku Pomorzan

Większość budowanych dziś obiektów technicznych ma bardzo prostą formę. Tymczasem sto lat temu podchodzono do takiej architektury zupełnie inaczej. Przykładem jest podstacja trakcyjna na Wyspie Jaskółczej. Zaprojektowano ją tak, aby nie tylko spełniała swoją rolę przy zasilaniu sieci tramwajowej, ale też umiejętnie wpisywała się w otoczenie.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 2 stycznia 2022

* * *

2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.