Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wydarzenia w komunikacji w 2021 roku

* * *


2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

* * *

Prasa informuje - czerwiec

* * *

Korki, buspasy i zanieczyszczenia powietrza, czyli co sądzimy o miejskiej komunikacji
i poruszaniu się w mieście. Wnioski są ciekawe

Nadmiar samochodów na ulicach miast przeszkadza co drugiemu mieszkańcowi dużego polskiego miasta. Jednak to nie tylko kierowcy wskazują je jako najważniejszy problem, lecz również inni uczestnicy ruchu w mieście: piesi i rowerzyści. Co bardzo ważne, po pandemii do transportu zbiorowego chce wrócić większość jej dotychczasowych pasażerów. To wyniki badania jaki przeprowadził Polski Alarm Smogowy

Ponad połowa mieszkańców miast poproszona o spontaniczne wskazanie najpoważniejszych w ich opinii problemów komunikacyjnych miast, w których żyją wymienia korki. Czego jednak nie da się pominąć przy rozpatrywaniu tych wyników, każda badana grupa problem ten widzi inaczej.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Bogna Skarul", 14 czerwca 2021

Podpisano umowę, która umożliwi zmiany w szczecińskiej komunikacji miejskiej

Złożono podpisy pod umową na dostawę i montaż trzech stacji ładowania autobusów elektrycznych. Wykonawcą będzie firma Ekoenergetyka – Polska S.A.

Stacje ładowania będą niezbędne do eksploatacji zamówionych już przez Szczecin autobusów elektrycznych. „Elektryki” pojawią się na liniach 75 i 87, dlatego ładowarki znajdą się na ich przystankach końcowych: przy Kolumba (75), Owocowej (87) i Kołłątaja (część kursów 87).

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 12 czerwca 2021

Komunikacja miejska w Szczecinie. Zniesiono wydzielone strefy w pojazdach komunikacji miejskiej.
Co ze sprzedażą biletów?

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Szczecinie zauważyli, że w autobusach i tramwajach nie ma stref buforowych. A co ze sprzedażą biletów przez kierowców i motorniczych?

Likwidacja stref buforowych pozwoliła uwolnić kilka miejsc siedzących i stojących, zwiększając tym samym dystans między pasażerami, chronionymi jedynie przez maseczki. Dostępne dla pasażerów są ponownie pierwsze drzwi. To ważne zwłaszcza w pojazdach, gdzie są dwoje drzwi, a przed likwidacją stref dla pasażerów pozostało tylko wejście i wyjście jedną parą. Czy możemy kupić bilety? Nadal nie. Pozostaje zakup w biletomatach lub korzystanie z aplikacji mobilnych.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 11 czerwca 2021

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina. Odliczanie do przetargu

Pozostał miesiąc do ogłoszenia przetargu na realizację Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina – przypomina Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta Szczecin ds. inwestycji. Szczecin trzyma za słowo i zgodnie z zapowiedziami, przygotowuje się do modernizacji własnego układu drogowego

Jak wyjaśnia rzecznik, takie podejście „to wnioski” z Forum Samorządowego Powiatu Polickiego, które odbyło się 31 maja, a w którym brały udział samorządy oraz przedstawiciele GDDKiA.

Wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań związanych z realizacją długo wyczekiwanej inwestycji – podkreśla Piotr Zieliński. I przypomina, że zgodnie z zapowiedziami rządu w czerwcu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma ogłosić postępowanie przetargowe na realizację obejścia.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "isz", 3 czerwca 2021

Wstrzymują ruch tramwajów na prawobrzeże! Na dwa dni

W najbliższy weekend nie dojedziemy tramwajem na Prawobrzeże. Na dwa dni wstrzymane zostanie ruch tramwajowy na trasie Wyszyńskiego – Turkusowa. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza 807

Jak tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM w Szczecinie, utrudnienia związane są z pracami remontowymi prowadzonymi na wiadukcie kolejowym nad ul. Gdańską, na DK 10 w rejonie ul. Pieszej. Ruch tramwajów między lewobrzeżem a prawobrzeżem zostanie wstrzymany na dwa dni, tj. sobotę i niedzielę, 5 i 6 czerwca.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "redakcja", 2 czerwca 2021

Prasa informuje - maj

* * *

Autobusy elektryczne czy stacje ładowania? Co dojedzie do Szczecina pierwsze?

Elektrobusy będą wcześniej niż infrastruktura, która pozwala na ładowanie pojazdów? Miasto tłumaczy, że nowe autobusy wyjadą na ulice najwcześniej za 7 miesięcy. Budowa stacji ładowania ma potrwać około pół roku

To osiem solarisów urbino 18 electric, które trafią do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica. Koszt zakupu wynosi 32.344.080,00 zł. Czy pojazdy przyjadą wcześniej niż powstaną stacje do ich ładowania? Można je co prawda ładować za pomocą wtyczki plug-in.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 18 maja 2021

Raport o polskich tramwajach. Jak wypada Szczecin pod względem ich szybkości?
Najszybsza jest "Ósemka"

Ledwo ponad 20 kilometrów na godzinę to średnia prędkość komunikacyjna linii tramwajowych w grodzie Gryfa. Najszybciej jeździ linia tramwajowa nr 8, poza szczytem to aż 26,9 km/h. To wynika z raportu o prędkościach komunikacyjnych tramwajów w wybranych polskich miastach

Autorami raportu "Prędkości komunikacyjne tramwajów w wybranych polskich miastach 2021" są dziennikarze portalu PulsGdanska.pl: Krzysztof Kalkowski i Emil Włuka. Autorzy poddali analizie 12 z 15 istniejących systemów tramwajowych w kraju: Gdańsk, Szczecin, Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań, Warszawę, Łódź, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP) i Kraków. W rankingu uwzględnionych zostało 168 linii tramwajowych.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 9 maja 2021

Szczecin będzie miał ekologiczne wiaty przystankowe. Jest kilka pomysłów

Cztery ekologiczne wiaty przystankowe mają jeszcze w tym roku powstać w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W środę radni poznali kolejny pomysł zaprezentowany przez prywatną firmę z branży reklamowej

Jest pomysł, aby wiaty zaprojektowali i stworzyli studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Sztuki. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć na dniach.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marusz Parkitny", 5 maja 2021

Posypały się mandaty za brak maseczek w Szczecinie

Od dłuższego czasu głównym sposobem ochrony przed koronawirusem są maseczki. Nie można korzystać z przyłbic, szalików czy chust. Obowiązek zasłaniania twarzy i ust obowiązuje w całym kraju. W ostatnim czasie mamy do czynienia z nieco cieplejszymi dniami. Szczecinianie chętniej wychodzą na ulice miasta. Niestety nie wszyscy mieszkańcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa

Policjanci kontrolują przestrzeganie przepisów w zakresie obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej, w środkach transportu zbiorowego oraz w punktach handlowych.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "KK", 2 maja 2021

Prasa informuje - kwiecień

* * *

Są szacunki, ile miliardów może kosztować Zachodnie Obejście Szczecina.
Ważna decyzja Zakładów Chemicznych Police

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz Zarząd Morskiego Portu Police udostępnią należące do nich tereny pod budowę Zachodniego Obejścia Szczecina. Taką deklarację, w formie listu intencyjnego, podpisano z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad

Chodzi o kluczowe dla całej inwestycji tereny, na których rozpocznie się 5-kilometrowy tunel, prowadzący dalej pod Odrą w kierunku miejscowości Święta. Zgodnie z deklaracją właścicieli gruntów, GDDKiA nie będzie musiała ich wykupywać. To ma znaczenie przy określaniu kosztów całej inwestycji. Obecnie szacuje się, że budowa zachodniej obwodnicy Szczecina może pochłonąć blisko 5,5 mld zł.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 29 kwietnia 2021

Tkanina antywirusowa w pojazdach komunikacji miejskiej w Szczecinie?
Jest taki pomysł na koronawirusa

Łódź jako pierwsze miasto na świecie wyposaży swoje autobusy w antywirusową tkaninę. Czy ten pomysł ma szansę na realizację w Szczecinie? I czy w szczecińskich pojazdach KM pojawi się więcej dezynfektatorów do rąk?

Camira StaySafe to zaawansowana tkanina, która zmniejsza potencjał do transmisji wirusów we wnętrzach autobusów. Jej działanie potwierdzają certyfikaty AATCC 147 oraz ISO 18184. Zastosowanie tej technologii sprawia, że wirusy i bakterie, które osiądą na tapicerce są niszczone.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 25 kwietnia 2021

Tramwaje dwukierunkowe w Szczecinie. Będzie ich więcej. Od kiedy?

Nasza spółka tramwajowa zamówi w poznańskim Modertransie dwa składy dwukierunkowe

S korzystamy z prawa opcji i zamówimy dwa składy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik spółki Tramawaje Szczecińskie. Spółka skorzysta z możliwości realizacji prawa opcji polegającej na zamówieniu i dostawie dodatkowych nowych elementów niezbędnych do montażu kolejnych 2 tramwajów dwukierunkowych częściowo niskopodłogowych. Przewiduje to umowa zawarta z Modertrans Poznań Sp. z o.o.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 23 kwietnia 2021

Pasażerowie komunikacji miejskiej ignorują obostrzenia? Blisko 1500 kontroli w pojazdach

Blisko 1500 kontroli w związku za pandemią Covid-19 od początku roku przeprowadzono w pojazdach szczecińskiej komunikacji miejskiej. Niestety, część pasażerów nie stosuje się do obostrzeń

Od początku roku do połowy kwietnia w szczecińskich autobusach i tramwajach przeprowadzono 1405 interwencji i kontroli związanych z pandemią. Wręczono 153 mandaty a 17 osób pouczono - informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta w odpowiedzi na interpelację radnej Agnieszki Kurzawy.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Szymon Wasilewski", 22 kwietnia 2021

Miasto planuje modernizację tramwajów z lat 80. i zakup 2 nowych pojazdów

Na remont czeka 16 przegubowych, żółtych Tatr Kt4Dt (pozostałe zmodernizowano wcześniej). Miejska spółka Tramwaje Szczecińskie planuje też skorzystać z opcji zakupu i montażu dwóch kolejnych częściowo niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych. Aby zrealizować te cele, z budżetu miasta przekazanych ma zostać 18 mln zł

Taką sumę dokapitalizowania spółki Tramwaje Szczecińskie zapisano w projekcie zmian w budżecie, którym radni zajmą się na najbliższej sesji Rady Miasta (27 kwietnia). „Środki będą przeznaczone na kontynuację odnowy taboru tramwajowego” – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 21 kwietnia 2021

Tramwajem przez ulicę Klonowica w Szczecinie? Jest odpowiedź ZDiTM na pomysł naszego Czytelnika

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie negatywnie zaopiniował pomysł skierowania tramwajów na trasę przez ulicę Klonowica

Już kiedyś, w przeszłości, tramwaj z pasażerami kursował po tym torowisku. To jest dojazd do Centralnych Warsztatów. Liniowo był wykorzystywany przez linie nocne 5N i 7N, jak wykonywały wybrane kursy, by dowieźć i zabrać pracowników - mówi Marcin Klassa, miłośnik komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 7 kwietnia 2021

Drogowcy znów w ul. Wyszyńskiego i w okolicy

Jeszcze drogowcy nie zdążyli uwinąć się z generalnym remontem jednej zatoki dla autobusów na przystanku w ul. kard. Stefana Wyszyńskiego wzdłuż jej jezdni w kierunku Bramy Portowej, a od początku kwietnia na zlecenie ZDiTM zagrodzili również tę na nitce przeciwległej w kierunku prawobrzeża przed skrzyżowaniem z ul. Nabrzeże Wieleckie i rozpoczęli rozbiórkę jej nawierzchni

W przypadku pasażerów komunikacji miejskiej to wyczerpana już lista zmian w tymczasowej lokalizacji miejsc przesiadek. W tym rejonie także na kierowców już od środy, 7 kwietnia, czekają znów utrudnienia w ruchu, bo pojawić się tam mają dodatkowo brygady drogowców ze Strabagu, którzy rozpoczną wymianę nakładki na całej szerokości jezdni na obu kierunkach od ul. Nabrzeże Wieleckie do wysokości skrzyżowania z ul. Tkacką.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "MIR", 6 kwietnia 2021

Prasa informuje - marzec

* * *

„Czwórką” podjechać aż na Klonowica? Jest taki pomysł

Chodzi o wykorzystanie jednotorowego odcinka na ulicy Klonowica do Centralnych Warsztatów, a przy okazji do siedziby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. To pomysł miłośnika komunikacji miejskiej

"Czwórka” mogłaby jeździć na jednotorowym odcinku na ulicy Klonowica zakończonym trójkątem manewrowym przy Centralnych Warsztatach. Oczywiście częstotliwość i godziny kłusowania bez zmian -uważa Marcin Klassa, miłośnik komunikacji miejskiej i autor książek. Już kiedyś tramwaj z pasażerami kursował po tym torowisku.

Czytaj więcej: Foto: gs (73), "Marek Jaszczyński", 29 marca 2021

Kiedy zacznie się budowa II etapu szybkiego tramwaju?
Najwcześniej po 2025 roku

O budowie nowych linii tramwajowych w Szczecinie ostatnio zrobiło się cicho. Urzędnicy milczą o poprowadzeniu torowiska przez ulicę 26 Kwietnia, podobnie o tramwaju przez ulicę Mieszka I. Sprawdzamy stan prac nad drugim etapem Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju na Prawobrzeżu

Duże znaczenie przy planowaniu tej inwestycji, będzie również miała kwestia dofinansowania i całego montażu finansowego. Rozpoczyna się kolejna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej. Tak naprawdę szczegóły dotyczące alokacji środków na tego typu projekty poznamy dopiero za kilkanaście miesięcy - mówi Piotr Zieliński rzecznik prasowy Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 22 marca 2021

Nowa linia autobusowa i tańsze bilety!
Ważne zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej w Szczecinie

ZDiTM przypomina, że 1 kwietnia to czas zmian w taryfie biletowej. To także nowości w ramach Strefy Płatnego Parkowania i nowa linia autobusowa w jej obrębie. Komunikacja miejska stanieje, a SPP się powiększy i zdrożeje

Obniżenie cen biletów okresowych ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Sieciówki tańsze będą o około 20 zł. I tak, od kwietnia normalny imienny na linię zwykłą dzienną kupimy za 60 zł, imienny sieciowy na linie zwykłe dzienne i nocne z wyjątkiem turystycznych za 80 zł, imienny na 1 linię pospieszną za 80 zł, imienny sieciowy na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych za 140 zł.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Agnieszka Wojs", 14 marca 2021

Zatoka autobusowa na ul. Wyszyńskiego w remoncie [GALERIA]

Od początku tygodnia mamy kolejne tymczasowe zmiany w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej w węźle przesiadkowym przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szczecinie. Tym razem ich powodem są prace remontowe zatoki dla autobusów w kierunku Bramy Portowej. Na całej długości jej pas został odgrodzony barierkami

W związku z tym na zwężenie w tym miejscu jezdni uważać też muszą kierowcy nadjeżdżający z prawobrzeża od mostu Długiego. Drogowcy na czas robót „zaanektowali" bowiem w połowie jej prawy pas do wysokości skrzyżowania z ul. księcia Mściwoja. Obowiązuje tam jednocześnie ograniczenie prędkości jazdy do 30 km/h i zakaz wyprzedzania.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "MIR", 13 marca 2021

Niezapomniany autobus volvo znowu na szczecińskiej trasie. Tym razem promocyjnej

To będzie pierwszy weekend z autobusem, który jest częścią historii szczecińskiej komunikacji miejskiej. W soboty i niedziele będzie można spotkać pojazd m.in. na Wałach Chrobrego, Jasnych Błoniach i Łasztowni

Zabytkowy autobus Volvo B10M będzie można spotkać podczas kilku najbliższych weekendów na ulicach Szczecina. Pojazd, który ponad 20 lat kursował na regularnych liniach, został uratowany przed złomowaniem dzięki Szczecińskiemu Towarzystwu Miłośników Komunikacji Miejskiej i Szczecińskiemu Przedsiębiorstwu Autobusowemu "Dąbie".

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 6 marca 2021

Prasa informuje - luty

* * *

Telebusy wracają i przystankowe korekty

Jak informuje ZDiTM, od najbliższego poniedziałku, z początkiem marca przywrócone zostaje kursowanie busów na liniach 904 i 908, które obsługiwały trasy na osiedlach Podjuchy i Gumieńce w formule transportu na żądanie. Stało się tak po protestach, petycjach i krytyce tej decyzji przez osiedlowych radnych i radnych miasta oraz żądaniach wycofania się z niej i ponownego uruchomienia tej usługi dla mieszkańców tych osiedli

Telebusy na linii 904 kursować będą w dni nauki w szkołach, jak i w dni powszednie wolne od nauki w szkołach, w godz. 6.40-16.20. Natomiast telebusy na linii 908 zapewniać mają przewozy pasażerów w godz. 6.30 - 17.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier, "MIR", 25 lutego 2021

Zachodnie Obejście Szczecina: rząd zapowiada przetarg

133 dni do ogłoszenia przetargu na Zachodnie Obejście Szczecina

Szczecin mówi: trzymamy za słowo! Bezpieczeństwo, czyste powietrze, szybszy dojazd, wyprowadzenie ciężkiego ruchu z miasta i większa wygoda dla mieszkańców – to główne powody, dla których Zachodnie Obejście Szczecina musi powstać. Tak prezydent Szczecina Piotr Krzystek skomentował rządową zapowiedź przetargu na Zachodnie Obejście Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: ws, 17 lutego 2021

Jest szansa na rewitalizację starej drukarni.
Nowy właściciel rozpoczął prace zabezpieczające

Pierwotnie był to przede wszystkim dom towarowy, później już tylko drukarnia. Kiedyś okazały budynek z bogato zdobioną elewacją frontową stanowił ozdobę tej części miasta. Od ponad 20 lat stoi jednak pusty i niszczeje. To może się jednak wreszcie zmienić. Nieruchomość przy ul. św. Ducha kupił nowy inwestor – spółka Emelem – i pracuje nad koncepcją jej rewitalizacji

Wcześniej właścicielem dawnej drukarni była spółka Neo Plan (od 2011 r.). Też były plany modernizacji, ale nigdy nie udało się ich zrealizować i budynek od dawna wystawiony był na sprzedaż. Teraz kupiec wreszcie się znalazł.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 13 lutego 2021

Obwodnica Szczecina z tunelem. Badania w terenie zakończone.
Jaki jest przewidywany koszt? Czekamy na finał prac

Do końca zmierzają prace nad dokumentacją dotyczącą zachodniego drogowego obejścia Szczecina. Droga będzie prowadziła przez powiat policki, jej integralną częścią będzie tunel pod Odrą z Polic do miejscowości Święta w powiecie goleniowskim

Prowadzone są prace nad dokumentacją obejmującą badania podłoża wraz z elementami koncepcji programowej. Same badania terenowe – wiercenia i sondowania, w tym te pod tunel są zakończone - mówi Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz trwa końcowy etap prac nad dokumentacją, która w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie podlegała procedurom odbiorowym.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 9 lutego 2021

Zima na torowiskach

Zima to trudny czas dla służb zajmujących się infrastrukturą torową i sieciową. Zarówno silne mrozy jak i duże wahania temperatur w ciągu doby mogą powodować awarie i chwilowe wstrzymania ruchu. Sprawne działania służb powodują, że choć do awarii na torowiskach dochodziło tej zimy niejednokrotnie, to nie stanowiły one zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów, a problemy usuwane były bardzo szybko

Okres jesienno-zimowy stanowi szczególne wyzwanie dla brygad zajmujących się utrzymaniem właściwości technicznych torowisk tramwajowych. Minusowa temperatura skutkuje kurczeniem się i oblodzeniem sieci trakcyjnej. Powstaje wtedy duży łuk elektryczny podczas kontaktu z odbierakiem prądu, co może spowodować przepalenie się drutu jezdnego i wstrzymanie ruchu tramwajowego.

Czytaj więcej: Foto: ws, 8 lutego 2021

Prasa informuje - styczeń

* * *

W tym wagonie tramwajowym można było napić się piwa. Opuścił Szczecin po 62 latach

Charakterystyczne czerwone wagony typu 4N woziły szczecinian przez wiele lat. Już dawno zostały wycofane z codziennej eksploatacji, ale dla tego egzemplarza znaleziono nową rolę. Był częścią piwiarni przy ul. Firlika, mieszczącej się tuż obok pętli Stocznia Szczecińska. To już jednak przeszłość, bo w piątek wyjechał ze Szczecina na lawecie

Wagon ten przyjechał do Szczecina z zakładów Konstal w Chorzowie w 1959 r. Woził pasażerów przez blisko 40 lat. Z użytku wycofano go dopiero w 1997 r. Później trafił w prywatne ręce. Jako bar piwny stanął przy dawnym kinie Derby, w miejscu rozbudowanego dziś Posejdona. W 2001 r. wagon przewieziono na ul. Firlika, gdzie pełnił podobną rolę.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 1 lutego 2021

Miasto wyremontuje Most Zielony. Prowadzi na wyspę, na której planowane są dwie duże inwestycje

Most nad Kanałem Zielonym (w ciągu ul. Heyki) to jedyna drogą na Kępę Parnicką. Od blisko dwóch lat jest w stanie przedawaryjnym. Możliwy jest na nim wyłącznie ruch wahadłowy, poprowadzony środkiem mostu. Miasto planuje w tym roku ogłosić przetarg na prace remontowe

Tematem remontu mostu interesuje się radny Marcin Pawlicki (Prawo i Sprawiedliwość), który napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta. Kolejną, bo pierwszą wystosował już w 2019 r. Wtedy dowiedział się, że most jest w stanie przedawaryjnym.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 28 stycznia 2021

Wiemy co będzie z budynkami na pętlach Gocław, Ludowa i Stocznia Szczecińska. ZDJĘCIA

Od dawna już nie są używane, a kierowcy i motorniczowie mogą korzystać z kontenerów socjalnych. Wiemy, co będzie z niepotrzebnymi budynkami na pętlach Gocław, Ludowa i Stocznia Szczecińska

Na pierwszy ogień pójdzie pętla na północy miasta. Budynki na pętli Gocław są w coraz gorszym stanie, kiedyś mieściła się tu kasa, a nawet sklepik. Jednak już niedługo krajobraz na pętli zmieni się całkowicie.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 26 stycznia 2021

Korekta uchwały o SPP

Aktualizacja listy ulic wchodzących w skład SPP i doprecyzowanie parametrów spalin dla hybryd – radni Szczecina na sesji 26 stycznia będą głosować dwie poprawki do uchwały o Strefie Płatnego Parkowania

22 września 2020 r. Rada Miasta Szczecin podjęła uchwałę w sprawie pozbawienia kategorii dróg gminnych: ul. Łaziebnej, ul. Mariackiej, części ul. Tkackiej, części ul. Staromłyńskiej, części ul. Koński Kierat, części ul. Staromiejskiej poprzez wyłączenie ich z użytkowania (Uchwała Nr XXI/650/20). Były to drogi publiczne, na których do końca 2020r. funkcjonowała Strefa Płatnego Parkowania.

Czytaj więcej: Foto: ws, 19 stycznia 2021

Pierwszy szczeciński dwukierunkowy tramwaj już na trasie. Ruszył rano z Turkusowej. ZDJĘCIA

W sobotę (16 stycznia), po trochę ponad miesiącu od dostarczenia, pierwszy raz na linie wyjechał nowy nabytek Tramwajów Szczecińskich. To dwukierunkowy Moderus Beta MF 29 AC BD

Pierwszy szczeciński tramwaj dwukierunkowy wyruszył w sobotę na trasie linii 7. Pierwsi pasażerowie mogli do niego wsiąść na pętli Turkusowa, skąd na Krzekowo startował on o godz. 6.02. Po pierwszym dniu eksploatacji do zajezdni dojedzie on o godz. 23.39.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Szymon Wasilewski", 16 stycznia 2021

Dwadzieścia siedem milionów złotych mniej z biletów komunikacji miejskiej w Szczecinie w 2020.
Cięcia i zmiany w ZDiTM

W minionym roku z biletów komunikacji miejskiej do kasy miasta trafiło 27 mln zł mniej niż w roku 2019. Stąd m.in. decyzja o likwidacji transportu na żądanie, czyli linii 904 w Podjuchach i 908 na Gumieńcach

Z apelem o pozostawienie linii 908 zaapelowała do prezydenta Piotra Krzystka radna miasta Dominika Jackowski (KO). Osiedle Za sterem nie ma żadnej innej komunikacji miejskiej, jest oddalone od pętli tramwajowej i jest to jedno z najbardziej zaludnionych obszarów na Osiedlu Gumieńce. Nieprawdą jest, że linia 908 jest niepopularna.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Szymon Wasilewski", 16 stycznia 2021

A gdyby szczeciński autobus zatrzymywał się na życzenie, zamiast żądania? We Wrocławiu to działa

We Wrocławiu część przystanków "na żądanie" zmieniono na "na życzenie". - Skopiujmy ten pomysł - proponuje grupa szczecińskich radnych. Władze miasta choć nie mówią "nie", wskazują na koszty

Okazją do sympatycznej zmiany w komunikacji miejskiej we Wrocławiu był przypadający na listopad Dzień Życzliwości. Pomysł podchwycili radni Szczecina. Według nich koszt finansowy zmiany nie będzie duży, a wzajemna życzliwość pasażerów i kierowców autobusów wzrośnie niepomiernie.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Mariusz Parkitny", 15 stycznia 2021

Co nam wybudują w 2021 roku? Przegląd najciekawszych inwestycji

Oddane do użytku zostaną budynki powstające od wielu miesięcy, znikną trzy generatory korków (ale za to pojawią się nowe), zapowiadane jest też otwarcie sklepu, o którym mówi się w Szczecinie od lat. Przyjrzeliśmy się najciekawszym inwestycjom w 2021 r.

W I kwartale 2021 r. powinna być gotowa nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły (a później biblioteki i magazynu Książnicy Pomorskiej) przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Będzie tam można nie tylko wypożyczać książki, ale też przyjść na spotkania autorskie czy warsztaty.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 10 stycznia 2021

Linia autobusowa 61 w Szczecinie nie ma szczęścia do wydłużenia

Pomysł popierają mieszkańcy i rada osiedla. Dłuższa linia 61 w Szczecinie oznaczałaby dla nich leszy dojazd do centrum miasta. Ale pomysł nie ma na razie szans realizacji

Sprawa wydłużenia linii autobusowej 61 z osiedla Żydowce-Klucz wraca od wielu lat. Łączy Podjuchy z Dworcem Głównym. Według mieszkańców trasa nie jest optymalna, bo uniemożliwia w miarę szybkie połączenie z centrum miasta.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Mariusz Parkitny", 5 stycznia 2021

Od stycznia bez telebusów

Od 1 stycznia, korzystający dotąd z telebusów linii 904, czyli transportu na żądanie, już nimi nie pojadą z pętli przy ul. Szlamowej do górnych Podjuch i z powrotem. Podobnie jak ci, którzy dotąd mogli zamówić kurs na konkretną godzinę na wskazany przez siebie przystanek obsługującej Gumieńce linii 908. Niewielkim zainteresowaniem i oszczędnościami szczeciński ZDiTM tłumaczy zawieszenie ich kursowania do odwołania

Ta usługa w systemie „transportu na żądanie" uruchomiona została wiosną 2016 r. i w założeniu miała ułatwiać mieszkańcom peryferyjnych części miasta dostęp do komunikacji miejskiej. Pasażerowie zamawiali kurs na konkretny przystanek i o wybranej z rozkładu godzinie. Wystarczyło telefoniczne zgłoszenie minimum 20 minut przed planowanym rozpoczęciem kursu.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier, "MIR", 1 stycznia 2021

* * *

2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.