Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wydarzenia w komunikacji w 2021 roku

* * *


2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022

* * *

Prasa informuje - grudzień

Chcą ciąć linię 107

Znaczne zmiany w rozkładach jazdy dla autobusów linii 107 zapowiada od 1 stycznia ZDiTŃI. Tłumaczy to problemami kadrowymi polickiej spółki, która obsługuje tę linię. Ale Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne odpowiada, że taka zmiana jest zbyt gwałtowna i od początku roku jej nie wprowadzi. Za to planuje ograniczyć obsługiwanie linii 63

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w czwartek (30 grudnia) przekazał komunikatem prasowym informację, że „W związlm z trudną sytuacją kadrową Szczecińsko-Po-lickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. z dniem 1.01.2022 r. do odwołania wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii 107”. Te zmiany to zmniejszenie częstotliwości kursowania autobusów w szczycie z 6 na 8 minut oraz w soboty z 10 na 12 i dni świąteczne z 12 na 20. To oznacza, że na trasę tej linii będzie wyjeżdżało mniej pojazdów - w szczycie nawet o 4 (obecnie jest ich 16, ma zostać 12).

Czytaj więcej: Foto: Kurier Szczeciński(254), "Agnieszka Spirydowicz", 31 grudnia 2021

Czy będziemy marzli w autobusach elektrycznych? Znamy stanowisko władz miasta

Trwające testy pierwszych szczecińskich autobusów elektrycznych wywołują sporo emocji. Pasażerowie skarżą się, że w środku jest zimno i zastanawiają się, czy pojazd z włączonym ogrzewaniem da radę przejechać cała trasę

Szczecin kupił osiem przegubowych autobusów elektrycznych. Będą obsługiwały linię 87 na trasie Podbórz-Owocowa i z powrotem. Mają po 18 metrów długości i mogą zabrać na pokład 120 osób. Kosztowały 32,3 mln zł, z czego 20,4 mln zł to unijne dofinansowanie. Są wyposażone m.in. w klimatyzację. Ładowane będą mogły być metodą plug-in lub poprzez pantograf.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 28 grudnia 2021

Kolejna Beta w Szczecinie [GALERIA]

Do marca przyszłego roku w Szczecinie miały być części do montażu kolejnych dwóch tramwajów. Spółka Tramwaje Szczecińskie skorzystała z tzw. opcji i zamówiła części do wagonów u producenta – poznańskiej firmy Modertrans, która już wcześniej elementy takich wagonów nam dostarczała. Tymczasem laweta z pierwszym (gotowym już wagonem) do zajezdni Pogodno dotarła dużo przed czasem - w nocy z poniedziałku na wtorek (28.12)

Po raz kolejny będą to wagony tylko częściowo niskopodłogowe, powstałe na bazie najbardziej popularnej w kraju konstrukcji typu 105N z lat 70. ub.w. Od innych tramwajów wyróżniać je będą kabiny motorniczego na obu końcach i drzwi po obu stronach. Dwa takie składy kursują już na szczecińskich liniach, ale z możliwości jazdy w dwóch kierunkach na regularnej linii na razie nie skorzystano.

Czytaj więcej: Foto: ks "ToT", 28 grudnia 2021

Miasto ma, ale nie wie. Laweta ZDiTM bez kontroli

Średnio trzy-cztery pojazdy odholowywane są każdego dnia ze szczecińskich ulic z powodu nieprzepisowego parkowania. Od 2019 r. koszty tej usługi wyniosły ponad 1,7 mln zł. Zajmuje się tym prywatna firma, wyłoniona przez ZDiTM w przetargu. Wprawdzie ZDiTM ma też swoją lawetę, ale nie wiadomo, jak często jest wykorzystywana

Gmina Miasto Szczecin posiada lawetę do wywożenia nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Pojazd zakupiony został przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego - przypomina radna Agnieszka Kurzawa z PiS. - W związku z powyższym, proszę o informacje, ile było interwencji z użyciem lawety miejskiej w 2019, 2020, 2021 roku, ile było interwencji ogółem w zakresie odholowania pojazdów przez służby miejskie w 2019, 2020, 2021 roku i jakie koszty poniosło miasto za korzystanie z prywatnych firm do odholowania pojazdów od 2019 - 2021 roku włącznie?

Czytaj więcej: Foto: Kurier Szczeciński "ToT", 26 grudnia 2021

Mieszkańcy chcą tramwaju

Mieszkańcy chcą wydłużenia linii tramwajowej w ul. Ku Słońcu w Szczecinie. Tak przynajmniej wynika z konsultacji, które trwały miesiąc. Wzięło w nich udział ponad tysiąc osób

W ankiecie ogłoszonej na wniosek Rady Osiedla Gumieńce można było odpowiedzieć na 12 pytań. Dotyczyły usprawnienia transportu i poprawy bezpieczeństwa w tej części Gumieniec. Tylko on-line, w konsultacjach wzięło udział 994 osób, natomiast ankietę w formie drukowanej wypełniło 146 mieszkańców.br>
Czytaj więcej: Foto: Kurier Szczeciński(249), "Tomasz Tokarzewski", 24 grudnia 2021

Tramwaje w niechlubnym rankingu

Co kilkanaście dni szczecińskie tramwaje wypadają z torów. Tak przynajmniej wynika z rankingu opublikowanego przez jeden z ogólnopolskich dzienników. Pod względem wykolejeń - w okresie od stycznia do października Szczecin zajmuje 3. miejsce w kraju. Daleko za „Tramwajami Śląskimi" SA i wrocławskim MPK, które mają jednak bardziej rozwiniętą sieć. Podobnie jak miasta, które znalazły się na dalszych pozycjach, czyli Łódź, Poznań czy Kraków

Ze statystyk wynika, że od stycznia do października bieżącego roku tabor spółki „Tramwaje Szczecińskie” wykolejał się 23 razy. To - biorąc pod uwagę stan szczecińskich torowisk i wieloletnie zaniedbania w ich modernizacjach - naprawdę niewiele. W latach 2019-2020 firma odnotowała 55 takich zdarzeń.

Czytaj więcej: Foto: Kurier Szczeciński(249), "Tomasz Tokarzewski", 24 grudnia 2021

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE PLANOWANEJ OBWODNICY LEWOBRZEŻNEJ CZĘŚCI SZCZECINA
Z PRZEPRAWĄ PRZEZ ODRĘ

W związku z wypowiedziami przedstawicieli PiS na konferencji prasowej w dniu 3 grudnia 2021 r. dotyczącymi realizacji tej, jakże potrzebnej Szczecińskiemu Obszarowi Metropolitalnemu inwestycji, pragnę udzielić Państwu radnym informacji na ten temat, otóż:

Inicjatorem pomysłu budowy Zachodniej Drogowej Obwodnicy Szczecina były samorządy lokalne. Historia tego projektu zaczęła się 14 lat temu 5 grudnia 2007 r. podpisaniem porozumienia między województwem zachodniopomorskim, gminą miasto Szczecin, gminą Police, powiatem polickim i gminą Goleniów w sprawie realizacji w 2008 r. studium wykonalności w ciągu drogi S6 Zachodniej Drogowej Obwodnicy Szczecina.

Po przeprowadzonej procedurze przetargowej w dniu 7 kwietnia 2009 r. wykonawcą zadania zostało: konsorcjum Arcadis sp. z o.o. oraz Ryszard Kowalski pracownia projektowa Dróg i Mostów DIM, z którym 11 maja 2009 r. została podpisana umowa. Projekt obwodnicy miał być gotowy przed 2012 rokiem.

Czytaj więcej: Foto: UM Police, 23 grudnia 2021

Podjuchy i Gumieńce znów bez telebusów

To już pewne, że od stycznia 2022 roku znów znikną obie z jeszcze dotąd funkcjonujących w Szczecinie linie busów na żądanie. Scenariusz się powtarza. Tak było też na początku tego roku. Telebusy linii 904 w Podjuchach i 908 na Gumieńcach nie kursowały przez dwa miesiące: w styczniu i w lutym. Przywrócone zostały od marca po protestach mieszkańców i miejscowych rad osiedli. Czy to tylko kolejne zawieszenie czy może wstęp do ostatecznej decyzji o rezygnacji z transportu miejskiego na żądanie?

Radni z Podjuch już zareagowali i na facebookowym profilu miejscowej rady osiedla wystosowali apel do mieszkańców o pomoc w walce o utrzymanie linii 904 w dotychczasowej formule, by przyłączyli się do akcji wysyłania listów, wiadomości, e-maili do prezydenta i ZDiTM z apelem o zachowanie tego - jak podkreślają - bardzo potrzebnego połączenia. Na profilu RO Podjuchy można przeczytać takiej treści wezwanie: „Nie gódźmy się na wykluczenie komunikacyjne osób zamieszkujących górne partie Podjuch”.

Czytaj więcej: Foto: Kurier Szczeciński(243), "Mirosław Winconek", 16 grudnia 2021

Nie będzie ograniczeń w komunikacji miejskiej. Rząd się z tego wycofał

Jednym z nowych obostrzeń ogłoszonych 7 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego było ograniczenie dostępnych miejsc w transporcie publicznym do 75%. Ostatecznie rząd się z tego wycofał. Pozostałe nowe ograniczenia weszły w życie właśnie dzisiaj (15 grudnia)

Pomysł ograniczenia miejsc w komunikacji publicznej został skrytykowany przez przewoźników. Tłumaczyli, że taki przepis to fikcja, bo nikt nie będzie w stanie sprawdzić, ile osób podróżuje w danym momencie autobusem czy tramwajem. Podobne zasady obowiązywały już wcześniej, ale też trudno było o ich wyegzekwowanie. Rząd przyjął te argumenty i zrezygnował z limitowania miejsc w komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 15 grudnia 2021

Manewry tramwajów na rondzie Giedroycia. Pojadą na wstecznym.
Czegoś takiego w Szczecinie jeszcze nie było

To jeden z elementów nadciągającej zmiany w organizacji ruchu - zarówno aut, jak i komunikacji miejskiej. Od soboty na rondzie Giedroycia zobaczycie nietypowe manewry tramwajów. Tylko w "Wyborczej" ilustrowany przewodnik po tym, co nas czeka

W sobotę rozpocznie się kolejny etap torowej rewolucji w Szczecinie, czyli największej po wojnie modernizacji torowisk tramwajowych. Z ruchu tramwajowego wyłączony zostanie cała trasa od ronda Gierdroycia na Niebuszewie, po plac Szarych Szeregów. To umożliwi m.in. rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy placu Rodła. Zarys zmian przedstawialiśmy już na szczecin.wyborcza.pl.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 13 grudnia 2021

Tutaj będą ładowane autobusy elektryczne [foto]

Przy ul. Owocowej stanęła ładowarka, z której korzystać mają autobusy elektryczne obsługujące linię 87. Miasto zamówiło trzy takie urządzenia. Pozostałe zostaną zamontowane na końcowych Kolumba (linia 75) i Kołłątaja (część kursów linii 87

Stacja, która stanęła na końcowym przy Dworcu Głównym to ładowarka pantografowa o znamionowej mocy wyjściowej 400kW, wraz z konstrukcją nośną kaptura ładowarki. Wykonała ją firma Ekoenergetyka – Polska S.A, która zwyciężyła w miejskim przetargu. W zakres kontraktu o wartości 3,5 mln zł, poza trzema ładowarkami, wchodzi też dostawa 3 abonenckich stacji transformatorowych, dostawa systemu telemetrycznego, szkolenie i wykonanie infrastruktury drogowej.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 9 grudnia 2021

To będzie najdłuższy tunel w Polsce.
Ma powstać w ramach zachodniej obwodnicy Szczecina

Precyzyjnie mówiąc, między Policami a Święta powstaną dwa tunele – oddzielne dla każdego kierunku ruchu. Będą miały średnicę ok. 16 metrów i 5 kilometrów długości, co czynić będzie je najdłuższymi tunelami w Polsce. Mają być gotowe ok. 2030 roku

Kilka dni temu Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło wydatek 411 mln zł (przyjęto program inwestycji) na zaprojektowanie zachodniej obwodnicy Szczecina wraz z wykupem gruntów pod jej budowę. W najbliższych tygodniach ma zostać ogłoszony przetarg.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 1 grudnia 2021

* * *

Prasa informuje - listopad

Szykują się zmiany w numeracji szczecińskich linii autobusowych.
Niektóre będą zaczynać się od dwieście

ZDiTM ogłosił przetarg na obsługę części linii autobusowych (co roku wygrywa go PKS). Przy okazji okazało się, że planowane są zmiany w numeracji pojazdów łączących Szczecin z miejscowościami w gminie Kołbaskowo. Przykładowo, linia 81 ma zmienić się w 241

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 26 listopada 2021

Umowa na torowiska do Pomorzan podpisana. Przebudowa ruszy jeszcze w tym roku

Druga i najdroższa z dotychczasowych inwestycji tramwajowo-drogowych w Szczecinie ruszy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie rozpocznie się przebudowa obu tras do Pomorzan ulicami Krzysztofa Kolumba, Zygmunta Chmielewskiego i Smolańską oraz w al. Powstańców Wielkopolskich jeszcze nie wiadomo. Jej start ma być skoordynowany ze stanem zaawansowania prac trwających w centrum w rejonie al. Wyzwolenia, ulic Jana Matejki, Marszałka Józefa Piłsudskiego i w obrębie pl. Rodła. W ciągu najbliższych dwóch tygodni wykonawca ma przedstawić harmonogram prac

Umowę z ZUE S.A. z Krakowa na to przedsięwzięcie podpisano w miniony wtorek. Spółka złożyła ofertę na realizację zadania za 261 951 993 zł. I była jednym z trzech potencjalnych kontrahentów, którzy wycenili zadanie na kwoty poniżej budżetu zakładanego przez TS.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier.pl , "Mirosław Winconek", 17 listopada 2021

Motornicza dotkliwie pobita na pętli tramwajowej w Szczecinie. Przyczyną było zwrócenie uwagi?

Motornicza tramwaju numer 6 trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami. Prawdopodobną przyczyną pobicia było zwrócenie uwagi pasażerce, żeby nie trzymała nóg na siedzeniu

Rzecznik prasowy spółki potwierdza, że 26 października przed godziną 14 doszło do pobicia motorniczej. Kobieta została zaatakowana podczas postoju na pętli, kiedy robiła obchód tramwaju. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ataku miała dopuścić się jedna z pasażerek, której motornicza zwróciła uwagę na nieodpowiednie zachowanie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Łukasz Czerwiński", 4 listopada 2021

„Turzyn" - pierwszy zielony przystanek w Szczecinie [GALERIA]

Choć o budowę zielonych przystanków w Szczecinie - przy społecznym wsparciu - zabiegają zarówno miejscy radni, jak i autorzy projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, to jednak nie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego lecz prywatna firma AMS postawiła w naszym mieście pierwszą wiatę przystankową z zielonym dachem. Korzystają z niej pasażerowie przystanku autobusowego „Turzyn"

EKO wiata" to jedno z przyjaznych środowisku rozwiązań, jakie w wielu ośrodkach w kraju - m.in. Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie - realizuje firma AMS.Zielony dach to w wielkim skrócie mówiąc mata z rozchodników. Nasz oryginalny autorski projekt.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier.pl , "Arleta Naewajko", 3 listopada 2021

* * *

Prasa informuje - październik

Nowy Ład Parkingowy, czyli nowe linie autobusowe zniknęły po kilku miesiącach

Bo nie nie ma pasażerów -rozkładają ręce miejscy urzędnicy pytani o to. dlaczego zlikwidowano dwie linie autobusowe, które miały zmienić przyzwyczajenia kierowców i zrewolucjonizować transport w Szczecinie

Chodzi o linie 90 i 95 wprowadzone na początku roku. Miały być jednym z elementów nowej polityki transportowej miasta nazwanej Nowym Ładem Parkingowym. Wprowadzono je wiosną przy okazji podwyżek w Strefie Płatnego Parkowania. Autobusy jeżdżące po centrum Szczecina miały zabierać kierowców, którzy zdecydowali się zostawiać auta w garażu.

Czytaj więcej: Foto: wsz (253), "Mariusz Parkitny", 29 października 2021

Prezydent: „Inwestycja może zmienić wiele, ale wiąże się także z wycinką drzew”.
Ruszyły konsultacje ws. tramwaju do Mierzyna

Ruszyły konsultacje w sprawie budowy torowiska do pętli Mierzyn. Inwestycja będzie wymagała wycinki około 168 drzew. Plan kompensacji zakłada 288 nasadzeń zastępczych drzew i 940 metrów kwadratowych krzewów

Magistrat zaprasza mieszkańców Szczecina do wypełnienia ankiety poświęconej zbieraniu opinii na temat planów modernizacji trasy tramwajowej na odcinku od ronda Gierosa do ulicy Kwiatowej, z dobudową drugiego toru oraz budową nowego odcinka dwutorowego od ulicy Kwiatowej do nowoprojektowanej pętli „Mierzyn”.

Projekt obejmuje również przebudowę układu drogowego w ciągu ulicy Ku Słońcu, wykonanie pętli autobusowej wraz z ciągami pieszymi, rowerowymi i parkingami rowerowymi. Na wysokości ulicy Kwiatowej zaprojektowano węzeł rozjazdowy, umożliwiający wjazd w torowisko w ul. Kwiatową - zarówno od strony ronda Gierosa, jak i Mierzyna.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "redakcja", 25 października 2021

Awaryjne wyświetlacze w szczecińskich swingach i moderusach.
Miało być nowocześnie, a wyszło jak zwykle...

Chodzi o najnowocześniejsze tramwaje jeżdżące po Szczecinie. Zamiast nowoczesnych wyświetlaczy mają tablice z przebiegiem linii. Przewoźnik zapowiada wymianę awaryjnego systemu

Pracuję w tej firmie od kilku długich lat. Wniosek jest jeden. Niestety, firma o tramwaje nie dba. Podam przykład: na 28 Swingów w ponad w połowie nie działają wyświetlacze wewnętrzne.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 14 października 2021

Darmowa komunikacja miejska na czas największych remontów? Prezydent Szczecina odpowiada

Podczas wtorkowego (5 października) wydania programu „Studio wSzczecinie.pl” szeroko omówiony został temat skomplikowanej organizacji ruchu w Szczecinie w czasie trwających remontów. Gościem był prezydent Piotr Krzystek, a jeden z widzów zadał pytanie, czy na czas remontów, szczególnie uciążliwych w relacji Prawobrzeże-centrum Szczecina, nie można byłoby wprowadzić darmowej komunikacji miejskiej. Piotr Krzystek przyznał, że pomysł ten był omawiany, ale nie zostanie zrealizowany z powodów finansowych. O komentarz poprosiliśmy również szczecińskich radnych

Chęci są, ale nie ma pieniędzy. „Wpływy nie dają nam takich możliwości”
Najnowsze, duże zmiany w organizacji ruchu wchodzą w życie od soboty i obejmą ścisłe centrum miasta oraz Niebuszewo. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej emocji budzi sytuacja dotycząca relacji Prawobrzeże – centrum. Kierowcy narzekają, że pokonanie tej trasy to często nawet ponad godzina stania w korkach. Miasto zaproponowało uruchomienie nowej linii tramwajowej w zamian za zawieszenie autobusów pospiesznych, które i tak tkwiły w korkach z innymi samochodami.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Michał Kaczmarek", 8 października 2021

Znamy aktualne terminy zakończenia wszystkich najważniejszych inwestycji drogowych w Szczecinie [lista]

W ostatnich miesiącach ulice Szczecina są jednym wielkim placem budowy. Kumulacja inwestycji drogowych sprawiła, że miasto w wielu miejscach jest „rozkopane”. Sprawdziliśmy jak długo potrwają te najbardziej uciążliwe utrudnienia

Kierowcy szybko o korkach nie zapomną, bo zakończenie niektórych inwestycji planowane jest dopiero w 2023 r, a wkrótce rozpoczną się roboty w nowych miejscach (Kolumba, Powstańców Wielkopolskich, Modra, Koralowa). Są jednak również optymistyczne informacje. Część nowej infrastruktury zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Od kilku tygodni gotowa jest ul. Szafera.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 7 października 2021

„To nie wielka rewolucja. To wielka redukcja”.
Edyta Łongiewska-Wijas krytykuje kolejne zmiany w komunikacji miejskiej

Najpierw magistrat poinformował o zawieszeniu śródmiejskich linii autobusowych nr 90 i 95, a przedwczoraj ZDiTM przekazał informacje o kolejnych rewolucyjnych zmianach w siatce połączeń komunikacyjnych. „Właściwą reakcją na korki samochodów osobowych jest zwiększanie ilości połączeń komunikacji miejskiej, a nie ich redukcja” - krytykuje radna Edyta Łongiewska-Wijas, która rewolucyjne zmiany nazwała „perfidnym oszustwem po szczecińsku”

Kilka dni temu mieszkańcy Szczecina nie kryli swojego zaskoczenia i niezadowolenia w związku z zawieszeniem linii autobusowych nr 90 i 95, które zostały wprowadzone pół roku temu i były bezpośrednio związane z dokonanymi zmianami w Strefie Płatnego Parkowania. Natomiast przedwczoraj ZDiTM poinformował o kolejnych zmianach, w wyniku których m.in. zawieszone zostaną linie pośpieszne nr A, G i H.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 6 października 2021

Prezydent o utrudnieniach w ruchu. „To jest koszmar.
Mam tego świadomość. Serdecznie mieszkańców przepraszam”

Trzy linie pospieszne zostają zawieszone, a w zamian uruchomiona zostanie nowa linia tramwajowa numer 13. To szczegóły zmian przedstawione przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego na początku tygodnia

Według miasta są one konieczne, bo autobusy stały w korkach, które od tygodni dławią trasę Prawobrzeże – centrum Szczecina. Jak mówił podczas programu „Studio wSzczecinie.pl” Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, akcent komunikacyjny coraz częściej przenoszony będzie na komunikację tramwajową. Chcemy usprawnić komunikację na prawy brzeg, dlatego wzmacniamy linie tramwajowe. Wzmacniamy linię numer 7, będzie ona kursować co 6 minut. Mamy kłopoty z przepustowością ulicy Gdańskiej. Autobusy stoją w korkach, stawiamy nacisk na tramwaje – tłumaczył Piotr Krzystek.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Michał Kaczmarek", 6 października 2021

Kiedy początek przebudowy torów i ulic na Pomorzany?
Odpowiada prezes Tramwajów Szczecińskich

Wykonawca wybrany, więc na co jeszcze czekamy i kiedy zacznie się kolejna, wielka przebudowa torów? Tym razem chodzi o dwa szlaki na Pomorzany. Prezes Tramwajów Szczecińskich podał szacunkowy termin

Przetarg na modernizację dwóch tras tramwajowych na Pomorzany wygrała firma ZUE, czyli ta sama, która realizuje z powodzeniem przebudowę torów w śródmieściu i na Niebuszewie. Tramwaje Szczecińskie ogłosiły taki wybór wykonawcy na początku sierpnia tego roku. Cała inwestycja realizowana będzie pod nazwą „Przebudowa torowiska z trakcją w ul.: Nabrzeże Wieleckie, Nowa, Dworcowa, Kolumba, Chmielewskiego, Smolańska, al. Powstańców Wlkp. z rozbudową pętli Pomorzany w Szczecinie"

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 5 października 2021

Brak perspektyw na poprawę. Wandalizm i brud na pętli tramwajowej Gumieniec

Notorycznie niszczona infrastruktura przystankowa i brak perspektyw na poprawę. Mieszkańcy Gumieniec skarżą się na pętle tramwajową przy ulicy Kwiatowej, która nie należy do najczystszych i najbezpieczniejszych miejsc w Szczecinie. „Częstym widokiem są tu schadzki grup osób pod wpływem alkoholu, bezdomnych, pijaków, czego konsekwencją są dewastacje i zaśmiecanie okolicy” – krytykuje radna miejska Agnieszka Kurzawa

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy informują o anormalnych sytuacjach, które mają miejsce na pętli tramwajowej przy ulicy Kwiatowej. „Zgłaszane były wielokrotnie zdarzenia związane z wyrywaniem ławek (zostały już usunięte), uszkodzeniami biletomatu, panującego nieporządku i zaniedbania infrastruktury” – dodaje Agnieszka Kurzawa. Radna Prawa i Sprawiedliwości złożyła interpelację do prezydenta miasta z prośbą o zainstalowanie dwóch kamer monitoringu.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 4 października 2021

Od soboty jeszcze trudniej. Rewolucja komunikacyjna (nie tylko) na torach

To będzie duży szok dla pasażerów miejskiej komunikacji. Zmiany na pętli "Kołłątaja", placu Rodła i niemal likwidacja linii pospiesznych. Ale tylko dwie pierwsze da się wytłumaczyć trwająca od miesięcy "torową rewolucją". Na kolejne kłopoty muszą się przygotować także kierowcy. Zmiany, o których mowa, będą wprowadzone już w sobotę, 9 października

Na Niebuszewie pętla "Kołłątaja" ma być niedostępna dla autobusów. Wymiana pasażerów będzie się odbywać na przystankach usytuowanych wzdłuż tej ulicy, na odcinku od ul. Św. Barbary do Niemcewicza. Likwidacji ulegają także przystanki końcowe przy pl. Rodła.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier.pl , "ToT", 4 października 2021

Będzie wielka rewolucja w komunikacji miejskiej w Szczecinie!
Zawieszone niektóre linie pośpiesznie i nowa linia tramwajowa nr 13!

Podczas briefingu prasowego zorganizowanego przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie ogłoszono kilka istotnych zmian związanych z nową, czasową organizacją ruchu na Placu Rodła przy okazji torowej rewolucji oraz z siatką połączeń komunikacyjnych w Szczecinie. Sprawdźcie szczegóły

Od 9 maja wielka rewolucja w komunikacji miejskiej w naszym mieście! Zawieszone zostają linie pośpiesznie A, G, H . Linia B zostaje wydłużona do os. Bukowego. Powstanie linia tramwajowa nr 13 z ul. Łubinowej na Pomorzany.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 4 października 2021

Zlikwidują pospieszne autobusy w Szczecinie? Tajemnicza konferencja ZDITM

Dziś (poniedziałek 4 października) przed godz. 14:00 Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie ma ogłosić ważne informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej. Słychać nieoficjalne doniesienia, że likwidacji mogą ulec linie pospieszne lub niektóre z nich

Zapraszamy na briefing prasowy dotyczący nowej czasowej organizacji ruchu na Placu Rodła, związanej z Torową rewolucją oraz ważnymi zmianami w siatce połączeń - brzmi komunikat ZDiTM. Co ciekawe urzędnicy zapraszają na konferencję do swojej siedziby na ulicy Klonowica 5, czego nie robili od lat. Sprawa wygląda więc na poważną.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 4 października 2021

Ten most w przyszłości zyska na znaczeniu. Właśnie ogłoszono przetarg na jego remont

Most drogowy nad Kanałem Zielonym (w ciągu ul. Heyki i Celnej) to jedyna przeprawa łącząca Łasztownię i Kępę Parnicką. Od dawna jest w złym stanie technicznym, dlatego w lutym 2019 r. wprowadzono na nim ruch wahadłowy. Teraz ZDiTM szykuje się do przeprowadzenia niezbędnego remontu

Ogłoszono przetarg na wykonawcę, w którym zainteresowane firmy mogą składać oferty do 12 października. Ich zadaniem będzie naprawa lub wymiana wszystkich uszkodzonych elementów mostu i grobli. Pozwoli to przywrócić w bezpiecznych warunkach normalną eksploatację przeprawy.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 1 października 2021

Dyskryminacja motorniczych? Zarzuty o zarobki są poważne, spółka odpowiada

Czy nowym motorniczym daje się lepsze warunki płacowe? Tak uważa motornicza, która napisała list do redakcji. Spółka Tramwaje Szczecińskie tłumaczy, że podwyżki są ustalane indywidualnie i zależą m.in. od dyspozycyjności, skarg pasażerów, a nawet kolizji

Pracuję w spółce Tramwaje Szczecińskie jako motornicza. W dobie szalejących cen w sklepach i wzrostu chociażby czynszu za mieszkanie czy innych rachunków, moja i moich kolegów którzy pracują w firmie po ponad 10 lat wynosi od 2900 do ok 3100 zł. Pracuje po ponad 9 godzin dziennie, prowadząc 40-tonowy tramwaj i zarabiam niewiele więcej od najniższej krajowej - czytamy w liście do redakcji od pani Doroty.

Czytaj więcej: Foto: gs (229), "Marek Jaszczyński", 1 października 2021

* * *

Prasa informuje - wrzesień

* * *

„Te autobusy nie jeździły puste”. Mieszkańcy zaskoczeni zawieszeniem śródmiejskich linii

Mieszkańców Szczecina zaskoczyła informacja o zawieszeniu śródmiejskich linii autobusowych nr 90 i 95, które zostały wprowadzone pół roku temu i były bezpośrednio związane z dokonanymi zmianami w Strefie Płatnego Parkowania. „Może teraz znajdą się pieniądze na to, aby wydłużyć linię 99 z zajezdni Golęcin do Gocławia?” – pyta jeden z czytelników portalu wSzczecinie.pl

Przypomnijmy, że nowe linie nr 90 i 95 zostały wprowadzone pół rok temu. Autobusy kursowały w ścisłym centrum i wraz z niższymi cenami sieciówek miały zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Przegubowce linii 90 kursowały w jednokierunkowej relacji Dworzec Główny - Narutowicza, a autobusy linii 95 jeździły na trasie Dworzec Główny - 3 Maja.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 30 września 2021

Torowisko uratowane? Obiecujące spotkanie na alei Wojska Polskiego. Znamy szczegóły

27 września rano na remontowanym odcinku alei Wojska Polskiego doszło do spotkania, którego tematem była ocena wartości historycznej odsłoniętego torowiska. Wziął w nim udział Miejski Konserwator Zabytków, przedstawiciele Szczecińskich Inwestycji Miejskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji

Z informacji "Głosu" wynika, że muzeum popiera pomysł pozostawienia fragmentu torowiska. Nieoficjalnie - chodzi o odcinek do 15 metrów, który znajduje się w pobliżu dawnej fontanny 'Ściana płaczu". Pozostawiony fragment torów byłby poza jezdniami, gdzie poruszają się pojazdy.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 28 września 2021

Chcą ocalić historyczne szyny tramwajowe. "Torowisko z Wojska Polskiego może być atrakcją"

Mieszkańcy postulują o zachowanie torowiska i kostki brukowej, które zostały odkryte podczas pierwszego dnia prac na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego. Dzisiaj na budowie mają pojawić się miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, przedstawiciel Szczecińskich Inwestycji Miejskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji

Kilka dni temu w mediach społecznościowych powstała grupa, której celem jest zachowanie odkrytego fragmentu torowiska. Do rozmów zostali zaproszeni szczecińscy radni, aktywiści, urzędnicy, miłośnicy miasta. Jesteśmy miłośnikami komunikacji miejskiej związanymi ze Szczecińskim Towarzystwem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 27 września 2021

Będą dwa kolejne tramwaje dwukierunkowe w Szczecinie

Do marca przyszłego roku w Szczecinie mają być części do montażu kolejnych dwóch tramwajów. Spółka Tramwaje Szczecińskie skorzystała z tzw. opcji i zamówiła części do wagonów u producenta - poznańskiej firmy Modertrans, która już wcześniej elementy wagonów nam dostarczała

Będą to wagony tylko częściowo niskopodłogowe, powstałe na bazie najbardziej popularnej w kraju konstrukcji typu 105N z lat 70. ub.w. Od innych wagonów wyróżniać je będą kabiny motorniczego na obu końcach i drzwi po obu stronach.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier.pl , "ToT", 24 września 2021

Woda zalała ulicę na Pomorzanach. Zmiany w kursowaniu tramwajów

Na al. Powstańców Wielkopolskich pękła rura wodociągowa. Linie tramwajowe 11 i 12 nie dojeżdżają do pętli na Pomorzanach. Zwężony został również jeden pas ruchu na jezdni

Linia 11 zawracana jest do Gumieniec, a 12 przez Plac Gałczyńskiego na Arkońską. Pomiędzy Placem Szarych Szeregów, a pętlą kursuje komunikacja zastępcza autobusowa – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Al. Powstańców Wielkopolskich została zalana po pęknięciu 600-milimetrowej żeliwnej rury wodociągowej. Do usterki doszło w pobliżu torowiska tramwajowego.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "redakcja", 22 września 2021

Zaskakujące odkrycie na al. Wojska Polskiego.
„Myślałem, że zostały zdemontowane podczas wielkiej modernizacji w 1974 roku”

Blisko pół wieku pod asfaltem spędziło stare torowisko na śródmiejskim odcinku alei Wojska Polskiego. Do odkrycia doszło podczas pierwszego dnia przebudowy tego fragmentu ulicy. – Odkryte tory tramwajowe należą do najstarszej trasy tramwajowej w Szczecinie – podkreśla Ryszard Łukaszuk, redaktor Wikipedii. Miłośnik Szczecina proponuje, aby fragment odkrytych szyn wkomponować w obecnie remontowaną nawierzchnię

P rzez wiele lat po śródmiejskim fragmencie al. Wojska Polskiego przetaczały się składy tramwajowe linii nr 1, 5, 7, 9, 10.

Najstarsza trasa tramwajowa w mieście wiodła od zajezdni przy ulicy Piotra Skargi do ulicy Staszica. To właśnie nią, 23 sierpnia 1879 roku, na szczecińskie ulice wyruszyły tramwaje konne, a w latach 90. XIX wieku tramwaje elektryczne – przypomina redaktor Ryszard Łukaszuk.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 21 września 2021

Tramwajowe priorytety według prezydenta Szczecina. Wymienił dwie nowe trasy

Dwa tematy, które należy podjąć szybko - powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek, pytany o budowę nowych linii tramwajowych, i tłumaczył, jakie trasy ma na myśli. Przeszkodą może być tylko polityka rządów PiS, Solidarnej Polski i popierających tę ekipę posłów

O plany dotyczące budowy nowych linii tramwajowych prezydent Szczecina był pytany podczas piątkowego czatu z mieszkańcami. Dwie priorytetowe linie tramwajowe.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 17 września 2021

Będzie więcej kontroli w komunikacji miejskiej w Szczecinie.
Gapowicze na celowniku. Powód? Zasilenie budżetu Szczecina

Pół miliona złotych, o tyle ma być zasilony budżet Szczecina z tytułu kar za jazdę na gapę. Radni Szczecina, których pytaliśmy o komentarz są sceptyczni co do takich działań. Mówi się nawet o perfidii urzędników

Przez najbliższe cztery miesiące zwiększy się liczba kontroli w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Chodzi o to, by do końca roku zasilić budżet miasta dodatkowymi pieniędzmi z kar dla jeżdżących na gapę. W grę wchodzi pół miliona złotych.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 9 września 2021

Tramwaj uszkodzony po wypadku na Energetyków. Będzie generalny remont wagonu?

Chodzi o wagon typu swing o numerze 811, który 7 września wjechał w ciężarówkę na ulicy Energetyków. Do zdarzenia doszło na tymczasowym rondzie, gdy tramwaj zjeżdżał ze skrzyżowania

O sporym szczęściu może mówić motorniczy, który wyszedł cało z opresji, bo kabina wagonu jest zmiażdżona. Co ze swingiem 102NaS2?

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 8 września 2021

Wypadek na rondzie tymczasowym na ul. Energetyków.
Swing wjechał w naczepę. Kłopoty z komunikacją miejską w kierunku prawobrzeża ZDJĘCIA

Do wypadku doszło na tymczasowym rondzie na ulicy Energetyków. Tramwaj jechał w kierunku pętli Turkusowa. Na przejeździe tramwajowym uderzył w naczepę ciężarówki

Na miejscu są służby ratunkowe. W kabinie został zakleszczony motorniczy, ale na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Nie ma informacji o poszkodowanych wśród pasażerów - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 7 września 2021

Linia kolejowa Berlin-Szczecin. Niemiecki przewoźnik zapowiedział pierwsze prace w tym roku

Niemiecki przewoźnik ujawnił plany dotyczące modernizacji fragmentu linii kolejowej z Berlina do Szczecina. Pierwsze prace na 19 kilometrowym odcinku mają ruszyć jeszcze w tym roku. Na przejazd po zmodernizowanym odcinku aż do granicy pasażerowie będą czekać przynajmniej do 2025 roku

Pierwsze prace według Deutsche Bahn Netze mają ruszyć z Angermünde do Passow. Jest już gotowe zezwolenie na prace budowlane, które zostało wydane w kwietniu 2021 roku, a rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano pod koniec bieżącego roku. W ramach prac odcinek zostanie dostosowany do prędkości 160 kilometrów na godzinę, zostanie przebudowana istniejąca sieć trakcyjna oraz zmodernizowany peron na stacji w Passow.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 5 września 2021

„Biletowa ruletka czy pułapka na pasażera?”
Radna Łongiewska-Wijas interweniuje w sprawie biletomatów

Mieszkańcy Szczecina skarżą się na biletomaty w tramwajach typu Swing, które notorycznie nie przyjmują nowszych monet o nominałach 20 gr, 50 gr i 1 zł. „Wadliwe automaty są szczególnie uciążliwe dla pasażerów wsiadających na przystanku Jaśminowa w Zdrojach. Na tym węźle przesiadkowym nie ma ani kiosku, ani stacjonarnego automatu” – podkreśla radna Edyta Łongiewska-Wijas, która podjęła interwencję w sprawie „kapryśnych” urządzeń

Pasażerowie skazani są na zakup biletów w tramwajach, których automaty nie obsługują kart i dużej części monet” – krytykuje niezrzeszona radna Edyta Łongiewska-Wijas. Z relacji mieszkańców wynika, że automaty w tramwajach typu Swing nie przyjmują nowszych monet o nominałach 20 gr, 50 gr i 1 zł. Edyta Łongiewska-Wijas zamieściła również film w mediach społecznościowych, na którym widać, jak biletomat „wypluwa” wrzucone monety.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 2 września 2021

* * *

Prasa informuje - sierpień

* * *

Windy na ul. Hangarowej. Na sprawne jeszcze poczekamy. Potrzebny jest plan naprawczy

Mija drugi rok problemów z windami nad torowiskiem na ulicy Hangarowej w Szczecinie. Na szybkie rozwiązanie problemu nie ma szans. Na razie potrzebny jest plan naprawczy i pieniądze na niego

Windy były świetnym pomysłem, bo razem z kładką nad torowiskiem i ulicą, miały ułatwić przemieszczanie się pasażerów i mobilizować kierowców do pozostawiania aut na sąsiednim parkingu w drodze do centrum miasta. Szczególnie chodzi o osoby starsze lub niepełnosprawne, dla których pokonanie prawie 40 schodów w jedną stronę jest trudne. Urządzenia zostały wyłączone z użytku już w 2019 roku.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Mariusz Parkitny", 27 sierpnia 2021

Przedwczesny powrót linii 75 na ul. Szafera

Decyzja o powrocie autobusu linii 75 na przebudowaną ul. Władysława Szafera w Szczecinie, ale już w wariancie zmienionej i skróconej jego trasy z pominięciem dojazdu przez Krzekowo do starej pętli przy ul. Żołnierskiej, zelektryzowała naszych Czytelników. Takie rozwiązanie jednych zaskoczyło i zdziwiło, innych oburzyło. Bo oznacza teraz zamiast ułatwień konieczność dodatkowych długich wędrówek piechotą lub przesiadek. Pozbawiło w nowym układzie bezpośredniego dostępu do komunikacji miejskiej sporą część mieszkańców osiedla Zawadzkiego-Klonowica. I nie tylko zresztą ich. W ZDiTWI jednak problemu nie widzą

To jest jawna granda. Ktoś zza biurka wpadł na pomysł, który nijak się ma do realiów i potrzeb nas, mieszkańców - mówi oburzona pani Joanna. Czy mamy organizować protest i wyjść na nową arterię, by decydenci w magistracie i w ZDiTM, którzy odpowiadają za organizację siatki połączeń, opamiętali się i mieli na uwadze nas,pasażerów, a nie patrzyli wyłącznie przez pryzmat tzw. wozokilometrów?

Czytaj więcej: Foto: Kurier Szczeciński(164), "Mirosław Winconek", 25 sierpnia 2021

PiS ostrzega przed drogowym Armagedonem w Szczecinie. Linia "61" i inne problemy

Miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają przed drogowym Armagedonem w Szczecinie. Obawiają się, że może dojść do niego we wrześniu - gdy dzieci wrócą do szkół i na rozkopanych szczecińskich ulicach zrobi się gęściej od aut

Problemem jest brak przedłużenia autobusowej linii "61" - oceniła Agnieszka Kurzawa podczas spotkania z dziennikarzami. Nie została przedłużona do Podjuch. Z informacji, które otrzymaliśmy z miasta, wynika, że nie wiadomo, kiedy będzie to przedłużenie.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier.pl , "as", 20 sierpnia 2021

Autobus na skróconej trasie. "To niewyobrażalne dla nas" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Autobusy "75" powinny wrócić na szczecińskie Krzekowo, to najważniejsza linia dla tej okolicy - mówią mieszkańcy i zapowiadają, że będą walczyć o zmiany w komunikacji miejskiej

"75" do Krzekowa kursowały od kilkudziesięciu lat, trasa została skrócona, gdy rozpoczął się remont ulicy Szafera. W piątek została ona oddana do użytku, autobusy na wydłużoną trasę już nie wróciły. Dziwi to mieszkańców.

Czytaj więcej: Foto: radio szczecin , "Joanna Gralka", 20 sierpnia 2021

Nie będzie komunikacji miejskiej na Łasztownię. Poczekamy (długo) na Most Kłodny i tramwaj

Upadł pomysł, aby autobusy komunikacji miejskiej odwoziły i przywoziły mieszkańców na Łasztownię. - To nieopłacalne i źle wpłynęłoby na punktualność - wyjaśnia zastępca prezydenta Szczecina

Pomysł wprowadzenia autobusu na wyspę pojawił się przed miesiącem, gdy Łasztownia została zablokowana przez ogromny korek aut. To efekt zmniejszenia parkingu, którego część w wakacje jest przeznaczona pod imprezy (m.in. wesołe miasteczko). Kierowcy blokowali się, bo jedni próbowali wyjechać z braku miejsc, a inni wjeżdżali na Łasztownię jeszcze nie wiedząc o ich braku.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Mariusz Parkitny", 6 sierpnia 2021

Linia 61 na razie nie zostanie przedłużona do nowej pętli w Podjuchach.
Powód jest prozaiczny

Od 1 sierpnia zaczęła działać nowa pętla zbudowana w ramach węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej w Podjuchach (ul. Metalowa). Zatrzymują się tam autobusy linii nr 66, 85, 533 i 904. Nie ma natomiast linii 61, gdyż na jej przedłużenie zabrakło pieniędzy

Na nową pętlę docelowo mają zostać przeniesione wszystkie autobusy, które miały końcowy przy ul. Szlamowej. Autobusy linii 61 na razie będą musiały jednak zostać na starej pętli. Niemożliwe okazało się przedłużenie ich trasy o odcinek długości ok. kilometra. Na ten moment nie mamy na to środków.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 5 sierpnia 2021

Nowe oznakowanie dla kierowców. PAT na Arkońskiej

Od kilku dni kierowcy oswajają się z nową organizacją ruchu na odcinku ul. Arkońskiej między pętlą Las Arkoński do wysokości przystanku przy rondzie Jana Olszewskiego. Wytyczony tam został właśnie postulowany od dłuższego czasu pas autobusowo-tramwajowy. Pojawiło się nowe oznakowanie poziome na jezdni. O zmianie zasad poruszania się tą trasą informują równocześnie nowe znaki drogowe

Tym samym teraz na tym fragmencie nowej arterii z torowiskiem dla tramwajów ruch w obu kierunkach odbywa się tak samo jak od kilku już lat na odcinku ul. Arkońskiej od pętli Las Arkoński do skrzyżowania z ul. Wszystkich Świętych. Co oznacza, że kierowcy mają do dyspozycji po jednym prawym pasie ruchu w każdym kierunku, a na ich szerokości muszą liczyć się z koniecznością zdjęcia nogi z gazu, bo wzdłuż nich urządzone są tzw. przystanki wiedeńskie tramwajów i autobusów. Z PAT-a mogą również korzystać motocykliści.

Czytaj więcej: Foto: wyborcza.pl , "MIR", 4 sierpnia 2021

Fatalny stan nadodrzanki. Czytelnik: „Płyty podskakują pod kołami samochodu”

Pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymaliśmy wiadomość od czytelnika, który skarży się na fatalny stan nadodrzanki. Według niego, trasa prowadząca w kierunku Gocławia jest w bardzo złym stanie. Płyty wybijają się z podłoża, odsłaniając tory, nawierzchnia jest nierówna, a pachołki ustawione przy krawężnikach zmuszają kierowców do jazdy środkiem jezdni. Tak źle jeszcze nie było. Płyty podskakują pod samochodem, a na forum internetowym dzielnicy ktoś napisał ostatnio, że przebił sobie oponę po zahaczeniu o szynę. Strach tędy jeździć – pisze pan Sebastian

Teraz to nadodrzanka będzie „najgorszą trasą w mieście”? Jak twierdzi nasz czytelnik, stan nadodrzanki jest zły od dawna, ale ostatnio jest szczególnie niebezpiecznie. Droga jest w najgorszym stanie na wysokości skrzyżowania ul. Stalmacha i Lubeckiego w stronę północnych dzielnic miasta. Tam jest dziura na dziurze i podskakujące płyty – dodaje nasz czytelnik.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Michał Kaczmarek", 4 sierpnia 2021

* * *

Prasa informuje - lipiec

* * *

Hybrydy na polickie trasy. SPPK najnowszy tabor od MAN-a

Do końca sierpnia do zajezdni Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul. Fabrycznej w Policach powinien dotrzeć nowy tabor. Tym razem będą to cztery autobusy z napędem hybrydowym wyprodukowane dla przewoźnika przez spółkę MAN Truck&Bus Polska. I zarazem będą pierwszymi tego typu pojazdami, które w jej barwach wkrótce mają pojawić się na trasach regularnych linii obsługiwanych przez spółkę

Dostawa fabrycznie nowych niskopodłogowych, niskoemisyjnych hybryd (dwóch krótkich o długości do 12,5 m oraz dwóch przegubowych to długości do 18,1 m) planowana była jeszcze w czerwcu. Okazało się, że producent ma kłopot z kompletnym wyposażeniem zamówionych i zmontowanych już egzemplarzy dla spółki z Polic. Część podzespołów, m.in. do obsługi systemu informacji pasażerskie, importowanych z innych krajów, utknęła w transporcie morskim, kiedy to wiosną br. doszło do zablokowania Kanału Sueskiego.

Czytaj więcej: Foto: wyborcza.pl , "MIR", 28 lipca 2021

Dwie linie autobusowe będą w nocy kursować z Łasztowni na lewobrzeże.
Coś dla bywalców bulwarów

Na razie nie ma oficjalnego komunikatu, ale rozkład jazdy jest już widoczny. W przyszły piątek i sobotę dwie linie autobusowe będą w nocy wyruszać z Łasztowni w kierunku lewobrzeża

Rozkład jazdy dla autobusów linii 75 i 81 jest już widoczny na stronie ZDiTM w zakładce z rozkładami jazdy. Wynika z nich, że obie linie będą miały specjalne kursy z przystanku „Łasztownia". Dodatkowa mapka informuje, że ów przystanek będzie w rejonie ulicy Energetyków, w sąsiedztwie Trasy Zamkowej.

Czytaj więcej: Foto: wyborcza.pl , "akr", 24 lipca 2021

Puste słowa.
Minister infrastruktury, wbrew obietnicy, nie dopilnował przetargu na zachodnią obwodnicę Szczecina

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk obiecał publicznie, że w połowie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę zachodniej obwodnicy Szczecina. Już wiadomo, że to były słowa bez pokrycia

Działamy i nie potrzebujemy dodatkowej motywacji ze strony opozycji, która przez osiem lat nic w tej sprawie nie zrobiła – mówił 17 lutego Adamczyk. – Mam jedną prośbę: pomóżcie nam poprzez to, że nie będziecie przeszkadzać. Budowę ZOS może powstrzymać tylko jeden kataklizm, a mianowicie dojście do władzy opozycji.

Czytaj więcej: Foto: wyborcza.pl , "lop", 11 lipca 2021

Co trzeci autobus linii 75 na Łasztownię. Pomysł Zielonych na komunikacyjne problemy i korki

Zamknięcie dla ogólnego ruchu samochodów Łasztowni na północ od Trasy Zamkowej i skierowanie tam - a nie na Dworzec Główny - co trzeciego kursu linii 75. To pomysły Partii Zieloni w Szczecinie na samochodowe korki w tym rejonie

To teraz jeden z palących tematów komunikacyjnych w Szczecinie. W miniony weekend doszło do zakorkowania północnej części Łasztowni w rejonie Dźwigozaurów i na wysokości Wyspy Grodzkiej. Setki kierowców próbowało dojechać i zaparkować jak najbliżej wesołego miasteczka i innych atrakcji rozlokowanych wzdłuż Duńczycy, na północ od Trasy Zamkowej.

Czytaj więcej: Foto: wyborcza.pl , "akr", 9 lipca 2021

Ulewa 40-lecia w Szczecinie! Samochody pod wodą, ogromne korki. Zobacz ZDJĘCIA - 1.07.2021

Zalane ulice, powalone drzewa, podmyte skarpy – to problemy, które na bieżąco usuwają miejskie służby

Trwająca od środowego popołudnia ulewa okazała się rekordowa. Spadło ponad 100 litrów wody na jeden metr kwadratowy. W ten sposób został pobity rekord z 1978 roku. Wtedy spadło 96 litrów wody.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Małgorzata Klimczak", 1 lipca 2021

* * *

Prasa informuje - czerwiec

* * *

Korki, buspasy i zanieczyszczenia powietrza, czyli co sądzimy o miejskiej komunikacji
i poruszaniu się w mieście. Wnioski są ciekawe

Nadmiar samochodów na ulicach miast przeszkadza co drugiemu mieszkańcowi dużego polskiego miasta. Jednak to nie tylko kierowcy wskazują je jako najważniejszy problem, lecz również inni uczestnicy ruchu w mieście: piesi i rowerzyści. Co bardzo ważne, po pandemii do transportu zbiorowego chce wrócić większość jej dotychczasowych pasażerów. To wyniki badania jaki przeprowadził Polski Alarm Smogowy

Ponad połowa mieszkańców miast poproszona o spontaniczne wskazanie najpoważniejszych w ich opinii problemów komunikacyjnych miast, w których żyją wymienia korki. Czego jednak nie da się pominąć przy rozpatrywaniu tych wyników, każda badana grupa problem ten widzi inaczej.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Bogna Skarul", 14 czerwca 2021

Podpisano umowę, która umożliwi zmiany w szczecińskiej komunikacji miejskiej

Złożono podpisy pod umową na dostawę i montaż trzech stacji ładowania autobusów elektrycznych. Wykonawcą będzie firma Ekoenergetyka – Polska S.A.

Stacje ładowania będą niezbędne do eksploatacji zamówionych już przez Szczecin autobusów elektrycznych. „Elektryki” pojawią się na liniach 75 i 87, dlatego ładowarki znajdą się na ich przystankach końcowych: przy Kolumba (75), Owocowej (87) i Kołłątaja (część kursów 87).

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 12 czerwca 2021

Komunikacja miejska w Szczecinie. Zniesiono wydzielone strefy w pojazdach komunikacji miejskiej.
Co ze sprzedażą biletów?

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Szczecinie zauważyli, że w autobusach i tramwajach nie ma stref buforowych. A co ze sprzedażą biletów przez kierowców i motorniczych?

Likwidacja stref buforowych pozwoliła uwolnić kilka miejsc siedzących i stojących, zwiększając tym samym dystans między pasażerami, chronionymi jedynie przez maseczki. Dostępne dla pasażerów są ponownie pierwsze drzwi. To ważne zwłaszcza w pojazdach, gdzie są dwoje drzwi, a przed likwidacją stref dla pasażerów pozostało tylko wejście i wyjście jedną parą. Czy możemy kupić bilety? Nadal nie. Pozostaje zakup w biletomatach lub korzystanie z aplikacji mobilnych.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 11 czerwca 2021

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina. Odliczanie do przetargu

Pozostał miesiąc do ogłoszenia przetargu na realizację Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina – przypomina Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta Szczecin ds. inwestycji. Szczecin trzyma za słowo i zgodnie z zapowiedziami, przygotowuje się do modernizacji własnego układu drogowego

Jak wyjaśnia rzecznik, takie podejście „to wnioski” z Forum Samorządowego Powiatu Polickiego, które odbyło się 31 maja, a w którym brały udział samorządy oraz przedstawiciele GDDKiA.

Wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań związanych z realizacją długo wyczekiwanej inwestycji – podkreśla Piotr Zieliński. I przypomina, że zgodnie z zapowiedziami rządu w czerwcu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma ogłosić postępowanie przetargowe na realizację obejścia.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "isz", 3 czerwca 2021

Wstrzymują ruch tramwajów na prawobrzeże! Na dwa dni

W najbliższy weekend nie dojedziemy tramwajem na Prawobrzeże. Na dwa dni wstrzymane zostanie ruch tramwajowy na trasie Wyszyńskiego – Turkusowa. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza 807

Jak tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM w Szczecinie, utrudnienia związane są z pracami remontowymi prowadzonymi na wiadukcie kolejowym nad ul. Gdańską, na DK 10 w rejonie ul. Pieszej. Ruch tramwajów między lewobrzeżem a prawobrzeżem zostanie wstrzymany na dwa dni, tj. sobotę i niedzielę, 5 i 6 czerwca.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "redakcja", 2 czerwca 2021

Prasa informuje - maj

* * *

Autobusy elektryczne czy stacje ładowania? Co dojedzie do Szczecina pierwsze?

Elektrobusy będą wcześniej niż infrastruktura, która pozwala na ładowanie pojazdów? Miasto tłumaczy, że nowe autobusy wyjadą na ulice najwcześniej za 7 miesięcy. Budowa stacji ładowania ma potrwać około pół roku

To osiem solarisów urbino 18 electric, które trafią do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica. Koszt zakupu wynosi 32.344.080,00 zł. Czy pojazdy przyjadą wcześniej niż powstaną stacje do ich ładowania? Można je co prawda ładować za pomocą wtyczki plug-in.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 18 maja 2021

Raport o polskich tramwajach. Jak wypada Szczecin pod względem ich szybkości?
Najszybsza jest "Ósemka"

Ledwo ponad 20 kilometrów na godzinę to średnia prędkość komunikacyjna linii tramwajowych w grodzie Gryfa. Najszybciej jeździ linia tramwajowa nr 8, poza szczytem to aż 26,9 km/h. To wynika z raportu o prędkościach komunikacyjnych tramwajów w wybranych polskich miastach

Autorami raportu "Prędkości komunikacyjne tramwajów w wybranych polskich miastach 2021" są dziennikarze portalu PulsGdanska.pl: Krzysztof Kalkowski i Emil Włuka. Autorzy poddali analizie 12 z 15 istniejących systemów tramwajowych w kraju: Gdańsk, Szczecin, Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań, Warszawę, Łódź, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP) i Kraków. W rankingu uwzględnionych zostało 168 linii tramwajowych.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 9 maja 2021

Szczecin będzie miał ekologiczne wiaty przystankowe. Jest kilka pomysłów

Cztery ekologiczne wiaty przystankowe mają jeszcze w tym roku powstać w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W środę radni poznali kolejny pomysł zaprezentowany przez prywatną firmę z branży reklamowej

Jest pomysł, aby wiaty zaprojektowali i stworzyli studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Sztuki. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć na dniach.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marusz Parkitny", 5 maja 2021

Posypały się mandaty za brak maseczek w Szczecinie

Od dłuższego czasu głównym sposobem ochrony przed koronawirusem są maseczki. Nie można korzystać z przyłbic, szalików czy chust. Obowiązek zasłaniania twarzy i ust obowiązuje w całym kraju. W ostatnim czasie mamy do czynienia z nieco cieplejszymi dniami. Szczecinianie chętniej wychodzą na ulice miasta. Niestety nie wszyscy mieszkańcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa

Policjanci kontrolują przestrzeganie przepisów w zakresie obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej, w środkach transportu zbiorowego oraz w punktach handlowych.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "KK", 2 maja 2021

Prasa informuje - kwiecień

* * *

Są szacunki, ile miliardów może kosztować Zachodnie Obejście Szczecina.
Ważna decyzja Zakładów Chemicznych Police

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz Zarząd Morskiego Portu Police udostępnią należące do nich tereny pod budowę Zachodniego Obejścia Szczecina. Taką deklarację, w formie listu intencyjnego, podpisano z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad

Chodzi o kluczowe dla całej inwestycji tereny, na których rozpocznie się 5-kilometrowy tunel, prowadzący dalej pod Odrą w kierunku miejscowości Święta. Zgodnie z deklaracją właścicieli gruntów, GDDKiA nie będzie musiała ich wykupywać. To ma znaczenie przy określaniu kosztów całej inwestycji. Obecnie szacuje się, że budowa zachodniej obwodnicy Szczecina może pochłonąć blisko 5,5 mld zł.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 29 kwietnia 2021

Tkanina antywirusowa w pojazdach komunikacji miejskiej w Szczecinie?
Jest taki pomysł na koronawirusa

Łódź jako pierwsze miasto na świecie wyposaży swoje autobusy w antywirusową tkaninę. Czy ten pomysł ma szansę na realizację w Szczecinie? I czy w szczecińskich pojazdach KM pojawi się więcej dezynfektatorów do rąk?

Camira StaySafe to zaawansowana tkanina, która zmniejsza potencjał do transmisji wirusów we wnętrzach autobusów. Jej działanie potwierdzają certyfikaty AATCC 147 oraz ISO 18184. Zastosowanie tej technologii sprawia, że wirusy i bakterie, które osiądą na tapicerce są niszczone.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 25 kwietnia 2021

Tramwaje dwukierunkowe w Szczecinie. Będzie ich więcej. Od kiedy?

Nasza spółka tramwajowa zamówi w poznańskim Modertransie dwa składy dwukierunkowe

S korzystamy z prawa opcji i zamówimy dwa składy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik spółki Tramawaje Szczecińskie. Spółka skorzysta z możliwości realizacji prawa opcji polegającej na zamówieniu i dostawie dodatkowych nowych elementów niezbędnych do montażu kolejnych 2 tramwajów dwukierunkowych częściowo niskopodłogowych. Przewiduje to umowa zawarta z Modertrans Poznań Sp. z o.o.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 23 kwietnia 2021

Pasażerowie komunikacji miejskiej ignorują obostrzenia? Blisko 1500 kontroli w pojazdach

Blisko 1500 kontroli w związku za pandemią Covid-19 od początku roku przeprowadzono w pojazdach szczecińskiej komunikacji miejskiej. Niestety, część pasażerów nie stosuje się do obostrzeń

Od początku roku do połowy kwietnia w szczecińskich autobusach i tramwajach przeprowadzono 1405 interwencji i kontroli związanych z pandemią. Wręczono 153 mandaty a 17 osób pouczono - informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta w odpowiedzi na interpelację radnej Agnieszki Kurzawy.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Szymon Wasilewski", 22 kwietnia 2021

Miasto planuje modernizację tramwajów z lat 80. i zakup 2 nowych pojazdów

Na remont czeka 16 przegubowych, żółtych Tatr Kt4Dt (pozostałe zmodernizowano wcześniej). Miejska spółka Tramwaje Szczecińskie planuje też skorzystać z opcji zakupu i montażu dwóch kolejnych częściowo niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych. Aby zrealizować te cele, z budżetu miasta przekazanych ma zostać 18 mln zł

Taką sumę dokapitalizowania spółki Tramwaje Szczecińskie zapisano w projekcie zmian w budżecie, którym radni zajmą się na najbliższej sesji Rady Miasta (27 kwietnia). „Środki będą przeznaczone na kontynuację odnowy taboru tramwajowego” – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 21 kwietnia 2021

Tramwajem przez ulicę Klonowica w Szczecinie? Jest odpowiedź ZDiTM na pomysł naszego Czytelnika

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie negatywnie zaopiniował pomysł skierowania tramwajów na trasę przez ulicę Klonowica

Już kiedyś, w przeszłości, tramwaj z pasażerami kursował po tym torowisku. To jest dojazd do Centralnych Warsztatów. Liniowo był wykorzystywany przez linie nocne 5N i 7N, jak wykonywały wybrane kursy, by dowieźć i zabrać pracowników - mówi Marcin Klassa, miłośnik komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej: Foto: gs24 , "Marek Jaszczyński", 7 kwietnia 2021

Drogowcy znów w ul. Wyszyńskiego i w okolicy

Jeszcze drogowcy nie zdążyli uwinąć się z generalnym remontem jednej zatoki dla autobusów na przystanku w ul. kard. Stefana Wyszyńskiego wzdłuż jej jezdni w kierunku Bramy Portowej, a od początku kwietnia na zlecenie ZDiTM zagrodzili również tę na nitce przeciwległej w kierunku prawobrzeża przed skrzyżowaniem z ul. Nabrzeże Wieleckie i rozpoczęli rozbiórkę jej nawierzchni

W przypadku pasażerów komunikacji miejskiej to wyczerpana już lista zmian w tymczasowej lokalizacji miejsc przesiadek. W tym rejonie także na kierowców już od środy, 7 kwietnia, czekają znów utrudnienia w ruchu, bo pojawić się tam mają dodatkowo brygady drogowców ze Strabagu, którzy rozpoczną wymianę nakładki na całej szerokości jezdni na obu kierunkach od ul. Nabrzeże Wieleckie do wysokości skrzyżowania z ul. Tkacką.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "MIR", 6 kwietnia 2021

Prasa informuje - marzec

* * *

„Czwórką” podjechać aż na Klonowica? Jest taki pomysł

Chodzi o wykorzystanie jednotorowego odcinka na ulicy Klonowica do Centralnych Warsztatów, a przy okazji do siedziby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. To pomysł miłośnika komunikacji miejskiej

"Czwórka” mogłaby jeździć na jednotorowym odcinku na ulicy Klonowica zakończonym trójkątem manewrowym przy Centralnych Warsztatach. Oczywiście częstotliwość i godziny kłusowania bez zmian -uważa Marcin Klassa, miłośnik komunikacji miejskiej i autor książek. Już kiedyś tramwaj z pasażerami kursował po tym torowisku.

Czytaj więcej: Foto: gs (73), "Marek Jaszczyński", 29 marca 2021

Kiedy zacznie się budowa II etapu szybkiego tramwaju?
Najwcześniej po 2025 roku

O budowie nowych linii tramwajowych w Szczecinie ostatnio zrobiło się cicho. Urzędnicy milczą o poprowadzeniu torowiska przez ulicę 26 Kwietnia, podobnie o tramwaju przez ulicę Mieszka I. Sprawdzamy stan prac nad drugim etapem Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju na Prawobrzeżu

Duże znaczenie przy planowaniu tej inwestycji, będzie również miała kwestia dofinansowania i całego montażu finansowego. Rozpoczyna się kolejna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej. Tak naprawdę szczegóły dotyczące alokacji środków na tego typu projekty poznamy dopiero za kilkanaście miesięcy - mówi Piotr Zieliński rzecznik prasowy Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 22 marca 2021

Nowa linia autobusowa i tańsze bilety!
Ważne zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej w Szczecinie

ZDiTM przypomina, że 1 kwietnia to czas zmian w taryfie biletowej. To także nowości w ramach Strefy Płatnego Parkowania i nowa linia autobusowa w jej obrębie. Komunikacja miejska stanieje, a SPP się powiększy i zdrożeje

Obniżenie cen biletów okresowych ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Sieciówki tańsze będą o około 20 zł. I tak, od kwietnia normalny imienny na linię zwykłą dzienną kupimy za 60 zł, imienny sieciowy na linie zwykłe dzienne i nocne z wyjątkiem turystycznych za 80 zł, imienny na 1 linię pospieszną za 80 zł, imienny sieciowy na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych za 140 zł.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Agnieszka Wojs", 14 marca 2021

Zatoka autobusowa na ul. Wyszyńskiego w remoncie [GALERIA]

Od początku tygodnia mamy kolejne tymczasowe zmiany w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej w węźle przesiadkowym przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szczecinie. Tym razem ich powodem są prace remontowe zatoki dla autobusów w kierunku Bramy Portowej. Na całej długości jej pas został odgrodzony barierkami

W związku z tym na zwężenie w tym miejscu jezdni uważać też muszą kierowcy nadjeżdżający z prawobrzeża od mostu Długiego. Drogowcy na czas robót „zaanektowali" bowiem w połowie jej prawy pas do wysokości skrzyżowania z ul. księcia Mściwoja. Obowiązuje tam jednocześnie ograniczenie prędkości jazdy do 30 km/h i zakaz wyprzedzania.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "MIR", 13 marca 2021

Niezapomniany autobus volvo znowu na szczecińskiej trasie. Tym razem promocyjnej

To będzie pierwszy weekend z autobusem, który jest częścią historii szczecińskiej komunikacji miejskiej. W soboty i niedziele będzie można spotkać pojazd m.in. na Wałach Chrobrego, Jasnych Błoniach i Łasztowni

Zabytkowy autobus Volvo B10M będzie można spotkać podczas kilku najbliższych weekendów na ulicach Szczecina. Pojazd, który ponad 20 lat kursował na regularnych liniach, został uratowany przed złomowaniem dzięki Szczecińskiemu Towarzystwu Miłośników Komunikacji Miejskiej i Szczecińskiemu Przedsiębiorstwu Autobusowemu "Dąbie".

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 6 marca 2021

Prasa informuje - luty

* * *

Telebusy wracają i przystankowe korekty

Jak informuje ZDiTM, od najbliższego poniedziałku, z początkiem marca przywrócone zostaje kursowanie busów na liniach 904 i 908, które obsługiwały trasy na osiedlach Podjuchy i Gumieńce w formule transportu na żądanie. Stało się tak po protestach, petycjach i krytyce tej decyzji przez osiedlowych radnych i radnych miasta oraz żądaniach wycofania się z niej i ponownego uruchomienia tej usługi dla mieszkańców tych osiedli

Telebusy na linii 904 kursować będą w dni nauki w szkołach, jak i w dni powszednie wolne od nauki w szkołach, w godz. 6.40-16.20. Natomiast telebusy na linii 908 zapewniać mają przewozy pasażerów w godz. 6.30 - 17.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier, "MIR", 25 lutego 2021

Zachodnie Obejście Szczecina: rząd zapowiada przetarg

133 dni do ogłoszenia przetargu na Zachodnie Obejście Szczecina

Szczecin mówi: trzymamy za słowo! Bezpieczeństwo, czyste powietrze, szybszy dojazd, wyprowadzenie ciężkiego ruchu z miasta i większa wygoda dla mieszkańców – to główne powody, dla których Zachodnie Obejście Szczecina musi powstać. Tak prezydent Szczecina Piotr Krzystek skomentował rządową zapowiedź przetargu na Zachodnie Obejście Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: ws, 17 lutego 2021

Jest szansa na rewitalizację starej drukarni.
Nowy właściciel rozpoczął prace zabezpieczające

Pierwotnie był to przede wszystkim dom towarowy, później już tylko drukarnia. Kiedyś okazały budynek z bogato zdobioną elewacją frontową stanowił ozdobę tej części miasta. Od ponad 20 lat stoi jednak pusty i niszczeje. To może się jednak wreszcie zmienić. Nieruchomość przy ul. św. Ducha kupił nowy inwestor – spółka Emelem – i pracuje nad koncepcją jej rewitalizacji

Wcześniej właścicielem dawnej drukarni była spółka Neo Plan (od 2011 r.). Też były plany modernizacji, ale nigdy nie udało się ich zrealizować i budynek od dawna wystawiony był na sprzedaż. Teraz kupiec wreszcie się znalazł.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 13 lutego 2021

Obwodnica Szczecina z tunelem. Badania w terenie zakończone.
Jaki jest przewidywany koszt? Czekamy na finał prac

Do końca zmierzają prace nad dokumentacją dotyczącą zachodniego drogowego obejścia Szczecina. Droga będzie prowadziła przez powiat policki, jej integralną częścią będzie tunel pod Odrą z Polic do miejscowości Święta w powiecie goleniowskim

Prowadzone są prace nad dokumentacją obejmującą badania podłoża wraz z elementami koncepcji programowej. Same badania terenowe – wiercenia i sondowania, w tym te pod tunel są zakończone - mówi Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz trwa końcowy etap prac nad dokumentacją, która w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie podlegała procedurom odbiorowym.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 9 lutego 2021

Zima na torowiskach

Zima to trudny czas dla służb zajmujących się infrastrukturą torową i sieciową. Zarówno silne mrozy jak i duże wahania temperatur w ciągu doby mogą powodować awarie i chwilowe wstrzymania ruchu. Sprawne działania służb powodują, że choć do awarii na torowiskach dochodziło tej zimy niejednokrotnie, to nie stanowiły one zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów, a problemy usuwane były bardzo szybko

Okres jesienno-zimowy stanowi szczególne wyzwanie dla brygad zajmujących się utrzymaniem właściwości technicznych torowisk tramwajowych. Minusowa temperatura skutkuje kurczeniem się i oblodzeniem sieci trakcyjnej. Powstaje wtedy duży łuk elektryczny podczas kontaktu z odbierakiem prądu, co może spowodować przepalenie się drutu jezdnego i wstrzymanie ruchu tramwajowego.

Czytaj więcej: Foto: ws, 8 lutego 2021

Prasa informuje - styczeń

* * *

W tym wagonie tramwajowym można było napić się piwa. Opuścił Szczecin po 62 latach

Charakterystyczne czerwone wagony typu 4N woziły szczecinian przez wiele lat. Już dawno zostały wycofane z codziennej eksploatacji, ale dla tego egzemplarza znaleziono nową rolę. Był częścią piwiarni przy ul. Firlika, mieszczącej się tuż obok pętli Stocznia Szczecińska. To już jednak przeszłość, bo w piątek wyjechał ze Szczecina na lawecie

Wagon ten przyjechał do Szczecina z zakładów Konstal w Chorzowie w 1959 r. Woził pasażerów przez blisko 40 lat. Z użytku wycofano go dopiero w 1997 r. Później trafił w prywatne ręce. Jako bar piwny stanął przy dawnym kinie Derby, w miejscu rozbudowanego dziś Posejdona. W 2001 r. wagon przewieziono na ul. Firlika, gdzie pełnił podobną rolę.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 1 lutego 2021

Miasto wyremontuje Most Zielony. Prowadzi na wyspę, na której planowane są dwie duże inwestycje

Most nad Kanałem Zielonym (w ciągu ul. Heyki) to jedyna drogą na Kępę Parnicką. Od blisko dwóch lat jest w stanie przedawaryjnym. Możliwy jest na nim wyłącznie ruch wahadłowy, poprowadzony środkiem mostu. Miasto planuje w tym roku ogłosić przetarg na prace remontowe

Tematem remontu mostu interesuje się radny Marcin Pawlicki (Prawo i Sprawiedliwość), który napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta. Kolejną, bo pierwszą wystosował już w 2019 r. Wtedy dowiedział się, że most jest w stanie przedawaryjnym.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 28 stycznia 2021

Wiemy co będzie z budynkami na pętlach Gocław, Ludowa i Stocznia Szczecińska. ZDJĘCIA

Od dawna już nie są używane, a kierowcy i motorniczowie mogą korzystać z kontenerów socjalnych. Wiemy, co będzie z niepotrzebnymi budynkami na pętlach Gocław, Ludowa i Stocznia Szczecińska

Na pierwszy ogień pójdzie pętla na północy miasta. Budynki na pętli Gocław są w coraz gorszym stanie, kiedyś mieściła się tu kasa, a nawet sklepik. Jednak już niedługo krajobraz na pętli zmieni się całkowicie.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Marek Jaszczyński", 26 stycznia 2021

Korekta uchwały o SPP

Aktualizacja listy ulic wchodzących w skład SPP i doprecyzowanie parametrów spalin dla hybryd – radni Szczecina na sesji 26 stycznia będą głosować dwie poprawki do uchwały o Strefie Płatnego Parkowania

22 września 2020 r. Rada Miasta Szczecin podjęła uchwałę w sprawie pozbawienia kategorii dróg gminnych: ul. Łaziebnej, ul. Mariackiej, części ul. Tkackiej, części ul. Staromłyńskiej, części ul. Koński Kierat, części ul. Staromiejskiej poprzez wyłączenie ich z użytkowania (Uchwała Nr XXI/650/20). Były to drogi publiczne, na których do końca 2020r. funkcjonowała Strefa Płatnego Parkowania.

Czytaj więcej: Foto: ws, 19 stycznia 2021

Pierwszy szczeciński dwukierunkowy tramwaj już na trasie. Ruszył rano z Turkusowej. ZDJĘCIA

W sobotę (16 stycznia), po trochę ponad miesiącu od dostarczenia, pierwszy raz na linie wyjechał nowy nabytek Tramwajów Szczecińskich. To dwukierunkowy Moderus Beta MF 29 AC BD

Pierwszy szczeciński tramwaj dwukierunkowy wyruszył w sobotę na trasie linii 7. Pierwsi pasażerowie mogli do niego wsiąść na pętli Turkusowa, skąd na Krzekowo startował on o godz. 6.02. Po pierwszym dniu eksploatacji do zajezdni dojedzie on o godz. 23.39.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Szymon Wasilewski", 16 stycznia 2021

Dwadzieścia siedem milionów złotych mniej z biletów komunikacji miejskiej w Szczecinie w 2020.
Cięcia i zmiany w ZDiTM

W minionym roku z biletów komunikacji miejskiej do kasy miasta trafiło 27 mln zł mniej niż w roku 2019. Stąd m.in. decyzja o likwidacji transportu na żądanie, czyli linii 904 w Podjuchach i 908 na Gumieńcach

Z apelem o pozostawienie linii 908 zaapelowała do prezydenta Piotra Krzystka radna miasta Dominika Jackowski (KO). Osiedle Za sterem nie ma żadnej innej komunikacji miejskiej, jest oddalone od pętli tramwajowej i jest to jedno z najbardziej zaludnionych obszarów na Osiedlu Gumieńce. Nieprawdą jest, że linia 908 jest niepopularna.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Szymon Wasilewski", 16 stycznia 2021

A gdyby szczeciński autobus zatrzymywał się na życzenie, zamiast żądania? We Wrocławiu to działa

We Wrocławiu część przystanków "na żądanie" zmieniono na "na życzenie". - Skopiujmy ten pomysł - proponuje grupa szczecińskich radnych. Władze miasta choć nie mówią "nie", wskazują na koszty

Okazją do sympatycznej zmiany w komunikacji miejskiej we Wrocławiu był przypadający na listopad Dzień Życzliwości. Pomysł podchwycili radni Szczecina. Według nich koszt finansowy zmiany nie będzie duży, a wzajemna życzliwość pasażerów i kierowców autobusów wzrośnie niepomiernie.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Mariusz Parkitny", 15 stycznia 2021

Co nam wybudują w 2021 roku? Przegląd najciekawszych inwestycji

Oddane do użytku zostaną budynki powstające od wielu miesięcy, znikną trzy generatory korków (ale za to pojawią się nowe), zapowiadane jest też otwarcie sklepu, o którym mówi się w Szczecinie od lat. Przyjrzeliśmy się najciekawszym inwestycjom w 2021 r.

W I kwartale 2021 r. powinna być gotowa nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły (a później biblioteki i magazynu Książnicy Pomorskiej) przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Będzie tam można nie tylko wypożyczać książki, ale też przyjść na spotkania autorskie czy warsztaty.

Czytaj więcej: Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 10 stycznia 2021

Linia autobusowa 61 w Szczecinie nie ma szczęścia do wydłużenia

Pomysł popierają mieszkańcy i rada osiedla. Dłuższa linia 61 w Szczecinie oznaczałaby dla nich leszy dojazd do centrum miasta. Ale pomysł nie ma na razie szans realizacji

Sprawa wydłużenia linii autobusowej 61 z osiedla Żydowce-Klucz wraca od wielu lat. Łączy Podjuchy z Dworcem Głównym. Według mieszkańców trasa nie jest optymalna, bo uniemożliwia w miarę szybkie połączenie z centrum miasta.

Czytaj więcej: Foto: gs24, "Mariusz Parkitny", 5 stycznia 2021

Od stycznia bez telebusów

Od 1 stycznia, korzystający dotąd z telebusów linii 904, czyli transportu na żądanie, już nimi nie pojadą z pętli przy ul. Szlamowej do górnych Podjuch i z powrotem. Podobnie jak ci, którzy dotąd mogli zamówić kurs na konkretną godzinę na wskazany przez siebie przystanek obsługującej Gumieńce linii 908. Niewielkim zainteresowaniem i oszczędnościami szczeciński ZDiTM tłumaczy zawieszenie ich kursowania do odwołania

Ta usługa w systemie „transportu na żądanie" uruchomiona została wiosną 2016 r. i w założeniu miała ułatwiać mieszkańcom peryferyjnych części miasta dostęp do komunikacji miejskiej. Pasażerowie zamawiali kurs na konkretny przystanek i o wybranej z rozkładu godzinie. Wystarczyło telefoniczne zgłoszenie minimum 20 minut przed planowanym rozpoczęciem kursu.

Czytaj więcej: Foto: 24kurier, "MIR", 1 stycznia 2021

* * *

2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.