Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wydarzenia w komunikacji w 2023 roku

* * *


2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024,

* * *

Prasa informuje - grudzień

* * *

Żelechowa ma wyjątkowy przystanek. Retro wiata stanęła przed dawnym ratuszem

Wiata to zwycięskie zadanie ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Pasażerowie, którzy czekają na autobus 58, 59 czy 99 mogą teraz czekać pod wiatą. To przystanek "Robotnicza 5" w kierunku Golęcina. W wiacie brakuje jeszcze tablicy z historią pobliskiego zabytku, czyli ratusza.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 22 grudnia 2023

Nocny wyścig po 14 autobusów elektrycznych dla Szczecina.
Po odblokowaniu KPO jest duża szansa na wielomilionową dotację

Aby złożyć wniosek, trzeba było wytrwać do północy. A i tak Szczecinowi dało to miejsce dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki. To pokazuje, jak duża była determinacja chętnych

Na stronach rządowych opublikowana została lista samorządów i przewoźników, którzy złożyli wnioski o dotację na zakup autobusów elektrycznych lub wodorowych z programu "Zielony transport publiczny".

To trzecia edycja programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczecin stara się w nim o dofinansowanie na 14 autobusów elektrycznych - 10 przegubowych i czterech krótkich.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Piotr Szyliński", 20 grudnia 2023

Torowisko przed zajezdnią Golęcin. Potrzebny remont, a pieniędzy nie ma

Po tym jak ponownie doszło do kłopotów z manewrującym tramwajem, który wykoczył z szyn przy zajezdni Golęcin, wraca pytanie, czy dojdzie do generalnego remontu rozjazdów?

13 grudnia wczesnym ranem manewrujący skład wypadł z torowiska i to tak pechowo, że zablokował ulicę Wiszesława. Do podobnego zdarzenia doszło już kolejny raz. Wraz z tym zdarzeniem powraca pytanie, czy torowisko przy zajezdni zostanie zmodernizowane? Doraźne naprawy w tamtym miejscu są prowadzone, ale poważniejszej modernizacja w przyszłym roku raczej na pewno nie będzie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 14 grudnia 2023

Wiemy, ile ma kosztować budowa centrum przesiadkowego na placu Zawiszy

Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w okolicy placu Zawiszy ma kosztować około 80 milionów złotych. Jak informuje sekretarz miasta Ryszard Słoka, podpisanie umowy powinno „nastąpić do końca 2026 roku”

Sekretarz miasta Ryszard Słoka przedstawił najnowsze informacje w odpowiedziach na pytania radnych miejskich. Przemysław Słowik oraz Maciej Ussarz złożyli interpelację po tym, jak dotarły do nich pierwsze wizualizacje nowego zagospodarowania placu Zawiszy w Szczecinie.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 14 grudnia 2023

Tramwaj zmiażdżył 15 osób! To była największa katastrofa w Szczecinie. Od dramatycznych zdarzeń minęło 56 lat

W dziejach komunikacji miejskiej w polskim Szczecinie dochodziło do licznych wypadków. Najtragiczniejsza katastrofa miała miejsce w 1967 roku

Do najtragiczniejszego wypadku w powojennym Szczecinie doszło w grudniu 1967 roku. Tak o katastrofie informowała krótka depesza Polskiej Agencji Prasowej: "W czwartek w godzinach rannych miała miejsce w Szczecinie katastrofa tramwajowa. Tramwaj jadący ulicą Wyszaka wyskoczył na zakręcie z szyn i pociągnął za sobą dwa przyczepne wozy. W wyniku katastrofy zginęło siedem osób. Dalszych osiem osób zmarło po przewiezieniu do szpitala. Wszyscy ranni znajdują się w szpitalach pod troskliwą opieką lekarską.

Czytaj więcej: Foto: gs, "red", 7 grudnia 2023

Do Dworca Głównego mogą dojechać tramwaje dwukierunkowe.
Prowizorka przed finałem modernizacji trasy na Pomorzany

Odbudowane podczas modernizacji placu przed Dworcem Głównym trzy tory zostaną wykorzystane jako przystanek końcowy dla tramwajów dwukierunkowych

Taki jest pomysł na skomunikowanie dworca PKP, zanim uda się zakończyć przedłużającą się przebudowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Kolumba i Chmielewskiego. 29 listopada informowaliśmy na szczecin.wyborcza.pl, że firma ZUE oficjalnie złożyła wniosek o przedłużenie modernizacji dwóch linii tramwajowych na Pomorzany do połowy 2025 r.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 5 grudnia 2023

Coraz więcej gapowiczów w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Rekordzistka mogłaby kupić auto... za nałożone kary

Rośnie liczba kontroli w szczecińskich autobusach i tramwajach. Kontrolerzy wykrywają coraz więcej amatorów jazdy na gapę

Według danych Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego od początku 2023 roku do 20 listopada tego roku przeprowadzono 84 982 kontroli. Dla porównania w całym 2022 roku było to 68 777 kontroli. Z roku na rok coraz więcej pasażerów decyduje się na podróż bez biletu.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 1 grudnia 2023

Miasto zdecydowało, że będzie kupować tramwaje już tylko jednego typu. Najpierw trzeba jednak znaleźć pieniądze

Zakup nowych tramwajów będzie możliwy tylko wtedy, gdy uda się uzyskać zewnętrzne dofinansowanie. Na razie miasto czeka na uruchomienie naborów do programów dotacyjnych ze środkami bezpośrednio z Unii Europejskiej lub Krajowego Planu Odbudowy. Ale są już konkretne założenia. – Stawiamy na tabor dwukierunkowy. Będziemy kupować tylko takie tramwaje – podkreśla Michał Przepiera, zastępca prezydenta ds. inwestycji

Temat pojawił się podczas ostatniej komisji ds. gospodarki komunalnej. Dyskusję zainicjował Przemysław Słowik, radny klubu Koalicji Obywatelskiej. Od 10 lat nie kupiliśmy ani jednego w pełni niskopodłogowego tramwaju. Czy mamy plany na taki zakup w perspektywie najbliższych lat? – pytał.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 1 grudnia 2023

* * *

Prasa informuje - listopad

* * *

Coraz więcej aut, coraz mniej szczecinian. „Lata zaniedbań przynoszą efekty”

653 – tyle samochodów osobowych przypada na 1000 mieszkańców Szczecina. W stolicy Pomorza Zachodniego zarejestrowane są ponad 254 tysiące aut przy 390 tysiącach szczecinian. „To zła tendencja, której w zasadzie nie zatrzymano ani tym bardziej – nie odwrócono w ciągu ostatnich 13 lat” – krytykuje radny Przemysław Słowik

Najnowsze dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Sekretarz miasta Ryszard Słoka przedstawił je w odpowiedzi na interpelację radnego miejskiego Przemysława Słowika. Jak czytamy, w Szczecinie na dzień 14 listopada br. zarejestrowanych było 336 987 wszystkich pojazdów, w tym 254 869 samochodów osobowych. Wśród nich 804 to elektryki, a 7 829 – hybrydy.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 26 listopada 2023

Ponad 100-tonowa ciężarówka zablokowała ruch w stronę północnych osiedli Szczecina [foto]

Prawdopodobnie do poniedziałku do rana nie będą kursowały tramwaje w kierunku Gocławia i zajezdni Golęcin. To przez samochód ciężarowy z platformą, na której przewożony był ważący ponad sto ton ładunek. Pojazd przez całą niedzielę blokował ruch w okolicy Stoczni Szczecińskiej. Ciężarówka wraz z platformą mają zostać usunięte dzisiaj w nocy

To niecodzienny widok na ulicach naszego miasta. Ogromna ciężarówka z platformą do przewodu gabarytów i ponadstutonowym ładunkiem blokuje ruch w okolicy ul. Nocznickiego. Pojazd ma przebitą jedną z opon, stoi w poprzek jezdni, a do tego skierowany jest „pod prąd”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 26 listopada 2023

Poznań wyremontował w Krakowie poniemiecki tramwaj.
Szczecin sprzedał go w 1945 roku, bo brakowało na pensje dla motorniczych

Szczecińscy miłośnicy komunikacji miejskiej mogą tylko zazdrościć. Zakończył się remont tramwaju, który od 1930 do 1945 r. jeździł po Szczecinie. Miasto sprzedało zaraz po wojnie część taboru Poznaniowi, by mieć na wypłaty dla miejskich urzędników i motorniczych

To wagon doczepny. Jest w poznańskich, zielonych barwach i wygląda jak nowy. Remont przeprowadzony został w Stacji Obsługi i Remontów krakowskiego MPK, które ma doświadczenie przy pracach nad historycznym taborem.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 22 listopada 2023

Płacą i szkolą

Realną katastrofę i upadek szczecińskiej komunikacji miejskiej udało się najwyraźniej przyhamować. Wprawdzie kierowców i motorniczych w podległych miastu spółkach wciąż brakuje, ale skala tzw. niewyjazdów, czyli kursów, które się nie odbyły z braku kierowcy czy motorniczego, jest znacznie mniejsza. W najgorszym okresie było to nawet ponad 200 kursów w ciągu doby. Obecnie to po kilka-kilkanaście niewyjazdów, ale są również dni, kiedy żaden kurs nie jest odwołany z powodu braku obsady

Na poprawę sytuacji, niewątpliwie wpłynęły dwa czynniki. Pierwszy to dwie podwyżki, jakie prowadzącym pojazdy przyznano w tym roku. Drugi to skuteczna rekrutacja połączona z opłacanymi przez przewoźników kursami, pozwalającymi na zdobywanie uprawnień. To wszystko generuje jednak dodatkowe koszty.

Czytaj więcej: Foto: ks, (220), "Tomasz Tokarzewski", 14 listopada 2023

Tramwaje przyjechały bez torów

Kolejne dwa wagony zmodernizowała spółka „Tramwaje Szczecińskie”. Proces trwa od lat, a odnowione niemal 40-letnie składy w coraz większej liczbie kursują po mieście. Tym razem jednak pojawił się problem. Wprawdzie warsztaty spółki przy ul. Klonowica od zajezdni w al. Wojska Polskiego w prostej linii dzieli zaledwie kilkaset metrów, od kilku miesięcy są one odcięte od całej sieci

Wagony w połowie lat 80. ub. wieku dla miast we Wschodnich Niemczech wyprodukowano w Czechosłowacji. Szczecin odkupił je w 2006 r., gdzie przeszły wcześniej gruntowna modernizację. Kolejne przebudowy rozpoczęły się w roku 2011. Obecny etap zakłada zmodernizowanie 18 przegubowych wagonów typu Tatra Kt4Dt i cały proces dobiega końca. Zazwyczaj po zakończeniu prac odnowiony skład o własnych siłach wracał do zajezdni Pogodno, gdzie stacjonują wszystkie wagony tego typu. Od kilku miesięcy jest to jednak niemożliwe.

Czytaj więcej: Foto: ks, (220), "Tomasz Tokarzewski", 14 listopada 2023

Potrzebny remont torowiska na ul. Krzywoustego, ale będą tylko doraźne naprawy

Jeśli ktoś liczył na remont torowiska tramwajowego na ulicy Krzywoustego, to może o tym zapomnieć. Tylko krótki fragment infrastruktury jest wyremontowany w ramach przebudowy placu Zwycięstwa

Na placu Zwycięstwa - obok kościoła garnizonowego - powstanie nowy przystanek tramwajowo-autobusowy, w kierunku Turzyna. Powstanie dwukierunkowa jezdnia autobusowo - tramwajowa, będąca kontynuacją jezdni na skrzyżowaniu przy Bramie Portowej do wlotu w ulicę Krzywoustego. Dla kierowców jadących z placu Zwycięstwa w ulicę Krzywoustego pozostanie jeden pas ruchu, drugi to będzie PAT, czyli pas autobusowo-tramwajowy. Jednak pas jezdni z torowiskiem wymaga naprawy.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 14 listopada 2023

Zaplecze Tramwajów Szczecińskich szykuje się na „zadymę”?
„Już teraz pracują na 70 procent wydajności”

Ponad 6 milionów złotych otrzymały niedawno Tramwaje Szczecińskie, z których to pokryte zostaną m.in. podwyżki dla motorniczych. Ale co z wyższymi pensjami dyspozytorów, ustawiaczy i mechaników? Miejska spółka milczy, a w kuluarach mówi się o „500 złotych brutto”, które mają być niewystarczające. „Jeśli to prawda, zaplecze już mówi o zadymie” – mówi nam jeden z motorniczych

Podczas październikowej sesji radni przyjęli zmiany budżetowe, w których znalazły się dodatkowe 6,1 mln zł na „pokrycie kosztów tramwajowych”. Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze? Podwyżki będą, ale nie wiadomo jak duże ani od kiedy.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 13 listopada 2023

Radny Słowik do prezydenta Krzystka: proszę się przesiąść z limuzyny do tramwaju

Radny Szczecina załamany sytuacją w komunikacji miejskiej proponuje, aby Piotr Krzystek porzucił służbową limuzynę i jeździł tramwajami. Co na to prezydent?

Nietypowa propozycja radnego Przemysława Słowika to pokłosie ostatnich decyzji dotyczących cięć rozkładów jazdy. Mimo, tzw. rewolucji torowej i modernizacji torowisk, nie udało się utrzymać siatki połączeń na wielu liniach. Wcześniej zlikwidowano też niektóre linie pośpieszne. Według radnego Słowika, sytuacja jest tragiczna, a prezydent nie wie, jak w praktyce wygląda sytuacja pasażerów, bo jeździ samochodami, w tym służbowymi.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 12 listopada 2023

Szczecin ma już komplet nowych tramwajów dwukierunkowych. Są dalekie od ideału. Czy jest szansa na lepsze?

Szósty, częściowo niskopodłogowy tramwaj dwukierunkowy dotarł w nocy do zajezdni Pogodno w Szczecinie. To pojazd firmy Modertrans Poznań. Motorniczowie ich nie lubią, bo to bardzo hałaśliwe pojazdy

Dwukierunkowy tramwaj firmy Modertrans Poznań to zmodyfikowana wersja częściowo niskopodłogowych tramwajów Moderus Beta tej firmy, które jeżdżą po Szczecinie od 2014 r. Były to pojazdy jednokierunkowe. Później Tramwaje Szczecińskie zamówiły te tramwaje w wersji dwukierunkowej. Było to zgodne z nową polityką miasta, które zdecydowało, że wszystkie nowe tramwaje, jakie będą kupowane dla Szczecina, mają być takiej właśnie konstrukcji.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 10 listopada 2023

Co z obiecanymi pieniędzmi na Trasę Północną? Zastępca Prezydenta Szczecina uspokaja

Na kilka dni przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, Szczecin otrzymał wstępną promesą 250 mln zł na dokończenie budowy Trasy Północnej. Co będzie dalej z tymi pieniędzmi i inwestycją?

Promesa, czyli obietnica przekazania pieniędzy to efekt rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. 5 października w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, politycy pozowali do zdjęć z symbolicznym banerem informującym o przekazaniu Szczecinowi 249 998 mln zł na "poprawę obsługi obszarów przemysłowych Gminy Miasto Szczecin poprzez wypełnienie lub w infrastrukturze drogowej w dzielnicy Północ". Chodzi o III etap Trasy Północnej od ul. Łącznej do ul. Szosa Polska. Oprócz kwoty, nazwy programu oraz celu, baner zawierał także kopię podpisu premiera.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 10 listopada 2023

Bety w komplecie. To już koniec zakupów [GALERIA]

Do szczecińskiej zajezdni Pogodno dotarł w nocy ze środy na czwartek kolejny tramwaj Moderus Beta. To 6. dwukierunkowy wagon, jaki będzie już wkrótce kursował po szczecińskiej sieci. Niestety, to prawdopodobnie także ostatni nowy wagon, na jaki w najbliższym czasie mogą liczyć pasażerowie

Moderus Beta to trzyczłonowy wagon z częściowo obniżoną podłogą. Pierwsze dwa tramwaje pojawiły się w Szczecinie w 2021 r., kolejne dwa rok później. Zamówienie obejmowało jednak opcję na jeszcze dwa i z tej możliwości skorzystała w tym roku po otrzymaniu dofinansowania na zakup niskoemisyjnego taboru w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym spółka "Tramwaje Szczecińskie". Dwa ostatnie wagony, z których pierwszy już kursuje po mieście, kosztowały 15,2 min zł.

Czytaj więcej: Foto: ks, "Tomasz Tokarzewski", 9 listopada 2023

W 2024 roku przetarg na budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Trwają prace projektowe nad Zachodnim Drogowym Obejściem Szczecina. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała termin ogłoszenia przetargu na wykonanie ZOS-i

Najważniejsza jest decyzja zezwalająca na realizację decyzji. Po jej wydaniu będzie możliwe ogłoszenia przetargu na wykonawcę, a to jest zaplanowane na drugą połowę 2024 roku - mówi Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trwa projektowanie drogi.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 8 listopada 2023

Bez kierowców ani rusz. Podwyżki płac uratują policką komunikację?

W czwartek (2 listopada) rano Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie poinformował, że na linii 107 tego dnia nie odbędzie się 19 zaplanowanych kursów. I to nie był wyjątkowo zły dzień. Pasażerowie tej linii pamiętają i takie, w których odwoływano ponad 30 kursów. Powód? Brakuje kierowców. Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (obsługujące linię 107) zatrudniłoby chętnie 20 dodatkowych, a 10 potrzebowałoby na już – dla płynności funkcjonowania, spięcia grafików. Tymczasem musi się starać, żeby nie odchodzili ci, którzy już w tej firmie jeżdżą. Szykują się więc podwyżki płac dla tej grupy pracowników

Problemy kadrowe dotyczą nie tylko polickiej spółki autobusowej. Mają je także przedsiębiorstwa szczecińskie. Wszędzie więc kierowca autobusu znajdzie pracę. Na trudności z zapewnieniem potrzebnej liczby osób z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów komunikacji miejskiej zwracają uwagę policcy samorządowcy.

Czytaj więcej: Foto: ks, "sag", 4 listopada 2023

* * *

Prasa informuje - październik

* * *

Motorniczy to nie wszystko

Kolejne 19 osób w połowie października rozpoczęło w „Tramwajach Szczecińskich” kurs na motorniczego. Po jego zakończeniu i zdaniu egzaminu nowi motorniczowie wejdą do służby na początku stycznia

Ostatni egzamin na motorniczego zdało 11 osób, które po ok. 2 tygodniach, po odbyciu trwających już jazd z tzw. patronem, samodzielnie wyjadą na linie. Zainteresowanie kursami rośnie, a spółka „Tramwaje Szczecińskie” konsekwentnie podnosi płace. Jednak pracownicy z kilkuletnim stażem uważają, że powodów do radości wciąż nie ma.

Czytaj więcej: Foto: ks,(206) "Tomasz Tokarzewski", 24 października 2023

Szczecińscy przewoźnicy w 2024 roku nie planują dużych zakupów taboru

Sprawdziliśmy, jak wyglądają plany zakupowe spółek przewozowych w 2024 roku. Dobrych wiadomości nie ma, bo i plany są bardzo skromne

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Klonowica" nie ma w planach zakupu autobusów w 2024 roku. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" obecnie nie planuje inwestycji w fabrycznie nowe pojazdy w tym także wodorowe. Jeśli zaś chodzi o tabor używany, ewentualna decyzja o zakupie pojazdów zależała będzie od potencjalnej atrakcyjności ofert na rynku i potrzeb "Dąbia" - informuje Kacper Reszczyński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 23 października 2023

Będą zielone wiaty przystankowe w Szczecinie. To zadanie z SBO

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na projekt, wykonanie i montaż czterech "zielonych" wiat przystankowych. To zwycięski projekt ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego edycja 2021

Cztery przystanki będą zlokalizowane w obrębie centrum, przy ul. Roosevelta, dwa przy alei Wyzwolenia oraz przy ulicy Malczewskiego w rejonie centrum handlowego. Co to oznacza, że przystanek będzie zielony? Na dachu będzie miał posadzoną zieleń. Roślinny dach przystanku obniży temperaturę otoczenia i tym samym uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 18 października 2023

Kolejny Moderus wyjedzie na linie

Kolejny Moderus Beta przyjechał z fabryki w Poznaniu do szczecińskiej zajezdni Pogodno. To wagon w którym tylko jeden z członów jest niskopodłogowy, ale i tak zapewnia większy komfort podróży niż większość szczecińskiego taboru. To 9. wagon tego typu w Szczecinie, a 5., który może podróżować w dwóch kierunkach

Dwa nowe tramwaje (kolejny przyjedzie do Szczecina w ciągu kilku tygodni) kosztować będą pomad 15,2 mln zł. Spółka "Tramwaje Szczecińskie" zamówiła je jako wagony do składania, dlatego na miejscu będą doposażane. Przedmiotem umowy jest "dostawa nowych nadwozi, elementów, podzespołów, wyposażenia, części mechanicznych i elektrycznych niezbędnych do montażu tramwajów dwukierunkowych".

Czytaj więcej: Foto: ks, "Tomasz Tokarzewski", 18 października 2023

Budżet „z gwiazdką”

Wiele prowadzonych w Szczecinie inwestycji trwa latanii. Część już jest prowadzona, część jest na etapie przygotowań. By jednak ich realizacja mogła się rozpoczęć w roku przyszłym, z wyprzedzeniem trzeba opracowywać dokumentację lub ogłaszać przetargi. Stąd konieczność wprowadzenia zmian jeszcze w tegorocznym budżecie miasta. Ale korekty związane są też z tzw. wydatkami bieżącymi

Ostatni kwartał roku to okres, w którym możemy uporządkować pewne kwestie realizacyjne. W wielu przypadkach, choć na szczęście nie we wszystkich, ostateczne ceny są wyższe niż nasze szacunki - tłumaczy Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialny m.in. za inwestycje. Jeśli chodzi o wydatki majątkowe, obecnie zwiększamy tę kwotę o 15,5 min zł, łącznie 143 min zł do roku 2026.

Czytaj więcej: Foto: ks, (198) "Tomasz Tokarzewski", 12 października 2023

Problem nie tylko w braku motorniczych

Kłopotem są także niedziałające automaty z biletami, czy kasowniki pobierające opłatę ze Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej. Jedno z takich urządzeń od dłuższego czasu nie daje znaku życia przy największym parkingu Park & Ride w Szczecinie

Na problem zwrócił uwagę Marcin Biskupski, wiceprzewodniczący szczecińskiej Rady Miasta. Napisał do prezydenta miasta interpelację, w której czytamy: „od dawna namawia Pan mieszkańców Prawobrzeża do korzystania z miejskiej komunikacji, a w szczególności z Szybkiego Tramwaju, który według Pana ma stanowić główny środek transportu łączący obie strony miasta. Otrzymałem informację od wielu mieszkańców, iż biletomat znajdujący się na Hangarowej jest uszkodzony.

Czytaj więcej: Foto: ks, (19) "WS", 12 października 2023

Inne duże miasta mają wieloletnie umowy przewozowe, w Szczecinie są tylko na rok. Wyjątkiem są tramwaje

Długoletnie umowy na przewozy autobusowe i tramwajowe to pomysł z powodzeniem realizowany w innych miastach. Niestety, nie w Szczecinie

Długoletnia umowa dla firmy, która zapewnia transport miejski, jest dla niej zabezpieczeniem finansowym, dla miasta zaś gwarancją odpowiedniego standardu usług i wyposażenia. Jest to także okazja, by swoje usługi mogły zaoferować także prywatne firmy, co wymusi większą dbałość o pasażerów. W Polsce nie jest to nowością.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 9 października 2023

Najnowszy szczeciński tramwaj. Przyjechał na platformie z Poznania

To pierwszy z dwóch zamówionych dwukierunkowych moderusów beta. W nocy z 8 na 9 października do zajezdni Pogodno dostarczono pudło wagonu

Po Szczecinie kursują już cztery składy dwukierunkowe Moderus Beta MF 29 AC BD. Najnowszy tramwaj to kolejna beta, którą dostarczył Modertrans Poznań. Przypomnijmy, że poznańska firma wygrała przetarg i za 15 242 160 zł ma dostarczyć komplet do montażu dwóch wagonów.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 9 października 2023

Piotr Krzystek dementuje: prezes Tramwajów Szczecińskich nie jest moją rodziną

„To nie jest prawda” – prezydent Szczecina Piotr Krzystek dementuje informacje jakoby prezes Tramwajów Szczecińskich Krystian Wawrzyniak miał być jego rodziną. Jednocześnie zapowiedział, że nie ma w planach podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej ani żadnych dymisji. „Od tego nie przybędzie kursów” – tłumaczy

Zastępczyni prezydenta miasta Anna Szotkowska już niedługo ma przedstawić pierwsze efekty związane z działaniami naprawczymi w sferze komunikacji miejskiej. Prezydent Piotr Krzystek zapowiedział, że nie planuje żadnych dymisji w związku z obecną sytuacją. Przede wszystkim chodzi o to, aby poprawić sytuację.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 3 października 2023

* * *

Prasa informuje - wrzesień

* * *

Kolejne hybrydy w Policach. Na liniach za dwa tygodnie? [GALERIA]

Powiększyła się flota hybrydowych autobusów w polickiej zajezdni. Pierwsze trzy z zamówionych pojazdów dojechały w poniedziałkowy wieczór, ostatni spodziewany jest w tym tygodniu. Tym razem są to autobusy marki Solaris. To tzw. miękkie hybrydy

Oprócz systemu start-stop mają dodatkowy silnik elektryczny, który wspomaga silnik spalinowy podczas ruszania, czyli wtedy, kiedy zużycie paliwa jest największe – tłumaczy Piotr Karliński, kierownik Działu Technicznego w Szczecińsko-Polickim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku posiadanych podobnych autobusów marki MAN te oszczędności w stosunku do pojazdu z tradycyjnym silnikiem Diesla wynoszą ok. 6 proc. Z deklaracji otrzymanych przez przewoźnika od firmy Solaris, czyli producenta najnowszych polickich hybryd, wynika, że te oszczędności mogą wynieść nawet 10 proc.

Czytaj więcej: Foto: ks, "Tomasz Tokarzewski", 29 września 2023

„Takiej chryi już dawno nie widziałem”. Motorniczy ocenia atmosferę w Tramwajach Szczecińskich

„Tabor jest zaniedbany, wagony się sypią, zadyma z kasą zapomogowo-pożyczkową, nawrzucanie ze strony prezesa, ludzie nie wiedzą już komu mogą ufać. Wawrzyniak zapewnia, że będzie dążył do tego, aby było coraz lepiej. Dawno nie było takiej chryi” – opowiada jeden z motorniczych, z którym udało nam się porozmawiać w cztery oczy

Trudno znaleźć motorniczego, mechanika, dyspozytora Tramwajów Szczecińskich, który zechciałby pod imieniem i nazwiskiem opowiedzieć o tym, co dzieje się w miejskiej spółce. Dlaczego tak się dzieje? Jak słyszymy, „ze strachu”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 28 września 2023

W październiku czeka nas komunikacyjny armagedon? „Co to będzie jak wrócą studenci”

„Podwyżki dla motorniczych to próba ratowania fatalnej sytuacji, którą było wystąpienie prezesa Tramwajów Szczecińskich” – uważa radny z ramienia Koalicji Obywatelskiej Marcin Biskupski. „Dlaczego nie dostali ich dyspozytorzy, mechanicy i ustawiacze? Być może to powód do zwołania kolejnej komisji i przesłuchania pana prezesa” – uważa

Podwyżki dla motorniczych miały prawdopodobnie uspokoić sytuację w Tramwajach Szczecińskich. Ale na wyższe pensję nie mają co liczyć pracownicy całego zaplecza. Dlaczego podjęto takie decyzje? Zaskoczeni nimi byli również miejscy radni.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 27 września 2023

Motorniczowie dostali podwyżkę pensji. Kiedy zaplecze i dyspozytorzy? „Bez nich nie wyjedziemy na ulice”

Po 700 złotych brutto podwyżki otrzymali motorniczowie pracujący w spółce Tramwaje Szczecińskie. „Chyba po to, żeby zamknąć nam buzie po tym, co prezes Wawrzyniak o nas mówił”. „Szkoda tylko, że zaplecze nie dostało tej podwyżki. Bez nich nie wyjedziemy na ulice” – komentują nasi rozmówcy

O podwyżkach motorniczowie dowiedzieli się podczas spotkań w zajezdniach Golęcin i Pogodno, które miały miejsce tuż po tym, jak prezes Tramwajów Szczecińskich Krystian Wawrzyniak nazwał ich „prostymi ludźmi”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 26 września 2023

Fatalne wyniki sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w Szczecinie.
Wpływy mniejsze niż 20 lat temu i zawodne kasowniki

Porównaliśmy dane dotyczące sprzedaży biletów szczecińskiego ZDiTM z ostatnich lat. Dochody cały czas spadają, a z drugiej strony drastycznie rosną koszty. To jedno ze źródeł obecnej, katastrofalnej sytuacji w szczecińskiej komunikacji miejskiej

Za sprawą ostatnich cięć w rozkładach jazdy szczecińskich tramwajów temat kondycji komunikacji miejskiej wciąż wywołuje burzliwe dyskusje. W minionym tygodniu odbyła się na ten temat dyskusja na forum komisji gospodarki komunalnej rady miasta. Oprócz tego, że podanych zostało sporo ciekawych danych (m.in. o zarobkach kierowców i problemach kadrowych), spotkanie nie zakończyło się konstruktywnymi wnioskami poza hasłem, że do komunikacji trzeba dosypać więcej pieniędzy.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 25 września 2023

Jaśnie Pan Prezes Tramwajów Szczecińskich obraża swoich niewydarzonych motorniczych,
za co bardzo serdecznie przeprasza

Gdybym nie znał szczecińskich motorniczych, to po słowach prezesa Tramwajów Szczecińskich mógłbym uznać, że to grupa prostaków, kombinatorów i alkoholików. Czy tak "szanujący" pracowników szef buduje dobrą atmosferę wśród załogi? Czy to jest zachęta do lepszej pracy?

Krystian Wawrzyniak, od ponad 20 lat prezes Tramwajów Szczecińskich, był jednym z szefów szczecińskich spółek komunikacyjnych biorących udział w czwartkowej dyskusji z radnymi na temat komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 22 września 2023

Prezes Wawrzyniak przeprasza motorniczych. „Delikatne kwestie zostały błędnie zinterpretowane”

„W żadnym momencie moją intencją nie było obrażanie żadnego z członków załogi Tramwaje Szczecińskie” – zapewnia prezes spółki Krzysztof Wawrzyniak. „W piątek osobiście wytłumaczyłem się przed częścią motorniczych ze swoich słów”

Wpiątek przed południem do redakcji trafiło oświadczenie, w którym przeprasza za swoją wypowiedź. Jak zapewnia, w żadnym momencie jego intencją „nie było obrażenie żadnego z członków załogi Tramwajów Szczecińskich”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 22 września 2023

Komunikacja miejska. "Praca się nie opłaca". Dyskusja radnych i mocny głos mieszkańca o populizmie i zaniedbaniach

Rozwiązania nie wypracowano, pretensje często kierowane były pod złym adresem, pojawiła się ogólnopolska polityka. Dyskusja szczecińskich radnych o stanie komunikacji miejskiej przyniosła jedynie kilka ciekawych danych. Najbardziej konkretnie wypowiedział się mieszkaniec Pomorzan

Na posiedzenie komisji gospodarki komunalnej szczecińskiej rady miasta zaproszeni zostali prezesi spółek: dwóch autobusowych (SPA Dąbie, SPA Klonowica) i Tramwajów Szczecińskich. Problem jest bowiem znacznie szerszy i wykracza poza ostatnie – spowodowane brakami motorniczych – cięcia kursów tramwajów.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 21 września 2023

„Motorniczowie to prości ludzie”.
Prezes Tramwajów Szczecińskich nie gryzł się w język podczas spotkania z radnymi

Podczas spotkania radnych miejskich usłyszeliśmy, że motorniczowie to „prości ludzie”, którzy mają do zdania „trudny egzamin”, autobusowe spółki zrealizowały ustalone z miastem kursy na poziomie powyżej 99 procent, a pierwsze pozytywne zmiany w siatce tramwajowych połączeń „spodziewane są w październiku”. Fakty są jednak takie, że codziennie mamy odwołane kursy, a podczas trzygodzinnej dyskusji nie padły konkretne propozycje, jak naprawić miejską komunikację

Miejskie spółki „zobowiązały się do natychmiastowego opracowania planów, które mają poprawić sytuację w komunikacji miejskiej”. Tak wynika z komunikatu, który magistrat przesłał do lokalnych redakcji chwilę przed spotkaniem radnych z prezesami spółek. Zabrakło jednak na nim prezydenta miasta Piotra Krzystka.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 21 września 2023

ZDiTM wykreślił w środę aż 154 kursy na 7 liniach tramwajowych.
Po południu będzie brakować 9 tramwajów

Kryzys w szczecińskiej komunikacji miejskiej narasta. W poniedziałek wykreślono ponad 60 kursów tramwajów (plus wyjazdy z zajezdni), a dziś w rozkładach brakuje ich już ponad dwa razy więcej. To wszystko mimo sobotniej korekty, gdy znacznie zmniejszono częstotliwość jazdy linii 11 i 8 (za nią częściej jeździ „dziesiątka”, ale na krótszej trasie)

W spółce Tramwaje Szczecińskie brakuje obecnie motorniczych, by realizować nawet ten okrojony rozkład jazdy. Niskie zarobki (ok. 5 tys. zł brutto na start) nie zachęcają do pracy. Miasto tłumaczy się, że brakuje pieniędzy po tym, jak rząd obciął samorządom dochody z PIT, a przez pandemię powstała luka w kursach dla motorniczych.

Efekt jest taki, że wychodząc na przystanek, pasażerowie muszą sprawdzać w internecie, czy na pewno najbliższy tramwaj przyjedzie. W środę takiego ryzyka nie mają tylko pasażerowie „piątek”, „szóstek” i „ósemek”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 20 września 2023

Mimo cięć w rozkładach jazdy tramwajów nie udało się uniknąć odwołania kursów. Powstały dodatkowe utrudnienia

Ograniczenie kursowania tramwajów linii 8 i 11 nie zlikwidowało problemu odwoływanych tramwajów. W poniedziałek z rozkładu jazdy znikło 38 połączeń

Zmiany w rozkładzie jazdy weszły w życie w sobotę, 16 września. Ograniczone zostało kursowanie linii 8 i 11. Na swojej pełnej trasie jadą tylko w godzinach szczytu.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 18 września 2023

Kto bardziej stracił na cięciach w rozkładzie jazdy linii 8? Gumieńce czy prawobrzeże?
Kto naprawdę ma największy problem?

To wśród mieszkańców Gumieniec jest najwięcej wybrzmiewających w sieci narzekań na ograniczenie kursowania linii 8. Tak naprawdę na trasie Gumieńce - centrum Szczecina nic się dla nich nie zmieniło. Kto więc i jak stracił na ostatnich cięciach w rozkładach jazdy?

Zmiany w komunikacji tramwajowej, które weszły w życie 16 września, wciąż wywołują sporo emocji. Cięcia w rozkładzie jazdy doprowadziły do ograniczenia kursowania linii 8, a także linii 11. Ta pierwsza kursuje tylko w godzinach szczytu i tylko w dni robocze, a ta druga tylko w godzinach szczytu w dni roboczej dojeżdża z Pomorzan na ul. Ludową.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 18 września 2023

Tramwaje nie przyjadą w częściach

Na tle reszty kraju Szczecin słabo wypada pod kątem zakupu taboru tramwajowego. W tym roku podpisano umowę jedynie na dwa nowe wagony częściowo niskopodłogowe. To uzupełnienie kontraktu sprzed kilku lat, który pozwolił na zakup 4 tramwajów dwukierunkowych. Dwa kolejne miały dojechać do Szczecina w częściach i tu zostać złożone. Plany się jednak zmieniły

Umowę z poznańską firmą Modertrans „Tramwaje Szczecińskie” podpisały w kwietniu br. Zgodnie z jej zapisami części do pierwszego wagonu miały być dostarczone w ciągu 160 dni, a drugiego - w ciągu 220. Na złożenie wagonu i uruchomienie go - jak informowała wiosną spółka - potrzeba kolejnych dwóch miesięcy. Wagony miały być składane w warsztatach firmy przy ul. Klonowica. Plany zostały jednak pokrzyżowane przez likwidację pętli Krzekowoi budowę nowego odcinka ul. Sosabowskiego. Ta inwestycja odcięła bowiem od sieci tramwajowej jedyny tor, który umożliwiał dojazd do warsztatów przy ul. Klonowica.

Czytaj więcej: Foto: ks, (180) "Tomasz Tokarzewski", 18 września 2023

Police pierwsze w kraju. Hybrydowe testy

W poniedziałek zapadnie decyzja, czy przedłużone zostaną testy hybrydowego autobusu wyprodukowanego przez Mercedesa. Od czwartku pojazd można ujrzeć na liniach łączących Police ze Szczecinem, a Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne jest pierwszym przewoźnikiem, który otrzymał autobus na testy

Testujemy go głównie na liniach 103 i 106 – informuje Grzegorz Ufniarz, kierownik działu przewozów w SPPK. Autobus został wyprodukowany we Francji, przyjechał do Polski, ma 2 tys. km przebiegu, a nasza firma jest pierwszą, która ma okazję go testować. Mercedes to tzw. miękka hybryda z popularnym systemem start-stop, który gromadzi energię pozyskiwaną podczas hamowania, a następnie wspomaga nią rozruch.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 18 września 2023

Mieszkańcy ostro oceniają ograniczenia w kursowaniu „jedenastki”.
„Jeszcze „szóstkę” niech nam zlikwidują”

Zdezorientowani i źli - tak w skrócie można opisać mieszkańców, którzy w sobotę rano podróżowali tramwajami linii numer 11. „Jeszcze „szóstkę” niech nam zlikwidują, to będziemy na piechotę chodzić”. „Jestem niezadowolona, ale co mam zrobić?”. „Nowi motorniczowie kształcą się, ale nie wiem czy za takie pieniądze będą chcieli z nami zostać” - komentowali

Sobota to pierwszy dzień obowiązywania nowego i skróconego rozkładu jazdy. Postanowiliśmy sami sprawdzić, jak komfortowa jest teraz podróż z Pomorzan w okolice przystanku „Lubeckiego”. Jeszcze wczoraj można było bezpośrednio dojechać tramwajem linii 11.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka, Marcin Gigiel", 16 września 2023

Gigantyczna awantura po cięciach na liniach tramwajowych w Szczecinie. Bunt radnych, ataki na prezydenta Krzystka

Miarka się przebrała. Szczecinianie nie akceptują dalszego drastycznego zwijania komunikacji tramwajowej, do czego sprowadzają się zmiany w rozkładach jazdy i na liniach, które mają wejść w życie od soboty. Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka potępiły za ten ruch wszystkie główne polityczne siły

"Bomba" w postaci informacji o wielkich cięciach w komunikacji tramwajowej w Szczecinie wybuchła we wtorek po południu, kiedy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego opublikował dość lakoniczny komunikat o tym, że tramwajowa "ósemka" będzie jeździć tylko w dni robocze, a "jedenastka" na mocno skróconej trasie. Powód: braki kadrowe, czyli zbyt mała i ciągle kurcząca się liczba motorniczych w spółce Tramwaje Szczecińskie.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Jerzy Połowniak", 15 września 2023

Prezydent Szczecina traktuje tramwaje po macoszemu. To jedna z przyczyn komunikacyjnego tąpnięcia

Nie da się wytłumaczyć cięć w rozkładach jazdy tramwajów tylko tym, że PiS ograbił samorządy z finansów. Upadek komunikacji miejskiej w Szczecinie to konsekwencja tego, że władze miasta nie podchodzą do niej poważnie i fachowo

Brakuje motorniczych i od 16 września ZDiTM jest zmuszony po raz trzeci ograniczyć z tego powodu kursowanie tramwajów. Podstawowym problemem są niskie wynagrodzenia. Władze miasta mogą próbować tłumaczyć się tym, że po "reformach" podatkowych rządu PiS dochody samorządów drastycznie spadły.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 14 września 2023

Tramwaje Szczecińskie o kryzysie zatrudnienia: stopniowo uda nam się uzupełnić braki kadrowe

Miejski przewoźnik wysłał do naszej redakcji stanowisko spółki dotyczące niekorzystnych zmian w rozkładzie jazdy, które zostaną wprowadzone od 16 września. Ograniczenie dotknie m.in. "ósemkę" i "jedenastkę". Powód? Nie ma kto prowadzić tramwajów

Chcielibyśmy przypomnieć, że od dłuższego czasu informujemy o problemach kadrowych spółki, a dokładniej braku motorniczych. Z podobną sytuacją boryka się większość dużych miast i podobnie jak one, systematycznie próbujemy ją rozwiązywać - czytamy w liście. Obecna sytuacja jest jednym z długofalowych skutków pandemii, która uniemożliwiła organizowanie kursów dla motorniczych.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 14 września 2023

Piotr Krzystek tłumaczy się z ograniczeń w komunikacji miejskiej: „Mamy szansę na 24 motorniczych”

Drastyczne cięcia w komunikacji miejskiej odbiły się w Szczecinie szerokim echem. – Ta decyzja była koniecznością, by nie informować codziennie o dziesiątkach niewyjazdów – mówił w środę rano na antenie Radia Super FM prezydent Piotr Krzystek

Tak dramatycznej sytuacji z motorniczymi nie mieliśmy od dawna” Przypomnijmy, poważne zmiany w organizacji komunikacji tramwajowej, dotykające m.in. mieszkańców Gumieniec, wejdą w życie w sobotę, 16 września. Z decyzji o cięciach prezydent Szczecina Piotr Krzystek tłumaczył się w porannej rozmowie w Radiu Super FM.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 13 września 2023

Szczeciński motorniczy wyjaśnia, dlaczego nie ma chętnych do pracy w Tramwajach Szczecińskich.
Nie chodzi tylko o zarobki

Co z tego, że są kursy bezpłatne, jak nowi motorniczowie szybko przekonują się, co się dzieje, i uciekają jak najszybciej z pracy" - napisał pracownik Tramwajów Szczecińskich, nawiązując do ostatnich cięć rozkładu jazdy

We wtorek po południu Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego poinformował już o trzecim cięciu rozkładu jazdy tramwajów, który spowodowany jest rosnącymi problemami kadrowymi. Brakuje motorniczych. Codziennie są braki na liniach.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "redakcja", 13 września 2023

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie "uwolniło" zabytkowe tramwaje.
Wyjechały z zajezdni [ZDJĘCIA]

Pierwszy raz wszystkie zabytkowe tramwaje opuściły wnętrza dawnej zajezdni, czyli Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. Teraz stoją na placu przed halą. Dlaczego?

Operacja wyciągania zabytkowych tramwajów zaczęła się w piątek rano. Tramwaj GT6 oraz 102Na zostały wyciągnięte przy pomocy samochodu technicznego Tramwajów Szczecińskich. Zabytki opuściły halę zajezdni.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 8 września 2023

Biletu na parkingu nie kupisz, bo nie ma zasilania

Kierowcy nie kupią biletu na przejazd komunikacją miejską w urządzeniu, które stoi przy ulicy Hangarowej na parkingu P&R obok lotniska

Idea miała być taka, że zostawiam na parkingu samochód i przesiadam się na tramwaj, ale warto byłoby kupić jeszcze bilet - zauważa pan Artur, kierowca. Skoro biletomat nie działa, pozostaje tylko aplikacja w telefonie albo zakup biletów na zapas. O wyjaśnienie problemu poprosiliśmy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Okazuje się, że będzie to wymagało sporo czasu, bo konieczne będzie rozpisanie przetargu.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 8 września 2023

To jeden z najbrudniejszych przystanków w Szczecinie.
„Chociaż raz w miesiącu powinni tutaj myć ściany i chodniki” [foto]

Na przystanku tramwajowym „Jaśminowa ZUS” barwy Floating Garden mieszają się z różnymi odcieniami szarości. To ze względu na grubą warstwę brudu, która pokrywa ściany z licznymi zagłębieniami. – To żadna przyjemność czekać tutaj na tramwaj – mówi pani Anna. W najbliższych dniach powinno być nieco lepiej, bo w piątek służby po raz pierwszy od dwóch lat myły tam schody, perony i ściany

Przystanek „Jaśminowa ZUS” jest bardzo charakterystyczny, bo znajduje się w wykopie. W czystości trzeba więc utrzymywać nie tylko perony, ale też „karbowane” ściany murów oporowych. Na co dzień jest po prostu brudno, na co zwracają uwagę niemal wszyscy pasażerowie.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 8 września 2023

Księgowa wyprowadziła z Tramwajów Szczecińskich kilkaset tysięcy złotych

Skandaliczna sytuacja trwała od 2021 roku, ale na jaw wyszła dopiero w sierpniu br. Portal wSzczecinie.pl dotarł do listu prezesa Tramwajów Szczecińskich do pracowników, w którym pisze on, że jest „wstrząśnięty skalą ujawnionego oszustwa”. Jak się dowiadujemy, księgowa miała wyprowadzać pieniądze z Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, która działała w Tramwajach Szczecińskich. Oznacza to, że kradła de facto pieniądze swoich kolegów z pracy. Sprawą zajmuje się prokuratura

„Jesteśmy wstrząśnięci skalą ujawnionego przestępstwa”. Komunikat podpisany przez prezesa Tramwajów Szczecińskich Krystiana Wawrzyniaka trafił na ręce pracowników spółki 31 sierpnia br. Czytamy w nim, że doszło do bezprawnego wypłacenia środków finansowych z Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 8 września 2023

Ekologiczne autobusy

Pięć nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów marki Solaris wyjechało w piątek na ulice Świnoujścia. Zasilą tabor Komunikacji Autobusowej SA.

W sierpniu ub.r. władze Świnoujścia zdecydowały o powierzeniu firmie Solaris zamówienia na pięć nowych autobusów miejskich. Trzy modele Urbino 12 i dwa modele Urbino 10,5 zgodnie z umową zostały dostarczone do miasta. Wybrane przez miasto solarisy to nowoczesne, komfortowo wyposażone autobusy miejskie z całkowicie niską podłogą.

Czytaj więcej: Foto: ks (170), "bk", 4 września 2023

Prasa informuje - sierpień

* * *

Kolej Berlin - Szczecin z kłopotami na urodziny. Będzie gotowa później. Niemcy mówią: zurückbleiben

Między stolicą Niemiec a Szczecinem nie kursuje żaden bezpośredni pociąg i szybko się to nie zmieni, bo Deutsche Bahn ma kłopoty z realizacją swojej torowej inwestycji

Tytułowe „zurückbleiben” usłyszeć można na każdej niemieckiej stacji. Znaczy mniej więcej tyle, co cofnąć się, odsunąć. Może też oznaczać coś, co zostaje w tyle lub nie spełnia oczekiwań. Jak kolejowa linia Berlin - Szczecin.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Michał Elmerych", 25 sierpnia 2023

Autobus linii 75 będzie zabierał pasażerów z Bramy Portowej. Ale jeszcze nie teraz

Autobus linii 75 przejeżdża przez przystanek na Bramie Portowej, ale drzwi dla pasażerów nie otwiera. Dlaczego? To pytanie zadaliśmy Annie Szotkowskiej, zastępcy prezydenta Szczecina

Chodzi o autobus linii 75, który jedzie z Dworca Głównego na osiedle Zawadzkiego. Przejeżdża przez przystanek tramwajowy przy Bramie Portowej, na którym zatrzymują się tramwaje linii 7 i 8, ale autobus, który też tamtędy przejeżdża, choć często się zatrzymuje, to nie wpuszcza do środka pasażerów. Sprawę zgłosili nam nasi czytelnicy pod koniec lipca tego roku. Prosili o interwencję.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Bogna Skarul", 24 sierpnia 2023

Nie będzie zmian w kursowaniu autobusów na dawnej pętli "Krzekowo"

Radni miejscy zaproponowali wprowadzenie zmian w kursowaniu linii autobusowych na Krzekowie. Jedna ze zmian dotyczy korekty trasy linii nr 60. Urząd Miasta odrzucił proponowane zmiany

Zmiany w zakresie siatki połączeń komunikacji miejskiej związane z likwidacją pętli autobusowo tramwajowej na Krzekowie, spowodowały niezadowolenie wśród mieszkańców. Zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji korzystanie z transportu zbiorowego będzie wiązało się z wieloma uciążliwościami, a także wykluczeniem komunikacyjnym — czytamy w interpelacji złożonej przez radnych Agnieszkę Kurzawę, Marcina Pawlickiego, Krzysztofa Romianowskiego i Macieja Ussarza.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 17 sierpnia 2023

O zwycięstwie dowiedział się na szczycie Rysów. Namaluje mural o historii zabytkowego magazynu

Będą nawiązania do tramwajów konnych, elektrycznych i rowerów. Wrota magazynu BikeS przy skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego i ul. Piotra Skargi ozdobi mural, którego projekt właśnie wybrano w ogłoszonym przez miasto konkursie

Zwycięską pracę wyłoniono spośród 12 zgłoszonych. Do konkursu przystąpili artyści ze Szczecina, Warszawy Konina, Łaz, Świdnika, Zielonej Góry, Wrocławia. I z Chojnic, z których pochodzi zwycięzca – Olgierd Szopiński, student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 16 sierpnia 2023

Lewica Razem o komunikacji miejskiej. Coraz mniej tramwajów, coraz mniej autobusów

Lewica Razem apeluje do prezydenta Piotra Krzystka: Więcej pieniędzy na komunikację miejską! I niech Pan sam, przez tydzień pojeździ tramwajem do pracy

Przy likwidowanej pętli tramwajowej na Krzekowie Lewica Razem Szczecin zorganizowała konferencję prasową poświęconą szczecińskiej komunikacji miejskiej. Jej uczestnicy przy okazji zaproponowali nowe rozwiązania, które, ich zdaniem, ułatwią mieszkańcom Krzekowa i Bezrzecza w dotarciu do pracy. Lewica Razem nie jest zadowolona z funkcjonowania miejskiej komunikacji, nie tylko tej tymczasowej zorganizowanej z powodu budowy ul. Sosabowskiego na Krzekowie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Leszek Wójcik", 10 sierpnia 2023

Skarga mieszkańca na torową rewolucję została odrzucona

Radni z uznali za bezzasadną skargę mieszkańca Szczecina na niebezpieczne dla ludzi konsekwencje torowej rewolucji

Chodzi o przebudowę torowisk w centrum Szczecina m.in. na placu Rodła, Bramie Portowej, ul. Wyszyńskiego, okolic pl. Żołnierza Polskiego. Jeden z mieszańców twierdzi, że poprzez tzw. betonozę stworzono warunki, które grożą wykolejaniem się tramwajów. Jako dowód podaje przypadki wykolejeń tramwajów do których doszło w ostatnim czasie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Małgorzata Klimczak", 10 sierpnia 2023

Trasa kolejowa do Szczecina. Modernizacja opóźni się

Deutsche Bahn poinformowała, że odcinek trasy z Angermuende do polsko-niemieckiej granicy (dalej do Szczecina), zostanie ukończony dopiero pod koniec 2026 roku

Deutsche Bahn (DB) tłumaczy, że trudne warunki ramowe doprowadziły do przesunięcia terminu oddania do użytku tego odcinka o rok, czyli na koniec 2026 roku. Zaznaczono, że zakładane pierwotnie oddanie odcinka pod koniec 2025 roku nie będzie mogło zostać zrealizowane. Powodem tego jest, jak podano, przede wszystkim dotkliwy niedobór wykwalifikowanych pracowników, chociażby w firmach zajmujących się planowaniem i wdrażaniem projektów.

Czytaj więcej: DW , 9 sierpnia 2023

Dwa dni i dwa wykolejenia na zrujnowanej pętli tramwajowej Pomorzany. Ruch wstrzymany

Dzień po dniu dochodzi do wykolejeń tramwajów na przebudowywanej pętli tramwajowej Pomorzany. Do zdarzenia doszło we wtorek po południu i w środę rano

O najnowszym wykolejeniu Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego poinformował w środę kilka minut przed godz. 9. Tramwaje linii 11 i 12 jadące w kierunku Pomorzan od skrzyżowania al. Piastów z ul. Jagiellońską zawracane były przez ul. Jagiellońską, Bohaterów Warszawy, plac Gałczyńskiego i al. Wojska Polskiego. Od pl. Szarych Szeregów do Pomorzan kursowały zastępujące tramwaje autobusy. Po ponad godzinie ruch został wznowiony.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 9 sierpnia 2023

Betonoza na torowiskach przyczyną wykolejeń tramwajów i omdleń na przystankach?
Tak twierdzi mieszkaniec Szczecina

Fatalnie wykonana modernizacja torowisk zagraża bezpieczeństwu motorniczych, pasażerów i mieszkańców - uważa mieszkaniec Szczecina. Jego zarzutami i analizą sytuacji zajmą się teraz radni Szczecina

Chodzi o przebudowę torowisk w centrum Szczecina m.in. na placu Rodła, Bramie Portowej, ul. Wyszyńskiego, okolic pl. Żołnierza Polskiego. Jeden z mieszańców twierdzi, że poprzez tzw. betonozę stworzono warunki, które grożą wykolejaniem się tramwajów. Jako dowód podaje przypadki wykolejeń tramwajów do których doszło w ostatnim czasie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 8 sierpnia 2023

Obwodnica Polic. Szczecin (na razie) nie zgodził się na żaden przebieg. Konieczne są ustalenia

Zapytaliśmy urzędników, czy Gmina Miasto Szczecin zgodziła się na poprowadzenie obwodnicy Polic przez lasy komunalne? Okazuje się, że nie było takich uzgodnień

Miasto Szczecin na nic nie wyrażało zgody. Oczekujemy formalnego zwracania się do nas o zgody i uzgodnienia. W momencie otrzymania konkretnych rozwiązań projektowych będziemy się do nich odnosić, przy czym przy podejmowaniu konkretnych decyzji będziemy kierować się interesem mieszkańców Szczecina, który jest dla nas najważniejszy - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.

Czytaj więcej: Foto: gs, "redakcja", 4 sierpnia 2023

* * *

Prasa informuje - lipiec

Rzadziej, a bez przesiadek? Pomysły PiS na komunikację miejską w Szczecinie [GALERIA, FILM]

O wykluczeniu komunikacyjnym mieszkańców Krzekowa i Bezrzecza coraz częściej mówią szczecińscy radni. W piątek interpelację do prezydenta Szczecina złożył w tej sprawie radny Patryk Jaskulski z Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek w pobliżu likwidowanej właśnie pętli autobusowo-tramwajowej „Krzekowo" konferencję prasową zwołali politycy PiS. W zamian proponują... jeszcze większe cięcia

Mieszkańcy alarmują, że połączenia komunikacyjne zostały odebrane, mają ograniczoną dostępność do komunikacji miejskiej. I nie ma tutaj żadnego ruchu ze strony Piotra Krzystka i Platformy Obywatelskiej - uważa Agnieszka Kurzawa, radna PiS. - Platforma również podejmuje temat i mówi, że nie jest dobrze z tymi połączeniami.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 31 lipca 2023

Czarny poniedziałek szczecińskiej komunikacji miejskiej.
„Na części linii więcej tramwajów nie wyjeżdża, niż przyjeżdża”

To ciężki poniedziałek dla pasażerów komunikacji miejskiej. Tylko dziś odwołano ponad 240 kursów! Post zwracający uwagę na trudną sytuację w szczecińskiej komunikacji opublikowano rano na profilu facebookowym „Uwaga tramwaj”. Wynika z niego, że w poniedziałek nie zostaną zrealizowane dziesiątki kursów, zwłaszcza na liniach tramwajowych, w tym wiele w godzinach popołudniowego szczytu. Niewyjazdy dotyczą przede wszystkim linii 1, 9, 7, 11 i 12

W niektórych przypadkach z planowanych pięciu kursów wyjadą tylko dwa. Jak wyliczył twórca profilu „Uwaga tramwaj”, w poniedziałek w Szczecinie odwołano aż 190 kursów tramwajowych! Sytuacja została nazwana „czarnym poniedziałkiem szczecińskiej komunikacji miejskiej”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Michał Kaczmarek", 31 lipca 2023

Na Krzekowo tylko z przesiadką [GALERIA, FILM]

Zapowiadane zmiany stały się faktem. Mieszkańcy Krzekowa stracili bezpośrednie połączenie z centrum Szczecina. Wszystkie kursy linii autobusowej 75 zostały skrócone do pętli os. Zawadzkiego, spore zmiany wprowadzono też w siatce tramwajowej. Interwencję w tej sprawie zapowiedział już jeden z radnych

Zmiany wprowadzono w związku z kolejnym etapem budowy nowego odcinka ul. Sosabowskiego, którą docelowo - dwoma jezdniami i nowym torowiskiem tramwajowym - dojedziemy do Szafera. Istniejąca od 1954 r. pętla Krzekowo przewidziana jest do likwidacji. Od soboty dla ruchu zamknięte jest skrzyżowanie ul. Klonowica i Żołnierskiej.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 29 lipca 2023

Żegnamy pętlę "Krzekowo". Wiemy, co w tym miejscu powstanie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Od 29 lipca nastąpi likwidacja pętli tramwajowo-autobusowej "Krzekowo" i tym samym zakończy się 69-letnia historia tego miejsca. Wiemy, jaka będzie przyszłość miejsca u zbiegu ulic Klonowica i Żołnierskiej

Pętla "Krzekowo" będzie przebudowana. Najpierw zostaną odłączone instalacje, potem rozpocznie się rozbiórka budynku. Docelowo w tym miejscu ma powstać nowe skrzyżowanie — mówi Kacper Reszczyński, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 29 lipca 2023

Trwają poszukiwania projektanta i wykonawcy obwodnicy Polic. Ogłoszono przetarg

Do 18 sierpnia gmina Police czeka na oferty od firm zainteresowanych budową obwodnicy Polic, która ma doprowadzić ruch tranzytowy do Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina

To przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj". Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji środowiskowej, a potem budowa drogi. Czasu nie jest dużo.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 26 lipca 2023

Ręce już opadają od tej skarpy na ulicy Szafera. Rozchodników już nie ma, ale trzeba ją zabezpieczyć

Od kilkunastu miesięcy trwały próby upiększenia skarpy przy ulicy Szafera za pomocą maty z rozchodników. Pomysł nie wypalił. Ale skarpę trzeba zabezpieczyć przed kolejnymi osuwiskami

Skarpa z matą rozchodników to była nowość w Szczecinie. Zamiast trawnika mata, która świetnie wygląda i nie potrzebuje pielęgnacji. Po raz pierwszy ułożono ją pod koniec czerwca 2021 r. na skarpie przy ulicy Szafera. Pokryła powierzchnię ok. 700 m kw. Składała się z różnorodnych gatunków rozchodników, rosnących na specjalnie przygotowanym podkładzie kokosowym.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 25 lipca 2023

To nieprawda, że Szczecin ma już dofinansowanie na zakup 14 autobusów elektrycznych.
Propaganda i problem z praworządnością

„Publiczne" Radio Szczecin ogłosiło, że z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Szczecin otrzyma dotację na zakup 14 autobusów elektrycznych. Fakty są takie, że nic nie jest przesądzone, a z powodu braku dostępu do funduszy z KPO program NFOŚiGW stoi pod znakiem zapytania

O tym, że Szczecin ma już rzekomo przyznaną dotację na zakup autobusów elektrycznych, prorządowe Radio Szczecin poinformowało w ubiegłym tygodniu. Autor materiału Kamil Nieradka podał: „Miasto Szczecin otrzyma dotację na zakup autobusów elektrycznych. Wniosek samorządu został pozytywnie rozpatrzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym samym do budżetu miasta trafi dotacja w wysokości prawie 58 mln zł".

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr", 17 lipca 2023

Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce

„Gdyby nie czas rządów Platformy Obywatelskiej, tunel w Świnoujściu powstałby znacznie szybciej. To Prawo i Sprawiedliwość sprawiło, że region zachodniopomorski stał się jednym wielkim placem budowy. Wszystkie zapowiadane inwestycje są i będą konsekwentnie realizowane, jeśli PiS wygra kolejne wybory. A jest szansa, że wygra, bo jest wiarygodny". Takie słowa padły we wtorek na nabrzeżu Portu Morskiego w Policach. W jego pobliżu ma powstać tunel, będący częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Mówimy o budowie tak naprawdę 2 tuneli, każdy z nich będzie miał jezdnię dwupasmową utrzymaną w charakterystyce drogi ekspresowej - mówi Zbigniew Bogucki, wojewoda Zachodniopomorski. - Będzie to najdłuższy tunel w Polsce. Mamy zapewnione finansowanie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości na poziomie 411 mln zł, przeznaczone na projektowanie i wykup gruntów. To oznacza, że blisko pół miliarda złotych już jest zainwestowane w Zachodnią Obwodnicę Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 3 lipca 2023

Politycy PiS zapewniają, że dotrzymają obietnicy o budowie kolejnego tunelu w regionie. A właściwie dwóch

Częścią projektowanej zachodniej obwodnicy Szczecina ma być tunel, który pod dnem Odry połączy Police z miejscowością Święta. – Tak, jak dotrzymaliśmy słowa w Świnoujściu, tak samo dotrzymamy tutaj – podkreślał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski

W poniedziałek politycy Prawa i Sprawiedliwości zaprosili dziennikarzy do portu w Policach, w pobliże miejsca, w którym przebiegać ma w przyszłości tunel pod dnem Odry. Nie mieli jednak do przekazania nowych informacji na temat przygotowań do budowy zachodniej obwodnicy Szczecina.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 3 lipca 2023

* * *

Prasa informuje - czerwiec

Uroczystość otwarcia tunelu w Świnoujściu. Prezydent miasta dziękował Kaczyńskiemu, potem poruszył drażliwy temat

Z 20-minutowym opóźnieniem spowodowanym oczekiwaniem na Jarosława Kaczyńskiego zaczęła się po godz. 12 w piątek uroczystość otwarcia tunelu w Świnoujściu. Wszystko odbyło się wewnątrz tunelu, który został efektownie podświetlony. Prezydent Janusz Żmurkiewicz wykorzystał okazję i zaapelował do władz państwa o odblokowanie dostępu do świnoujskich atrakcji turystycznych odciętych przez strefę bezpieczeństwa wokół terminalu LNG

Uroczystość odsłonięcia tunelu w Świnoujściu zaczęła się od efektownego wejścia orkiestry Marynarki Wojennej, która wyłoniła się z mroków głębi tunelu i, rozświetlona migającymi niebieskimi światłami, zbliżyła się do sceny i zgromadzonych gości.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "akr, lop", 30 czerwca 2023

"Miałem łzy w oczach", "W końcu bez promów". Pierwsi mieszkańcy Świnoujścia i turyści przejechali tunelem

Na jazdę ciuchcią, podczas której można było zobaczyć, jak wygląda wydrążony pod Świną tunel, pierwsi chętni czekali w kolejce prawie pięć godzin. Były zachwyty i radość, że w końcu kończy się epoka uciążliwej przeprawy promowej

Tunel w Świnoujściu, który łączy dwie wyspy: Uznam i Wolin, a przede wszystkim miasto z resztą Polski, z wielką pompą otwarto w piątek w południe. Najpierw była część oficjalna i przemówienia. Głos zabrali m.in prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Jolanta Kowalewska", 30 czerwca 2023

Niemcy o tunelu w Świnoujściu: szansa, ale i zagrożenie

Tunel pod Świną to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji na polsko-niemieckim pograniczu. Po niemieckiej stronie wyspy Uznam w związku z otwarciem tunelu panują jednak mieszane odczucia

Swoją pierwszą jazdę tunelem pod Świną, łączącym polsko-niemiecką wyspę Uznam z Wolinem, Laura Isabelle Marisken, ma już za sobą. Burmistrzyni gminy Heringsdorf, położonej po niemieckiej stronie Uznamu, podróż odbyła w ramach sąsiedzkiej wizyty w Świnoujściu – zanim jeszcze zapadła decyzja o oddaniu inwestycji do użytku.

Czytaj więcej: "DW", "Monika Stefanek", 29 czerwca 2023

Jak udało się zbudować tunel w Świnoujściu przy rządowym dofinansowaniu 0,2 proc.?
Kulisy walki o unijne wsparcie

Piątkowe otwarcie tunelu w Świnoujściu, na którym ma być wicepremier Jarosław Kaczyński, PiS zapowiada jako swój wielki sukces. Ile naprawdę inwestycja zawdzięcza rządowi, ile Unii Europejskiej, a ile samorządowi Świnoujścia? Przypominamy fakty

Tunel pod Świną, który łączy dwie części Świnoujścia leżące na wyspach Wolin i Uznam, jest pierwszą stałą przeprawą w tym mieście. Dotychczas, by dostać się z Polski do lewobrzeżnej części miasta, trzeba było korzystać z jednej z dwóch przepraw promowych. Wiązało się to, zwłaszcza w wakacyjnym sezonie, z wielkimi kolejkami aut czekających na wjazd na prom.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr., Jerzy Połowniak", 29 czerwca 2023

Janusz Żmurkiewicz: Tunel w Świnoujściu zmienia wszystko.
Pięćdziesiąt lat na to czekałem

Tunel w Świnoujściu to dzieło mojego życia. Gdyby nie ten cel, to nie wiem, czy wytrzymałbym 21 lat jako prezydent miasta. Cieszę się, że będę go otwierać, że spełniłem najważniejsze z oczekiwań mieszkańców - mówi w przededniu otwarcia stałej przeprawy między wyspami Wolin i Uznam Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia

Rozmowa o tunelu w Świnoujściu
Jerzy Połowniak: Kiedy pierwszy raz pomyślał pan, że Świnoujście potrzebuje stałej przeprawy między wyspami Wolin i Uznam?
Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: Dokładnie 50 lat temu, w 1973 roku, gdy jako młody absolwent Politechniki Szczecińskiej, z żoną po Akademii Medycznej, przyjechaliśmy do Świnoujścia. Pierwsze zetknięcie z miastem było takie, że trzeba było z walizami pakować się na prom, żeby dostać się na drugi brzeg Świny.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Jerzy Połowniak", 29 czerwca 2023

Trzeba było dołożyć 36 mln zł, by komunikacja miejska zupełnie się nie posypała.
„Na bieżąco gasimy pożary”

Podczas obrad Rady Miasta przyjęto najwyższą w historii Szczecina poprawkę do wydatków bieżących w budżecie. Ze względu na rosnące koszty, konieczne było zapisanie dodatkowych 69,5 mln zł, by zapewnić bieżące funkcjonowanie miasta. Przede wszystkim chodzi o codzienne wydatki na transport publiczny i działanie domów pomocy społecznej. Radni zgodzili się też na zaciągnięcie kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym i pożyczki długoterminowej w Banku Gospodarstwa Krajowego

To konsekwencja wzrostu cen, inflacji, rosnących kosztów utrzymania naszych obiektów czy zakupu żywności w całodobowych placówkach. A także obsłużenia podwyżki płac [o 600 zł – red.], na które zdecydowaliśmy się 1 stycznia – tłumaczyła Dorota Pudło-Żylińska, skarbnik miasta.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 20 czerwca 2023

Tramwaj wypadł z szyn w Lasku Arkońskim. Są ranni [GALERIA] (akt. 1)

Do groźnego zdarzenia doszło w poniedziałek przed południem w rejonie Lasku Arkońskiego w Szczecinie. Z powodu wypadku na kilka godzin całkowicie wstrzymano kursowanie linii tramwajowej nr 3, są poszkodowani

Przed godz. 12 jeden ze składów wykoleił się, na miejscu są nasze służby - informowała „na gorąco" Marta Kwiecień-Zwierzyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Według nieoficjalnych informacji motorniczy prowadzący skład linii 3 jadąc od strony os. Zawadzkiego w kierunku Niebuszewa nie dostosował prędkości dojeżdżając do zwrotnicy. Nie zauważył, że jest ona ustawiona do jazdy w prawo, a nie prosto, ponieważ wcześniej na pętlę wjeżdżał inny skład.

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 19 czerwca 2023

Dobra wiadomość dla kierowców. Parking na pętli „Turkusowa” będzie większy

129 nowych miejsc powstanie w ramach rozbudowy placu. Powstaje projekt rozbudowy pętli na Prawobrzeżu

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego jest w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa parkingu na pętli tramwajowo-autobusowej Turkusowa w Szczecinie” wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Przewidywany zakończenia prac projektowych wraz z uzyskaniem decyzji na pozwolenie na budowę planowany jest do końca sierpnia 2023 r.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 16 czerwca 2023

Coraz więcej gapowiczów w Szczecinie. Rekordzistka ma 48 tys. zł długu

Z roku na rok rośnie liczba kontroli w autobusach i tramwajach. Rośnie też - niestety - liczba osób, które ryzykują jazdę bez biletu

Według danych Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego od początku 2023 roku do końca maja przeprowadzono 39 507 kontroli. W tym czasie ujawniono 10 845 pasażerów podróżujących bez ważnego biletu - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM. Dla porównania przez pierwsze półrocze 2022 roku przeprowadzono 25 800 kontroli i złapano 7 064 gapowiczów podróżujących bez ważnego biletu.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 13 czerwca 2023

Skarga na prezydenta Szczecina. Poszło o stan torowisk tramwajowych

Czy prezydent Piotr Krzystek ryzykuje życiem pasażerów tramwajów? Zdaniem jednego z mieszkańców tak, bo dopuszcza budowę betonowych torowisk, które sprzyjają powstawaniu wyboczeń szyn

Skarga pana Adam trafiła do biura Rady Miasta Szczecina. Mieszkaniec Szczecina napisał skargę pod wpływem wydarzenia z 8 czerwca, kiedy to doszło do wybrzuszenia szyn tramwajowych na ulicy Wyszyńskiego. W efekcie wstrzymano ruch tramwajów nie tylko od strony prawobrzeżnej części miasta, ale również od strony Nabrzeża Wieleckiego. Brygady torowe pracowały miejscu usterki około godziny. Według autora skargi skutki mogły być znacznie gorsze.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 12 czerwca 2023

Planują dodatkowych 127 miejsc na parkingu dla przesiadających się na tramwaj

Obecnie na parkingu przy pętli tramwajowo-autobusowej Turkusowa może zatrzymać się 55 pojazdów. Ta liczba będzie ponad 3 razy większa, gdy zagospodarowany zostanie teren między istniejącym placem a nasypem kolejowym

ZDiTM, który przygotowuje się realizacji do tego zadania, uzyskał niedawno decyzję, że nie będzie potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Przy okazji mogliśmy poznać szczegóły planowanych prac.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 12 czerwca 2023

Motorniczy i kierowca autobusu pod szczególną ochroną jak policjant czy parlamentarzysta

Od 9 czerwca osoby prowadzące pojazd transportu publicznego będą szczególnie chronione, a napaść na nich dotkliwie karana

Motorniczowie, kierowcy, maszyniści, wykonujący przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym i kolejowym są objęci ochroną należną funkcjonariuszowi publicznemu. To efekt nowelizacji ustaw o transporcie kolejowym i transporcie zbiorowym. Jeśli ktoś naruszy ich nietykalność cielesną, podlega karze grzywny lub karze więzienia do 3 lat. Za napaść od roku do 10 lat więzienia, a za napaść z uszczerbkiem na zdrowiu - od dwóch do nawet 12 lat. Kolejna zmiana dotyczy także formy wszczęcia postępowania. Odtąd napastnicy będą ścigani z urzędu.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 9 czerwca 2023

Na linii 107 codziennie brakuje autobusów. „Rozkład ma się nijak do rzeczywistości”

W godzinach szczytu trudno planować podróż do Polic opierając się na oficjalnym rozkładzie jazdy. Brakuje kierowców, więc na trasę wyjeżdża zbyt mało autobusów. – Czy nie byłoby uczciwiej oficjalnie zmienić rozkład, a nie wmawiać pasażerom, że autobusy przyjeżdżają co 7 minut? – pyta pani Agnieszka, która bardzo często pokonuje tę trasę

Linię 107 w godzinach szczytu powinno obsługiwać 15 pojazdów Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (SPPK). Tak jednak nie jest. Przez tydzień sprawdzaliśmy ile autobusów jest na trasie po godzinie 15. Na mapce z ich lokalizacją na stronie ZDiTM w najlepszym dniu naliczyliśmy 11, w najgorszym – 8.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 7 czerwca 2023

* * *

Prasa informuje - maj

Tutaj tramwaje mocno zwalniają. Potrzebny jest remont torowiska na ulicy Matejki w Szczecinie

Dlaczego tramwaje tak mocno zwalniają? - pyta Czytelnik i wskazuje miejsce: torowisko na ulicy Matejki, odcinek między ul. Malczewskiego a placem Rodła. Spółka Tramwaje Szczecińskie przyznaje, że ograniczenie prędkości wymusza stan torowiska, ale pieniędzy na gruntowną naprawę nie ma

To odcinek torowiska, gdzie jeżdżą tramwaje linii 5 i 11. Jechałem "piątką" w stronę stoczni, a motornicza mocno zwolniła na ulicy Matejki zaraz po skręcie z placu Rodła - relacjonuje pan Artur, nasz Czytelnik. Zastanawiam się, jaki jest powód: czy torowisko jest aż tak zdegradowane?

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 24 maja 2023

Tramwaje Szczecińskie generują milionowe straty. Aby mogły funkcjonować, potrzebne zmiany w budżecie

Miejska spółka Tramwaje Szczecińskie generuje miesięcznie ponad 3 miliony złotych strat na działalności operacyjnej. „Przed nami duża zmiana budżetu i zobaczycie państwo, że koszt ten przełoży się bezpośrednio na funkcjonowanie taborów tramwajowych” – zapowiada skarbnik miasta Dorota Pudło-Żylińska

Niespodziewana informacja o problemach spółki miejskiej wybrzmiała już na samym końcu, i tak wyjątkowo krótkiej, sesji Rady Miasta Szczecin. – To, że płacimy więcej za prąd, wiemy. Ale ile miasto w tym roku zapłaci więcej za prąd? Zaczynając od oświetlenia parków, komunikacji miejskiej – zapytał radny Koalicji Obywatelskiej Patryk Jaskulski.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 24 maja 2023

Brakuje motorniczych w Szczecinie, a zarobki nie zachęcają. Znaczne braki kadrowe to duże opóźnienia tramwajów

To nie są dobre informacje dla pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej. Brakuje bowiem 30 motorniczych. Tak duże braki znajdą swoje odzwierciedlenie w opóźnieniach i rozkładzie jazdy tramwajów

O tym, że brakuje motorniczych wiedzą najlepiej pasażerowie, którzy bezskutecznie czekają na przystankach. Wiedzą już też, że warto w internecie sprawdzić, gdzie dzisiaj może być kłopot. Tylko we wtorek (16 maja) na liniach tramwajowych 2 i 11 brakowało składów.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 17 maja 2023

Trwa wyjaśniania przyczyn śmierci szczecińskiej motorniczej. W środę pogrzeb pani Marzeny

Pani Marzena wyszła z domu na początku grudnia i zaginęła. Ciało odnaleziono dopiero 24 lutego. Prokuratura szuka przyczyny śmierci

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód prowadzi śledztwo pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Odbyła się już sekcja zwłok. Czekamy na wyniki - powiedziała "Głosowi" prokurator Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 16 maja 2023

Pieszy w Szczecinie to człowiek gorszego sortu, wróg Świętej Przepustowości

W szczecińskim ruchu miejskim pieszy wciąż jest uczestnikiem najgorszej kategorii. Jemu nie może się spieszyć, bo ważniejsza jest przepustowość ulic dla samochodów. Na chodniku też jest tylko gościem, bo to przecież miejsca parkingowe

Proszę wybrać się pieszo na plac Rodła, by na własnej skórze przekonać się, jaka jest tam hierarchia uczestników ruchu. Zapala się zielone światło dla samochodów. Auta przejeżdżają przez całe skrzyżowanie i jadą dalej. W tym samym ciągu poruszają się piesi.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 12 maja 2023

Tłok w dwukierunkowej "ósemce". Pasażerowie wolą jechać tramwajem niż autobusem stojącym w korku

Nie jest łatwo podróżować między Gumieńcami a śródmieściem. Wprowadzone w poniedziałek zmiany pokazały, że tramwajów dwukierunkowych w Szczecinie jest zdecydowanie za mało

O komunikacyjnym zamieszaniu, które weszło w życie w poniedziałek, uprzedzaliśmy na szczecin.wyborcza.pl jeszcze w weekend w artykule „Zamieszanie na sześciu liniach tramwajowych i nowość na linii 8. Poniedziałek zaczynamy z dużymi zmianami w komunikacji".

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 8 maja 2023

Więcej dla Polic

Spółka autobusowa z Polic dostała podwyżkę. To niby dobra wiadomość, ale aktualne stawki i tak nie rozwiązują problemów przewoźnika. Nadal za tzw. wozokilometr otrzymuje mniej niż podmioty, w których Szczecin ma 100 proc, udziałów. Mimo to inwestuje

Tą różnicą zainteresował się Leszek Duklanowski, szczeciński radny z klubu PiS. - Proszę o informację, dlaczego wozokilometr w spółce SPPK wynosi 5,74 zł, a w spółkach SPA Klonowica 10,02 i SPA Dąbie 9,18? - takie pytanie skierował do prezydenta Szczecina. - W tych dwóch SPA Klonowica i Dąbie były podnoszone ostatnio stawki, a w SPPK pozostała stawka bez zmian.

Czytaj więcej: Foto: ks (85), "Tomasz Tokarzewski", 4 maja 2023

* * *

Prasa informuje - kwiecień

* * *

Tramwaje na tych zakrętach hałasują jak pojazdy sprzed 30 lat.
„Pisk jest tak głośny, że nie można otworzyć okna”

Hałas jest efektem wyeksploatowanych torowisk i zużytych obręczy w tramwajach. Problem dotyczy zwłaszcza linii prowadzącej na północ miasta. – Mieszkam przy zakręcie i zauważyłam, że ostatnio hałasują coraz mocniej. Pisk przypomina ten z czasów, gdy jeździły tędy czerwone tramwaje z zasuwanymi drzwiami i drewnianymi siedzeniami – mówi pani Maria

Torowiska na odcinku od placu Rodła do pętli Gocław od lat czekają na gruntowny remont. Dlatego to właśnie na zakrętach tej trasy hałas jest największy. Na naszym nagraniu można usłyszeć jak głośno jest na skrzyżowaniu Parkowej i Malczewskiego, gdy przejeżdża tamtędy Tatra T6A2D, kursująca jako „jedenastka”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 13 kwietnia 2023

Odsłonięto tory, które są częścią jednej z mroczniejszych legend powojennego Szczecina

Podczas prac przy budowie ronda u zbiegu ulic Druckiego-Lubeckiego i Blizińskiego odsłonięto tory tramwajowe. Tuż po wojnie jeździła po nich „szóstka”, która zatrzymywała się kilkadziesiąt metrów dalej, przy zniszczonym wiadukcie. Pasażerowie musieli zejść na dół, a przeprawa wśród zniszczonych filarów miała być na tyle niebezpieczna, że szczecinianie zaczęli nazywać tę okolicę „doliną śmierci”

To, że pod asfaltem na przebudowywanym skrzyżowaniu były szyny, nie jest oczywiście żadną niespodzianką. Pionierzy polskiego Szczecina pamiętają, jak jeździli po nich tramwajami linii 6. Kursowały one od strony Gocławia, początkowo jak dzisiejsza „szóstka”, ale przed obecną pętlą „Ludowa” skręcały w prawo, w ulicę Konarskiego. Następnie, przez ulicę Blizińskiego, dojeżdżały do zniszczonego wiaduktu na Druckiego-Lubeckiego.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 9 kwietnia 2023

* * *

Prasa informuje - marzec

* * *

Miliardy na transport i komunikację

Wydatki na transport i komunikację to procentowo jedna z najwyższych pozycji w budżecie miasta. Na przestrzeni lat te wydatki systematycznie wzrastały. Dzięki nim zrealizowano nowe inwestycje drogowo-tramwajowe czy zakupiono nowy tabor -autobusy i tramwaje. Nie ulega wątpliwości, że minione 12 lat przyczyniły się do ogromnej zmiany, która zaszła w przestrzeni miasta

W niewiele ponad dekadę w Szczecinie doszło do znaczącej zmiany w zakresie komunikacji i transportu. Ponad 7,2 mld zł [PZ2] na poprawę jakości miejskiej infrastruktury komunikacyjnej - zarówno w zakresie bieżącego utrzymania, jak i inwestycji - to znacząca kwota, która wpłynęła na to, jak wygląda obecnie nasze miasto. Duża w tym zasługa środków unijnych, dzięki którym zrealizowano wiele projektów infrastrukturalnych. Łączny poziom dofinansowań na inwestycje wyniósł blisko 1,5 mld zł.

Czytaj więcej: Foto: ks (64), "redakcja", 31 marca 2023

Szczecińskie inwestycje

Rozmowa z Michałem PRZEPIERĄ, zastępcą Prezydenta Miasta ds. inwestycji i zarządzania projektami

Co z elektromobilnością w Szczecinie? Dlaczego rozwija się tak wolno? Jest mało stacji ładowania... Enea się nie wywiązuje?

Elektromobilność jest dość szerokim pojęciem i w przypadku takich podmiotów jak samorządy należy ją rozpatrywać z kilku stron. Miasto takie jak Szczecin to układ wielu powiązanych ze sobą naczyń.

Czytaj więcej: Foto: ks (64), "redakcja", 31 marca 2023

Zakończył się remont mostu, który w ostatnich miesiącach nabiera na znaczeniu.
To jedyna droga, która prowadzi na Kępę Parnicką

Końca dobiegły prace remontowe mostu drogowego nad Kanałem Zielonym w ciągu ulicy Heyki. „Choć to inwestycja nieco na uboczu, to jednak bardzo ważna dla rozwoju tej części miasta” – podkreśla prezydent Szczecina Piotr Krzystek

Most Zielony to jedyna droga prowadząca na Kępę Parnicką. Konstrukcja powstała w latach 1976-77, ale przy jej budowie wykorzystano dużo starsze elementy, jak fundamenty i korpusy przyczółków mostu z 1884 roku, czy filar i nadbudowy betonowe z 1934 roku. Przedwojenna przeprawa została zniszczona w 1945 roku, a nowe nadbudowy żelbetowe i grobla powstały dopiero w 1977 roku.

Czytaj więcej: Foto: ws, "redakcja", 28 marca 2023

PKP nie chce wziąć odpowiedzialności za stan drogi, która stała się jeziorem. Trzeba dokopać się do historii z 1973 roku?

Po pół wieku od uruchomienia komunikacji miejskiej do rejonu elewatora "Ewa" w szczecińskim porcie władająca drogą dojazdową PKP oświadczyła, że z koleją nie uzgadniano kursowania tu autobusów. Wygląda na to, że droga pozostanie już zrujnowana

O tej kuriozalnej sytuacji informowaliśmy na szczecin.wyborcza.pl we wtorek w artykule „Autobus to nie amfibia. ZDiTM wycofuje linię 76 z dojazdu do portu, bo kolejowa spółka zrobiła z drogi jezioro". Tego dnia ZDiTM wycofał autobusy linii 76 z końcowego odcinka ulicy Hryniewieckiego, która prowadzi w rejon elewatora „Ewa" i terminalu kontenerowego. Powodem jest stan drogi, która tuż przed pętlą wygląda jak jezioro.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 22 marca 2023

Ciasno w drodze do szkoły

Zmiany w kursowaniu autobusu linii 98 postuluje jeden z mieszkańców szczecińskich Gumieniec. Linia powstała kilka lat temu po zmianie rejonizacji szkół podstawowych i w założeniu miała służyć dowozowi uczniów osiedla Za Sterem do szkoły przy ul. Jodłowej. Służy jednak głównie mieszkańcom tych okolic jako transport do pętli tramwajowej przy ul. Kwiatowej

Skoro jest to autobus szkolny, dlaczego już nie dotyczy przedszkolaków? Miasto nie wybudowało do tej pory i już nie wybuduje przedszkola przy ul. Przygodnej. Najbliższe rejonowe przedszkole mieści się w okolicach ulic Santockiej i Witkiewicza - tłumaczy pan Karol w piśmie do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Jak państwo sobie wyobrażają podróż z przedszkolakiem do tamtych okolic?

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 22 marca 2023

Autobus to nie amfibia. ZDiTM wycofuje linię 76 z dojazdu do portu, bo kolejowa spółka zrobiła z drogi jezioro

Autobusy linii 76 nie będą już dojeżdżać do bramy portu w rejonie elewatora Ewa i terminalu kontenerowego. Należąca do PKP Polskie Linie Kolejowe droga jest jak jezioro

Decyzję ogłoszono w poniedziałek, a wchodzi w życie już we wtorek 21 marca. – Informujemy, że w związku z brakiem przejazdu przez ul. Hryniewieckiego od wtorku 21 marca do odwołania zostaje zawieszone kursowanie linii 76 na odcinku od przystanku „PŻM" do „Nabrzeże Ewa" – poinformowała Hanna Pieczyńska z ZDiTM.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 21 marca 2023

Szczecin w krajowej czołówce. Pasażerowie komunikacji miejskiej płacą najwięcej za bilety sieciowie

Analitycy wzięli pod lupę 18 największych polskich miast. Porównali ceny biletów okresowych w komunikacji miejskiej. Wyszło im, że mieszkańcy Szczecina są w krajowej czołówce

140 złotych kosztuje w Szczecinie i w Łodzi normalny bilet miesięczny na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych. Dla porównania cena sieciówki w stolicy to niespełna 100 zł (dla osób zameldowanych w Warszawie lub rozliczających PIT w stolicy). Warto jednak pamiętać, że w Warszawie nie ma linii pospiesznych z wyższą taryfą.

Czytaj więcej: Foto: mm, "Marek Jaszczyński", 20 marca 2023

* * *

Prasa informuje - luty

* * *

Setki tysięcy złotych na naprawę zniszczonych przystanków. Za te pieniądze można wstawić nowe wiaty

Wandale wciąż nie oszczędzają przystanków komunikacji miejskiej w Szczecinie. Tylko w tym roku doszło do uszkodzenia kilkudziesięciu szyb, które zostały wybite lub zamalowane. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego na ich wymianę wydaje rocznie ponad sto tysięcy złotych

Tylko w ubiegłym roku wymieniono 230 szyb za kwotę prawie 230 tysięcy złotych, co jest rekordową sumą w porównaniu do ostatnich kilku lat. Według statystyk opublikowanych przez urząd miasta, od 2019 roku wydano na ten cel niespełna 700 tysięcy złotych. Każdego roku niszczone jest ponad 200 przystanków.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Łukasz Czerwiński", 27 luty 2023

Czy Police wyrąbią korytarz w Puszczy Wkrzańskiej, by zbudować obwodnicę?
Są takie koncepcje [MAPY, ZDJĘCIA]

Czy szczecinianie wiedzą, że mieszkańcy Polic i pobliskich wsi właśnie debatują, jak przez Puszczę Wkrzańską przeprowadzić swoją obwodnicę prowadzącą do planowanej zachodniej obwodnicy Szczecina? Ci z północnych dzielnic już wszczęli alarm

Zachodnia obwodnica Szczecina (ZOS) to od lat wyczekiwana inwestycja – ważna dla stolicy województwa i całego regionu. Uwolni centrum Szczecina od uciążliwego i niebezpiecznego tranzytu do zakładów chemicznych w Policach i powstającej tam nowej fabryki polipropylenu. Ułatwi też rozwój przygranicznych gmin, skróci dojazd ze Szczecina nad Bałtyk oraz ze Szczecina ekspresową drogą S6 w kierunku Gdańska.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 27 luty 2023

Największe szczecińskie inwestycje, które zostaną zakończone w tym roku

W 2023 roku sfinalizowanych zostanie kilka zadań realizowanych od wielu miesięcy. To przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę drogową, ale nie tylko. Szykuje się chociażby otwarcie aquaparku w miejscu dawnej Gontynki

Ostatni rok rozliczenia dofinansowań z poprzedniej perspektywy unijnej, to jednocześnie czas zakończenia dużych, wieloletnich inwestycji. Choć już wiadomo, że nie we wszystkich przypadkach się to uda. Przyjrzeliśmy się, jak wygląda harmonogram realizacji najważniejszych szczecińskich zadań.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 23 luty 2023

Podziemny zbiornik pod placem Zgody nie był jedynym.
Jak Niemcy gasili Szczecin? Skąd wzięła się nazwa "baseny śmierci"?

Betonowy zbiornik na wodę odkryty pod przebudowywanym placem Zgody to niejedyna taka konstrukcja z czasów wojny w Szczecinie. Betonowa budowla jest już wyburzana. Podobny los spotkał wcześniej większość poniemieckich otwartych basenów przeciwpożarowych. Ich historia ma również mroczne wątki

9 lutego spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie powiadomiła media, że pod częścią placu Zgody w Szczecinie odkryty został betonowy podziemny zbiornik przeciwpożarowy. Plac przebudowywany jest w ramach modernizacji śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego. SIM tłumaczyła, że tej budowli nie było w dokumentach, na podstawie których powstawał projekt.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 17 luty 2023

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Wiemy co ze wspólnym biletem na pociąg i komunikację miejską

Kiedy pociągi zaczną jeździć w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, czyli w 2024 roku, pasażerowie będą mogli korzystać wyłącznie z biletu sieciowego. Z nim będzie można się przesiąść do miejskiego autobusu lub tramwaju

SKM połączy ze sobą Szczecin, Police, Stargard, Goleniów i Gryfino. Ma być wygodną alternatywą dla przewozów prywatnych i komercyjnych, uzupełnieniem dla komunikacji miejskiej. Trwają rozmowy między partnerami projektu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wstępny plan zakłada wprowadzenie biletu metropolitalnego na zakończenie pierwszej fazy realizacji projektu, tj. z początkiem 2024 roku - mówi Artur Ratuszyński ze Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które jest liderem projektu budowy SKM.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 8 luty 2023

* * *

Prasa informuje - styczeń

* * *

Nowy przystanek już gotowy. Wiemy, kiedy zaczną zatrzymywać się tutaj tramwaje

Perony i odpowiednia infrastruktura są gotowe już od pewnego czasu. W środę, 8 lutego, na przystanku na Łasztowni, tuż za mostem Długim, zatrzymają się pierwsze tramwaje linii 2, 7 i 8

Nowy przystanek będzie nosił nazwę „Celna nż”. Zlokalizowany jest na wysokości Przychodni Portowej. To stąd będzie teraz najbliżej na bulwary po tej stronie Odry, a także na mocno rozbudowującą się Kępę Parnicką.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 31 stycznia 2023

Samochodem, autobusem, pociągiem, rowerem? W Szczecinie zaczynają się konsultacje na temat miejskiej mobilności

Plan dla Szczecina ma być "strategią długoterminową, nastawianą na zapewnienie dobrego dostępu do celów podróży i usług, zawierającą również plan wdrożenia". Dziś zaczynają się konsultacje społeczne w sześciu miastach szczecińskiej metropolii

Opracowanie będzie miało tytuł „Plan zrównoważonej mobilności miejskiej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030 (z perspektywą 2040)". Powstaje na zlecenie Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, czyli Szczecina oraz sąsiadujących z miastem samorządów.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 30 stycznia 2023

Miasto planuje budowę trzech nowych przepraw mostowych przez Odrę

Od lat głośno mówi się o budowie Mostu Kłodnego, zaprojektowanego tuż obok Trasy Zamkowej. W miejskich planach na najbliższe lata są jednak jeszcze dwie inne przeprawy, które mają zostać zrealizowane we współpracy z deweloperami inwestującymi na Kępie Parnickiej. Chodzi o most drogowy od strony ul. Kolumba (okolice ul. Nadodrzańskiej) na Wyspę Zieloną (jest połączona groblą z Kępą Parnicką) oraz kładkę pieszo-rowerową na wysokości dworca kolejowego

Prezydent Piotr Krzystek opowiadał o planowanych inwestycjach „mostowych” podczas ostatniego programu „Studio wSzczecinie.pl”. Most Kłodny jest już zaprojektowany. Natomiast w tej chwili prowadzimy poważne rozmowy z inwestorami na temat przeprawy na Wyspę Zieloną i kładki na Kępę Parnicką. To jak najbardziej realne. Być może niedługo zaczniemy prace projektowe i te zadania będą realizowane – zapowiadał.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Marcin Gigiel", 28 stycznia 2023

Muzeum Techniki i Komunikacji oficjalnie otwarte. Nowe skrzydło, nowe atrakcje [GALERIA]

Inwestycja, na którą mieszkańcy czekali od lat, jest w końcu ogólnodostępna. Mowa o nowym skrzydle i nowych atrakcjach w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej

Już przy wejściu, w przestronnym holu, warto podnieść głowę do góry. Pod sufitem podwieszono trzy zabytkowe jednoślady i samolot lotnia Ottona Lilienthala, który latał kilkanaście lat przed braćmi Wright. W kolejnych salach jest jeszcze ciekawiej.

Czytaj więcej: Foto: ks "ToT", 18 stycznia 2023

Motorniczy pokazał pismo związków zawodowych: podwyżka o 600 złotych od stycznia 2023 roku.
Co na to Tramwaje Szczecińskie?

Po naszej publikacji "Pracownicy Tramwajów Szczecińskich chcą podwyżek. Przewoźnik negocjuje, a pracownicy są wściekli" z redakcją skontaktował się jeden z motorniczych i przedstawił ustalenia z władzami Szczecina. Pikanterii dodaje fakt, że prezydent Szczecina umywa ręce od dyskusji o podwyżkach

Jestem motorniczym i w jaki sposób tłumaczy się firma to jest totalna kpina i bzdura! Pisma związkowe wiszą na zajezdni. Co więcej prezydent miasta w licznych wywiadach zapewniał, że będą podwyżki i pieniądze są zabezpieczone! - mówi nie kryjąc emocji nasz Czytelnik.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 16 stycznia 2023

Kłopot z przewozami autobusowymi w Szczecinie i na liniach podmiejskich. Jedyna oferta jest bardzo droga

Powodem jest spora przepaść finansowa między tym, co chce przewoźnik, a co może dać Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie

Jedyną ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej ze Szczecina. Spółka wyceniła swoje usługi na 51 904 540,30 zł. To przepaść, bo organizator komunikacji przewidział znacznie mniejsze pieniądze. Zamawiający zabezpieczył środki finansowe w wysokości 34.329.754,58 zł - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 12 stycznia 2023

Pracownicy Tramwajów Szczecińskich chcą podwyżek. Przewoźnik negocjuje, a pracownicy są wściekli

Szczecińscy motorniczowie są zniecierpliwieni czekaniem na podwyżkę płac. Ponadto pojawia się kolejny problem. To wagony, które stoją w zajezdniach z powodu awarii, a mogłyby jeździć na liniach. Jest ich 36

Pracuję od kilku dobrych lat jako motornicza, i zmuszona jestem zaalarmować opinię publiczną, że po raz kolejny zapomniano o motorniczych w tym mieście. Chodzi o podwyżki. Przedsiębiorstwa autobusowe, z tego co wiem podwyżki otrzymały. A w tramwajach cisza.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Marek Jaszczyński", 11 stycznia 2023

Szczecińscy przewoźnicy łączą siły

Pojawiła się w naszym mieście nowa inicjatywa związana z transportem. Kilkanaście firm przewozowych z regionu łączy siły i tworzy klaster transportowy. Projekt jest w początkowej fazie, ale konkretne działania mają zostać podjęte już w najbliższych tygodniach. Klaster ma powstać przy jednej ze szczecińskich izb gospodarczych

Głównym celem ma być aktywny udział w kreowaniu wizji transportowej miasta i regionu. Idée fix nowoostającego klastra ma być współpraca, praktyczne wsparcie lokalnego transportu i reprezentacja całej branży transportowej. Nikomu nie trzeba zapewne tłumaczyć, że sytuacja transportu autokarowego a w szczególności miejskiego - ze względu na rosnące w astronomicznym tempie ceny energii, koszty eksploatacji autobusów oraz coraz większe braki kierowców - nie jest łatwa. Przewidywać można, że w najbliższycm czasie będą coraz większe problemy w transporcie miejskim we wszystkich większych aglomeracjach.

Czytaj więcej: Foto: ws, "redakcja", 8 stycznia 2023

„Jest gorzej niż było”. Dlaczego pomimo wrześniowej korekty nadal są braki w komunikacji miejskiej?

Wrześniowa korekta rozkładów jazdy miała pomóc pasażerom komunikacji miejskiej w planowaniu podróży i „ograniczyć sytuacje związane z niewyjeżdżaniem pojazdów”. Tymczasem mieszkańcy informują o zgoła innej sytuacji i coraz częściej wypadających kursach – zarówno tramwajów, jak i autobusów

O tym, że sytuacja w szczecińskiej komunikacji miejskiej nie jest łatwa, pisaliśmy już wielokrotnie. Mieszkańcy skarżą się przede wszystkim na opóźnienia, ścisk i wypadające kursy. Aby zaradzić tym problemom, we wrześniu ubiegłego roku Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zaktualizował rozkłady jazdy, co po części wiązało się z cięciami. Aktualizacja miała jednak pomóc pasażerom nie tylko w planowaniu podróży, ale i ograniczyć „sytuacje związane z niewyjeżdżaniem pojazdów”.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 5 stycznia 2023

Zatrzymano nieletnich, którzy strzelali do pojazdów komunikacji miejskiej

Do policyjnej izby dziecka trafiło trzech nieletnich odpowiedzialnych za zniszczenie szyb w środkach komunikacji miejskiej w Szczecinie. Do ich zatrzymania konieczne było siłowe wejście do jednego z mieszkań w centrum miasta. Sprawą młodocianych przestępców zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich

Informacje o trzykrotnym uszkodzeniu szyb w środkach komunikacji miejskiej policjanci otrzymali tuż przed wigilią oraz w miniony poniedziałek. W związku z pojawianiem się kolejnych zdarzeń o takim samym przebiegu mundurowi odrzucali niektóre z hipotez zawężając działania do szukania osób, które mogły używać do tych uszkodzeń wiatrówki bądź podobnej broni.

Czytaj więcej: Foto: ks "ToT", 4 stycznia 2023

Chcą ocalić fragment torowiska, prowadzący do byłej zajezdni tramwajowej

Wraz z ogłoszeniem przez miasto kolejnego etapu tzw. “torowej rewolucji” w rejonie ulicy Kolumba, wśród grupy mieszkańców pojawił się pomysł zachowania fragmentu torowiska. Wyróżnione kostką brukową szyny prowadzą do budynków historycznej zajezdni tramwajowej, której historia sięga 1885 roku

Pomysł ocalenia fragmentu torowiska w ulicy Kolumba został ogłoszony na grupie, która powstała w zeszłym roku, kiedy to doszło do odkrycia szyn z al. Wojska Polskiego. Przypomnijmy, że torowisko ze Śródmieścia spędziło pół wieku ukryte pod asfaltem, a do jego odsłonięcia doszło podczas pierwszych dni przebudowy ulicy. W tym przypadku, dzięki zaangażowaniu mieszkańców i miejskiego konserwatora zabytków, fragment torów zostanie wkomponowany w przebudowaną ulicę.

Czytaj więcej: Foto: ws, "Karolina Nawrocka", 4 stycznia 2023

Szczeciński Szybki Tramwaj spowalnia na całą zimę. Wymuszają to wady torowiska mającego zaledwie siedem lat

Zimą tramwaje na trasie zbudowanej pod nazwą Szczeciński Szybki Tramwaj mogą jeździć z prędkością co najwyżej szybko jadącego rowerzysty. Szyny nie radzą sobie z niskimi temperaturami

To klęska projektu, który zakładał, że tramwaje w Szczecinie pojadą na trasie SST nawet 70 km na godzinę. To teoretycznie możliwe, ale nie zimą. Zapadła decyzja, że w tym okresie roku dopuszczalna prędkość to 30 km na godzinę. Tyle, ile rozwinie rowerzysta.

Czytaj więcej: Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 4 stycznia 2023

Petycja w imieniu pacjentów

O uruchomienie bezpośredniego połączenia lub tramwajowego od szczecińskiego dworca kniejowego do Zachodniopomorskiego Centrum Onkotogi przy iś . Strzałowskiej wystąpił w imieniu części pacjentów mieszkaniec Szczecina. Skierował w tej sprawie petycję do prezydenta miasta

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii jest znacznie oddalone od centrum Szczecina. Znajduje się w dzielnicy, która w ogóle jest słabo skomunikowana z resztą miasta.

Specyfika szpitala powoduje, że trafiają do nas pacjenci nie tylko ze Szczecina, ale też z terenu całego regionu, czasem także z województw ościennych - przyznaje Agnieszka Muchla-Łagosz rzeczniczka ZCO. Pacjenci najczęściej dojeżdżają na leczenie samochodem, mają do dyspozycji duży przyszpitalny parking.

Czytaj więcej: Foto: ks (3), "Agnieszka Spirydonowicz, ToT", 4 stycznia 2023

Kto strzela do pojazdów komunikacji miejskiej?

Niebezpiecznie robi się w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Tuż przed Wigilią chwile grozy przeżyli pasażerowie autobusu linii 87 przy ul. Niemcewicza. Jedna z hipotez mówi, że został ostrzelany z wiatrówki. Jest ona o tyle prawdopodobna, że w poniedziałek doszło do dwóch kolejnych zdarzeń

W przypadku ul. Niemcewicza rozważaliśmy różne opcje - ostrzał z wiatrówki, ale także kamień spod kota innego pojazdu, który przypadkowo uderzy! w szybę autobusu - przyznaje mł. asp. Paweł Pankau, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Jednak po poniedziałkowych zdarzeniach prawdopodobna staje się wersja z ostrzałem.

Czytaj więcej: Foto: ks (3), "Tomasz Tokarzewski", 4 stycznia 2023

Taksówki nadal będą stać w korkach jak inne auta. Buspasy w Szczecinie nie dla nich. Miejscy urzędnicy nie mają wątpliwości

Miasto ucina pomysły wpuszczenia taksówek na buspasy i remontowane ulice. To byłby niebezpieczny precedens - przekonują urzędnicy

Buspasy umożliwiają autobusom komunikacji miejskiej w miarę bezkolizyjny przejazd w newralgicznych punktach miasta. Pomysł umożliwienia taksówkom przejazdów buspasami wraca co jakiś czas. Popierają go, co oczywiste, taksówkarze. Zwracają uwagę, że byłoby to z korzyścią dla klientów, bo skróciłoby czas dojazdu na miejsce. Opinie mieszkańców są jednak podzielone.

Czytaj więcej: Foto: gs, "Mariusz Parkitny", 3 stycznia 2023

Mieszkańcy zgłaszają: nazwy przystanków wprowadzają w błąd

Zmianę nazw dwóch przystanków sugeruje szczeciński radny Patryk Jaskulski. Oba są przystankami linii 98, umożliwiającej dzieciom z Gumieniec dojazd do szkoły podstawowej na os. Kaliny. Miasto nie planuje jednak przychylić się do tej prośby

Na podstawie zgłoszeń od mieszkańców pragnę zwrócić uwagę, że przystanki linii 98 mają nazwy wprowadzające pasażerów w błąd. Przystanek "Osiedle Przyjaźni" jest wyznaczony na "Osiedlu Kaliny", a przystanek "Zielonogórska" zlokalizowany jest w ciągu 26 kwietnia, aż o 250 metrów od ulicy Zielonogórskiej - zauważa radny. W związku z powyższym nazwy błędnie sugerują lokalizację przystanku. Czy istnieje możliwość zmiany nazw przystanków na „Osiedle Kaliny" oraz „26 Kwietnia"?

Czytaj więcej: Foto: ks "Tomasz Tokarzewski", 1 stycznia 2023


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.