Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wiadukt na Spacerowej
Trasa tramwajowa na odcinku Las Arkoński
- Arkońska (Spacerowa) - Wojska Polskiego

* * *

foto: Janusz Światowy

* * *

0, 1, 2, 3, 4

* * *

Zakończyła się modernizacja Arkońskiej

Pod koniec roku 2017 Urząd Miasta Szczecin rozstrzygnął przetarg na przebudowę odcinka ulicy Arkońskiej od pętli Las Arkoński do al. Wojska Polskiego. W styczniu 2018 r. została podpisana umowa z generalnym wykonawcą tego zadania, firmą Eurovia Polska SA.

Zakres inwestycji obejmował przebudowę istniejącej pętli tramwajowej Las Arkoński na pętlę tramwajowo-autobusową. Ponadto ulica Arkońska została poszerzona do 13 m, dzięki czemu powstały cztery pasy ruchu, po dwa pasy w każdą stronę.

Mieszkańcy Szczecina zyskali także nowy odcinek trasy tramwajowej - nowe torowisko powstało na odcinku między Lasem Arkońskim a al. Wojska Polskiego. Tory zostały wbudowane w jezdnię, tak aby dwa środkowe pasy były wspólne dla ruchu tramwajowego i kołowego. W rejonie Klubu Sportowego Arkonia powstał parking dla 174 samochodów i cztery stanowiska dla autokarów. Istniejący wiadukt nad parkowym ciągiem pieszo-rowerowym został również przebudowany i wzmocniony.

Dużym wyzwaniem tego projektu była budowa ronda o dwóch pasach ruchu, które powstało u zbiegu ul. Arkońskiej z al. Wojska Polskiego. Rondo jest bardziej bezpiecznym, bezkolizyjnym rozwiązaniem, co znacznie większa bezpieczeństwo na trasie o tak dużym natężeniu ruchu.

W ramach inwestycji wykonano także przebudowę odcinka ulicy Szafera, która przylega do nowo powstałego ronda. Ponadto przebudowana została sieć gazowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, a także linia elektroenergetyczna oraz oświetlenie.

Z uwagi na skalę i złożoność realizowanego zadania było to dla nas spore wyzwanie, niestety nie obyło się też bez dodatkowych trudności mówi Paweł Knap, dyrektor oddziału Szczecin Eurovia Polska SA. Już w trakcie prowadzonych przez nas prac konieczna była aktualizacja projektu, co opóźniło trochę zakładany pierwotnie termin zakończenia zadania. Mam jednak nadzieję, że końcowy efekt naszej pracy zrekompensuje mieszkańcom tych kilka dodatkowych miesięcy oczekiwania na oddanie trasy. Z tego miejsca chciałbym podziękować zarówno inwestorowi za dobrą współpracę, jak i całemu zespołowi Eurovia, który pracował przy realizacji tego zadania.

Arkońska w liczbach:

• 16 285 m sześć, wykopów
• 22 652 m sześć, nasypów
• 16 591 t masy bitumicznej
• 8 539 m.b. przebudowanych linii trakcyjnych
• 4 172 mkw. nawierzchni z kostki kamiennej
• 12 377 mkw. chodników z kostki betonowej
• 10 982 m.b. krawężników
• 15 217 szt. drzew i krzewów
• 14 078 mkw. trawników
• Wartość zadania to ponad 93 mil zł brutto.

Źródło:  Foto: ws
, 18 sierpnia 2020

Zakończyliśmy przebudowę ul. Arkońskiej w Szczecinie

We wtorek 7 lipca oficjalnie zakończyła się trwająca od ponad 2 lat przebudowa ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Była to jedna z największych i najważniejszych dla miasta inwestycji realizowanych w ostatnim czasie.

Zakres prac obejmował przebudowę istniejącej jezdni na odcinku 1,459 km, gdzie powstały cztery pasy ruchu, ze środkowymi pasami wspólnymi dla torowiska tramwajowego, budowę obustronnych chodników oraz dwukierunkowej ścieżki rowerowej o szer. 2,0 m. Przebudowane zostały także istniejące jezdnie al. Wojska Polskiego na odcinkach dochodzących do ronda im. J. Olszewskiego oraz skrzyżowania ulic al. Wojska Polskiego, Szafera i Arkońskiej w wyniku czego powstało rondo o promieniu wewnętrznym 33,0 m i jezdni szer. 10,0 m. Mieszkańcy Szczecina mogą także korzystać z nowego parkingu w rejonie stadionu KS „Arkonia”, który oferuje 175 stanowisk postojowych.

W ramach zleconych prac wykonano niezbędną przebudowę infrastruktury naziemnej i podziemnej w zakresie robót tramwajowych, sieci i kabli trakcyjnych, sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz gazowej, kolizji energetycznych sieci 0,4 i 15 kV, i sieci telekomunikacyjnych. Prace obejmowały również przebudowę wiaduktu w zakresie wzmocnienia stóp fundamentowych podpór pośrednich oraz budowę nowego ustroju nośnego. Na pętli tramwajowej Las Arkoński pojawił się budynek socjalny, nasadzenia zieleni oraz elementy małej architektury.

Źródło:  Foto: ws
, 13 lipca 2020

Buspas na Arkońskiej

W najbliższych tygodniach na przebudowanym fragmencie ulicy Arkońskiej wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w postaci buspasa

Decyzja o zmianie organizacji ruchu została podjęta na podstawie obserwacji zachowań kierowców, w pierwszym okresie po oddaniu do użytku przebudowanego fragmentu ulicy. Chodzi o odcinek od ul. Wojciechowskiego do ronda Olszewskiego.

Nowy projekt powstał już w kwietniu, po konsultacjach z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, w maju został zatwierdzony, a następnie przekazany do realizacji.

Przyjęte rozwiązanie polega na wydzieleniu wewnętrznego pasa jezdni (torowiska), w obu kierunkach, wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej (tramwaje i autobusy) - mówi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. Oznacza to, że samochody będą mogły poruszać się w obie strony jedynie zewnętrznym pasem jezdni, podobnie jak na wcześniejszym odcinku ul. Arkońskiej, a dojazd do przejść dla pieszych odbywać się będzie w obszarze oddziaływania najazdu na wyniesiony peron przystankowy. W rejonie zjazdu na parking przy kąpielisku Arkonka oraz zjazdu na parking naprzeciwko stadionu Arkonii, mając na uwadze mogące występować kolizje na styku pojazd – tramwaj / autobus, na wydzielonym buspasie pojawią się pasy do skrętu w lewo.

Działanie ma na celu wymuszenie na kierowcach przestrzegania dozwolonej prędkości, zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz zminimalizowanie punktów kolizyjnych na styku pojazdy komunikacji miejskiej i pojazdy osobowe. Zmiany zostaną wprowadzone w najbliższych tygodniach.

Źródło:  Foto: ws
, 4 czerwca 2020

Zakończenie prac

Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji poinformował 25 maja 2020 o zgłoszeniu zakończenia robót na nowo wybudowanej ulicy Arkońskiej dawna Spacerowa, na odcinku od pętli Las Arkoński do ronda Olszewskiego. Jak mówi, w ciągu kilku dni mają odbyć się odbiory końcowe inwestycji i przekazanie ulicy do eksploatacji.

Nie ma jeszcze konkretnego terminu odbioru, ale ma odbyć się w czerwcu. Według nieoficjalnych informacji mają zajść zmiany w kursowaniu tramwajów linii 3, która z Pomorzan pojedzie przez Las Arkoński, rondo Olszewskiego do Zajezdni Pogodno, a tramwaje linii 1 i 9 pojadą do pętli Las Arkoński, po zamknięciu na czas przebudowy pętli Głębokie.

Przejazd techniczny tramwajów

20 maja 2020 roku, odbył się przejazd techniczny tramwajów po nowo wybudowanym odcinku trasy tramwajowej Las Arkoński - rondo Olszewskiego. Współgrało, to z oddaniem do eksploatacji (po remoncie i unowocześnieniu stacji prostownikowej znajdującej się przy ulicy Międzyparkowej). Przejazd rozpoczął o godzinie 9.00 z zajezdni Pogodno. W przejeździe uczestniczyły dwa wagony - Moderus Beta MF 15 AC - 602 i Tatra KT4D - 134.

Jazdę kontynuowano w kierunku pętli Las Arkoński sprawdzając po drodze czy zachowane są parametry jazdy. Sprawdzano również, czy na krzyżownicach na sygnał z tramwaju poprzez kamerki zawieszone na sieci, zwrotnice automatycznie się przekładają. W niektórych przypadkach trzeba było doczyścić je, ale później wszystko szło jak po maśle.

Po nawrocie na pętli skierowano się w stronę ronda Olszewskiego i dalej na pętle Głębokie i z powrotem na pętlę do Lasu Arkońskiego, a później zjazd do zajezdni. Akcja trwała niecałe dwie godziny.

Akcją dowodził szef zajezdni Pogodno pan Andrzej Jańczuk. W akcji brały udział służby torowe, sieciowe energetyczne Tramwajów Szczeciński, przedstawiciele ZDiTM i wykonawcy. Próby wypadły pomyślnie, nie było sensacji. Do protokółu wpisano tylko regulację kamerek znajdujący się nad zwrotnicami.

A kiedy odcinek tej trasy zostanie wykorzystany liniowo, zależy od trwających uzgodnień zainteresowanych.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy - 6 maja 2020

Od prawie trzech miesięcy kierowcy korzystają z odcinka nowo przebudowanej ulicy Arkońskiej (pętla Las Arkoński - rondo Olszewskiego). Oddanie do ruchu tego odcinka ulicy, poprawiło płynność poruszania się samochodów, przebudowywanym w dalszym ciągu odcinkiem Wojska Polskiego w rejonie powstającego nowego węzła komunikacyjnego Łękno.

W dalszym ciągu nie naprawiono prowizorki podłączenia zewnętrznego zasilania budynku socjalnego na pętli, z którego nie mogą korzystać pracownicy Tramwajów Szczecińskich obsługujących tabor tramwajowy. Po krytyce przesunięto przenośny WC, ale dalej stoi szarawy kontener (niby socjalny) przy pierwszym peronie pętli. Kiedy ta prowizorka się skończy?

Prace przy modernizacji podstacji "Arkońska" zasilającej trakcję napowietrzną, a znajdującej się przy ulicy Międzyparkowej u wylotu do Wojska Polskiego są na ukończeniu. Zmodernizowano lub wymieniono urządzenia podstacji. Odnowiono elewacje budynku podstacji. Postawiono także płot zabezpieczający budynek przed osobami niepowołanymi, którego w poprzednio nie było. Prawdopodobnie 8 maja ma nastąpić uruchomienie zasilania trakcji napowietrznej.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Arkońska od piątku w całości przejezdna [GALERIA]

Od piątku, 14 lutego, od godz. 6 na całej swej długości będzie wreszcie przejezdna ul. Arkońska, tj. także na przebudowywanym odcinku od pętli Las Arkoński do nowego ronda Jana Olszewskiego przy skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. To oznacza jednocześnie wprowadzenie zmian w komunikacji miejskiej, w tym likwidację dotąd tymczasowych przystanków autobusów i tramwajów, które będą funkcjonować już w swych stałych lokalizacjach

Dopuszczenie tam ruchu zdecydowanie powinno poprawić płynność w jeździe przebudowywanym równocześnie odcinkiem al. Wojska Polskiego między skrzyżowaniami z ulicami Ludwika Solskiego i Bohdana Zaleskiego, w rejonie powstającego nowego węzła komunikacyjnego Łękno z kolejnym odcinkiem trasy średnicowej, która będzie przebiegać nowym śladem wraz z magistralą kolejową nieopodal skrzyżowania z ul. Romualda Traugutta.

Fakt, że od piątkowego poranka przebudowanym odcinkiem ul. Arkońskiej będzie można poruszać się bez przeszkód nie zmienia jednak sytuacji, że pozostaje to nadal plac budowy. Kierowcy, rowerzyści i piesi powinni mieć to na uwadze i zachować ostrożność na trasie. Czytaj więcej: 24Kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24Kurier.pl", 13 lutego 2020

Plac budowy - 8 lutego 2020

Praktycznie ulica jest gotowa. Wg. nieoficjalnych informacji zostanie oddana do ruchu w połowie lutego 2020 roku. Nie przygotowano jeszcze przystanków do korzystania przez pasażerów (brak rozkładów jazdy linii 80) jak też wisząca folia na ławkach i wiatach przystankowych na całej długości nowo wyremontowane ulicy Arkońskiej i rondzie Olszewskiego.

Poprawiono podłączenie zewnętrzne zasilania budynku socjalnego na pętli i zażegnano w ten sposób porażenie przypadkowej osoby. Dalej nie wiadomo kiedy budynek prawidłowo będzie podłączony do sieci elektrycznej i kiedy pracownicy Tramwajów Szczecińskich będą mogli korzystać z budynku. Na razie aby można było skorzystać z toalety jest postawiony Toj - Toj. Czy tak zostanie na stałe?

Ruszyły prace przy modernizacji podstacji "Arkońska" zasilającej trakcję napowietrzną.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy

Zmotoryzowani ucieszą się z szybszego otwarcia ul. Arkońskiej

Inwestycja ma zakończyć się w maju tego roku, ale wszystko wskazuje na to, że w połowie lutego pojedziemy zmodernizowaną ulicą Arkońską

Mniej więcej na połowę lutego, faktycznie planowane jest otwarcie dla samochodów ul. Arkońskiej. Żeby tak się jednak stało, trzeba przeprowadzić odbiory inwestycji i mieć stosowne pozwolenia. Procedury w tym zakresie są w toku. Czytaj więcej: Głos Szczeciński

Opracowanie: "Marek Jaszczyński", Głos Szczeciński (17)", 22 stycznia 2020

Arkońską pojedziemy w lutym

Najpóźniej za miesiąc ul. Arkońską w Szczecinie na całej swej długości wreszcie powinna być ponownie przejezdna. Przywrócenie ruchu samochodów na jej przebudowanym odcinku od pętli Las Arkoński do nowego ronda Jana Olszewskiego u zbiegu z al. Wojska Polskiego i ul. Szafera planowane jest w połowie lutego

Przez ostatnie kilka tygodni trwały tam prace wykończeniowe przy nowym wiadukcie nad aleją spacerową będącą częścią szlaku między Arkonką i Syrenimi Stawami. Zamontowane zostały bariery bezpieczeństwa oddzielające na jego wysokości jezdnię od pasów chodników i ścieżek rowerowych oraz balustrady zewnętrzne. Uporządkowane zostały skarpy po obu jego stronach przy zbudowanych w nich nowych schodach. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", Kurier Szczeciński (10)", 16 stycznia 2020

Plac budowy - 6 stycznia 2020

Jak widać z napisów na tablicy informacyjnej budowy - pierwsze zdjęcie niżej, prace miały zakończyć się 22 lipca 2019 roku, ale trwają nadal. Na przeszkodzie zakończenia inwestycji o czasie stanęły perypetie z przebudową/budową wiaduktu na wysokości kąpieliska, jak też braku odpowiedniej mocy, zasilającej trakcje napowietrzną, przy wzmożonym kursowaniu tramwajów na tym odcinku trasy po zamknięciu przejazdów tramwajów w ciągu alei Wojska Polskiego - budowa nowego wiaduktu drogowo - torowego nad torami kolejowymi przy Łęknie.

Zdziwienie i śmiech, budzi fakt podłączenia zewnętrznego zasilania budynku socjalnego na pętli. Kto, na to pozwolił, i gdzie jest nadzór budowlany, inwestor, kierownictwo budowy i robót, inspektor nadzoru czy też projektant, a przede wszystkim elektryk z prawdziwego zdarzenia. Takie podłączenie zasilania grozi porażeniem w przypadku zerwania kabla.

Prace na inwestycji idą niespiesznie. Powoli jest porządkowany teren i urządzane są miejsca przy wiatach, chodnikach i parkingach. Wiadukt jest praktycznie gotowy - trwają jeszcze roboty wykończeniowe. W dalszym ciągu nic się nie dzieje przy modernizacji podstacji "Arkońska" zasilającej trakcję napowietrzną. Oby nie okazało się, że powodem jej nie unowocześnienia będzie dalsze przesunięcie terminu oddania inwestycji. Gdyby się tak stało, byłyby poważne perturbacji na Łęknie czy też na dniach rozpoczynającej się inwestycji na Głębokim. Wykonawca ma czas zgodnie z aneksem do umowy na zakończenie inwestycji do maja 2020 roku.

Jeszcze jedna sprawa mnie dziwi, to to, że po przekazaniu następnej połówki ronda Olszewskiego do eksploatacji nie udostępniono wybudowanych przystanków tramwajowych znajdujących na na wlotach ronda w ciągu alei Wojska Polskiego. Te, które znajdują się na wysokości Toru Kolarskiego stwarzają zagrożenie w tej chwili dla wsiadających/wysiadających pasażerów. Coś trzeba z tym zrobić.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Wieści z Arkońskiej #16

Trwa przebudowa ulicy Arkońskiej. Realizowane są m.in. prace przy nawierzchniach, roboty brukarskie jak również prace przy trakcji tramwajowej

W ramach realizowanych prac drogowych, w minionych dniach na ulicy Międzyparkowej zakończono roboty bitumiczne. W najbliższym czasie wykonawca zajmie się układaniem warstwy wiążącej i warstwy ścieralnej w rejonie wiaduktu na ul. Arkońskiej. Wzdłuż ulicy Arkońskiej od kilku tygodni trwało układanie sieci trakcyjnej. Prace przy trakcji będą przez najbliższe dni kontynuowane. Czytaj więcej: wiadomosci.szczecin.eu

Opracowanie: "wiadomosci.szczecin.eu", 2 grudnia 2019

Plac budowy - 25 listopada 2019

Idąc od pętli w stronę ronda Olszewskiego zastanawiałem się dlaczego przy pierwszym peronie stoi barak socjalny i ToY-ToY, skoro został wybudowany budynek socjalny. Jest zamknięty na cztery spusty i nie mogą z niego korzystać motorniczy. Przyczyna jest prozaiczna, projektant nie przewidział w projekcie, że budynek musi być podłączony do zasilania.

To nie jedyny przypadek na tej inwestycji. Zapomniano w dokumentacji budowlanej zaprojektować budowę wiaduktu znajdującego się (vis a vis kąpieliska) od nowa (stary nie spełniał wymogów technicznych), czy też nie zgrano z inwestycją unowocześnienia podstacji "Arkońska" (znajduje się na ulicy Międzyparkowej), która miała zasilać nowo zawieszoną trakcję napowietrzną w ciągu ulicy Arkońskiej, a w konfiguracji obecnej (wybudowana w latach 70 XX wieku) nie dałaby rady. Zemściło się to kilkumiesięcznym opóźnieniem oddania inwestycji do eksploatacji.

Na całej długości ulicy Arkońskiej (odcinek pętla rondo Olszewskiego) została już zawieszona trakcja napowietrzna. Trwają końcowe prace. Wiadikt jest przejezdny dla autobusów komunikacji miejskiej i służb. Dalej trwają prace przy wiadukcie tzn. budowane są schody pozwalające zejść z wiaduktu do kąpieliska czy też w stronę Syrenich Stawów. Na wiadukcie jeszcze do wykończenia brakuje położenie chodnika i zamontowanie barierek. Dalej też trwają prace porządkowe i nasadzeniowe. Remontowana jest też ulica Międzyparkowa zniszczona przez pojazdy budowy i autobusy komunikacji miejskiej.

W tym dniu, wreszcie została udostępniona dla ruchu jezdnia i druga połowa ronda Olszewskiego w kierunku centrum. Kierowcy na początku przejeżdżali przez rondo z pewną doą nieśmiałości. Zagrodzono wjazd na ulicę Szafera z powodu rozpoczynających się prac budowlanych w ciągu ulicy.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Autobusy linii 80 starą trasą przez Arkońską. Na rondzie bez zmian [GALERIA]

Od wtorku 12 listopada zmieniona została trasa szczecińskich autobusów na liniach 80 i 525. Na czas budowy nowego wiaduktu w ul. Arkońskiej kursowały one objazdem ul. Międzyparkową. Teraz ponownie jeżdżą swoją stałą trasą. To - jak na razie - jedyna korekta w organizacji ruchu w tym rejonie miasta

Na oddanie do użytku w pełni pobliskiego ronda kierowcy jeszcze trochę poczekają, podobnie zresztą, jak na możliwość swobodnego przejazdu całą trasą. Planowany termin ukończenia całego zadania - po uwzględnieniu wszystkich dotychczasowych poślizgów - dopiero maj przyszłego roku. A termin przywrócenia normalnego ruchu na rondzie to najpóźniej 22 grudnia tego roku, czyli ponad rok później niż zakładał pierwotny plan i terminy spisane w umowie między miastem i Eurovią Polska S.A., wykonawcą inwestycji. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "24kurier.pl", 12 listopada 2019

Plac budowy - 10 listopada 2019

Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, od 12 listopada 2019, autobusy linii 80 oraz nocnej linii 525 powracają na swoją trasę. Wycofano je z ulicy Międzyparkowej i skierowano na ulicę Arkońską. Będą jeździły dalej przez plac budowy, bo na Arkońskiej trwają dalej prace kosmetyczno - wykończeniowe, jak nasadzenia, wyposażanie w niezbędną infrastrukturę potrzebną do funkcjonowania nowej trasy tramwajowej.

Wiadukt jest już prawie gotowy, ulica jest niemal gotowa. Jest oznakowanie pionowe i poziome. Brak jeszcze trakcji napowietrznej od stadionu do wiaduktu. Najpewniej PKP Energetyka niedługo się z tym upora. Prawie gotowe jest też rondo Olszewskiego u zbiegu Arkońskiej, Szafera i Wojska Polskiego.

Jednak tramwaj przez nowo wybudowany odcinek trasy tramwajowej jeszcze nie pojedzie, bo miasto zapomniało o zasilaniu nowej trasy, a istniejąca trafostacja „Las Arkoński” pochodząca z lat 70. XX wieku nie zabezpieczała odpowiedniej mocy, nowy odcinek można by podpiąć do istniejącego zasilania, ale mogłoby ono nie być wystarczające.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Nowa Arkońska będzie śmiertelnie niebezpieczna dla pieszych.
Nasza wizja lokalna [ZDJĘCIA i FILM]

Dwa pasy ruchu, szeroka jezdnia, a na niej przejście dla pieszych, które będzie z całą pewnością ruchliwe. Na niemal już gotowej ul. Arkońskiej widzimy poważne zagrożenie i kolejne potwierdzenie absurdu, o którym już informowaliśmy

To finał modernizacji ul. Arkońskiej. Na niemal całym przebudowywanym odcinku jest już gotowe nawet oznakowanie poziome i pionowe. Czytaj więcej: wyborcza.pl

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki jr.", "wyborcza.pl", 28 października 2019

Autobus wkrótce pojedzie po wiadukcie, tramwaj już nie. W planach zabrakło podstacji

Miasto zlecając Eurovii modernizację ulicy Arkońskiej za 90 mln zł i budowę nowego odcinka trasy tramwajowej nie przewidziało, że niezbędna też będzie modernizacja układu zasilania tej trasy. Na pytania dziennikarzy, dlaczego tak się stało, prezydent Piotr Krzystek milczał

Problematyczny wiadukt będzie gotowy do przejazdu pod koniec listopada tego roku. Tak przynajmniej wynika z zapewnień Pawła Knapa, dyrektora Eurovia Polska, wykonawcy inwestycji. Teoretycznie więc autobusy linii nr 80 (obecnie jeszcze muszą jeździć uliczką Międzyparkową) wrócą na Arkońską, czego nie można powiedzieć o linii tramwajowej. Czytaj więcej: Głos Szczeciński

Opracowanie: "Marek Rudnicki", "Głos Szczeciński (249)", 24 października 2019

Jest wiadukt, ale budując linię tramwajową zapomniano o jej zasilaniu.
Nowe wieści z ulicy Arkońskiej

Wiadukt, który sprawił największe problemy, będzie przejezdny jeszcze w tym roku. Na pozostałym odcinku ul. Arkońskiej prowadzone są prace wykończeniowe. Na przejazd tramwaju poczekamy jednak do maja, bo dopiero wtedy skończy się modernizacja zasilania trakcji

Na ten cel trzeba wydać dodatkowe 8 mln zł. To o prawie 10 proc. zwiększa koszt całego przedsięwzięcia. Czytaj więcej: wyborcza.pl

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki jr.", "wyborcza.pl", 22 października 2019

Wiadukt z płytą, sadzenie krzewów i drzew

Gotowa jest wreszcie betonowa płyta nowego wiaduktu w przebudowywanym odcinku szczecińskiej ui. Arkońskiej i od kilku dni trwają tam roboty ziemne przy urządzaniu podbudowy pozostałych do wykonania fragmentów jezdni wraz z poboczami na całej jej szerokości

Rozpoczęły się również prace przy spawaniu szyn ostatniego odcinka torowiska, które będzie następnie mocowane w pasie podbudowy jezdni. Od kilku tygodni trwają jednocześnie roboty przy nasadzeniach drzew i krzewów, roboty brukarskie, przy montażu wygrodzeń, ławek i wiat na przystankach. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (202)", 17 października 2019

Plac budowy 12 października 2019

Na pętli w Lesie Arkońskim i w jej okolicach trwają prace przy montażu wiat przystankowych jak też porządkowe. Wiaty postawiono też na wysokości stadionu "Arkonia" i kąpieliska. Na parkingu dla samochodów osobowych i autobusów posadzono drzewa i krzewy. Na wysokości budynku przyszłej restauracji postawiono stojaki dla rowerów. W samym budynku wstawiono już okna a w nim trwają prace wykończeniowe.

Przy budowanym od podstaw wiadukcie na wysokości kąpieliska "Arkonka" zabetonowano jego płytę nośną w której zatopiono kątowniki w których zostaną położone szyny. Zespawane oczkują na położenie na wiadukcie.

Na rondzie Olszewskiego firma "GreenFingers" prowadzi prace nasadzeniowe i porządkowe. Położono już warstwę ścieralną na jezdni w stronę centrum, gdzie też trwają prace porządkowe przygotowujące ją do oddania jej do eksploatacji w niedługim czasie.

Nad placem Olszewskiego zawieszono pajęczynę trakcji napowietrznej prawie nad całym jej obszarem. Jedynie jeszcze pozostało zawieszenie jej w kierunku Głębokiego jadąc z ulicy Arkońskiej.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Wieści z Arkońskiej #15

Płyta wiaduktu w ciągu ul. Arkońskiej została zabetonowana. Zespawano także szyny na odcinku przejścia przez wiadukt. Ich montaż nastąpi po wykonaniu prac i dojść w rejonie wiaduktu. Na pozostałym terenie inwestycji trwa m.in. układanie nawierzchni. Prace toczą się także przy sieciach elektrycznych, sanitarnych i zagospodarowaniu zieleni

W ramach robót drogowych, na lewej jezdni ul. Arkońskiej pomiędzy wiaduktem a kąpieliskiem Arkonka, wykonana została warstwa podbudowy wraz z warstwą wiążącą. W najbliższych dniach na rondzie oraz na odcinku biegnącym do ronda od kąpieliska Arkonka, układana będzie warstwa ścieralna nawierzchni. Te prace zostaną zrealizowane tylko jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające.

W ramach robót trakcyjnych w najbliższym czasie odbędzie się montaż napędów zwrotnic. Kontynuowane będą także prace związane z wykonywaniem trakcji tramwajowej na rondzie.

Źródło "Urząd Miasta", 8 października 2019

Wylania się wiadukt, sadzą krzewy

Patrząc na stan zaawansowania robót na placu budowy i przebudowy układu drogowego z torowiskiem w ul. Szafera - al. Wojska Polskiego - ul. Arkońska do pętli „Las Arkoński” w Szczecinie, aż trudno uwierzyć, że to inwestycja aż z 10-miesięcznym poślizgiem i jej finał nastąpi dopiero w drugiej połowie maja przyszłego roku

Podczas gdy w rejonie nowego ronda z rozjazdem w nowym torowisku dla tramwajów przy al. Wojska Polskiego trwają prace kosmetyczne przy obsadzaniu poboczy krzewami, to w samej ul. Arkońskiej od dwóch miesięcy wznoszona jest konstrukcja nowego wiaduktu. Na jezdni wzdłuż torowiska na ul. Arkońskiej od pętli w Lesie Arkońskim pojawiła się już warstwa ścieralna nawierzchni. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (184)", 23 września 2019

Asfaltują już jezdnie, ale to ta przeszkoda opóźnia zakończenie prac na ul. Arkońskiej

Widać już pierwsze elementy nowego wiaduktu, którego budowa okazała się największym problemem na przeciągającej się przebudowie ul. Arkońskiej. Na pozostałych odcinkach prace są już mocno zaawansowane

Patrząc na to, co dzieje się na części ul. Arkońskiej, można odnieść wrażenie, że prace przy przebudowie są już na finiszu. Na jezdni wzdłuż torowiska na ul. Arkońskiej pojawiła się już warstwa ścieralna, czyli ta po której poruszają się pojazdy. Na terenie inwestycji rozpoczęło się również rozkładanie ziemi pod nasadzenia. Czytaj więcej: wyborcza.pl

Opracowanie: "akr", "wyborcza.pl", 18 września 2019

Plac budowy 17 września 2019

Na jezdni wzdłuż torowiska na ul. Arkońskiej pojawiła się już warstwa ścieralna. Zaawansowane są także prace przy powstającym wiadukcie. W ostatnim czasie na powstającym wiadukcie montowane były belki prefabrykowane. Wykonawca rozpoczął także zbrojenie ustroju nośnego obiektu.

Na rondzie wykonywana z kolei jest trakcja tramwajowa. W miejscach po usuniętej i starej magistrali wodociągowej wykonywane były słupy trakcyjne. Prace przy trakcji na rondzie będą kontynuowane przez najbliższe dni.

Na terenie inwestycji rozpoczęło się również rozkładanie ziemi urodzajnej pod nasadzenia. Prace związane z zielenią odbywać się będą przez najbliższe 3-4 miesiące.

Źródło: Urząd Miasta, 17 września 2019

Plac budowy 8 września 2019

W ciągu Arkońskiej została już ułożona warstwa ścieralna wzdłuż torowiska. Prace trwają także przy przebudowywanym wiadukcie. Zazbrojono i zabetonowano płyty przejściowe na dojściach do przyczółków. Wykonano również zbrojenia oczepów przyczółków, jak również ich betonowanie. Położono już belki prefabrykowane na budowanym wiadukcie. Dokonywano też przepięcia wodociągu w Arkońskiej.

Na rondzie Olszewskiego trwają prace porządkowe. W dalszym ciągu nieprzejezdna jest część rodna w kierunku centrum. Za to postawiono już mur (kozioł) oporowy w części pozostawionych torów biegnących od zajezdni w kierunku ulicy Szafera.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Plac budowy 31 sierpnia 2019

Od strony pętli położono nakładkę asfaltową na ścieżce rowerowej. Położono też pierwszą warstwę asfaltu na jezdniach na wysokości pętli. Powieszono trakcję napowietrzną do okolić stadionu,a na całej ulicy rozwieszone są już zawiesia poprzeczne pomiędzy słupami. Chyba brygady Eurowii i podwykonawców będą musiały zabezpieczyć skarpy od strony lasu, gdyż w czasie opadów deszczu, woda spływająca z lasu ciągnie za sobą tony piachu na chodniki i ścieżki rowerowe. Kontynuowane są roboty brukarskie w okolicach stadionu i kąpieliska.

Ukraińscy pracownicy firmy "Intop" kontynuują prace przy wiadukcie. Dalej trwają prace przy zbrojeniu przyczółków i podpór wiaduktu. Posadowiono już rury nowej magistrali wodociągowej, co umożliwi przełączenie ze starej magistrali na nową. Wykonanie tych prac pozwoli na zakończenie prac na rondzie Olszewskiego i oddanie go do ruchu.

Tramwaje Szczecińskie 23 sierpnia 2019 roku przystąpiły do likwidacji pozostałych torowisk znajdujących się (na odcinku od połowy Toru Kolarskiego do ulicy Jarzyńskiego), po dawnej końcówce tramwajowej. Pierwszą część torowiska rozebrały 21 marca 2018 brygady budujące trasę tramwajową na odcinku od pętli w Lesie Arkońskim do skrzyżowania Wojska Polskiego i Szafera. Znika bezpowrotnie z krajobrazu miasta relikt dawnej myśli technicznej komunikacji miejskiej. Zostanie jedynie w pamięci mieszkańców i na zrobionych zdjęciach.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy

* * *
Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.