Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wiadukt na Spacerowej.
Trasa tramwajowa na odcinku Las Arkoński
- Arkońska (Spacerowa) - Wojska Polskiego


* * *

1

Ulica Arkońska. Tną aż furczy

Wycinka drzew w Lesie Arkońskim pod przebudowę ul. Arkońskiej w Szczecinie trwa od tygodnia. I z każdym dniem krajobraz tej okolicy, do którego wielu szczecinian zdążyło się przyzwyczaić, zmienia się nie do poznania

Drzewo za drzewem pada jak zapałka. Pilarze nie próżnują. Wzdłuż zamkniętego w miniony czwartek dla ruchu samochodów w obu kierunkach fragmentu ul. Arkońskiej od skrzyżowania z ul. Stanisława Wojciechowskiego do wjazdu w boczne jej odgałęzienie do Arkonki przy rozwidleniu na wysokości ul. Międzyparkowej przybywa pni (karp) do usunięcia z ziemi po ich wycince. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mir", "24kurier.pl", 13 lutego 2018

Wycinki na początek

W drugim tygodniu od przekazania placu budowy Eurovia Polska SA ruszyła z wycinką drzew pod nowy odcinek ul. Arkońskiej z torowiskiem dla tramwajów od starej pętli „Las Arkoński” do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. Roboty przy wyrębie rozpoczęły się w pasie przyległym do zdewastowanego boiska-klepiska naprzeciwko stadionu KS Arkonia. Na tym odcinku ul. Arkońska przecina tereny zielone, w tym kompleks lasów komunalnych. Które okazy - w związku z inwestycją - znikną wkrótce z pejzażu okolicy, łatwo dostrzec, bo ich pnie oznaczone są farbą na pomarańczowo

Od obecnej pętli „Las Arkoński”, która także zostanie przebudowana na pętlę tramwajowo-autobusową, ma powstać droga o identycznych parametrach jak na wcześniej zmodernizowanej ul. Niemierzyńskiej i odcinka ul. Arkońskiej od skrzyżowania z ul. Wszystkich Świętych do pętli, do której kursują tramwaje linii nr 3 i 10. A to oznacza wycinki drzew po obu stronach obecnej wąskiej jezdni, co najmniej kilkuset. Jeszcze w tym tygodniu w związku z tymi pracami ulica Arkońska zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodów. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (26)", 6 lutego 2018

Gumowe rondo

W Szczecinie powstanie kolejne, gumowe tym razem, rondo. Nowość dla kierowców powinna być wprowadzona w tym tygodniu na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Zaleskiego i Papieża Pawła VI.

W naszym mieście jest ponad 40 rond różnej wielkości. To rozwiązanie poprawia płynność ruchu w wielu miejscach i cieszy się uznaniem kierowców. W najbliższych dniach, pilotażowo, pojawi się na skrzyżowaniu, na którym obecnie obowiązuje pierwszeństwo na ulicach Słowackiego – Zaleskiego. W godzinach szczytu komunikacyjnego pojazdom wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej trudno włączyć się w relację ulic z pierwszeństwem przejazdu. Zmiany podyktowane są także zbliżającą się przebudową ulicy Arkońskiej, podczas której spodziewany jest wzrost natężenia ruchu w tym rejonie.

foto: materiał UM, ZDiTM
Ruch okrężny wprowadzony zostanie na zasadzie „mini ronda” z gumową wyspą centralną o średnicy 7 metrów. Dla lepszej widoczności pojawią się także elementy odblaskowe.

Czasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona na okres kilku miesięcy, podczas których przeprowadzane będą okresowe badania płynności ruchu. W przypadku pogorszenia warunków dla kierowców rondo zostanie zlikwidowane.

W związku z przebudową ulicy Arkońskiej i nową organizacją ruchu zmieni się cykl świateł na skrzyżowaniach - Aleja Wojska Polskiego - Zaleskiego, Zaleskiego - Wyspiańskiego, Pawła VI - Niemierzyńska i Arkońska - Wszystkich Świętych.

Prosimy kierowców o szczególną uwagę i stosowanie się do zmienionego oznakowania. Zmiany będą wprowadzane najprawdopodobniej w czwartek, w zależności od warunków atmosferycznych.

Źródło: ZDiTM 5 lutego 2018 roku

Powstaje nowoczesna trasa. Połączy ulicę Arkońską z aleją Wojska Polskiego

Torowisko tramwajowe w ramach ulicy Arkońskiej zostanie przedłużone aż do alei Wojska Polskiego (przez odcinek zwany ulicą Spacerową), gdzie powstanie nowe duże rondo

Łączny koszt całej inwestycji, to 88,9 ml zł, z czego 52 min zł pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej.

Pierwszy etap inwestycji ma potrwać około 11 miesięcy - poinformował Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta. Zamknięcie terenu objętego inwestycją nastąpi już za kilka dni, w tłusty czwartek, po szczycie komunikacyjnym o godz. 8.30. Czytaj więcej: Głos Szczeciński

Opracowanie: "Marek rudnicki", "Głos Szczeciński (27)", 2 lutego 2018

Ruszają prace na Arkońskiej

Nowa droga, rondo oraz torowisko, tak za jakiś czas będzie wyglądać ul. Arkońska po przebudowie. W związku z rozpoczynającymi się pracami przygotowawczymi od czwartku 8 lutego br. należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym.

foto: materiał UM

Wycinka drzew w pierwszej kolejności

Prace przygotowawcze polegać będą m.in. na wycince drzew na całej długości planowanej przebudowy. W pierwszej kolejności wycinka prowadzona będzie na odcinku od pętli tramwajowej zlokalizowanej w pobliżu ul. Wojciechowskiego do wysokości drogi wjazdowej do kąpieliska „Arkonka”. Dojazd do kąpieliska oraz stadionu KS Arkonia Szczecin umożliwiony będzie od strony al. Wojska Polskiego. Czas trwania tego etapu to około 14 dni.

Wycinka drzew na odcinku od al. Wojska Polskiego do wysokości drogi wjazdowej do kąpieliska „Arkonka” prowadzona będzie w drugiej połowie lutego. Dojazd do kąpieliska „Arkonka” oraz stadionu KS Arkonia umożliwiony będzie od strony ul. Wojciechowskiego. Dodatkowo w drugiej połowie lutego mogą wystąpić utrudnienia w ciągu al. Wojska Polskiego, które związane będą z wykonaniem przejazdów tymczasowych przez pasy międzyjezdne oraz prac instalatorskich.

Objazdy

W związku z zamknięciem poszczególnych odcinków ulicy Arkońskiej wytyczone zostały objazdy ulicami
1.Trasa Średnicowa (Wszystkich Świętych)- Niemierzyńska- Papieża Pawła VI-Zaleskiego- Wojska Polskiego.
2.Na skrzyżowaniach ul. Trasa Średnicowa-Arkońska, Niemierzyńska – Papieża Pawła VI, Zaleskiego-Moczyńskiego-Wyspiańskiego, Zaleskiego Wojska Polskiego przeprogramowane zostaną programy sygnalizacji świetlnej wydłużające nadawanie sygnału zielonego na relacjach objazdowych.
3.Na skrzyżowaniu ul. Papieża Pawła VI z ul. Słowackiego i ul. Zaleskiego wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w postaci „mini ronda” Ułatwi to wjazd na skrzyżowanie z relacji ul. Papieża Pawła VI.

Znaczące zmiany w czasowej organizacji ruchu planowane są od marca. O dokładnych terminach, zakresie utrudnień, oraz zmianach w komunikacji miejskiej w tym korzystania z parkingów, Miasto będzie informować na bieżąco.

O inwestycji

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę istniejącej pętli tramwajowej „Las Arkoński” na pętlę tramwajowo–autobusową, przebudowę ul. Arkońskiej na ulicę o szerokości jezdni 13,0 m o czterech pasach ruchu, po dwa pasy w każdą stronę.

Ponadto wybudowane zostanie również torowisko tramwajowe, chodniki, dwukierunkowe ścieżki rowerowe, przystanki tramwajowo-autobusowe typu wiedeńskiego, parking na ponad 170 miejsc przy stadionie Arkonii. Przebudowę/wzmocnienie przejdzie także istniejący wiadukt.

W ramach inwestycji największe zmiany zajdą na skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego. W miejsce obecnego układu drogowego pojawi się skrzyżowanie typu rondo z rozjazdami dla tramwajów we wszystkich kierunkach. Dodatkowo pracami objęte zostaną fragmenty ulic dochodzących do ronda:

1.Aleja Wojska Polskiego od strony Głębokiego – ok. 110 m,
2.Aleja Wojska Polskiego od strony Centrum – ok. 100 m,
3.Szafera – ok. 170 m.

Prace budowlane prowadzone przez firmę Eurovia Polska S.A. potrwają 18 miesięcy. Łączny koszt inwestycji to 88 978 947,46 zł.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Źródło: Urząd Miasta, zdjęcie UM, 1 lutego 2018 roku

Arkońska (Spacerowa) przed przebudową

Zdjęcia wykonane przed generalną przebudową tego odcinka ulicy Arkońskiej w dniu 30 stycznia 2018 roku.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

Arkońska nieprzejezdna

Fragment ul. Arkońskiej - części ulicy biegnącej przy stadionie Arkonii - zostanie w poniedziałek czasowo zamknięty. Zgodę na przejazd tym odcinkiem będą miały wyłącznie autobusy komunikacji miejskiej. Jak się dowiedzieliśmy, są to pierwsze przymiarki do rozpoczęcia przebudowy ostatniego, nieodremontowanego jeszcze odcinka ul. Arkońskiej

Już w najbliższy poniedziałek (5 lutego) na odcinku ul. Arkońskiej prowadzącym przez Las Arkoński wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Firma Eurovia będzie bowiem wycinać drzewa w pobliżu ul. Międzyparkowej. To wstęp do rozpoczęcia inwestycji (przebudowy ul. Arkońskiej) - przygotowanie placu budowy. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Leszek Wójcik", "Kurier Szczeciński (21)", 30 stycznia 2018

Arkońska wreszcie rusza

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w tym roku powstanie nowe rondo, najpóźniej w drugiej połowie lipca 2019 roku ul. Arkońska będzie poszerzona, z nowym odcinkiem torowiska tramwajów. Po trzech miesiącach od rozstrzygnięcia przetargu szczeciński magistrat 22 stycznia podpisał umowę z Eurovią Polska SA na przebudowę ul. Arkońskiej od pętli „Las Arkoński” do zbiegu z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. Inwestycja ma kosztować prawie 89 milionów złotych. W środę 24 stycznia nastąpi przekazanie Eurovii placu budowy

Termin wykonania zamówienia nie może być dłuższy niż 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Poza ceną jednym z istotnych kryteriów przy wyborze oferty byt także termin oddania do użytku nowego ronda u zbiegu ul. Arkońskiej z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. Spółka Eurovia zobowiązała się, że zbuduje je i odda do eksploatacji najpóźniej w ciągu 11 miesięcy od zawarcia umowy. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (17)", 24 stycznia 2018

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer