Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wiadukt na Spacerowej
Trasa tramwajowa na odcinku Las Arkoński
- Arkońska (Spacerowa) - Wojska Polskiego

foto: Janusz Światowy

* * *

0, 1, 3, 4, 5

Autobusy za tramwaje

W związku z budową ronda u zbiegu al. Wojska Polskiego z ulicami Arkońską i Władysława Szafera w Szczecinie wraz z nowym układem komunikacyjnym, w tym torów w rejonie skrzyżowania, od soboty, 13 października, tramwaje linii 1 i 9 kończyć będą kursy przy zajezdni Pogodno. Do Głębokiego i z powrotem na trasie wydłużonej przez ulice Unii Lubelskiej, Sebastiana Klonowica i Wernyhory z nawrotem przez rondo Jana Karskiego jeździć będą autobusy linii zastępczej 809. Jak długo? Dokładnie nie wiadomo. Na pewno na stan tymczasowości pasażerowie muszą nastawić się przez kilka najbliższych miesięcy. Powrót tramwajów to perspektywa już przyszłoroczna

Wyłączamy ruch, by można było prowadzić w pełnym zakresie kolejny etap prac przy tej inwestycji, a związanych z dozbrajaniem tego rejonu w infrastrukturę podziemną i urządzaniem kolejnej części ronda wraz z odcinkami jezdni do centrum al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera oraz samego torowiska z nowymi rozjazdami i krzyżownicami torowymi.

Z takim zakresem modernizacji, który pozwoli płynnie przejść także do realizacji kolejnej inwestycji, tj. przebudowy dalej ul. Władysława Szafera z przedłużeniem trasy tramwajowej obrzeżami osiedla Zawadzkiego - Klonowica i nową pętlą za halą widowiskowo-sportową w kierunku Krzekowa - wyjaśnia Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji. Przetarg na roboty ogłoszony zostanie w najbliższych dniach. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (199)", 12 października 2018

Wstrzymana komunikacja tramwajowa

Od 13 października 2018 roku, ZDiTM wstrzymuje kursowanie tramwajów linii kursujących do i z Głębokiego na odcinku od Unii Lubelskiej do Głębokiego z powodu kolejnego etapu budowy ronda. Tramwaje linii 1 i 9 jeżdżą na skróconej trasie Potulicka - Unii Lubelskiej (nawrót przez zajezdnie Pogodno).

W związku z tym uruchomiono linie zastępcza 809 kursującą na trasie Żołnierska — Wernyhory — Klonowica — Unii Lubelskiej — al. Wojska Polskiego — Zegadłowicza — Kąpieliskowa.

Autobusy będą zatrzymywały się na następujących przystankach:
• Głębokie Kąpieliskowa (nr 39711) — przystanek końcowy,
• Głębokie (nr 31731, 37141),
• Kasyno nż (nr 31611, 31612),
• Goplana nż (nr 31511, 31512),
• Tor Kolarski nż (nr 31411, 31412),
• Spacerowa nż (nr 31311, 31312),
• Zajezdnia Pogodno (nr 31213, 31216),
• Unii Lubelskiej (nr 31113, 31131),
• Unii Lubelskiej Szpital (nr 32011, 32012),
• Zawadzkiego Kościół (nr 32121, 32141),
• Klonowica Zajezdnia (nr 32621, 32622),
• Wernyhory (nr 30311) — przystanek dla wysiadających (końcowy),
• Wernyhory (nr 30341) — przystanek tramwajowo-autobusowy, dla wsiadających.

Linia zastępcza kursowała będzie aż do zakończenia prac na budowanym rondzie.

Plac budowy 29 września 2018

Minął kolejny miesiąc na budowie nowej trasy tramwajowej w ciągu ulicy Arkońskiej. Pracownicy spółki "Stanled", podwykonawcy na inwestycji, ułożyli już torowisko prawie do pętli tramwajowej przy Arkońskiej. Niewiele też zostało słupów przyszłej sieci trakcyjnej i oświetleniowej do postawienia i to w okolicach pętli. Przygotowywany jest grunt pod pas nowej jezdni od strony pętli.

W dalszym ciągu na całej trasie w ciągu ulicy trwają prace brukarskie. W okolicy stadionu "Arkoni" budowany jest dalej parking. Na części jezdni ułożono asfalt. Od kilkunastu tygodni nic się nie dzieje przy wiadukcie, po częściowych wyburzeniach i po wykonaniu części robót zbrojeniowych i betoniarskich prace przerwano. Nie wiadomo z jakiej przyczyny. Czy przerwane prace przy wiadukcie nie przyczynią się do opóźnień w oddaniu całej inwestycji do eksploatacji?

Jak każdy wie, 19 września 2018 roku zmieniono organizację ruchu na alei Wojska Polskiego w związku z przejściem brygad na drugą stronę budowanego ronda od strony Szafera. Samochody aleją Wojska Polskiego jeżdżą teraz dwukierunkowo po wybudowanej połówce ronda odcinkiem jezdni północnej, tej w kierunku Głębokiego i tej w kierunku centrum.

Po przystąpieniu do prac przy budowie drugiej połowy ronda i zerwaniu nawierzchni na zamkniętej obecnie jezdni w kierunku centrum oczom ukazał się bruk jezdni położony przed wojną. Kostka jest demontowana i wywożona do magazynu ZDiTM.

Zastanawiam się, jak zostanie rozwiązany problem kursowania linii 1 i 9 do Głębokiego i centrum, czy będą skrócone do Wawrzyniaka, czy do Głębokiego pojadą autobusy?

Chyba najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłby przejazd 1 i 9 przez zajezdnię Pogodno - jest taka możliwość. Byłoby to ominięcie korków na Wojska Polskiego i byłoby bliżej do Głębokiego.

Zobaczymy jak zostanie ustalona trasa autobusów, bo przy zajezdni „Pogodno” nie ma miejsca na zawracanie, a i na Głębokim pętla jest za mała na dodatkowe autobusy linii zastępczej.

Prace budowlane wymuszają konieczność wyłączenia z ruchu kilkusetmetrowego odcinka torów, w ciągu Wojska Polskiego na odcinku od zajezdni Pogodno do Toru Kolarskiego. Prawdopodobnie stanie się to w połowie października. Pożyjemy zobaczymy.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Arkońska w przebudowie, kolejne zmiany w alei Wojska Polskiego

W środę 19 września br. od godziny 5.00 rano kierowców czeka zmiana w w organizacji ruchu na szczecińskiej al. Wojska Polskiego. Chodzi o odcinek od wysokości zajezdni Pogodno do kortów tenisowych. A to w związku z trwającą tam od początku roku budową nowego układu drogowego z powstającym rondem u jej zbiegu z ulicami Władysława Szafera i przebudowywanym odcinkiem ul. Arkońskiej aż do pętli Las Arkoński.

Ruch samochodowy aleją Wojska Polskiego w tym rejonie od środowego rana odbywać się będzie teraz dwukierunkowo odnowionym odcinkiem jezdni północnej, tej w kierunku Głąbokiego i po wykonanej dotąd części jezdni ronda. Na tymczasowych przejazdach przez torowisko zainstalowana zostanie tymczasowa sygnalizacja najazdowa. Dojazd do kąpieliska Arkonka (dla służb oraz zaopatrzenia), posesji oraz stadionu KS Arkonia odbywać się będzie ulicą Międzyparkową. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "24kurier.pl", 18 września 2018

Pierwsze słupy oświetleniowo - trakcyjne - plac budowy 26 sierpnia 2018

Od strony pętli brygady wykonawcy przygotowują podbudowę pod jezdnie i torowiska, na której później układane są tory. Po ich ułożeniu są betonowane. Torowiska ułożono już do końca stadionowego obiektu.

Układane są dalej odcinki rurociągu na parkingu przy stadionie Arkonii i w ulicy Arkońskiej. Wybudowane od nowa odcinki jezdni przy stadionie Arkonii są asfaltowanie. Trwają też prace przy budowie parkinu vis a vis stadionu. Łączone są położone tory i brygady betonują je na zakręcie przy ulicy Międzyparkowej. Dalej trwają prace przy kładzeniu następnych odcinków chodników.

Idąc dalej w kierunku Wojska Polskiego napotykamy na pierwsze postawione słupy trakcyjno - oświetlrniowe na wysokości kąpieliska. Przy remontowanym i odnawianym wiadukcie prace jakby zamarły - od pewnego czasu nic w tym rejonie się nie dzieje.

Idąc dalej pojawia się co raz więcej słupów trakcyjno - oświetleniowych w rejonie przyszłego ronda, pojawiły się też na odcinku od Wojska Polskiego wciągu ulicy Szafera. Przy połówce ronda jest już nowy przystanek. Jak widać prace idą zgodnie z planami.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Radni zwiedzili plac budowy. Zajrzeli też na Krzekowo

Wczoraj radni z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej. Rewitalizacji i Ochrony Środowiska Rady Miasta Szczecin wizytowali budowę torowiska na ulicy Arkońskiej oraz zastanawiali się co zrobić z ulicą Żyzną na Krzekowie

Przebudowa ulicy Arkońskiej rozpoczęła się w lutym tego roku i ma trwać 18 miesięcy. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę istniejącej pętli tramwajowej „Las Arkoński” na pętlę tramwajowo-autobusową, przebudowę ul. Arkońskiej na ulicę o szerokości jezdni 13 m o czterech pasach ruchu, po dwa pasy w każdą stronę. Ponadto wybudowane zostanie również torowisko tramwajowe, chodniki, dwukierunkowe ścieżki rowerowe, przystanki tramwajowo-autobusowe typu wiedeńskiego, parking na ponad 170 miejsc przy stadionie Arkonii. Czytaj więcej: Głos Szczeciński

Opracowanie: "Marek Jaszczyński", "Głos Szczeciński (161)", 31 sierpnia 2018

Arkońska na półmetku

Obecnie wszystkie prace wykonywane są zgodnie z założeniami, jesteśmy prawie na półmetku całej inwestycji – mówi szef projektu Szymon Petrykowski z firmy Eurovia, realizującej tą inwestycję

Wykonaliśmy odcinek wodociągu na odcinku od projektowanego ronda do włączenia na wysokości pętli „Las Arkoński” z wyjątkiem przejścia przez wiadukt. Sieć sanitarna wykonana jest w 50 proc., sieć kanalizacji deszczowej na odcinku rondo – pętla w 85 proc. W ramach robót torowych do końca sierpnia zabetonowany będzie 900-metrowy odcinek od ronda. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Adrian Kaleta", "Kurier Szczeciński (161)", 21 sierpnia 2018

Dobre tempo robót - plac budowy 26 lipca 2018

Dalej utrzymuje się dobre tempo robót, pomimo panujących wysokich temperatur. Większość brygad przeniosła się na odcinek inwestycji od ulicy Międzyparkowej w stronę pętli. Brygady uzbrajają przyszłe jezdnie w nową infrastrukturę podziemną, zagęszczają podbudowę jezdni i utwardzają.

Dalej budowane są mury oporowe odgradzające Syrenie Stawy (kilka połączonych ze sobą stawów znajdujących się na południowym fragmencie Lasu Arkońskiego. Ukształtowały się w miejscu zabagnionej dolinki Osówki, która tworzyła tutaj zalewiska w dołach po wybranym torfie) od przebudowywanej ulicy Arkońskiej.

Niwelowany jest teren pod dalszy ślad jezdni od stadionu do pętli. Przy samej pętli zerwano też połowę starej nawierzchni, kawałek za wjazdem na pętlę. Przygotowuje się podłoże z warstwy kruszywa pod powstający naprzeciwko stadionu parking.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.