Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Wiadukt na Spacerowej
Trasa tramwajowa na odcinku Las Arkoński
- Arkońska (Spacerowa) - Wojska Polskiego

* * *

foto: Janusz Światowy

* * *

0, 1, 2

* * *

Wiadukt jednak trzeba było wyburzyć. Widać powód opóźnienia przebudowy ul. Arkońskiej

Przedwojenny wiadukt nad szlakiem spacerowym został już częściowo wyburzony. To właśnie błędne założenie, że wystarczy go tylko wzmocnić, spowoduje spore opóźnienie przebudowy ul. Arkońskiej

Kilka dni przed świętami wyburzone zostały dwa z trzech przęseł wiaduktu w ciągu ul. Arkońskiej, który przebiega nad popularnym szlakiem spacerowo-rowerowym. Jedno na razie musi pozostać, by zapewnić przejazd przez modernizowaną ulicę. Kursuje tędy autobus linii 80, musi być też przejazd dla pojazdów budowlanych. Czytaj więcej: wyborcza.pl

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki je.", "wyborcza.pl", 1 stycznia 2019

Prace na ulicy Arkońskiej

Na Arkońskiej praca wre, a pracownicy Eurovia dwoją się i troją aby utrzymać dobre tempo robót. W ostatnim czasie tory dotarły do pętli Las Arkoński, jak również w tym samym miejscu zakończono wykonywanie warstw bitumicznych: podbudowy i warstwy wiążącej.

 Foto: Eurovia
foto: Eurovia
We wspomnianych warstwach udało się również przykryć drogi manewrowe na parkingu przy KS Arkonia, gdzie zakończone zostały prace związane z wykonywaniem miejsc parkingowych z kostki kamiennej i płyt ażurowych. Omawiany odcinek Rondo – Pętla Las Arkoński ukończony jest w 80 procentach. Główne siły Eurovia, głównego wykonawcy projektu, w ostatnim okresie skupiły się na nowo projektowanym rondzie.

Zakończono wykonywanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, obecnie trwają prace przy wykonywaniu wodociągu. Zespawano, ustawiono i zabetonowano dwie z czterech części rozjazdu tramwajowego. W minionym tygodniu na przygotowanej wcześniej podbudowie z kruszywa wbudowano warstwę podbudowy bitumicznej.

 Foto: Eurovia
foto: Eurovia
Cały zarys ronda jest już dobrze widoczny dzięki ustawionym krawężnikom i wykonywanym obecnie zadrukom kamiennym. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie torów od środka ronda w kierunku Zajezdni Pogodno oraz wykonanie warstwy wiążącej na rondzie i drogach dojazdowych Mickiewicza i Szafera, kontynuowane będą również roboty brukarskie.

Przebudowa ulicy Arkońskiej w Szczecinie to jedna z największych i najważniejszych dla miasta inwestycji realizowanych w ostatnim czasie. To także duże wyzwanie dla wykonawcy, ale jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Projekt realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Szczecina.

Źródło: Eurovia, 18 grudnia 2018 roku

Plac budowy 15 grudnia 2018

Na razie została udostępniona (17 grudnia 2018) tylko dla komunikacji miejskiej, przygotowana jezdnia ulicy Szafera, na odcinku od ronda Szczecińskich Olimpijczyków do Wojska Polskiego po jej całkowitej odbudowie. Przebudowa tego odcinka trwała od 29 października - 17 grudnia 2018.

Na rondzie, przy montażu elementów rozjazdu ze zwrotnicami, w pasie nowego torowiska pracują brygady firmy Stanled ze Stargardu. Ułożono też pierwsze warstwy nawierzchni asfaltowej na całej szerokości jezdni i na łuku ronda od strony Wojska Polskiego i styku Władysława Szafera, jak też na zmodernizowanej części jezdni w kierunku centrum do wysokości zajezdni Pogodno. Wokół ronda układany jest pas chodnika technicznego z kostki brukowej.

Jednocześnie prowadzone są prace przy wykopach i układaniu infrastruktury podziemnej na przygotowywanej nowej jezdni od ronda z Szafera pod górkę w stronę ronda Szczecińskich Olimpijczyków.

Idąc dalej w stronę pętli w Lesie Arkońskim spotykamy robotników wykonujących roboty przy poniemieckim wiadukcie. Widać, że w ostatnich dniach skute zostały pozostawione wcześniej betonowe części odkrytej starej konstrukcji podtrzymywanej przez filary. Natomiast na pasach jezdni ulicy Arkońskiej od stadionu KS Arkonia do pętli „Las Arkoński” prowadzone są roboty przy skuwaniu miejscowo nawierzchni i montażu studzienek. Prawie na całej długości Arkońskiej zamontowano już na słupach lampy.

W rejonie samej pętli nic się nie dzieję, przebudowa zacznie się po Nowym Roku. W styczniu planowane jest wycofanie linii tramwajowych w związku z kolejnym etapem robót i uruchomienie na czas inwestycji autobusów. Jedynie co zrobiono, to wybudowano częściowo nowe przystanki.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Rondo z torowiskiem coraz bardziej widoczne

W bardzo szybkim tempie - jak na razie - zmienia się krajobraz na placu przebudowy w rejonie skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ulicami Arkońską i Władysława Szafera. Widać już niemal w całości zarys powstającego ronda wraz z nowymi odcinkami pasów jezdni

To właśnie tam od początku jesieni koncentrują się roboty przy tej obecnie największej inwestycji drogowej w Szczecinie. A do tej pory sprzyjały im warunki atmosferyczne - dużo dni bez deszczu i wysokie - jak na tę porę roku - temperatury. Jak choćby w miniony piątek, gdy było powyżej 12 stopni Celsjusza. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (238)", 10 grudnia 2018

Wieści z Arkońskiej - 19 listopada 2018

Roboty na południowej stronie nowego ronda oraz na fragmencie ul. Szafera – to główne zadanie do realizacji w tym tygodniu, dla wykonawcy przebudowy ul. Arkońskiej i Spacerowej.

Minione dni upłynęły na robotach ziemnych na obszarze ul. Szafera. Rozbierana była istniejąca nawierzchnia, odbyło się korytowanie oraz rozkładanie warstwy stabilizacji podłoża i podbudowy z kruszywa. Rozpoczęło się również ustawiane krawężników na południowej części ronda w al. Wojska Polskiego. W ramach prac przy torowisku ustawiany oraz spawany był rozjazd w kierunku Głębokiego. Betonowano także dolną płytę skrzyżowania torów na wyspie ronda.

W najbliższych dnia kontynuowane będą prace na obszarze ul. Szafera i na południowej części ronda w al. Wojska Polskiego m.in. ustawiane będą kolejne fragmenty krawężników. Zaplanowane jest betonowanie dolnej płyty rozjazdu od strony Głębokiego i montaż końcowej części torowiska w stronę Głębokiego. Przewidziano również roboty związane z usunięciem kolizji kabli energetycznych w rejonie ronda.

Źródło: "Urząd Miasta", 19 listopada 2018

Przebudowa Arkońskiej. Nadrabianie straconego czasu[GALERIA]

Nadrabianie straconego czasu, ale inwestycja i tak w poślizgu. Mowa o największej z realizowanych od początku tego roku inwestycji komunikacyjnych w Szczecinie – przebudowie ostatniego z odcinków ul. Arkońskiej do al. Wojska Polskiego oraz całego układu drogowego w rejonie ich skrzyżowania z ul. Władysława Szafera, gdzie oprócz ronda budowany jest nowy odcinek trasy tramwajów

Jak już informowaliśmy, finał tej inwestycji – według pierwotnych zapisów umowy między miastem i spółką Eurovia Polska, wykonawcą – miał nastąpić latem przyszłego roku, a dokładnie do 22 lipca 2019 r., przy wcześniejszym zobowiązaniu oddania do użytku samego ronda jeszcze przed Bożym Narodzeniem, do 22 grudnia tego roku. Daty ukończenia robót zostaną jednak przesunięte. W przypadku budowy ronda u zbiegu al. Wojska Polskiego z ulicami Arkońską i Szafera Eurovia i zatrudniane przez nią firmy jako podwykonawcy dostaną o pół roku dłuższy termin na jego urządzenie, tj. do 30 lipca 2019 r. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "24kurier.pl", 16 listopada 2018

Plac budowy 12 listopada 2018

Pomimo opóźnień na inwestycji prace trwają. Eurovia ściąga materiały potrzebne do przebudowy pętli w Lesie Arkońskim. Idąc w kierunku Wojska Polskiego widać wybudowaną drugą jezdnie ulicy. Położono już na niej warstwę asfaltu. Na słupach trakcyjno - oświetleniowych pojawiły się pierwsze lampy, także od strony Wojska Polskiego. Vis a vis stadionu budowa parkingu zbliża się ku końcowi. Pomiędzy miejscami postojowymi na drogach dojazdowych do nich wylano asfalt. Kończone są prace brukarskie przy układaniu chodników.

Po miesiącach przerwy, rozpoczęto znowu prace przy wiadukcie na wysokości zespołu kąpieliska na Arkonce w ciągu ulicy Arkońskiej. Uaktualniono dokumentacje projektową remontu wiaduktu, po stwierdzeniu złego stan technicznego odsłoniętych dwóch skrajnych dźwigarów wiaduktu oraz wyższego poziomu konstrukcji nośnej obiektu niż zakładała dokumentacja projektowa. Wiadukt wybudowano w 1928 roku, ale w archiwach miejskich nie znaleziono poprzedniej dokumentacji z czasów jego budowy. Rozebrano stare i wybudowano nowe przyczółki wiaduktu. Zdemontowano też stare skorodowane i zmurszałe skrajne dźwigary betonowe, na których posadowiona była płyta chodnikowa.

W rejonie powstającego ronda (drugiej jego części) rozebrany został w całości kilkusetmetrowy odcinek starego torowiska. Splantowano i przygotowano podbudowy pod jezdnie w obrębie ronda z dojazdami do Wojska Polskiego i Władysława Szafera. Usypano nasyp pod rozjazdy torowe, na którym układane są obecnie szyny do montażu. Trwają tam też roboty przy infrastrukturze podziemnej. Widać już, jak będzie wyglądało rondo.

Podbudowany jestem widokiem brygad firmy "Stanled", byli na swoich stanowiskach, pomimo wolnego dnia pracy. Na środku ronda układali na przygotowanym betonowym posadowieniu, tory wraz z ich rozjazdami. Spieszą się, aby umożliwić przejazd tramwajów przynajmniej do i z Głębokiego.

Na odcinku ulicy Szafera do ronda Olimpijczyków trwają w dalszym ciągu prace przy budowie infrastruktury podziemnej przygotowując ulicę do budowy torowiska tramwajowego w rejon "Netto Areny", gdzie zostanie wybudowana pętla tramwajowa, a w terminie późniejszym torowiska do Krzekowa i dalej.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

Przebudowa ulicy Arkońskiej mocno się opóźni. Zemści się też złe planowanie inwestycji

Nie uda się planowo zakończyć budowy ronda na skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego, nie uda się w terminie zakończyć całej przebudowy ul. Arkońskiej. Na dodatek pojawią się problemy, których można było uniknąć przy lepszym planowaniu przebudowy

Aneks do umowy między miastem a spółką Eurovia, która prowadzi przebudowę, jest już przygotowany. Padają w nim dwie kluczowe zmiany w stosunku do tego, co pierwotnie planowano. Czytaj więcej: wyborcza.pl

Opracowanie: "Andrzej Kraśnicki jr.", "wyborcza.pl", 29 października 2018

Przebudowa z obsuwą

Wyjątkowo długi sezon budowlany w tym roku wcale nie oznacza, że rozpoczęta w styczniu przebudowa ul. Arkońskiej w Szczecinie oraz urządzanie nowego ronda w rejonie al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera, ukończone zostaną w pierwotnie zakładanych terminach. Już wiemy, że ta inwestycja drogowa z finałem wyznaczonym pierwotnie na 22 lipca 2019 roku potrwa przynajmniej jeszcze rok. W przygotowaniu są już aneksy do umowy między magistratem i Eurovią Polska SA, generalnym wykonawcą tego węzła komunikacyjnego wraz z nowym odcinkiem trasy tramwajów

Po zamknięciu dla ruchu fragmentu jezdni al. Wojska Polskiego do centrum od wysokości kortów do zajezdni Pogodno (ruch samochodów w obu kierunkach teraz odbywa się tam przebudowanym odcinkiem nitki jezdni do Głębokiego i po luku gotową częścią ronda) trwają roboty ziemne przy przygotowywaniu podbudowy pod nową jezdnię i drugą połowę ronda w obrębie starego śladu początkowego odcinka ul. Władysława Szafera na wzniesieniu, które prowadzi w kierunku osiedla Zawadzkiego-Klonowica. Nadal wykonywane tam są prace przy uzbrajaniu terenu w podziemne instalacje. Na całej długości montowane są słupy sieci trakcyjnej i latami. Czytaj więcej: Kurier Szczeciński

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński (205)", 22 października 2018

Plac budowy 13 października 2018

Po wstrzymaniu ruchu tramwajów do Głębokiego pracownicy PKP Energetyki zajęli się ściąganiem trakcji napowietrznej na odcinku od zajezdni Pogodno do Toru Kolarskiego przygotowując w ten sposób front robót dla innych brygad pracujących na tej inwestycji.

W sobotę była bardzo ładna pogoda, ale oprócz PKP Energetyka na całej trasie budowy nie było ani jednego robotnika. Wykonawca zamiast wykorzystywać sprzyjającą aurę, w soboty i niedziele nie pracuję. Czy w umowie ma zagwarantowane wolne weekendy?

A na inwestycji jest sporo roboty do wykonania między innymi - układanie chodników na całej długości ulicy, zakończenie budowy parkingu vis a vis stadionu Arkoni, kładzeniem pierwszej warstwy asfaltu na już przygotowane jezdnie, rozpoczęcie robót przy pętli w Lasie Arkońskim tzn. wpasowanie już dociągniętego torowiska w pętlę i dostosowaniem jej do funkcji pętli tramwajowo - autobusowej.

Osobną sprawą jest brak działań przy przebudowie i wzmocnieniu wiaduktu drogowego nad ścieżką spacerową z Parku Kasprowicza do Arkonki. Z tego co przekazuje przedstawiciel UM okazało się, że wiadukt jest w gorszym stanie niż przewidywano i projektant musiał przeprowadzić korektę planów i zwiększyć zakres robót związanych z obiektem.

Obserwując przebieg prac na inwestycji trudno nie zauważyć, że wykonawca złapał drobną zadyszkę i już są opóźnienia. Przewidywano, że rondo będzie gotowe do końca 2018 roku, ale już widać, że jest to nierealne.

A trzeba brać pod uwagę, że zbliża się okres chłodów, co przy niskich temperaturach spawanie jest niewykonalne, przy spawaniu torów musi być zachowany reżim technologiczny tzn. 15 - 20 stopni Celsjusza, aby nie występowały takie sensację, jak na ulicach Energetyków, Gdańskiej i Basenie Górniczym, z pękającymi spawami.

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.