Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Kontynuacja szlaku tramwajowego do Krzekowa.
Budowa nowego odcinka ulicy Sosabowskiego

* * *

Są zainteresowani postawieniem stacji paliw przy budowanej właśnie arterii.
Mieszkańcy: „Nie jesteśmy zadowoleni”

Jak ustalił portal wSzczecinie.pl, są zainteresowani zakupem działki przy ul. Sosabowskiego. Przy budowanej właśnie ulicy, w miejscu nieużytku i szklarni może stanąć stacja benzynowa, warsztat samochodowy lub myjnia samochodowa. Teren zresztą jest tak duży, że inwestor spokojnie będzie w stanie zrealizować więcej niż tylko jedną funkcję motoryzacyjną. Tymczasem mieszkańcy okolicznego osiedla wydają się być zaskoczeni, że tego typu inwestycja może tam powstać

O tym, że przy nowym odcinku ulicy Sosabowskiego może powstać stacja paliw, informowaliśmy w lipcu. Sprawa odbiła się dość szerokim echem, bo mimo że uchwalony w 2007 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał w tym miejscu usługi motoryzacyjne, to tak naprawdę mało kto zapoznał się z tymi zapisami. Nawet osoby kupujące mieszkania na „Osiedlu pod gwiazdami”, wybudowanym w bezpośrednim sąsiedztwie działki, na której może stanąć stacja paliw.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Michał Kaczmarek", 11 września 2024

Betonowe torowisko na ul. Sosabowskiego jest zbędne. Między szynami mogła być trawa.
Byłoby taniej, ładniej i ciszej

Osadzone na betonie tory tramwajowe na nowej ulicy Sosabowskiego w Szczecinie mogły być tzw. zielonym torowiskiem. ZDiTM nie ma bowiem planów skierowania na ten szlak tramwajowy także autobusów komunikacji miejskiej

Kończącą się budową nowego odcinka ulicy Sosabowskiego zainteresował się radny Przemysław Słowik (KO, Partia Zieloni). Chodzi o część, na której są tory tramwajowe dla linii 5 i 7, czyli od ulicy Szafera do ul. Żołnierskiej. Są one osadzone na betonowym fundamencie i oblane betonem. Dzięki temu na torowisko mogą wjechać także autobusy. Tylko czy to konieczne?

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 23 sierpnia 2024

Otwierają nową ulicę dla kierowców. Już w poniedziałek

Mowa o 1200-metrowym odcinku ulicy Sosabowskiego, łączącym dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera. Na nowo wybudowany fragment arterii pierwsi kierowcy wjadą w poniedziałek (24 czerwca) o godz. 07:00

Powodem przedpremierowego otwarcia nowej części ulicy Sosabowskiego jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Żniwnej, a to z kolei wiąże się z koniecznością zamknięcia fragmentu ulicy Szerokiej. Otwarcie nowej części ulicy Sosabowskiego pozwoli utrzymać komunikację między osiedlem Zawadzkiego i Krzekowem a zachodnimi obszarami Szczecina – tłumaczy Wojciech Jachim, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie, która jest inwestorem.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 23 czerwca 2024

Nowa część ulicy Sosabowskiego wkrótce zostanie otwarta dla ruchu kołowego i tramwajowego

24 czerwca 2024 nowym odcinkiem ulicy Sosabowskiego pojadą samochody, a 29 czerwca dla ruchu tramwajowego zostanie otwarte torowisko

1200-metrowy odcinek ulicy Sosabowskiego łączący dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera zostanie otwarty dla ruchu kołowego 24 czerwca (poniedziałek) o godz. 7 rano. To szeroka arteria z dwoma pasami jezdni w każdą stronę, chodnikami i drogami rowerowymi przedzielona dwukierunkowym torowiskiem. Ponieważ będzie to nadal plac budowy, kierowcy otrzymają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę.

Czytaj więcej:  Foto:  , "Natalia Mróz", 19 czerwca 2024

Pierwszy tramwaj przejechał nowym odcinkiem ul. Sosabowskiego

Geometria torów prawidłowa, trakcja działa bez zarzutu – dziś odbył się przejazd techniczny tramwaju nowo wybudowanym torowiskiem między pętlą na os. Zawadzkiego a ul. Żołnierską

„Ważny, by nie powiedzieć historyczny moment – napisał na swoim profilu FB Prezydent Szczecina. Okolica zmieniła się nie do poznania”.

Widok tramwaju przejeżdżającego z ulicy Szafera w rondo Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ i dalej w nową część ulicy Sosabowskiego wywołał dziś rano niemałe, pozytywne zaskoczenie wśród kierowców i pieszych. Ludzie zatrzymywali się, pracownik strzyżący trawnik przerwał pracę, a jeden z kierowców ustępując tramwajowi pierwszeństwa z uśmiechem podniósł kciuk w górę.

Nie stwierdziliśmy żadnych usterek, torowisko zostało wykonane zgodnie z projektem – powiedział po zakończeniu przejazdu prezes Tramwajów Szczecińskich, Krystian Wawrzyniak.

Pierwsze tramwaje z pasażerami od strony ulic Mickiewicza i Żołnierskiej na pętlę Os. Zawadzkiego wjadą na przełomie czerwca i lipca. Z odcinka między ulicami Wawrzyniaka i Żołnierską znikną tramwaje dwukierunkowe, a na ich miejsce wrócą „Piątka” i „Siódemka”, które będą zawracać nie na pętli „Krzekowo”, której już nie ma, a właśnie na pętli os. Zawadzkiego.

Pod koniec czerwca dla ruchu kołowego zostanie oddany liczący 1200 metrów nowy odcinek ulicy Sosabowskiego łączący dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera. Ponieważ będzie to nadal plac budowy, kierowcy otrzymają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę.

To dobre wiadomości dla mieszkańców tej części Szczecina, zwłaszcza os. Zawadzkiego, gości Netto Arena – mówi Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, uczestnik dzisiejszego przejazdu technicznego. – Wreszcie połączą się dwa ciągi tramwajowe – Mickiewicza i Wojska Polskiego. To bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonalności całego systemu tramwajowego. Myślę, że po przeniesieniu ruchu kołowego na Sosabowskiego ulgę poczują też mieszkańcy ulicy Szerokiej.

Powodem przedpremierowego otwarcia nowej części ulicy Sosabowskiego jest planowana na początek lata budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Żniwnej, a to z kolei wiąże się z koniecznością zamknięcia fragmentu ulicy Szerokiej. Otwarcie nowej części ulicy Sosabowskiego pozwoli utrzymać komunikację między os. Zawadzkiego i Krzekowem a zachodnimi obszarami Szczecina.

II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego) to kolejna bardzo ważna inwestycja drogowa i tramwajowa w Szczecinie, która znacząco poprawi komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego.

Nowe jezdnie i torowiska w 80 procentach przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem.

Torowisko między pętlą na os. Zawadzkiego a ulicą Żołnierską jest już gotowe. Pozostałe prace do zrobienia to m.in. warstwa ścieralna na jezdniach, nasadzenia, mała architektura (ławki, pojemniki na odpady), ogrodzenia, oświetlenie, sygnalizacja świetlna, barierki.

II i III etap przebudowy ulicy Szafera rozpoczął się 20 lutego 2023 roku. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie.

W ramach inwestycji powstają:

• dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami
• trzy przystanki autobusowo-tramwajowe
• jeden przystanek tramwajowy
• dwie zatoki autobusowe.

W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę Krzywoustego (przez 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego. Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Os. Zawadzkiego.

Wartość kontraktu:102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawca: Konsorcjum firm TORMEL Sp. z o.o. i STANLED I Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia: luty 2025.

Wielka odmiana ul. Szafera

I etap przebudowy ulicy Szafera zakończył się w 2021 roku. Inwestycja objęła odcinek od Al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Romera – długość ok. 1,2 km. Powstały drogi o dwóch dwupasmowych jezdniach z torowiskiem tramwajowym dwukierunkowym, zabudowanym umożliwiającym poruszanie się autobusów komunikacji miejskiej. Wzdłuż jezdni zbudowano chodniki i drogi rowerowe.

Nowa pętla tramwajowo-autobusowa przy ul. Szafera w pobliżu hali widowiskowo-sportowej ma cztery perony tramwajowe długości 90 metrów każdy. Przy pętli powstał parking na 141 samochodów.

I etap przebudowy ul. Szafera został wykonany w ramach projektu „Budowa nowych tras tramwajowych w Szczecinie”. Koszt: 125 mln zł brutto. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Źródło:  Foto:  , "Wojciech Jachim", 28 maja 2024

Plac budowy - 27 maja 2024 roku

Trwają prace przygotowawcze do przejazdu technicznego tramwaju po torach nowego odcinka ulicy Sosabowskiego w dniu 28 maja 2024 roku. Sprzątane są torowiska z zanieczyszczeń. Dalej trwają prace brukarskie. Wykonywane są nasadzenia w pasie drogowym jak i przy torowiskach. Brygady Tramwajów Szczecińskich sprawdzają naciągi trakcji napowietrznej. Jutro okaże się czy będą potrzebne poprawki czy obejdzie się beż nich.

 Foto: js, 27 maja 2024

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Nowa część ulicy Sosabowskiego latem zostanie otwarta dla ruchu kołowego

Planowany termin zakończenia II i III etap przebudowy ulicy Szafera to luty 2025, ale już latem tego roku duża część inwestycji zostanie udostępniona dla ruchu kołowego, tramwajowego

Jak już informowaliśmy pierwsze tramwaje na pętli Os. Zawadzkiego od strony ul. Żołnierskiej spodziewane są na przełomie czerwca i lipca. Jest też nowa ważna wiadomość dla kierowców. W tym samym czasie zostanie otwarty dla ruchu kołowego liczący 1200 metrów nowy odcinek ulicy Sosabowskiego łączący dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera. To szeroka arteria z dwoma pasami jezdni w każdą stronę przedzielona dwukierunkowym torowiskiem. Ponieważ będzie to nadal plac budowy, kierowcy otrzymają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę.

Czytaj więcej:  Foto:  , "Natalia Mróz", 14 maja 2024

Nowa część ulicy Sosabowskiego w Szczecinie będzie otwarta dla samochodów jeszcze latem tego roku.
Pojadą też tramwaje

Budowa nowej części ulicy Sosabowskiego w Szczecinie ma zakończyć się w lutym 2025 roku, ale już na przełomie czerwca i lipca zostanie częściowo udostępniona dla ruchu samochodowego. Na nowym odcinku torów tramwajowych pojawią się też tramwaje

Informację o częściowym udostępnieniu dla ruchu i komunikacji miejskiej nowej ulicy Sosabowskiego, podał w poniedziałek prezydent Szczecina Piotr Krzystek i spółka Tramwaje Szczecińskie, która w imieniu miasta prowadzi inwestycję.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 13 maja 2024

Wiadomo, kiedy samochody pojadą nową szczecińską ulicą

Prezydent Piotr Krzystek poinformował, że pierwsi kierowcy wjadą na nowy fragment ul. Sosabowskiego na przełomie czerwca i lipca. Wcześniej zapowiadano, że w tym samym terminie uruchomiony zostanie tam ruch tramwajowy

Mowa o nowym odcinku ul. Sosabowskiego, biegnącym równolegle do ul. Szerokiej i łączącym się z ul. Szafera na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ. To brakujący fragment, który zapewni ciągłość dwupasmowej drogi dwukierunkowej od al. Wojska Polskiego, przez Szafera, Sosabowskiego, Taczaka i 26 Kwietnia do ul. Krzywoustego.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 13 maja 2024

Plac budowy - 2 maja 2024 roku

Prace przy budowie nowej części ulicy Sosabowskiego wg. stanu na dzień 2 maja 2024 roku cieszą z powodu zaawansowania prac tej inwestycji. Od ronda Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ do dawnej pętli jezdnie i torowiska są położone, trwają prace wypełniające międzytorza asfaltem. Postawiono już słupo - latarnie wciągu tego odcinka, instalowane są zawiesia poprzeczne pomiędzy słupami pod przyszłą trakcję napowietrzną.

Położono rozjazdy w kierunku Żołnierskiej, Klonowica i Łukasińkiego. Trwają prace brukarskie pomiędzy rozjazdami. Pociągnięto dalej torowisko jakieś około 200 metrów w kierunku Łukasińskiego, również tam postawiono słupo - latarnie na których zawieszone są poprzeczne zawiesia pod trakcję napowietrzną. Powstały już jezdnie wyasfaltowane, budowane są chodniki i ścieżki rowerowe. Powyższe prawie dociągnięto do skrzyżowania ulic Szeroka/Żniwna, gdzie powstanie minirondo. Trwają dalsze prace przy plantowanie wydzielonego pasa tramwajowego w kierunku Łukasińskiego.

Powracając z powrotem na skrzyżowanie Żołnierskiej/Sosabowskiego/Klonowica, jak już wspomniałem położono rozjazdy we wszystkich kierunkach. Wjazd ze wszystkich kierunków w ulicę Klonowica będzie dużym ułatwieniem pracy warsztatów tramwajowych. Zastanawia fakt, że nie przewidziano wymiany torowiska na dojeździe do warsztatów tramwajowych. Torowisko jest powyginane, zapadnięte w grunt. Nie wymieniano go od 1968, kiedy to zakończono budowę nowego kompleksu budynków dyrekcyjno - warsztatowych przy ulicy Klonowica.

 Foto: js, 2 maja 2024

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Torowisko prawie gotowe.
Wiadomo już, kiedy tramwaje wjadą na ul. Szafera od ul. Żołnierskiej [NOWE ZDJĘCIA]

Oddania całej arterii do użytku spodziewamy się w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj od strony Żołnierskiej na pętlę Szafera wjedzie wcześniej - zapowiada prezes Tramwajów Szczecińskich Krystian Wawrzyniak

Pierwszy etap przebudowy ul. Szafera zakończył się w 2021 roku. Powstała wówczas dwujezdniowa ul. Szafera od al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Romera i Modrą, środkiem której poprowadzono torowisko i pas autobusowo-tramwajowy. W sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej powstała nowa, duża pętla tramwajowo-autobusowa. Etap drugi i trzeci zaczął się w lutym ubiegłego roku. Prace są właśnie na półmetku.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Piotr Szyliński", 9 lutego 2024

II i III etap budowy (Szafera) Sosabowskiego na półmetku

Dobiega końca układanie szyn, niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej. Pierwszy tramwaj od strony ulicy Żołnierskiej wjedzie na pętlę Szafera już latem

II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ulicami Romera i Modrej do ulicy Sosabowskiego) rozpoczął się 20 lutego 2023. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie.


foto: Tramwaje
Szczecińskie
przebieg trasy
Prace idą z godnie z planem – informuje Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich. Oddania całej arterii do użytku spodziewamy się w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj od strony Żołnierskiej na pętlę Szafera wjedzie wcześniej. Zakładamy, że będzie to przełom czerwca i lipca.

Torowisko zarówno w stronę ulic Taczaka jak i Szafera zostało ułożone i podbudowane betonem. Układane są szyny w ciągu ulic Żołnierskiej, oraz liczne rozjazdy, m.in. umożliwiające przejazd tramwajów do Wydziału Remontowego przy ulicy Klonowica. W sumie długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry. Obecnie robotnicy m.in. układają chodniki i przygotowują fundamenty pod słupy sieci trakcyjnej. Montaż samej sieci powinien zacząć się za kilka tygodni.

Nowe jezdnie i torowiska w 80 procentach przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem.

W ramach II i III etapu budowy ulicy (Szafera) Sosabowskiego powstaną:

• dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami
• trzy przystanki autobusowo-tramwajowe
• jeden przystanek tramwajowy
• dwie zatoki autobusowe.

W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę Krzywoustego (przez 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego. Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Szafera. Znacząco poprawi to komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego.

Wartość kontraktu:102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawca: Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. – i STANLED I Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia: luty 2025.

Źródło:  Foto: ts 7 lutego 2024

Prezydent Szczecina podważa sens części trwającej już tramwajowej inwestycji za 100 mln zł?
Poważny błąd na Krzekowie

Niewielkim kosztem w skali całej budowy ulicy Sosabowskiego można było doprowadzić linię tramwajową do miejsca, gdzie mieszkają tysiące szczecinian. Zamiast tego możemy zostać ze ślepą końcówką rdzewiejących torów donikąd. Bo w magistracie tramwaje traktuje się po macoszemu

Warta ponad 101 mln zł budowa nowego odcinka ulicy Sosabowskiego w Szczecinie wkroczyła już w taką fazę, że widać niemal kompletny układ nowych tras tramwajowych powstających wraz z jezdniami.

Czytaj więcej:
 Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 31 stycznia 2024

Budują nową drogę z torowiskiem. Wiemy, kiedy mogą pojechać tamtędy tramwaje

Jest szansa, że tramwaje na odcinku od ul. Żołnierskiej do pętli „Osiedle Zawadzkiego” przy Netto Arenie pojadą już na przełomie czerwca i lipca tego roku

Wykonawca jest bardzo solidny. Rozmawiałem z nim niedawno i planowany termin uruchomienia linii tramwajowej, pomiędzy ulicą Żołnierską a pętlą Szafera, to koniec czerwca/początek lipca tego roku. I ten termin zostanie raczej dotrzymany – poinformował w ubiegłym tygodniu w Kronice TVP3 Szczecin Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta Szczecin.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 30 stycznia 2024

Czy tramwaj pojedzie wcześniej w kierunku pętli osiedla Zawadzkiego?

Prace przy budowie nowej części ulicy Sosabowskiego wg. stanu na dzień 30 stycznia 2024 roku idą w dobrym tempie. Termin zakończenia jej to koniec lutego 2025 roku. Jak na razie wykonawca wyprzedza harmonogram prac, widać to, zwłaszcza na nowych odcinkach. Zostało jeszcze sporo prac. Najbardziej skoncentrowane roboty są na terenie starej pętli tramwajowej, gdzie nowa trasa połączy się ze starą. Odsłonięty został widok od starej pętli w kierunku ulic Łukasińskiego (piękny widok). Zastanawia fakt, że torowisko nie jest ciągnięte w kierunku ulicy Łukasińskiego, za to razi oczy ślepa końcówka położona w kierunku ulicy Łukasińskiego (czyżby zabrakło wyobraźni?).

Sporo pracy pozostało też w ciągu ulicy Klonowica, w kierunku zajezdni autobusowej i warsztatów tramwajowych. Na terenie starej pętli widać już ułożone rozjazdy z kierunku śródmieścia i osiedla Zawadzkiego. Rozebrano też stare torowisko w ciągu ulicy Klonowica. Układane są chodniki i kładzione krawężniki. Jest nadzieja, że wykonawca będzie chciał zakończyć ją przed terminem aby tramwaj przez Sosabowskiego pojechał przed zakończeniem inwestycji (z oglądu prac widać, że jest na to spora szansa).

 Foto: js, 30 stycznia 2024

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Dobre tempo na Krzekowie

Ta inwestycja cieszy nie tylko dlatego, że usprawni ruch na Krzekowie i w kierunku Bezrzecza, ale także dlatego, że postęp prac widać gołym okiem. Nowy fragment ul. Sosabowskiego w Szczecinie, łączący ul. Szafera i okolice skrzyżowania ulic Łukasińskiego z Taczaka, zmieni także siatkę połączeń tramwajowych

Wykonano już m.in. roboty sanitarne - układanie kanalizacji deszczowej oraz korytowanie. Postawiono ścianki oporowe, wcześniej wykonawca na poszczególnych fragmentach wykonał ich izolację. Widoczne są już kilkusetmetrowe fragmenty nowych jezdni i torowiska. Przypomnijmy, że na początku sierpnia zrównano z ziemią istniejącą od 1954 r. pętlę autobusowo-tramwajową „Krzekowo”.

Czytaj więcej:  Foto: Kurier Szczeciński (193), "Tomasz Tokarzewski", 5 października 2023

Na pętli Krzekowo trwa wielka rozbiórka [wideo]

W czwartek ruszyła rozbiórka budynku pętli Krzekowo. Obiekt przez 51 lat służył szczecińskiej komunikacji miejskiej

Najpierw ekipa budowlana wyniosła z budynku meble i zdemontowała okalające go szyny, a około godziny 12.00 rozpoczęła się rozbiórka obiektu.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Karolina Nawrocka", 3 sierpnia 2023

ZDiTM nie wyklucza komunikacyjnych zmian w rejonie zamkniętej pętli Krzekowo.
Są konkretne pomysły korzystne dla pasażerów

Chodzi o ułatwienie przesiadki do i z tramwaju linii 5 tym pasażerom, którzy muszą dojechać do niego autobusami z gminy Dobra. Zamknięcie pętli Krzekowo bardzo to teraz utrudnia

Pętla Krzekowo, chociaż dość archaiczna, pełniła dość istotną rolę węzła przesiadkowego dla pasażerów dojeżdżających do centrum Szczecina z Bezrzecza i gminy Dobra. Tu zatrzymywały się jadące z peryferii autobusy, a tramwaj czekał na sąsiednim peronie.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "akr", 2 sierpnia 2023

Radni PiS znów się wygłupili. Mają pomysł na gigantyczny ścisk w tramwajach z Krzekowa

Troje radnych PiS ze Szczecina drugi raz w ciągu kilku dni udowodniło, że nie ma podstawowej wiedzy o tym, jak działa miasto. Tym razem zaproponowali komunikacyjny paraliż Pogodna

Zamknięcie pętli Krzekowo mocno zmieniło skomunikowanie Pogodna i Krzekowa ze śródmieściem. Miejskie służby nie ustrzegły się przy tym błędów. "Wyborcza" skutecznie interweniowała w sprawie braku informacji dla pasażerów jadących po zmianach od strony ul. Bohaterów Warszawy w kierunku Pogodna.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 2 sierpnia 2023

Rozbiórka pętli Krzekowo i występy radnych PIS

Pisowscy radni Maciej Ussarz, Agnieszka Kurzawa i Krzysztof Romianowski zwołali konferencję prasowa 31 lipca 2023 o godzinie 10 z minutami na likwidowanej pętli Krzekowo, w sprawie ich zdaniem złej organizacji komunikacji miejskiej na czas dziesięciomiesięcznego zamknięcia dla ruchu ulicy Żołnierskiej z przyległościami. Odgrażali się, że skierują do Prezydenta Krzystka interpelację w sprawie zmian w tym zakresie, jednocześnie informując przybyłych przedstawicieli prasy lokalnej, że działają w imieniu mieszkańców. Jak z ich wypowiedzi wynikało proponują jeszcze bardziej ograniczenia w komunikacji.

Jak dla minie, było to robienie polityki przed zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu i wcale nie chodziło im o los mieszkańców. Mówili dużo i namiętnie, ale nie merytorycznie. Ich propozycja puszczenia składów dwukierunkowych na linii 7 na trasie Turkusowa - Żołnierska, tak aby przejeżdżała przez całe miasto, którą zaproponował radny Krzysztof Romianowski z prawobrzeża skompromitowała go i uwidoczniła jego niekompetencję (siódemka jeździ przez całe miasto z prawobrzeża do Stoczni Szczecińskiej) i nie trzeba 4 przesiadek z prawobrzeża, jak stwierdził pan radny, tylko jedną - wystarczy wysiąść na Boh. Warszawy i przejść 30 metrów do przystanku linii 5 na rogu Mickiewicza/Boh. Warszawy. Na zwróconą uwagę - zapytanie, czy ma świadomość, że Tramwaje Szczecińskie mają tylko 4 wagony dwukierunkowe i rozkładowo to się nie spina, tramwaje wg. rozkładu prawdopodobnie jeździły by co godzinę lub więcej - nie podjął już tematu.

Dalej kontynuowali swoje opowieści z "mchu i paproci", że ZDiTM jest niekompetętne w swoich działaniach wraz z miastem, bo nie przeprowadzali konsultacji z mieszkańcami (z tego co mi wiadomo nigdy nie prowadzono konsultacji zmian tras i rozkładów jazdy). Zarzucono miastu, że jest winne chaosowi komunikacyjnemu.

Fakt, że w tej chwili panuje rozgardiasz w komunikacji w związku z prowadzonymi inwestycja w mieście, niewyjazdami tramwajów i autobusów z powodu braków motorniczych i kierowców, zabieraniem środków samorządom przez rząd, co wpływa na mało popularne decyzje miasta.

Co robili szanowni radni do tej pory? O inwestycji mówiło się od ponad roku. Nie współpracowali z radą miasta i jej komisjami w sprawie przyszłych regulacji komunikacyjnych, a w tej chwili załamują ręce nad losem mieszkańców. Jak i czy pomagali miastu i jej instytucjom w pozyskaniu środków od rządzących swoich władz.

Na tej konferencji znalazłem się przypadkowo przy okazji. Przyszedłem porobić zdjęcia z ostatnich dni rozbieranej po kawałku pętli. Konferencja zniesmaczyła mnie. Spodziewałem się więcej konkretów po radnych wydawałoby się zorientowanych w tematyce problemów miasta, ale zawiodłem się. Była to moim zdaniem "hucpa" nic nie wnosząca do poprawy sytuacji w komunikacji, ale na zasadzie dołożyć rządzącej ekipie w mieście.

 Foto: js, 31 lipca 2023

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

ZDiTM narobił bałaganu i poszedł na wolne.
Cały weekend z chaosem na tramwajowej trasie w kierunku Pogodna i Krzekowa

Jeśli zmiany w organizacji ruchu komunikacji miejskiej w Szczecinie wprowadza się w weekend, to - mimo wolnych dni - trzeba reagować na problemy. Jednak ZDiTM zlekceważył pasażerów jadących na Pogodno i Krzekowo. Zaserwował im informacyjny chaos i niepotrzebne oczekiwanie na tramwaj, który nie przyjedzie

Widząc ewentualne błędy w organizacji ruchu, niedopatrzenia, problemy z oznakowaniem, zawsze staramy się powiadomić odpowiednie służby. Przy mnogości znaków, oznaczeń, tabliczek, jakiś błąd może się zdarzyć. Rozumiemy to. Czasem wykorzystujemy nieoficjalne kanały, by szybciej rozwiązać problem.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 31 lipca 2023

Pętla Krzekowo zamknięta, jeżdżą dwukierunkowe "piątki". Jak to wygląda?
I dlaczego pasażerowie są jednak zdezorientowani

Pierwszy dzień komunikacyjnej rewolucji na Krzekowie, która obejmuje także rejon skrzyżowania ulic Mickiewicza, Wawrzyniaka i Bohaterów Warszawy. Niestety, w organizacji ruchu dla pasażerów nie wszystko działa jak należy

W piątkowy wieczór grupka pasjonatów komunikacji miejskiej spotkała się na pętli Krzekowo, by uwiecznić ostatnie tramwajowe składy i autobusy, które z niej skorzystały.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "akr", 29 lipca 2023

Zamknięcie pętli Krzekowo to także zamknięcie trasy dla samochodów. Wyjaśniamy na zdjęciach z drona

Zamknięcie w sobotę dla tramwajów i autobusów pętli Krzekowo oznacza również brak przejazdu przez ulicę łączącą Bezrzecze i Krzekowo z trasą do i z centrum Szczecina

O konsekwencjach zamknięcia w sobotę dla komunikacji miejskiej pętli Krzekowo informowaliśmy w artykule „Już wiadomo, jak będą kursować tramwaje po zamknięciu pętli Krzekowo. Skrócona linia 5 i dwukierunkowe pojazdy".

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "akr", 28 lipca 2023

Plac budowy - 21 lipca 2023

Brygady pracujące przy budowie nowego odcinka ulicy Sosabowskiego przez trzy miesiące od ostatniego tam pobytu, w pracach przy budowie znacznie posunęły się do przodu.

Z oglądu zaawansowania prac jawi się pozytywny obraz inwestycji. Splantowano teren na całej długości przyszłej ulicy. Wytyczono jezdnie, chodniki pas terenu potrzebny na ułożenie torowiska, zresztą już zaczyna się układanie torowisk. Trwa umacnianie skarp elementami betonowym od strony budynków osiedlą Klonowica, zaś od strony pętli Krzekowo trwają prace przy podbudowie dalszego ciągu jezdni. Na rogu Klonowica i Żołnierskiej wycięto drzewa, gdzie prawdopodobnie będzie skręt w ulicę Klonowica.

24 lipca 2023 roku nastąpi likwidacja kasy biletowej "Krzekowo", ZDiTM komunikatem z dnia 20 lipca powiadomił o jej likwidacji. Według krążących nieoficjalnych informacji sama pętla Krzekowo ma być wygaszona 29 lipca 2023 roku, a dojazd do ulicy Żołnierskiej ma odbywać się tramwajami dwukierunkowymi od Bohaterów Warszawy do Żołnierskiej, gdzie zostanie położona nakładka służąca do zmiany kierunku jazdy. Ma zostać położona za przystankiem Żołnierska. Pozostałe zmiany w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej mają zostać upublicznione w terminie późniejszym. Wtedy nastąpi kres prawie siedemdziesięcioletniego istnienia pętli "Krzekowo".

 Foto: js, 21 lipca 2023

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Widać już dokładnie którędy poprowadzi nowa arteria z torowiskiem tramwajowym [foto]

Nowy fragment ul. Sosabowskiego powoli nabiera kształtów. Powstaje szeroka arteria, która będzie równoległa do ul. Szerokiej i połączy się z ul. Szafera

To brakujący odcinek, który zapewni ciągłość dwupasmowej drogi dwukierunkowej od al. Wojska Polskiego, przez Szafera, Sosabowskiego, Taczaka i 26 Kwietnia do ul. Krzywoustego. Ułatwiając tym samym dojazd do Bezrzecza i osiedla Zawadzkiego. Na środku nowego fragmentu zaplanowano torowisko tramwajowe, które pozwoli tramwajom skręcić z ul. Żołnierskiej w prawo i pojechać w stronę pętli przy Netto Arenie.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, redakcja", 13 lipca 2023

Odhumusowanie i roboty sanitarne, czyli raport z budowy nowej drogi i torowiska

Widać może niewiele, ale dzieje się bardzo dużo. Teren placu budowy jest uprzątnięty, a wykonawca robót związanych z budową nowej ulicy Sosabowskiego, która włączy się w istniejącą ulicę Sosabowskiego i torowiska do pętli Krzekowo realizuje swoje działania zgodnie z planem

Trwają prace związane odhumusowaniem terenu, czyli zdjęciem wartościowej dla roślin gleby, która nie ma parametrów gruntu do budowy. Kontynuowane są roboty sanitarne takie jak układanie kanalizacji deszczowej oraz korytowanie. Widoczne są już ścianki oporowe, wykonawca na poszczególnych fragmentach wykonuje ich izolację i zasypuje.

Czytaj więcej:  Foto:  , 30 maja 2023

Plac budowy - 22 kwietnia 2023

Brygady pracujące przy budowie nowego odcinka ulicy Sosabowskiego uporały się już z drzewami i krzewami. Splantowano teren i prowadzone są na chwilę obecną prace ziemne przy instalacjach infrastruktury podziemnej jak - gazowych, energetycznych, telekomunikacyjnych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Widać już zarys nowej ulicy.

 Foto: js, 22 kwietnia 2023

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

"Stara" ulica Sosabowskiego z ekranami dźwiękochłonnymi, a nowy odcinek bez.
Dlaczego? Wyjaśnienia zastępcy prezydenta

Mieszkańcy Krzekowa dziwią się, że na nowym odcinku ulicy Sosabowskiego nie będzie ekranów dźwiękochłonnych, mimo że są na wybudowanym przed laty fragmencie, gdzie budynki mieszkalne są znacznie dalej od jezdni

Sprawą zainteresował się radny Patryk Jaskulski z PO, który złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Szczecina.

"Mieszkańcy sąsiadującej z inwestycją zabudowy mieszkaniowej jedno- i wielorodzinnej w pasie między ul. Szeroką a budowaną ul. Sosabowskiego obawiają się, że będą narażeni na hałas, który będzie miał niekorzystny wpływ na jakość życia w związku z sąsiedztwem ruchliwej drogi z infrastrukturą tramwajową włącznie" – napisał radny.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "akr", 18 kwietnia 2023

Tak wygląda plac budowy nowej arterii z góry.
Mieszkańcy zwracają uwagę, że w projekcie zapomniano o ważnych elementach

Trwa pierwszy etap prac związanych z przedłużeniem ul. Sosabowskiego i połączeniem jej z ul. Szafera. Za niecałe dwa lata powinna być gotowa zupełnie nowa arteria z torowiskiem tramwajowym. Okoliczni mieszkańcy zwracają jednak uwagę, ze w projekcie zapomniano o ekranach dźwiękochłonnych, które ich zdaniem powinny stanąć przy zabudowie mieszkaniowej

Ślad planowanej ulicy wyznaczono przed laty równolegle do ulicy Szerokiej, na tyłach domów. Aby mogła tam powstać droga, wycięto w ostatnich tygodniach 460 drzew. Samochody przejeżdżać będą z jednej strony blisko zabudowy jednorodzinnej, a z drugiej planowane jest duże osiedle z zabudową wielorodzinną. Dlatego pojawiły się głosy, że w newralgicznych miejscach powinny pojawić się ekrany akustyczne, czego jednak nie uwzględniono w dokumentacji projektowej.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 5 kwietnia 2023

Wycięli blisko pół tysiąca drzew pod budowę nowej drogi.
„Miejsce na nowe nasadzenia jest wzdłuż planowanych torów”

Pod koniec lutego miała miejsca wielka wycinka drzew w związku z budową nowej ulicy na Krzekowie. Aby wybudować nową arterię, która będzie przedłużeniem Sosabowskiego w kierunku Szafera, wyciętych zostało blisko 460 drzew. „Na nowe nasadzenia miejsce jest chociażby wzdłuż nowo powstających torów” – proponuje radny miejski Przemysław Słowik

Oficjalne prace związane z budową nowej ulicy na Krzekowie ruszyły 21 lutego. Pierwsze z nich polegały na usunięciu drzew, które kolidowały z przebiegiem nowej drogi. Jak czytamy, do usunięcia wskazano 417 drzew o obwodzie pnia powyżej 50, 65 lub 80 cm oraz 39 sztuk o obwodzie pnia do 50, 65 lub 80 cm.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Karolina Naweocka", 21 marca 2023

W miejscu, gdzie ma przebiegać nowa ulica w Szczecinie
może być masowy grób niemieckich jeńców z czasów tuż po wojnie

W mroźną zimę przełomu lat 1945-1946 w radzieckim obozie jenieckim na Krzekowie w Szczecinie mogło umrzeć nawet kilka tysięcy Niemców. Mieli zostać pochowani w pobliskim rowie przeciwczołgowym. W jego miejscu powstaje dziś ulica Sosabowskiego. Czy robotnicy natkną się na szczątki żołnierzy?

Szczecińskie Krzekowo to obszar z długą wojskową tradycją. Zaczęło się od poligonu, który powstał już w 1862 roku. Zajmował obszar dzisiejszego osiedla Zawadzkiego, zajezdni autobusowej przy ul. Klonowica i sięgał niemal pod starą zabudowę Krzekowa rozciągniętą wzdłuż obecnej ulicy Szerokiej.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 3 marca 2023

Te trzy domy nowa ulica Sosabowskiego zmieni w gruzy. Już są opuszczone. Spotkaliśmy smutnych lokatorów

W najbliższych dniach znikną z krajobrazu Krzekowa. Trzy przedwojenne domy stoją na trasie nowego odcinka ulicy Sosabowskiego, której budowa zaczęła się tydzień temu. W środku już stały się ruiną. Dawni lokatorzy już tęsknią za tym, co tu mieli

Nowy odcinek ulicy Sosabowskiego połączy ten już istniejący, czyli krótką, dwujezdniową trasę od strony ul. Łukasińskiego i Taczaka, z ulicą Szafera. Inwestycja przetnie teren obecnej pętli tramwajowej Krzekowo, czyli skrzyżowanie ulic Żołnierskiej i Klonowica. Tory z ul. Żołnierskiej zostaną poprowadzone wzdłuż nowej ulicy do ul. Szafera.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 1 marca 2023

Droga na Krzekowie już otwarta

Przejazd w okolicy pętli na Krzekowie jest już drożny. To koniec utrudnień dla kierowców na najbliższy czas. Prace będą teraz skoncentrowane w rejonie poza pasem drogowym. Kontynuowane będzie porządkowanie terenu i przygotowywanie do docelowych prac ziemnych.

Źródło:  Foto: zditm, 1 marzec 2023

Historyczna ciekawostka z okolic budowy za 100 mln zł.
Nitowany słup. Zainteresowaliśmy muzeum, a tam niespodzianka

Dokumentując przemiany na Krzekowie związane z budową nowego odcinka ulicy Sosabowskiego, natknęliśmy się na historyczną ciekawostką - przedwojenny, nitowany słup trakcyjny. Nie trafi jednak do Muzeum Techniki i Komunikacji

Budowa za 100 mln zł nowego odcinka ulicy Sosabowskiego, która przetnie rejon obecnej pętli tramwajowo-autobusowej Krzekowo, zaczęła się w miniony wtorek. Niemal cała nowa trasa powstanie na nieużytkach i terenach od lat zarezerwowanych pod arterię. Największą przemianę przejdzie obecne skrzyżowanie ulic Żołnierskiej i Klonowica.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 25 luty 2023

Budowa ulicy generała Stanisława Sosabowskiego - roboczo zwana Szafera

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta NR XIX/506/08 z 26 lutego 2008 roku nadano nazwę ulicy Gen. Stanisława Sosabowskiego projektowanej drodze roboczo w dokumentacji nazwanej "Szafera". Jest przedłużeniem ulicy Gen. Stanisława Taczaka, rozpoczynającą swój bieg od skrzyżowania ulic Gen. Stanisława Taczaka/Waleriana Łukasińskiego, biegnącą w kierunku północnym, przecinającą ulice Żołnierską i dochodzącą do skrzyżowania ulic Szerokiej, Władysława Szafera i Eugeniusza Romera. Ulica Szafera kończy się na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ. Tak samo było z nazwą pętli roboczo zwanej "Szafera", która 1 listopada 2021 roku zmieniono na "Osiedle Zawadzkiego". Tyle tytułem wstępu. Od 21 lutego 2023 roku wszystko co będzie budowane i robione na inwestycji, jest budową kolejnego odcinka ulicy Sosabowskiego, a nie Szafera.

Ruszyły prace przy budowie nowego odcinka ulicy Sosabowskiego. 20 lutego 2023 podpisano umowę wykonawczą na budowę ulicy z Konsorcjum firm - TORMEL Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum STANLED I Sp. z o.o. Partner Konsorcjum. Dokument podpisał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, oraz szefowie konsorcjum firm, a już 21 lutego 2023 roku zaczęły się prace przygotowawcze, po zabezpieczeniu zaplecza budowy, brygady firmy "Stanled" zajęły się rugowaniem kolidujących z inwestycją drzew w rejonie, jak na razie istniejącej jeszcze pętli "Krzekowo", które powodowały pierwsze utrudnienia w ruchu w rejonie pętli. Prace te mają potrwać około dwu tygodni i w związku z niniejszym zamknięto rejon pętli i ulic Żołnierskiej, Klonowica i wjazd z ronda w ciągu ulicy Szerokiej dla ruchu samochodowego. W tyn podetapie utrzymana została komunikacja tramwajowo - autobusowa. Są to ostatnie dni i tygodnie istnienia pętli tramwajowo - autobusowej w tym miejscu. Kiedy roboty na inwestycji rozkręcą się zostanie ona zlikwidowana.

 Foto: js, 22 luty 2023

foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Prezydent, media, Tramwaje Szczecińskie. Wszyscy się mylą w sprawie ulicy Szafera. Za 100 mln zł powstaje inna ulica

„Wykonawca dalszej części budowy ul. Szafera wybrany" - ogłaszał prezydent Piotr Krzystek. W dokumentacji planistycznej też jest mowa o budowie nowego odcinka ulicy pod tą nazwą. I tak inwestycję przedstawiają od miesięcy także media, również "Wyborcza". Okazuje się, że to wielka pomyłka. Budujemy zupełnie inną ulicę

Na początku podziękowania dla dwóch czytelników „Wyborczej", którzy wskazali na tą, w sumie nieco komiczną sytuację. Cenną informację zamieścili w swoich komentarzach pod moim ostatnim artykułem na temat rozpoczynającej się inwestycji za 100 mln zł, którą wszyscy nazywają „dalszą częścią budowy ul. Szafera". Tak naprawdę chodzi o zupełnie inną ulicę.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 22 luty 2023

Prace na Szafera ruszyły. Na razie wycinka i objazdy [GALERIA]

Wprawdzie oficjalnie prace rozpoczęły się we wtorek (21 lutego), ale póki co nie można mówić o wbiciu pierwszej łopaty. Na razie wygrodzono część terenu, a ekipy rozpoczęły wycinkę drzew kolidujących z inwestycją. Budowa nowego odcinka ul. Szafera w Szczecinie stała się jednak faktem

Informacja o podpisaniu umowy i rozpoczęciu prac przygotowawczych pojawiła się w poniedziałkowe popołudnie. Wtedy też ekipy rozpoczęły ustawianie znaków wytyczających objazdy. Od wtorkowego poranka nieprzejezdny jest bowiem fragment od ronda im. ks. Piotra Prymy, czyli skrzyżowania ul. Szafera z Żołnierską, do okolic pętli, czyli ul. Żołnierskiej i Klonowica.

Czytaj więcej:  Foto: 24Kurier.pl "Tomasz Tokarzewski", 21 luty 2023

Umowa za ponad 100 mln zł podpisana. Już od wtorku zamknięty przejazd przez Krzekowo.
Zaczyna się budowa nowej ul. Szafera

Dzień po podpisaniu umowy konsorcjum, które zbuduje nowy odcinek ulicy Szafera wraz z nową linią tramwajową, zamknie przejazd przez ważne skrzyżowanie na Krzekowie. Zmiany już od wtorkowego poranka

W poniedziałek po południu spółka Tramwaje Szczecińskie poinformowała o podpisaniu umowy na budowę nowego odcinka ulicy Szafera. Dokument podpisał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, oraz szefowie konsorcjum firm Tormel i Stanled I, które zrealizują inwestycję. Wartość kontraktu to 101 781 430,46 zł. Okazuje się, że konsorcjum chce do budowy przystąpić już od jutra.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr.", 20 luty 2023

Przebudowa ul. Szafera: można podpisać umowę

Umowa na przebudowę kolejnego odcinka ul. Szafera w Szczecinie może być podpisana. Trwają przygotowania w tej sprawie. Firma, która oprotestowała wyniki przetargu, wycofała swoje zarzuty

Tak naprawdę nowy odcinek ul. Szafera ma powstać od podstaw. Będzie przebiegał równolegle do ul. Szerokiej. Ulica ma być dwujezdniowa z torowiskiem tramwajowym po środku i połączyć niedawno przebudowaną część tej ulicy z Krzekowem.

Czytaj więcej:  Foto: Kurier Szczeciński "Tomasz Tokarzewski", 13 stycznia 2023

Wykonawca nowej ul. Szafera wybrany

Prawie czterech miesięcy potrzebowała komisja przetargowa Tramwajów Szczecińskich na ocenę ofert potencjalnych wykonawców na budowę nowej drogi - przedłużenia ul. Władysława Szafera z fragmentem nowego torowiska przez Krzekowo i dalej do nowego ronda w okolicy ulic Szerokiej i Żniwnej z wylotem w ul. Sosabowskiego. Decyzja o wyborze spośród nich tej najkorzystniejszej opublikowana została w minioną środę. Wykonawcą inwestycji ma być konsorcjum spółek Tormel z Poznania i Stanled I ze Stargardu. Zaproponowało ono, że zrealizuje całe przedsięwzięcie za 101 781 430,47 zł

To była najtańsza z ofert, które wpłynęły. A i tak przekraczała założony wówczas przez TS łączny koszt na poziomie 90 890 923 zł brutto. Dodatkową pulę pieniędzy zabezpieczyli jednak radni, uchwalając wraz z budżetem na 2023 r. skorygowany Wieloletni Program Rozwoju Szczecina do 2027 roku. Do tego wpisali na sfinansowanie całego zadania łączną kwotę 107 095 278 zł.

Czytaj więcej:  Foto: Kurier Szczeciński (249), "Mirosław Wiconek", 27 grudnia 2022

Mieszkańcy Krzekowa chcą zmian w projekcie budowy ulicy Nowoszerokiej. Ma to zapobiec zatorom

Czeka nas kolejny etap przebudowy ul. Szafera od ul. Modrej do ul. Sosabowskiego. W sieci trwa zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą zmian w projekcie budowy nowej ulicy

Ulica Nowoszeroka będzie usytuowana równolegle do istniejącej ulicy Szerokiej, tuż za linią obecnych zabudowań, w tym kościoła w Krzekowie. Problem z zatorami może być na styku ulicy Żniwnej z Nowoszeroką. Zaprojektowany tylko jeden pas ruch dla pojazdów jadących zarówno w kierunku centrum miasta, jak i w stronę ul. Szafera jest niewystarczający.

Czytaj więcej:  , "Marek Jaszczyński", 6 grudnia 2022

Przedłużenie ulicy Szafera - co z remontem? [WIZUALIZACJE]

Mamy te dodatkowe pieniądze, ale to wymaga nowelizacji budżetu miasta - mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji

Decyzja o zmianach w budżecie i planie finansowym na kolejne lata zapadnie podczas dzisiejszej sesji rady miasta. Zmian jest kilkadziesiąt, ale przedłużenie ulicy Szafera (tzw. II etap) należy do najbardziej pilnych. Bez dodatkowych pieniędzy nie da się rozstrzygnąć przetargu na wykonawcę, a w efekcie ruszyć z pracami.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Mariusz Parkitny", 18 października 2022

Miasto jest zdecydowane, by dołożyć pieniądze do budowy nowej ulicy z torowiskiem [wizualizacje]

Budżet na przedłużenie ulicy Szafera ma zostać zwiększony o około 10 mln zł, by można było rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę. Zgodę muszą jeszcze wyrazić radni, którzy podczas najbliższej sesji Rady Miasta (wtorek 18 października) będą zajmować się projektami zmian w dokumentach finansowych

Celem inwestycji jest budowa nowej ulicy z torowiskiem, która rozpocznie się na rondzie u zbiegu ul. Szafera i ul. Romera. Będzie równoległa do ul. Szerokiej, przetnie ul. Żołnierską na wysokości przeznaczonej do likwidacji pętli tramwajowo-autobusowej, a później połączy się z ul. Sosabowskiego. Miejska spółka Tramwaje Szczecińskie zamierzała wydać na jej budowę maksymalnie 90,9 mln zł.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 16 października 2022

Budowa nowej ulicy z torowiskiem tramwajowym może kosztować ponad 100 mln zł [wizualizacje]

Poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców w przetargu na przedłużenie ulicy Szafera, nowym śladem poprowadzonym równolegle do ul. Szerokiej. Wszystkie cztery propozycje są znacząco wyższe niż budżet przygotowany wcześniej na ten cel

Podczas przebudowy ul. Szafera, na nowym rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ (skrzyżowanie z Romera) wybudowano zjazd, który urywa się po zaledwie kilkunastu metrach. To zalążek nowej ulicy, która poprowadzi równolegle do ul. Szerokiej, przetnie ul. Żołnierską na wysokości przeznaczonej do likwidacji pętli tramwajowo-autobusowej, a później połączy się z ul. Sosabowskiego. Miejska spółka Tramwaje Szczecińskie zamierzała wydać na ten cel maksymalnie 90,9 mln zł.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 26 sierpnia 2022

Są chętni na budowę nowego torowiska

Rozbudowa części torowej i drogowej na ulicy Szafera może stać się faktem. To znaczy, że oprócz części drogowej do ul. Sosabowskiego, wybudowane zostanie również torowisko, które połączy się z istniejącym w ciągu ul. Żołnierskiej

Trasa projektowanej drogi będzie rozpoczynała się od ronda Romera i zakończy się włączeniem w ul. Sosabowskiego. Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie ul. Żołnierskiej z ul. Sebastiana Klonowica. Trasa będzie przebiegała nowym śladem równolegle do ul. Szerokiej.

Wybudowana zostanie droga dwupasmowa dwukierunkowa do ulicy Sosabowskiego/Taczaka wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami. Da nam to ciągłość drogi dwupasowej dwukierunkowej praktycznie od Krzywoustego do Wojska Polskiego/Głębokiego. Znacząco odmieni to komunikację w rejonie ul. Szerokiej, dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego. Rozbiórce ulegnie pętla Krzekowo, a obsługa linii będzie przejęta przez pętlę Szafera. Torowisko zostanie połączone z ul. Żołnierską i tam się zakończy w tym etapie. Wybudowane zostanie blisko 2000 mtp, 3 przystanki autobusowo-tramwajowe, 1 tramwajowy i 2 zatoki autobusowe.

W postępowaniu wzięło udział 4 oferentów:

• TORMEL Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum STANLED I Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum ul. Przemyska 5 61-324 Poznań ul. Pierwszej Brygady 35 73-110 Stargard - 101 781 430,46 zł
• STRABAG Sp. z o.o. ul. Parzniewska 10 05-800 Pruszków - 105 790 495,23 zł
• BUDIMEX S.A. ul. Siedmiogrodzka 9 01-204 Warszawa - 102 870 349,91 zł
• ZUE S.A. ul. Kazimierza Czapińskiego 3 30-048 Kraków - 123 800 000,00 zł

Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 90 890 923,00 zł brutto. Trwa weryfikacja dokumentów i możliwości finansowych miasta. Potencjalny wykonawca będzie miał 2 lata na zrealizowanie zadania. Numer postępowania 14/ZP/DZ/7/UM/2022

Czytaj więcej:  , 26 sierpnia 2022

Terminowy przekładaniec

Kolejne już przesunięcie terminu otwarcia ofert w przetargu na kontynuację inwestycji drogowo-tramwajowej od przebudowanej ul. Szafera przez szczecińskie Krzekowo do obrzeży Pogodna. Tym razem spółka Tramwaje Szczecińskie, która odpowiada za tę inwestycję, wydłużyła go aż o ponad miesiąc. Pierwotnie wyznaczony był na 1 lipca, potem na 15 bm., aktualny to dopiero 19 sierpnia

Szczegółowe pytania potencjalnych oferentów dotyczą m.in. rodzaju materiałów i tego, o jakich parametrach mają być wykonane instalacje sanitarne, kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowe, podbudowy i nawierzchnie jezdni. Do tej pory padło ich już przeszło 170 wobec wątpliwości co do zapisów, jakie zawierają przedmiary robót, sama dokumentacja, jak i projekt umowy co do warunków zabezpieczenia finansowej strony realizacji inwestycji, co do wymogów odnośnie do kwalifikacji kadry kierowniczej czy wreszcie treści przygotowanej przez TS specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Czytaj więcej:  Foto: Kurier Szczeciński (144), "Mirosław Wiconek", 27 lipca 2022

Ogłoszenie przetargu

Tramwaje Szczecińskie w dniu 20 maja 2022 ogłosiły przetarg nieogranicznony na kolejny odcinek budowy ulicy Szafera wraz z wydzielonym pasem torowisk w kierunku ulicy Żołnierskiej i dalej do ulicy Sosabowskiego, etap realizacyjny II i III z terminem zgłaszania ofert do 1 lipca 2022 roku. Sprawa nr 14/ZP/DZ/7/UM/2022. Termin wykonania prac – 24 miesiące od podpisania umowy. Ze względu na mnogość pytań od potencjalnych wykonawców przedłużano termin zgłaszania ofert na 15 lipca, a później na 19 sierpnia, 26 sierpnia 2022 roku

To będzie nowa ulica z torowiskiem tramwajowym.
Dokumentacja przetargowa już gotowa [wizualizacje]

Planowana ulica będzie przedłużeniem przebudowanej ul. Szafera w kierunku ul. Sosabowskiego, równolegle do ul. Szerokiej. Miasto gotowe jest do ogłoszenia przetargu na wykonawcę prac budowlanych

Przetarg na kontynuację przebudowy ul. Szafera (przez wielu nazywany ul. Nowoszeroką) wysłany do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej! Kilka dni na niezbędne formalności i będzie w pełni dostępny. Kolejna inwestycja, która w tym rejonie zmieni bardzo wiele. Działamy” – napisał prezydent Piotr Krzystek na Facebooku.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, "Marcin Gigiel", 16 maja 2022

Przetarg na nową trasę od ul. Szafera w maju

To już pewne - do połowy maja br. spółka Tramwaje Szczecińskie ogłosi przetarg na wybór wykonawcy nowej drogi z torowiskiem dla tramwajów będącej przedłużeniem przebudowanej ul. Władysława Szafera. Teraz szlak kończy się ślepym wylotem tuż za rondem Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ, jakie powstało przy skrzyżowaniu z ul. Romera. Nowa trasa biec ma nowym śladem równolegle do ul. Szerokiej obrzeżami Krzekowa do dotychczasowej pętli przy ul. Żołnierskiej, która będzie zlikwidowana, a stąd dotrze dalej skrajem Pogodna na razie do ul. Sosabowskiego

Inwestycja związana z kolejnym etapem przebudowy ul. W Szafera jest na etapie przygotowania do ogłoszenia przetargu. Postępowanie powinno zostać ogłoszone w najbliższych tygodniach - informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. Kompletowana jest pełna dokumentacja niezbędna do ogłoszenia postępowania. Spółka Tramwaje Szczecińskie w imieniu miasta będzie koordynować jej realizację.

Czytaj więcej:  Foto: Kurier Szczeciński (73), "Mirosław Wiconek", 14 kwietnia 2022

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.