Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Szczeciński Szybki Tramwaj

* * *

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju opracowania, analizy, rozmowy z 1976 roku, 1978 roku, 2002 roku, 2004 roku, 2008 roku

* * *

Przejście do następnych podstron 0, 2, 3, 4, 6


foto: Janusz Światowy

* * *

Zmiana organizacji ruchu na ul. Bagiennej

W związku z budową torowiska pod Szczeciński Szybki Tramwaj 9 stycznia 2014 (czwartek) na ul. Bagiennej nastąpi zmiana organizacji ruchu. W rejonie skrzyżowania z ul. Jaśminową ulica Bagienna zostanie zamknięta dla ruchu kołowego i pieszego. Tym samym nie będzie już możliwości bezpośredniego przejazdu między w/w ulicami.

Takie rozwiązanie stanowić będzie docelowy układ drogowy. W związku z tym na czas prac przy budowie torowiska nie planuje się wprowadzania objazdów. Ma to na celu wykształcenie w pieszych i kierujących nowego nawyku obsługi komunikacyjnej tego rejonu.

* * *

Sprawa willi Grüneberga.
Przeniosą ją po kawałku, czy w całości?

Konserwator zabytków nie wybrał jeszcze sposobu przeniesienia zabytkowej willi Grüneberga na prawobrzeżu. Obiekt stoi przy trasie szybkiego tramwaju i koliduje z budową

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej przenoszenia willi Grüneberga. Sposób przesunięcia musi zaakceptować Wojewódzki Konserwator Zabytków. Czekamy na jego stanowisko - tłumaczy Łukasz Kolasa z Urzędu Miasta Szczecin. W grę wchodzi przesunięcie całego budynku na szynach lub - ze względu na stan techniczny - przenoszenie budynku fragment po fragmencie.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zwleka z decyzją. Woli poczekać na opinię Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. WROZ to organ opiniodawczy w zakresie ochrony zabytków i opieki nad nimi. W obecnej kadencji wchodzi w jej skład dziesięć osób.

W radzie są architekci z doświadczeniem - mówi Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Znając ich opinię, wypowiemy się na temat sposobu przeniesienia budynku.

Przypomnijmy, że jeszcze jesienią wykonawca prac przy SST odrzucał informację, że budynek nie wytrzyma przenosin ze względu na kiepski stan techniczny, a zgodnie z kontraktem, jest zobowiązany do wykonania projektu wykonawczego określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku przy ul. Batalionów Chłopskich nr 61.

Wiosną 2013 r. miasto zaprezentowało sposób, w jaki budynek mógłby zostać przesunięty.

W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany będzie specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu. Willa mogłaby być przesunięta po specjalnie przygotowanym do tego celu torowisku o długości 44,82 m - mówili wówczas urzędnicy z magistratu.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl" 31 grudnia 2013 roku

* * *

Trwa budowa Szybkiego Tramwaju.
Wkrótce zaczną układać tory

Do końca roku zacznie się układanie torowiska na budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Nadal nie wiadomo, co z przesunięciem willi Grüneberga

Na budowie SST do tej pory wykonano tunel dla pieszych pod torem bocznicy kolejowej do elektrociepłowni "Dąbska". Na ukończeniu są też prace związane z siecią ciepłowniczą.

Zgodnie z harmonogramem wykonano także w znacznym zakresie roboty przy kanalizacji deszczowej, gazociągu, sieci elektrycznej i teletechnicznej - mówi Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy wykonawcy - firmy Strabag. Ponadto zamontowano wszystkie słupy trakcyjne na moście przez rzekę Regalicę oraz na odcinku ul. Gdańskiej w rejonie Basenu Górniczego i w pasie rozdziału części ul. Eskadrowej.

Wykonawca zbudował też kanalizację kablową dla potrzeb kabli sterowniczych na moście oraz rozpoczął układanie tłucznia pod torowisko tramwajowe. Trwają też już prace przy wykonywaniu wykopu obudowanego. Jeszcze w grudniu planowane jest rozpoczęcie układania torowiska na pierwszym odcinku. Ponadto rozpoczęto roboty przygotowawcze do budowy estakady w ciągu ul. Hangarowej oraz roboty fundamentowe przy stacjach prostownikowych Jasna i Eskadrowa.

Strabag obiecuje, że nadchodząca zima nie spowoduje zastoju na placu robót, chyba że przyjedzie tęgi mróz i spory opad śniegu. Zakres prowadzonych prac nie wymaga modyfikacji z powodu ewentualnych utrudnień jakie mogą towarzyszyć zimie - tłumaczy rzecznik wykonawcy. Jedynie silne opady śniegu oraz temperatury poniżej - 5 st. C mogą utrudniać prowadzenie robót.

Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie przesunięta zabytkowa willa należąca do rodziny Grünebergów. Miasto odrzuca informację, że budynek nie wytrzyma przenosin ze względu na kiepski stan techniczny.

Wiosną tego roku inwestor, czyli miasto zaprezentowało metodę w jaki budynek mógłby zostać przesunięty. W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany będzie specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu. Willa ma być przesunięta po specjalnie przygotowanym do tego celu torowisku o długości 44,8 m.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl" 30 listopada 2013 roku

* * *

Jak przenieść willę Grüneberga?
Decyzja jeszcze nie zapadła

Kolejne kłopoty z zabytkową willą Grüneberga w Szczecinie. Budynek, który stoi na trasie linii szybkiego tramwaju, miał być przesunięty na specjalnych szynach w inne miejsce. Okazuje się, że nie jest to takie proste

Wykonawca prac - spółka Strabag - nadal nie ma zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków co do sposobu przesunięcia willi. Konserwator zabytków nie zaakceptował jeszcze proponowanej wersji przeniesienia obiektu, dlatego cały czas trwają konsultacje w tej sprawie - mówi zastępca prezydenta Szczecina, Bogdan Jaroszewicz.

Willa może nie wytrzymać operacji przesunięcia, dlatego miasto rozważa inne możliwości. Jedną z koncepcji jest rozbiórka budynku i przenoszenie jego fragmentów - dodaje Jaroszewicz. Te elementy, których nie da się przesunąć, będą odbudowane. Na razie nie wiadomo, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie willi.

Szczeciński szybki tramwaj, który połączy Prawo - i Lewobrzeże ma ruszyć w 2015 roku. Teraz prace trwają na odcinku między Basenem Górniczym a ulicą Leszczynową w Zdrojach. Koszt inwestycji to blisko 240 mln zł, ponad 100 mln będzie pochodzić z funduszy unijnych.

By budowa linii mogła ruszyć, miasto eksmitowało w ubiegłym roku ostatnich mieszkańców willi. Po zakończeniu inwestycji w zabytkowym budynku może powstać szkoła muzyczna.

Willa została wybudowana w 1912 roku. Należała do Feliksa Grüneberga, właściciela położonej po sąsiedzku, zniszczonej w czasie wojny fabryki organów.

Opracowanie " Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin" 27 listopada roku

* * *

Tramwaj na prawobrzeże

Poza słupami trakcji wszystko, co jeszcze dziś widać w ziemi zniknie pod nawierzchnią budowanego od podstaw pierwszego odcinka prawie 4-kilometrowej trasy tramwajowej, która połączy centrum Szczecina z prawobrzeżem. Pierwsze składy mają przewieźć nią pasażerów wiosną 2015 roku. Koszt inwestycji - według kontraktu - to 166 milionów złotych

Roboty ziemne przy niwelacji terenu, układanie sieci kanalizacyjnej i energetycznej, która będzie zasilać w prąd tramwaje trwają od kilku miesięcy. Ekipy budowlane wykorzystują sprzyjającą póki co pogodę - koparki, dźwigi, kafary, betoniarki i wywrotki pracują także w weekendy. W Zdrojach przy ul. Jaśminowej nie ma już też śladu po budynku biurowym starej siedziby TBS Prawobrzeże i przyległego doń zaplecza. Na operację przenosin w nowe miejsce czeka dom u jej zbiegu z ul. Batalionów Chłopskich, podupadła pozostałość po dawnej posiadłości Gruenebergów, uznana za zabytek.

Na plac budowy w lipcu wkroczyły również ekipy spółki PKP Energetyka. Jej pomorski oddział rozpoczął prace elektrotrakcyjne jako podwykonawca firm Strabag i Szczeciński Tramwaj. Wcześniej firma wykonywała również tego rodzaju roboty w czasie modernizacji węzła komunikacyjnego wokół szczecińskiej Bramy Portowej.

Prace energetyczne obejmą w sumie montaż 154 słupów trakcyjnych oraz blisko 9 km tramwajowej sieci trakcyjnej. Zamówienie dotyczy także wykonania systemu sterowania napędów trzech zwrotnic wraz z ogrzewaniem, linii kablowych trakcyjnych i sterowniczo-sygnalizacyjnych (ok. 20 km) oraz zdalnego sterowania centralną dyspozytornią.

Powoli zmienia się jednocześnie krajobraz za pobliskim wiaduktem kolejowym na tyłach Selgrosa, gdzie powstanie przystanek końcowy do czasu wydłużenia linii - według planów - aż do Kijewa. W skarpie pod torem kolejowym, który biegnie obrzeżem osiedla Słonecznego od strony ulicy Seledynowej, na wysokości wieżowców, wybudowane zostało już nowe, bezpieczne dojście do pętli.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "24kurier.pl" 26 listopada 2013 roku

* * *

Plac budowy - 23 listopada 2013




































* * *

Szybki tramwaj nadzieje, ale i obawy

Tempo budowy jest imponujące. Tramwaj będzie jeździć z maksymalną prędkością 90 km na godzinę. Dojeżdżający do i z pracy spodziewają się, że zyskają na czasie

Niektórzy nawet myślą o rezygnacji z własnego auta na rzecz autobusów i tramwaju. Pierwsze jazdy pokażą, czy spełnią się nadzieje. Pasażerowie, oczekujący na przykład na autobus przy pętli na osiedlu Słonecznym nie kryją obaw, że w codziennej praktyce nowe rozwiązania dla nich mogą okazać się niekorzystne.

Dariusz Wołoszczuk - rzecznik ZDiTM informuje, że na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, koncepcję nowego układu sieci transportu publicznego uwzględniającego uruchomienie linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju przygotowuje obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Dokument ma być gotowy do końca tego roku. Tam znajdzie się także propozycja nowej sieci komunikacji miejskiej.

Zaproponowane przez ZUT rozwiązania zostaną poddane konsultacjom społecznym. Budowa linii SST ma na celu usprawnienie komunikacji miejskiej pomiędzy Prawobrzeżem a Lewobrzeżem. Wprowadzenie komunikacji tramwajowej na Prawobrzeżu ma także na celu skrócenie czasu przejazdu pomiędzy tym rejonem miasta a centrum Szczecina.

Należy pamiętać, że niezależnie od budowy SST w przyszłym roku rozpocznie się remont torowiska na ul. Gdańskiej i Energetyków. Oznacza to, że tramwaj wyjeżdżający z pętli przy ul. Turkusowej do centrum miasta będzie poruszał się po nowym, wydzielonym torowisku. To zapewni płynny i niemal bezkolizyjny przejazd pomiędzy Prawobrzeżem a Lewobrzeżem. I skrócenie czasu przejazdu.

Nowe rozwiązania będą atrakcyjne nawet dla osób korzystających z transportu indywidualnego, podkreśla D. Wołoszczuk. O terminach wspomnianych konsultacji będziemy informować na łamach „Panoramy 7".

Opracowanie "JB", "Panorama 7" 21 listopada 2013 roku

* * *

Autobusy pospieszne do lamusa.
Uwierzmy w szybki tramwaj

Nie milkną echa dotyczące zmian w siatce połączeń autobusów, które nastąpią po wybudowaniu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Prezentujemy kolejne opinie

SST spowoduje wyeliminowanie niektórych linii autobusowych oraz ograniczenie liczby autobusów. Z jednej strony to wpłynie korzystnie na ekologię, ale mieszkańcy prawobrzeżnych dzielnic będą musieli pożegnać się z dotychczasowym sposobem podróżowania w kierunku lewobrzeża. Dlaczego? Do lamusa miałyby odejść tak popularnie obecnie linie pospieszne.

Założenia zostały przedstawione w czasie VI konferencji naukowo technicznej "Rozwój transportu publicznego w aglomeracji szczecińskiej". Niezbędne zmiany w obsłudze prawobrzeża przedstawił dr inż. Stanisław Majer z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Nie ulega wątpliwości, że realizacja tej inwestycji wymaga niezbędnych zmian w obsłudze Prawobrzeża przez komunikację publiczną - mówi Arkadiusz Marchewka, randy PO. Najpierw jednak powinniśmy, jako mieszkańcy, przestać myśleć o Szczecińskim Szybkim Tramwaju, jako o środku transportu, który będzie mknął przez Szczecin z prędkością nowoczesnych pociągów Pendolino. Tramwaj ten będzie "szybki" jedynie z nazwy, a po budowanych torach pojadą składy, które już dziś wożą pasażerów po naszym mieście, czyli Swingi i Tatry. Na pewno swoją formę powinny zmienić obecne linie komunikacji miejskiej i zostać dostosowane do funkcjonowanie pętli SST przy ul. Turkusowej, do której będą dojeżdżać autobusy dowodzące pasażerów z rożnych części Prawobrzeża. Niestety, szybki tramwaj nie rozwiąże problemu z przesiadkami.

Zdaniem radnego mieszkańcy dojeżdżający autobusami do pętli zostaną zmuszeni do przesiadki na tramwaj jadący w stronę centrum, podobnie jak robią to dziś przy Basenie Górniczym. Jednak w tym wypadku, dzięki krótszym trasom linii autobusowych, komunikacja miejska będzie mniej narażona na opóźnienia. Na pewno linie tramwajowe nie powinny dublować się z liniami autobusowymi, dlatego należy je kompleksowo przemodelować. Likwidacja linii pospiesznych to jedna z propozycji rozwiązań tego problemu, jednak służby miejskie w tym wypadku powinny zapewnić taką synchronizację linii autobusowych zwykłych z tramwajowymi, która pozwoli na pokonanie trasy do centrum miasta w czasie nie dłuższym niż jest to obecnie możliwe jadąc autobusem linii A lub B.

Jestem przekonany, że mieszkańcy Szczecina zyskają na budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, a straty czasu związane z dojazdem na lewobrzeże Szczecina będą mniejsze - komentuje radny. Ponadto, wyeliminowanie niektórych linii autobusowych i ograniczenie ich liczby powinno korzystnie wpłynąć na zmniejszenie emisji spalin i czystsze powietrze.

Pierwszy etap zmieni niewiele

Przedłużenie linii tramwajowej do ulicy Turkusowej tak naprawdę spowoduje niewielkie zmiany, bo SST dojedzie zaledwie od Zdrojów i do kilkunastu budynków osiedla Słonecznego - mówi Robert Łubiński ze Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. Dla pozostałych mieszkańców osiedli Słonecznego, Majowego, Bukowego, którzy obecnie korzystają z autobusów pospiesznych - po uruchomieniu SST nie zmieni się nic. Nadal dla nich przystanki autobusu pospiesznego będą bliżej domu niż jakikolwiek przystanek tramwajowy. Jeśli im się zafunduje przesiadki, to tak samo teraz można zachęcać do przesiadek dla nich różnica będzie niewielka: na Basenie Górniczym, czy na Turkusowej, każda przesiadka to strata kilku minut. Wiadomo, że jest to mniej wygodne niż jazda bezpośrednia. Po wydłużeniu linii tramwajowej linie pospieszne najprawdopodobniej nadal będą potrzebne, chyba, że ktoś mieszka w Zdrojach lub w pobliżu Turkusowej, ewentualnie te osoby, które dojeżdżają do autobusu pospiesznego zwykłym autobusem.

Ale ze zmianami muszą się liczyć użytkownicy zwykłych linii

Dla wszystkich, którzy dojeżdżają zwykłymi autobusami i przesiadają się na Basenie Górniczym, trzeba siatkę połączeń tak opracować, żeby czas jazdy i przesiadki były wygodniejsze niż obecnie - komentuje Robert Łubiński. Trzeba wykorzystać lokalizację przystanków tramwajowych, żeby tym ludziom jechało się szybciej. Będzie nowy przystanek autobusowy w Zdrojach (ul. Gryfińska/Batalionów Chłopskich) i na pętli przy ul. Turkusowej. Pytanie, czy dla autobusów jadących w stronę Płoni bądź Wielgowa lepsza przesiadka będzie w Zdrojach czy na Turkusowej. Trzeba podsumować czas przejazdu, "Gryfińska" leży przy głównej ulicy, "Turkusowa" to trzeba kluczyć po uliczkach osiedla.

Niezwykle istotna jest też przy tym kwestia jak najkrótszego czasu i jak najmniejszej długości dojścia pieszego pomiędzy autobusem i tramwajem w miejscu przesiadki. Kolejna sprawa: czy autobusy z Dąbia mają dojeżdżać do Basenu Górniczego, czy może przesiadka ma odbywać się w Zdrojach i tam je połączyć z autobusami z Podjuch? Co będzie korzystniejsze? Jeżeli po zmianach pasażer będzie miał gorzej, to być może przesiądzie się do własnego samochodu. A przecież chodzi o odwrócenie trendu i zachęcenie do skorzystania z komunikacji miejskiej, a szczególnie do przesiadki z autobusów pospiesznych. Biorąc pod uwagę ulice: Gdańską czy Energetyków, jeśli to ma być szybki tramwaj, to nie powinien zatrzymywać się na wszystkich przystankach. Może to jest rozwiązanie, że autobusy będą miały po drodze przystanki. Poza tym jest niezbędne, żeby docelowo tramwaje wjeżdżały do wnętrz osiedli. Co z tego będą mieli pasażerowie linii pospiesznych, jeśli z osiedla Bukowego będą mieli około kilometra do SST, gdy teraz mają bardzo blisko autobus pospieszny?

Zdaniem naszego eksperta należałoby zmodyfikować projekt drugiego etapu SST: za tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej linia powinna się rozwidlać na dwie niezależne trasy. Jedna powinna wjeżdżać do osiedla Słonecznego, żeby przystanki tramwajowe były w pobliżu obecnych przystanków autobusów pospiesznych, bo jeden autobus jedzie ul. Jasną i Przelotową, a inny Łubinową. Dzięki temu obsługują praktycznie całe osiedle. Z kolei druga nitka SST zbierałaby ludzi z osiedla Bukowego. Wtedy szybki tramwaj mógłby zastąpić autobusy pospieszne, ale to nie wszystko. Są ludzie, którzy dojeżdżają autobusami pospiesznymi z prawobrzeża na osiedle Arkońskie albo na ul. Komuny Paryskiej, czy Hożą. Nawet jeśli będą mieć tramwaj pod nosem, to nawet wtedy autobus pospieszny będzie bardziej atrakcyjny. Chyba, że SST będzie jechał o 2 - 3 minuty szybciej, a to duże wyzwanie: dojechać na przykład na Niebuszewo i dalej przesiąść się na autobus. Skoro ludzie są zadowoleni z autobusów pospiesznych to, żeby ich zachęcić do przesadki na tramwaje, oferta musi być co najmniej tak samo korzystna jak obecnie - mówi Robert Łubiński. Zlikwidowanie autobusów pospiesznych na siłę spowoduje, że część pasażerów podziękuje i wróci do transportu indywidualnego. Przecież chodzi o poprawienie jakości transportu publicznego, a nie jego zabieranie.

Opracowanie "Marek Jaszczyński ", "gs24.pl" 31 października 2013 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj
przyniesie nową jakość

Dzięki budowanemu Szczecińskiemu Szybkiemu Tramwajowi (SST) 80 tys. mieszkańców prawobrzeżnej części miasta otrzyma dostęp do komunikacji szynowej. Chcemy, by posiadacze samochodów zamiast własnych pojazdów wybrali tramwaj - mówi Mariusz Kądziołka, wiceprezydent Szczecina

Szczecin od lat zmaga się z kwestią połączenia dwóch części miasta - komunikacja niemal w całości odbywa się jednym ciągiem komunikacyjnym. Historia szybkiego tramwaju sięga lat siedemdziesiątych. Wtedy zaczęto myśleć jak połączyć linią tramwajową prawobrzeżną i lewobrzeżną część Szczecina - mówi Mariusz Kądziołka.

Realizowana inwestycja będzie miała istotne znaczenie dla układu komunikacyjnego, ale też przyniesie nową jakość obsługi mieszkańców. Po co nam tak naprawdę Szczeciński Szybki Tramwaj? Dzięki temu zyskamy bezkolizyjny środek transportu, niezależny od transportu indywidualnego. Poprawimy komfort podróży, choć już dziś mamy takie autobusy i tramwaje, że ten komfort jest wysoki. Ale SST będzie niskopodłogowy, więc np. lepiej przystosowany dla potrzeb niepełnosprawnych. Skrócimy czas podróży - wymienia zalety wiceprezydent Szczecina. Władze liczą też na to, że SST zmniejszy ruch uliczny pomiędzy prawobrzeżną i lewobrzeżną częścią miasta.

Projekt SST wiąże się również z przebudową istniejących tras. Od Mostu Długiego na Odrze, do Basenu Górniczego, będzie realizowany pas autobusowo-tramwajowy, czyli tzw. PAT. To przyspieszy również transport autobusowy - opisuje Mariusz Kądziołka. W przyszłości obecna pętla Basen Górniczy ma się stać jednym z głównych węzłów przesiadkowych.

Budowana linia na wschód od pętli Basen Górniczy będzie w pełni wydzielona i bezkolizyjna - jak podkreślają władze miasta, pozwoli to na całkowite uniezależnienie transportu publicznego od ruchu drogowego. Pierwszy etap obejmuje budowę 3,9-kilometrowej trasy do pętli tymczasowej Turkusowa z dwoma przystankami pośrednimi - Lotnisko (w ciągu ul. Eskadrowej) i Gryfińska. Na estakadach i mostach znajdzie się ok. 950 metrów trasy, natomiast ok. 800 metrów torowiska będzie prowadzić w obudowanym wykopie.

Inwestycja wymaga również przebudowy ulic Hangarowej, Batalionów Chłopskich i Gryfińskiej. - Na tym odcinku trasa będzie przebiegać tunelem. W tym momencie jesteśmy w trakcie instalowania trakcji na Moście Pionierów, który został zbudowany w ubiegłej dekadzie i już wtedy planowano na nim miejsce na przyszłą linię tramwajową - mówi Mariusz Kądziołka.

Przy pętli Turkusowa powstanie pętla autobusowa oraz parking Bike and Ride. Koncepcje zakładają również przesunięcie przystanku kolejowego Szczecin Zdroje w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej - będzie to pierwszy intermodalny węzeł przesiadkowy na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Inwestycję realizuje konsorcjum firm Szybki Tramwaj oraz STRABAG. Wartość projektu wynosi blisko 240 mln zł. Planowany koniec to pierwszy kwartał 2015 r., choć wydaje mi się, że bardziej realna jest druga połowa 2015 r. - zaznacza Kądziołka.

Opracowanie "Jakub Dybalski, Witold Urbanowicz", "Transport Publiczny" 22 października 2013 roku

* * *

Tramwaje kontra autobusy

Czy po uruchomieniu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju znikną dotychczasowe połączenia pospieszne? Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego podchodzi ostrożnie do tych rewelacji. Każe czekać

SST spowoduje wyeliminowanie niektórych linii autobusowych oraz ograniczenie liczby autobusów. Z jednej strony to wpłynie korzystnie na ekologię, ale mieszkańcy prawobrzeżnych dzielnic będą musieli pożegnać się z dotychczasowym sposobem podróżowania w kierunku lewobrzeża. Dlaczego? Do lamusa miałyby odejść tak popularnie obecnie linie pospieszne. Więcej w artykule

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "Głos Szczeciński" 18 października 2013 roku

* * *

Zmiana organizacji ruchu

Od 18 października skrzyżowanie ulic Jaśminowej i Piechoty zostało zamknięte dla ruchu kołowego.

Ekipy budowlane mają usuwać kolizję gazową. Na czas prac wyznaczone zostały objazdy ulicami: Jaśminowa - Batalionów Chłopskich - Rondo Ułanów Podolskich - Walecznych - Piechoty. Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu ma związek z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

* * *

Mosty w liczbach

Niesłabnącym zainteresowaniem czytelników cieszą się wszelkie informacje dotyczące budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Wizualizacji przyszłych mostów (wiaduktów)na trasie SST, o które pytał jeden z czytelników, nie posiadamy, lecz może wystarczą dane techniczne.

Estakada na ulicy Hangarowej wybudowana będzie tylko na nitce wyjazdowej, poinformował Łukasz Kolasa z Urzędu Miasta Szczecin. Ruch pojazdów samochodowych poprowadzony będzie górą nad dawną jezdnią wyjazdową, natomiast tramwaj pojedzie pod wiaduktem.

Wiadukt będzie obiektem klasy „A", co oznacza, że nie będzie znaków ograniczających masę pojazdów, i będą mogły poruszać się po nim wszystkie pojazdy dopuszczone do ruchu na drogach publicznych. Długość wiaduktu - 65,5 m, szerokość całkowita pomostu - 15,68 m, szerokość jezdni - 11 m, szerokość ciągu pieszo-rowerowego - 2,5 m. Wysokość liczona od wykopu, w którym będzie jechał tramwaj wyniesie około 6 metrów.

Estakada będzie wyposażona w ekrany dźwiękochłonne na krawędzi obiektu. Konstrukcja przęseł wiaduktu będzie się składać z siedmiu stalowych blachownicowych dźwigarów zespolonych z żelbetową płytą jezdni.

Również o 6 m wyżej pobiegnie jezdnia ulicy Batalionów Chłopskich w miejscu skrzyżowania z ulicą Jaśminową. Tu także tramwaj będzie przejeżdżał dołem. Ruch samochodowy poprowadzony będzie wiaduktem o długości 18 m, którego szerokość całkowita wyniesie 14,12 m.

Przystanki tramwajowe przy tym wiadukcie, określone jako Gryfińska, zlokalizowane będą po stronie północnej ulicy Batalionów Chłopskich, czyli po tej, gdzie stoi biurowiec ZUS.

Wraz z postępami prac na placu budowy SST będziemy publikować dane kolejnych obiektów i opisywać technologie ich wykonania, w tym wykopu obudowanego o szerokości 10 m i długości 788,7 m, którym pojadą tramwaje.

Opracowanie "SM", "Panorama 7" 10 października 2013 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj zastąpi "pośpiechy".
Znamy propozycje zmian
oto przykład nierzetelnego artykułu

Znamy propozycję zmian w komunikacji zbiorowej po tym jak powstanie pierwszy odcinek Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

SST spowoduje wyeliminowanie niektórych linii autobusowych oraz ograniczenie liczby autobusów. Z jednej strony to wpłynie korzystnie na ekologię, ale mieszkańcy prawobrzeżnych dzielnic będą musieli pożegnać się z dotychczasowym sposobem podróżowania w kierunku lewobrzeża. Dlaczego? Do lamusa miałyby odejść tak popularnie obecnie linie pospieszne.

Założenia zostały przedstawione w czasie VI konferencji naukowo-technicznej "Rozwój transportu publicznego w aglomeracji szczecińskiej". Niezbędne zmiany w obsłudze prawobrzeża przedstawił dr inż. Stanisław Majer z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Z tego, co mi wiadomo, te propozycje są zbieżne z tym, co proponuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego - mówi Stanisław Majer. Dziś trasy autobusów i tramwajów pokrywają się od Bramy Portowej do Basenu Górniczego. Jeżeli będą się pokrywać po uruchomieniu SST to będzie to niegospodarność. Likwidacja linii pospiesznych to konsekwencja budowy nowej linii.

Do likwidacji miałyby pójść linie pospieszne A (176 kursów), B (184), D (47), E (54). Linia C (81 kursów) miałaby zostać skrócona do Basenu Górniczego, a linia G (22) do pętli Turkusowa. W godzinach szczytu liczba kursów linii A, B, C, D, E, G wynosi 27 (co 2 minuty i 13s), co oznacza 4698 pasażerów na godzinę. Dla porównania Szczeciński Szybki Tramwaj w godzinach szczytu, w dzień powszedni ma mieć 30 kursów na godzinę (co 2 minuty kurs), co oznacza 5880 pasażerów na godzinę.

Godziny poza szczytem to 15 kursów na godzinę, co 4 minuty kurs, a liczba miejsc udostępnianych w godzinie (zdolność przewozowa) wyniesie 2940 pasażerów na godzinę - wyjaśnia Stanisław Majer z ZUT.

SST spowoduje też zmiany w siatce połączeń autobusów zwykłych. Linia nr 54 zostanie skrócona do pętli Turkusowa, podobnie linia nr 84, 73, 79. Linia nr 65 pojedzie zmienioną trasą do pętli Turkusowa. A autobusy nr 55 dojadą tylko do przystanku "Gryfińska". Z rozkładu zniknie autobus linii nr 71. Linia 77 pojedzie zmienioną trasą przez ulicę Gryfińską, natomiast linia 64 zwiększy częstotliwość kursów z 3 do 5 kursów. Bez zmian pozostaną kursy linii 66.

3 kwietnia tego roku miasto przekazało plac budowy wykonawcy - konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o.o. i Strabag, które będzie realizować pierwszy etap Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Planowany termin zakończenia inwestycji to kwiecień 2015 roku. Budowana nowa linia tramwajowa mieć będzie ok. 4 km długości i zakończy się tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej zlokalizowanej w sąsiedztwie Osiedla Słonecznego i okolicach szpitala w Zdrojach.

Przypomnijmy, że w czasie pierwszej debaty dotyczącej Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, która odbyła się wiosną tego roku, padło ważne stwierdzenie - po pierwsze, 80 procent pasażerów korzystając z SST musi być zadowolona i pokonywać trasę szybciej niż obecnie, dla pasażera cena jest istotna, ale najważniejszy jest czas.

Jeżeli się to nie uda, to inwestycja jest niepotrzebna - mówił profesor Wojciech Bąkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Kolejne założenie, to koszt przejazdu musi być zbliżony do obecnego, a jakość usług na prawobrzeżu ma wzrosnąć.

Opracowanie "redakcja", "Moje Miasto" 10 października 2013 roku

* * * *

Komentarz - połowa propozycji podana w tym elaboracie jest pomyłką, już nie mówiąc o samym artykule i brakiem podpisu pod nim. Czy redaktor opracowujący te "wypociny" wstydzi się tego co napisał?

Pytam się, gdzie jest stanowisko Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego? Bo o ile się orientuje to było podane. Czy redakcji chodziło o robienie ludziom wody z mózgu i nabijaniu statystyk?

* * *

Czekając na tramwaj

Na całej długości trasy przyszłej linii tramwajowej prowadzone są prace budowlane. Od Basenu Górniczego do mostu Pionierów widoczne są podstawy słupów trakcyjnych oraz przygotowywane podłoże pod torowisko. Na moście natomiast słupy, na których zawieszone zostaną przewody zasilające, są już zamontowane. Przy ulicy Hangarowej budowana jest kanalizacja deszczowa. Prace ziemne prowadzone są pomiędzy ulicami Hangarową a Gryfinską, a także pomiędzy ulicami Piechoty a Turkusową. Przy pętli kończącej obecny etap budowy trasy tramwajowej budowane jest przejście dla pieszych pod torami kolejowymi.

To tylko niektóre z szerokiego zakresu prac, które są aktualnie prowadzone. Pracom towarzyszy duże zainteresowanie mieszkańców.

Czytelniczka mieszkająca przy ulicy Piechoty pyta, gdzie będą zlokalizowane przystanki. Prawdopodobnie najbliższy przystanek przyszłej linii tramwajowej będzie się znajdował przy skrzyżowaniu ulicy Gryfińskiej z Jaśminową. Tego typu pytania są jak najbardziej zasadne, ponieważ podróż tramwajem skróci jej czas i w wielu przypadkach ograniczy konieczność przesiadek na Basenie Górniczym. Od maja 2015 roku, kiedy to nową trasą pojedzie szybki tramwaj, nie dzieli nas aż tak wiele czasu. Tramwaj na Słoneczne spowoduje zapewne zmiany w organizacji komunikacji miejskiej.

O tym, jakie linie tramwajowe z pętli przy Turkusowej pojadą do określonych dzielnic dowiemy się niedługo, po opracowaniu nowego rozkładu jazdy. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to [13] jadąca na Niebuszewo, czy pojedziemy [18] na Gumieńce, ważne, że przybędzie nam 4-kilometrowy odcinek trasy tramwajowej we wschodniej części Szczecina. Całkowity koszt tego projektu to blisko 240 milionów złotych, ale transport przyjazny środowisku kosztuje.

Opracowanie "SM", "Panorama 7" 5 września 2013 roku

* * *

Wykopali bombę

Ziemia odkrywa kolejne tajemnice. Tym razem w czwartek (29 sierpnia) na budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju na ul. Hangarowej.

Podczas prac budowlanych robotnicy natrafili na niewybuch, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Na miejsce jeszcze nie dojechali saperzy, więc trudno cokolwiek więcej powiedzieć. Zabezpieczamy teren - informuje asp. Mirosława Rudzińska z KWP w Szczecinie.

Saperzy na miejscu odkrycia niewybuchu są spodziewani dziś (30bm.) rano.

Opracowanie "an", "Kurier Szczeciński" 30 sierpnia 2013 roku

* * *

Roboty na trasie

Nadal mało spektakularnie, bo w ziemi, ale trwają roboty przy budowie pierwszego odcinka trasy tramwaju na prawobrzeże z Basenu Górniczego do ul. Turkusowej. Układana jest kanalizacja, a w rejonie rozjazdu ulic Hangarowej, Eskadrowej i Leszczynowej wylewane są również fundamenty pod podpory nowego wiaduktu.

Opracowanie "mir", "Kurier Szczeciński" 27 sierpnia 2013 roku

* * *

Budowa szybkiego tramwaju:
Kolejne zmiany w organizacji ruchu

W poniedziałek zostanie zmieniona organizacja ruchu w rejonie ulic Hangarowej i Leszczynowej

W związku z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju w poniedziałek tj. 19.08.2013 nastąpi zmiana organizacji ruchu.

Zamknięty zostanie tymczasowy przejazdu do dwukierunkowego odcinka ul. Hangarowej od ul. Leszczynowej (przejazd znajdujący się obok stacji benzynowej BP, który umożliwia włączenie się w jezdnię wyjazdową z miasta).

W miejscu wyłączonym z ruchu układana będzie kanalizacja, a w pobliżu budowany wiadukt. Z tego powodu nie planuje się ponownego udostępniania przejazdu w takiej formie. Wjazd z ul. Leszczynowej w Hangarową (na nitkę wyjazdową) będzie przebudowany.

Opracowanie "wiadomości", "gs24.pl" 16 sierpnia 2013 roku

* * *

Montaż słupów

W dniu 13 sierpnia 2013 roku firma budująca Szczeciński Szybki Tramwaj rozpoczęła montaż słupów na moście Pionierów pod przyszłą trakcję napowietrzną. Wcześniej zostały wykonane fundamenty podpór słupów.

Zamontowano ich w sumie 23 sztuki. Jednocześnie Urząd Miasta wydał ulotkę reklamującą budowę szybkiego tramwaju ulotka

* * *

Kolejne zmiany organizacji ruchu na Hangarowej

Po zakończeniu regat i festiwalu Pyromagic, z 12/13 sierpnia 2013 roku nastąpiło wyłączenie z ruchu jezdni południowej ulicy Hangarowej (nitka wyjazdowa) na odcinku od skrzyżowania ulicy Eskadrowej z ulicą Leszczynową do wysokości zjazdu na teren PZU i dealara firmy Citroen.

Ruch zostanie przeniesiony na poszerzoną w tym celu jezdnię wjazdową do miasta, na której zostaną wyznaczone 4 pasy ruchu (po dwa w każdym kierunku) o zmniejszonej szerokości. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać około roku.

* * *

Grunt pod tramwaj - trzeci miesiąc na placu

Podczas gdy radni zadają pytania, kogo będą wozić tramwaje na prawobrzeże. Jak często i z jaką prędkością, roboty na trasie z Basenu Górniczego do obrzeży osiedla Słonecznego za Selgrosem nabierają tempa

Na odcinku dojazdowym do mostu Pionierów trwają prace przy wymianie gruntu, wykonane zostały dotąd fundamenty podpór słupów trakcyjnych na moście Pionierów, prowadzone są prace izolacyjne, na ul. Hangarowej poszerzana jest jezdnia północna, dodatkowo w pasie drogi budowany jest kolektor deszczowy. Także w pasie ul. Eskadrowej, którym ma przebiegać torowisko, prowadzone są prace ziemne. Tam gdzie ma powstać pętla „Turkusowa”, trwa z kolei wymiana gruntu, budowa nasypów, a także kanalizacji - teren wymaga melioracji.

Na plac budowy w lipcu wkroczyły również ekipy spółki PKP Energetyka, jej pomorski oddział rozpoczął prace elektrotrakcyjne jako podwykonawca firm Strabag i Szczeciński Tramwaj. Wcześniej firma wykonywała również tego rodzaju roboty w czasie modernizacji węzła komunikacyjnego wokół szczecińskiej Bramy Portowej.

Prace energetyczne obejmą montaż 154 słupów trakcyjnych oraz blisko 9 km tramwajowej sieci trakcyjnej. Zamówienie dotyczy także wykonania systemu sterowania napędów trzech zwrotnic wraz z ogrzewaniem, linii kablowych trakcyjnych i sterowniczo-sygnalizacyjnych (ok 20 km) oraz zdalnego sterowania centralną dyspozytornią.

Opracowanie "mir", "Głos Szczeciński" 23 lipca 2013 roku

* * *

Plac budowy - 13 lipca 2013






* * *

Szybki Tramwaj niezbyt szybki?
Radni wciąż mają wątpliwości

Radni podsumowali debatę o Szczecińskim Szybkim Tramwaju. Nadal jest wiele wątpliwości co do największej inwestycji komunikacyjnej miasta

Z jaką prędkością i z jaką częstotliwością będzie jeździł tramwaj? Czy pętla "Turkusowa" będzie przygotowana do obsługi wagonów i autobusów? Radni chcą wiedzieć, jak będzie wyglądał harmonogram prac i z jakimi utrudnieniami w ruchu muszą się liczyć szczecinianie. Pytań jest jeszcze więcej.

Czy zostanie przebudowane rondo w Zdrojach? Już teraz widać, że niektóre autobusy nie mieszczą się i muszą korzystać z dwóch pasów, a tym samym blokują ruch - zauważył Władysław Dzikowski, radny klubu Szczecin dla Pokoleń. Kiedy zostanie uruchomiony SST będzie jeszcze gorzej.

Rajcy pytali także o to, kiedy zostanie przygotowane badanie więźby ruchu, czyli obraz wielkości i kierunku przemieszczeń pomiędzy rejonami, a nie tylko liczenie pasażerów, które zostało przeprowadzone w 2011 roku.

Czy parking typu "Parkuj&Jedź" powstanie przy lotnisku? - pyta Leszek Duklanowski, radny PiS.

Pytania trafią do Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina. Radni mają nadzieję, że za miesiąc poznają odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Wiadomo, że w grudniu odbędzie się kolejna debata o tej inwestycji.

Przypomnijmy, że 23 kwietnia tego roku miasto przekazało plac budowy wykonawcy - konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o.o. i Strabag Sp. z o.o., które będzie realizować pierwszy etap Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Planowany termin zakończenia inwestycji to kwiecień 2015 roku.

Opracowanie: jasz, "Moje Miasto", 5 lipca 2013 roku

* * *

Szyny ponad wszystko

Musimy zapomnieć o dotychczasowym układzie komunikacji na obszarze prawobrzeża to wniosek jaki można było wynieść z debaty dotyczącej Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Z inicjatyw przeprowadzenia debaty wyszli radni z komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta. Uczestniczyli w niej obok rajców przedstawiciele spółek komunikacyjnych (zabrakło jedynie Tramwajów Szczecińskich), uczelni wyższych, stowarzyszenia SENS, magistratu, a także organizatora przewozów - Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Wprowadzeniem do debaty zajął się profesor Wojciech Bąkowski z Katedry Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, który przyjął przed dyskusją kilka założeń.

Po pierwsze, 80 procent pasażerów korzystając z SST musi być zadowolona i pokonywać trasę szybciej niż obecnie, dla pasażera cena jest istotna, ale najważniejszy jest czas. Jeżeli się to nie uda, to inwestycja jest niepotrzebna - mówił profesor Wojciech Bąkowski. Kolejne założenie, to koszty przejazdu. Muszą być zbliżone do obecnych, a jakość usług na prawobrzeżu ma wzrosnąć. Najtrudniejsze jest szacowanie kosztów.

Józef Jastrzębski ze szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji zwrócił uwagę na to, żeby prawobrzeżna część Szczecina miała sprawną komunikację z lewobrzeżem. Zasadą jest, żeby nie pogarszać tego systemu - mówi ekspert. Dla dobrego powiązania niezbędne jest wykorzystanie komunikacji szynowej, nie tylko tramwajowej, ale i kolejowej. Raport szynowy powinien być osią transportu publicznego, a autobus ma go uzupełniać. Pasażerowie muszą się przyzwyczaić do podróży różnymi środkami transportu i przesiadek - nie ma możliwości poprowadzenia linii z każdego osiedla.

Potrzebne są zintegrowane węzły komunikacyjne - o tym trzeba myśleć dzisiaj przy budowie SST. Tramwaj będzie jechał równolegle z dotychczasową siecią autobusową, dlatego linie autobusowe powinny zostać zmienione.

Trójka nie na Pomorzany

Węzeł przy ul. Batalionów Chłopskich - Gryfińska dla osi Podjuchy - Dąbie, drugi węzeł, to pętla Turkusowa". Węzeł przesiadkowy na lotnisku, to dobry pomysł, bo mogą z niego korzystać mieszkańcy okolicznych gmin.

Józef Jastrzębski rozważył wydłużenie do pętli „Turkusowa trzech linii tramwajowych, kursujących z częstotliwością co 9 minut, czyli co trzy minuty tramwaj.

Obok pozostawienia linii 7 i 8, warto byłoby w miejsce 2 puścić 3, tym samym prawobrzeże uzyska bezpośredni dojazd do szpitala przy ul. Arkońskiej, czy parku nowych technologii - tłumaczy Jastrzębski. Wszystkie autobusy które jadą przez ulicę Przestrzenną powinny pozostać na pętli „Basen Górniczy", pozostałe linie powinny być na nowo opracowane z pętli „Turkusowa".

Obecnie trzeba pomyśleć o zintegrowaniu SST z przystankiem kolejowym w Zdrojach. Gdy powstanie Szczecińska Kolej Metropolitalna, mieszkańcy Stargardu mogliby przesiadać się na tramwaj i jechać do Śródmieścia.

Profesor Marek Górski, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. przypomniał, że szybki tramwaj w Łodzi, który miał także połączyć Zgierz i Pabianice, nie wypalił, podobnie źle zakończyło się wprowadzenie jednego biletu dla aglomeracji łódzkiej.

Obecnie do granic Łodzi obowiązuje bilet miejski za 2,80 z], poza nimi obowiązuje bilet aglomeracyjny w kwocie 5,60 zl ~ wyjaśnił.

W związku z budową SST jest brana także pod uwagę budowa parkingu typu „Parkuj&fedż” w rejonie przystanku „Lotnisko", przy ulicy Eskadrowej, na nitce wjazdowej do miasta. Dwa parkingi dla cyklistów, którzy mogliby zostawić swoje pojazdy mogłyby powstać w rejonie pętli „Turkusowa" i przy ul. Bat. Chłopskich.

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju to punkt wyjścia do rozmów o całej komunikacji miejskiej w Szczecinie, uruchomienie pierwszego odcinka stworzy bardzo duże możliwości - mówi Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. W związku z budową SST siatka połączeń na prawobrzeżu będzie budowana od nowa. To szansa na spełnienie postulatów mieszkańców tej części miasta, na przykład skomunikowania ulicy Szybowcowej, czy Podjuch w kierunku hotelu Panorama.

Dlaczego zabrakło przedstawiciela „Tramwajów Szczecińskich"?

To zbieg okoliczności, w tym samym czasie mieliśmy spotkanie Komisji Torowej, ale znamy przebieg spotkania od kolegów ze ZDiTM. Obiecujemy, że nasz przedstawiciel pojawi się na kolejnych debatach - zapewnia Krystyna Gawrońska z działu inwestycji spółki.

Autobus szybszy

Jeden z uczestników debaty zwrócił uwagę na to, że prawdopodobnie nie zdążymy wybudować pętli przed oddaniem do użytku trasy.

Już jest za późno, nie ma projektu budowy pętli - mówi dr inż. Stanisław Majer z Wydziału Budownictwa ZUT. Nie wiemy, ile będzie przystanków, peronów. To się nie zrobi w pięć minut. W polu wysadzimy pasażerów?

Jak obliczył, opracowanie i projektu, ogłoszenie przetargu na prace, ewentualne protesty, to wszystko może spowodować, że gdy zostanie uruchomiony pierwszy etap SST, to pętla nie będzie gotowa. Wątpliwości budzi także to, czy w wąskich ulicach sprawdzi się przegubowy tabor autobuowy dowożący pasażerów z i do tymczasowej pętli.

Nie traktujemy SST jako konkurencji - mówi Włodzimierz Sołtysiak, prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie". Jak będzie zorganizowana rozwózka pasażerów' od pętli „Turkusowa” do domów? Raczej nie taborem przegubowym, bo taki się nie zmieści.

Pojawiły się także pierwsze wyliczenia. Na niekorzyść tramwaju. Autobus pospieszny pokonuje odcinek z ulicy Wyszyńskiego na Basen Górniczy o 4 minuty szybciej niż tramwaj - mówi Włodzimierz Sołtysiak.

Wtrącamy swoje trzy grosze

Skoro przegubowce się nie mieszczą na ulicach dojazdowych do przyszłej pętli „Tutkusowa", może warto rozważyć pomysł, który funkcjonuje w Krakowie? To tele-bus, szczególnie przydatny dla mieszkańców obszarów peryferyjnych oraz na terenie gmin ościennych. Idea usługi tele-bus sprowadza się do tego, iż na wybranym obszarze miasta (system został wdrożony w Krakowie w dzielnicach Rybitwa, Przewóz oraz Płaszów) po określonej trasie kursują mikrobusy. Jednakże dojazd do wybranego przystanku realizowany jest tylko w przypadku uprzedniego zgłoszenia telefonicznego takiego zapotrzebowania przez mieszkańców. Zamówienie musi być zgłoszone z wyprzedzeniem lub nie później niż 30 minut przed planowanym jej rozpoczęciem.

Przy budowie nowej siatki połączeń nie powinniśmy też zapominać o mieszkańcach najdalej położonych osiedli, w przypadku osiedla Załom wydaje się zasadne pozostawienie autobusu pospiesznego C, dziwny wydaje się pomysł skierowania autobusu pospiesznego G z Wielgowa. Ale mam nadzieję, że ze strony mieszkańców padną rozsądne propozycje zmian w komunikacji na prawobrzeżu. W końcu to dla nich powstaje Szczeciński Szybki Tramwaj.

Opracowanie Marek Jaszczński, "Głos Szczeciński", 14 czerwca 2013 roku


* * *

Budowa SST – kolejne zmiany w ruchu

W środę 12 czerwca wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu związane z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Wprowadzana organizacja ruchu będzie obejmować wydłużenie dotychczas obowiązującego zawężenia lewych pasów ruchu obu jezdni ul. Eskadrowej o dalszy odcinek ul. Hangarowej, aż do wysokości zjazdu do ul. Andre Citroena.

Ograniczenie lewych pasów ruchu na jezdniach ul. Eskadrowej i Hangarowej jest konieczne ze względu na wykonanie kolejnego wjazdu na plac budowy SST położony w pasie pomiędzy obiema jezdniami oraz do wykonania przebudowy sieci kanalizacji deszczowej w pasie rozdziału pomiędzy jezdniami ul. Hangarowej.

Wyłączenie lewych pasów ruchu wzdłuż jezdni ul. Eskadrowej i Hangarowej obejmować będzie odcinek o długości ok. 2 km (w każdym kierunku). Na całym odcinku będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie ok. 2 miesięcy.

za ZDiTM, 11 czerwca 2013 roku

* * *

Komunikacyjna rewolucja na prawobrzeżu

Budowa pierwszej trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju potrwa do połowy 2015 r. Radni zaczęli więc debatę na temat reorganizacji komunikacji miejskiej na prawobrzeżu. Z planów wynika, że mieszkańców Podjuch, Dąbia, Zdrojów, Kijewa... czeka prawdziwa rewolucja

Idea wybudowania szybkiego tramwaju w Szczecinie jest bardzo stara. Już w latach 70. mówiło się o pociągnięciu linii od Turzyna do Dąbia. Dziś już wiemy, że SST połączy centrum z prawobrzeżem poprzez wybudowanie torowiska od Basenu Górniczego do Kijewa.

To będzie jednak tylko pierwszy etap rozbudowy komunikacji tramwajowej w Szczecinie, bo doprowadzenie tramwajów aż za os. Majowe umożliwi jej późniejszy rozwój we wszystkich wschodnich dzielnicach.

Ale to nie wszystko. Szczeciński Szybki Tramwaj kursować ma bowiem również na lewobrzeżu. W przyszłości pojedzie ul. ul. Mieszka I, 26 Kwietnia, Sosabowskiego, Warcisława, obwodnicą śródmiejską itd.

Wiosną, po wielu perturbacjach, budowa SST w końcu ruszyła. To na razie pierwszy etap pierwszego etapu. Firma Strabag buduje czterokilometrową trasę od Basenu Górniczego do przyszłej pętli przy ul. Turkusowej.

To nie tylko ułożenie torowiska. Jako że linia SST ma być bezkolizyjna, w dwóch miejscach - na ul. Hangarowej i na ul. Batalionów Chłopskich - trzeba będzie wybudować wiadukty.

Poza tym powstaną dwa przystanki „Lotnisko" i „Gryfińska" oraz tunel w rejonie ul. Turkusowej. Przebudowa czeka też pętlę na Basenie Górniczym, a willę Grünebergów - przenosiny.

Budowa pierwszej linii SST potrwa 2 lata. Jej koszt przekroczy 239 mln zł (miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 106 mln zł).

Nowa linia tramwajowa ściślej połączy obie przedzielone rzeką części Szczecina. Jak? Poprzez skrócenie czasu podróży i podwyższenie jej komfortu - za tę samą cenę. Ma też zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających do miasta. W tym pomóc ma np. budowa parkingu na ul. Eskadrowej (przy przystanku „Lotnisko"), na którym można będzie zostawić auto i do śródmieścia dojechać już tramwajem - bilet parkingowy umożliwi przejazd komunikacją miejską.

Jest też propozycja, by zintegrować SST z przystankiem kolejowym „Zdroje" dzięki czemu przyjezdni spoza miasta łatwo dotrą na lewobrzeże. A na przykład zamiana tramwaju linii nr 2 z „trójką" pozwoli na szybkie dotarcie z os. Majowego do szpitala wojewódzkiego.

Oddanie do użytku SST wymusi rewolucję w komunikacji autobusowej na prawobrzeżu. Jak wynika z założeń, autobusy pełnić będą funkcję uzupełniającą (priorytetem będzie komunikacja szynowa!) - mają jedynie dowozić pasażerów do przystanków. Wnioski z wczorajszej dyskusji będą teraz doprecyzowywane.

Opracowanie: Leszek Wójcik, 24kurier.pl, 6 czerwca 2013 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj
co się stanie z komunikacją miejską po powstaniu SST

Dziś odbyła się debata o Szczecińskim Szybkim Tramwaju w powiązaniu z systemem komunikacji miejskiej. O przyszłości transportu wypowiadali się eksperci

Zakończenie budowy SST jest planowane na pierwszy kwartał 2015 roku. To niewiele czasu na to, aby zastanowić się nad siatką połączeń.

Co wiadomo na dziś?

Wbrew wcześniejszym obawom SST nie będzie kursował wyłącznie między tymczasową pętlą "Turkusowa" a Basenem Górniczym. A jak będzie wyglądała pętla koło Selgrosu? Dokładnie nie wiadomo. Wiemy jednak jakie ma spełniać kryteria: pętla ma posiadać wjazdy zarówno od strony ul. Jasnej, jak i ulicy Walecznych.

Przesiadka nie powinna być uciążliwa dla pasażerów, a na pętli powinno się mieścić kilka autobusów przegubowych - mówi Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

W związku z budową SST jest brana także pod uwagę budowa parkingu typu "Parkuj&Jedź" w rejonie przystanku "Lotnisko" przy ulicy Eskadrowej, na nitce wjazdowej do miasta. Dwa parkingi dla cyklistów, którzy mogliby zostawić swoje pojazdy mogłyby powstać w rejonie pętli "Turkusowa" i przy ul. Batalionów Chłopskich.

Co ulegnie zmianie?

Autobusy będą spełniać rolę uzupełniającą wobec SST, także pospieszne. ZDiTM rozważa skomunikowanie strefy ekonomicznej (Dunikowo- Trzebusz), a także ulicy Szybowcowej.

Dla pasażerów z Dąbia, czy Wielgowa nadal punktem przesiadkowym powinien być Basen Górniczy. Rozważane jest natomiast uruchominenie nowej linii autobusowej z rejonu ronda Gierosa przez Autostradę Poznańską do Wielgowa.

W czasie spotkania padła także propozycja skierowania na SST nie tylko linii 7 i 8, ale także "trójki" w zamian za linię nr 2.

Co ciekawe w spotkaniu nie wzięli udział przedstawiciele "Tramwajów Szczecińskich", co wywołało zdziwienie uczestników debaty.

Opracowanie: Kasia Sienkiewicz, Moje Miasto, 6 czerwca 2013 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj - a komunikacja publiczna

Komisja gospodarki komunalnej Urzędu Miasta organizuje debatę na temat "Szczeciński Szybki Tramwaj w powiązaniu z systemem komunikacji miejskiej", która odbędzie się 6 czerwca o godzinie 12.00. Uczestnicy będą debatować, jak powinna wyglądać szczecińska komunikacja po uruchomieniu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, spółek autobusowych i tramwajowych mają zaproponować - przedstawić nową organizację komunikacji. W debacie udział wezmą również przedstawiciele Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina oraz Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.

* * *

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju
zmiany w organizacji ruchu

W związku z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, od 15.05.2013, od godz. 8.00 zmieniona zostanie organizacja ruchu.

1. Wprowadzony zostanie zakaz zawracania dla pojazdów za pętlą Basen Górniczy (jezdnia do zawracania pomiędzy pętlą Basen Górniczy a mostem Pionierów).

2. Za pętlą Basen Górniczy, na pasie zielonym zlokalizowany zostanie teren budowy. W związku z tym, na jezdni północnej (nitka wjazdowa do miasta) wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania.

3. Na ul. Eskadrowej na odcinku od mostu Pionierów do skrzyżowania z ul. Leszczynową wprowadzone zostanie zawężenie jezdni wjazdowej i wyjazdowej do dwóch pasów ruchu (wyłączone z ruchu zostaną pasy zewnętrzne tj. pasy zlokalizowane przy pasie zieleni)i ograniczenie prędkości do 50 km/h.

4. Chodnik na ul. Hangarowej, na odcinku od ul. Leszczynowej do ul. Gryfińskiej, po stronie południowej (nitka wyjazdowa) zostanie wyłączony z ruchu.

Realizacja inwestycji Szczeciński Szybki Tramwaj podzielona jest na etapy i związana jest z wielokrotnymi zmianami w organizacji ruchu. Wykonawca na przeprowadzenie inwestycji ma 2 lata.

za ZDiTM, 14 maja 2013 roku

* * *

Szybki Tramwaj dla Szczecina w dwa i pół roku

Pętla przy Basenie Górniczym stała się już formalnie placem budowy, przejętym przez grupę, którą tworzą: Konsorcjum Szybki Tramwaj i Strabag. Inwestycję w ramach konsorcjum zrealizuje Oddział Mostowy Zachodni PK EE

Konsorcjum na zrealizowanie inwestycji ma 24 miesiące. Jej koszt to ponad 166 mln zł brutto. Więcej niż połowę tej kwoty pochłoną prace ziemne, torowe i mostowe, a także budowa podstacji trakcyjnych na odcinku Basen Górniczy - projektowana pętla "Turkusowa". Reszta przeznaczona zostanie na przebudowę ulic: Hangarowej i Batalionów Chłopskich, którymi poprowadzono linię SST.

Jesteśmy już obecni na placu budowy - mówi Krzysztof Micek, dyrektor kontraktu Szczeciński Szybki Tramwaj. Zaczynamy od prac geodezyjnych, założenia osnowy i dalej - inwentaryzacji terenu - informuje. W ramach pierwszych czynności po przejęciu placu budowy, przewidziano również badania geologiczne gruntu, celem weryfikacji założeń projektu. Inwestycja realizowana będzie na "kapryśnym terenie". Basen Górniczy zlokalizowany jest bowiem na wyspie, pomiędzy Odrą, Kanałem Parnickim i Regalicą. Przeważa tu grunt torfowy i bagienny. Z jego specyfiką zmagali się kilka dekad wcześniej budowniczowie zlokalizowanej w pobliżu stacji Szczecin Port Centralny, którą niemal w całości wybudowano na palach. Bez palowania nie obędzie się także przy pracach ziemnych i rozbudowie infrastruktury Szybkiego Tramwaju, co potwierdza dyrektor kontraktu: Projekt przewiduje palowanie obiektów mostowych oraz wzmocnienie podłoża pod torowisko w rejonie występowania gruntów słabonośnych. Dotyczy to odcinka o długości prawie 450 metrów.

Na początku bardzo prosto, dalej- ciekawie

Pierwszy etap będzie stosunkowo prosty - wyjaśnia Krzysztof Micek. Rozpoczęcie od Basenu Górniczego razem z przejściem przez Most Pionierów Szczecina nie powinno sprawiać problemów tym bardziej, że budowniczowie mostu wydzielili wcześniej miejsce pod torowisko- mówi. Na istniejącym moście do wykonania są jedynie fundamenty pod słupy trakcyjne oraz roboty torowe. Łączna długość dwutorowej linii do pętli "Turkusowa" wyniesie prawie 4 km.

Bardziej skomplikowane prace czekają wykonawcę na kolejnym etapie, gdzie przewidziano budowę przystanków "Lotnisko", "Gryfińska" i "Pętla Turkusowa", a także poprowadzenie torowisk SST obudowanym wykopem, o długości prawie 800 metrów. Za mostem na Regalicy tramwaj przebiega w pasie rozdziału ul. Eskadrowej i Hangarowej, która to ostania z uwagi na skrzyżowanie z wykopem obudowanym musi zostać przebudowana. Będzie przez to konieczne podniesienie jednej z wyjazdowych jezdni z miasta oraz poprowadzenie jej estakadą. Przebudowa obejmie ok. 600m. jezdni. Łączna długość estakady, pod którą wytyczono trasę SST, wyniesie 65,5 m. Dalej trasa tramwaju przetnie ul. Batalionów Chłopskich i pobiegnie w stronę ul. Bagiennej - już na Prawobrzeżu. - To jeden z ciekawszych elementów całej inwestycji - przyznaje nasz rozmówca. - Dodatkowo trzeba również wybudować kilka obiektów mostowych, które zapewnią bezkolizyjne przejścia SST - dodaje dyrektor kontraktu. Przy nowych przystankach przewidziano m.in. kładki dla pieszych z udogodnieniami, przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Klucze do spornej willi

Dyrektor kontraktu SST dysponuje już kluczami do willi Grüneberga, przekazanymi przez miasto. Budynek ma swoją historię- przede wszystkim z powodu roli, jaką odegrał w opóźnianiu inwestycji, której w pewnym momencie groziło nawet cofnięcie unijnych dotacji, dzielonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. SST "wisiał na włosku" najpierw przez wpisanie willi do rejestru zabytków. Kolejne terminy skutecznie blokowały protesty i odwołania, wnoszone przez mieszkańców budynku, walczących z miastem, w ramach założonego stowarzyszenia obrońców willi. Dramatyczny finał tego serialu miał miejsce jesienią ub. roku, kiedy przymusowo eksmitowano stąd mieszkańców. Dawni lokatorzy do tej pory walczą o swoje, niezadowoleni z przyznanych im mieszkań zamiennych.

Odrębną kwestię, wpisaną w dokumentację projektową dla wykonawcy, stanowi teraz przesunięcie budynku, stojącego na trasie Szybkiego Tramwaju. Przesunięcia domagał się wcześniej konserwator zabytków. Zleciliśmy ekspertyzę stanu technicznego budynku - informuje dyrektor kontraktu. Specjaliści z Politechniki Gdańskiej doradzą nam, jak sprawnie i bezpiecznie dokonać tej operacji - wyjaśnia. Nie zrobimy niczego bez analizy ekspertów - zaznacza Krzysztof Micek, przypominając, że na etapie przygotowania oferty wykonawca nie miał możliwości oceny stanu technicznego budynku.

Willę trzeba natomiast przesunąć o prawie 45 metrów. Przedstawiciel wykonawcy deklaruje, że Strabag ma doświadczenie i w tej mierze. Wstępnie założono przesunięcie budynku po specjalnie przygotowanym torowisku w linii prostej. Aby wprowadzenie szyn pod willę było możliwe, przewidziano montaż specjalnego rusztowania, które - przymocowane do konstrukcji budynku- umożliwi jego podniesienie, przy pomocy specjalnych siłowników. Rusztowanie ma stanowić dla willi tymczasowy fundament, mający ustabilizować ją podczas przesuwania na nowe miejsce. Ostatecznie o przydatności przyjętego rozwiązania wypowiedzą się eksperci.

"Turkusowa" na razie prowizorycznie i... kontrowersyjnie

Albo inaczej - pośrednio, bo tak również określa się końcowy etap budowy tej części SST. Projekt zakłada bowiem poprowadzenie dalej Szybkiego Tramwaju, w stronę centrum Osiedla Słonecznego- jednej z większych sypialni prawobrzeżnej części Szczecina. Zaplanowano tu przejście SST przez istniejący wiadukt pod linią nr 351 (E- 59) Szczecin Gł.- Dąbie/ Świnoujście- Poznań. Miejsce zostało zaplanowane pod linią kolejową, między stacjami Szczecin Dąbie i Szczecin Zdroje. W pobliżu kolejowej magistrali zlokalizowana również będzie pętla "Turkusowa". Przy samej pętli wykonawcę czeka także wybudowanie tunelu dla pieszych pod torami tramwajowymi, razem z pochylniami dla osób niepełnosprawnych.

Końcowa, jak na razie, pętla "Turkusowa" budzi jednak kontrowersje. Jej budowę przewidziano bowiem w "szczerym polu"- tuż za wiaduktem kolejowym i w pewnym oddaleniu od pierwszych zabudowań osiedla Słonecznego. Szczecińskie media oraz internauci na lokalnych portalach internetowych zwracają uwagę, że w tym rejonie nie ma żadnych dróg dojazdowych, które umożliwiłyby skomunikowanie "Turkusowej" przede wszystkim z autobusami komunikacji miejskiej, obsługującymi osiedla Prawobrzeża. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego odpowiada na to, że specjalny zespół planistów zajmie się kwestią budowy infrastruktury komunikacyjnej w rejonie nowej pętli tak, aby po oddaniu do użytku całego projektu "Turkusowa" nie stała się samotną wyspą. Pętla ma zyskać również dogodne skomunikowanie z pobliskim przystankiem kolejowym Szczecin Zdroje. Oznacza to po stronie miasta budowę nowego układu dróg w tej części Prawobrzeża.

Pierwszy sukces po trzydziestu latach

Umowa, którą miasto zawarło z konsorcjum Szybki Tramwaj/Strabag przewiduje zakończenie wszystkich prac i przekazanie Szybkiego Tramwaju do użytku w drugiej połowie 2015 r. Na te blisko cztery kilometry dwutorowej linii, mieszkańcy Szczecina czekają od ponad trzech dekad. Pierwsze studium SST powstało bowiem w 1982 r. ub. wieku. Wątek Szybkiego Tramwaju powrócił też po otwarciu nowego mostu przez Regalicę w 2003 r. Projekt powstał w oparciu o inne koncepcje, zakładające połączenie Prawobrzeża linią tramwajową, gdzie brano również pod uwagę wykorzystanie istniejącego węzła kolejowego, który miał wobec SST pełnić rolę uzupełniającą, stanowiąc jednocześnie zalążek Szczecińskiej Kolei Miejskiej. Po trzydziestu bez mała latach, wielokrotnie modyfikowany projekt SST powoli staje się faktem. Koncepcja kolei miejskiej, opracowana po raz pierwszy pod koniec lat siedemdziesiątych ub. wieku, nadal - póki co - pozostaje rzeczywistością wirtualną.

A kiedy do Kijewa?

To retoryczne pytanie, ponieważ obecnie trudno znaleźć na nie konkretną odpowiedź. Prowizoryczna lub pośrednia pętla "Turkusowa" ma być przecież jedynie pierwszym etapem SST. Trasa - zgodnie z koncepcją - zmierza dalej, równolegle do istniejącego nasypu bocznicy kolejowej. Za projektowanym przystankiem "Dąbska" przewidziano końcową pętlę tramwajową z zajezdnią. W projekcie zajezdni ujęto specjalistyczną obsługę składów SST. Trudno jednak przewidzieć, kiedy mogą rozpocząć się prace drugiego etapu, których uwieńczeniem ma być końcowy węzeł Kijewo, spinający komunikacyjnie w jedną całość linią SST oba brzegi miasta. Drugi etap Szybkiego Tramwaju pozostaje więc kwestią otwartą. Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie kolejnej części projektu z unijnych funduszy, już w nowej perspektywie 2014 - 2020. Póki co wypada się cieszyć z tego co jest- a raczej będzie, mając nadzieję, że na prowizorycznym końcu "Turkusowej" SST nie będzie zawracał przez kolejne dziesięciolecia.

Opracowanie "Marek Synowiecki","Rynek Kolejowy", 9 maja 2013 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj:
Umowa podpisana.
Z centrum do Zdrojów za dwa lata

Dziś podpisana została umowa na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Według prognoz już w 2015 roku szczecinianie będą mogli dojechać bezpośrednio z centrum miasta do Zdrojów

Umowę podpisali dzisiaj prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Alfred Watzl i Wojciech Trojanowski przedstawiciele konsorcjum firm Szczeciński Tramwaj sp. z o.o. - Strabag sp. z o.o., które będzie realizować inwestycję.

W ciągu 24 miesięcy przy najbardziej korzystnej ofercie dla zamawiającego wybudujemy nowoczesną infrastrukturę według najlepszych europejskich standardów. – zapowiadają przedstawiciele wykonawcy Alfred Watzl i Wojciech Trojanowski.

W 2015 mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego tramwajowego połączenia między prawobrzeżem i lewobrzeżem Szczecina – powiedział Piotr Krzystek – To niezwykle istotna i inwestycja.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Umowa podpisana została dzisiaj na pętli tramwajowej przy Basenie Górniczym w tramwaju Swing. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo. To właśnie tu, przed wjazdem na Most Pionierów kończy się sieć tramwajowa w kierunku prawobrzeża Szczecina. Linia SST będzie jej przedłużeniem. Trasę tę podobnie jak dziś linię 7 i 8 obsługiwać będą w większości niskopodłogowe Swingi.

Budowana nowa linia tramwajowa mieć będzie ok. 4 km długości i zakończy się tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej zlokalizowanej w sąsiedztwie Osiedla Słonecznego i okolicach szpitala w Zdrojach. Docelowo trasa SST ma kończyć się w Kijewie. Podczas przetargu wykonawca zaoferował, że zrealizuje inwestycję za ok. 166 milionów złotych.

Trasa SST

Przedsięwzięcie obejmuje budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku od Basenu Górniczego do pętli "Turkusowa" o długości 4 km. Wybudowane zostanie torowisko biegnące po wykonanych w ramach przeprawy mostowej przez rzekę Regalicę estakadach oraz po moście. W dalszej części linia tramwajowa biegnie po terenie oraz w wykopach. Po przekroczeniu Regalicy trasa przebiegać będzie między jezdniami ul. Hangarowej, po czym bezkolizyjnie dla ruchu samochodowego skręci do ulicy Jaśminowej, dalej prowadzona będzie pod wiaduktem kolejowym w kierunku osiedla Słonecznego. W zakres inwestycji wchodzi również budowa wiaduktów nad Szczecińskim Szybkim Tramwajem w ulicy Hangarowej i Batalionów Chłopskich oraz budowa przystanków i pośredniej pętli " Turkusowa".

SST w etapach

Etap Ia - przebudowa ul. Hangarowej wraz z niezbędnymi przełożeniami uzbrojenia podziemnego,
Etap Ib - przebudowa ul. Batalionów Chłopskich wraz z niezbędnymi przełożeniami uzbrojenia podziemnego i przystankiem "Gryfińska",
Etap Ic - budowa torowiska tramwajowego na odcinku od Basenu Górniczego do pośredniej pętli "Turkusowa".

SST w liczbach

Prace będą obejmowały:

budowę torowiska o dł. 7967 m,
budowę sieci trakcyjnej o dł. 8177 m,
budowę wykopu obudowanego o dł. 789 m,
estakady w ciągu prawej jezdni ul. Hangarowej (66 m),
wiaduktu i kładki technologicznej w ciągu ul. Batalionów Chłopskich (17 m),
kładkę - przystanek Lotnisko (75 m).

Opracowanie "wiadomości","gs24.pl", 11 kwietnia 2013 roku

* * *

Szczeciński Szybki Tramwaj:
wyburzają budynki,
ale willę przesuną

Lada dzień rozpocznie się wyburzanie budynków przy ulicy Batalionów Chłopskich, gdzie będzie przebiegać trasa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Rozebrane zostaną obiekty gospodarcze. W wyniku ogłoszonego wcześniej przetargu władze miasta wybrały "Zakład Ogólnobudowlany, transport, handel Jerzy Wysocki" na wykonawcę prac rozbiórkowych zabudowań przy ulicy Batalionów Chłopskich 61 - mówi Dariusz Wołoszczuk z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta. Prace mają na celu przygotowanie terenów pod budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Umowa z wykonawcą nie obejmuje żadnych prac związanych ze stojącą tam willą.

Wykonawca ma 60 dni na wykonanie przedmiotu umowy (30 na prace rozbiórkowe, 30 na przygotowanie dokumentacji powykonawczej). Koszt działania firmy to 104,5 tysiąca zł.

Zgodnie z planami willa Grünebergów, znanej na skalę światową, rodziny budowniczych organów ma być zachowana, chociaż zostanie przesunięta w inne miejsce.

Opracowanie "jasz","gs24.pl", 5 marca 2013 roku

* * *

SST: znikają kolejne formalne przeszkody

Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Zakończyła się już obligatoryjna kontrola uprzednia prowadzona przez Urząd Zamówień Publicznych, podczas której nie stwierdzono nieprawidłowości podczas prowadzonego przez Miasto Szczecin przetargu na wykonawcę prac budowlanych.

Nie ma zatem przeszkód do podpisania umowy z konsorcjum Mytoll - Strabag, które złożyło najkorzystniejszą dla miasta ofertę w przetargu. Cenę budowy linii SST wyceniło na ok. 166 milionów złotych.

Zakończyła się także ocena złożonego przez miasto wniosku o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej złożonego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia oczekiwanej od wielu lat bardzo ważnej dla mieszkańców inwestycji komunikacyjnej - mówi Bogdan Jaroszewicz, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje. Dzięki niej powstanie linia tramwajowa łącząca dwie rozdzielone Odrą części Szczecina. Pomimo licznych przeszkód miasto konsekwentnie dążyło do realizacji marzeń o SST. Wkrótce będzie możliwe podpisanie umowy na dofinansowanie inwestycji.

Budowa linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju podzielona jest na dwa etapy. Obecnie wybudowany zostanie pierwszy odcinek pomiędzy Basenem Górniczym a tymczasową pętlą w rejonie ul. Turkusowej, czyli blisko 4 km odcinek bezkolizyjnej trasy biegnącej m.in. w wykopie i na estakadach. W praktyce linia SST będzie przedłużeniem sieci tramwajowej z centrum miasta w okolice Osiedla Słonecznego. W drugim planowanym etapie linia SST zostanie przedłużona do Kijewa.

Opracowanie "szczecin.eu", 19 lutego 2013 roku

* * *

Niewiadome tramwajowe

Która z ofert na budowę pierwszego odcinka linii tramwaju z Basenu Górniczego na prawobrzeże - w ocenie szczecińskiego magistratu - okaże się najkorzystniejsza, mamy dowiedzieć się jeszcze tej zimy, Chętnych na kontrakt zgłosiło się czterech. Tymczasem trwają wciąż sądowe przepychanki o to, kto powinien pełnić rolę inżyniera tegoż kontraktu

Będziemy robili wszystko, by do końca stycznia wybrać wykonawcę. Oferty cen na tyle odstają od siebie i musimy zakładać scenariusz, że dojdzie do odwołań. Liczymy jednak, że na tyle, na ile będziemy mieli wpływ, całą procedurę wyłonienia wykonawcy ostatecznie uda się zakończyć najpóźniej do końca lutego - oświadczył pełen optymizmu Paweł Sikorski, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich UM.

Stan przygotowań do budowy trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju szef miejskich inwestycji referował w poniedziałek radnym komisji ds. rozwoju, promocji i gospodarki morskiej.

Zainteresowane uzyskaniem zlecenia konsorcjum Bilfinger Berger i ZUE S.A. z Krakowa szanse na wygraną ma praktycznie żadne i najpewniej odpadnie w przedbiegach przy kwocie, którą skalkulowało na ponad 293 mln zł. Najniższej wyceniło swe usługi konsorcjum firmy z Pruszkowa MYTOLL i STRABAGU (165 mln 804 tys. zł). Oferta szczecińskiego Energopolu opiewa na prawie 182 mln zł, a hiszpańska Aldesa Construcciones Madryt oczekiwałaby zapłaty na poziomie 186 mln 891 tys. zł.

W dniu otwarcia ofert, 22 listopada ub.r., kwota przewidywana na SST, jaką podawali urzędnicy magistratu, opiewała na 215 202 000 zł. Z aktualnej informacji, przekazanej radnym przez dyrektora Sikorskiego, wynika, że całkowity koszt ma wynieść ok. 240 mln zł. Taką też wpisano do wniosku o dofinansowanie projektu unijną dotacją z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poprawiony wniosek o pulę eurozłotówek trafił ponownie do oceny rządowego Centrum Unijnych Projektów Transportowych 3 stycznia. Według dyrektora Sikorskiego, umowa na dofinansowanie SST 111 mln zł (59 proc. kosztów kwalifikowanych) powinna być podpisana w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Zdaniem szefa miejskich inwestycji, na fakt, iż do przetargu stanęło tylko czterech oferentów, mógł mieć wpływ jeden z warunków przetargu dotyczący sposobu finansowania budowy. Ten zakłada, że przez dwa lata przyszły generalny wykonawca weźmie na siebie w większości ciężar finansowania całego przedsięwzięcia. Miasto zamierza zabezpieczyć własne środki jedynie na opłacenie usług inżyniera kontraktu i nadzoru autorskiego.

Ogłoszony w lipcu ub.r. roku przetarg na inżyniera kontraktu, czyli tego, kto będzie zarządzać robotami, koordynować je i rozliczać w imieniu miasta cały kontrakt z wykonawcą, przedłuża się. Pierwszy wybór komisji przetargowej, którą powołał prezydent, trzeba było unieważnić. Komisja za najkorzystniejszą uznała w październiku ofertę Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST S.A. ze Szczecina. W wyniku odwołania Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych w swoim orzeczeniu zakwestionowała decyzję. W listopadzie - po uwzględnieniu stanowiska KIO - magistrat ogłosił, że za najkorzystniejszą uznał ofertę poznańskiej spółki GRONTMIJ POLSKA, a tę zwycięską EKO-INWESTU ujął dla odmiany w puli ofert odrzuconych. Sąd Okręgowy w Szczecinie 15 bm. ma rozpatrzyć tym razem skagrę prezesa UZP na wyrok KIO o wykluczeniu firmy EKO-INWEST S.A. z przetargu na inżyniera kontraktu.

Wczoraj ruszył inny przetarg związany z budową trasy SST. Miasto szuka również chętnych na pełnienie dodatkowo nadzoru autorskiego przy realizacji projektu. Termin składania ofert upływa 13 lutego, a kontrakt miałyby zostać zawarty z jego zwycięzcą już z końcem lutego na dwa lata - do 1 marca 2015 roku. Kolejny, który ma być ogłoszony - wedle zapowiedzi dyrektora P. Sikorskiego - także jeszcze w styczniu to przetarg na roboty rozbiórkowe na parceli, na której stoi wpisana do rejestru zabytków dawna willa Grünebergów przy ul. Batalionów Chłopskich w Zdrojach.

Opracowanie "Mirosław Winconek" "24kurier.pl" 7 stycznia 2013 roku

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.