Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia budowy Mostu Cłowego
i dalsze jego perypetie


foto: Janusz Światowy

* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9

* * *

Kapsuła czasu w moście Cłowym

Książki, gazety i inne publikacje – w tym egzemplarz „Kuriera Szczecińskiego” – umieszczono w poniedziałek w kapsule czasu. Czyli w specjalnej tubie, którą następnie zabetonowano w szczecińskim moście Cłowym. Przeprawa, po modernizacji, lada dzień zostanie oddana do użytku. A pamiątkową kapsułę może ktoś po latach odnajdzie i otworzy...

Kapsułę przygotował nadkom. Robert A. Florczyk, kierownik Oddziału Celnego „Nabrzeże Łasztownia” Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Jest on także poetą i pasjonatem historii Szczecina, autorem m.in. tomiku „Łasztownia – kapsuła czasu”. Ten zbiór wierszy oraz „...Z Ziemi i z morza: antologia marynistyczna” trafiły do pamiątkowej tuby ze szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Czytaj więcej 24Kurier.pl

Opracowanie: "Elżbieta Kubowska", "24Kurier.pl", 31 lipca 2017

* * *

Otwieramy most Cłowy

Kończą się prace przy remoncie Mostu Cłowego. Przed finałem regat The Tall Ships Races przeprawa zostanie otwarta. W początkowym etapie korzystać z niej będą pojazdy komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści.

Obecnie na Moście Cłowym trwają prace nawierzchniowe. Na przyszły wtorek (1 sierpnia) zaplanowano próby obciążeniowe przeprawy, a na 3 sierpnia pełne otwarcie jej dla ruchu komunikacji miejskiej, pieszych oraz rowerzystów.

W ciągu doby Mostem Cłowym odbywa się dwieście osiemdziesiąt kursów autobusowych, co daje możliwość podróży kilkudziesięciu tysiącom pasażerów dziennie. Podczas zbliżających się regat The Tall Ships Races przedłużone zostaną godziny kursowania autobusów na terenie całego miasta, co przy otwarciu Mostu Cłowego da jeszcze więcej możliwości dojazdu na teren imprezy bez dodatkowego obciążania Mostu Pionierów i wydłużania trasy taboru kursującego pomiędzy Wielgowem, Załomiem, Zdunowem, Dąbiem, a Basenem Górniczym i centrum.

Dopuszczenie ruchu samochodowego na Moście Cłowym planowane jest na połowę sierpnia. O tymczasowym niedopuszczeniu mostu dla aut (zarówno osobowych jak i ciężarowych) zadecydował fakt, że na miejscu wciąż prowadzone będą prace budowlane i wykończeniowe. W lipcu ich delikatne spowolnienie było spowodowane około 10 dniami intensywnych opadów, które uniemożliwiały wykonawcy realizację tego etapu w zaplanowanym tempie. Całkowite zakończenie robót, zgodnie z harmonogramem, przewidywane jest na wrzesień. Dodatkowo informujemy, że do końca lipca planowane jest otworzenie dla ruchu mostu nad Płonią w Dąbiu.

Do awarii Mostu Cłowego doszło w maju 2016 roku. Wówczas przeprawa została zamknięta i w związku ze stwierdzeniem uszkodzenia konstrukcji zdecydowano o jej kapitalnym remoncie i odtworzeniu mostu. W Gdyni przygotowano ważące ponad 800 ton stalowe elementy przęseł, które przypłynęły do Szczecina wiosną. Następnie zostały one ze sobą zespawane. Do zadań wykonawcy należało też zbrojenie i betonowanie płyty pomostu, prace na przyczółkach, roboty nawierzchniowe. Koszt remontu to 18,6 mln zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum firm Vistal Gdynia i Victal Infrastructure.

Przypominamy, że podczas regat najlepszym środkiem transportu na teren imprezy będzie komunikacja zbiorowa ze względu na zamknięcie dla ruchu wielu ulic w centrum miasta. Szczegółowe informacje tutaj

Źródło: Urząd Miasta, 25 lipca 2017

* * *

Cłowy dostępny ale w ograniczonym zakresie

Na czas finału The Tall Ships Races, Most Cłowy zostanie udostępniony w ograniczonym zakresie. Taką informację podał Urząd Miasta w dniu 20 lipca 2017 roku w czasie konferencji prasowej na temat zmian w organizacji ruchu w związku z finałem regat.

Ale na razie trwają prace nawierzchniowe.

Zgodnie z kontraktem most ma być przekazany do eksploatacji w połowie września 2017, ale z wcześniejszych informacji urzędu i ZDiTM most miał być udostępniony na początku sierpnia.

* * *

Plac budowy - 19 lipca 2017

Wykonawca inwestycji ma jeszcze dwa tygodnie do oddania obiektu do eksploatacji. W tej chwili na moście trwa układanie krawężników. Zabezpieczono już pomosty mostu na których wylewany będzie asfalt. Jeszcze tylko trzeba będzie zamontować bariery mostu i postawić słupy oświetleniowe. Natomiast drogowcy z firmy "Strabag" kontynuują prace przy zjeździe/wjeździe na most, jaki i skrzyżowaniu z ulicą Przestrzenną.

















* * *

Nowy most Cłowy. Dwa tygodnie do otwarcia

Ledwie dwa tygodnie dzielą nas od terminu oddania do użytku nowej przeprawy z Międzyodrza nad Regalicą, wznoszonej w miejscu rozebranego starego mostu Cłowego. Koniec lipca to dotąd był niezmienny i deklarowany termin otwarcia przejazdu zarówno przez przedstawicieli szczecińskiego ZDiTlM, zlecającego budowę, jak też od samego początku, czyli od października zeszłego roku, przez drogowców z konsorcjum firm Vistal Gdynia SA i Vistal Infrastructure sp. z o.o., wykonawcy inwestycji

Wykonawca zaczyna prace nawierzchniowe na gotowych pomostach, na które następnie nakładana będzie warstwa bitumiczna - informował we wtorek Szymon Wasilewski, rzecznik prasowy ZDiTM, pytany o stan zaawansowania robót i w tym kontekście o to, czy dotrzymany zostanie termin przekazania do eksploatacji nowej przeprawy z końcem tego miesiąca. Kompletnie odrestaurowany jest już przyczółek wschodni (od strony Dąbia), kończą się prace po stronie zachodniej. Uruchomienie przeprawy planowane jest przed regatami.

Na zabetonowanym na początku lipca na całej długości pomoście głównym nowej konstrukcji trwają m.in. prace brukarskie przy układaniu krawężników oddzielających pasy jezdni od poboczy z przyszłymi chodnikami. Czytaj więcej 24Kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "24Kurier.pl", 18 lipca 2017

* * *

Plac budowy - 6 lipca 2017

Jak widać na załączonych zdjęciach niżej, prace przy i na moście idą pełną parą. Most Cłowy tzn. płyta pomostu została już zabetonowana i trwają tam prace zabezpieczające przed położeniem asfaltu (położona zostanie nakładka izolacyjna). Na dojazdach z obydwu stron przeprawy usunięto już zwały ziemi (zasypano nimi przyczółki). Teraz firma "Strabag" odświeża skrzyżowanie ulic Przestrzennej i Eskadrowej w ramach bieżącego utrzymania ulic. Po stronie przeciwnej jest porządkowany teren jezdni i chodników.

Do końca lipca pozostało już niewiele czasu. Do zrobienia pozostało jeszcze położenie asfaltu, zamontowanie latarni i barierek jak również pomalowanie konstrukcji mostu.




























Nowy Cłowy zabetonowany

Roboty drogowe przy budowie nowego mostu Cłowego nad Regalicą w Szczecinie wkraczają w finałową fazę. Dokładnie za cztery tygodnie - według niezmiennych zapowiedzi, jakie płyną z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, zlecającego inwestycję - przeprawa z Międzyodrza do Dąbia powinna być oddana do użytku

Prace prowadzone są zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem i nie ma w każdym razie jak dotąd sygnałów ze strony wykonawcy, by zakładany termin przywrócenia ruchu był w jakikolwiek sposób zagrożony - powtarza Szymon Wasilewski, rzecznik prasowy ZDiTM.

W ubiegłym tygodniu ekipy budowlane z konsorcjum firm Vistal Gdynia SA i Vistal Infrastructure sp. z o.o., wykonawcy inwestycji, rozpoczęły betonowanie płyty pomostu, czyli końcowy etap zespolenia za pomocą sworzni konstrukcji stalowej z betonową. Jednocześnie trwa zasypywanie obu przyczółków, dzięki czemu od tego tygodnia mogą ruszyć też prace bitumiczne na moście i dojazdach. Czytaj więcej 24Kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "24Kurier.pl", 3 lipca 2017

* * *

Plac budowy - 28 czerwca 2017

Prace remontowe na moście Cłowym idą zgodnie z harmonogramem. Rozpoczyna się ostatnia faza realizacji inwestycji.

foto: Janusz Światowy
Wykonawca rozpoczął betonowanie płyty pomostu, czyli końcowy etap zespolenia za pomocą sworzni konstrukcji stalowej z betonową. Jednocześnie trwa zasypywanie obu przyczółków, dzięki czemu od przyszłego tygodnia będą mogły się rozpocząć prace bitumiczne na moście i dojazdach. Po robotach nawierzchniowych na przeprawie zostanie zamontowane oświetlenie, a także bariery energochłonne i balustrady.

Źródło: ZDiTM 28 czerwca 2017 tekst i zdjęcie

* * *

Plac budowy - 2 czerwca 2017

Zakończono kolejny etap remontu mostu Cłowego. Został sfinalizowany montaż konstrukcji stalowej ustroju nośnego. Wykonano styk środkowy pomiędzy dwoma częściami konstrukcji.

Obecnie trwają prace związane z deskowaniem i montażem zbrojenia płyty pomostu, która zostanie zespolona z już zamontowaną konstrukcją stalową. W najbliższych dniach rozpoczną się również roboty związane z zasypywaniem wykopów za przyczółkami.

Film z transportu i montażu konstrukcji stalowych przęseł mostu tutaj Film: "VISTAL"













* * *

Plac budowy - 19 maja 2017

foto: Janusz Światowy
Trwa nasuwanie drugiego z przęseł remontowanego właśnie mostu Cłowego. W czwartek ekipy pracowników ustawiły konstrukcję nośną tak, aby w piątek móc zacząć operacje nasuwania przęsła przy zachodnim brzegu Regalicy.

To bardzo żmudne zadanie, prędkość nasuwania elementu konstrukcyjnego wynosi około 3 m na godzinę. Przewiduje się, że prace zajmą kilkanaście godzin. Po zakończeniu tego etapu robót przęsła zostaną ze sobą połączone. Ich spawanie potrwa do końca maja. Prace idą zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Na czerwiec planowane jest zbrojenie i betonowanie płyty pomostu oraz zakończenie prac na przyczółkach. W lipcu montowane będą elementy wyposażenia mostu i prowadzone roboty nawierzchniowe. Pełną przejezdność przeprawa ma osiągnąć do 31 lipca.

* * *

Plac budowy - 16 maja 2017

Po nasunięciu wschodniej części przęsła ponton Carier-10 odpłynął i zacumował przy nabrzeżu Regalica szczecińskiego portu, gdzie przestawiane są elementy do nasunięcia przęsła zachodniego, potrwa to do piątku 19 maja. W piątek powtórzy się ta sama operacja nasunięcia co poprzednio.

Na przęśle wschodnim od strony ulicy Przestrzennej trwają w dalszym ciągu prace przy zbrojeniu przyszłego przyczółka, a na samym przęśle przygotowania do połączenia z przęsłem zachodnim od ulicy Księżnej Anny. Zbrojenie przyczółka zachodniego wykonane jest w połowie bo wszyscy pracownicy zostali przerzuceni do prac przy przęśle wschodnim.























* * *

Plac budowy - 15 maja 2017

Wschodnia część konstrukcji mostu posadowiona nasunięta została na filar i tymczasową podporę przy budowanym przyczółku. Od rana 15 maja taki widok ukazał się pasażerom komunikacji miejskiej jak i przejeżdżającym przez Most Pionierów kierowcom samochodów osobowych i ciężarowych.

foto: Janusz Światowy

Po nasunięciu trwają teraz prace związane z jego osadzaniem i poziomowaniem. Ponton odpłynął do nabrzeża portowego, gdzie przezbrajane są niektóre elementy z filara wschodniego, aby można nasunąć konstrukcję na filar zachodni i tymczasowy przyczółek.

Po zakończeniu tych prac pod zachodni filar przeprawy ponownie podpłynie ponton Carier-10 z drugim przęsłem i cała operacja się powtórzy.

* * *

Plac budowy - 14 maja 2017

Konstrukcja przeprawy zbudowana według najnowszych technologii. Przewidziano też jej większą nośność niż poprzedni Cłowy. Ustrój nośny między innymi został zbudowany z 822 ton stali i 34 tysięcy sworzni do połączenia. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem.

W pierwszej kolejności zostanie wciągnięta część wschodnia, a po kilku dniach przerwy (trzeba przezbroić niektóre elementy z filara wschodniego na filar zachodni) nastąpi wciąganie część zachodniej mostu. Po nasunięciu obu elementów nastąpi spawanie ich ze sobą. Ma potrwać do końca maja.

Operacja zsuwania konstrukcji z pontonu będzie odbywała się w poprzek, później nastąpi zapięcie prętami za krawędzie mostu, za ślizgi, które są pod nim zaczepione i wciągane będzie przęsło poprzecznie na przygotowane tory na filarze i na przygotowane tory technologiczne przy przyczółkach.


















* * *

Plac budowy - 13 maja 2017

W dniu dzisiejszym od godziny 13:00 rozpoczęto holowanie barki Carier-10 z jej ładunkiem na pokładzie. Po kilkudziesięciu minutach ustawiono ją przy wyremontowanych filarach naprzeciwko zastępczego przyczółka od strony ulicy Przestrzennej. W tej chwili trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia operacji.

Późnym popołudniem rozpoczęła się operacja balastowania barki w celu wyrównania poziomów. Potrwa to kilka godzin, gdyż musi to być wykonane z dużą precyzją.

14 maja rozpocznie się operacja nasuwu przęsła przy użyciu siłowników, metodą hydrauliczną. Konstrukcje będą wciągane poprzecznie na filar i przyczółek za pomocą prętów (nie będą podnoszone). W pierwszej kolejności zostanie wciągnięta część wschodnia, następnie część zachodnia mostu. Operacja nasuwu konstrukcji potrwa do następnego tygodnia i w tym okresie umieszczona zostanie miejscu docelowym.
















* * *

Plac budowy - 12 maja 2017

Na placu budowy rozpoczęły się prace przygotowawcze do montażu przywiezionych przęseł z Gdyni. Brygady firmy "Vistal" już wcześniej postawili zastępcze przyczółki od strony ulicy Przestrzennej i Księżnej Anny, na które zostaną nasunięte przęsła.

Ale zanim to nastąpi trwają prace na barce Carier-10 demontażu elementów zabezpieczających przęsła podczas transportu. Kiedy zakończą się barka podpłynie pod istniejące filary i wtedy rozpocznie się nasuwawanie przęseł.




















* * *

Most Cłowy już w Szczecinie!

Do Szczecina przypłynęły już wykonane w Gdyni przęsła. Chodzi o dwa segmenty o wymiarach 14 × 100 m, które są konstrukcją nośną nowego mostu Cłowego. W poniedziałek rozpocznie się proces nasuwania.

Nowe stalowe przęsła obiektu przypłynęły na pontonie o wyporności 10 000 ton, tym samym, który użyty został podczas rozbiórki starego mostu. Trwają prace przygotowawcze przed nasuwaniem elementów konstrukcji nośnej na filary. Jeżeli pogoda pozwoli, w najbliższych dniach ponton wraz z przęsłami podpłynie w docelowe miejsce i rozpocznie się nasuwanie pierwszego 100-metrowego segmentu, za pomocą siłowników hydraulicznych. Proces nasunięcia przęseł będzie trwać około półtora dnia. Po zakończeniu tak zwanej nasuwki, przęsła zostaną ze sobą połączone. Ich spawanie potrwa do końca maja.

Źródło: ZDiTM 12 maja 2017

* * *

Plac budowy - 11 maja 2017

Cały czas trwają prace remontowe i konserwacyjne przy istniejących filarach a budowane są od nowa przyczółki. Brygady firmy spieszą się z pracami, bo w dniu 11 maja w godzinach wieczornych przypłynęły z Gdyni na barce Carier-10 segmenty stalowej konstrukcji nowego mostu Cłowego. Od wieczora (godzina 21) cumuje ona przy nabrzeżu w odległości 500 m od docelowej lokalizacji.

Według zapowiedzi ZDiTM, operacja montażu obu segmentów, stalowych przęseł o wymiarach 14 x 100 powinna rozpocząć się 13 maja o ile pozwoli na to pogoda a prace spawalnicze po nasunięciu przęseł mają potrwać do końca maja.

















* * *

Most Cłowy płynie do Szczecina

Około dwóch dni będą płynąć do Szczecina kolosy z Gdyni. Chodzi o dwa segmenty o wymiarach 14 x 100 m, które są konstrukcją nośną nowego Mostu Cłowego. W środę rano przęsła wyruszyły drogą wodną do naszego miasta.

foto: ZDiTM
foto: ZDiTM

Nowe stalowe przęsła obiektu płyną na pontonie o wyporności 10 000 t., tym samym który użyty został podczas rozbiórki starego mostu. Dziś o 7 rano Most Cłowy wystartował z portu w Gdyni w swoją podróż do Szczecina, by 11 maja w godzinach wieczornych zacumować przy nabrzeżu Regalica w odległości 500 m od docelowej lokalizacji.

Jeżeli pogoda pozwoli w najbliższą sobotę ponton wraz z przęsłami podpłynie w docelowe miejsce, by dnia następnego rozpocząć nasuwanie pierwszego 100 m segmentu, za pomocą siłowników hydraulicznych, na istniejące filary oraz tymczasowe podpory umiejscowione na lądzie. Proces nasunięcia przęseł będzie trwać około półtora dnia. Od 15 maja rozpocznie się nasuwanie drugiego segmentu. Po zakończeniu tak zwanej nasuwki, przęsła zostaną ze sobą połączone. Ich spawanie potrwa do końca maja. Równolegle cały czas będą trwać prace remontowe i adaptacyjne przy istniejących filarach i przyczółkach.

Źródło: ZDiTM 10 maja 2017 tekst i zdjęcie

* * *

* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.