Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia budowy Mostu Cłowego
i dalsze jego perypetie


foto: Janusz Światowy

* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

* * *

Studniówka Mostu Cłowego

Minęło już ponad 100 dni od otwarcia Mostu Cłowego. Proces demontażu starych przęseł i nasuwania nowych, które przypłynęły do Szczecina z Gdyni, można było podglądać na żywo na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Teraz w ciągu 3 min zaprezentujemy jak przebiegał rok prac.

217 czołgów czyli ponad 9700 ton - taki ciężar miały wyburzone element starego Mostu Cłowego. Nowe, stalowe przęsła obiektu płynęły do Szczecina na pontonie o wyporności 10 000 t. Były to 24 segmenty, połączone w dwa wielkości 14 x 100 metrów.

A jak prezentuje się Most Cłowy w liczbach? 822 tony stali zużytej zostało do wytworzenia ustroju nośnego. Zamontowano ponad 34 tysiące sztuk sworzni do połączenia go z betonem, którego jest więcej niż zmieściłoby się do basenu olimpijskiego, bo prawie 2400 metrów sześciennych. Do tego 25 ton farby i 360 ton stali zbrojeniowej.

Przypominamy, że w maju 2016 roku awarii uległy stalowe cięgna sprężające umieszczone w opasce żelbetowej, wykonanej pomiędzy belkami. Zniszczeniu uległa część cięgien w przęśle od strony centrum, pasmo po stronie południowej. Dodatkowo stwierdzono zarysowania poprzecznicy i pęknięcie opaski żelbetowej. Film tutaj ze strony "Wiadomości Szczecin, 20 listopada 2017"

* * *

Nocne próby na Cłowym

W nocy z 21 na 22 września 2017 planowane jest wykonanie próbnego obciążenia dynamicznego mostu Cłowego. W związku z tym konieczne będzie całkowite zamknięcie przeprawy.

Rozpoczęcie prac jest planowane na godz. 23 i potrawają one 3 godziny. Samochody, jak i komunikacja miejska (linia nocna 522) od momentu zamknięcia mostu będą kursować objazdem przez ul. Eskadrową.

Tym razem próba obciążenia polegać będzie na zamontowaniu na przeprawie progów poprzecznych, przez które – w celu wywołania drgań mierzonych specjalistyczną aparaturą – przejeżdżać będą dwa kilkunastotonowe samochody ciężarowe. Wstępne wyniki będą znane po wykonaniu badań, całościowe za kilka tygodni.

Źródło: ZDiTM 20 września 2017

* * *

Most Cłowy. Przejezdny, ale plac budowy

Jeszcze trochę potrwa nim nową przeprawą nad Regalicą ze szczecińskiego Międzyodrza na prawobrzeże przejazd i przejście możliwe będą bez jakichkolwiek przeszkód w obie strony. Na oddanym do ruchu 3 bm. moście wciąż prowadzone są roboty wykończeniowe

Zwężoną jezdnią (tylko po jednym wewnętrznym pasie) w kierunku Basenu Górniczego oraz Dąbia i Zdrojów mogą poruszać się na razie samochody. Piesi i rowerzyści - póki co - do dyspozycji mają wąski przesmyk, urządzony na części prawego pasa ruchu w kierunku Basenu Górniczego, bo pobocza z obu stron przeprawy nadal są zamknięte. Na dojeździe do mostu ul. Gdańską kierowcy muszą zwolnić. Czytaj więcej 24Kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", "24Kurier.pl", 18 sierpnia 2017

* * *

Cłowy otwarty dla wszystkich

Dzięki pozytywnym wynikom prób, od czwartkowego poranka (3 sierpnia 2017) most Cłowy został udostępniony komunikacji miejskiej, rowerom, pieszym, a także samochodom.

Z powodu niewielkich opóźnień wywołanych złymi warunkami atmosferycznymi oraz koniecznością prowadzenia prac wykończeniowych na chodnikach obiektu (montaż barier energochłonnych, poręczy, oświetlenia itd.) samochody i autobusy poruszają się w obu kierunkach po jezdni jednym pasem, a dla pieszych i rowerów wydzielony został specjalny obustronny pas na krawędziach jezdni. Z tym samym dniem pełną przejezdność uzyskał mostek nad rzeką Płonią (w ciągu ulicy Przestrzennej).

W dalszym ciągu jest to plac budowy. Całkowite zakończenie prac, zgodnie z harmonogramem, przewidywane jest na wrzesień.

* * *

Próby obciążeniowe Mostu Cłowego

1 sierpnia 2017 roku rozpoczęły się próby obciążeniowe Mostu Cłowego. Pierwsze ciężarówki wyładowane 32 tonami piasku każda wjechały na oddawany most krótko po godzinie jedenastej. Było ich w sumie 16, które w ciągu kilku godzin były pomocne przy ustalaniu czy konstrukcja wytrzymuje najazd załadowanego taboru.

Ciężarówki wjeżdżały na most pojedynczo i były ustawiane w konkretnych miejscach a pracownicy sprawdzali urządzeniami ewentualne ugięcia. Most według wyliczeń konstruktorów ma prawo maksymalne ugiąć się 7 cm. Obciążenie konstrukcji jest sprawdzeniem czy wyliczenia są zgodne z obliczeniami i porównanie wyników ze stanem faktycznym. Testy obciążenia przeprawy wypadły pomyślnie.

Most został wzniesiony w ciągu roku pomimo, że w końcówce robót na moście była nienajlepsza pogoda. W ciągu kilku dni wylana zostanie ostatnia warstwa asfaltu, zamontowane barierki i ułożone do końca ciągi piesze, jak też zostaną postawione latarnie.































* * *

Ogromny ciężar na Cłowym

Łącznie ponad pięćset ton udźwignął dziś most Cłowy. Szesnaście 32-tonowych ciężarówek wypełnionych piachem sprawdza wytrzymałość remontowanej przeprawy.

Próby obciążeniowe to jeden z ostatnich kroków przed otwarciem mostu Cłowego dla ruchu komunikacji miejskiej, pieszych i rowerów. Przez wiele godzin samochody ciężarowe wypełnione piachem były ustawiane w różnych częściach mostu, tak aby sprawdzić wytrzymałość jego konstrukcji. Próby zostały podzielone na dwa etapy. We wtorek były to badania statyczne, podczas których obciążenie było rozmieszczane w różnych miejscach budowli. W tym czasie specjalistyczna aparatura zainstalowana na elementach konstrukcji przeprawy dokonywała pomiaru jej reakcji na ciężar. Już ich wynik pozwoli na uruchomienie przeprawy na tym etapie inwestycji.

Następnie, po położeniu warstwy ścieralnej, odbędą się próby dynamiczne, podczas których pojazdy będą się poruszać po moście ze stopniowo zwiększaną prędkością i w różnych konfiguracjach, tak aby przetestować każdy element.

To był rok wytężonej pracy. W tym krótkim czasie, po błyskawicznej ekspertyzie i decyzji o odbudowie mostu, jesteśmy już na finiszu. Przed nami ostanie prace wykończeniowe i wkrótce mieszkańcy ponownie będą mieli do dyspozycji tę przeprawę przez rzekę – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Most ma w tej chwili najwyższą klasę drogową, jaka obwiązuje w Polsce i Unii Europejskiej. Mogą się na nim odbywać wszystkie typy ruchu. Konstrukcja jest inna niż poprzednia. Wcześniej był to most kablobetonowy, teraz jest on zespolony, stalowy. To gwarantuje dużo większą bezawaryjność – mówi prof. Krzysztof Żółtowski, autor projektu remontu mostu Cłowego.

Przeprawa zostanie otwarta dla komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów już 3 sierpnia w godzinach porannych. Udostępnienie jej dla samochodów planowane jest na połowę sierpnia.

Do awarii Mostu Cłowego doszło w maju 2016 roku. Wówczas przeprawa została zamknięta i w związku ze stwierdzeniem uszkodzenia konstrukcji zdecydowano o jej kapitalnym remoncie i odtworzeniu mostu. W Gdyni przygotowano ważące ponad 800 ton stalowe elementy przęseł, które przypłynęły do Szczecina wiosną. Następnie zostały one ze sobą zespawane. Do zadań wykonawcy należało też zbrojenie i betonowanie płyty pomostu, prace na przyczółkach, roboty nawierzchniowe. Koszt remontu to 18,6 mln zł brutto z czego około 10 mln zł pochodzi z rządowego dofinansowania. Wykonawcą jest konsorcjum firm Vistal Gdynia i Victal Infrastructure.

Źródło: ZDITM, 1 sierpnia 2017

* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.