Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia budowy Mostu Cłowego
i dalsze jego perypetie


foto: Janusz Światowy

* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9

* * *

Plac budowy - 11 kwiecień 2017

Po rozebraniu starych przyczółków mostowych od początku kwietnia przystąpiono do palowania gruntu pod nowe. Od strony ulicy Przestrzennej już są zbrojone i zalane betonem pierwsze pale pod przyszłe elementy konstrukcji. Teraz kafar przeniósł się na drugi z przyczółków od strony ulicy Księżnej Anny, gdzie palowany jest teren pod przyszły przyczółek.

W międzyczasie prowadzone są też prace przy filarach starego mostu. Przeprowadzany jest przegląd części podwodnej i nawodnej filarów i zabezpieczenie ich na dalsze lata eksploatacji na podtrzymywanie nowej konstrukcje mostu.

* * *

A tymczasem w Gdyni… - raport z budowy

217 czołgów, czyli ponad 9700 ton — taki ciężar miały wyburzone elementy starego mostu Cłowego. Prace związane z jego remontem idą pełną parą, aby pełną przejezdność osiągnąć w połowie wakacji. W Gdyni powstaje stalowa konstrukcja przęseł. Trwa wytwarzanie 24 segmentów, które będą połączone w Gdyni w dwa o długości 14 × 100 metrów. To właśnie te kolosy przypłyną do Szczecina w najbliższych tygodniach.

foto: ZDiTM

A jak prezentuje się most Cłowy w liczbach? 822 tony stali zużyte zostaną do wytworzenia ustroju nośnego. Ponad 34 tysiące sztuk sworzni zamontowanych będzie do połączenia go z betonem, którego będzie więcej niż zmieściłoby się do basenu olimpijskiego, bo prawie 2400 metrów sześciennych. Do tego 25 ton farby i 360 ton stali zbrojeniowej.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace remontowe i adaptacyjne przy istniejących filarach. Prowadzone obecnie roboty mają na celu jak najlepsze przygotowanie istniejących podpór przeprawy na przyjęcie przygotowywanej w Gdyni nowej, stalowej konstrukcji nośnej obiektu. Kształt całej nowej przeprawy zaprojektowała warszawska spółka YLE Inżynierowie

Przyjęty harmonogram robót dla mostu Cłowego jest mocno napięty, ale na dzień dzisiejszy prace odbywają się zgodnie z harmonogramem, a termin nie jest zagrożony. Most ma być przejezdny na TSR 2017.

Źródło: ZDiTM 27 marca 2017 tekst i zdjęcie

* * *

Plac budowy - 24 marca 2017

W minionym stuleciu na trasie wjazdowej i wyjazdowej z miasta w kierunku Dąbia, Pomorza i kraju postawiono cztery przeprawy, oczywiście nie licząc przepraw stawianych w średniowieczu od XIV wieku.

• pierwszy most wybudowano w latach 1909 - 1911, był przeprawą niskowodną z przęsłem zwodzonym o długości 195 metrów. Zniszczony w czasie działań II wojny światowej.
• drugi most wybudowano w 1947 roku, był mostem prowizorycznym typu "Bailey'a" na podporach drewnianych. Konstrukcja ta posiadała ograniczoną nośność oraz ograniczony okres eksploatacji.
• trzeci most po wybudowaniu oddano do użytku 23 kwietnia 1960 roku. Po 56 latach jego użytkowania most zamknięto dla ruchu 30 maja 2016 roku ze względu na obawy, że może dojść do zawału. Most rozebrano.
• czwarty most będzie montowany w I dekadzie maja 2017 roku. Części mostu przypłyną barkami z Gdyni, gdzie firma "Vistal" montuje stalową konstrukcję przęseł mostu.











* * *

Most Cłowy - raport z budowy

Zakończył się najbardziej widowiskowy etap remontu Mostu Cłowego – demontaż przęseł. Teraz na placu budowy widać niewiele, ale to nie oznacza, że nie dzieję się nic. Części przyczółków - korpusu i skrzydełek, zostały rozebrane do poziomu fundamentów. Wszystkie wykonywane obecnie roboty wokół tych elementów zostały przewidziane umową i nie zagrażają terminowi przywrócenia przeprawy do używania.

Wkrótce rozpoczną się prace remontowe i adaptacyjne przy istniejących filarach. Prowadzone obecnie roboty mają na celu jak najlepsze przygotowanie istniejących podpór przeprawy na przyjęcie przygotowywanej w Gdyni nowej, stalowej konstrukcji nośnej obiektu.

foto: ZDiTM

Równolegle do robót prowadzonych w Szczecinie realizowane są również prace w Gdyni - tworzona jest stalowa konstrukcja przęseł mostu. Istotną zmianą związaną z wytworem konstrukcji jest nowa technologia montażu konstrukcji stalowej, która według wstępnych założeń zakładała transport 9 części drogą wodną i scalanie na placu budowy w Szczecinie.

Ostateczny projekt scalenia i montażu konstrukcji zakłada wytworzenie 24 segmentów, które zostaną połączone na nabrzeżu w Gdyni w dwa elementy o długości około 14m x 100m. Transport przęseł do Szczecina odbędzie się drogą wodną w dwóch częściach, a na miejscu oba elementy zostaną nasunięte na podpory. Zgodnie z harmonogramem powinno to nastąpić w pierwszej połowie maja. Aby przyspieszyć prace, w Gdyni wykonane zostaną również elementy żelbetowe zespalające poszczególne dźwigary skrzynkowe, żelbetowa płyta dolna zespolona z płytą dolną dźwigara oraz deskowania pod żelbetową płytę pomostu. Wszystkie prace mają na celu zoptymalizowanie procesu wytworu i montażu konstrukcji, tak aby umożliwić terminowe oddanie obiektu do eksploatacji.

Przyjęty harmonogram robót dla Mostu Cłowego jest mocno napięty, ale na dzień dzisiejszy prace odbywają się zgodnie z harmonogramem, a termin nie jest zagrożony. Most ma być przejezdny na TSR 2017.

Źródło ZDiTM 15 marca 2017 tekst i zdjęcie

* * *

Koniec rozbiórki Mostu Cłowego. Nowe przęsła wiosną

Przeprawa zniknęła. Na razie wykonawca odkopie przyczółki i sprawdzi, czy będą się nadawać się do wykorzystania w nowej konstrukcji

Prace trwają zgodnie z harmonogramem. Zakończyła się rozbiórka. Teraz będą odkrywane przyczółki i przygotowywane, zanim przypłynie nowa konstrukcja - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Czytaj więcej gs24.pl.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl" , 17 stycznia 2017

* * *

Plac budowy - 12 stycznia 2017

Od ponad trzech tygodni (po świętach Bożego Narodzenia 2016) została uszkodzona lub wyłączona kamera pozwalająca na obserwacje przebiegu prac przy rozbiórce mostu Cłowego.

Z podglądu korzystało wielu ludzi, którzy byli zainteresowani niespotykanym w rzeczywistości szczecińskiej, a jednocześnie historycznym wydarzeniem zdarzającym się raz na trzy pokolenia - rozbiórką obiektu.

ZDiTM szumnie informowało w dniu 4 listopada 2016 o zamontowaniu kamery na Moście Pionierów i możliwości podglądu prac. Co z tych szumnych zapowiedzi zostało?

Prośba do ZDiTM, o naprawę lub włączenie kamery, aby umożliwić zainteresowanym obserwację prac.

11 stycznia 2017 zdemontowano fragment ostatniego przęsła mostu Cłowego. Tego od strony ulicy Przestrzennej. Tempo w jakim znika stara konstrukcja przeprawy przez Regalicę jest imponujące. Rozbiórki nie zdołał wyhamować nawet wysoki stan wód, spowodowany cofką, ani też śnieg i mróz w pierwszych dniach stycznia.

Po wykonaniu tej części prac wykonawca ma przystąpić do napraw i konserwacji filarów oraz odsłoniętych przyczółków, co wynika z zawartej umowy z miastem.

Nowa przeprawa będzie podobna do starej, tak jak jej poprzedniczka - trójprzęsłowa. Konstrukcja będzie konstrukcją stalową. Przęsła będą wykonane w formie skrzyń. Przypłyną z Gdyni, gdzie je wykonano.















* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.