Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Kronika przebudowy - ciąg dalszy


0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11

* * *

Zdjęcia z prac na ulicy Krzywoustego
w dniach 11 - 27 grudnia 2005 roku

krzywoustego_680.jpg
krzywoustego_681.jpg
krzywoustego_682.jpg
krzywoustego_683.jpg
krzywoustego_684.jpg

* * *

W dalszym ciągu trwają prace wykończeniowe przy budowie ulicy Krzywoustego. Pracownicy firmy NCC i podwykonawców układają stare i nowe płyty chodnikowe i otaczają je małą kostką brukową (bazaltową). Robotnicy nie mają w tej chwili łatwego zadania z uwagi na padający deszcz i śnieg oraz niską temperaturę. Są to uroki pory roku. Firma NCC ma czas do końca stycznia 2006 roku na oddanie do użytku ulicy Krzywoustego.

* * *

krzywoustego_685.jpg
krzywoustego_686.jpg
krzywoustego_687.jpg
krzywoustego_688.jpg
krzywoustego_689.jpg
krzywoustego_690.jpg
krzywoustego_691.jpg
krzywoustego_692.jpg

* * *

krzywoustego_693.jpg
krzywoustego_694.jpg
krzywoustego_695.jpg
krzywoustego_696.jpg

* * *

krzywoustego_697.jpg
krzywoustego_698.jpg
krzywoustego_699.jpg
krzywoustego_700.jpg
krzywoustego_702.jpg
krzywoustego_706.jpg
krzywoustego_714.jpg
krzywoustego_715.jpg
krzywoustego_719.jpg
krzywoustego_723.jpg
krzywoustego_725.jpg
krzywoustego_726.jpg

* * *

Postawiono na placu Kościuszki żółte stalowe płotki oddzielające pasażerów oczekujących na peronie na tramwaj od jezdni. Postawiona wiata przez firmę AMS doczekała się na szybach malunków. Jakiś domorosły pacykarz zniszczył własność mieszkańców Szczecina zgodnie z chorą zasadą "a po mnie chociaż potop". Mieszkańcy Szczecina płacą ciężkie miliony złotych za zniszczenia spowodowane w infrastrukturze komunikacyjnej miasta np. jak właśnie malowanie i wybijanie szyb w wiatach przystankowych, łamanie ławek, rysowanie ostrymi narzędziami szyb w tramwajach i autobusach, niszczenie siedzeń, kasowników i wybijanie szyb w tychże pojazdach. Można byłoby wymieniać dziesiątki przykładów zniszczeń w pojazdach, urządzeniach i infrastrukturze miasta.

Za te dziesiątki milionów złotych płaconych za zniszczenia możnaby kupić nowe tramwaje lub autobusy albo wyremontować określoną ilość - co roku torów tramwajowych lub wybudować nowe trasy tramwajowe zgodnie z życzeniem mieszkańców Szczecina mieszkających w nowowybudowanych osiedlach mieszkaniowych odległych od centrum miasta. A tak nie ma nic. W związku z tym pragnę zaproponować hasło obligujące mieszkańców Szczecina do zwracania uwagi na przejawy wandalizmu na terenie miasta:

"SZANUJ SWOJĄ WŁASNOŚĆ - PŁACISZ ZA NIĄ POPRZEZ PODATKI"

* * *

Krzywoustego przejezdna dopiero w styczniu

Najpierw mróz, a teraz deszcze spowodowały zwolnienie tempa przebudowy ulicy Krzywoustego. Jeszcze latem miasto zapowiadało, że chce skończyć prace w tym roku. Ale dziś jest jasne: to nierealne.

Remont od 24 czerwca prowadzi stargardzka firma NCC Roads. Nowe torowisko oddano do użytku tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Jezdnia była gotowa pod koniec listopada. Na asfalcie namalowano nawet linie rozdzielające pasy ruchu. Większa część chodników też już jest zrobiona.
Ruch samochodowy nie może być jednak puszczony, bo nadal jest to teren budowy, choć zostały do zakończenia tylko prace na chodnikach. Zostały nam do zrobienia murowane klomby i roboty brukarskie - mówi Agnieszka Dzik z firmy NCC Roads. Niestety pogoda utrudnia prace. W poniedziałek mróz całkowicie je uniemożliwił.

Kwadratowe płyty granitowe (część to te, które leżały tam przed remontem) brukarze obkładają kostką. Tworzą uzgodnioną z projektantem i konserwatorem zabytków mozaikę. Do wybrukowania została im ponad połowa chodnika po lewej stronie jezdni, jadąc w stronę Turzyna, oraz cały rejon placu Kościuszki. We wtorek, mimo ciągle padającego deszczu kilka ekip układało mozaikę na chodniku. Termin oddania gotowej ulicy Krzywoustego mamy zgodnie z umową na koniec stycznia i do tego czasu wszystko powinno być zrobione - mówi Agnieszka Dzik.

Inwestycja pochłonie prawie 18 mln zł, z czego 14 mln pochodzi z europejskiego funduszu ZPORR. W porównaniu do stanu sprzed przebudowy jezdnia jest zwężona. Wcześniej torowisko było wydzielone, a obok funkcjonowały po dwa pasy w obie strony. Po przebudowie też zostaną po dwa pasy w każdym kierunku, ale wewnętrznymi będą jeździły zarówno samochody, jak i tramwaje. Na długo przed rozpoczęciem inwestycji budziło to kontrowersje kierowców i policji. Jednak wydział inwestycji nie uwzględnił tych uwag. Przed przebudową przez ulicy Krzywoustego przejeżdżało w szczycie 2400 aut na godzinę.

Opracował "mpr" 20-12-2005 roku "Gazeta Wyborcza".

* * *

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11,



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.