Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Przebudowa ulicy Krzywoustego lipiec 2005 roku


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

* * *

Przedstawiam niżej zdjęcia z przebudowy ulicy Krzywoustego i placu Kościuszki w latach 70 XX wieku. Proszę zwrócić uwagę jak poradzono sobie z kursowaniem tramwajów - położono tory obok remontowanego torowiska. Zdjęcia pochodzą z archiwum MZK. Autor zdjęć nieznany.





Zmiana tras w rozkładach jazdy
od dnia 25 czerwca 2005 aż do odwołania

Linia

Trasy

1

Głębokie – Aleja Wojska Polskiego – Piłsudskiego
– plac Rodła – Brama Portowa – Potulicka.

Tramwaje kursować będą w dni powszednie i świąteczne wg specjalnego rozkładu jazdy z 12 minutową częstotliwością

2

Dworzec Niebuszewo - plac Rodła – Brama Portowa – Potulicka.
Tramwaje kursować będą w dni powszednie i świąteczne wg specjalnego rozkładu jazdy z 12 minutową częstotliwością.

3

Las Arkoński – Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości – Brama Portowa – Dworcowa – (Nab.Weleckie – Wielka) – Kolumba – Chmielewskiego – Pomorzany

4

Pomorzany – Powstańców Wielkoposkich – Piastów – plac Kościuszki – Piastów – plac Sprzymierzonych – Piłsudskiego –Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości – Brama Portowa – 3-go Maja – Narutowicza – Potulicka
Linia została zawieszona.

5

Krzekowo – Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Piastów – plac Sprzymierzonych – Piłsudskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Firlika –Nocznickiego – Stalmacha – Lubeckiego – Ludowa – Stocznia Remontowa

6

Gocław – Światowida – Dębogórska – Ludowa – Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika – Łady – Jana z Kolna – Nabrzeże Weleckie – Kolumba – Chmielewskiego – Pomorzany

6 bis

Pomorzany – Ludowa
Zostaje zawieszona

7

Krzekowo – Jagiellońska – Piłsudskiego – plac Rodła – Brama Portowa – Basen Górniczy.
Tramwaje kursować będą w dni powszednie i świąteczne wg specjalnego rozkładu jazdy z 12 minutową częstotliwością.

8

Gumieńce – Kwiatowa – Rosenbergów – Ku Słońcu – Sikorskiego – plac Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Wielka– Energertków – Gdańska – Basen Górniczy.
Linia została zawieszona na czas przebudowy.

9

Głębokie –Bohterów Warszawy - Jagiellońska –Piłsudskiego –plac Rodła –Brama Portowa –Basen Górniczy.
Tramwaje kursować będą w dni powszednie i świąteczne wg specjalnego rozkładu jazdy z 12 minutową częstotliwością.

11

Ludowa – plac Rodła – plac Kościuszki - Pomorzany. Tramwaje kursować będą w dni powszednie i świąteczne wg specjalnego rozkładu jazdy z 12 minutową częstotliwością.

12

Dworzec Niebuszewo – plac Rodła – plac Kościuszki - Pomorzany.
Tramwaje kursować będą w dni powszednie z 6 minutową częstotliwością w godzinach szczytów przewozowych i 12 minutową w godzinach poszczytowych i w dni świąteczne.

W okresie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2005 roku zawieszono wykonanie dodatkowych kursów na linii 3, realizowanych z Lasu Arkońskiego kierunek Brama Portowa o godzinie 8.00 z Bramy Portowej w kierunku Lasu Arkońskiego o godzinie 7.33.


Linia

Trasy





808

Brama Portowa /KFC/ - plac Zwycięstwa – Łokietka
– plac Kościuszki – Sikorskiego – Ku Słońcu – Gumieńce /Kwiatowa/
.
Na trasie linii obowiązywać będą następujące przystanki:
Brama Portowa, plac Zwycięstwa, Łokietka, plac Kościuszki T, Sikorskiego, Osiedle Akademickie, Cmentarz Centralny, Karola Miarki, Szkoła Salezjańska, Ku Słońcu, Kręta tylko do Gumieniec w kierunku do Bramy Portowej obowiązuje przystanek Kwiatowa, Gumieńce /ul. Kwiatowa końcowy/.

Linia kursować będzie w dni powszednie z 6 minutową częstotliwością w godzinach szczytów przewozowych i 8 - 10 minutową w godzinach pozaszczytowych. W dni świąteczne kursować będą z 8 -10 minutową częstotliwością w godzinach od 9.00 do 18.00 a poza tymi godzinami nimi z 18 minutową częstotliwością.

61 bis

Linia zostaje zawieszona.

69

Linia kursować będzie według letniego rozkładu jazdy z 12 minutową częstotliwością w godzinach szczytów i 24 minutową częstotliwością po szczytową.

102

zawieszone zostają podjazdy pod Prywatne Liceum w Policach.

103

wprowadzony zostaje letni rozkład jazdy w dni powszednie z 24 minutową częstotliwością w godzinach szczytów przewozowych i 28 minutową częstotliwością w pozostałych godzinach, z jednoczesną likwidacją podjazdów pod Gimnazjum nr 1 w Policach.

107

kursować będzie według letniego rozkładu jazdy w dni powszednie i świąteczne. W dni powszednie linia kursuje z 10-11 minutową częstotliwością w godzinach szczytowych.

F

Zostaje zawieszona

81

kursować będzie według letniego rozkładu jazdy z 20 minutową częstotliwością w godzinach szczytów dnia powszedniego a po szczycie z 35 minutową częstotliwością.
W okresie od 01.07 do 30.09.2005 roku.

Od 1 lipca 2005 roku w rozkładzie linii 59 następują zmiany nazw dwóch przystanków: przystanek „ Świętojańska n/ż ” w kierunku do pętli przy ul. Wiszesława zostaje przemianowany na „ Paproci n/ż ¨ przystanek „ Szpital Golęcin ” przemianowany zostaje na „ Golęcino szpital.


Zasady korzystania z biletów miesięcznych
(trzymiesięcznych i semestralnych) jednoliniowych
w okresie zmienionych warunków przewozowych.

1. Bilety wystawione na linię nr 2 uprawniają do przejazdu : linią nr 2 trasę Dworzec Niebuszewo – Potulicka i innymi liniami zwykłymi na odcinkach pokrywających się z dotychczasową trasą linii nr 2.
2. Bilety wystawione na linię nr 4 uprawniają do przejazdu : liniami nr 11 i nr 12 trasę Pomorzany – plac Rodła liniami nr 1 i nr 2 trasę plac Rodła – Potulicka i innymi liniami zwykłymi na odcinkach pokrywających się z dotychczasową trasą linii nr 4.
3. Bilety wystawione na linię nr 7 uprawniają do przejazdu : linią nr 7 na nowej trasie linią nr 75 trasę Turzyn – Wyszyńskiego i innymi liniami zwykłymi na odcinkach pokrywających się z dotychczasową i nową trasą linii nr 7.
4. Bilety wystawione na linię nr 8 uprawniają do przejazdu : linią nr 808 trasę Gumieńce – Brama Portowa linią nr 7 i 9 trasę Brama Portowa – Basen Górniczy i innymi liniami zwykłymi na odcinkach pokrywających się z dotychczasową trasą linii nr 8.
5. Bilety wystawione na linię nr 9 uprawniają do przejazdu : linią nr 9 trasę Głębokie – Basen Górniczy linią nr 1 na odcinkach pokrywających się z dotychczasowa trasą linii nr 9. linią nr 2 trasę Brama Portowa – Potulicka linią nr 75 trasę Turzyn – Wyszyńskiego i innymi liniami zwykłymi na odcinkach pokrywających się z dotychczasową trasą linii nr 9.
6. Bilety wystawione na linię nr E uprawniają do przejazdu : linią nr A trasę Osiedle Bukowe – Plac Rodła liniami nr 1, nr 5, nr 7, nr 9, nr 11 i nr 12 trasę Plac Rodła – Plac Sprzymierzonych i innymi liniami na odcinkach pokrywających się z dotychczasową trasą linii nr E.
7. Bilety wystawione na linie nr D, nr F, nr G, 109 uprawniają do przejazdu innymi liniami na odcinkach pokrywających się z dotychczasową trasą tych linii.
8. Bilety wystawione na linie nr 53 uprawniają do przejazdu innymi liniami tj 6, 6bis, 11 i 67 na odcinku od Stoczni Szczecińskiej do pętli przy ul. Ludowej.
Przejazdy na podstawie biletów jednorazowych – czasowych liczone są według czasów przejazdu na nowych trasach.


* * *

Kronika przebudowy

W dniu 25 czerwca 2005 roku zamknięto ulicę Krzywoustego dla trakcji tramwajowej, a 30 czerwca o godzinie 20.00 ruch dla pojazdów samochodowych. W tym samym czasie firmy NCC Road i MPK Łódź przystąpiły do zdejmowania trakcji elektrycznej w ciągu ulicy Krzywoustego. 1 lipca rozpoczęto zdejmowanie płyt znajdujących się pomiędzy torami oraz asfaltu z jezdnii. Konsorcjum firm ma 8 miesięcy na przebudowę ulicy Krzywoustego. Postawiono tablice informacyjne na wielu ulicach oddalonych od przebudowywanej ulicy Krzywoustego. Kierowcom pozostaje jedynie korzystanie z objazdów i uważnego patrzenia na znaki. Choć przebudowa będzie obejmowała ulicę Krzywoustego, to tory tramwajowe zostaną wymienione na całym odcinku od Bramy Portowej do placu Kościuszki. Były one zniszczone do granic możliwości eksploatacyjnych.



Demontaż trakcji
napowietrznej.
Foto:
T.Sowiński
Kurier Szczeciński.

Początek przebudowy.
Foto:
G.Godlewski.
Kurier Szczeciński

Plac Zwycięstwa
demontaż
starych torów.
Foto:
Michał Niedzielski.
Głos Szczeciński

* * *

Zakorkowana aleja Piastów i niedziałające piloty

Wbrew pozorom zamknięcie ulicy Krzywoustego nie spowodowało zakorkowania miasta. Być może jest to spowodowane okresem urlopowym albo przezornością kierowców, którzy wzięli pod uwagę utrudnienia w ruchu. Niestety nie wszyscy są tak zdyscyplinowani, co poniektórzy jeżdżą na pamięć nie zwracając uwagi na znaki i światła, które pojawiły się w związku z przebudową ulicy Krzywoustego w okolicach skrzyżowań przyległych do przebudowywanej ulicy. Trudno jest mieć pretensję wyłącznie do kierowców. Zmiany, które wprowadzono w organizacji ruchu nie zostały przygotowane jak należy. Ulica Łokietka miała być udostępniona wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej, a można było nią przejechać bez żadnych utrudnień. Ponoć wystąpiła awaria i kierowcy autobusów nie włączają sygnalizacji świetlnej pilotami. korek.gifSygnalizacja działa cyklicznie i ktoś, kto nie patrzy na znaki wjedzie w ulicę Łokietka bez przeszkód. Łamią przepisy również kierowcy autobusów komunikacji miejskiej wyjeżdżający z ulicy Łokietka nie zwracając uwagi na sygnalizację. Spore problemy występują na skrzyżowaniu ulicy Narutowicza z placem Dziecka, gdzie odbywa się ostre hamowanie jeżdżących na pamięć kierowców. Na razie nie wiadomo czy nie zakorkuje się przejazd z kierunku Pomorzan. Przepustowość ulicy Szyrockiego kończy się. Wskazują na to codzienne obserwacje. Co będzie jak skończy się okres urlopowy?.
Foto:G.Godlewski "Kurier Szczeciński" z dnia 5 lipca 2005 roku.


* * *

Ulica Krzywoustego z dnia na dzień rozkopana

Od dnia ostatniej moje bytności na ulicy Krzywoustego tj 1 lipca 2005 roku ulica Krzywoustego została ogrodzona metalowymi płotkami od chodników. Na ulicy nie ma już dużej części torów - są sukcesywnie rozbierane. Został również zdarty asfalt z pod którego widać historyczny bruk. Rozdrobniony asfalt został złożony w pryzmach przy placu Kościuszki. Historyczna kostka brukowa jest wyrywana z ziemi i wywożona z placu budowy. Zastanawiam się czy po zakończeniu przebudowy historyczna kostka brukowa wróci na swoje miejsce?.plzw.gif Roboty rozbiórkowe ruszyły ostro z kopyta. Od następnego tygodnia tj. od 11 lipca przy placu Zwycięstwa rozpocznie się układanie kanalizacji w głebokich wykopach. Obecnie kanalizacja leży pod torowiskiem, a nowa pobiegnie dwoma nitkami pod nowo wybudowanymi jezdniami. Również ostro prowadzone są prace na odcinku plac Zwycięstwa a Bramą Portową przy demontażu torowisk tramwajowych. Przy pracach rozbiórkowych zgromadzono sporą ilość sprzętu pomagającego w pracach.
Foto:Marcin Bielecki "Głos Szczeciński" z dnia 9-10 lipca 2005 roku. Rozkopana ulica Krzywoustego od strony placu Zwycięstwa.


* * *

Postępujące wykopki na ulicy Krzywoustego

Jedna z głównych ulic miasta od prawie miesiąca jest zamknięta. Trwają dalsze wykopki w ciągu ulicy. Prace skoncentrowały się na odcinku od Bramy Portowej do ulicy Bogusława. Na torowisku od Bramy Portowej i placu Zwycięstwa pracownicy MPK Łódź prowadzą prace ziemne profilujące przyszłe torowisko.sk.gif Uładane są również kable sterujące światłami. Natomiast w ulicy Krzywoustego prowadzone są prace wykopkowe, gdzie później układane są rury przyszłej kanalizacji ulicznej. Od ulicy Bogusława do placu Kościuszki nic się nie dzieje. Jedynie co się zmieniło to zwieziono materiał potrzebny do dalszych prac przy układaniu kanalizacji ulicznej.
Foto:G.Godlewski "Kurier Szczeciński" z dnia 21 lipca 2005 roku. Układanie rur na początku ulicy Krzywoustego przy placu Zwycięstwa.


* * *

Przebudowa ulicy Krzywoustego cd. 6 sierpień 2005 roku

Ulica Krzywoustego od ponad miesiąca jest zamknięta. Prowadzone są prace w dalszym ciągu na odcinku od placu Zwycięstwa do ulicy Bogusława. Na odcinku tym w większości ułożono z obydwu stron ulicy kanalizację. Teraz układa się rury gazowe. Jest zagęszczana ziemia nad ułożonymi rurami. Przewozi się tony materiałów. Natomiast na sprofilowanym torowisku od Bramy Portowej i placu Zwycięstwa pracownicy MPK Łódź utwardzają ziemię pod torowiskiem i układają podkłady, na których zostaną ułożone tory. Przywiezioną również szyny tramwajowe. Również trwają wykopki pod nowe latarnie uliczne przy torowiskach. Od ulicy Bogusława do placu Kościuszki w dalszym ciągu nic się nie dzieje.
Przebudowa ulicy Krzywoustego od placu Zwycięstwa do placu Kościuszki jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z funduszu Zintegrowane Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), która dała na projekt przebudowy 75% środków tj. 14,03 mln złotych (nr projektu ZPORR/2.32/1.11/12/04), a miasto dalsze 25%. Inwestorem przebudowy jest Gmina Miasto Szczecin. Wykonawcą przebudowy jest NCC Roads Sp. z o.o ulica Lotników 1D 73-102 Stargard Szczeciński i MPK Łódź Sp z o.o ulica tramwajowa 6 90-132 Łódż. Kierownikiem budowy jest Marek Sadowski a z-cą kierownika Agnieszka Dzik. Nadzór inwestorski inż. Marek Wochnik Z WIM UM Szczecin i inżynier kontraktu mgr inż. Witold Buczyński. Projektantem jest mgr inż. Józef Kraśniański z Biura Inżynierskiego "DAMART" S.C. ze Szczecina.


* * *

Zdjęcia z Bramy Portowej i placu Zwycięstwa.
Wykonane w dniu 6 sierpnia 2005 roku


bramaportowa.jpg
bramaportowa_1.jpg
bramaportowa_2.jpg
bramaportowa_3.jpg
bramaportowa_5.jpg
bramaportowa_6.jpg

* * *

Zdjęcia z prac na ulicy Krzywoustego
z dnia 6 sierpnia 2005 roku

krzyw.jpg
krzyw1.jpg
krzyw2.jpg
krzyw3.jpg
krzyw4.jpg
krzyw5.jpg
krzyw6.jpg
krzyw7.jpg
krzyw8.jpg

* * *

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.