Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Kronika przebudowy - ciąg dalszy


0, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

* * *

Zdjęcia z prac na placu Zwycięstwa z dnia 20 sierpnia 2005 roku

bp_0005.jpg
bp_0004.jpg
bp_0003.jpg
bp_0002.jpg
bp_0001.jpg

Zdjęcia z prac na ulicy Krzywoustego
z dnia 20 sierpnia 2005 roku

krzyw_0006.jpg
krzyw_0007.jpg
krzyw_0008.jpg
krzyw_0009.jpg
krzyw_0011.jpg
krzyw_0012.jpg
krzyw_0013.jpg
krzyw_0014.jpg
krzyw_0015.jpg
krzyw_0016.jpg
krzyw_0017.jpg

Jak widać wyżej prace na ulicy Krzywoustego i placu Zwycięstwa idą pełną parą. Pracownicy Zakładu Torów i Sieci MPK - Łódź Spółka z o.o. układają podkłady, tory tramwajowe i stawiają nowe słupy pod sieć trakcyjną, na których zostaną również zainstalowane latarnie. Odcinek, który jest remontowany liczy blisko 2 kilometry. Jak wiadomo MPK Łódź Spółka z o.o. jest udziałowcem konsorcjum, jakie NCC utworzyło na potrzeby inwestycji w Szczecinie.

Zakres prac, które wykonuje MPK Łódź jest bardzo duży, obejmuje nie tylko wymianę elementów stalowych torowiska, ale także całej infrastruktury podziemnej.

W trakcie prac remontowych, ekipa MPK z Łodzi dosłownie „wyrwała ” z ulicy Bolesława Krzywoustego i placu Zwycięstwa tory oraz znajdującą się pod torami infrastrukturę podziemną (odwodnienia, fundamenty...). Do tych prac został użyty bardzo specjalistyczny sprzęt budowlany: caterpillary do rozbijania i kruszenia betonu, ciężkie pojazdy do wywozu stali złomowej, ciężkie koparki.
Po zerwaniu starego torowiska są wykonywane od nowa wszystkie podziemne elementy, a następnie układane tory i ustawiane 74 słupy sieci trakcyjnej i nowe oświetlenie w ciągu ulicy. Roboty wykonywane przez ekipę MPK Łódź z Zakładu Torów i Sieci są niezwykle skomplikowane także pod względem logistycznym, ponieważ trzeba je tak zorganizować, aby wykonawcy wszystkich prac remontowych pasa drogowego wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Prace remontowe ulicy Bolesława Krzywoustego i placu Zwycięstwa powinny się zakończyć do końca bieżącego roku.

* * *

Nowa droga, stary zwyczaj.
Rura nie wytrzyma

Przygotowując koncepcję modernizacji ulicy Krzywoustego w Szczecinie pominięto wymianę rur gazowych. Dzięki interwencji mieszkańców błąd zostanie naprawiony. Kto za to zapłaci?

Prace trwają już niemal dwa miesiące. Kosztować będą około 18 mln zł, z czego 14 mln uzyskaliśmy z Unii Europejskiej. Ich zakres obejmuje przeniesienie wodociągu spod jezdni pod chodniki, wymianę torowiska tramwajowego, budowę nowych jezdni i oświetlenia. Na odcinku od pl. Zwycięstwa do ul. Królowej Jadwigi zaczęto już nawet usypywać kruszywo i układać krawężniki.

Teraz okazało się, że trzeba podjąć jeszcze jedno zadanie. Tydzień temu Wydział Inwestycji Miejskich zgodził się, by "przy okazji" Zakład Gazowniczy wymienił stary gazociąg. To skutek licznych interwencji szczecinian, również do naszej redakcji, którzy domagali się wymiany starego rurociągu, aby zapobiec szybkim "wykopkom" na przebudowanej ulicy.

Zakład Gazowniczy twierdził, że rury są jeszcze w dobrym stanie i nie trzeba ich wymieniać - zapewnia Szymon Świtała z biura prasowego UM. - Można było wymianę gazociągu także wpisać do zakresu prac i uzyskać na ten cel środki pomocowe. Koszt dodatkowych prac nie jest znany. W Zakładzie Gazowniczym powiedziano nam, że same nowe rury kosztować będą 80 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszt robocizny i przyłączy. Ile to wynosi? Tajemnica firmy, ale każdy kto budował dom i prowadził doń przyłącze gazowe wie, że chodzi o znacznie większe sumy.

Nie mieliśmy wielu zgłoszeń o nieszczelnościach w ul. Krzywoustego, ten gazociąg mógł jeszcze pracować 5-6 lat - broni swej firmy Wiesław Gurdak, z-ca dyrektora ds. technicznych w Wielkopolskiej Spółce Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy Szczecin. Tylko każda awaria wymusiłaby wykopki w zmodernizowanej ulicy i utrudnienia dla mieszkańców. A przecież kompleksowa przebudowa i modernizacja ulicy ma w założeniu oznaczać, że przez przynajmniej 30 lat nikt nie będzie ryć w tej ważnej arterii. Na szczęście gazociąg biegnie pod chodnikami, nie pod jezdnią - mówi Agnieszka Dzik. Nie trzeba więc będzie kuć i rozkopywać tego, co już zrobiliśmy. Decyzja o wymianie gazociągu nas cieszy, wolimy, by prace wykonano teraz, niż za rok czy za kilka lat. Wydaje się, że można było o tym pomyśleć wcześniej - o modernizacji ul. Krzywoustego mówi się od lat. Nietrudno było się domyślić, że kilkudziesięcioletni, stalowy gazociąg należy wymienić.

By ocenić stan sieci, trzeba zrobić wyrywkowe odkrywki - tłumaczy dyr. Gurdak. Mogło się zdarzyć, że odkopiemy gazociąg w miejscach, w których jego stan jest bardzo dobry. Po rozkopaniu całej ulicy ocena jest pełniejsza Dytrektor Gurdak zaprzecza, że Zakład Gazowniczy stracił szansę na dofinansowanie prac. Tłumaczy, że jego firma jest spółką Skarbu Państwa, a nie jak ZWiK - miejską. Wymianę gazociągu na nowy musi sfinansować we własnym zakresie.

Opracowanie Tomasz Tokarzewski "Kurier Szczeciński" z dnia 2 września 2005 roku.

* * *

Zdjęcia z prac na placu Zwycięstwa i ulicy Krzywoustego
z dnia 17 września 2005 roku

plzwyciestwa_131.jpg
plzwyciestwa_121.jpg
plzwyciestwa_111.jpg
plzwyciestwa_100.jpg

Na odcinku Brama Portowa - plac Zwycięstwa do ulicy Krzywoustego ustawiono już latarnie i słupy trakcyjne. Na całej długości położono już tory. Pomiędzy nimi układa się teraz płyty (szczególnie przy przystanku Brama Portowa), a w pozostałej części wysypuje się pomiędzy torami tłuczeń. Poszczególne odcinki torów oczekują teraz na połączenie w czałość. Natomiast w ciągu ulicy Krzywoustego wylewany jest beton pod posadowienia torowisk tramwajowych i po zawiązaniu się betonu układane są tory tramwajowe. Równocześnie umacnia się podłoże pod nową jezdnię. Zaczyna układać się krawężniki. Powoli wyłania się przyszły kształt ulicy.


krzywoustego_271.jpg
krzywoustego_299.jpg
krzywoustego_300.jpg
krzywoustego_333.jpg
krzywoustego_400.jpg
krzywoustego_500.jpg

* * *

0, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.