Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Przebudowa Alei Powstańców Wielkopolskich


* * *

Wymieniają rury w Torowej Rewolucji

Torowa Rewolucja to nie tylko inwestycja w część tramwajową, ale kompletne, wielobranżowe zadanie, które łączy wiele aspektów. Dużym i niezwykle ważnym elementem, który jest aktualnie w przebudowie są sieci podziemne. Na Powstańców Wielkopolskich trwają prace branży wodociągowej, w tym te nieobjęte w pierwotnym projekcie

W ramach zadania „Przebudowa torowiska wraz siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie na wysokości ul. Podwale – ul. Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska – Budziszyńska – do rozjazdów z pętlą Pomorzany" zaprojektowana została częściowa przebudowa magistrali i sieci wodociągowej. Zakres wymiany magistrali i sieci wodociągowej początkowo obejmował wymianę rurociągów pod przebudowywanymi torowiskami oraz pod drogami ujętymi w projekcie. Oznacza to, że zaplanowana w pierwotnym kształcie przebudowa elementów wodociągowych zakładała wymianę jedynie części infrastruktury.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, 10 października 2024

„Mniej więcej co 10 kroków spotykała nas kolizja”.
Generalny wykonawca zabiera głos w sprawie torowej rewolucji na Pomorzanach

„Niewykluczone, że część problemów z ulicy Kolumba pojawi się w alei Powstańców Wielkopolskich. W sumie już się pojawiły” – informuje Marcin Wiśniewski, wiceprezes spółki ZUE, generalnego wykonawcy przebudowy

Na przełomie września i października br. spółka ZUE planuje otwarcie przejazdu pod wiaduktem na ulicy Dąbrowskiego i puszczenie ruchu ulicą Kolumba do ulicy Wyszyńskiego. Najnowsze informacje w sprawie inwestycji zostały przekazane podczas Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Klimatu i Zwierząt.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, Karolina Rzeszotarska (Nawrocka), 5 września 2024

Przebudowa al. Powstańców Wielkopolskich. Co z dwoma wiaduktami? Czarny scenariusz nie jest brany pod uwagę

Nie grozi nam konieczność wyburzenia tych wiaduktów i budowy ich na nowo - zapewnia Wojciech Jachim, rzecznik spółki Tramwaje Szczecińskie, która jest inwestorem przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich

W poniedziałek opisaliśmy problemy, z jakimi zmaga się firma ZUE prowadząca przebudowę al. Powstańców Wielkopolskich. To prace związane przede wszystkim z wymianą torowiska tramwajowego, ale w znacznej części obejmują także jezdnię i chodniki. Wymieniana jest też infrastruktura podziemna.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 3 września 2024

Historyczna ciekawostka i poważny problem z wiaduktami. Co dzieje się na przebudowie al. Powstańców Wielkopolskich

Najnowsze wiadomości z przebudowywanej al. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie zwiastują poważne problemy. Na planach budowy nie było podziemnego zbiornika, ale okazuje się, że jest w niemieckich szczecińskich aktach z 1943 r. W gorszym stanie, niż przewidywał inwestor, są dwa wiadukty

Przebudowa drugiej - po ciągu ulic Kolumba-Chmielewskiego - trasy tramwajowej łączącej śródmieście Szczecina z Pomorzanami rozpoczęła się pod koniec czerwca. Obecnie prace prowadzone są między pl. Szyrockiego a rejonem skrzyżowania z ul. Milczańską. W drugim etapie przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich z ruchu samochodowego będzie wyłączony odcinek od ul. Milczańskiej do pętli Pomorzany. Zakończenie modernizacji całej alei planowane jest na lipiec 2025 r. Tyle teorii. W praktyce zaczynają pojawiać się problemy.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 2 września 2024

Plac budowy - 31 sierpnia 2024

Firma ZUE koncentruje się na pracach prowadzonych w dwóch lokalizacjach – od placu Szyrockiego do Milczańskiej i przy ulicy Budziszyńskiej, gdzie remontowany jest wiadukt drogowy nad torami kolejowymi linii Szczecin Główny - Szczecin Dąbie.

Jak wynika z artykułu - patrz niżej, brygady remontujące ulice natrafiły na przeszkody w postaci betonowego zbiornika o wymiarach 3,5 metra szerokości, 5 metrów wysokości i 12 metrów długości, jak też z kolizyjnym ułożeniem kabla średniego napięcia na drodze powstającej nowej kanalizacja przy ulicy Starkiewicza. Zbiornik ten znajduję się przy murze szpitalnym, jest prawdopodobnie zbiornikiem przeciwpożarowymi, które Niemcy budowali na terenie miasta w czasie II WS, leżącym pod ziemia vis a vis budynku 31 na Powst. Wielkopolskich.

Budowę Ogólnego Szpitala Miejskiego (Allgemeine Städtisches Krankenhaus) przy ulicy Powst. Wlkp 72 (Apfelallee) ukończono w 1879 roku. Autorami projektu byli berlińscy architekci Gropius i Schmieden. Szpital początkowo miał 250 łóżek. Pierwszym dyrektorem był pan Wegner (1879 - 83).

Robotnicy również wykopali artefakt - stele z grobu pani Winther urodzonej w 1836 roku, a zmarłej w 1895 roku pochodzącą z dawnego Ewangielickiego Cmentarza Komunalnego (Pommernsdorfer Friedhof) założonym w 1865 roku, znajdującego się w ciągu dawnej Apfelallee 73 obok szpitala. Do tej pory zachował się budynek administratora i dozorcy cmentarza. Teren byłego Cmentarza jet obecnie parkiem.

Również firmy współpracujące z generalnym wykonawcą przy pracach na wiaduktach drogowych znajdujących się w ciągu alei Powst. Wlkp., jak i ulicy Budziszyńskiej natrafiły na problemy przy odkrywkach i jak stwierdził rzecznik prasowy Tramwajów Szczecińskich Wojciech Jachim, stan obu wiaduktów „odbiega od założeń projektowych”. A to oznacza poważne problemy.

Konstrukcja wiaduktu na Budziszyńskiej /podpory i konstrukcja nośna/, zastała wybudowana w 1956 roku w miejscu kładki dla pieszych. Wiadukt ten był konstrukcją stalowo drewnianą. Wykorzystano do jego budowy belki poprzeczne z mostu Baileya. Wiadukt drogowy zlokalizowany jest w miejscu starego w ciągu ulic Powstańców Wlkp. i Budziszyńskiej. Dołem w wykopie biegną tory kolejowe linii Szczecin Główny - Szczecin Dąbie. W latach 70 XX wieku wiadukt został przebudowany i do eksploatacji przywrócono go 16 listopada 1974 roku. Minęło 50 lat od ostatniego kapitalnego remontu.

Przy pętli tramwajowej ma powstać również przystanek kolejowy w pobliżu Budziszyńskiej, ma otrzymać nazwę Pomorzany Południowe. Powstanie przystanku związana jest z modernizacją linii kolejowej w kierunku granicy.

foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Pierwsze „niespodzianki” w związku z przebudową alei Powstańców Wielkopolskich

Kolizja z odkrytym zbiornikiem betonowym i odbiegający od założeń projektowych zły stan wiaduktów kolejowych. Torowa rewolucja w alei Powstańców Wielkopolskich również nie jest wolna od „niespodzianek”

Od blisko dwóch miesięcy trwa pierwszy etap przebudowy alei Powstańców Wielkopolskich, którą realizuje spółka ZUE. Obecnie prace prowadzone są na dwóch frontach – od ulicy Milczańskiej do placu Szyrockiego oraz przy ulicy Budziszyńskiej.

Ekipa generalnego wykonawcy skupia się m.in. na pracach drogowo-torowych, demontażu sieci trakcjnej oraz odkrywkach przy dwóch wiaduktach (okolice ul. Budziszyńskiej i al. Powstańców Wielkopolskich). Niestety, w ich przypadku już pojawiły się pierwsze „niespodzianki”.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, Karolina Rzeszotarska (Nawrocka), 30 sierpnia 2024

Co się dzieje na przebudowywanej al. Powstańców Wielkopolskich? Jak będziemy jeździć po zakończeniu prac?

To już nie tylko prace rozbiórkowe, ale także pierwsze metry nowej kanalizacji oraz fundamenty pod nowe słupy trakcji tramwajowej. Przypominamy przy okazji, jak będzie wyglądać al. Powstańców Wielkopolskich po przebudowie

Przebudowa drugiej - po ciągu ulic Kolumba-Chmielewskiego - trasy tramwajowej łączącej śródmieście z Pomorzanami rozpoczęła się pod koniec czerwca. Obecnie prace prowadzone są na odcinku od placu Szyrockiego do rejonu skrzyżowania z ul. Milczańską. Ta część alei Powstańców Wielkopolskich jest częściowo wyłączona z ruchu.

Czytaj więcej:  Foto: wyb , "Andrzej Kraśnicki jr", 31 lipca 2024

Plac budowy - aleja Powstańców Wielkopolskich 18 lipca 2024

Widać, że firmy współpracujące z ZUE są pełni zapału w przebudowie Powstańców Wlkp. Od ronda Szyrockiego do Starzyńskiego zerwano stare tory. Prowadzone są też prace ziemne nad nową infrastrukturą podziemną. Zerwano również stary asfalt z jezdni. Ruszyły też prace przy renowacji wiaduktu kolejowego nad torami w ciągu ulic Powstańców Wlkp. i Budziszyńskiej. Dołem w wykopie biegną tory kolejowe linii Szczecin Główny - Szczecin Dąbie. Trwają prace przy przebudowie starej pętli tramwajowej, aby połączyć z nowowybudowaną częścią.

Jak zarzekają się wykonawcy chcą oni oddać pętle na Pomorzanach na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, aby udrożnić kursowanie tramwajów przez ulice Kolumba. Oczywiście zdają sobie sprawę, że nie wszystkie roboty na ulicy Kolumba zostaną zakończone. Chodzi o prace brukarskie przy przebudowie chodników i innych prac porządkowych.

 Foto: js, 18 lipca 2024 roku

foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

Mniej płynny ruch, opóźnione autobusy i zdezorientowani pasażerowie. Pierwszy dzień największych zmian na Pomorzanach

„Jednoczesne zamknięcie ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich to nie jest najlepszy pomysł. Ale jakoś musimy sobie poradzić”. „Nie wiedzieliśmy, co jest grane. Trochę się zakręciliśmy”. To pierwsze opinie mieszkańców Pomorzan, którzy od soboty nie mogą korzystać z tramwajów, a od poniedziałku powinni jeździć objazdami

Jeśli jednak chodzi o objazdy, to na razie nie do końca. W poniedziałkowy poranek na jezdni między pl. Szyrockiego i ul. Milczańską nie prowadzono jeszcze żadnych prac i część kierowców (zwłaszcza od strony śródmieścia) normalnie jechała al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku szpitala. Większe problemy z płynnością przejazdu były w drugą stronę.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, 1 lipca 2024

Zamknięcie Powstańców Wielkopolskich

Następuje długo zapowiadana modernizacja Powstańców Wielkopolskich, która jest częścią inwestycji zwaną Kolumba. Jest to początek drugiego etapu modernizacji torów tramwajowych łączących śródmieście z Pomorzanami. Pod koniec czerwca na tej trasie przestają jeździć tramwaje, a później dla ruchu kołowego zostanie zamknięty odcinek między placem Szyrockiego a ulicą Milczańską.

Od 29 czerwca pętla Pomorzany została wyłączona z użytku, dzięki czemu jest możliwe zakończenie jej rozbudowy. W miejsce tramwajów obsługę Pomorzan zapewni linia 811, która w pierwszych dwóch dniach będzie kursowała między ulicą Dobrzyńską a Placem Szarych Szeregów – przez Budziszyńską – Powstańców Wielkopolskich – placem Szyrockiego i placem Kościuszki, a od 1 lipca między ulicą Dobrzyńską a placem Kościuszki, ale objazdem: Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, placem Szyrockiego i dalej aleją Piastów.

1 lipca 2024 roku powróciła linia 4, która od 29 maja 2021 była zawieszona ale już na innej trasie tj. plac Szyrockiego, plac Żołnierza Polskiego przez plac Kościuszki, plac Szarych Szeregów, plac Rodła, Wyzwolenia, plac Żołnierza Polskiego i dalej nawrót przez pl. Hołdu Pruskiego). Linia obsługiwana będzie tramwajami dwukierunkowymi. Miasto obecnie ma 6 sztuk tramwajów dwukierunkowych.

"Dwunastka" zostaje zawieszona, natomiast linia 11 z pętli "Ludowa" dojedzie do placu Rodła, gdzie skręci w prawo w Wyzwolenia, i przez place Witosa i Giedeojcia dojedzie do pętli "Dworzec Niebuszewo" przez Kołłątaja, rondo Sybiraków, Asnyka, Orzeszkowej.

Czytaj więcej w: komunikacie, schematy tras pobrane ze strony ZDiTM: komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Al. Powstańców Wielkopolskich częściowo zamknięta. Na przystankach informacje o objazdach

W poniedziałek 1 lipca rusza remont al. Powstańców Wielkopolskich. Dziś wykonawca prac, krakowska firma ZUE na wszystkich przystankach w rejonie robót wywiesiła plakaty z informacją o objazdach

dojazd
foto: UM
28 czerwca 2024 wieczorem przestaną jeździć tramwaje, a 1 lipca dla ruchu kołowego zostanie zamknięty odcinek między Placem Szyrockiego a ul. Milczańską. Wyłączenie pętli Pomorzany i części al. Powstańców Wielkopolskich oznacza kaskadę zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w wielu rejonach Szczecina. ZDiTM przygotowuje nowe rozkłady jazdy, które będą sukcesywnie rozwieszane na przystankach w całym mieście. Informacja o aktualnych rozkładach jazdy jest na stronie zditm.szczecin.pl

Firma ZUE, wykonawca robót dziś na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w alei Powstańców Wielkopolskich i na Milczańskiej powiesił plakaty z informacją o objazdach obowiązujących od 1 lipca.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, 25 czerwca 2024

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.