Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Remont zajezdni Pogodno


Przejście do następnych podstron 0, 1, 2, 4


* * *

Front zajezdni - 27 października 2014 - foto: Janusz Światowy

* * *

W zajezdni tempa nie zwalniają

Z tygodnia na tydzień zmienia się plac budowy w szczecińskiej zajezdni Pogodno. Inwestycję, wartą 135 mln 300 tys. zł, realizuje z pomocą kilku firm podwykonawczych krakowska spółka ZUE. Dotąd roboty koncentrowały się w obrębie kompleksu. Od marca postępy przebudowy widać także z zewnątrz, od frontu wzdłuż al. Wojska Polskiego

Pod stalową konstrukcją nowej wiaty postojowej za pierwszą wyłączoną z eksploatacji i odrestaurowywaną halą zabytkowej części zajezdni kontynuowane są prace przy układaniu nowych pięciu torów 2-6 z rozjazdami, włącznie z tym, z którego możliwy będzie wjazd także na pierwsze z dwóch tory, prowadzące do drugiej z zabytkowych, nadal użytkowanej, a czekającej na renowację hali postojowo-naprawczej. Szkielet wiaty, która będzie miała powierzchnię ponad 5,3 tys. m kw., zmontowała w 10 dni firma wrocławska Atlas Ward. Ta sama, która wykonała m.in. halę produkcyjną w Szczecinie zakładu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych na wyspie Ostrów Brdowski dla spółki Bilfinger Mars Offshore i halę magazynową dla spółki Teleyard. Przeczytaj więcej na stronie: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24kurier.pl , 06.04.2015

* * *

Plac budowy - 25 marzec 2015
* * *

Półmetek przebudowy bliski

Przebudowa zajezdni tramwajów Pogodno przy al. Wojska Polskiego zbliża się do półmetka. Podczas inwestycji, której koszt to 135,3 min zł, trzeba zgrać wiele robót jednocześnie. Aktualnie na placu budowy pracują ekipy siedmiu firm. A zajezdnia jest utrzymywana w ciągłym ruchu. I choć krajobraz zmienia się z każdym tygodniem, to zostało jeszcze sporo do zrobienia

Od środy spółka Atlas Ward wznosi nową wiatę za przebudowywanymi torami odrestaurowywanej równocześnie pierwszej części historycznego kompleksu hal. Wykonawca dostał na operację 10 dni. Cała konstrukcja ma być zmontowana do końca tego tygodnia. Przeczytaj w: artykule

Opracowanie: "Mirosław Winconek", Kurier Szczeciński, 24.03.2015

* * *

Plac budowy - 18-25 marzec 2015
Budowa budynku podstacji


* * *

Plac budowy - 17 marzec 2015

Jak widać na zdjęciach niżej, prace remontowo - budowlane wykonywane przez brygady ZUE Kraków przebiegają w dużym tempie. Zaawansowanie prac widać szczególnie w hali ze stanowiskami postojowymi dla tramwajów od numeru 1 - 6, gdzie zostały już zdjęte rusztowania przy oczyszczonych i zakonserwowanych ścianach oraz dachu ze świetlikami. Daje to niesamowity efekt podświetlenia wewnątrz hali.

Na betonowej podbudowie w hali, układane są torowiska. Przed halą została wylana ścieralna masa bitumiczna pomiędzy torami. Tymczasem za halą trwają prace przy wylewaniu betonu podbudowy przyszłych torowisk. Po zabezpieczeniu - palowaniu skarp wokół zajezdni plantowany jest terem pod torowiska. Wznoszone są również na tyłach zajezdni ściany budynku przyszłej podstacji zasilającej teren zajezdni. Remontowany jest również budynek administracyjny - przekładane są dachówki na budynku a wewnątrz remontowane są pomieszczenia.
* * *

Plac budowy - 3 - 16 marzec 2015

* * *

Plac budowy - 16 - 26 luty 2015

* * *

Etapowanie prac

Etapowanie prac przy modernizacji i przebudowie torowisk na terenie zajezdni i wokół niej. Więcej tutaj

* * *

Plac budowy - 12 luty 2015


* * *

W zajezdni Pogodno - po kwartale przebudowy

Kapryśna aura w ostatnich tygodniach, nie wyłączając wahań temperatur, w tym jej spadków poniżej zera, a także opady śniegu w ostatnich dniach w niczym nie przeszkadzają ekipom krakowskiej spółki ZUE i podwykonawcom w robotach przy przebudowie zajezdni Pogodno

Roboty koncentrują się w wyłączonej z eksploatacji pierwszej części najstarszej z hal postojowych i na jej tyłach od strony skrajnego, rozebranego już przy skarpie toru wyjazdowego. Ułożone zostały m.in instalacje podziemne. Po palowaniu skarp wokół zajezdni na ukończeniu są też ich ścianki wzmacniające, zabezpieczające rejon przyszłych torów przed osuwaniem się na nie ziemi. Gotowa jest już nowa betonowa podbudowa torowiska w kanałach od 1 do 6 i na odcinku wymienianego skrajnego toru wyjazdowego w al. Wojska Polskiego w kierunku centrum.

Instalacja teletechniczna jest wykonana w 70 procentach Rozpoczęły się prace remontowe w budynku administracyjnym i na kanale nr 17, gdzie trwa rozbiórka i czyszczenie ścian. Renowacji poddawane są również mury z cegły w pierwszej wyłączonej z eksploatacji części najstarszej kompleksu - informuje Krystyna Gawrońska, dyrektor ds. inwestycji spółki Tramwaje Szczecińskie.

Wykonane zostało również palowanie pod fundamenty i filary nowej wiaty postojowej o powierzchni ponad 5,3 tys. mkw., która ma być wzniesiona na tyłach najstarszej części kompleksu modernizowanych hal postojowo-naprawczych.

ZUE wyposaży zajezdnię w specjalistyczny sprzęt do obsługi wagonów (m.in. tokarka podtorowa w nowej hali, żuraw,suwnice, podnośniki taboru, urządzenia do napełniania piasku, do mycia tramwajów i wózków, jak i system identyfikacji). Odnawiane hale wyposażone będą w harmonijkowe przeszklone drzwi i nowoczesne oświetlenie. Wymienione zostaną wszystkie tory (6 km), zwrotnice i nawierzchnia na całym placu. Zajezdnia po przebudowie i modernizacji stanie się po poznańskiej drugą w Polsce, w której manewrami i ustawianiem tramwajów będzie kierował system komputerowy automatycznie ustawiający zwrotnice.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 2 luty 2015 roku

* * *

Plac budowy - 2 - 6 luty 2015
* * *

Zajezdnia przy al. Wojska Polskiego
szybko zmienia się na lepsze

W zajezdni przy al. Wojska Polskiego mimo zimy trwają prace przy modernizacji obiektu. Koszt zadania to ponad 135 milionów złotych

Ścianki wzmacniające wokół zajezdni są na ukończeniu, podobnie jak podbudowa torowiska w kanałach od 1 do 6 - mówi Krystyna Gawrońska, zastępca prezesa spółki Tramwaje Szczecińskie do spraw inwestycji. Instalacja teletechniczna jest wykonana w 70 procentach. Rozpoczęły się prace w budynku administracyjnym i na kanale 17, gdzie trwa rozbiórka i czyszczenie ścian. Wykonano również palowanie pod fundamenty nowej wiaty z tyłu zajezdni.

Prace wykonuje firma ZUE Kraków. Jaki będzie ich zakres? Obok przebudowy układu torowego i modernizacji hal postojowych i naprawczych nie zabraknie nowości. To budowa hali, w której zostanie zabudowana tokarka podtorowa. Część torów zyska nowe funkcje, np. przeznaczone będą do mycia wózków tramwajowych, demontażu pantografów.

Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl", 27 stycznia 2015 roku


* * *

Plac budowy - 14 - 26 stycznia 2015
* * *

Plac budowy - 8 stycznia 2015

* * *

W zajezdni tempa nie zwalniają

Kapryśna aura w ostatnich dniach, nie wyłączając wahań temperatur, w tym jej spadków poniżej zera, w niczym nie przeszkadza ekipom krakowskiej spółki ZUE i podwykonawcom w robotach przy przebudowie zajezdni Pogodno. Prace prowadzone były nawet w weekend poświąteczny, jak również w sylwestra

Teraz roboty koncentrują się w wyłączonej z eksploatacji pierwszej z części najstarszej z hal postojowych i na jej tyłach od strony skrajnego rozebranego już też przy skarpie toru wyjazdowego. Układane są m.in. instalacje podziemne, szykowane są betonowe podbudowy pod nowe tory.

Do przeprowadzki z dotychczasowego budynku administracyjnego od frontu szykują się też pracownicy zaplecza, w tym dyspozytorni i księgowości. Parterowa chatka z cegły, podobnie jak nawiązujący do niej architekturą, czeka renowacja. Podobnie jak wzniesiony po sąsiedzku opuszczony od jakiegoś czasu domek przy al. Wojska Polskiego 200, to charakterystyczne elementy kompleksu wzniesionego osiemdziesiąt lat temu. Oba zresztą przy okazji przebudowy zostaną wyremontowane.

Opracowanie "Mir", "24Kurier.pl", 2 stycznia 2015 roku

* * *

Plac budowy - 8 - 9 grudnia 2014* * *

Zajezdnia Pogodno - 20 - 28 listopada 2014 roku
* * *

Zajezdnia w przebudowie

Minął nieco ponad miesiąc od wejścia na teren zajezdni tramwajowej Pogodno przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie ekip budowlanych krakowskiej spółki ZUE. Zakres robót, przewidzianych do wykonania kontraktem, jest duży, a podczas nich baza jednocześnie działa i to już w okrojonym – na czas modernizacji – kształcie

Teraz trwają roboty, w tym rozbiórkowe, w wyłączonej z eksploatacji pierwszej najstarszej z hal postojowych. Demontowane są stare tory i rozjazdy. Przy użyciu ciężkiego sprzętu prowadzone są jednocześnie roboty ziemne wzdłuż skarp wokół kompleksu zajezdni, w tym ich wzmacnianie palami nim będzie można przystąpić do budowy dodatkowego zewnętrznego 21 toru objazdowego.

Część „wyeksmitowanego” na czas inwestycji taboru, stacjonuje na torach przed zajezdnią, w tym na odcinku nieużytkowanego bocznego torowiska do kortów w kierunku Głębokiego. To wagony z zaplecza technicznego, jak pługi, przeznaczone do naprawy, czy wypuszczane na specjalne okazje, jak np. wagon turystyczny czy te w wysyłane w trasy w dniach meczów Pogoni oraz zestaw do nauki jazdy. Oprócz nich tymczasową bazę postojową tutaj mają głównie przegubowe tatry.

Renowacji poddane zostaną mury najstarszych, liczących już sobie 80 lat hal. Mają się one stać częścią nowoczesnego kompleksu, wyposażonego we wszelkie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego typu budowli. ZUE wyposaży zajezdnię w specjalistyczny sprzęt do obsługi wagonów (m.in. tokarka podtorowa w nowej hali, żuraw, suwnice, podnośniki taboru, urządzenia do napełniania piasku, do mycia tramwajów i wózków, jak i system identyfikacji). Poza tym powstanie jeszcze jedna hala, tzw. wiata postojowa o powierzchni ponad 5,3 tys. m kw. na tyłach najstarszej części kompleksu hal postojowo-naprawczych. Te wyposażone będą w harmonijkowe, przeszklone drzwi i nowoczesne oświetlenie. Wymienione zostaną wszystkie tory (6 km), zwrotnice i nawierzchnia na całym placu. Remont przejdą budynki administracyjny i stróżówki.

Inwestycja, zlecona krakowskiemu ZUE w formule „zaprojektuj i zbuduj”, ma kosztować 135 mln 300 tys. zł. Planowany jej finał to druga połowa przyszłego roku.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 20 listopada 2014 roku

* * *

Zajezdnia Pogodno - 12 - 14 listopada 2014 roku* * *

Zajezdnia Pogodno - 3 - 7 listopada 2014 roku
* * *

Zajezdnia Pogodno - 24 - 27 października 2014 roku

* * *

Pierwsze dni remontu

Z ruchu wyłączony już został zewnętrzny tor od strony działek, trwa plantowanie skarpy pod dodatkowy, 21 tor w bezpośrednim sąsiedztwie mającej powstać nowej hali, słupy zastępcze z przełożoną na nie częścią sieci trakcyjnej zasilają tramwaje, znika stary basen przeciwpożarowy, pojawiły się wygrodzenia

To pierwsze z widocznych efekty prac po tygodniu od wejścia do zajezdni Pogodno przy al. Wojska Polskiego ekip wykonawcy krakowskiej spółki ZUE, z którą Tramwaje Szczecińskie zawarły kontrakt na jej modernizację. Więcej w artykule

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński", 27 października 2014 roku

Przejście do następnych podstron 0, 1, 2, 4Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer