Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikaty ZDiTM - rok 2018


* * *2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

* * *

Przesunięcie przystanku „Kniewska”

Data ogłoszenia 16.03.2018 roku

Informujemy, że w najbliższy poniedziałek 19 marca 2018 roku przesunięty o około 50 m zostanie przystanek „Kniewska” dla linii 77, 97 i 522. Zmiany nastąpią ze względu na prace drogowe prowadzone na ulicy Kniewskiej.

Wyższe kary dla „gapowiczów”

Data ogłoszenia 16.03.2018 roku

Z dniem 16 marca 2018 roku weszła w życie Uchwała Rady Miasta zmieniająca wysokość opłat dodatkowych. Jest to zgodne z Uchwała nr XXXVII/1093/18 Rady Miasta Szczecin z dnia 30 stycznia 2018 roku zmieniająca uchwałę w sprawie sposobu ustalenia w lokalnym transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej weszła w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Statystyki pokazują, że 90% osób złapanych za jazdę bez biletów, którzy opłacają swoją karę, robią to w mniej niż tydzień. Dla tych osób zmiany będą nieznaczne. Więcej zapłacą także osoby, które bez dokumentu upoważniającego do zniżki będą podróżowały z biletem o mniejszym nominale. Po zmianach jest to kwota 180 zł i podniesiona zostanie o 100% po 7 dniach.

Pasażerowie, którzy zapomnieli dokumentów lub biletów sieciowych, mogą je donieść i anulować swoją karę w ciągu tygodnia od daty nałożenia mandatu. Opłata manipulacyjna za taką procedurę to 6 zł. Takich przypadków jest jednak niewiele, w roku 2017 było ich niespełna 230 z 35 000 wszystkich nałożonych opłat dodatkowych.

Opłata za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozowego (biletu):
• uiszczona u kontrolera biletowego lub w terminie do 7 dni — 200,00 zł,
• uiszczona w terminie późniejszym — 400,00 zł.

Opłata za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu:
• uiszczona u kontrolera biletowego lub w terminie do 7 dni — 180,00 zł,
• uiszczona w terminie późniejszym — 360,00 zł.

Opłata za naruszenie przepisów w zakresie przewozu rzeczy wyłączonych z przewozu:
• uiszczona u kontrolera biletowego lub w terminie do 7 dni — 160,00 zł,
• uiszczona w terminie późniejszym — 320,00 zł.

Opłata za spowodowanie zatrzymania lub zmianę trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny:
• uiszczona u kontrolera biletowego lub w terminie do 7 dni — 500,00 zł,
• uiszczona w terminie późniejszym — 1000,00 zł.

Opłata manipulacyjna związana ze zwrotem lub anulowaniem opłaty dodatkowej — 6,00 zł.

Przypominamy, że jazda na gapę jest kradzieżą i najważniejsze jest uświadomienie sobie, że bilet kupuje się nie ze strachu przed mandatem, a ze względu na obowiązek i prawo. Uświadamiamy to już najmłodszym pasażerom podczas spotkań w zajezdni, licząc na to, że poczują się członkami społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnymi za swoje otoczenie.

1 lipca 2018 roku wejdzie w życie uchwała umożliwiająca uczniom szkół podstawowych podróżowanie komunikacja miejską za darmo. Pierwsze, znaczące ulgi dla uczniów wprowadzone zostały wraz z programem Szczecin Przyjazny Rodzinie. Dzięki niemu w rodzinach z więcej niż jednym dzieckiem uczniowie korzystają z biletów miesięcznych za 1 zł.

Teraz, dzięki uchwale Rady Miasta, młodzi mieszkańcy Gminy Miasto Szczecin, którzy uczęszczają do szkół podstawowych będą podróżowali komunikacją miejską za darmo. Dodatkowo, bez biletu pojadą także dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania. Zwolnienie z opłat będzie możliwe także dla mieszkańców gmin ościennych, jednak po podpisaniu stosownych porozumień.

Zmiany na linii 97

Data ogłoszenia 08.03.2018 roku

W poniedziałek 12 marca 2018 roku przywrócona zostanie stała organizacja ruchu dla linii 97. Aktualnie realizowane kursy do i z Zakładów Dobiarskich pozostają bez zmian. Na linii 97 uruchomione zostaną przystanki w obu kierunkach: Wolińska nż, Stacja Doświadczalna, Kniewska nż, Zakłady Drobiarskie nż.

Dni objęte zakazem handlu - linia 62 zawieszona

Data ogłoszenia 08.03.2018 roku

Informujemy, że we wszystkie niedziele wolne od handlu kasy biletowe ZDiTM będą nieczynne. Pierwsze zamknięcie, po wejściu w życie nowej ustawy, będzie w najbliższą niedzielę (11 marca).

Przypominamy, że ZDiTM ma 13 kas biletowych, z tego 7 otwartych jest w godzinach 6:00 - 20:30 w dni powszednie (w roku 2017 wydłużono czas z godziny 20:00 do 20:30), kasa Turzyn w dni powszednie od 10:00 - 20:00, Klonowica 7:30 - 15:30, a 4 kasy od 10:00 - 17:15. Ponadto wybrane kasy biletowe w każdym rejonie Szczecina czynne są również w soboty i niedziele pracujące : Turzyn, Pl. Rodła, Turkusowa.

Komunikacja miejska będzie funkcjonowała według rozkładów podanych na tabliczkach. W niedziele bez handlu nie będzie jeździć tylko linia 62.

Bilety, też można nabyć przy użyciu telefonów komórkowych poprzez aplikacje: moBilet, SkyCash czy GopAY (Mobilna Karta Miejska), w 36 biletomatach stacjonarnych oraz biletomatach mobilnych, których jest ponad 440. Zachęcamy także do korzystania z dedykowanej strony internetowej do doładowania karty SKA. Można również skorzystać z tzw. e-portmonetki na kartach SKA/SKR i bilet zakupić w elektronicznych kasownikach.

Przebudowa Arkońskiej - zmiany w organizacji ruchu

Data ogłoszenia 05.03.2018 roku

Z dniem 8 marca 2018 roku, z powodu rozkręcających się prac na inwestycji (Arkońska), początek budowy ronda na przecięciu ulic Szafera, Wojska Polskiego i Arkońskiej - w ciągu alei Wojska Polskiego wyłączona została z ruchu północna jezdnia na odcinku od zajezdni tramwajowej do toru kolarskiego.

Przejazd odbywał się jezdnią południową, na której wyznaczone zostały dwa pasy ruchu (jeden w stronę Centrum i jeden w stronę jeziora Głębokie). Taki stan rzeczy obowiązuje do odwołania. Z uwagi na powyższe nastąpiła zmiana w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej:

• tramwaje linii 1 i 9 kursują bez zmian na trasie z nową lokalizacją przystanków w rejonie toru kolarskiego,

• linia 80 – bez zmian z dodatkowymi przystankami w okolicach parkingu przy Netto Arenie,

• linia 60 – bez zmian na trasie z nową lokalizacją przystanków dodatkowych w rejonie skrzyżowania ulicy Zawadzkiego z ulicami Klonowica i Janickiego,

foto: UM
• linia 53 – kursowała objazdem z pominięciem ulic Szafera i Zawadzkiego - w obu kierunkach przez ulicę Unii Lubelskiej. Wyznaczony został dodatkowy przystanek „Zawadzkiego Kościół” na ulicy Klonowica przy skrzyżowaniu ulic Zawadzkiego, Klonowica, Janickiego – na dodatkowym przystanku zatrzymywała się też linia 60.

Tczewska bez przejazdu

Data ogłoszenia 28.02.2018 roku

Informujemy, że ze względu na wysoki stan wody i na zalanie ul. Tczewskiej, droga zamknięta jest na odcinku od przejazdu kolejowego do ul. Irydowej. Dla bezpieczeństwa autobusy linii 73 i 93 zostały skierowane objazdem.

Chcesz wysiąść, naciśnij przycisk

Data ogłoszenia 28.02.2018 roku

Temperatura w ostatnich dniach spadła mocno poniżej zera, w środę o godzinie 9:30 termometr SPA Klonowica pokazywał zaledwie −10 stopni. Dlatego ZDiTM zalecił kierowcom i motorniczym ograniczanie wychładzania autobusów i tramwajów. Pasażerowie komunikacji miejskiej, aby wysiąść muszą użyć przycisków znajdujących się w okolicy drzwi.

W pojazdach posiadających możliwość samodzielnego otwierania drzwi przez pasażerów zaleca się bezwzględne stosowanie tego rozwiązania zarówno na przystankach pośrednich, jak i końcowych, a w pozostałych pojazdach otwieranie minimalnej liczby drzwi.

Przypominamy także, że przy tak niskich temperaturach pojazdy nagrzewają się zdecydowanie dłużej. Duże zagęszczenie przystanków oraz częsta wymiana pasażerów dodatkowo zmienia komfort termiczny osób wewnątrz pojazdu. W szczególności pierwsze, poranne kursy mogą odbywać się w niższej niż wymagana temperaturze. W przypadku rażących nadużyć dotyczących temperatury, prosimy o informowanie dyspozytorów zajezdni lub Centrali Ruchu.

Jednocześnie apelujemy do kierowców, motorniczych i pasażerów o zwracanie uwagi na osoby długotrwale przebywające na przystankach oraz ich okolicach — szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. W przypadku zaobserwowania takich osób prosimy informować o takich sytuacjach służby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Straż Miejską.

Zeskanuj kod i sprawdź, kiedy przyjedzie Twój autobus

Data ogłoszenia 27.02.2018 roku

W prawie 1000 miejscach dostępne są już dodatkowe ułatwienia dla pasażerów, końcowi dobiega umieszczanie tabliczek z kwadratowym kodem graficznym. Skanując go można sprawdzić, za ile minut przyjedzie autobus lub tramwaj. Docelowo rozwiązaniem mają być objęte wszystkie przystanki.

Specjalne kody QR pojawiają się na słupkach lub gablotach przystankowych. Gdy zeskanujemy kod za pomocą dowolnej aplikacji QR na smartfonie lub tablecie, na ekranie naszego urządzenia mobilnego pojawi tablica z rzeczywistymi czasami odjazdów zalogowanych autobusów lub tramwajów dla przystanku, na którym się znajdujemy. Najkrócej mówiąc, jest to wirtualny odpowiednik tablicy elektronicznej.

Zmiany na liniach 61, 64, 81, 91, 93, C

Data ogłoszenia 26.02.2018 roku

Do ZDiTM wpłynęły uwagi i sugestie dotyczące zmian w siatce połączeń, dzięki którym od 1 marca pojawią się pierwsze, drobne korekty.

• wprowadzony zostaje nowy rozkład jazdy linii 61, zakładający korektę czasów przejazdu oraz dostosowanie do zmian w siatce komunikacyjnej Prawobrzeża.
• na linii 64 wprowadzone zostają skomunikowania z linią 61.
• w dni powszednie zostaje uruchomiony dodatkowy kurs linii 91 w relacji Zakłady Mięsne — Turkusowa o godz. 22:18.
• na linii 93 kurs o godz. 22:01 z Basenu Górniczego (we wszystkie dni tygodnia) zostaje wydłużony do przystanku „Jaśminowa ZUS”.
• na linii C wprowadzone zostają następujące zmiany: w dni powszednie kurs o godz. 4:55 z Osiedla Kasztanowego przesunięty zostanie na godz. 4:50,
• w dni powszednie uruchomione zostaną dodatkowe kursy: o godz. 6:25 z placu Rodła i o godz. 7:05 z Osiedla Kasztanowego,
• we wszystkie dni tygodnia kurs o godz. 22:14 z Osiedla Kasztanowego przesunięty zostanie na godz. 22:02.

Rozkład jazdy zmieni się także na linii 81, tak aby był skoordynowany z linią 61. Jednocześnie skorygowany zostanie czas przejazdu. Wprowadzone zostają niżej wymienione zmiany nazw przystanków:
• „Cukrownia” na „Kwiatkowskiego”
• „Dąbrowskiego” na „Plac Szyrockiego”
• „Płocka Uniwersytet” na „Cukrowa Uniwersytet”
• „Regalica” na „Most Gryfitów”
• „Tor Regatowy” na „Kanał Leśny”
Przystanki „Kwiatkowskiego” (dawny „Cukrownia”) „Szwoleżerów” i „Narutowicza” zostają przekwalifikowane na stałe.

Ciągle trwa badanie napełnienia pojazdów na niektórych liniach. Pod uwagę brane są zmiany tras i częstotliwości kursowania. Wszystko musi być jednak poprzedzone dokładnymi badaniami, korekty w jednym elemencie całości, jaką jest siatka połączeń, rodzą konsekwencje w innych.

Nie otwierać przed rokiem 2048. Kapsuła czasu już w wiadukcie

Data ogłoszenia 21.02.2018 roku

Nie otwierać przed rokiem 2048”. Taki napis widnieje na kapsule czasu, zostanie wbetonowana w wiadukt na ulicy Hożej. Przyszłe pokolenia odnajdą w niej pamiątki z roku 2018 — wydanie lokalnej gazety, rozkłady jazdy, zdjęcia mieszkańców i uczniów pobliskiej szkoły, a także niespodziankę od przedszkolaków.

Grupowe zdjęcie uczniów nadesłała Szkoła Podstawowa nr 42, a Przedszkole Państwowe nr 77 zachowa dla przyszłych pokoleń nagrania z wypowiedziami dzieci o przyszłości. Są również rozkłady jazdy z tabliczek przystankowych dla autobusów kursujących przez ul. Hożą, projekt przebudowy wiaduktu i list od ZDiTM. Rada Osiedla Żelechowa umieściła w kapsule uchwały budżetowe, zdjęcie z siedziby oraz plakaty z organizowanych dla mieszkańców wydarzeń. Wkładem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego są dokumenty dotyczące Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Miejsce znalazło się także na monety oraz nośniki danych ze zdjęciami nadesłanymi przez mieszkańców.

Dzieci, które miały swój wkład w zawartość kapsuły dostały zaproszenie na spotkanie z cyklu „Pasażer od przedszkola” oraz upominki od ZDiTM.

Remontowany obiekt stanowi bezkolizyjną przeprawę dla ruchu kołowego oraz pieszego w ciągu ul. Hożej, nad torami kolejowymi linii nr 406 (łącząca Szczecin z Trzebieżą). Ze względu na liczne uszkodzenia konstrukcji, niską klasę nośności oraz konieczność dostosowania szerokości jezdni (przęsło środkowe z 10,35 m na 14,46 m) i chodników do obowiązujących przepisów, zaprojektowano jego rozbudowę.

Zakres prac objął:

• rozbiórkę górnych elementów wiaduktu (wyposażenie, chodniki, jezdnia, elementy konstrukcyjne) do poziomu istniejących łuków betonowych,
• wzmocnienie łuków poprzez wprowadzenie dodatkowego zbrojenia,
• nadbudowę górnych elementów konstrukcyjnych wiaduktu,
• stworzenie nowej płyty żelbetowej,
• wykonanie niezbędnego wyposażenia obiektu (kapy chodnikowe, nawierzchnie, dylatacje, bariery, balustrady, itp.),
• zwiększenie wymiarów istniejących fundamentów i zastosowanie mikropali,
• wykonanie murków oporowych wzdłuż linii kolejowej, ukształtowanie skarp oraz ich umocnienie w rejonie oddziaływania wiaduktu.

Wykonawcą jest firma konsorcjum firm KOWAL Sp. z o.o. i NIWA Szczecin Sp. z o.o. Koszt robót to 5 286 304,58 zł. Wiadukt będzie oddany do użytku wiosną.

Przebudowa ulicy Kniewskiej, zmiany na linii 97

Data ogłoszenia 16.02.2018 roku

Przebudowa ulicy Kniewskiej, z dniem 16 lutego 2018 roku wymusiła jazdę autobusów linii 97 objazdem przez ulicę Lubczyńską pomijając przystanki „Wolińska”, „Stacja Doświadczalna”, „Kniewska” w kierunku Zakładów Drobiarskich. W kierunku Osiedla Bukowego linia jeździła bez zmian. Zmiana trasy obowiązuje do odwołania.

Przebudowa Arkońskiej - zmiana lokalizacji przystanków

Data ogłoszenia 15.02.2018 roku

Kolejny etap tymczasowej organizacji ruchu związanej z przebudową ulicy Arkońskiej wymusił od czwartku 15 lutego 2018, do odwołania zmianę lokalizacji przystanków „Spacerowa” dla linii 80 i 525.

• dla autobusów linii 80 jadących w obu kierunkach przystanki zostały przeniesione na ulice Szafera,
• dla autobusów linii 525 jadących w kierunku pętli „Krzekowo” przystanki zostały zlokalizowane w ciągu alei Wojska Polskiego, a dla jadących w kierunku „Wiszesława” pozostawiono bez zmian

Zmiany w siatce połączeń — pierwsze wnioski

Data ogłoszenia 14.02.2018 roku

Minęło ponad 2 tygodnie od startu nowej siatki połączeń i pętli „Turkusowa”. 1730 kursów dziennie, 24 linie autobusowe i 3 tramwajowe dają po zmianach możliwość wygodnego dotarcia do centrum miasta i poszczególnych miejsc na prawym brzegu Odry. Każdego dnia do ZDiTM wpływają uwagi i sugestie mieszkańców, dzięki którym niebawem pojawią się pierwsze, drobne korekty.

Większość mieszkańców prawobrzeża pozytywnie ocenia zmiany w siatce połączeń, choć są także głosy krytyczne. Każdego dnia telefonicznie i mailowo przyjmujemy uwagi mieszkańców, korzystających z komunikacji miejskiej.

Dzięki analizie i sugestiom 1 marca wprowadzone będą pierwsze, drobne korekty na liniach 61, 91, 93 i C. Trwają prace także nad innymi liniami. W tej chwili trwa badanie napełnienia na niektórych z nich. Pod uwagę brane są zmiany tras i częstotliwości kursowania. Wszystko musi być jednak poprzedzone dokładnymi badaniami, korekty w jednym elemencie całości, jaką jest siatka połączeń, rodzą konsekwencje w innych.

Przebudowa ul. Arkońskiej – organizacja ruchu

Data ogłoszenia 13.02.2018 roku

Od 15 lutego 2018 roku od godziny 8:30 planowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu prac przygotowawczych związanych z przebudową ulicy Arkońskiej w Szczecinie. W związku z powyższym wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu uniemożliwiająca wjazd w ulicę Arkońską od strony alei Wojska Polskiego.

W czwartek (15 lutego) po porannym szczycie komunikacyjnym, zamknięty dla ruchu ogólnego zostanie odcinek od alei Wojska Polskiego do kąpieliska Arkonka. Brak wjazdu w ulice Arkońską od strony alei Wojska Polskiego obowiązywać będzie przez 18 miesięcy.

Otwarty na około 14 dni zostanie natomiast odcinek od ulicy Wojciechowskiego do Kąpieliska Arkonka. Prace przygotowawcze polegać będą m.in. na wycince drzew na całej długości planowanej przebudowy. Po tym okresie całkowicie dla ruchu zostanie zamknięty odcinek ulicy Arkońskiej od ulicy Wojciechowskiego do alei Wojska polskiego również na okres 18 miesięcy.

foto: UM

Dodatkowo w drugiej połowie lutego mogą wystąpić utrudnienia w ciągu alei Wojska Polskiego związane z wykonaniem przejazdów tymczasowych przez pasy międzyjezdne, oraz prac instalatorskich.

Objazdy i zmiany w programach sygnalizacji świetlnej

Zamknięcie poszczególnych odcinków ulicy Arkońskiej powoduje jazdę wytyczonymi objazdami przez ulice:

• Trasa Średnicowa (Wszystkich Świętych) - Niemierzyńska - Papieża Pawła VI - Zaleskiego - Wojska Polskiego.
• na skrzyżowaniach ul. Trasa Średnicowa - Arkońska, Niemierzyńska – Papieża Pawła VI, Zaleskiego - Moczyńskiego - Wyspiańskiego, Zaleskiego, Wojska Polskiego przeprogramowana została sygnalizacja świetlna wydłużająca nadawanie sygnału zielonego na relacjach objazdowych.

foto: UM

Gumowe rondo

Na skrzyżowaniu ulicy Papieża Pawła VI z ulicy Słowackiego i ulicy Zaleskiego obowiązuje nowa organizacja ruchu w postaci „mini ronda”, dzięki czemu ułatwiony jest wjazd pojazdów na skrzyżowanie z relacji ulicy Papieża Pawła VI.

foto: UM

Większe zmiany w czasowej organizacji ruchu planowane są dopiero od marca. Dokładne terminy, zakres prac i utrudnień jak również wynikające z przebudowy zmiany w komunikacji miejskiej zostaną podane w następnych komunikatach.

Ludzie listy piszą...

Data ogłoszenia 02.02.2018 roku

W 2017 roku do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego wpłynęło blisko 45 tysięcy pism, a dyspozytorzy Centrali ruchu odbierali kilkadziesiąt telefonów dziennie. Mieszkańcy piszą wnioski, petycje i składają różnego rodzaju dokumenty urzędowe. Zdarzają się także donosy na sąsiada, anonse matrymonialne i pytania o rozkłady jazdy pociągów czy ceny w sklepach ogólnobudowlanych.

Tylko dział odpowiedzialny za zajęcie pasa drogowego wydał w zeszłym roku prawie 9300 decyzji administracyjnych. Ogrom pism wystosowała także komórka zajmująca się skargami, wnioskami i petycjami mieszańców, było ich 1500. Setki maili, tysiące pism i telefony dotyczące ważnych dla mieszkańców kwestii, to codzienność urzędników. Pośród spraw bieżących zdarzają się jednak perełki. Jedna z próśb, które dotarły drogą elektroniczną dotyczyła pomocy w odnalezieniu "(...)Pięknej brunetki, która podróżowała jednym z tramwajów(...)", a ostatnio ktoś pytał o panią kierującą "(...)autobus prowadziła bardzo miła pani o ciemnych włosach i ładnie się do mnie uśmiechała, chciałbym poznać ją bliżej(...)" Dzięki wsparciu urzędników udało się w zeszłym roku odnaleźć kilka zgub, a także uratować porwanego, rudego pieska.

Interwencje pracowników Centrali Ruchu przyczyniły się między innymi do ustalenia miejsca zaginionych. Jednak dyspozytorzy dobierają także telefony w sprawie porannej pobudki, zamówienia pizzy lub zakupów z dostawą do domu. Niejednokrotnie, szczególnie podczas służb nocnych, prośby dotyczą taksówek wprost do domu lub przekazanie żonie, że mąż się spóźni. Dostajemy donosy o nocnych hałasach, a także o tym, że sąsiedzi sadzą drzewa i kwiatki poza swoją działką, a miłośnicy komunikacji proszą o gadżety i bilety.

Większość ze spraw udaje się załatwić pozytywnie, bo "urzędnik też człowiek". Żeby ułatwić formalności wszelkie potrzebne dokumenty i regulaminy dostępne są na stronie www.zditm.szczecin.pl. Wypełnienie odpowiedniego druku i przekierowanie go do dobrej komórki znacząco przyspieszy realizację sprawy.

Przypominamy także, że numery interwencyjne ZDiTM i innych służb nie powinny być używane dla żartu.

Darmowe przejazdy i wyższe kary

Data ogłoszenia 02.02.2018 roku

Duże zmiany czekają pasażerów komunikacji miejskiej. Niebawem w przepisach pojawią się nowe zapisy. Autobusami i tramwajami uczniowie szkół podstawowych pojadą za darmo, a „gapowicze” muszą spodziewać się wyższych kar za jazdę bez biletu.

Pierwsze, znaczące ulgi dla uczniów wprowadzone zostały wraz z programem Szczecin Przyjazny Rodzinie. Dzięki niemu w rodzinach z więcej niż jednym dzieckiem uczniowie korzystają z biletów miesięcznych za 1 zł. Teraz, dzięki uchwale Rady Miasta, młodzi mieszkańcy Gminy Miasto Szczecin, którzy uczęszczają do szkół podstawowych, będą podróżowali komunikacją miejską za darmo. Dodatkowo bez biletu pojadą także dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania. Zwolnienie z opłat będzie możliwe także dla mieszkańców gmin ościennych, jednak po podpisaniu stosownych porozumień. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca.

„Gapowicze” powinni uważać, bo zwiększą się kary za jazdę bez biletu. Dzisiaj za takie przewinienie nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 182 zł, jeśli płatność nastąpi w ciągu 7 dni i 260 zł po tym terminie. Dzięki uchwale będzie to analogicznie 200 zł i 400 zł. Statystyki pokazują jednak, że 90% osób złapanych za jazdę bez biletów, które opłacają swoją karę, robią to w mniej niż tydzień. Więcej zapłacą także osoby, które bez dokumentu upoważniającego do zniżki będą jechać z biletem o mniejszym nominale. Po zmianach będzie to kwota nie 154 zł jak do tej pory, a 180 zł i podniesiona zostanie o 100% po 7 dniach.

Pasażerowie, którzy zapomnieli dokumentów lub biletów sieciowych, mogą je donieść i anulować swoją karę w ciągu tygodnia od daty nałożenia mandatu. Opłata manipulacyjna za taką procedurę to 6 zł. Takich przypadków jest jednak niewiele, w roku 2017 było ich niespełna 230 z 35 000 wszystkich nałożonych opłat dodatkowych.

Przypominamy jednak, że jazda na gapę jest kradzieżą i najważniejsze jest uświadomienie sobie, że bilet kupuje się nie ze strachu przed mandatem, a ze względu na obowiązek i prawo. Wyjaśniamy to już najmłodszym pasażerom podczas spotkań w zajezdni, licząc na to, że poczują się członkami społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnymi za swoje otoczenie.

Zmiany na linii 76

Data ogłoszenia 29.01.2018 roku

Informujemy, że od 1 lutego zmieni się trasa i rozkład jazdy autobusów linii 76. Prosimy pasażerów o uwagę przy planowaniu podróży.

W ramach zmian zlikwidowany zostanie przystanek końcowy "Tkacka", który zostanie przeniesiony na aleję Niepodległości "Brama Portowa" na wysokości KFC. Zmieniona trasa przebiegać będzie od ul. Wyszyńskiego przez aleję Niepodległości. Autobus zawróci przez pl. Żołnierza Polskiego do alei Nieodległości i dalej w ul. Wyszyńskiego po stałej trasie. Wprowadzone zostaną także dodatkowe kursy przez ul. Logistyczną. Zmianie ulegnie cały rozkład jazdy.

• Przystanek "Brama Portowa" na wysokości KFC będzie dla wysiadających
• Przystanek "Brama Portowa" - peron tramwajowo-autobusowy będzie dla wsiadających.

Informacja o biletach

Data ogłoszenia 25.01.2018 roku

Pasażerów, którzy mają bilety okresowe, 3-miesięczne i kwartalne, zakupione przed 18 stycznia informujemy, że będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej jadącej po starej i nowej trasie linii, na którą bilet został zakupiony. Jest także możliwość oddania biletu, bez ponoszenia opłaty manipulacyjnej. Dodatkowych informacji będą udzielać pracownicy kas ZDiTM.

Zmiany komunikacyjne na prawobrzeżu

Data ogłoszenia 18.01.2018 roku

Niespełna dwa tygodnie zostały do uruchomienia nowej pętli autobusowej „Turkusowa”. Do dyspozycji pasażerów będą nie tylko wygodne przystanki, ale także tablice informacji pasażerskiej i biletomat. Najważniejsza jest jednak nowa siatka połączeń, dzięki której mieszkańcy prawobrzeża w wygodny sposób dojadą do centrum miasta i w poszczególne miejsca w swoich dzielnicach. Pełną informację w najbliższych dniach będą mogli znaleźć w swoich skrzynkach na listy. Pętla rusza 29 stycznia.

Inwestycja związana z budową pętli realizowana była jako uzupełnienie istniejącej infrastruktury Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Linie 2, 7 i 8 właśnie na ul. Turkusowej kończą swój bieg. Więcej w komunikacie

Ferie w szkołach

Data ogłoszenia 11.01.2018 roku

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że z powodu rozpoczynających się dwutygodniowych ferii szkolnych, w okresie 15 - 26 stycznia włącznie, zawiesza się kursowanie autobusów linii 109, 110, D, E.

• Na liniach 103, 106, 122 i C nie będą wykonywane kursy z podjazdem pod szkoły.
• Na linii 111 obowiązywać będzie rozkład jazdy ważny w okresie wolnym od nauki w szkołach.

Jeździmy i gramy z Orkiestrą

Data ogłoszenia 10.01.2018 roku

Z okazji 26-go Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczecinie w dniu 14 stycznia na trasie ul. Tkacka - Łasztownia uruchomiona zostanie darmowa linia specjalna.

Autobus będzie kursować pomiędzy dwoma przystankami: Tkacka (przystanek linii 52) i Łasztownia (wydzielony parking dla autobusów po prawej stronie za Trasą Zamkową).

• Odjazdy z przystanku Tkacka: 13:00; 13:30; 15:10; 15:40; 16:10; 16:40; 17:10; 17:40; 18:10; 18:40; 19:10; 19:40 i 20:10.
• Odjazdy z Łasztowni: 13:20; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30; 17:00; 17:30; 18:00; 18:30; 19:00; 19:30; 20:00; 20:25.

W godzinach 14-15 organizowany będzie bieg uliczny, w związku z tym autobus będzie oczekiwał na odjazd na parkingu postojowym dla linii na Łasztowni.

Czasowa likwidacja przystanków „Lechicka” i „Ostowa” dla linii 95

Data ogłoszenia 06.01.2018 roku

W związku z pracami wykonywanymi przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z dniem 8.01.2018 nastąpi wyłączenie z ruchu samochodowego wjazdu w ul. Ostową od ul. Radosnej i tym samym czasowej likwidacji ulegają przystanki „Lechicka” i „Ostowa” dla linii 95. Przejazd dla pojazdów będzie możliwy łącznikiem gruntowym od ul. Radosnej. Przewidywany termin zakończenia prac: 20.04.2018.

Utrudnienia 6 stycznia

Data ogłoszenia 03.01.2018 roku

W związku z planowanym na 6 stycznia Orszakiem Trzech Króli mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie przemarszu, w godzinach 11:30-14:30.

Trasa Orszaku będzie przebiegać od pl. Armii Krajowej przez al. Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki (przemarsz odbędzie się jezdnią zgodnie z kierunkiem jazdy), pl. Lotników.Na czas przemarszu Orszaku nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu w/w ulic. Wstrzymanie i wznowienie ruchu odbędzie się na polecenie służb nadzoru ruchu ZDiTM.

Ponadto na czas trwania uroczystości na pl. Lotników zawieszony zostanie przystanek „Plac Lotników” dla linii 86, która z pl. Zamenhofa skierowana zostanie przez ul. Rayskiego, pl. Grunwaldzki i ul. Piłsudskiego.

Przewidywane ramy czasowe:
• 11:30 — zbiórka uczestników na pl. Armii Krajowej
• 11:50-12:00 — przemarsz trasą ul. Michała Ogińskiego, ul. Karola Szymanowskiego, pl. Armii Krajowej
• 12:15 — wymarsz z pl. Armii Krajowej
• 12:50-14:30 — uroczystości na pl. Lotników

Prosimy kierowców o szczególną uwagę w rejonie przemarszu.

Bilety na linię 81

Data ogłoszenia 02.01.2018 roku

W związku z wprowadzoną z dniem 1 stycznia 2018 r. zmianą trasy linii 81 pasażerowie, którzy zakupili bilet okresowy na ww. linię do dnia 21 grudnia 2017 r. uprawnieni są do przejazdu liniami pokrywającymi się z poprzednią trasą linii 81 na odcinku plac Kościuszki — Dworzec Główny do wygaśnięcia ważności biletu.

* * *

2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer