|
Dać Szczecinowi atrakcję!. Muzeum w zajezdni?
* * *
Muzeum w starej zajezdni Niemierzyn opracowanie (ArR) Kurier Szczeciński z dnia 31.12.2004 roku
Jest szansa, że powstanie szczecińskie muzeum techniki i inżynierii miejskiej. Pomysł popierają członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, dyrekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie i miejski konserwator zabytków. Instytucja współpracowała by m.in. ze stowarzyszeniami miłośników komunikacji i starych samochodów. Muzeum miałoby się mieścić w halach dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej.
Budowana w latach 1912 - 13, oddana do użtku w 1913 roku służyła szczecińskim tramwajom, przede wszystkim biegnącej obok linii 3 oraz 4, 11 i 12. Z biegiem lat jej wykorzystywanie stało się jednak coraz bardziej kłopotliwe. W październiku 2004 roku postanowiono zakończyć działalność zajezdni w zabytkowym obiekcie. Od jutra administrację nad całym obiektem przejmuje z rąk MZK miasto. Budynek administracyjny zajezdni będzie przeznaczony na potrzeby organizacji pozarządowych Szczecina. Będą one miały swoje pokoje do prowadzenia działalności oraz wspólne zaplecze biurowo-konferencyjne.
Według wstępnej koncepcji, która narodziła się w dyskusji pomiędzy magistratem a Muzeum Narodowym w Szczecinie, w zabytkowych halach zajezdni mogłoby powstać muzeum. To świetne miejsce na muzeum inżynierii miejskiej czy szerzej techniki uważa Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków. Obiekt znajduje się w dobrym stanie i mógłby przyciągnąć wiele osób zainteresowanych historią. Według pomysłodawców, swoje zbiory mogłyby tam wstawiać stowarzyszenia miłośników starych samochodów czy prężnie działające stowarzyszenie miłośników komunikacji miejskiej.
Dzięki temu wśród atrakcji muzeum z pewnością nie zabrakłoby przejażdżki odrestaurowanym tramwajem czy autobusem miejskim. Pomysł jest ciekawy uważa Paweł Bartnik, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Myślę, że merytoryczną pieczę nad organizacją muzeum przejęliby przedstawiciele Muzeum Narodowego, profesjonaliści w końcu, a reprezentanci stowarzyszeń mogliby stworzyć na przykład radę muzeum. Musimy także zapewnić w budżecie miasta środki na funkcjonowanie nowej instytucji.
Najpierw jednak potrzebujemy deklaracji ze strony prezydenta Mariana Jurczyka. Funkcjonowanie muzeum inżynierii miejskiej i techniki ma szacunkowo kosztować od 200 do 250 tysięcy złotych rocznie. Formuła instytucji pozwala także na pozyskiwanie środków pomocowych z Unii Europejskiej. Zabytkowa zajezdnia , Ostatni wyjazd.
* * *
|
|