Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Dane techniczne 2006 rok

* * *

Opis pojazdu KT4Dt Berlin


Drzwi dla pasażerów

Wszystkie drzwi dla pasażerów musiały zostać zastąpione pewnym i odpornym na zużycie systemem drzwiowym. Nowy system nadzoruje przestrzeń wokół drzwi i posiada ochronę przeciwko przytrzaśnięciu pasażerów (zielona taśma). Drzwi otwierają się dopiero w momencie zatrzymania się pojazdu. Każde wejście posiada wewnątrz i na zewnątrz przycisk otwierania oraz mechanicznie działające otwarcie awaryjne. Życzenia co do zatrzymania i wózków dziecięcych zostają zapisywane i odrębnie traktowane. Skrzydła drzwi mogą być zamykane przez personel pojednynczo od zewnątrz przy jednoczesnym elektrycznym wyłączeniu napędu i utrzymaniu kontroli drzwi. Kolumny obrotowe ukształtowane są w związku z połączeniami do skrzydeł drzwi w formie poręczy. Konstrukcja schodów jest łatwa do czyszczenia, odporna na kopnięcia i przeciwpoślizgowa. Krawędzie schodów są przystosowane dla osób niepełnosprawnych poprzez krawędzie dotykowe dla niedowidzących i opatrzone znakami bezpieczeństwa. Podczas włączania stanowiska jazdy wstecz lub otwierania od zewnątrz 4 drzwi podporządkowane są specjalnemu trybowi. Płyta drzwiowa składa się z TWS i jest w związku z tym całkowicie odporna na korozję. Skrzynie stopni wykonano ze stali nierdzewnej.

Okna pasażerów / szyba przednia

Przednia szyba wykonana jest z bezpiecznego, klejonego, wielowarstwowego szkła o grubości 5,5mm z ogrzewaniem. Wszystkie okna pasażerów wykonane są z 5mm bezpiecznego szkła w wodoszczelnych profilach gumowych. Nowe okna uchylne w przedziale pasażerskim zapobiegają wychylaniu się z pojazdu. Zalecenie i liczba wyjść awaryjnych została zachowana.

Nastawnik bezpieczeństwa jazdy (SIFA)

Nastawnik bezpieczeństwa jazdy SIFA został zintegrowany z systemem kierującym pojazdu. Oddziałuje on jako bierny-STFA. Urządzenia elektroniczne rejestrują czynności motorniczego. Jako czynności (sygnały wejścia) ustalono zmiany zadanej wartości jazdy lub hamowania, naciśnięcie pedału SIFA, przyciśnięcie przycisku SIFA i przyciśnięcie przycisku dzwonka alarmowego.
W razie przekroczenia czasu zgłoszenia o 1s przez urządzenia elektroniczne motorniczy otrzymuje przez następne 2s akustyczny sygnał ostrzegawczy. Jeżeli w przeciągu tego czasu nie zareaguje, następuje przymusowe zatrzymanie pojazdu. Podczas każdego ponownego rozruchu pojazdu SIFA musi zostać skontrolowana, a kontrola pokwitowana przez motorniczego.

Rekorder awaryjny (KWR4)

W celu oceny wypadków do systemu sterującego pojazdu podłączono 16-kanałowy rekorder awaryjny (KWR). 16 kanałów jest rejestrowanych w pamięci w krokach co 0,5rn. W razie potrzeby można je odczytać na 2 x 1200m (karta PCMCIA) w celu dokonania oceny awarii i dokonać komputerowej analizy danych (hamowanie z natężeniem wybranego rodzaju, dzwonek ostrzegawczy, uwalnianie piasku, poślizg, kierunkowskaz, rozróżnianie, które stanowisko jazdy jest aktywne, zgłaszanie wypadku i hamulec SIFA).

Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne zostało całkowicie odnowione.

Przetwornica DC/DC statyczna

Nowa statyczna przetwornica DC/DC pojazdu KT4Dt posiada wyższą moc i własny filtr sieciowy. Nie jest on wietrzony mechanicznie. Moc wynosi 8,0 kW / 24 V DC +/-0,5 V przy prądzie znamionowym 300A. Jest ona bezpiecznie podzielona do uregulowanego ładowania akumulatora i zasilania wszystkich dodatkowych odbiorników DC.

Akumulator NC

Akumulator został wymieniony na niewymagający większej konserwacji akumulator niklowo kadmowy o mocy 103 Ah.

Wózki wagonów

Wózki wagonów KT4Dt zostały przebudowane w szerokim zakresie i są one dowolnie wymienne. Ramy zostały skontruowane na nowo. Silnik i podłużnica są obecnie zespawane i tworzą jedną jednostkę. Przekładnie osi zostały gruntownie odremontowane przy zachowaniu zasadniczej koncepcji konstrukcyjnej oraz przekładni (7,634:1). Wały wejściowe i maźnice zostały uszczelnione. Oczekiwany z technicznego punktu widzenia okres użytkowania wynosi przynajmniej 500 tys. km. Wał wejściowy i zewnętrzne łożyskowania osiowe zostały uszczelnione. Dodano nowe koła typu SAB-V30 (0 max = 700 mm / 0 mim =615 mm), trójwarstwowe usprężynowanie pierwszego stopnia, amortyzatory, wsporniki momentu obrotowego i skrzynie ochronne kół. Silniki szeregowe z własnym chłodzeniem zostały poddane wraz z hamulcem postojowym remontowi generalnemu.

Wygląd pudla wagonu

Wszystkie pudła wagonowe KT4Dt zostały całkowicie zdemontowane, wypiaskowane, zakonserwowane, pokryte rdzą stopnie przy drzwiach wymieniono na stopnie nierdzewne i zakonserwowano na długi czas. Całość pudeł wagonowych pokryto lakierami PIJ. Boki i sufit pokryto izolacją cieplną i akustyczną.

Sprzęgi / element E

Sprzęgi mechaniczne poddane zostały remontowi kapitalnemu lub zostały częściowo odnowione. Element E wymieniono na wodoszczelny element E typu FABEG.

Oporniki hamowania

Oporniki hamowania na dachu wymieniono na mało indukcyjne. odporne na korozję oporniki SIEMENS z naturalnym chłodzeniem.

Fotel motorniczego

Nowe ergonomiczne siedzenie motorniczego typu ISRI 61XXX517 jest amortyzowane mechanicznie i tłumione hydraulicznie. Jest komfortowo wyposażone w przedłużone oparcie pleców, regulator kąta nachylenia i wysokości siedziska, bezstopniowy regulator ciężaru, ogrzewanie siedziska i oparcia oraz pneumatyczne oparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Ogrzewanie / klimatyzacja

Stanowisko motorniczego wyposażono w ogrzewanie podłogowe i nową instalacje grzewczo-wentylacyjną. Uzupełniono ją w 1999 roku w instalację klimatyzacyjną, co oferuje motorniczemu bardzo komfortowe warunki pracy.

Elementy obsługi

Pojazdy są wyposażone w samodzielną odprawę motorniczego pojazdu. Wszystkie przyciski, włączniki, lampy i pozostałe elementy obsługi pulpitu motorniczego i pomocniczego zostały ukształtowane przy ścisłych uzgodnieniach z motorniczymi obszaru komunikacji. Dodatkowo dodano nowe elementy, takie jak IBIS II i sterowanie odbierakiem prądu. Ergonomicznie zaprojektowane ręcznie obsługiwane urządzenie zastąpiło przestarzałe sterowanie pedałem. Zintegrowane w nim przełącznik kierunku i zamek bezpieczeństwa zabezpieczają wagon przed nieuprawnionym użyciem. Sterowanie rozjazdami możliwe jest poprzez zwykły opornik (opornik nastawni rozjazdów 600V; 22,5 H) lub przy pomocy informacji o trasie z danych komputera IBIS poprzez antenę IMU 100 umieszczoną pod wagonem. Żądanie fazy sygnalizacji świetlnej przesyłane jest tą samą drogą. Sterowanie urządzeniem łączności radiowej poprzez IBIS II jest również możliwe i jest ono wykorzystywane przez BVG.

Stanowisko jazdy wstecz

Każdy pojazd KT4Dt posiada zamykane stanowisko jazdy wstecz. Aktywacja redukuje prędkość jazdy do maksymalnie 15 km/h. Funkcje jazdy, hamowania, światło, sterowanie drzwi i możliwość komunikowania się ułatwiają manewrowanie. Również to stanowisko jazdy wstecz wyposażono w wycieraczkę szyby.

Instalacja mycia szyb i wycieraczek z regulatorem prędkości

Motorniczy w głównym stanowisku jazdy może skorzystać z instalacji mycia szyb i wycieraczek z regulacją prędkości. Należy ją napełniać z zewnątrz.

Lusterko wsteczne

Motorniczy ma obecnie do dyspozycji sterowane elektrycznie z pulpitu i ogrzewane zewnętrzne lusterko wsteczne.

Odbierak prądu

Czeski odbierak prądu zastąpiono napędzanym elektromechanicznie i wyposażonym we wspornik przegubowy wahacza skośnego jednoramienny odbierak prądu o lekkiej konstrukcji typu FB 500. Mechaniczna blokada w najniższym położeniu jest samohamowna. Montaż dachu wykonano zgodnie z DIN 43187 (Bi - 500 mm, Bq - 1000 mm). W razie zakłóceń dostępny jest mechaniczny napęd awaryjny obsługiwany z wnętrza pojazdu przy pomocy korby.

Podłoga

Podłoga została odnowiona i dźwiękoszczelnie zakonserwowana od spodniej strony. Na stronie wierzchniej znajduje się odporna na uderzenia, przeciwpoślizgowa, odporna na ścieranie i nie zawierająca PCW wykładzina, którą przyklejono bez spoinowo. Jest ona trudno zapalna, odporna na żar papierosowy i w miejscu łączenia ze ścianami pojazdu ukształtowana łódkowo.

Siedzenia dla pasażerów

Całe wnętrze przygotowano w sposób przyjazny dla pasażerów i osób niepełnosprawnych. Nowy wygląd nadają wnętrzu tapicerowane siedzenia z TWS utrzymane we wzornictwie BVG. Są to łatwe w utrzymaniu siedzenia kubełkowe z uchwytami i ochraniaczami dla pasażerów.

Poręcze dla pasażerów

Nowe malowane proszkowo w żółtym kolorze poręcze dla pasażerów są dostosowane do koncepcji dla osób niepełnosprawnych miasta Berlina.

Akustyczna i wizualna informacja dla pasażerów

W pulpicie motorniczego zainstalowano komputer (IBIS II). Steruje on dynamicznie wszystkimi informacjami akustycznymi i wizualnymi dla pasażerów wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, rozjazdami, sygnałami świetlnymi, kasownikami biletów, automatami do sprzedaży biletów i łącznością radiową pomiędzy motorniczym i jednostką centralną. Elektroniczne komponenty są uporządkowane w 19-calowym nośniku podzespołów znajdującym się centralnie za motorniczym. W łączeniach składu sterowanie całego składu pojazdu przejmuje urządzenie IBIS pojazdu prowadzącego. Optyczna informacja dla pasażerów składa się z wewnętrznych wyświetlaczy LCD i zewnętrznych ANNAX (ruchome spadające płytki). Wyświetlacze wewnętrzne są sensownie uzupełniane przez taśmę dynamiczną wyświetlającą informację o kolejnym przystanku na danej linii (jumping dot).
Zewnętrzne tablice informacyjne mogą podawać cel jazdy i trzycyfrowy numer linii. Wyświetlacz wewnętrzny może pokazywać kolejny przystanek i określenia przesiadek. Komplet danych może być ładowany przy pomocy karty PCMCIA, co powoduje, że system jest bardzo elastyczny i skraca pobyt w warsztacie. Akustyczna zapowiedź kolejnego przystanku przekazywana jest na podstawie danych o odcinkach z IBIS II i wysyłana automatycznie do urządzenia zapowiadającego. Mówiona i zapisana tam cyfrowo zapowiedź (karta PCMCIA) emitowana jest wówczas automatycznie przez urządzenie zapowiadające przystanki. Motorniczy może w każdej chwili ingerować w zapowiedź. System dopasowuje głośność zapowiedzi do poziomu głośności panującego w pojeździe.

Mikrofony dla pasażerów

Mikrofony dla pasażerów w KT4Dt w 2 i 4 drzwiach umożliwiają naprzemienne połączenie głosowe pomiędzy pasażerem i motorniczym.

Oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie wewnętrzne zostało kompleksowo odnowione w formie taśmy świetlnej z funkcją oświetlenia awaryjnego.


* * *

1, 3



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.