Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Przebudowa Alei Powstańców Wielkopolskich


* * *

Mniej płynny ruch, opóźnione autobusy i zdezorientowani pasażerowie. Pierwszy dzień największych zmian na Pomorzanach

„Jednoczesne zamknięcie ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich to nie jest najlepszy pomysł. Ale jakoś musimy sobie poradzić”. „Nie wiedzieliśmy, co jest grane. Trochę się zakręciliśmy”. To pierwsze opinie mieszkańców Pomorzan, którzy od soboty nie mogą korzystać z tramwajów, a od poniedziałku powinni jeździć objazdami

Jeśli jednak chodzi o objazdy, to na razie nie do końca. W poniedziałkowy poranek na jezdni między pl. Szyrockiego i ul. Milczańską nie prowadzono jeszcze żadnych prac i część kierowców (zwłaszcza od strony śródmieścia) normalnie jechała al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku szpitala. Większe problemy z płynnością przejazdu były w drugą stronę.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, 1 lipca 2024

Zamknięcie Powstańców Wielkopolskich

Następuje długo zapowiadana modernizacja Powstańców Wielkopolskich, która jest częścią inwestycji zwaną Kolumba. Jest to początek drugiego etapu modernizacji torów tramwajowych łączących śródmieście z Pomorzanami. Pod koniec czerwca na tej trasie przestają jeździć tramwaje, a później dla ruchu kołowego zostanie zamknięty odcinek między placem Szyrockiego a ulicą Milczańską.

Od 29 czerwca pętla Pomorzany została wyłączona z użytku, dzięki czemu jest możliwe zakończenie jej rozbudowy. W miejsce tramwajów obsługę Pomorzan zapewni linia 811, która w pierwszych dwóch dniach będzie kursowała między ulicą Dobrzyńską a Placem Szarych Szeregów – przez Budziszyńską – Powstańców Wielkopolskich – placem Szyrockiego i placem Kościuszki, a od 1 lipca między ulicą Dobrzyńską a placem Kościuszki, ale objazdem: Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, placem Szyrockiego i dalej aleją Piastów.

1 lipca 2024 roku powróciła linia 4, która od 29 maja 2021 była zawieszona ale już na innej trasie tj. plac Szyrockiego, plac Żołnierza Polskiego przez plac Kościuszki, plac Szarych Szeregów, plac Rodła, Wyzwolenia, plac Żołnierza Polskiego i dalej nawrót przez pl. Hołdu Pruskiego). Linia obsługiwana będzie tramwajami dwukierunkowymi. Miasto obecnie ma 6 sztuk tramwajów dwukierunkowych.

"Dwunastka" zostaje zawieszona, natomiast linia 11 z pętli "Ludowa" dojedzie do placu Rodła, gdzie skręci w prawo w Wyzwolenia, i przez place Witosa i Giedeojcia dojedzie do pętli "Dworzec Niebuszewo" przez Kołłątaja, rondo Sybiraków, Asnyka, Orzeszkowej.

Czytaj więcej w: komunikacie, schematy tras pobrane ze strony ZDiTM: komunikacja tramwajowa, komunikacja nocna, komunikacja dzienna

Al. Powstańców Wielkopolskich częściowo zamknięta. Na przystankach informacje o objazdach

W poniedziałek 1 lipca rusza remont al. Powstańców Wielkopolskich. Dziś wykonawca prac, krakowska firma ZUE na wszystkich przystankach w rejonie robót wywiesiła plakaty z informacją o objazdach

dojazd
foto: UM
28 czerwca 2024 wieczorem przestaną jeździć tramwaje, a 1 lipca dla ruchu kołowego zostanie zamknięty odcinek między Placem Szyrockiego a ul. Milczańską. Wyłączenie pętli Pomorzany i części al. Powstańców Wielkopolskich oznacza kaskadę zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w wielu rejonach Szczecina. ZDiTM przygotowuje nowe rozkłady jazdy, które będą sukcesywnie rozwieszane na przystankach w całym mieście. Informacja o aktualnych rozkładach jazdy jest na stronie zditm.szczecin.pl

Firma ZUE, wykonawca robót dziś na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w alei Powstańców Wielkopolskich i na Milczańskiej powiesił plakaty z informacją o objazdach obowiązujących od 1 lipca.

Czytaj więcej:  Foto: wsz, 25 czerwca 2024

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.