Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Most Brdowski


* * *

Opracowanie tematu Mostu Brdowskiego na podstawie materiałów zawartych w zeszycie pn: "Czas Gryfii" wydanym w dniu 13 czerwca 2014 roku przez Morską Stocznie Remontową "Gryfia" i "Mars" Shipyards & Offshore.

* * *

Trochę historii

Gdyby cofnąć się w czasie o jeden wiek można by przejść się po moście Brdowskim, ponieważ przeprawa o tej nazwie w Szczecinie już kiedyś istniała. Próżno jednak byłoby jej szukać w bezpośredniej bliskości obecnie powstającego mostu.

Przed I wojną światową przebiegał bowiem nad nieistniejącym już Kanałem Brdowskim (Toepffers Kanal), który prowadził od Odry do Fabryki kamieni cementowych Toepffera i Grawitza, istniejącej przy dzisiejszej ulicy Firlika. Sam most znajdował się mniej więcej w rejonie dzisiejszego zbiegu ulic: Nocznickiego, Stalmacha i 1 Maja. Po przejęciu Fabryki Toepffera i Grawitza przez stocznię Vulkan, kanał został zasypany, a sam most zdemontowany.

Plany budowy mostu łączącego Ostrów Brdowski z lądem liczą sobie kilkadziesiąt lat i sięgają okresu niedługo po powstaniu wyspy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, hitlerowskie Niemcy mając w planie rozpoczęcie działań zbrojnych, zbudowały na wyspie wojskowe zakłady do obsługi m.in. U-bootów (łodzi podwodnych) Kriegsmarine.

Władze niemieckie mocno naciskały na wybudowanie mostowego połączenia wyspy z lądem. Zdecydowane veto wobec pomysłu zgłosiła jednak armia, obawiając się, że alianckie bombardowania mogłyby zniszczyć most i odciąć wyspę, a wraz z nią istniejące zakłady od lądu. Komunikacja promowa miała być bardziej bezpieczna i pozwolić na utrzymanie ciągłości pracy.

W czasach powojennych do pomysłu budowy mostu powrócono w latach sześćdziesiątych. W lipcu 1967 roku na Wyspie Dolnej Okrętowej Hydrobudowa Gdańsk podjęła nawet wiercenia geologiczne pod projektowany most. Niestety idea nie wytrzymała zderzenia z centralnie sterowaną rzeczywistością PRL. Później, w latach 70 i 80 XX wieku, wszelkie znaczące drogowe inwestycje strukturalne omijały Szczecin. Wyjątkiem jest jedynie Trasa Zamkowa, której budowa rozpoczęła się jeszcze w 1978 roku.

Ostatnie podejście do budowy mostu Brdowskiego rozpoczęło się 22 grudnia 2011 roku, kiedy to została zawiązana spółka celowa Crist Eko sp. z o.o. (później MARS Most Brdowski sp. z o.o.), powołana do wybudowania stałej przeprawy. Ceremonia wbicia pierwszej symbolicznej łopaty odbyła się 30 maja 2014 roku. Budowa mostu ma się zakończyć we wrześniu 2015 roku.

* * *

Miasto przejmie most Brdowski

Warunki przekazania przeprawy łączącej Wyspę Ostrów Brdowski i Wyspę Gryfia z ulicą Ludową w Szczecinie ustalono na piśmie pod koniec listopada . "To ważny krok, który pozwoli Miastu na przejęcie mostu Brdowskiego. Parafowanie dokumentu wieńczy etap wielu rozmów i spotkań w tej sprawie" - podkreśla Centrum Informacji Miasta

W myśl porozumienia spółka Mars most Brdowski przekaże na rzecz Miasta Szczecin obiekt jako darowiznę. Miasto przejmie także wszelkie zobowiązania związane z eksploatacją i utrzymaniem połączenia.

"To ważna i cenna informacja dla przedsiębiorców, którzy prowadzą na wspomnianych wyspach swoje firmy. Dzięki temu zyskają gwarancję bezpiecznego, darmowego i stałego połączenia z lądową częścią Szczecina" - zaznacza CIM. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "kl", "24kurier.pl", 8 grudnia 2020

* * *

Most Brdowski na wyspę Gryfia już otwarty

Dzisiaj w godzinach porannych Most Brdowski został otwarty dla ruchu samochodowego i pieszego

W ten sposób został zakończony kolejny, bardzo ważny etap inwestycji realizowanej przez spółkę MARS Most Brdowski. Most Brdowski otwiera dostęp na wyspy Gryfia i Ostrów Brdowski, które dotychczas były praktycznie odcięte od lądowej części Szczecina. Z przeprawy mogą korzystać zarówno piesi, jak i kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych. Przeczytaj całość na stronie: gs24.pl

Opracowanie: "Piotr Jasina", "gs24.pl", 26.08.2015

* * *

Już niebawem na wyspę Gryfia
pojedziemy Mostem Brdowskim [zdjęcia]

Inwestor zapewnia, że na Ostrów Brdowski mostem dojedziemy we wrześniu

Maciej Nowotny, prezes spółki Mars Most Brdowski podkreśla, że pierwszy etap Pierwszy etap inwestycji, czyli budowa mostu na Odrze, został ukończony. Po pozytywnych wynikach prób obciążeniowych obiekt uzyskał pozwolenie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie - dodaje prezes. Przeczytaj całość na stronie: gs24.pl

Opracowanie: "ek", "gs24.pl", 28.07.2015

* * *

Mostem Brdowskim we wrześniu

Dobiega końca inwestycja, której celem jest połączenie części lądowej Szczecina z wyspą Ostrów Brdowski

We wrześniu można będzie przejechać przez Odrę nowym mostem Brdowskim. Tak zapowiada inwestor. Pierwszy etap przedsięwzięcia, budowa mostu na Odrze, został ukończony. Przeczytaj całość na stronie: 24kurier.pl

Opracowanie: "ek", "24kurier.pl", 22.07.2015

* * *

Most Brdowski przechodzi próby

Most Brdowski w Szczecinie przechodzi próby obciążeniowe. Zaplanowano je na dwa dni – 7 i 8 maja. Blisko 200-metrową konstrukcję w czwartek testowało sześć samochodów ciężarowych o łącznej wadze ponad 228 ton

Rozpoczęcie prób obciążeniowych mostu oznacza, że finalizujemy pierwszą część projektu – mówi Jan Domański, menadżer projektu z zarządzającej inwestycją spółki Mars Most Brdowski. W kolejnym etapie zbudowana zostanie droga łącząca most z infrastrukturą miasta. Jesienią każdy będzie miał możliwość wjazdu z ulicy Ludowej na wyspę Ostrów Brdowski. Przeczytaj całość na stronie: 24kurier.pl

Opracowanie: "ek", "24kurier.pl", 07.05.2015

* * *

Most Brdowski na Odrze jest prawie skończony

Nowym mostem będziemy jeździć na Ostrów Brdowski jeszcze w tym roku

W maju wykonawca rozpocznie budowę drogi dojazdowej. Oficjalne ukończenie budowy mostu na wyspę Gryfia zaplanowano na 12 maja. To pierwszy etap inwestycji. Drugim będzie przygotowanie dojazdu do obiektu. Zajmie się tym firma PRDM Nowogard. Przeczytaj całość na stronie: gs24.pl

Opracowanie: "Piotr Jasina", "gs24.pl", 09.04.2015

* * *

Przybyto drugie przęsło

Budowany w Szczecinie most Brdowski nabiera kształtów - wczoraj na podporach posadowiono drugie z trzech przęseł. Obiekt o długości prawie 200 m połączy Ostrów Brdowski z lądową częścią Szczecina. Powinien być gotowy jesienią tego roku

Przypomnijmy, że pierwsze - środkowe - przęsło opuściło ośrodek kadłubowy Wulkan dawnej Stoczni Szczecińskiej i zostało zamontowane 6 bm. Drugie, w podobny sposób, przetransportowano i posadowiono wczoraj.

Przy użyciu suwnicy przeniesiono je z placu montażowego - poinformował kierownik budowy Łukasz Nowak z firmy Skanska. Następnie zostało osadzone na konstrukcji wsporczej, znajdującej się na dwóch pontonach o wyporności 6801 każdy.

Podobnie jak pierwsze, drugie przęsło na pontonach dopłynęło do podpór wystających z Odry. Później zostało ustawione sytuacyjnie, po czym poprzez balastowanie pontonów ważącą 420 ton konstrukcję oparto na łożyskach i rozpoczęto montaż - dodał Ł. Nowak.

Stalową konstrukcję mostu Brdowskiego utworzą trzy przęsła, każde o długości ok. 65 m. Nowe połączenie mostowo-drogowe ma skomunikować Ostrów Brdowski z lądem. Obecnie funkcjonuje tam przeprawa promowa. Ułatwiony dostęp na wyspę podniesie wartość inwestycyjną znajdujących się na niej terenów. Oprócz budowy mostu projekt zakłada m.in. rozbudowę infrastruktury drogowej, zarówno w części lądowej, jak i na wyspie, oraz budowę miejsc parkingowych.

Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka celowa Mars Most Brdowski, a głównym wykonawcą - firma Skanska. Wartość zadania to 40 min zł, z czego 32 min stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Opracowanie "ek" "Kurier Szczeciński" 19 luty 2015 roku

* * *

Widowiskowa operacja montażu przęsła Mostu Brdowskiego

W piątek rozpoczął się montaż pierwszego przęsła Mostu Brdowskiego w Szczecinie

foto: Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
foto: Łukasz Szełemej
[Radio Szczecin]

Przęsło zostało podniesione największą stoczniową suwnicą i posadowione na pontonach. Później popłynęło w miejsce, gdzie znajdują się filary mostu.

Posadowienie przęsła potrwa jeszcze kilka godzin - mówi Łukasz Nowak, kierownik budowy z firmy Skanska. Odbywa się montaż przęsła środkowego. Wpierw przetransportowaliśmy je z placu scalania na ponton i dzisiaj będzie osadzone na podporach - tłumaczy Nowak. Kolejne przęsła będą montowane jeszcze w lutym.

Jedno przęsło waży ponad 400 ton, ma 12 metrów szerokości i 65 metrów długości. Miało zostać zamontowane zaraz po świętach, lecz tak się jednak nie stało, bo były problemy z jego pospawaniem. Całe przęsło wykonane jest ze stali i kazało się, że łączenia są źle wykonane.

Most Brdowski ma konstrukcję kratownicową. Przeprawa połączy Wyspę Gryfia, gdzie powstaje fabryka podstaw do elektrowni wiatrowych ze stałym lądem na wysokości ulicy Ludowej. Inwestycja ma być zakończona jeszcze w tym roku.

Opracowanie "Grzegorz Gibas" "PR Szczecin" 6 luty 2015 roku

* * *

Przęsło czeka

Pierwsze przęsło mostu Brdowskiego prawdopodobnie w styczniu opuści ośrodek kadłubowy Wulkan dawnej Stoczni Szczecińskiej. Konstrukcja na pontonach przemieszczona zostanie na podpory obiektu, który połączy Ostrów Brdowski z lądową częścią Szczecina

W przyszłym roku wyspa Ostrów Brdowski, na której spółka Bilfinger Mars Offshore stawia fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, będzie spięta z lądową częścią miasta mostem. Budowa ruszyła w maju br. Obiekt będzie miał trzy przęsła i ok 200 m długości.

Wykonawcą jest firma Skanska, która prowadzi prace związane z budową przyczółków i podpór mostu oraz montażem przęseł. Każde z tych ostatnich waży ok. 400 kg. Pierwsze - środkowe - planowano posadowić na filarach jeszcze w grudniu br. Jednak ta dość skomplikowana operacja odbędzie się nieco później.

Ze względów technologicznych i pogodowych prace związane z montażem konstrukcji mostu rozpoczną się na początku przyszłego roku - poinformowała Patrycja Wilińska ze spółki Skanska. Montaż przęsła na łożyska podpór ma się rozpocząć wczesnym rankiem. Konstrukcja zostanie przetransportowana za pomocą suwnicy na barki znajdujące się na zatopionej pochylni stoczniowej. Następnie pchacze doprowadzą barki do okolicy docelowej lokalizacji mostu, gdzie rozpocznie się manewrowanie.

Nadzór nad działaniami sprawować ma geodeta. Przy sprzyjającej pogodzie i pomyślnym przeprowadzeniu zaplanowanych czynności być może jeszcze tego samego dnia uda się opuścić przęsło na podpory mostu. Każde z przęseł ma około 65 m długości. Blachy niezbędne do wykonania konstrukcji stalowej były docinane do projektowanych wymiarów oraz spawane w elementy wysyłkowe w Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Kielcach. Do Szczecina dotarły drogą lądową. Na placu montażowym są ostatecznie scalane.

Dodajmy, że spółka Mars Most Brdowski ogłosiła przetargi na budowę drogi dojazdowej do mostu i nadzór nad tą inweslycją. Pierwszy unieważniono, bo w przewidzianym terminie - do 11 bm. - nie wpłynęła żadna oferta. Z kolei w drugim postępowaniu, które ma wyłonić inżyniera kontraktu dla budowy drogi, przesunięto termin składania ofert. Zainteresowani mają na to czas do 2 lutego 2015 r.

Opracowanie "Elżbieta Kubowska" "Kurier Szczeciński" 29 grudnia 2014 roku

* * *

Pierwsze przęsło w grudniu

Jeszcze w tym miesiącu pierwsze przęsło mostu Brdowskiego opuści ośrodek kadłubowy Wulkan dawnej Stoczni Szczecińskiej. Konstrukcja na pontonach przemieszczona będzie na podpory obiektu, który połączy Ostrów Brdowski z lądową częścią Szczecina

Jak już informowaliśmy, w przyszłym roku wyspa Ostrów Brdowski, na której spółka Bilfinger Mars Offshore stawia fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, będzie spięta z lądową częścią miasta (w rejonie pętli tramwajowej i autobusowej przy ul. Ludowej) mostem.

Pierwsze łopaty na jego budowie wbito w maju br. Obiekt będzie miał trzy przęsła i ok. 200 m długości. Powstaje obok tymczasowego mostu, utworzonego z barek, a służącego budowlańcom na wyspie. Firma Skanska, wykonawca mostu Brdowskiego, prowadzi prace związane z wykonaniem jego przyczółków i podpór oraz montażem przęseł.

Pierwsze z trzech przęseł - środkowe - ma być posadowione na filarach jeszcze w tym miesiącu. Być może uda się przeprowadzić tę operację przed świętami Bożego Narodzenia. Wymaga ona wcześniejszych przygotowań. Montaż przęsła na łożyska podpór rozpocznie się wczesnym rankiem - cała konstrukcja zostanie przetransportowana za pomocą suwnicy Wulkan na barki znajdujące się na zatopionej pochylni stoczniowej. Następnie pchacze doprowadzą barki do okolicy docelowej lokalizacji mostu, gdzie rozpocznie się manewrowanie. Nadzór nad działaniami sprawować ma geodeta. Jeżeli pogodą będzie sprzyjająca, poziom Odry zgodny z założeniami dokumentacji montażu, a wszystkie etapy przebiegną pomyślnie, to jeszcze tego samego dnia przęsło zostanie opuszczone na podpory mostu.

Jedno przęsło waży ok. 400 ton - poinformował Kamil Maczuga, kierownik montażu w spółce Skanska. Pierwsze planujemy umieścić na podporach w grudniu, a pozostałe - w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Każde przęsło ma około 65 metrów długości. Blachy niezbędne do wykonania konstrukcji stalowej były docinane do projektowanych wymiarów oraz spawane w elementy wysyłkowe w Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Kielcach. Przetransportowano je drogą lądową do Szczecina. Na placu montażowym są ostatecznie scalane.

Dodajmy, że inwestor, spółka Mars Most Brdowski, ogłosiła przetargi, które mają wyłonić wykonawcę robót budowlanych i inżyniera kontraktu drugiego etapu przedsięwzięcia. Chodzi o budowę drogi dojazdowej do nowego mostu wraz z miejscami postojowymi. W pierwszym przetargu oferty można składać do 11, a w drugim - do 15 grudnia br.

Opracowanie "Elżbieta Kubowska" "Kurier Szczeciński" 3 grudnia 2014 roku

* * *

Budują most

W przyszłym roku wyspa Ostrów Brdowski, na której spółka Bilfinger Mars Offshore stawia fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, ma być spięta z lądową częścią Szczecina stałym połączeniem mostowo-drogowym. Wykonawcą mostu - nazwanego Brdowskim - jest firma Skanska. Więcej w artykule

Opracowanie "ek" "Kurier Szczeciński" 3 listopada 2014 roku

* * *

Przeprawa

Most Brdowski jest jedną z najbardziej oczekiwanych przepraw mostowych w Szczecinie. W przyszłym roku połączy lewy brzeg Odry w północnej części Śródmieścia (Drzetowo - Grabowo) i Ostrowem Brdowskim.

Most Brdowski będzie obiektem inżynieryjnym o łącznej długości 197 metrów. Będzie spinał zachodni brzeg Odry - w rejonie pętli tramwajowej i autobusowej przy ul. Ludowej - z centralną częścią wyspy. Podporami mostu będą dwa filary osadzone w dnie rzeki oraz dwa żelbetowe przyczółki lądowe - osadzone na palach wbitych w grunt.

Zgodnie z planami architektonicznymi, przeprawa będzie miała po jednym pasie ruchu w obu kierunkach oraz chodnik przeznaczony dla pieszych. Konstrukcja będzie pomalowana w kolorach białym, zielonym i niebieskim, nawiązującymi do promocyjnej marki Szczecina - Floating Garden. Konstrukcja mostu umożliwiać będzie także poprowadzenie ze stałego lądu na wyspę wszelkich mediów: łączy telekomunikacyjnych, gazu, prądu, wody oraz instalacji do odbioru ścieków. Pozwoli to na dalszą rozbudowę infrastruktury na Ostrowie Brdowskim.

Najczęściej budowane przeprawy mostowe są symetryczne - co wynika m.in. z konieczności uwzględnienia m.in. ciężaru konstrukcji i jego równomiernego rozłożenia, działających sił statycznych itp. Most Brdowski jednak będzie niesymetryczny. Ze względu na wymogi geometrii łuku drogi most od strony wyspy będzie szerszy od części opartej o stały ląd o nieco ponad metr. Ostatnie przęsło będzie się stopniowo rozszerzać, a wraz z nim cała jezdnia, która zakręca, „wchodząc" na Ostrów Brdowski. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia odpowiedniego przejazdu dla dużych pojazdów ciężarowych.

Przez most będą mogły być przewożone imponujące ciężary - projekt dopuszcza kursowanie pojazdów ważących wraz z ładunkiem nawet 50 ton.

Przy drodze dojazdowej prowadzącej do mostu od ul. Ludowej powstaną również parkingi i odpowiednie oświetlenie, inwestycja jest realizowana przez spółkę MARS Most Brdowski m.in. dzięki dofinansowaniu Regionalnego Programu Województwa Zachodniopomorskiego. Wykonawcą prac jest koncern Skanska, dla którego jest to pierwsza tego typu realizacja w rejonie Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Parametry mostu

foto: Czas Gryfii
foto: Czas Gryfii

• długość całkowita: 197,2 m
• szerokość całkowita: od 12,90 m do 14,07 m
• osiowy rozstaw podpór mostu: 65 m
• skrajnia pionowa/żeglugowa pod mostem: 4,85 m ponad średni poziom wody
• ciężar pojazdów dopuszczonych do ruchu na moście: 50 t.

Na wyspie zlokalizowany jest szczeciński oddział Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz przyszła Fabryka Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych, którą stawia Bilfinger Crist Offshore sp. z o.o.

Dzięki stałemu połączeniu będzie można skuteczniej zabiegać o pojawienie się kolejnego inwestora, który zapewni nowe miejsca pracy. Tym samym ziści się idea utworzenia niemal w sercu miasta Gryfia Biznes Park, który da oczekiwany impuls do rozwoju gospodarczego Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.

* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.