Menu 1879-1929 Lata 20-40 XX wieku Lata 50–80 XX wieku |
Most Brdowski* * * Opracowanie tematu Mostu Brdowskiego na podstawie materiałów zawartych w zeszycie pn: "Czas Gryfii" wydanym w dniu 13 czerwca 2014 roku przez Morską Stocznie Remontową "Gryfia" i "Mars" Shipyards & Offshore. * * * Trochę historiiGdyby cofnąć się w czasie o jeden wiek można by przejść się po moście Brdowskim, ponieważ przeprawa o tej nazwie w Szczecinie już kiedyś istniała. Próżno jednak byłoby jej szukać w bezpośredniej bliskości obecnie powstającego mostu. * * * Miasto przejmie most BrdowskiWarunki przekazania przeprawy łączącej Wyspę Ostrów Brdowski i Wyspę Gryfia z ulicą Ludową w Szczecinie ustalono na piśmie pod koniec listopada . "To ważny krok, który pozwoli Miastu na przejęcie mostu Brdowskiego. Parafowanie dokumentu wieńczy etap wielu rozmów i spotkań w tej sprawie" - podkreśla Centrum Informacji Miasta * * * Most Brdowski na wyspę Gryfia już otwartyDzisiaj w godzinach porannych Most Brdowski został otwarty dla ruchu samochodowego i pieszego * * * Już niebawem na wyspę Gryfia
|
foto: Łukasz Szełemej [Radio Szczecin] |
* * *
Pierwsze przęsło mostu Brdowskiego prawdopodobnie w styczniu opuści ośrodek kadłubowy Wulkan dawnej Stoczni Szczecińskiej. Konstrukcja na pontonach przemieszczona zostanie na podpory obiektu, który połączy Ostrów Brdowski z lądową częścią Szczecina
W przyszłym roku wyspa Ostrów Brdowski, na której spółka Bilfinger Mars Offshore stawia fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, będzie spięta z lądową częścią miasta mostem. Budowa ruszyła w maju br. Obiekt będzie miał trzy przęsła i ok 200 m długości.
Wykonawcą jest firma Skanska, która prowadzi prace związane z budową przyczółków i podpór mostu oraz montażem przęseł. Każde z tych ostatnich waży ok. 400 kg. Pierwsze - środkowe - planowano posadowić na filarach jeszcze w grudniu br. Jednak ta dość skomplikowana operacja odbędzie się nieco później.
Ze względów technologicznych i pogodowych prace związane z montażem konstrukcji mostu rozpoczną się na początku przyszłego roku - poinformowała Patrycja Wilińska ze spółki Skanska. Montaż przęsła na łożyska podpór ma się rozpocząć wczesnym rankiem. Konstrukcja zostanie przetransportowana za pomocą suwnicy na barki znajdujące się na zatopionej pochylni stoczniowej. Następnie pchacze doprowadzą barki do okolicy docelowej lokalizacji mostu, gdzie rozpocznie się manewrowanie.
Nadzór nad działaniami sprawować ma geodeta. Przy sprzyjającej pogodzie i pomyślnym przeprowadzeniu zaplanowanych czynności być może jeszcze tego samego dnia uda się opuścić przęsło na podpory mostu. Każde z przęseł ma około 65 m długości. Blachy niezbędne do wykonania konstrukcji stalowej były docinane do projektowanych wymiarów oraz spawane w elementy wysyłkowe w Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Kielcach. Do Szczecina dotarły drogą lądową. Na placu montażowym są ostatecznie scalane.
Dodajmy, że spółka Mars Most Brdowski ogłosiła przetargi na budowę drogi dojazdowej do mostu i nadzór nad tą inweslycją. Pierwszy unieważniono, bo w przewidzianym terminie - do 11 bm. - nie wpłynęła żadna oferta. Z kolei w drugim postępowaniu, które ma wyłonić inżyniera kontraktu dla budowy drogi, przesunięto termin składania ofert. Zainteresowani mają na to czas do 2 lutego 2015 r.
Opracowanie "Elżbieta Kubowska" "Kurier Szczeciński" 29 grudnia 2014 roku
* * *
Jeszcze w tym miesiącu pierwsze przęsło mostu Brdowskiego opuści ośrodek kadłubowy Wulkan dawnej Stoczni Szczecińskiej. Konstrukcja na pontonach przemieszczona będzie na podpory obiektu, który połączy Ostrów Brdowski z lądową częścią Szczecina
Jak już informowaliśmy, w przyszłym roku wyspa Ostrów Brdowski, na której spółka Bilfinger Mars Offshore stawia fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, będzie spięta z lądową częścią miasta (w rejonie pętli tramwajowej i autobusowej przy ul. Ludowej) mostem.
Pierwsze łopaty na jego budowie wbito w maju br. Obiekt będzie miał trzy przęsła i ok. 200 m długości. Powstaje obok tymczasowego mostu, utworzonego z barek, a służącego budowlańcom na wyspie. Firma Skanska, wykonawca mostu Brdowskiego, prowadzi prace związane z wykonaniem jego przyczółków i podpór oraz montażem przęseł.
Pierwsze z trzech przęseł - środkowe - ma być posadowione na filarach jeszcze w tym miesiącu. Być może uda się przeprowadzić tę operację przed świętami Bożego Narodzenia. Wymaga ona wcześniejszych przygotowań. Montaż przęsła na łożyska podpór rozpocznie się wczesnym rankiem - cała konstrukcja zostanie przetransportowana za pomocą suwnicy Wulkan na barki znajdujące się na zatopionej pochylni stoczniowej. Następnie pchacze doprowadzą barki do okolicy docelowej lokalizacji mostu, gdzie rozpocznie się manewrowanie. Nadzór nad działaniami sprawować ma geodeta. Jeżeli pogodą będzie sprzyjająca, poziom Odry zgodny z założeniami dokumentacji montażu, a wszystkie etapy przebiegną pomyślnie, to jeszcze tego samego dnia przęsło zostanie opuszczone na podpory mostu.
Jedno przęsło waży ok. 400 ton - poinformował Kamil Maczuga, kierownik montażu w spółce Skanska. Pierwsze planujemy umieścić na podporach w grudniu, a pozostałe - w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Każde przęsło ma około 65 metrów długości. Blachy niezbędne do wykonania konstrukcji stalowej były docinane do projektowanych wymiarów oraz spawane w elementy wysyłkowe w Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Kielcach. Przetransportowano je drogą lądową do Szczecina. Na placu montażowym są ostatecznie scalane.
Dodajmy, że inwestor, spółka Mars Most Brdowski, ogłosiła przetargi, które mają wyłonić wykonawcę robót budowlanych i inżyniera kontraktu drugiego etapu przedsięwzięcia. Chodzi o budowę drogi dojazdowej do nowego mostu wraz z miejscami postojowymi. W pierwszym przetargu oferty można składać do 11, a w drugim - do 15 grudnia br.
Opracowanie "Elżbieta Kubowska" "Kurier Szczeciński" 3 grudnia 2014 roku
* * *
W przyszłym roku wyspa Ostrów Brdowski, na której spółka Bilfinger Mars Offshore stawia fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, ma być spięta z lądową częścią Szczecina stałym połączeniem mostowo-drogowym. Wykonawcą mostu - nazwanego Brdowskim - jest firma Skanska. Więcej w artykule
Opracowanie "ek" "Kurier Szczeciński" 3 listopada 2014 roku
* * *
Most Brdowski jest jedną z najbardziej oczekiwanych przepraw mostowych w Szczecinie. W przyszłym roku połączy lewy brzeg Odry w północnej części Śródmieścia (Drzetowo - Grabowo) i Ostrowem Brdowskim.
Most Brdowski będzie obiektem inżynieryjnym o łącznej długości 197 metrów. Będzie spinał zachodni brzeg Odry - w rejonie pętli tramwajowej i autobusowej przy ul. Ludowej - z centralną częścią wyspy. Podporami mostu będą dwa filary osadzone w dnie rzeki oraz dwa żelbetowe przyczółki lądowe - osadzone na palach wbitych w grunt.
Zgodnie z planami architektonicznymi, przeprawa będzie miała po jednym pasie ruchu w obu kierunkach oraz chodnik przeznaczony dla pieszych. Konstrukcja będzie pomalowana w kolorach białym, zielonym i niebieskim, nawiązującymi do promocyjnej marki Szczecina - Floating Garden. Konstrukcja mostu umożliwiać będzie także poprowadzenie ze stałego lądu na wyspę wszelkich mediów: łączy telekomunikacyjnych, gazu, prądu, wody oraz instalacji do odbioru ścieków. Pozwoli to na dalszą rozbudowę infrastruktury na Ostrowie Brdowskim.
Najczęściej budowane przeprawy mostowe są symetryczne - co wynika m.in. z konieczności uwzględnienia m.in. ciężaru konstrukcji i jego równomiernego rozłożenia, działających sił statycznych itp. Most Brdowski jednak będzie niesymetryczny. Ze względu na wymogi geometrii łuku drogi most od strony wyspy będzie szerszy od części opartej o stały ląd o nieco ponad metr. Ostatnie przęsło będzie się stopniowo rozszerzać, a wraz z nim cała jezdnia, która zakręca, „wchodząc" na Ostrów Brdowski. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia odpowiedniego przejazdu dla dużych pojazdów ciężarowych.
Przez most będą mogły być przewożone imponujące ciężary - projekt dopuszcza kursowanie pojazdów ważących wraz z ładunkiem nawet 50 ton.
Przy drodze dojazdowej prowadzącej do mostu od ul. Ludowej powstaną również parkingi i odpowiednie oświetlenie, inwestycja jest realizowana przez spółkę MARS Most Brdowski m.in. dzięki dofinansowaniu Regionalnego Programu Województwa Zachodniopomorskiego. Wykonawcą prac jest koncern Skanska, dla którego jest to pierwsza tego typu realizacja w rejonie Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Parametry mostu
foto: Czas Gryfii
• długość całkowita: 197,2 m
• szerokość całkowita: od 12,90 m do 14,07 m
• osiowy rozstaw podpór mostu: 65 m
• skrajnia pionowa/żeglugowa pod mostem: 4,85 m ponad średni poziom wody
• ciężar pojazdów dopuszczonych do ruchu na moście: 50 t.
Na wyspie zlokalizowany jest szczeciński oddział Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz przyszła Fabryka Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych, którą stawia Bilfinger Crist Offshore sp. z o.o.
Dzięki stałemu połączeniu będzie można skuteczniej zabiegać o pojawienie się kolejnego inwestora, który zapewni nowe miejsca pracy. Tym samym ziści się idea utworzenia niemal w sercu miasta Gryfia Biznes Park, który da oczekiwany impuls do rozwoju gospodarczego Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.
* * *
Lata 90 XX wieku
Wiek XXI
Linki
Copyright © Janusz Światowy, 2002 |