Menu


1879-1929


Wiek XX


Lata 50 – 80 XX wieku


Przebudowa skrzyżowania Wernyhory,
Żołnierska, Janickiego


* * *

Normalnie na rondzie w rejonie Wernyhory

Od rana 9 listopada 2016, tramwaje i autobusy już zatrzymują się na swoich docelowych przystankach w rejonie przebudowanego odcinka w ciągu ulicy Mickiewicza od ulicy Brzozowskiego do wybudowanego tam nowego ronda.

Pasażerowie przesiadają się na wspólnym przystanku tramwajowo - autobusowym (skręt w ulicę Wernyhory), jak też przebudowanych przystankach autobusowych i tramwajowych znajdujących się w starych miejscach z przed przebudowy.

W dalszym ciągu trwają prace porządkowe i poprawkowe (wjazd do Sądu Apelacyjnego). Nie usunięto jeszcze tymczasowego przystanku Brzozowskiego zajmującego jeden pas ruchu w stronę centrum (9.11.2016).


* * *

Nowe rondo dla Karskiego?

Na nowym szczecińskim skrzyżowaniu o ruchu okrężnym i w jego pobliżu do normalności jeszcze trochę, bo choć auta mogą wreszcie jeździć, o tyle wciąż tam prowizorka z przystankami komunikacji miejskiej jest jak najbardziej aktualna. Tymczasem pojawiła się już pierwsza propozycja dla niego patrona

Kiedy autobusy będą zatrzymywać się w nowej zatoce w ul. Wernyhory, na urządzonym wspólnym pasie z tramwajami przy dojeździe do ronda w ul. Mickiewicza i te ostatnie na dwóch przystankach z Krzekowa do centrum od ul. Żołnierskiej i przed skrzyżowaniem z ul. Brzozowskiego? Konkretnej odpowiedzi w szczecińskim ZDiTM w środę nie uzyskaliśmy. Pasażerowie, przynajmniej w sporej części, zdezorientowani. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24kurier.pl, 2 listopada 2016

* * *

Skrzyżowania przy ulicy Wernyhory oddane

Jak poinformował ZDiTM, w poniedziałek 31 października 2016 roku w godzinach porannych otwarte zostało skrzyżowanie ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona.

Po przebudowie, na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Żołnierskiej powstało rondo o średnicy 22 metrów z jezdnią dwupasmową o szerokości 10 metrów, a u zbiegu ulic Mickiewicza i Czorsztyńskiej sygnalizacja świetlna.

Komunikat ZDiTM nie mówi, że inwestycja nie została całkowicie zakończona. Samochody bez przeszkód pokonują rondo w obu kierunkach. Natomiast tramwaje i autobusy dalej zatrzymują się na tymczasowych przystankach w ulicy Wernyhory w obu kierunkach oraz wyznaczonych dla tramwajów w ulicy Żołnierskiej za skrzyżowaniem z ulicą Somosierry. Nowe przystanki jeszcze nie są gotowe, trwają dalej prace montażowe wiat i barierek odgradzających pasażerów od jezdni.

Z poczynionych obserwacji w czasie mojego krótkiego tam pobytu zauważyłem pewne mankamenty na przebudowanym skrzyżowaniu. Autobusy wjeżdżające z z ulicy Czorsztyńskiej na wspólny przystanek tramwajowo - autobusowy będą miały trudności z wjechaniem na przystanek (za ostry kąt skrętu dla autobusów przegubowych), pół biedy jak to będzie solówka.

To samo będzie przy zjeździe z przystanku w ulicę Wernychory. Autobusy przegubowe będą miały trudności z wyjazdem z przystanku i ze zmieszczeniem w wąski wjazd w ulicę Wernyhory.

Druga sprawa, to wyjazd autobusów z ulicy Wernyhory w ulicę Żołnierską. Autobus chcący skręcić w ulicę Żołnierską zajmuję dwa pasy ruchu, co już powoduję lekki korek samochodów chcących przejechać w ulice Mickiewicza czy Reduty Ordona.

Kierowca autobusu będzie musiał łamać przepisy przekraczając linie ciągłą przed przejściem dla pieszych. Powinna być namalowana linia przerywana.

Powinien też ulec korekcie chodnik na łuku Wernyhory - Żołnierska. Jest tam niepotrzebny wypust i za blisko jezdni postawiona latarnia i znak drogowy. Z drugiej strony, chodnik z ulicy Mickiewicza do Wernyhory jest za szeroki, też powinien podlegać korekcie.

Nasuwa się pytanie czy projektant zrobił dokumentacje na podstawie oglądu miejsca czy też wykonał projekt w pracowni nie widząc go.* * *

Plac budowy - 21 października 2016

21 października puszczono ruch autobusowy na trasach z przed remontu. W dalszym ciągu trwają prace porządkowo - wykończeniowe na budowie.

Kładzione są trawniki z metra, wykańczany jest wjazd do siedziby Sądu Apelacyjnego, jak tez przejście dla pieszych na przystanku Brzozowskiego w stronę centrum.

Usuwane są z ulicy Janickiego kontenery biur kierownictwa budowy. Na wybudowanej sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Czorsztyńskiej i Mickiewicza pulsują już żółte światła. Nie ma jeszcze na przystankach wiat.

Prawdopodobnie inwestycja zostanie przekazana w całości do eksploatacji pod koniec października.
* * *

Autobusy wracają na stare trasy

W związku z finałem prac przy przebudowie skrzyżowania ul. Mickiewicza z Żołnierską, Wernyhory i Reduty Ordona, od 21 października 2016 roku na swoje trasy wracają autobusy linii: 53, 74, 75,80, 521, 527 i 529.

Do czasu oddania użytkowania całej infrastruktury przystankowej ustalono tymczasowy przystanek zastępczy na ul. Wernyhory w kierunku ul. Klonowica (stara lokalizacja przystanku autobusowego).

Źródło: "UM", 20 października 2016

* * *

Na poślizg... trawa z rolki [GALERIA]

Nie wcześniej niż z początkiem listopada przywrócony zostanie normalny ruch na przebudowywanym odcinku ul. Mickiewicza ze skrzyżowaniami w rejonie ulic Janickiego, Czorsztyńskiej, Reduty Ordona, Wernyhory i Żołnierskiej w Szczecinie. To już pewne. Informację o przesunięciu o 11 dni terminu zakończenia robót drogowych przez ZUE S.A. z Krakowa potwierdziła nam w miniony piątek (14 października) Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego

Roszczenie generalnego wykonawcy o wydłużenie czasu niezbędnego do zakończenia inwestycji zostało przyjęte, więc prace będą trwały do końca miesiąca - poinformowała H. Pieczyńska. - Zachowany prawie w całości został istniejący drzewostan, niedługo układane będą trawniki z rolki. Nie będzie dodatkowych nasadzeń. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24kurier.pl, 16 października 2016

* * *

Plac budowy - stan na dzień 13 października 2016

Przebudowa węzła drogowego w rejonie ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Janickiego chyba lekko się opóźni. Inwestycja zgodnie z planem miała się zakończyć 19 października 2016 roku. Jak widać na zdjęciach niżej, w ciągu pozostałych 6 dni firma ZUE wraz z podwykonawcami nie zdąży zakończyć zadania.

Tramwaje od początku tygodnia jeżdżą po swoich torach w obydwu kierunkach. Zostały już zdemontowane tzw. "eski" w rejonie ulic Lelewela i Brzozowskiego jak i Żołnierskiej i Samosierry. W tej chwili jest rozbijany beton wylany na potrzeby "esek".

W rejonie Sądu Apelacyjnego na skrzyżowaniu Mickiewicza i Czorsztyńskiej brygady firmy "Telgom" montują sygnalizacje świetlną. Natomiast firma "Eurovia" dalej kładzie nakładkę asfaltową na nowo odtworzonej jezdni od przystanku Brzozowskiego w kierunku Krzekowa. Czeka też na położenie asfaltu rejon skrzyżowania Mickiewicza - Janickiego. Trwają też prace brukarskie na poboczach jezdni.

Trwają też prace porządkowe w rejonie inwestycji, ale widać gołym okiem, że jest jeszcze sporo pracy do wykonania.

Zastanawia mnie czy ze wspólnego przystanku tramwajowo-autobusowego przy ulicy Wernyhory, autobusy przegubowe skręcające z przystanku w ulicę Wernyhory zmieszczą się w jezdni i czy nie będą wjeżdżać na zbyt szeroki chodnik dla pieszych. Dlaczego zmieniono pierwotny projekt, który przewidywał budowę 3 pasa jezdni dla samochodów skręcających w ulicę Wernyhory?

Wybudowane półrondo miało rozwiązać problemy komunikacyjne w ruchu drogowym, ale wydaje mi się, że dalej będzie generowało problemy. Na moje niewprawne oko jezdnie są za wąskie. Ale czas pokaże czy są to tylko moje czarne wizje.
* * *

Autobusami przez nowe rondo od piątku [GALERIA, FILM]

Od piątkowego rana, 30 września, wszystkie autobusy miejskie w Szczecinie, których trasy zwykle przebiegają przez ul. Wernyhory, wracają na stary szlak. Póki co jednak tylko te, które jadą w kierunku Pomorzan, Gumieniec, do Zakładów Piekarniczych (Mierzyna) i do Dworca Głównego

Pierwsza warstwa nowego asfaltu na jezdniach nowego ronda i na odcinkach przebudowywanych od początku czerwca ulic Mickiewicza-Wernyhory-Reduty Ordona-Czorsztyńska-Żołnierska jest gotowa. Na tempo robót - jak na szczecińskie realia - przy przebudowie tej krzyżówki nie można póki co narzekać. Trwają roboty wykończeniowe przy wymienionym odcinku torowiska od ul. Somosierry do wysokości skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Brzozowskiego. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24kurier.pl, 29 września 2016

* * *

Plac budowy - stan na dzień 28 września 2016

Zaawansowanie robót w rejonie budowy ronda wymusiło zmianę tras kursujących tam autobusów na okres do 30 września 2016. Zresztą nie po raz pierwszy.

Wyraźnie już widać kształt przyszłego ronda. Torowiska są już prawie całkowicie zmontowane. Trwają prace wykończeniowe. Do wykonania jeszcze zostało położenie nakładki asfaltowej międzytorza, a w międzyczasie szlifuje się nowo położone tory.

Na samym rondzie trwają prace przy układaniu nakładki asfaltowej. Między ulicą Czorsztyńską a rondem przy Wernychory wykonywane są prace brukarskie przy przyszłych przystankach.

Jeszcze jedno zadanie ma miasto do wykonania, to remont obskurnych murów przy rondzie ulic Wernychory i Żołnierskiej, bo na tle ronda i nowych chodników jest to nienajlepszy widok, co nie najlepiej świadczy o gospodarzu tego miejsca.

W rejonie ulicy Janickiego widać już zarys nowego wjazdu i wyjazdu z tej ulicy. Postawiono już słupy pod przyszłą sygnalizację świetlną w rejonie ulicy Czorsztyńskiej. Układane są chodniki przy budynku sądu i policji, jak też plantowany jest teren przy nowo odtwarzanych jezdni.

Prace na budowie ronda z przyległościami zbliżają się dużymi krokami do końca.* * *

Czołowe spotkanie tramwajów. Jechały po jednym torze [zdjęcia]

Około godz. 10 w rejonie ul. Żołnierskiej i Wernyhory tramwaje jadące w przeciwnych kierunkach znalazły się na jednym torze

Pasażerowie, którzy wtedy podróżowali tramwajami zarzucają brak informacji. - W pewnym momencie motorniczy wysiadł, ale pasażerom nie była przekazana żadna informacja co mają dalej robić - pisze w mailu wysłanym na alarm@gs24.pl Czytelnik. Następnie tramwaj będący z prawej strony cofnął. Czytaj więcej: gs24.pl

Opracowanie: "Anna Folkman", gs24.pl, 28 września 2016

* * *

Plac budowy - stan na dzień 19 września 2016

Stan zaawansowania prac na budowanym rondzie widać gołym okiem. Jawi się obraz kształtu przyszłego ronda. Wykonano już prawie w całości torowiska. Ostatnie odcinki toru w kierunku centrum są montowane. Wykonuje się wylewki betonowe pomiędzy torami.

Od przystanku Brzozowskiego na zachodniej część jezdni do ulicy Somosierry w kierunku Krzekowa położona została już nakładka asfaltowa. Ułożone zostały chodniki, trwają na nich prace wykończeniowe, brukarskie w miejscach przy studzienkach, przy obrzeżach drzew.

Wschodnia zaś, część jezdni jest jeszcze rozgrzebana, bo ekipy krakowskiej spółki ZUE oraz podwykonawców (Szczecińskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne TELGOM, KML, ZRIB i Eurovia) przystąpiły do robót rozbiórkowych pozostałych starych fragmentów jezdni, by można było ułożyć instalacje infrastruktury podziemnej, a później rozpocząć prace przy nowej podbudowie samych nitek jezdni dojazdowych i nawierzchni jezdni dochodzących do samego ronda.

Nową nawierzchnią ma też peron przystanku od strony Krzekowa w kierunku centrum. Gotowy jest też peron przystanku w stronę Krzekowa przy ulicy Wernychory. Kładziony jest też nowy chodnik przy zakręcie od wyjazdu na przyszłe rondo z ulicy Wernyhory, kostką wykładany równocześnie jest nowa zatoka autobusowa.

* * *

Plac budowy - stan na dzień 31 sierpnia 2016

Jak widać niżej na zdjęciach prace przy budowie ronda przebiegają w dobrym tempie. Widać już zarys przyszłych jezdni na przebudowywanym odcinku. Częściowo już położono chodniki idąc od przystanku Brzozowskiego w kierunku Krzekowa. Brygady ZUE i podwykonawców udostępniły komunikacji tramwajowej nowo położone torowisko, przenosząc się na drugą nitkę. Przełożono przejazdy dla ruchu tramwajowego.

W rejonie ulic Wernyhory, Żołnierskiej i Reduty Ordona robotnicy uwijają się przy robotach brukarskich, montowaniu krawężników przy przyszłych jezdniach i plantowaniu terenu przyszłego ronda. Prace trwają przy ciągłym ruchu tramwajów, motorniczy i operatorzy sprzętu mają napiętą uwagę przy wykonywaniu swoich czynności. Wydaje się, że termin oddania inwestycji jest niezagrożony.* * *

To gehenna! Mieszkańcy o remoncie skrzyżowania Żołnierskiej, Wernyhory i Reduty Ordona

Tumany kurzu, zwały błota, czyli problemy - chodzi o przebudowę ulic Żołnierskiej, Wernyhory i Reduty Ordona w Szczecinie

Na skrzyżowaniu powstaje rondo. Mieszkańcom przeszkadza wszechobecny kurz lub błoto, w zależności od pogody. Pojazdy (nie tylko autobusy, ale też pojazdy prywatne) przejeżdżające przez plac budowy uprzykrzają życie mieszkańcom okolicznych domów. Prosimy o zamknięcie ruchu, bo nie jesteśmy w stane funkcjonować! - apelowali przedstawiciele mieszkańców Pogodno na posiedzeniu komisji Rady Miasta. Czytaj więcej: gs24.pl

Opracowanie: "Marek Jaszczyński", gs24.pl, 30 sierpnia 2016

* * *

Plac budowy - stan na dzień 10 sierpnia 2016

W dniach 8 - 14 sierpnia zamknięto dla ruchu kołowego skrzyżowanie ulicy Czorsztyńskiej i Mickiewicza. Linie autobusowe 53, 74, 75, 80, 521 i 529 jadące w kierunku ulicy Wernyhory jeżdżą ulicą Łukasińskiego do skrzyżowania ulic Mickiewicza i Brzozowskiego, następnie skręcają w lewo w ulicę Mickiewicza i od przystanku Wernyhory jadą stałą trasą, bo brygady ZUE i podwykonawców przeniosły się z robotami właśnie na skrzyżowanie Czorsztyńska - Mickiewicza. Widać też zarysy nowo wybudowanych jezdni patrząc w kierunku centrum.

Postawiono też nowe słupy trakcyjne wraz z wysięgnikami pod trakcje napowietrzną. Brygady ZUE przygotowują się do podwieszenia drutów jezdnych nad położonymi od nowa torami. Powoli widać zarysy przyszłego ronda.
* * *

Festiwal koparek na krzyżówce [GALERIA]

Po dwóch dniach objazdu wszystkie autobusy miejskie w środę ponownie będą mogły przejeżdżać przez przebudowywane skrzyżowanie u zbiegu ulic Mickiewicza, Wernyhory, Żołnierskiej i Reduty Ordona, wjeżdżając w tę ostatnią. Takie zapewnienia padały z ust przedstawicieli szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego we wtorkowe popołudnie

W poniedziałek i we wtorek robotnicy krakowskiej spółki ZUE, generalnego wykonawcy inwestycji, jak też szczecińskiej firmy KML, jednego z podwykonawców, mają czas, by uporać się z częścią prac na fragmencie nowej przyszłej wyspy centralnej powstającego tam ronda wraz z przejazdem przez nowy odcinek torowiska. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24kurier.pl, 3 sierpnia 2016

* * *

Przebudowa trwa - stan na dzień 27 lipca 2016

Po następnych dwu tygodniach widać postęp prac. Brygady ZUE i podwykonawców w śladzie jezdni i torowisk skoncentrowały się na budowie nowych jezdni i układaniu torowisk.

Zaawansowanie robót na odcinku od Żołnierskiej do Reduty Ordona jest widoczne gołym okiem. W śladzie torowiska trwają prace przy układaniu nowego toru na betonowej podbudowie, na odcinku od przystanku do ulicy Samossierry w kierunku pętli na Krzekowie. W innych częściach placu budowy prowadzone są prace przy układaniu infrastruktury podziemnej między innymi kable energetyczne.

Jednocześnie brygady drogowców przygotowują teren pod budowę nowej jezdni w ciągu ulicy Mickiewicza wraz z podziemnym uzbrojeniem i położeniem nowego chodnika w kierunku śródmieścia - od skrzyżowania ulicy Samossierry do skrzyżowania z ulicą Łukasińskiego. Prace trwają też na placu gdzie ma powstać rondo, jak również na skrzyżowaniu ulic Janickiego i Mickiewicza. Również są prowadzone roboty przy podbudowie odcinka torowiska od Brzozowskiego do Wernyhory.* * *

Przebudowa trwa - stan na dzień 12 lipca 2016

Po miesiącu od rozpoczęcia przebudowy skrzyżowania widać już efekty prac. Rozebrano połowę torowiska, gdzie w tej chwili brygady ZUE układają nową infrastrukturę podziemną przed wykonaniem nowej podbudowy torowiska w kierunku pętli na Krzekowie. Na odcinku między ulicami Wernyhory i Samossiery jest już gotowa betonowa wylewka pod torowisko. Kładzione są szyny.

Robotnicy przy użyciu ciężkiego sprzętu, na odcinku ulic Mickiewicza, Brzozowskiego i wjazd w ulicy Janickiego do Samossiery skuwają starą nawierzchnię chodników, poboczy i jezdni.
* * *

Przebudowa w ruchu ciągłym

Mija już tydzień od wprowadzenia nowej organizacji ruchu w rejonie przebudowywanego skrzyżowania ulic Mickiewicza, Reduty Ordona, Żołnierskiej, Wernyhory, Czorsztyńskiej i Janickiego w Szczecinie, ale część kierowców wciąż gubi się i bywa, że utyka w ślepych zaułkach. Pełną para ruszyły roboty rozbiórkowe na połówce odcinka torowiska w ul. Mickiewicza między jej skrzyżowaniami z ulicami Brzozowskiego oraz Reduty Ordona i Wernyhory, jak też wykopki na tej ostatniej

Regularnie każdego dnia można oglądać auta zawracające ul. Janickiego od ul. Mickiewicza. Wyjazd z niej w tę ostatnią jest zablokowany. Podobnie zresztą jak i wjazd z ul. Mickiewicza w ul. Janickiego. O czym uprzedzają stosowne znaki drogowe i tablice z komunikatami o objazdach z powodu robót. Czytaj więcej: 24kurier.pl

Opracowanie: "Mirosław Winconek", 24kurier.pl, 13 czerwca 2016

* * *

Plac budowy 9 czerwca 2016

Prace powoli rozkręcają się. Prace torowe prowadzone są etapami, ruch na przebudowywanym odcinku odbywa się po jednym torze, bo firma ZUE na czas przebudowy torowisk i skrzyżowania zastosowała "rozjazdy nakładkowe". Na razie zamiast świateł ruch tramwajów regulują pracownicy wyposażeni w krótkofalówkę. Częściowo rozebrano tory tramwajowe w ciągu ulicy Mickiewicza na odcinku od przystanku Brzozowskiego do ulicy Wernyhory.* * *

Rusza przebudowa skrzyżowania na Wernyhory

7 czerwca rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Żołnierską, Wernyhory i Reduty Ordona.

W związku z tym, czasowo przesunięto przystanki „Wernyhory” (w obu kierunkach) i „Brzozowskiego” (w kierunku centrum) dla linii tramwajowych 4, 5 i 7. Przystanek „Wernyhory” przesunięty został za skrzyżowaniem z ul. Somosierry, a „Brzozowskiego” na wysokości ul. Lelewela.

Na odcinku od przystanku „Wernyhory” do przystanku „Brzozowskiego” ruch tramwajów będzie obywał się wahadłowo jednym torem według obowiązujących rozkładów jazdy. Na czas przebudowy trasy autobusów linii 53, 60, 74, 75, 80 i 105 nie ulegną zmianie.

* * *

Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu

Podstawowym założeniem dla tego projektu była poprawa bezpieczeństwa. Na wykonanie tej inwestycji uzyskano dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Komisja oceniła projekt wysoko, dzięki czemu zadanie trafiło na ostateczna listę z dofinansowaniem ok.3 mln zł.

Stan obecny powoduje utrudnienia i uniemożliwia swobodne i wygodne dojście do przystanków i przejść dla pieszych, co wiązało się z dużym zagrożeniem bezpieczeństwa pasażerów i pieszych. Zmiany, które pojawią się w tym rejonie nie przewidują żadnych obiektów gastronomicznych ani handlowych. Odstępstwa od projektu powodowałyby utratę rękojmi. Wszystkie osoby, które do tej pory miały pozwolenie na zajęcie pasa drogowego w tym miejscu zostały poinformowane o planowanej przebudowie i o docelowych rozwiązaniach już w styczniu 2015 roku. ZDiTM był w stałym kontakcie z przedsiębiorcami i w przypadku zainteresowania wskazywał alternatywne miejsca do prowadzenia działalności.

Inwestycja ta, poprawi bezpieczeństwo pieszych i kierowców na ważnym węźle komunikacyjnym Szczecina. W przyszłym tygodniu 7 czerwca 2016 rozpoczynają się prace na skrzyżowaniu ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona. Zgodnie z zapisami umowy prace powinny zakończyć się jeszcze jesienią tego roku.

Połączenie kilku ulic o dużym natężeniu ruchu i skomplikowany układ drogowy powodował, że w tym rejonie dochodziło do kilkudziesięciu wypadków rocznie. Po przebudowie będzie wygodniej, ale przede wszystkim zdecydowanie bezpieczniej. Na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Żołnierskiej pojawi się rondo o średnicy 22 m z jezdnią dwupasmową o szerokości 10 m. Natomiast u zbiegu ulic Mickiewicza i Czorsztyńskiej będzie sygnalizacja świetlna.

Poprawi się także komfort i bezpieczeństwo pasażerów i pieszych. Przebudowane zostaną chodniki oraz perony przystankowe (w tym przystanki autobusowo - tramwajowe), pojawi się nowa zieleń, mała architektura i oświetlenie. Po zmianach będzie to duży, ale jednocześnie przejrzysty i dobrze opracowany węzeł komunikacyjny. Projekt obejmuje także przebudowę torowiska tramwajowego wzdłuż ulic Żołnierskiej i Mickiewicza, na odcinku od ul. Samosierry do przejścia dla pieszych przed skrzyżowaniem z ul.Brzozowskiego.

Czasowa organizacja ruchu

Budowa odbywać się będzie w dwóch Etapach. Dla obu ruch tramwajowy będzie utrzymany przez cały okres trwania budowy, a przystanki tramwajowe zostaną tymczasowo przesunięte o kilkadziesiąt metrów.

W związku z przebudową spodziewamy się utrudnień w ruchu, prosimy kierowców o szczególną uwagę. Ruch kołowy w rejonie prowadzonych prac zachowany będzie jedynie wzdłuż jezdni północnej, pomiędzy ul. Brzozowskiego, a Wernyhory, z wjazdem w ulicę Wernyhory. Zamknięty będzie odcinek ulicy Janickiego oraz ulica Żołnierska pomiędzy Samosierry i Reduty Ordona. Pomiędzy ulicą Wernyhory oraz Reduty Ordona utrzymany zostanie ruch autobusów komunikacji miejskiej. Dopuszczony ruch autobusów zostanie także w relacji Czorsztyńska, Mickiewicza.

• Ruch linii autobusowych na relacji Wernyhory – Czorsztyńska/Reduty Ordona pozostanie bez zmian. Zmieniona zostanie trasa linii autobusowej 60 w kierunku Cukrowej. Autobusy będę kursować z pominięciem ulicy Żołnierskiej. Linia autobusowa 105 będzie skrócona.
• Objazd od strony centrum – możliwy będzie dojazd do ulicy Wernyhory i dalej dojazd do ulicy Żołnierskiej zapewniony będzie poprzez ulice Wernyhory – Klonowica i Żołnierską
• Objazd od ulicy Czorsztyńskiej: od skrzyżowania z ul. Łukasińskiego, ulicami Łukasińskiego do Mickiewicza i dalej Wernyhory i Klonowica
• Objazd od strony Krzekowa: ulicami Samosierry, Łukasińskiego do Mickiewicza
• Objazd od Klonowica: ulicami Klonowica, Żołnierską, Samosierry, Łukasińskiego do Mickiewicza
• Objazd od Szerokiej: ulicami Szeroką, Sosabowskiego, Łukasińskiego do Mickiewicza.

W najbliższych dniach pojawi się odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome. Prosimy kierowców i pasażerów o zapoznanie się ze zmianami.

Projekt, który będzie realizowany uzyskał pozytywną opinię policji w zakresie stałej organizacji ruchu. Koszt inwestycji, którą prowadzi ZUE S.A to 9 mln 750 tys. zł. Zgodnie z warunkami umowy prace powinny zakończyć się do dnia 19.10.2016 roku.

* * *

A tak wygląda to miejsce przed przebudową - 2 czerwca 2016* * *

Przebudowa na skrzyżowaniu Wernyhory,
Reduty Ordona i Mickiewicza

10 maja ZDiTM ogłosił wyniki przetargu na wykonanie przebudowy na skrzyżowaniu Wernyhory, Reduty Ordona i Mickiewicza w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu w tym newralgicznym punkcie miasta.

Wykonawcą przebudowy została firma ZUE z Krakowa, która została wybrana za złożenie najkorzystniejszej oferty. W przetargu brały udział jeszcze trzy firmy - Eurowia Polska S.A, Strabag sp. z o.o i Tor-Kar-Sson.

Nieodłączną częścią przebudowy skrzyżowania, jest ułożenie 250 metrowego nowego torowiska od skrzyżowania ulicy Janickiego do ulicy Wernyhory, gdzie powstanie rondo o średnicy 22 metrów. W czasie przebudowy tego skrzyżowanie nie będzie wstrzymania kursowania tramwajów linii 4, 5, 7, bo firma ZUE z Krakowa znalazła rozwiązanie tego problemu.

Prace torowe prowadzone będą etapami, gdzie na przebudowywanym odcinku ruch będzie odbywał się po jednym torze tj. najpierw starym, a później przebudowanym. Firma ZUE na czas przebudowy torowisk i skrzyżowania zastosuje "rozjazdy nakładkowe", które ustawia się na istniejących, biegnących obok siebie torach i nawierzchni między nimi. W ten sposób tramwaje mogą przejechać z toru na tor. Jazda tramwajów na jednotorowym odcinku będzie sterowana sygnalizacją.

W związku z zaproponowany rozwiązaniem firma ZUE zaoszczędzi na kosztach komunikacji zastępczej, której nie będzie.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.