Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Remont torowisk na ulicy Sikorskiego
i Ku Słońcu oraz budowa ronda


* * *

Wznowienie ruchu w ciągu ulicy Ku. Słońcu

W związku z zakończeniem budowy ronda Witolda Pileckiego w ciągu ulicy Ku Słońcu - Sikorskiego od dnia 27.07.2009 roku od godz. 14:00 przywrócono ruch pojazdów w tym rejonie.

* * *

Rondo Pileckiego zakręcone pod prąd

Choć jeszcze nieczynne, niektórzy już z niego "na dziko" korzystają. I okazuje się, że wymalowane na jezdni strzałki prowadzą kierowców... pod prąd

foto Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta, Strzałka na jezdni sugeruje jazdę pod prąd, ewentualnie... torami tramwajowymi
foto Cezary Aszkiełowicz/AG
Strzałka na jezdni sugeruje jazdę
pod prąd, ewentualnie...
torami tramwajowymi
Wszystkie pozostałe rzeczy, poza organizacją ruchu, są bez zastrzeżeń - mówi Tomasz Granpos, inżynier kontraktu na budowie ronda Pileckiego, gdzie krzyżują się ulice Ku Słońcu i Sikorskiego.

Chodzi o strzałki, których mnóstwo namalowano na pasach dojazdowych do ronda i na nim samym.

Tuż przed dojazdem od strony Gumieniec strzałki sugerują, że na rondzie trzeba skręcić w lewo - mówi "Gazecie" anonimowo jeden z przedstawicieli komisji odbiorowej. Namalowali tyle strzałek, że nietrudno się pogubić i zapomnieć, że to w ogóle rondo.

Samo rondo było zaprojektowane przez szczecińską firmę, natomiast w ostatniej chwili została zmieniona organizacja ruchu. Dlaczego? Ponoć ktoś z ministerstwa zasugerował, żeby skanalizować potoki ruchu - mówi nasz informator.

Efekt komisja odbiorowa mogła zobaczyć na miejscu. Jeden z kierowców jadąc z ul. Ku Słońcu w stronę Sikorskiego, sugerując się strzałkami, wjeżdżając na rondo, skręcił w lewo w ul. Sikorskiego, gdzie zorientował się wreszcie, że jedzie pod prąd i przez przystanek tramwajowy zjechał na odpowiednią jezdnię.

Budowa ronda została zakwalifikowana do ogólnopolskiego programu "Likwidacji miejsc niebezpiecznych". Dofinansowanie ma wynieść 1,25 mln zł. Refundacja ma nastąpić po odbiorze.

Jeśli taki porządek zostanie dopuszczony do ruchu, będzie można to zapisać jako początek nowego programu "tworzenia miejsc niebezpiecznych" - szydzi nasz informator.

Tomasz Granops, którego komisja upoważniła do oficjalnego wypowiadania się na temat wczorajszego odbioru, zapewnia: Organizacja ruchu jest myląca. Powinno być tak, jak na każdym szczecińskim rondzie: ustawiony znak "ruch okrężny" i "ustąp pierwszeństwa przejazdu", to by wystarczyło, by było bezpiecznie. Swoje sugestie przekażemy wydziałowi gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, który jest odpowiedzialny za organizację ruchu na miejskich ulicach - mówi. Jest jeszcze sześć dni do czasu wpuszczenia tu pojazdów. Wierzę, że to wystarczy, by wprowadzić poprawki.

Budowa ronda rozpoczęła się w grudniu ub. roku. Przebudowa dawnego skrzyżowania miała na celu ułatwienie wjazdu z podporządkowanej części ul. Ku Słońcu od miasta w stronę Gumieniec oraz poprawę bezpieczeństwa - na brukowanym łuku (Ku Słońcu - Sikorskiego) dochodziło do wypadania samochodów z jezdni.

Opracowanie: "Mariusz Rabenda ", "Gazeta Wyborcza", 21 lipca 2009 roku

* * *

Koniec drogowego koszmaru na Ku Słońcu.
Jeszcze w tym miesiącu samochody wjadą na nowe rondo

Kosztująca 5 mln złotych inwestycja dobiega końca. Na pewno w tym miesiącu rondo będzie uruchomione. Kierowcy odetchną, bo skończą się korki na ulicach objazdowych

Na rondzie u zbiegu ulic Ku Słońcu, Sikorskiego i al. Bohaterów Warszawy pracownicy Energopolu wykonują roboty wykończeniowe. Położono już wierzchnie warstwy asfaltu. Teraz ściągane są warstwy błota, brudu naniesione w trakcie budowy ronda. Pozostanie jeszcze wymalowanie linii, pasów na przejściach.
foto: Marcin Bielecki, W obrębie ronda trzeba było wymienić na nowe i przełożyć sieci wodociągową, gazową i ciepłowniczą, energetyczne. Całkowicie rozkopano obie jezdnie przy wiadukcie wstrzymując ruch samochodów pod wiaduktem. Jeżdżą tędy tylko tramwaje.
foto: Marcin Bielecki
Robotnicy kładą już ostatnie fragmenty chodników, poprawiają jeszcze krawężniki przy barierkach oddzielających torowisko tramwajowe. Plantowana jest też ziemia na wysepkach w środku i na obrzeżach ronda.

W ramach inwestycji zmodernizowany został także odcinek ulicy Ku Słońcu między aleją Bohaterów Warszawy a ul. Sikorskiego. Z jednej strony Sikorskiego, wzdłuż ulicy zrobiono miejsca parkingowe. Położona została także nawierzchnia bitumiczna. Brakuje już tylko oznakowania poziomego.

Jak nas zapewnił przedstawiciel inwestora z firmy Energopol Szczecin, trzeba jeszcze dokonać przepięć sieci energetycznych. Na pewno jednak termin zakończenia przebudowy skrzyżowania zostanie dotrzymany. A to oznacza, że rondo wkrótce będzie uruchomione.

Nie podam konkretnego dnia, ale w tym miesiącu rondo będzie odebrane - potwierdziła Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM w Szczecinie.

Jeszcze dwa, trzy tygodnie kierowcy będą korzystać z objazdów. Na razie jadącym do centrum na rondzie Gierosa radzimy więc skręcać w ul. Europejską, dalej przez rondo Uniwersyteckie, ul. Południową, Mieszka I, al. Piastów i ul. Narutowicza. Można z ronda Gierosa skręcić też w ul. Dworską, dalej Wierzbową. Jadącym od pl. Zwycięstwa do ul. Derdowskiego, polecamy ulicę Krzywoustego i 26 Kwietnia. Chcąc ominąć al. Bohaterów Warszawy i ul. Sikorskiego i dojechać do głównej bramy Cmentarza Centralnego z obu kierunków: radzimy jazdę ul. Ku Słońcu, Santocką, 26 Kwietnia, Krzywoustego i al. Piastów.

Opracowanie: "Piotr Jasina ", "Głos Szczeciński", 7 lipca 2009 roku

* * *

Rondem Pileckiego pojedziemy w sierpniu

Do końca lipca na pewno zdążymy - zapewnia Jerzy Geniusz z Energopolu. Pierwotne plany zakładały, że rondo będzie gotowe w czerwcu

Budowa ronda w miejscu dawnej krzyżówki ulic Ku Słońcu i Sikorskiego zaczęła się formalnie 10 grudnia. Wtedy inżynier kontraktu Tomasz Granops ogłosił, że Energopol ma na wykonanie zlecenia 180 dni. Prace powinny więc zakończyć się w czerwcu. Wystarczy jednak zajrzeć na plac budowy, by się przekonać, że nie ma na to szans. Wprawdzie jest tam teraz mnóstwo sprzętu i robotników, ale dopiero zaczęli przygotowywać podbudowę pod jezdnię.

foto: Cezary Aszkiełowicz / AG, Rondo im. Witolda Pileckiego (widok z hotelu pielęgniarskiego). Kierowcy będą mogli z niego korzystać od sierpnia
foto: Cezary Aszkiełowicz/AG
Rondo im. Witolda Pileckiego
W poniedziałek zakończyliśmy budowę infrastruktury podziemnej - wyjaśnia Granops. Na środę zwołujemy spotkanie przedstawicieli wszystkich firm i instytucji, które z niej korzystają [Szczecińska Energetyka Cieplna, Enea, Telekomunikacja, Zakład Wodociągów i Kanalizacji - red.], by ocenili, czy wszystko jest w porządku.

To właśnie inwentaryzacja i przebudowa mediów sprawiła, że zlecający roboty Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zgodził się na przedłużenie terminu zakończenia robót. Na początku natrafiliśmy na ciepłociąg i komorę ciepłowniczą, których nie było na planach - mówi Granops. Ponadto niektórych robót związanych właśnie z przebudową ciepłociągu nie mogliśmy prowadzić w sezonie grzewczym.

Widoczny jest już zarys wyspy centralnej ronda. Drogowcy ustawiają krawężniki dróg do niego dochodzących. Wszystkie wloty są odchylane, by spowolnić ruch na wjeździe w rondo. Na wysokości hotelu pielęgniarskiego można dostrzec też zarys wyspy rozdzielającej pasy ruchu na ul. Ku Słońcu.

Ostatecznie wykonawca ma czas na wykonanie prac do końca lipca - mówi Granops. Jestem przekonany, że to wystarczający termin. Podbudowę wszystkich jezdni chcemy wykonać w ten sposób, by jednocześnie na całości układać asfalt. To sprawi, że nawierzchnia będzie jednorodna.

Nowe rondo kosztować będzie 3,9 mln zł. W ubiegłym tygodniu rajcy miejscy nadali mu imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Opracowanie: "Mariusz Rabenda", "Gazeta Wyborcza", 2 czerwca 2009 roku

* * *

"Ósemka" wraca

Z dniem 2 kwietnia 2009 roku wróciła na swoją starą trasę linia 8, ale już wg nowego rozkładu jazdy po zakończonym remoncie torów. Budowa ronda w dalszym ciągu trwa.
Jednocześnie likwidacji ulega zastępcza linia autobusowa 808.

* * *

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 28 marca 2009 roku. Trwają prace wykończeniowe przystanku (peronu) przy placu Kościuszki. Ustawiono w ciągu ulicy Sikorskiego barierki oddzielające torowisko od siebie. Ustawiane są również barierki od mostu kolejowego do bramy głównej cmentarza. Trakcje napowietrzna zawieszona na całej długości remontowanego odcinka. Przy budowanym rondzie ułożono już tory tramwajowe, które teraz wypełniane są płytami betonowymi. Brygady MPK Łódź spieszą się aby tramwaje mogły pojechać o wyznaczonym terminie.

Przy placu Kościuszki
Przy placu Kościuszki
Przy placu Kościuszki

* * *

Rondo na Ku Słońcu: kierowcy powodują korki. Radzimy jak jechać

By ominąć ulicę Ku Słońcu i skrzyżowanie, na którym powstaje rondo, większość kierowców jadąc do centrum skręca w 26 Kwietnia albo Witkiewicza, Jagiellońską bądź Mickiewicza. I pakują się w korki. A przecież można jechać inaczej

 foto: Marcin Bielecki, Z ronda Gierosa radzimy skręcić w ul. Europejską.
foto: Marcin Bielecki
Z ronda Gierosa radzimy
skręcić w ul. Europejską
Budowa ronda, przekładanie sieci, układanie torów i położenie nowych nawierzchni potrwa co najmniej do wakacji. Jeszcze w marcu przez rondo skrzyżowania ulic Ku Słońcu i Sikorskiego ruszą tramwaje, ale samochody pod wiaduktem nie będą mogły jeździć. Dlatego przypominamy o objazdach.

Z naszych obserwacji wynika, iż większość kierowców jadących z Gumieniec, z ronda Gierosa skręca w Derdowskiego, potem w ul. 26 Kwietnia, albo Witkiewicza i Jagiellońską. Na skrzyżowaniach tych ulic z poprzecznymi powstają korki.

Dlatego jadącym do centrum na rondzie Gierosa radzimy jechać ul. Europejską, przez rondo Uniwersyteckie, ul. Południową, Mieszka I, al. Piastów i ul. Narutowicza. Można też zaraz po skręcie w ul. Europejską wjechać w ul. Dworską, dalej Wierzbową, Mieszka I, aleję Piastów itd. Polecamy ten objazd. Sprawdzaliśmy ten wariant przez kilka dni. Okazuje się, że niewielu kierowców z niego korzysta, pakując się w korki na Jagiellońskiej czy 26 Kwietnia.

Chcąc ominąć al. Bohaterów Warszawy i ul. Sikorskiego i dojechać do głównej bramy Cmentarza Centralnego z obu kierunków radzimy jazdę ul. Ku Słońcu, Santocką, 26 Kwietnia, Krzywoustego i al. Piastów.

Przypominamy też, iż na ul. Ku Słońcu i al. Bohaterów Warszawy zmieniony został przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Opracowanie: "Piotr Jasina", "Głos Szczeciński", 20 marca 2009 roku

* * *

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 13 marca 2009 roku. Trwa budowa przystanku (peronu) przy placu Kościuszki. Ustawiono w ciągu ulicy Sikorskiego barierki oddzielające torowisko od siebie. Zawieszono również trakcje napowietrzną. Przy budowanym rondzie zostały ułożone podkłady, na których układa się tory tramwajowe. Budowane są tutaj równie perony na przystankach tramwajowych. Powoli brygady MPK Łódź porządkują teren.

Przy placu Kościuszki
Przy placu Kościuszki
Przy placu Kościuszki
* * *

Rondo Ku Słońcu i Sikorskiego
w marcu ruszą tramwaje

Jeszcze w marcu przez budowane rondo na skrzyżowaniu ulic Ku Słońcu i Sikorskiego pojadą tramwaje. Ale całkowicie zablokowany zostanie na kilka miesięcy ruch pojazdów pod wiaduktem

 foto: Andrzej Szkocki, W najbliższych dniach wykonawca zamierza już układać tory przez budowane rondo.
foto: Andrzej Szkocki
W najbliższych dniach wykonawca
zamierza już układać tory
przez budowane rondo
Jerzy Geniusz z Energopolu Szczecin informuje, że przez najbliższe dni wykonawca będzie układał tory na budowanym rondzie.

W tej chwili wykonujemy drenaż, układane są sączki, kanalizacja torowiska - dodaje nasz rozmówca. Przygotowaliśmy też fundamenty pod słupy trakcyjne. Wykonawca zakłada, że jeszcze w marcu przez budowane rondo ruszą tramwaje. Jednocześnie zostanie zablokowany całkowicie ruch samochodowy pod wiaduktem. Co najmniej do czerwca.

Musimy wymienić i przełożyć sieć wodociągową, gazową i cieplną - wyjaśnia przedstawiciel wykonawcy. Trzeba je wymienić na nowe. Rozkopane będą obie strony jezdni przy wiadukcie. Nie będzie więc tutaj przejazdu co najmniej do czerwca, choć teraz trudno sprecyzować czas potrzebny na wykonanie tych prac. Przypominamy o objazdach. Kierowcom zmierzającym do centrum na rondzie Gierosa radzimy jechać ul. Europejską, przez rondo Uniwersyteckie, ul. Południową, Mieszka I, al. Piastów i ul. Narutowicza. I odwrotnie.

Jadącym od pl. Zwycięstwa do ul. Derdowskiego, polecamy ulicę Krzywoustego i 26 Kwietnia. Na skrzyżowaniu 26 Kwietnia, Taczaka, Derdowskiego jest zmiana organizacji ruchu. Na wlocie 26 Kwietnia są wyznaczone dwa pasy do skrętu w lewo, w ul. Derdowskiego.

Chcąc ominąć al. Bohaterów Warszawy i ul. Sikorskiego i dojechać do głównej bramy Cmentarza Centralnego z obu kierunków, radzimy jazdę ul. Ku Słońcu, Santocką, 26 Kwietnia, Krzywoustego i al. Piastów.

Uwaga! Na ul. Ku Słońcu i al. Bohaterów Warszawy zmieniony został przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Przypominamy, że do czasu przywrócenia ruchu tramwajów kursują zastępcze autobusy nr 808.

Opracowanie: "Piotr Jasina", "Głos Szczeciński", 2 marca 2009 roku

* * *

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 13 lutego 2009 roku. Układane są tory na odcinku przy placu Kościuszki i zasypywane tłuczniem (przejście dla pieszych). W między czasie sprowadzono i wykorzystano podbijarkę do torów.
Na odcinku od ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza zostały położone tory i zasypane tłuczniem. Również postawiono słupy trakcyjne.

Brygadom MPK Łódź w pracy przeszkadza niska temperatura i opady śniegu. Nie mogą wykonywać prac, dla których reżim technologiczny wymaga temperatury powyżej plus pięciu stopni tzn. wylewania fundamentów pod nowo stawiane słupy trakcyjne. Również nie wykonano prac wykończeniowych takich jak: obrzeży torowisk, peronów przystankowych czy odwodnienia.
Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego z Ku Słońcu, gdzie budowane jest rondo, na razie zostały usunięte stare tory i trakcja. Trwają prace podziemne, gdzie jest przekładana infrastruktura.

Przewidywany wcześniej termin oddania torowisk i puszczenia tramwajów oddala się ze względu na spore opóźnienia w pracach.

Przy placu Kościuszki
Przy placu Kościuszki
Przy placu Kościuszki
W ciągu ulicy Sikorskiego
W ciągu ulicy Sikorskiego i Ku Słońcu
ulica Sikorskiego
Za placem Ojca Siwka - Sikorskiego
W ciągu ulicy Sikorskiego na wysokości Pinokia
Widok na budowane rondo od ulicy Sikorskiego
ulica Sikorskiego
Budowa ronda
Budowa ronda
Widok na budowane rondo od ulicy Ku Słońcu
Budowa ronda
Budowa ronda

* * *

Jeżdżą jak chcą

Są znaki zakazu, patrole policji, ostrzeżenia i przypomnienia w mediach, ale na kierowców to nie działa. Przez skrzyżowanie ul. Sikorskiego i Ku Słońcu codziennie przejeżdża mnóstwo aut

Na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Ku Słońcu trwa budowa ronda, więc samochody nie mogą tędy przejeżdżać. Kierowcy jednak zakazu nie przestrzegają. Nie pomagają patrole policji, mandaty i ostrzeżenia. Kierowcy i tak wiedzą lepiej.

Polacy należą do tych nacji, które bardzo cenią sobie niekonwencjonalność w działaniu - mówi Jan Nikołajew, socjolog. Cechą Polaków jest m. in. swoboda interpretacji zakazów i nakazów. Dotyczy to nie tylko ruchu drogowego, ale również wielu innych dziedzin życia. W niektórych krajach istnieje tzw. naznaczenie społeczne: odstępowanie od ogólnie przyjętych norm jest napiętnowane i to nie tylko w kategoriach formalno - prawnych, ale również kategoriach życia społecznego.

Oznacza to, że w innych krajach jeżeli kierowca przejechałby przez skrzyżowanie pomimo zakazu wjazdu nie tylko zostałby ukarany mandatem karnym. Jego zachowanie zostałoby skrytykowane przez innych kierowców.

Spontaniczność kierowców i naruszenie pewnych reguł jest ogólnie tolerowane w Polsce – dodaje Jan Nikołajew. Panuje solidaryzm grupowy, ponieważ wiele osób uważa, że takie działanie nie jest mocno uciążliwe dla innych.

Opracowanie: "Natalia Andruczyk", "Moje Miasto", 11 lutego 2009 roku

* * *

Krzyżówka zamknięta. Ku Słońcu trzeba omijać

Nie o godz. 9 a o 14 zamknięte zostało we wtorek skrzyżowanie ul. Ku Słońcu i Sikorskiego. Sznur samochodów stał na ul. 26 Kwietnia

foto: Dariusz GORAJSKI \ AG, Ostatnie chwile przed zamknięciem krzyżówki Ku Słońcu/Sikorskiego
foto: Dariusz GORAJSKI/AG
Ostatnie chwile przed zamknięciem
krzyżówki Ku Słońcu/Sikorskiego
Krzyżówka została zamknięta, bo Energopol rozpoczyna w tym miejscu budowę ronda. Firma nie zdążyła jednak na czas ustawić wszystkich znaków. Stąd pięciogodzinny poślizg. - Nie zdążyliśmy sprawdzić wszystkich objazdów i zmienić sygnalizacji świetlnej - przyznaje Sylwester Tomaszewski, projektant tymczasowej organizacji ruchu.

Wczoraj, w godzinach popołudniowego szczytu, objazdy nie były zakorkowane. Najgorzej było na ul. 26 Kwietnia, która przejęła część aut zmierzających z miasta w stronę Gumieniec i Mierzyna. Kierowcy musieli czekać w kilkusetmetrowej kolejce przed zjazdem w ul. Santocką. Dalej, do ul. Derdowskiego było już luźniej.

Przez skrzyżowanie Sikorskiego - Ku Słońcu mogą przejeżdżać tylko kursujące za tramwaj autobusy 808. Budowa ronda ma się zakończyć przed wakacjami.

Opracowanie: "mur", "Gazeta Wyborcza", 27 stycznia 2009 roku

* * *

We wtorek zamknięcie. Jak omijać Ku Słońcu

Zaczyna się budowa ronda u zbiegu ulic Ku Słońcu i Sikorskiego. - Przepuścimy jeszcze tylko poranny ruch we wtorek, a potem zamkniemy przejazd przez skrzyżowanie ul. Ku Słońcu-Sikorskiego - mówi Jerzy Geniusz z Energopolu. - Przejazd będą miały tylko autobusy

foto: Dariusz GORAJSKI \ AG, Poniedziałek to ostatni dzień, kiedy skrzyżowanie ul. Ku Słońcu-Sikorskiego jest przejezdne
foto: Dariusz GORAJSKI/AG
Poniedziałek to ostatni dzień,
kiedy skrzyżowanie ul. Ku Słońcu
-Sikorskiego jest przejezdne
Przebudowywana krzyżówka ma być zamknięta przynajmniej do wakacji. Do tego czasu w jej miejscu ma być wybudowane rondo. Mimo że przez prawie dwa miesiące od przejęcia placu budowy robót nie rozpoczęto, przedstawiciele Energopolu deklarują, że zdążą zakończyć prace w wyznaczonym, półrocznym terminie (upływa 7 czerwca).

Wcześniej na trasę na Gumieńce wrócą tramwaje. Przebudowa torów miała zakończyć się do końca lutego, ale w tym wypadku możliwy jest "poślizg" - przedstawiciele Energopolu zapowiadają, że może się to przeciągnąć do połowy marca. Demontaż torowiska zacznie się zaraz po zamknięciu krzyżówki. Nowe, dostosowane do ronda, będzie prawie o metr przesunięte. Dzięki temu tramwaje będą miały łagodniejszy łuk do pokonania.

Na czas budowy wprowadzone zostaną objazdy ul. Ku Słońcu na odcinku od ronda Gierosa do al. Piastów. Samochody jadące od strony Gumieniec będą kierowane z ronda Gierosa w ul. Europejską, do ronda Uniwersyteckiego i dalej ul. Południową, Mieszka I, al. Piastów w ul. Narutowicza.

W przeciwnym kierunku drogowcy zalecają, by od pl. Zwycięstwa na Gumieńce jechać ul.: Krzywoustego, 26 Kwietnia i Derdowskiego.

foto: Dariusz GORAJSKI/AG
foto: Dariusz GORAJSKI/AG
Dla usprawnienia ruchu wprowadzamy zmiany na skrzyżowaniu ul. 26 Kwietnia z ul. Derdowskiego i Taczaka - mówi Sylwester Tomaszewski, projektant tymczasowej organizacji. Z 26 Kwietnia będzie można skręcić w lewo zarówno z lewego, jak i środkowego pasa.

Mieszkańcy osiedla Zachęta będą mogli dojechać do domów tylko od strony ul. Santockiej i Karola Miarki. W tym celu będą musieli jezdnią przyległą do cmentarza przejechać aż w pobliże wiaduktu, gdzie będzie można zawrócić. Tak samo będzie się dojeżdżać do obiektów sportowych przy ul. Tenisowej oraz do przychodni przy ul. Ku Słońcu. W trakcie robót w tym rejonie będą następować kolejne zmiany w organizacji ruchu (będziemy o nich informować).

Wyłączony z ruchu będzie też odcinek ul. Ku Słońcu pomiędzy ul. Sikorskiego a Bohaterów Warszawy. Ten fragment, wraz z chodnikami i ścieżką rowerową, będzie modernizowany. Dlatego na skrzyżowaniu ul. Bohaterów Warszawy i Ku Słońcu zostanie zmienione pierwszeństwo przejazdu. Będą je mieli kierowcy jadący od strony Turzyna ul. Bohaterów Warszawy, skręcający w Ku Słońcu w kierunku al. Piastów.

Opracowanie: "Mariusz Rabenda", "Gazeta Wyborcza", 25 stycznia 2009 roku

* * *

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 24 stycznia 2009 roku. W dalszym ciągu trwają prace przy układaniu i kotwieniu torów do podkładów. Podwykonawcy z Wrocławia zatrudnieni przez MPK Łódź szlifują i spawają tory.

Na odcinku od ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza zostały położone dreny i otulina.

W ciągu ulicy Sikorskiego.W ciągu ulicy Sikorskiego.
Od ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza


* * *

Sikorskiego/Ku Słońcu tylko dla 808

Tylko autobusy kursujące za tramwaj będą mogły przejeżdżać pod wiaduktem na Ku Słońcu. Dla wszystkich innych pojazdów droga będzie zamknięta co najmniej do czerwca

foto: Cezary Aszkiełowicz / AG Tablice już informują kierowców, by nie jechali ulicą Ku Słońcu
foto: Cezary Aszkiełowicz/AG
Tablice już informują kierowców,
by nie jechali ulicą Ku Słońcu
Decyzja zapadnie w środę. Odbędzie się rada budowy, na której zażądam informacji o faktycznym rozpoczęciu prac - mówi Tomasz Granops, inżynier kontraktu reprezentujący miasto. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć już prace rozbiórkowe przy torowisku. Od niego ma się przecież zacząć cała budowa ronda.

Chodzi o rondo, które powstanie w miejscu obecnego skrzyżowania ul. Ku Słońcu z Sikorskiego. Wykonawca, szczeciński Energopol, przejął plac budowy 10 grudnia, jednak do tej pory nie rozpoczął prac. Przeszkodą są spory wokół tymczasowej organizacji ruchu. Energopol wnioskował o całkowite zamknięcie rejonu robót. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie zgadzał się na wycofanie kursów autobusów linii 808 jeżdżących zamiast tramwajów.

Będziemy musieli się zgodzić i jakoś organizować przejazdy dla autobusów, ale o żadnych innych samochodach jeżdżących w rejonie budowy nie może być mowy - zaznacza stanowczo Granops.
Organizacja ruchu na czas przebudowy jeszcze nie jest zatwierdzona, ale w rejonie ul. Ku Słońcu niektóre tablice już ostrzegają, by nie jechać w rejon przebudowy. Na przykład przy ul. Derdowskiego na tablicy kierunkowej przekreślona jest droga, którą od ronda ks. Gierosa można jechać w kierunku centrum.

Wszelkie oznaczenia, które teraz funkcjonują w rejonie robót, dotyczą organizacji ruchu, jaką zatwierdzono na czas przebudowy torowiska ósemki, trwającej już od listopada - wyjaśnia Marta Kwieciań-Zwierzyńska, rzecznik ZDiTM.

Przebudowa torów nie spowodowała jednak wyłączenia całej jezdni z ruchu, a jedynie zawężenie jej do jednego pasa w każdym kierunku. Koszt budowy wyniesie 3,9 mln zł. Jednocześnie na ul. Ku Słońcu i Sikorskiego od listopada prowadzona jest wymiana torowiska.

Opracowanie: "Mariusz Rabenda", "Gazeta Wyborcza", 12 stycznia 2009 roku

* * *

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 1 stycznia 2009 roku. W ciągu ulicy Sikorskiego w dalszym ciągu trwa układanie torów tramwajowych i kotwienie ich do ułożonych podkładów. Postawiono również słupy pod przyszłą sieć trakcyjną. Brygady MZK Łódź powoli spawają położone tory. Na ulicy Ku Słońcu - odcinek Tenisowa brama główna Cmentarza trwa plantowanie torowiska przygotowując go do położenia drenów.

W ciągu ulicy Sikorskiego.
Tory przykotwione do podkładów
Słupy trakcyjne postawione
Jeszcze nie zespawana
W ciągu ulicy Sikorskiego.
Za rondem ojca Siwka
W stronę wiaduktów kolejowych
W stronę ronda ojca Siwka
Przystanek.
Od ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza

* * *

Ulica Sikorskiego

Ulica Sikorskiego - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 20 grudnia 2008 roku. W ciągu ulicy Sikorskiego zaczyna się układanie podkładów i torów tramwajowych. Postawiono również w części ulicy słupy pod przyszła sieć trakcyjną. Brygady MZK Łódź zaczynają roboty spawalnicze i kotwienie torów do podkładów.

W ciągu ulicy Sikorskiego.* * *

Budowa ronda od połowy stycznia

Termin rozpoczęcia przebudowy skrzyżowania ul. Ku Słońcu - Sikorskiego przesunął się, bo policja nie zgodziła się na kilkumiesięczne całkowite zamknięcie ruchu drogowego w tym rejonie

Choć wykonawca inwestycji - szczeciński Energopol - już tydzień temu przejął plac budowy, roboty się nie zaczęły. Trwają rozmowy z policją w sprawie tymczasowej organizacji ruchu. Kiedy się zakończą - nie wiadomo, ale na pewno do nowego roku nic się na krzyżówce nie zmieni. Pozostawiamy dojazd do cmentarza, bo na pewno ruch w czasie świąt będzie tu większy - mówi Tomasz Granops, inżynier kontraktu. Roboty budowlane rozpoczniemy 15 stycznia. Najpierw rozbierzemy stare torowisko.

Pojawił się też dodatkowy problem - dopiero teraz okazało się, że pod planowanym rondem jest komora ciepłownicza (nie była zaznaczona na planach).

Problemy są praktycznie na każdej budowie, a naszym zadaniem jest je rozwiązywać - komentuje Granops. Na razie nie zakładamy przesunięcia terminu zakończenia robót, ale jeśli prace będą musiały objąć okres wakacyjny, tragedia się chyba nie stanie.

Rondo ma powstać w ciągu 180 dni od rozpoczęcia inwestycji. Koszt budowy wynosi 3,9 mln zł.

Opracowanie: "mpr", "Gazeta Wyborcza", 19 grudnia 2008 roku


* * *

Gumieńce w korkach jeszcze długo

W związku z remontem torowiska "ósemki", częściowo zamknięte są ul. Ku Słońcu i Sikorskiego. Utrudnienia potrwają na pewno do 31 stycznia. W trakcie dojdą kolejne - spowodowane budową ronda.

Remont torowiska ruszył 4 listopada. Teraz zamiast "ósemki", pasażerów wozi autobus zastępczy. Kierowcy jeżdżący tą trasą nie mają lekko. Na Sikorskiego i Ku Słońcu zamknięte zostały też po dwa pasy ruchu (jeden w stronę Gumieńców i jeden prowadzący do centrum). W godzinach szczytu tworzą się korki.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do 31 stycznia - mówi Sebastian Wypych z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Remont wykonuje firma MZK Łódź, która budowała m.in. torowisko na ul. Krzywoustego. Budowlańcy wymienią je całe od pl. Kościuszki aż do głównej bramy cmentarza (z pominięciem pl. Ojca Siwka, na którym tory są nowe). Na skrzyżowaniu Ku Słońcu- Sikorskiego zmienione zostaną parametry łuku pod planowaną budowę ronda. Wymienione mają być też tory na ul. Kwiatowej i Okulickiego. Przebudowana zostanie też pętla na Gumieńcach.

W międzyczasie zamknięty ma zostać fragment drogi Sikorskiego - Ku Słońcu, ponieważ powstanie tam rondo. Nie wiadomo jednak ani kiedy to nastąpi, ani jak uciążliwe będą zmiany.
Czasowa organizacja ruchu nie są jeszcze ustalona - mówi Wypych. Poznamy ją najprawdopodobniej w ciągu trzech tygodni. Rondo musi powstać do 28 lutego. W marcu nowym torowiskiem mają pomknąć tramwaje.

Opracowanie: "mpr, ash", "Gazeta Wyborcza", 17 grudnia 2008 roku

* * *

Ulica Sikorskiego, Ku Słońcu i pętla Kwiatowa

Ulica Sikorskiego, Ku Słońcu i pętla Kwiatowa - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 14 grudnia 2008 roku. W ciągu ulicy Sikorskiego zaczyna się układanie podkładów i torów tramwajowych. Brygady MZK Łódź przemieszczają się na inne odcinki trasy tramwajowej linii 8, gdzie prowadzą prace niwelacyjne torowisk, układają dreny i otulinę.

W ciągu ulicy Sikorskiego.


Układa infrastruktury podziemnej w torowiski za rondem Ojca Siwka.
W ciągu ulicy Sikorskiego. Prace o zmierzchu.W ciągu ulicy Sikorskiego. Prace o zmierzchu.

odcinek Ku Słońcu, dojazd do pętli Kwiatowa
pętla Kwiatowa

* * *

Ulica Sikorskiego

Ulica Sikorskiego - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 4 - 6 grudnia 2008 roku. Prace trwają nawet po zapadnięciu zmroku. Brygady MZK Łódź śpieszą się z oddaniem tego odcinka. Czeka ich jeszcze mnóstwo pracy w innych miejscach trasy ósemki.

W ciągu ulicy Sikorskiego. Prace o zmierzchu.


Układa infrastruktury podziemnej w torowiski za rondem Ojca Siwka.
W ciągu ulicy Sikorskiego. Prace o zmierzchu.* * *

Ulica Sikorskiego i Ku Słońcu

Ulica Sikorskiego - stan zaawansowania prac. Zdjęcia z 29 listopada 2008 roku. Usunięto stare torowisko tramwajowe, wykonuje się odwodnienie, kładzie się dreny i otulinę. Na odcinku od ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza wywieziono stare skorodowane torowisko. Przygotowuje się front robót.

Widok od strony placu Kościuszki. Foto 9.11.08
Widok od ronda Ojca Siwka w kierunku wiaduktów kolejowych

Widok od strony ulicy Tenisowej do bramy głównej Cmentarza

* * *

Ulica Sikorskiego

Zdjęcia niżej z dnia 9 listopada 2008 roku obrazujące stan prac przy odtworzeniu torowiska w ciągu ulicy Sikorskiego na odcinku od placu Kościuszki do ronda Ojca Siwka i od ronda do skrzyżowania ulicy Sikorskiego z Ku Słońcu.

Widok od strony placu Kościuszki. Foto 9.11.08* * *

"Ósemka" zawieszona

Od dnia 4 listopada 2008 roku do odwołania (do około 28 lutego 2008) nastąpiło wstrzymanie ruchu tramwajowego na odcinku od placu Kościuszki do Gumieniec w związku z remontem torowiska tramwajowego oraz prowadzonymi pracami drogowymi.

Na czas remontu została uruchomiona linia 808 kursująca na trasie plac Kościuszki do pętli Gumieńce przy ulicy Kwiatowej, po trasie linii tramwajowej. Autobusy kursują wg specjalnego rozkładu jazdy.

- na linii 2 w dni powszednie obsługę brygad 3 i 5 przejmie zajezdnia Golęcin.
- na linii 7w okresie od 4 listopada do 23 grudnia brygady 1, 5 i 9 w dni powszednie będą obsługiwane składami trójwagonowymi z zajezdni Pogodno.
- na linii 9 w dni powszednie brygady 7 i 1, przechodzące obecnie na linię 8, zamiast kursów z Potulickiej do Gumieniec o godz. 19:32 i 19:56 będą wykonywać zjazdy do zajezdni Pogodno o godz. 19:15 i 19:27.

Linia

Trasy

808

GUMIEŃCE – Kwiatowa – Okulickiego – Ku Słońcu –
Sikorskiego – Plac Kościuszki

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.