Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji


* * *

Opis i zdjęcia ze strony SPPK Police

Linia turystyczna "retro"


Linia turystyczna "retro" - to przejazdy historycznym autobusem Jelcz RTO 706, popularnie nazywanym "Ogórkiem". Ten sympatyczny pojazd był niegdyś podstawą autobusowej komunikacji miejskiej każdego miasta. Ostatnie autobusy tego typu zniknęły z ulic Szczecina i Polic ponad 15 lat temu. Powrót nastąpił jesienią roku 2001 dzięki odremonotowaniu w warsztatach SPPK modelu z 1978 roku.

W okresie wiosenno-letnim "Ogórek" obsługiwał przejazdy turystyczne po Policach i Szczecinie organizowane przez SPPK i Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej. Mieszkańcy oraz turyści mieli możliwość odbycia niezapomnianej przejażdżki autobusem, jakiego nie spotyka się już na polskich drogach. W całej Polsce jest obecnie tylko kilka sztuk sprawnych pojazdów tego typu. Trasa linii rozpoczynała się w Policach i wiodła przez centrum Szczecina do Dworca Głównego PKP. Stamtąd "Ogórek" wyruszał na objazd najciekawszymi punktami miasta ulicami: Niepodległości, Jedności Narodowej, Jasne Błonia, Słowackiego, Dubois, Wały Chrobrego, Wyszyńskiego, Dworcowa. Pasażerowie otrzymywali specjalne pamiątkowe bilety.

Jak odbudowywano "Ogórka"?

Autobus został odbudowany z trzech przywiezionych do Polic wozów tego typu. Uszkodzone i mocno zużyte "Ogórki" odnaleźli w różnych miejscach w Polsce członkowie STMKM. Przywieziony z Opalenicy pod Poznaniem pojazd z 1978 był egzemplarzem, na którego konstrukcji dokonano odbudowy, natomiast pozostałe dwa dostarczyły części zamiennych.

W trakcie remontu konieczna była wymiana niemal wszystkich części pojazdu. Remont kosztował około 30 tys. zł. Barwy autobusu nawiązują do kolorystyki "Ogórków" z lat 70 XX wieku kursujących po ulicach Szczecina i Polic.

28 grudnia 2007 "Ogórek" został sprzedany Muzeum Techniki - tym samym linia turystyczna "RETRO" została zamknięta.przed przjazdem do Polic
naprawa pod okiem Prezesa
prawie gotowy
inauguracja

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer