Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Pętla autobusowa Jezierzyce

* * *

Temat pętli opracowany na podstawie informacji zawartych w Encyklopedii Szczecina wydanej przez Szczecińskie Towarzystwo Kultury w 2015 roku oraz wiedzy własnej.


Jezierzyce (do 1945 Jeseritz) to południowo-wschodnia dzielnica prawobrzeżnej części Szczecina, leżąca nad rzeką Płonią, graniczącą ze Śmiernicą (Śmierdnica?) i Kłobuckiem od wschodu z gminą Kobylanka od zachodu z Starym Czarnowem. Najbardziej oddalona (20 km) od śródmieścia dzielnica leżąca na drodze do Pyrzyc.

Jezierzyce przyłączono do Szczecina w 1972 roku. Wcześniej Jezierzyce należały w latach 1816-1818 do powiatu Pyrzyckiego, w latach 1818-1972 do powiatu Gryfińskiego. Jest dzielnicą miasta położoną wśród lasów Puszczy Bukowej i Goleniowskiej. Jezierzyce składają się z dwu części rozdzielonych rzeką Płonią. Część południowa znajduje się przy ulicy Topolowej, a północna przy ulicy Relaksowej. W Jezierzycach jest tylko 5 ulic.

Pętla powstała 24 lipca 1979 roku, kiedy linia 72 zaczęła niektórymi kursami jeździć do Jezierzyc. Wydłużono trasę od pętli Śmiernica o 1,2 km, co dawało ogółem 18,8 km długości linii. Uruchomiono również linię 72 BIS, którą zlikwidowano w sierpniu tego roku wprowadzając kursy zlikwidowanej linii do linii 72, jako dodatkowe kursy do Jezierzyc. Linia 72 do Jezierzyc jeździła do 17 sierpnia 1984 roku.

Od 17 sierpnia 1984 roku na trasie - Basen Górniczy – Jezierzyce zaczęła kursować linia 79, a od 29 stycznia 2018 w związku z uruchomieniem części autobusowej węzła autobusowo - tramwajowego na pętli "Turkusowa" oraz zmianą siatki przebiegu linii autobusowych prawobrzeża, linia zmieniła trasę przejazdu i jeździ według nowego rozkładu jazdy na trasie Turkusowa < — > Jezierzyce.

tzw.pętla Jezierzyce
tzw. pętla
Nawrót linii w kierunku Osiedla Słonecznego następuje przez ulicę Mostową - Topolową.

Od 1 kwietnia 2018 roku ZDiTM zmienił trasę i rozkład jazdy. Wycofał linie z pętli "Turkusowa" i skierował ją od ulicy Walecznych przez ulice Pszenną, rondo Reagana i Handlową do pętli "Osiedle Słoneczne". Od tej pory jeździ ona na trasie:

Osiedle Słoneczne < — > Jezierzyce

Handlowa — rondo Reagana — Pszenna — Walecznych — rondo Ułanów Podolskich — Batalionów Chłopskich — Gryfińska — Struga — rondo Szendzielarza — Struga — Zwierzyniecka — Szosa Stargardzka — Przyszłości — Pyrzycka — Topolowa


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.