Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Pętla tramwajowo-autobusowa Głębokie

* * *

Opracowanie tematu na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin biuletynów informacyjnych wydawanych WPKM, MZK, ZKM oraz informacji własnych. Zdjęcie z 1964 roku, autor nieznany, archiwum Tramwajów Szczecińskich.

pętla Głębokie 2012 rok foto Janusz Światowy
Pętla na Głębokim znajduje się w willowej części miasta na osiedlu Głębokie - Pilchowo, położonej w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej (Parki Leśne Głębokie i Arkoński) przy jeziorze noszącym taką samą nazwę, na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Zegadłowicza, Miodowej i Kupczyka.

W lipcu 1955 roku "jedynka" pojechała po wydłużonej trasie do Głębokiego (odcinek torów od Toru Kolarskiego do jęz. Głebokiego). Otwarcie uświetniły nowo dostarczone wagony typu N.

Jednakże od 1928 roku na ulicach Szczecina pojawił się również autobus w komunikacji miejskiej i między innymi również odjeżdżał z końcowego przystanku linii tramwajowej do Tanowa. Więc można powiedzieć, że była to pętla tramwajowo - autobusowa.

stara końcówka przy torze kolarskicm
Położono nowe tory do Głębokiego. Były przedłużeniem istniejącej dawnej linii, która kończyła się u wylotu Aleja Wojska Polskiego patrząc od strony północnej. Przedłużenie torów do Głębokiego umożliwiło zasiedlenie niewykorzystywanych zasobów mieszkaniowych osiedla willowego, stojących do tej pory jako pustostany. Linia jeżdżąca tą trasą była oblegana szczególnie w porze letniej ze względu na istniejące jezioro. Położenie torów do Głębokiego zakończono pętlą tramwajową.


Nie każdy wie, że na pętlę Głębokie zajeżdżały duże czteroosiowe wagony typu L. Były, to wagony motorowe z początku naszego wieku. Wagony te były charakterystycznym widokiem na szczecińskich torowiskach na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Można było je spotkać na różnych liniach - częste wykolejenia na ostrzejszych łukach sprawiły, że skierowano je głównie do obsługi linii 1: Głębokie - Potulicka.

pętla Głębokie 1964, foto: autor nieznany, archiwum Tramwajów Szczeciński
W 1964 roku pracownicy zajezdni Pogodno wybudowali w czynie społecznym wiatę przystankową na pętli Głębokie. Była, to zadaszona tzw. "poczekalnia" na podstawie betonowej. Boki i tył "poczekalni" wykonano ze szkła zbrojonego. Taki układ chronił pasażerów przed deszczem i wiatrem.

pętla Głębokie 2016, foto:Janusz Światowy
26 kwietnia 1965 roku zmieniona została trasa linii 1 i 9 od tego dnia linia 1 jeździ na trasie Stocznia Szczecińska – Głębokie, a linia 9 - Potulicka – Głębokie. W chwili obecnej z pętli korzystają tramwaje linii 1 i 9 oraz linii autobusowych 103 i 106.

pętla Głębokie 2011, foto: Janusz Światowy
29 czerwca 2016 roku na stronie UM ukazało się ogłoszenie o przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania: Węzeł przesiadkowy Głębokie - modernizacja skrzyżowania przy al. Wojska Polskiego, Zegadłowicza, Kupczyka, Miodowa wraz z remontem ulicy Kupczyka do granic administracyjnych Szczecina. Termin nadsyłania ofert do 12 lipca 2016 roku.

Wykonawcą dokumentacji zostało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. z Gdańska, która chce ją wykonać za kwotę 1 085 106,00 złotych. Na wykonanie dokumentacji oraz uzyskanie decyzji na prowadzenie robót budowlanych, wykonawca ma 14 miesięcy od dnia podpisania umowy. Firma z Gdańska zgłosiła się jako jedyna chętna na wykonanie dokumentacji. Wybór ogłoszono 27 lipca 2016 roku.

Jednocześnie UM w dniach 12 grudnia 2016 – 11 stycznia 2017 roku zarządził konsultacje. Ich celem było zebranie propozycji zmian, opinii oraz uwag dotyczących projektowanej pętli od mieszkańców Szczecina, jak powinien wyglądać układ przystanków, czy rondo byłoby lepsze niż tradycyjne skrzyżowanie?

foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
foto: Janusz Światowy
Od 13 października 2018 roku aż do odwołania zawieszono kursowanie linii 1 i 9 do pętli na Głębokim z powodu następnego etapu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Arkońskiej, Wojska Pilskiego i Szafera.

Tramwaje tych linii dojeżdżają z pasażerami tylko do przystanku Unii Lubelskiej. Nawrót tramwajów w stronę centrum przeż teren zajezdni Pogodno, jako przejazd techniczny. Na czas przebudowy uruchomiono linię zastępczą 809 kursującą na trasie Wernyhory - Głębokie Kąpieliskowa

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.