Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia: Mikołajkowo - Świąteczna

Trasa linii:

Pomorzany <--> Dworzec Niebuszewo
Budziszyńska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — rondo Giedroycia — Kołłątaja — rondo Sybiraków — Asnyka — Orzeszkowej.

Po raz pierwszy linie mikołajkowo - świąteczną Tramwaje Szczecińskie wraz z Urzędem Miasta uruchomiły 6 grudnia 2016 roku na trasie j.w. Linia obsługiwana była pięćdziesięcioletnim wagonem typu "N". Historyczny wagon przystrojony został w czapkę św. Mikołaja i światełkami wokół wagonu.

Tramwaj w mikołajkową podróż wyruszył z zajezdni i około 15:20 był na placu Szarych Szeregów, skąd zaczął zabierać pasażerów chcących przejechać się tym pojazdem. 6 grudnia pasażerowie spotkali w nim prezydenta miasta Piotra Krzystka, który częstował pasażerów słodkościami. Mikołajkowy kurs zakończył się o godzinie 20:00.

Świątecznym tramwajem można było jechać jeszcze kilka razy. Na trasę wyjechał jeszcze 9, 16, 23 i 30 grudnia i kursował w godzinach 16:20 – 20:00. Startował z placu Szarych Szeregów i zatrzymywał się na wszystkich przystankach linii 12. Tramwaj przejeżdżał w okolicach miejsc, gdzie odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Po raz drugi linie uruchomiono też 6 grudnia 2017 roku ale na trasie:

Dworcowa < - > Dworcowa
Brama Portowa – pl. Kościuszki – Boh. Warszawy – pl. Gałczyńskiego – Al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – pl. Grunwaldzki – pl. Rodła – Matejki Filharmonia – pl. Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – Wyszyńskiego

Zabytkowy wagon ozdobiony został sznurami elektrycznych świeczek i zamontowaną na dachu charakterystyczną czerwoną czapką jak w poprzednim roku, ale w tym dodatkowo podwieszono pod oknem z przodu tramwaju prezent, a na tablicy, gdzie do tej pory podawano kierunek jazdy wstawiono napis "Ho, ho, ho!!!".

Enka o numerze 167 z roku 1954 robił wrażenie. W środku tak przystrojonego wagonu rozbrzmiewały świąteczne utwory. Najwyraźniej szczecinianie polubili mikołajkowo - świateczny tramwaj jeżdżący po mieście.

Odjazdy z ulicy Dworcowej następowały w godzinach: 15:50; 16:40; 17:30; 18:20; 19:10. Jak w poprzednim roku przewidziano też jazdę tramwaju w dniach - 6, 8, 15, 22 i 29 grudnia w godzinach 15:50 - 20:00.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.