Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia G: Plac Rodła < -- > Wielgowo Borsucza

Trasa:
Plac Rodła – Niepodległości – Wyszyńskiego – Basen Górniczy – Zdroje Krzyżówka – Struga – Zwierzyniecka – Szosa Stargardzka – Żuka – Wiślana – Wielgowo Borsucza

Linie uruchomiono 24 lutego 2003 roku. Uruchomienie linii miało na celu poprawę dojazdu mieszkańców obrzeżnych dzielnic Szczecina do centrum oraz szybszego dojazdu do szpitala położonego w Zdunowie.

Linia kursować miała przez kwartał (okres testowy) jedynie w dni powszednie w godzinach szczytu z zawieszaniem na okres ferii lub wakacji, po tym okresie miała zapaść decyzja co do jej przyszłości. Po wakacjach w 2003 roku podjęto decyzję, na mocy której linię uruchomiono już na stałe, jako linie szczytową.

Pierwsze zmiany na linii nastąpiły 2 lutego 2004 roku, wydłużono trasę linii do przystanku Wielgowo Bryczkowskiego.

Po zakończeniu budowy jezdni wspomagających ulicy Struga na odcinku od ulicy Pomorskiej do wiaduktu kolejowego, od 1 lutego 2006 roku zmieniła się trasa linii. Linia G jeździ ulicą Struga do przejazdu jezdnią wspomagającą ulicy Struga zlokalizowanego na wjeździe do stacji serwisowej Opel, dalej jezdnią wspomagającą ulicą Struga aż do zjazdu.

Do 11 października 2007 roku obie brygady obsługiwane były przez autobusy klasy MAXI. Jednakże z uwagi na skargi pasażerów na tłok panujący w autobusach tej linii, na wniosek ZDiTM zdecydowano, że jedna z brygad obsługiwana będzie taborem przegubowym.

Długość linii w kierunku Placu Rodła wynosi 21 km przy czasie przejazdu 37 minut. W stronę pętli Wielgowo Borsucza czas wydłuża się do 38 minut a trasa do 21,82 km.

Obsługa brygad do 31 sierpnia 2010 wyglądała następująco:
• G/1 - (4:34-9:51 - 13:39-17:18)
• G/2 - (6:05-9:44 - 13:39-17:21)

Następna zmiana trasy linii nastąpiła 1 września 2010 roku, gdy wydłużoną ją do nowo wybudowanej pętli Wielgowo Borsucza. Przy okazji zmieniono również czasy pracy brygad:
• G/1 - (5:29-9:53 - 13:29-18:09)
• G/2 - (6:14-9:53 -13:29-17:29)

Linia obsługiwana jest dwoma autobusami niskopodłogowymi przez zajezdnię Dąbie. Częstotliwość kursowania wynosi 30-60 minut. Do obsługi linii wystawiono tylko autobusy niskopodłogowe z uwagi na pasażerów dojeżdżających do szpitala w Zdunowie.

20 sierpnia 2012 roku przystanek „Wyszyńskiego” kierunek Brama Portowa zlokalizowany na torowisku tramwajowym w ciągu ulicy Wyszyńskiego, od tej pory jest przystankiem wspólnym dla linii tramwajowej 2, 7, 8 oraz linii autobusowych pośpiesznych A, B, C, D, G. Jest to przystanek podwójny. Zatrzymanie pierwszego tramwaju czy autobusu na przystanku winno nastąpić na wysokości wyznaczonej linii zatrzymania.

Przejazd autobusów pośpiesznych na odcinku Most Długi – Wyszyńskiego – Brama Portowa odbywa się bus pasem po torowisku – zjazd na jezdnię w ciągu Brama Portowa - Niepodległości. Jednocześnie uległ likwidacji przystanek dla tych linii autobusowych w zatoce autobusowej.

Linia G jeździ z pominięciem przystanku „Botaniczna” w obu kierunkach. Nastąpiło to 1 października 2013 roku z uwagi na budowę węzła „Tczewska” na przecięciu Autostrady A6 i ulicy Tczewskiej. Taka sytuacja trwała do 19 czerwca 2014 roku w związku zakończenie budowy i otwarciem dla ruchu kołowego węzła Tczewska.

Rozpoczęcie przebudowy pętli autobusowo – tramwajowej na Basenie Górniczym od 18 października 2014 roku wymusiło reorganizacje komunikacji miejskiej pomiędzy prawo a lewobrzeżem miasta.

• autobusy linii pośpiesznych A, A bis, B, C, D, E, G jadące w kierunku prawobrzeża, na Basenie Górniczym zatrzymywały się w zatoce na wysokości pętli.

Firma Energopol 30 marca 2015 roku oddała do eksploatacji po remoncie torowiska na przyczółkach Mostu Długiego.

• przywrócono stara organizację komunikacji miejskiej sprzed remontu. Linia tramwajowa 3 kursująca w relacji Pomorzany – Las Arkoński jeździ stałą trasą przez ulice Nową i Dworcową. Przystanek „Wyszyńskiego” w kierunku Bramy Portowej dla autobusów linii pospiesznych A, B, C, D, E, G i 807 był zlokalizowany na peronie tramwajowym (jak przed zamknięciem Mostu Długiego).

Ze względów bezpieczeństwa pasażerów w trybie natychmiastowym od dnia 5 stycznia 2016 roku do odwołania wyłączono torowisko na ulicach Gdańskiej i (inwestycja zakończona w 2015 roku przez firmę Energopol Szczecin). Decyzja została podjęta wspólnie przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego i spółkę Tramwaje Szczecińskie na podstawie negatywnych wyniku badań spawów szyn torowiska na ulicach Gdańskiej i Energetyków oraz występujących licznych awarii (pęknięcia). Ekspertyza wykazała nieprawidłowości w 108 na ponad 800 spawów torowisk.

• autobusy linii pośpiesznych A, B, C, D, E i G na całych trasach obowiązuje taryfa jak dla linii zwykłych. Dodatkowo autobusy te zatrzymywały się na przystankach Merkatora, Parnica, Port Centralny Energetyków. Przystanki na żądanie. Dla pasażerów udostępniono też parking Selgrosa czynny w godzinach 6 – 22.

Na wniosek pasażerów w dniach 12 - 27 stycznia 2016 roku obowiązywał przystanek na żądanie Jaśminowa ZUS w obu kierunkach, dla linii pospiesznych B, D i G. Przystanek dla tych linii był wykorzystywany do czasu zakończenia prac torowych w ciągu ulic Gdańskiej i Energetyków, do czasu ponownego uruchomienia linii tramwajowych 2 i 8 do pętli Turkusowa.

Z dniem 29 stycznia 2018 roku linia kursuje według nowego rozkładu jazdy ale bez zmiany częstotliwości kursowania. Jest to związane z oddaniem do eksploatacji węzła autobusowo - tramwajowego pętli "Turkusowa" oraz zmianą siatki połączeń komunikacyjnych na prawobrzeżu.

Nastąpiło też przeniesienie przystanku krańcowego „Plac Rodła”, który został zlokalizowany przy wejściu do hotelu "Radisson-Blu"" (dotychczasowy przystanek krańcowy linii C). Dodatkowo linia G będzie zatrzymywać na przystanku „Plac Rodła” zlokalizowanego w ciągu alei Wyzwolenia.

Prace przy budowie kanalizacji w Wielgowie (ulica Bałtycka) trwały w dniach 29 lipca 2019 - 23 maja 2020 roku wymusiły zmiany w kursowaniu linii G. Autobusy kursowały na trasie Plac rodła — Zdunowo Szpital.

Plac Rodła <—> Zdunowo Szpital
Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego (z powrotem: plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — Piłsudskiego) — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — most Portowy — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Pionierów Miasta Szczecina — Eskadrowa — Leszczynowa — rondo Ułanów Podolskich — Batalionów Chłopskich — Gryfińska — Struga — rondo Szendzielarza — Struga — Zwierzyniecka — Szosa Stargardzka — Żuka — Sokołowskiego.

Na linii G przywrócono stałą trasę Plac Rodła — Wielgowo Borsucza. Obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy ze skorygowanymi czasami przejazdu i niezmienioną częstotliwością kursowania.

W dniach 29 maja - 23 lipca 2021 roku, autobusy linii G między przystankami „Brama Portowa” a „Plac Rodła” w kierunku placu Rodła kursowały przez plac Żołnierza Polskiego, plac Hołdu Pruskiego i ulice Matejki i zatrzymywały się na przystanku końcowym „Plac Rodła” zlokalizowanym przy budynku ZUS (dotychczasowy przystanek krańcowy linii 107, nr 11523). Bez zmian obowiązuje zatrzymanie na przystanku „Plac Rodła” w ciągu al. Wyzwolenia (w kierunku prawobrzeża, nr 11535).

Wielgowo Borsucza < — > Plac Rodła
Bryczkowskiego — Bałtycka — Żuka — Sokołowskiego — Żuka — Szosa Stargardzka — Zwierzyniecka — Struga — rondo Szendzielarza — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — rondo Ułanów Podolskich — Leszczynowa — Eskadrowa — most Pionierów Miasta Szczecina — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Portowy — Energetyków — most Długi — Wyszyńskiego — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — plac Hołdu Pruskiego — Matejki — plac Rodła — (z powrotem aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego w kierunku prawobrzeża)

Od 24 lipca 2021 roku z powodu kolejnego etapu przebudowy torowisk w rejonie placu Żołnierza Polskiego i Matejki, ZDiTM wprowadził kolejne zmiany w kursowaniu linii. Linia G zawracała w rejonie placu Rodła od przystanku „Brama Portowa” przez Niepodległości, Wyzwolenia, Piłsudskiego, Matejki, Hołdu Pruskiego, Żołnierza Polskiego, Niepodległości do przystanku „Brama Portowa”. Przystanek krańcowy „Plac Rodła” zlokalizowano w ciągu Wyzwolenia na odcinku pomiędzy ulicami Małopolską i Mazowiecką (nr 11532). Nie był w tym czasie obsługiwany przystanek „Plac Rodła” zlokalizowany w ciągu Wyzwolenia za placem Rodła w kierunku Brama Portowa, nr 11535).

Z dniem 9 października 2021 roku z powodu kolejnego etapu przebudowy torowisk w rejonie placu Żołnierza Polskiego, Wyzwolenia, placu Rodła i Matejki, jak też utrudnieniami w ruchu drogowym pomiędzy prawo - lewobrzeżem z powodu prowadzonych prac budowlanych na trasie linii pospiesznych w rejonie ich przejazdu (Estakada Pomorska, Energetyków - przebudowa ulic Międzyodrza), powodujące duże opóźnienia w ich kursowaniu, a także brakami wśród kierowców, ZDiTM zawiesił kursowanie linii do odwołania.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.