Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia 95: Dworzec Główny < — > Dworzec Główny

Odsłona pierwsza

Trasa: PODJUCHY PĘTLA < - > PODJUCHY PĘTLA

Granitowa - Marmurowa - Radosna - Morwowa - Chojnicka - Mielecka - Drawska - Sąsiedzka - Sieradzka - Chromowa - Ruda - Olkuska - Wschodnia - Marii Grzegorzewskiej - Korczaka - Karola Pruszyńskiego - Wschodnia - Chełmińska - Krzemienna

Była najmłodszą linią autobusową uruchomioną przez ZDiTM 11 kwietnia 2016 roku w ramach Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską, jako „Transport na żądanie”, która była formą wsparcia regularnej komunikacji miejskiej. Miała ona ułatwić mieszkańcom górzystych terenów dzielnicy dostęp do linii komunikacji miejskiej kursujących przez pętlę Podjuchy.

Pasażerowie po skontaktowaniu się z dyspozytorem na Centrali Ruchu, a później po zalogowaniu się na specjalnie przygotowanej stronie, mogli zamówić na konkretną godzinę mikrobus, który dowiezie ich z/na pętle lub na wybrany przystanek. Mikrobusy zabierały jednorazowo 20 osób. O godzinie planowanej podróży decydowało pierwsze zgłoszenie. Czas i trasa przejazdu była różna, ponieważ godzina i start pierwszego kursu był każdego dnia inny. Celem było dowiezienie zainteresowanych pasażerów w miejsce dogodnej przesiadki do autobusów komunikacji miejskiej na pętli Podjuchy lub do domów z pętli w ciągu 15 minut.

W uzgodnieniu z Radą Osiedla wytypowano kilkanaście punktów, z których będą odjeżdżały mikrobusy na telefon, są to następujące przystanki:

• Pętla Podjuchy
• Granitowa (dla wysiadających)
• Chojnicka
• Mielecka
• Sąsiedzka
• Chromowa
• Ruda
• Grzegorzewskiej
• Wschodnia
• Chełmińska
• Miechowska (dla wysiadających)

Umowę na przewozy podpisano z firmą PKS Szczecin. Na potrzeby tej formy transportu, PKS przygotował 3 mikrobusy - klimatyzowane Mercedesy Sprintery, kursowały 2 a 1 bbył w rezerwie. Wyposażone w platformę ułatwiającą wjazd osobom na wózkach inwalidzkich. Pomalowane w obowiązującej w Szczecinie kolorystyce „Floating Garden”. Mają tez zainstalowane kasowniki. Opłata za przejazd wszystkimi biletami obowiązującym na terenie miasta.

Kursy wykonywane przez 10 godzin w dni powszednie. ZDiTM obiecuje, że jeśli mieszkańcy Podjuch będą mieli taką potrzebę, to komunikacja mikrobusowa zostanie też uruchomiona w weekendy, ale w ramach ustalonego w umowie limitu godzin.

Założenia systemu transportu „na żądanie”

Celem wprowadzenia Systemu Transportu „na żądanie”, jest stworzenie możliwości dowozu z/do krańcowych przystanków komunikacji miejskiej pasażerom z obszarów peryferyjnych, słabiej zaludnionych, których nie obejmuje sieć tras komunikacji miejskiej, oddalonych od centrum aglomeracji. Mikrobusy obsługujące transport na żądanie nie wjeżdżają do centrum miasta – są podpięte pod linie regularne. System działać ma w określonej strefie – obszarze, na którym zdefiniowane są konkretne przystanki. Trasy przejazdów są zbiorem odcinków łączących przystanek początkowy z przystankiem końcowym w dowolnym kierunku. Przyjęto, że usługa będzie realizowana w wariancie pół dynamicznym, która ma określony przystanek początkowy i końcowy oraz przystanki, na które pasażer ma możliwość dokonać rezerwacji.

Z dniem 4 października 2016 roku ZDiTM wraz z Radą Osiedla uzgodniły dwa dodatkowe przystanki, z których pasażerowie będą mogli korzystać. Są to przystanki Ostowa i Lechicka. W związku z tym linia 95 będzie zabierała i dostarczała pasażerów z 13 punktów na trasie przejazdu.

W roku 2017 linia była obsługiwana przez PKS Szczecin 3 mikrobusami Mercedes Sprinter. Firma wygrała przetarg na jej obsługę. Umowa na przewozy transportu na żądanie została podpisana z firmą PKS Szczecin do końca 2018 roku.

29 stycznia 2018 roku w związku z uruchomieniem części autobusowej węzła autobusowo - tramwajowego na pętli "Turkusowa" oraz zmianą siatki przebiegu linii autobusowych prawobrzeża. Linia 95 od tej pory kursowała w godzinach od 7:00 - 17:00 w dni powszednie.

Podjuchy Pętla < - > Podjuchy Pętla
Metalową - Marmurową - Radosną - Ostowa - Morwowa - Chojnicka - Olkuska - Ruda - Krzemienna - Skalista - Kołowska - Falskiego - Przewiewna - Floriana Szarego - Sąsiedzka - Sieradzka (i z powrotem na Pętlę Podjuchy)

Obowiązywały na trasie następujące przystanki: Podjuchy Pętla, Granitowa, Miechowska, Chromowa, Chełmińska, Ruda, Wschodnia, Grzegorzewskiej, Sąsiedzka I, Mielecka, Chojnicka, Ostowa, Lechicka, Skalista, Krzemienna, Przewiewna, Smocza/Falskiego, Sąsiedzka II, Sieradzka.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku, zgodnie z zarządzeniem nr 384/19 Prezydenta miasta z 4 września 2019 roku zmieniającym regulamin przewozu osób, mówiący o zmianie dotychczasowej numeracji linii zwykłych kursujących dotychczas na terenie miasta (w zakresie 51–99), który został prawie w całości wykorzystany. Nowe zakresy (900 - 999) umożliwiają uporządkowanie numeracji linii kursujących po terenie powiatów ościennych, i przewidują miejsce na uruchomienie nowych linii tego typu. W związku z tym linia 95 zostaje zmieniona na 904. Ze zmianą numeracji zmieniono też rozkłady jazdy.

Odsłona druga


Drugi raz uruchomiono ją 1 kwietnia 2021 roku na trasie j.n, w związku z rozszerzeniem obszaru płatnego parkowania i zmianą cen na jej obszarze. Uruchomienie jej miało zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej oraz zmniejszenie ilość samochodów poruszających się po ścisłym centrum.

Zwiększenie strefy skutkowało zmianami taryfy biletowej w komunikacji miejskiej (obniżono ceny niektórych rodzajów biletów). Linia jest autobusową linią okólną kursującą w rejonie centrum miasta, kursuje na trasie o odwróconym kierunku w stosunku do linii 90.

Jeździ tylko w dni powszednie, w godzinach od 6:20 do 18:15 i kursuje z częstotliwością co 15 minut. Obsługiwana przez zajezdnię Klonowica taborem klasy MIDI.

Dworzec Główny (Owocowa) < - - > Dworzec Główny (Owocowa)

3 Maja — Narutowicza — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — aleja Wojska Polskiego — Felczaka — Wąska — Wielkopolska — Śląska — rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej — Śląska — plac Grunwaldzki — aleja Jana Pawła II — plac Lotników — Kaszubska — Bałuki — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja
Trasa okrężna — kursy wykonywane w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W przeciwnym kierunku kursuje linia 90.

Przystanki obowiązujące na linii:

• Dworzec Główny (Owocowa) (nr 22912) – nowy przystanek w ciągu ulicy 3 Maja pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Korzeniowskiego a placem Zawiszy Czarnego (wspólny z linią 90);
• Plac Dziecka – nowy przystanek w ciągu ulicy Narutowicza zlokalizowany przed skrzyżowaniem z ulicą Kopernika na miejscu parkingowym przy Orliku;
• Narutowicza (wspólny z liniami 61, 62, 81, 83, 523 i 524);
• Plac Kościuszki (wspólny z liniami 81, 83, 523, 524);
• Piastów (wspólny z liniami 523 i 524);
• Felczaka (wspólny z linią 87);
• Urząd Miasta (wspólny z linią 87);
• Odrowąża nż (wspólny z linią 87);
• Wąska – nowy przystanek w ciągu ulicy Wąskiej za skrzyżowaniem z ulicą Niedziałkowskiego;
• Śląska – nowy przystanek w ciągu ulicy Śląskiej za skrzyżowaniem z ulicą Wielkopolską;
• Plac Grunwaldzki (wspólny z liniami 523, 524, 531);
• Plac Lotników (wspólny z linią 86);
• Brama Portowa (wspólny z liniami 61 i 87 zlokalizowany w ciągu alei Niepodległości za skrzyżowaniem z ulicą Wyszyńskiego);
• Plac Zawiszy (wspólny z liniami 61, 87 i 529);
• Dworzec Główny (Owocowa) (nr 22912) (wspólny z linią 90).

27 września 2021 roku ZDiTM zawiesił kursowanie linii. Przyczyną jej zawieszenia była niska frekwencja i małe zainteresowanie pasażerów, co było do przewidzenia. Prawdopodobnie już nigdy nie będzie kursowała na tej trasie.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.