Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia 86: Osiedle Kaliny < -- > Zakłady Piekarnicze

Trasa: Osiedle Kaliny – Witkiewicza – Jagiellońska – Plac Lotników – Mazurska – Piłsudskiego – Plac Rodła – Wyzwolenia – Obrońców Stalingradu – Plac Zgody – Wojska Polskiego – Jagiellońska – Witkiewicza – Osiedle Kaliny

Jest to najmłodsza linia utworzona przez ZDiTM z dniem 25 sierpnia 2014 roku, która będzie obsługiwać śródmieście (po likwidacji komunikacji tramwajowej 1 grudnia 1973 roku na odcinku od placu Szarych Szeregów w ciągu alei Wojska Polskiego do placu Zwycięstwa również na odcinku od alei Piastów do alei Wojska Polskiego w ciągu ulicy Jagiellońskiej, jak również na odcinku od placu Zgody do placu Żołnierza Polskiego w ciągu ulicy Obrońców Stalingradu).

Celem utworzenia tej linii była chęć zasypania pustki komunikacyjnej sporego obszaru śródmieścia pomiędzy alejami Piastów a Wojska Polskiego i ulicami Jagiellońską, Piłsudskiego a Krzywoustego jak również skomunikowanie rejonu Pogodna ze Śródmieściem. Celem jest również ożywienie podupadającego ścisłego centrum miasta tak aby mógł rozwijać się handel i usługi i inne kulturotwórcze obiekty.

Linia jeździ

• w dni robocze w godzinach 5:00 - 18:00 z częstotliwością co 15 minut,
• w dni robocze w godzinach 18:00 - 23:00 z częstotliwością co 20 minut,
• w soboty, niedziele i dni świąteczne w godzinach 5:00 - 23:00 z częstotliwością co 20 minut.

Autobusy zatrzymują się na następujących przystankach:

• „Osiedle Kaliny” – przystanek końcowy, wspólny z linią 75 w kierunku Dworca Głównego,
• „Witkiewicza Szkoła” – w obu kierunkach, wspólny z linią 75,
• „Św. Jana Bosko nż” – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Witkiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Św. Jana Bosko,
• „Jagiellońska Szpital” – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Jagiellońskiej przy szpitalu MSW,
• „Strzelecka nż” – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Jagiellońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Strzelecką,
• „Bohaterów Warszawy” – nowe przystanki w obu kierunkach (w kierunku Placu Rodła i w kierunku Osiedla Kaliny), zlokalizowane na ulicy Jagiellońskiej między skrzyżowaniami z al. Bohaterów Warszawy i z ul. Pocztową,
• „Piastów” – nowy przystanek w kierunku Osiedla Kaliny zlokalizowany na ulicy Jagiellońskiej przed skrzyżowaniem z aleją Piastów. W kierunku Placu Rodła przystanek wspólny z linią tramwajową 5,
• „Plac Zamenhofa” – nowy przystanek w kierunku Placu Rodła zlokalizowany na placu,
• „Plac Lotników” – nowy przystanek w kierunku Placu Rodła zlokalizowany na placu,
• „Plac Rodła” – przystanek końcowy, wspólny z linią 70 w alei Piłsudskiego,
• „Plac Rodła LOT” – przystanek wspólny z liniami pospiesznymi w kierunku prawobrzeża,
• „Plac Żołnierza Polskiego” – przystanek wspólny z liniami nocnymi w kierunku Bramy Portowej,
• „Św. Wojciecha” – nowy przystanek w kierunku Osiedla Kaliny zlokalizowany na ul. Obrońców Stalingradu, przy skrzyżowaniu z ul. Św. Wojciecha,
• „Plac Zgody” – nowy przystanek w kierunku Osiedla Kaliny zlokalizowany za placem Zgody w ciągu al. Wojska Polskiego.

Linia obsługiwana przez SPA „Klonowica”:
• 3 autobusami MEGA przegubowymi w dni robocze (brygady niskopodłogowe 2, 3),
• 2 autobusami MAXI niskopodłogowymi w soboty, niedziele i dni świąteczne.

Obsługa taborowa

Dzień powszedni
• 86/1 - (05:05 - 19:00)
• 86/2 - (05:20 - 22:39)
• 86/3 - (05:35 - 22:59)

Dzień świąteczny
• 86/1 - (05:05 - 22:59)
• 86/2 - (05:25 - 22:39)

2 stycznia 2015 roku, ZDiTM przedłużył trasę linii 86 do Zakładów Piekarniczych na ulicy Łukasińskiego. Linia jeździ na tej trasie (Plac Rodła – Zakłady Piekarnicze) tylko w dni powszednie w godzinach szczytów porannych i popołudniowych.

W dni świąteczne linia 86 jeździ jak dotychczas na trasie Osiedle Kaliny – Plac Rodła zgodnie z dotychczasową częstotliwością, jedynie zostały wprowadzone korekty godzin odjazdów.

W związku z tym z Osiedla Kaliny do Zakładów Piekarniczych autobus pojedzie ulicami Witkiewicza – Taczaka i Łukasińskiego i na tym odcinku zatrzymuje się na nowo utworzonych przystankach:

• „Zakłady Piekarnicze” (przystanek końcowy linii 74 i 80)
• „Łukasińskiego” (w obu kierunkach, wspólne z linią 74 i 80
• „Taczaka” (tylko w kierunku Zakładów Piekarniczych wspólny z linią 60)
• „Kutrzeby” (nowe przystanki na ulicy Witkiewicza w pobliżu skrzyżowania z ulicą Kutrzeby)
• „Derdowskiego” (tylko w kierunku Zakładów Piekarniczych – wspólny z liniami 53, 75)

Trasa: ZAKŁADY PIEKARNICZE – Łukasińskiego – Taczaka – Witkiewicza – OSIEDLE KALINY – Witkiewicza – Jagiellońska – Plac Lotników – Mazurska – Piłsudskiego – Plac Rodła – Wyzwolenia – Obrońców Stalingradu – Plac Zgody – Wojska Polskiego – Jagiellońska – Witkiewicza – OSIEDLE KALINY


Z powodu modernizacji fragmentu ulicy Jagiellońskiej, 25 maja 2017 roku nastąpiło przekazanie placu robót wykonawcy przebudowy, firmie EUROVIA POLSKA S.A., która wykonała te prace za kwotę — 5 998 815,94 zł brutto.

Termin wykonania prac ma się zakończyć w ciągu 4 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. 26 maja 2017 roku wprowadzono zamiany w organizacji ruchu.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku, na linii 86 nastąpiła zmiana statusu przystanku "Świętego Jana Bosko" z warunkowego na stały.

Od piątku, 26 maja 2017 roku do odwołania autobus linii 86 jeździł - w kierunku placu Rodła od skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej z aleją Wojska Polskiego kursował objazdem.

trasa linii:

Osiedle Kaliny<—>Plac Rodła
Witkiewicza — Jagiellońska — aleja Wojska Polskiego — plac Zgody — Obrońców Stalingradu — Świętego Wojciecha — Jagiellońska — plac Lotników — Mazurska — Piłsudskiego (z powrotem: Piłsudskiego — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — Obrońców Stalingradu).

Na odcinku objazdowym uruchomiony został przystanek „Plac Zgody”. Na czas przebudowy likwidacji uległ przystanek „Plac Zamenhofa”. Linia kursowała według specjalnego rozkładu jazdy.

Z powodu naprawy nawierzchni alei Wyzwolenia 10 lipca 2017 roku w godzinach. 12:00 - 22:00 zawieszono funkcjonowanie przystanku „Plac Rodła LOT” dla linii A, B, C i 86. Wyznaczony został tymczasowy przystanek zlokalizowany za skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką. Wjazd autobusów linii 86 w aleje Wyzwolenia możliwy wyłącznie po wykonaniu objazdu wyspy centralnej na placu Rodła.

Z dniem 1 sierpnia 2017 roku nastąpiła zmiana powszedniego i świątecznego rozkładu jazdy linii 86. Zmiana polegała na zwiększeniu liczby kursów wykonywanych w relacji Plac Rodła — Zakłady Piekarnicze. Na odcinku od Zakładów Piekarniczych do placu Rodła i z powrotem jeździł w godzinach szczytu przewozowego rano i po południu o godzinę dłużej niż dotychczas. Także w dni wolne i święta, autobusy linii 86 z placu Rodła < — > Zakłady Piekarnicze w godzinach 8:00 - 18:00 jeżdżą co 20 minut.

Po pięciu miesiącach utrudnień wreszcie można przejechać wyremontowaną Jagiellońska. Otwarto ją dla ruchu 10 listopada 2017 roku w godzinach późno popołudniowych. Nie puszczono jeszcze autobusu linii 86 na starą trasę.

Stało się to dopiero z chwilą odbiorów, który rozpoczął się 17 listopada 2017, podczas których została zweryfikowana jakość wykonanych prac, a w szczególności dotycząca stanu nawierzchni, elementów małej architektury, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i elementów wyposażenia wchodzących w skład inwestycji.

Po dokonanych odbiorach inwestycji na przebudowanym odcinku od alei Wojska Polskiego do placu Zamenhofa włącznie ulicy Jagiellońskiej, linia 86 wróciła na swoją starą trasę z dniem 20 listopada 2017 roku.

22 lipca 2021 roku ZDiTM uruchomił dodatkowe autobusy linii 86 z powodu zakończenia meczu Pogoń Szczecin – NK Osijek. Uruchomiono je w godzinach. 18 – 21 i około godziny 23 po zakończeniu meczu. Dwa autobusy linii 86 jechały na trasie Witkiewicza (przystanek św. Jana Bosko) – Plac Rodła.

25 lipca 2021 roku, jak w przypadku wyżej ZDiTM uruchomił dodatkowe autobusy, ale tym razem przed i po zakończeniu meczu Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze. Dodatkowy tabor kursował w godzinach 18- 20 na trasie Plac Rodła < – > Osiedle Kaliny i od godziny 22 na trasie Witkiewicza (przystanek św. Jana Bosko) – Plac Rodła.

Ponownie uruchomiono dodatkowe autobusy w dniu 18 września 2021 roku z powodu organizacji meczu Pogoń Szczecin – Cracovia. Przystanki początkowe dla dodatkowej komunikacji autobusowej były zlokalizowane na ul. Twardowskiego, były przystankami „na żądanie”.

• rezerwa dodatkowa do obsługi linii 86 - w godz. 13:00 – 15:00 linia 86 była wspomagana dodatkowym autobusem kategorii MEGAp, który na polecenie Centrali Ruchu wykonywał kursy na trasie „Plac Rodła” – „Osiedle Kaliny”. Po zakończonym meczu ok. 16:30 autobus wykonał kurs po trasie linii 86 w kierunku „Pl. Rodła”. Na trasie obowiązują wszystkie przystanki linii 86.

Od 18 grudnia 2021 roku linia od placu Lotników kursowała przez ulice Mazurską i Mazowiecką do przystanku końcowego „Plac Rodła” zlokalizowanego w ciągu Mazowieckiej przed skrzyżowaniem z Wyzwolenia. Powrót od Wyzwolenia odbywał się jak dotychczas.

Rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych w rejonie placu Rodła wymusiło od dnia 16 czerwca 2022 roku zmiany na okres około dwóch tygodni wprowadzenie zmian w kursowaniu linii.

Na linii 86 przywrócono lokalizacja przystanku końcowego „Plac Rodła” (nr 11541) w ciągu Piłsudskiego pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Dodatkowo w kierunku pętli „Osiedle Kaliny” i „Zakłady Piekarnicze” autobusy zatrzymywały się na przystanku „Plac Rodła” (nr 11535), zlokalizowanym w ciągu Wyzwolenia za placem Rodła. Likwidacji uległ przystanek „Plac Rodła” (nr 11551), zlokalizowany w ciągu Mazowieckiej.

Z powodu przywrócenia ruchu drogowego w rejonie placu Rodła, po jego generalnym remoncie z dniem 1 lipca 2022 roku (dla linii nocnych od nocy z 1 na 2 lipca) wprowadzono zmiany w kursowaniu linii autobusowych. I tak autobusy linii kursują:

Na linii 86 przystankiem końcowym jest przystanek „Plac Rodła” (nr 11535), zlokalizowany w ciągu alei Wyzwolenia za placem Rodła (kierunek Brama Portowa). Dotychczasowy przystanek końcowy „Plac Rodła” (nr 11541) jest przystankiem przelotowym dla kierunku do placu Rodła.

Zakłady Piekarnicze < — > Plac Rodła
Łukasińskiego — Taczaka — Witkiewicza — Jagiellońska — plac Zamenhofa — Jagiellońska — plac Lotników — Mazurska — Mazowiecka (z powrotem: Mazowiecka — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — Bałuki — plac Zgody — aleja Wojska Polskiego — Jagiellońska)

Osiedle Kaliny < — > Plac Rodła
Witkiewicza — Jagiellońska — plac Zamenhofa — Jagiellońska — plac Lotników — Mazurska — Mazowiecka (z powrotem: Mazowiecka — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — Bałuki — plac Zgody — aleja Wojska Polskiego — Jagiellońska)


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.