Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Temat linii 529 na trasie Plac Rodła - Głębokie Jaworowa opracował Michał Szczerbiński na podstawie informacji własnych.

Linia 529: Plac Rodła < -- > Głębokie Jaworowa

Trasa linii:
Plac Rodła – Aleja Piłsudskiego - Plac Rodła - Aleja Wyzwolenia - Plac Żołnierza Polskiego - Aleja Niepodległości - Plac Brama Portowa - Aleja Niepodległości - Aleja 3 Maja - Owocowa - Czarnieckiego - Potulicka - Piekary - Dąbrowskiego - Aleja Powstańców Wielkopolskich - Milczańska - Mieszka I - Południowa - Rondo Uniwersyteckie - Południowa - Radomska - Cukrowa - Rondo Uniwersyteckie - Krakowska - Wrocławska - Okulickiego - Ku Słońcu - Santocka - Witkiewicza - Żwirki i Wigury - Czorsztyńska - Mickiewicza - Wernyhory (z powrotem Wernyhory - Reduty Ordona - Witkiewicza) - Klonowica – Krzekowo - Klonowica - Zawadzkiego - Szafera - Aleja Wojska Polskiego – Zegadłowicza – Głębokie Jaworowa

Pierwszy dość zbliżony wariant tejże linii powstał podczas pierwszej reformy komunikacji nocnej, która miała miejsce 1 lipca 1997 roku. Utworzono wówczas linię 509 która kursowała na trasie: Głębokie – Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Bolesława Krzywoustego – plac Kościuszki – plac Zwycięstwa – 3-go Maja – Narutowicza – Potulicka – Czarnieckiego.

Pierwsza zmiana trasy nastąpiła dopiero 1 października 2003 roku, kiedy to przeprowadzono kolejną wielką reformę komunikacji nocnej. Przenumerowano z numeru 509 na 529 i zmieniono znacząco trasę. Od tej pory linia 529 kursuje na trasie: Plac Rodła – Krzekowo – Głębokie Jaworowa. Trasa ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego.

5 kwietnia 2005 roku z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego nad ulicą Południową ulega zmiana trasy linii 529. Autobusy między przystankami "Reda" i "Bronowicka" w obu kierunkach kursowały według normalnego rozkładu jazdy na zmienionej trasie z pominięciem ulicy Południowej i ulicy Radomskiej. Od przystanku "Reda" autobus pojechał ulica Cukrową (przystanek "Płocka"), zawrócił na pętli "Cukrowa" (dla linii 60 i 61 Bis), po czym wrócił ulicą Cukrową (ponownie zatrzymując się na przystanku "Płocka") i dalej pojechał ulicą Krakowską. Tymczasowo nieczynne były przystanki "Rondo", "Południowa" i "Radomska".

20 czerwca 2000 roku zmieniono nazwy przystanków z „Okulickiego – Kingi” na „Kwiatowa” a „Okulickiego – Ku Słońcu” na „Ku Słońcu”.

11 stycznia 2007 roku autobusy linii 529 w kierunku Krzekowa od ulicy Okulickiego kursowały objazdem przez ulicę Derdowskiego i ulicę Świerczewską do ulicy Santockiej. 12 kwietnia 2007 roku z powodu kolejnych etapów budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 zmienia trasę i kursuje: od ulicy Wrocławskiej przez ulicę Okulickiego, ulicę Kwiatową i ulicę Ku Słońcu do przystanku "Szkoła Salezjańska" i dalej po zwykłej trasie.

Kolejna zmiana trasy nastąpiła 28 kwietnia 2007 roku, kiedy to zaczęto budowę kolejnego etapu ronda na Gumieńcach. W kierunku placu Rodła obowiązywał objazd - od przystanku "Szkoła Salezjańska" przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do przystanku "Kwiatowa" i dalej po zwykłej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Ku Słońcu" w kierunku placu Rodła. W zamian został uruchomiony przystanek "Kręta". Zamieszanie trwało do 31 lipca 2007 roku.

Z powodu robót kanalizacyjnych od 10 maja do 20 czerwca 2007 roku linia 529 kursowała objazdem: od przystanku "Bracka" przez ulicę Witkiewicza i ulicę Derdowskiego do ulicy 26 Kwietnia i dalej po normalnej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Taczaka", a w kierunku Krzekowa trasa nie uległa zmianie.

Z powodu następnego etapu budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 znowu ulega zmianie. Autobusy kursowały przez ulicę Ku Słońcu z pominięciem ulicy Kwiatowej.

Od 27 sierpnia do 2 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych w rejonach ulicy Taczaka zostaje zmieniona kolejny raz trasa. Autobusy od przystanku "Reduty Ordona" kursowały objazdem przez ulicę Łukasińskiego, ulicę Grota-Roweckiego i ulicę Witkiewicza do ulicę Taczaka. Nieobsługiwane były przystanki: "Kleeberga" i "Bracka" oraz "Taczaka" w kierunku Krzekowa. W kierunku placu Rodła został uruchomiony dodatkowy przystanek "Berlinga" na ulicy Grota-Roweckiego.

Od 13 października do 20 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych na nowym rondzie na Gumieńcach zmieniono trasę linii. Autobusy linii 529 w kierunku placu Rodła od przystanku "Ku Słońcu" na ulicy Ku Słońcu kursowały przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do ulicy Okulickiego. Rozkład jazdy nie uległ zmianie.

W dniach 13 - 20 października 2006 roku został zamknięty dla ruchu wjazd w ulicę Okulickiego z kierunku ulic Derdowskiego i Ku Słońcu z powodu robót wodno kanalizacyjnych pod jezdnią w związku z budową ronda ulic Ku Słońcu – Derdowskiego – Dworska w Szczecinie. Uległa zmianie trasa kursowania linii 60 i 529.

• linia 529 w kierunku placu Rodła kursowała po częściowo zmienionej trasie, od przystanku „Ku Słońcu” na ulicy Ku Słońcu przez ulice Ku Słońcu – Kwiatową do Okulickiego i dalej po stałej trasie, wg normalnego rozkłady jazdy.

W dniu dzisiejszym linia 529 jest obsługiwana przez dwie brygady a przewoźnikiem jest SPA Klonowica. Stałymi bywalcami są na tej linii były Autosany H6 lecz zdarzały się pojazdy przegubowe (MAN NG272), a nawet niskopodłogowe MAN-y NL283. Czas przejazdu w obydwu kierunkach wynosi 46 minut a długość trasy szacowana jest na około 23 kilometrów.

W dniach 6 marca - 2 kwietnia 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" zmieniono trasę linii 529. Kursy w kierunku pętli "Głębokie Jaworowa" od przystanku "Reduty Ordona" odbywać się będą ulicą Żołnierską i ulicą Klonowica, a dalej autobusy będą się włączać w swoją normalną trasę. Kursy skrócone do pętli "Krzekowo" są skrócone do przystanku Klonowica Zajezdnia.

Realizacja zadania pn. ”Budowa sygnalizacji świetlnej wraz z przyłączem na skrzyżowaniu ulic Ku Słońcu – Santocka oraz remontem ulicy Ku Słońcu na odcinku od ulicy Karola Miarki do ronda Lucjana Gierosa, w dniach 18 - 22 października 2010 roku zamknięto dla ruchu jezdnie południową (po stronie cmentarza) ulicy Ku Słońcu na odcinku od ronda Gierosa do ulicy Karola Miarki w związku z układaniem masy bitumicznej na całej szerokości jezdni.

Objazd w kierunku centrum miasta wytyczony został zgodnie z zatwierdzoną czasową organizacją ruchu przez ulicę 26 Kwietnia. Ruch w kierunku ronda Gierosa będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach.

• ;inia 529 w kierunku Głębokie Jaworowa od przystanku „Ku Słońcu” kursuje przez ulicę Ku Słońcu – rondo Gierosa – Derowskiego – Świerczewską do ulicy Santockiej i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy. W kierunku placu Rodła kursuje po stałej trasie.

• przystanek „Szkoła Saleziańska” czasowo został przeniesiony na ulice Derdowskiego na zjeździe z ronda Gierosa (przystanek wspólny z linią 528). Przystanek „Piękna” uległ czasowej likwidacji.

W dniach 18 - 24 listopada 2010 roku na czas prac budowy kolektora deszczowego w ulicy Santockiej przed skrzyżowaniem z ulicą. Ku Słońcu, została zamknięta dla ruchu ulica Santocka na odcinku od ulicy Świerczewskiej do ulicy Ku Słońcu.

• linia 529 w kierunku Głębokie Jaworowa, od przystanku „Ku Słońcu” kursuje przez ulicę Ku Słońcu – rondo Gierosa – Derdowskiego – Świerczewską do ul. Santockiej i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy.

• w kierunku placu Rodła kursowała od przystanku „Santocka” przez ulicę Świerczewską – Derdowskiego – rondo Gierosa i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy.

• przystanek „Szkoła Saleziańska” w obu kierunkach, czasowo został przeniesiony na ulice Derdowskiego (na zjeździe z ronda Gierosa kierunek Głębokie) oraz w zatokę autobusową na kierunku do placu Rodła. Przystanek „Piękna” w obu kierunkach uległ czasowej likwidacji.

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Czarnieckiego i Piekary w dniach 27/28 lutego 2014 - 1 września 2015 roku wymusiła zmianę trasy linii autobusowej 529 z powodu przebudowy ulicy Potulickiej i Narutowicza wraz z pętlą tramwajową na pętli Potulicka.

• linia 529 kursowała na trasie: Głębokie Jaworowa - Krzekowo - Plac Rodła po częściowo zmienionej trasie. Od przystanku plac Zawiszy linia jeździła ulicami: Narutowicza, Potulicką, Sowińskiego, Kusocińskiego, Dąbrowskiego i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy. Zawieszone zostały przystanki "Owocowa" i "Potulicka". Przystanek "Kusocińskiego" został przesunięty w rejon skrzyżowania ulic Kusocińskiego i Dąbrowskiego.

Etapowanie prac związanych z przebudową skrzyżowania ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona w dniach 7 czerwca - 9 listopada 2016 roku wymuszały częste zmiany tras i likalizacji przystanków linii kursujących w tym rejonie.

Prace prowadzone przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji, w dniach 13 - 14 lipca 2016 roku nastąpiło wyłączenie z ruchu ulicy Reduty Ordona na odcinku od Mickiewicza do Łukasińskiego. Zmianie uległy trasy linii: 53, 74, 75, 80, 521, 527, 529.

• linia 529 – jadąc w kierunku placu Rodła kursowały od przystanku ,,Wernyhory" ulicami Żołnierską, Somosierry, Łukasińskiego i dalej swoją trasą. Przystanek ,,Reduty Ordona’ dla autobusów jadących w kierunku placu Rodła został przeniesiony za skrzyżowanie z ulicą Somosierry.

1 czerwca 2017 roku, na wniosek pasażerów i Rady Osiedla Gumieńce, ZDiTM uruchomił dodatkowy przystanek "Ku Słońcu" nr 20424 dla linii nocnych 528 i 529 w kierunku Pomorzan i Krzekowa. Przystanek zlokalizowany został w istniejącej zatoce autobusowej przy kompleksie Szkół Salezjańskich na ulicy Ku Słońcu pomiędzy przystankami "Ku Słońcu" na ulicy Okulickiego a "Szkoła Salezjańska".

W dniach 9 - 10 kwietnia 2018 roku z powodu awarii wodociągowej i prac prowadzonych przez ZWiK przy jej usunięciu, wymusiła zmianę trasy na liniach 60 i 529.

Autobusy jechały zmienioną trasą od przystanku "Płocka Uniwersytet" do przystanku "Wrocławska Rubież". Trasa linii przebiegała od ronda Uniwersyteckiego ulicami Południową, Wierzbową, Dworską do Krakowskiej. Objazd obowiązywał w obu kierunkach.

Na czas awarii nieczynne były dotychczasowe przystanki "Bronowicka", "Zielona", "Poronińska". Na trasie objazdu obowiązywały przystanki "Reda", "Wierzbowa", "Braniborska", "Chobolańska". Linia jeździła według normalnych rozkładów jazdy.

Od 25 listopada 2019 - 27 kwietnia 2020 roku, linia w związku z I etapem przebudowy ulicy Szafera na odcinku od Wojska Polskiego do Szerokiej, jeździła według normalnego rozkładu jazdy objazdem (w obu kierunkach): od przystanku „Tor Kolarski” ulicami Jarzyńskiego i Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Linia nie obsługiwała przystanku „Rondo Olszewskiego (Spacerowa)”.

Jaworowa <—> Plac Rodła Zegadłowicza — aleja Wojska Polskiego — Jarzyńskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego (z powrotem: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Taczaka — 26 Kwietnia — Santocka — Ku Słońcu — rondo Gierosa — Okulickiego — Wrocławska — Krakowska — rondo Uniwersyteckie — Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — Milczańska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — Dąbrowskiego — Piekary — Potulicka — Czarnieckiego — Owocowa — 3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego)

Od 27 kwietnia 2020 roku, z powodu sygnałów od pasażerów, dotyczących niedogodności związanych z przejazdem autobusami przez plac budowy, została podjęta decyzja o wycofaniu kursujących linii z ulicy Szafera, aż do odwołania. Linie 529 jeździła objazdem. Pozwoli to także wykonawcy na sprawniejsze prowadzenie robót na odcinku, po którym do tej pory odbywa się ruch pojazdów.

Autobusy linii w obu kierunkach kursowały zmienioną trasą od przystanku „Klonowica Zajezdnia” ulicami Klonowica, Unii Lubelskiej i alei Wojska Polskiego do ronda Olszewskiego i dalej bez zmian.

Jaworowa <—> Plac Rodła
Zegadłowicza — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — aleja Wojska Polskiego — Unii Lubelskiej — Klonowica — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego (z powrotem: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Taczaka — 26 Kwietnia — Santocka — Ku Słońcu — rondo Gierosa — Okulickiego — Wrocławska — Krakowska — rondo Uniwersyteckie — Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — Milczańska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — Dąbrowskiego — Piekary — Potulicka — Czarnieckiego — Owocowa — 3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego)

6 lipca 2020 roku przywrócono ruch na Szafera na odcinku rondo Olszewskiego - rondo Szczecińskich Olimpijczyków. W związku z tym autobusy linii powróciły na swoją starą trasę przez Szafera i Zawadzkiego (w obu kierunkach) według stałego rozkładu jazdy.

Jaworowa < — > Plac Rodła
Zegadłowicza — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Szafera — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Zawadzkiego — Klonowica — Żołnierska — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego (z powrotem: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego) — Taczaka — 26 Kwietnia — Santocka — Ku Słońcu — rondo Gierosa — Okulickiego — Wrocławska — Krakowska — rondo Uniwersyteckie — Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — Milczańska — aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — Dąbrowskiego — Piekary — Potulicka — Czarnieckiego — Owocowa — 3 Maja — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — plac Żołnierza Polskiego — aleja Wyzwolenia (z powrotem: aleja Wyzwolenia — plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego)

Otwarcie od podstaw przebudowanej pętli Głębokie od 1 grudnia 2020 roku na pętlę tramwajowo - autobusową, skutkowało zmianą w kursowaniu linii 529. Autobusy linii w obu kierunkach zatrzymują się od tej pory na przystankach umieszczonych przy jezdni alei Wojska Polskiego (dotychczasowe przystanki dla linii zastępczej 809. która została zlikwidowana).

W dniach 29 maja - 23 lipca 2021 roku z powodu zamknięcia przejazdu w ciągu alei Wyzwolenia na odcinku od placu Żołnierza do placu Rodła linia jeździła objazdem w kierunku placu Rodła przez plac Żołnierza Polskiego, plac Hołdu Pruskiego i ulice Matejki.

Przystanek krańcowy „Plac Rodła” dla linii 529 zlokalizowano przy budynku ZUS (dotychczasowy przystanek krańcowy linii 107, nr 11523). Bez zmian obowiązuje zatrzymanie na przystanku „Plac Rodła” w ciągu al. Wyzwolenia (w kierunku Krzekowa i Jaworowej, nr 11535).

Z dniem 24 lipca 2021 roku z powodu kolejnego etapu przebudowy torowisk w rejonie placu Żołnierza Polskiego i Matejki, ZDiTM wprowadził kolejne zmiany w kursowaniu linii. Autobusy linii 529 między przystankami „Brama Portowa” a „Plac Rodła” kursowały przez Niepodległości i Wyzwolenia.

Przystanek krańcowy „Plac Rodła” zlokalizowany był w ciągu Wyzwolenia na odcinku pomiędzy ulicami Małopolską i Mazowiecką (nr 11532). Od przystanku krańcowego autobusy w kierunku Jaworowej i Krzekowa kursowały przez Wyzwolenia, nawrót na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Matejki, do przystanku „Plac Rodła” w ciągu Wyzwolenia za placem Rodła (nr 11535) i dalej bez zmian.

Z dniem 9 października 2021 roku nastąpiły kolejne zmiany w rejonie placu Rodła z powodu remontu torowisk - zlikwidowano wszystkie przystanki autobusowe zlokalizowane w ciągu alei Piłsudskiego na odcinku między placem Rodła a ulicą Matejki.

Autobusy linii 529 wykonywały nawrót na placu Rodła. Lokalizacja przystanków nie uległa zmianie.

Z dniem 18 grudnia 2021 roku nastąpiły kolejne zmiany z powodu remontu torowisk w związku z tym autobusy linii 529 od placu Żołnierza Polskiego kursowały przez Wyzwolenia, Mazowiecką, plac Hołdu Pruskiego do placu Żołnierza Polskiego i dalej bez zmian. Przystanek końcowy zlokalizowano w ciągu Wyzwolenia przy delikatesach (nr 11532). Dla linii 529 nieczynny był przystanek „Plac Żołnierza Polskiego” w kierunku Krzekowa/Jaworowej.

Rozpoczęcie kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych w rejonie placu Rodła wymusiło od dnia 16 czerwca 2022 roku zmiany na okres około dwóch tygodni wprowadzenie zmian w kursowaniu linii.

• Autobusy linii 529 kursowały na skróconej trasie do przystanku „Plac Żołnierza Polskiego” (nr 11313), zlokalizowanego w ciągu al. Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z ul. Małopolską. Powrót następował przez ul. Małopolską, pl. Hołdu Pruskiego, pl. Żołnierza Polskiego (al. Kwiatową), al. Niepodległości do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Zlikwidowano dotychczasowy przystanek „Plac Rodła” (nr 11532).

Przywrócenia ruchu drogowego w rejonie placu Rodła, po jego generalnym remoncie z dniem 1 lipca 2022 roku (dla linii nocnych od nocy z 1 na 2 lipca) wprowadzono zmiany w kursowaniu linii autobusowych. I tak autobusy linii kursują:

Na linii 529 przywrócona zostanie trasa Krzekowo/Jaworowa – Plac Rodła. W kierunku pętli „Krzekowo” i „Jaworowa” autobusy wykonują nawrót na placu Rodła. Przystanek końcowy „Plac Rodła” (nr 11532) zlokalizowano w ciągu Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z Mazowiecką. Likwidacji uległ przystanek „Plac Żołnierza Polskiego” (nr 11313), zlokalizowany w ciągu Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z Małopolską. Dodatkowo w kierunku pętli „Krzekowo” i „Jaworowa” uruchomiono przystanki: „Plac Rodła” (nr 11535), zlokalizowany w ciągu Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z Mazowiecką (przy „Locie”), oraz „Plac Żołnierza Polskiego” (nr 11311), zlokalizowany w ciągu Wyzwolenia przed placem Żołnierza Polskiego.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.