Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji


* * *

Temat linii 529 na trasie Plac Rodła - Głębokie Jaworowa opracował Michał Szczerbiński na podstawie informacji własnych.

Linia 529: Plac Rodła - Głębokie Jaworowa

Trasa linii:
Plac Rodła – Aleja Piłsudskiego - Plac Rodła - Aleja Wyzwolenia - Plac Żołnierza Polskiego - Aleja Niepodległości - Plac Brama Portowa - Aleja Niepodległości - Aleja 3 Maja - Owocowa - Czarnieckiego - Potulicka - Piekary - Dąbrowskiego - Aleja Powstańców Wielkopolskich - Milczańska - Mieszka I - Południowa - Rondo Uniwersyteckie - Południowa - Radomska - Cukrowa - Rondo Uniwersyteckie - Krakowska - Wrocławska - Okulickiego - Ku Słońcu - Santocka - Witkiewicza - Żwirki i Wigury - Czorsztyńska - Mickiewicza - Wernyhory (z powrotem Wernyhory - Reduty Ordona - Witkiewicza) - Klonowica – Krzekowo - Klonowica - Zawadzkiego - Szafera - Aleja Wojska Polskiego – Zegadłowicza – Głębokie Jaworowa

Pierwszy dość zbliżony wariant tejże linii powstał podczas pierwszej reformy komunikacji nocnej, która miała miejsce 1 lipca 1997 roku. Utworzono wówczas linię 509 która kursowała na trasie: Głębokie – Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Bolesława Krzywoustego – plac Kościuszki – plac Zwycięstwa – 3-go Maja – Narutowicza – Potulicka – Czarnieckiego.

Pierwsza zmiana trasy nastąpiła dopiero 1 października 2003 roku, kiedy to przeprowadzono kolejną wielką reformę komunikacji nocnej. Przenumerowano z numeru 509 na 529 i zmieniono znacząco trasę. Od tej pory linia 529 kursuje na trasie: Plac Rodła – Krzekowo – Głębokie Jaworowa. Trasa ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego.

5 kwietnia 2005 roku z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego nad ulicą Południową ulega zmiana trasy linii 529. Autobusy między przystankami "Reda" i "Bronowicka" w obu kierunkach kursowały według normalnego rozkładu jazdy na zmienionej trasie z pominięciem ulicy Południowej i ulicy Radomskiej. Od przystanku "Reda" autobus pojechał ulica Cukrową (przystanek "Płocka"), zawrócił na pętli "Cukrowa" (dla linii 60 i 61 Bis), po czym wrócił ulicą Cukrową (ponownie zatrzymując się na przystanku "Płocka") i dalej pojechał ulicą Krakowską. Tymczasowo nieczynne były przystanki "Rondo", "Południowa" i "Radomska".

20 czerwca 2000 roku zmieniono nazwy przystanków z „Okulickiego – Kingi” na „Kwiatowa” a „Okulickiego – Ku Słońcu” na „Ku Słońcu”.

11 stycznia 2007 roku autobusy linii 529 w kierunku Krzekowa od ulicy Okulickiego kursowały objazdem przez ulicę Derdowskiego i ulicę Świerczewską do ulicy Santockiej. 12 kwietnia 2007 roku z powodu kolejnych etapów budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 zmienia trasę i kursuje: od ulicy Wrocławskiej przez ulicę Okulickiego, ulicę Kwiatową i ulicę Ku Słońcu do przystanku "Szkoła Salezjańska" i dalej po zwykłej trasie.

Kolejna zmiana trasy nastąpiła 28 kwietnia 2007 roku, kiedy to zaczęto budowę kolejnego etapu ronda na Gumieńcach. W kierunku placu Rodła obowiązywał objazd - od przystanku "Szkoła Salezjańska" przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do przystanku "Kwiatowa" i dalej po zwykłej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Ku Słońcu" w kierunku placu Rodła. W zamian został uruchomiony przystanek "Kręta". Zamieszanie trwało do 31 lipca 2007 roku.

Z powodu robót kanalizacyjnych od 10 maja do 20 czerwca 2007 roku linia 529 kursowała objazdem: od przystanku "Bracka" przez ulicę Witkiewicza i ulicę Derdowskiego do ulicy 26 Kwietnia i dalej po normalnej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Taczaka", a w kierunku Krzekowa trasa nie uległa zmianie.

Z powodu następnego etapu budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 znowu ulega zmianie. Autobusy kursowały przez ulicę Ku Słońcu z pominięciem ulicy Kwiatowej.

Od 27 sierpnia do 2 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych w rejonach ulicy Taczaka zostaje zmieniona kolejny raz trasa. Autobusy od przystanku "Reduty Ordona" kursowały objazdem przez ulicę Łukasińskiego, ulicę Grota-Roweckiego i ulicę Witkiewicza do ulicę Taczaka. Nieobsługiwane były przystanki: "Kleeberga" i "Bracka" oraz "Taczaka" w kierunku Krzekowa. W kierunku placu Rodła został uruchomiony dodatkowy przystanek "Berlinga" na ulicy Grota-Roweckiego.

Od 13 października do 20 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych na nowym rondzie na Gumieńcach zmieniono trasę linii. Autobusy linii 529 w kierunku placu Rodła od przystanku "Ku Słońcu" na ulicy Ku Słońcu kursowały przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do ulicy Okulickiego. Rozkład jazdy nie uległ zmianie.

W dniach 13 - 20 października 2006 roku został zamknięty dla ruchu wjazd w ulicę Okulickiego z kierunku ulic Derdowskiego i Ku Słońcu z powodu robót wodno kanalizacyjnych pod jezdnią w związku z budową ronda ulic Ku Słońcu – Derdowskiego – Dworska w Szczecinie. Uległa zmianie trasa kursowania linii 60 i 529.

• linia 529 w kierunku placu Rodła kursowała po częściowo zmienionej trasie, od przystanku „Ku Słońcu” na ulicy Ku Słońcu przez ulice Ku Słońcu – Kwiatową do Okulickiego i dalej po stałej trasie, wg normalnego rozkłady jazdy.

W dniu dzisiejszym linia 529 jest obsługiwana przez dwie brygady a przewoźnikiem jest SPA Klonowica. Stałymi bywalcami są na tej linii były Autosany H6 lecz zdarzały się pojazdy przegubowe (MAN NG272), a nawet niskopodłogowe MAN-y NL283. Czas przejazdu w obydwu kierunkach wynosi 46 minut a długość trasy szacowana jest na około 23 kilometrów.

W dniach 6 marca - 2 kwietnia 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" zmieniono trasę linii 529. Kursy w kierunku pętli "Głębokie Jaworowa" od przystanku "Reduty Ordona" odbywać się będą ulicą Żołnierską i ulicą Klonowica, a dalej autobusy będą się włączać w swoją normalną trasę. Kursy skrócone do pętli "Krzekowo" są skrócone do przystanku Klonowica Zajezdnia.

Realizacja zadania pn. ”Budowa sygnalizacji świetlnej wraz z przyłączem na skrzyżowaniu ulic Ku Słońcu – Santocka oraz remontem ulicy Ku Słońcu na odcinku od ulicy Karola Miarki do ronda Lucjana Gierosa, w dniach 18 - 22 października 2010 roku zamknięto dla ruchu jezdnie południową (po stronie cmentarza) ulicy Ku Słońcu na odcinku od ronda Gierosa do ulicy Karola Miarki w związku z układaniem masy bitumicznej na całej szerokości jezdni.

Objazd w kierunku centrum miasta wytyczony został zgodnie z zatwierdzoną czasową organizacją ruchu przez ulicę 26 Kwietnia. Ruch w kierunku ronda Gierosa będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach.

• ;inia 529 w kierunku Głębokie Jaworowa od przystanku „Ku Słońcu” kursuje przez ulicę Ku Słońcu – rondo Gierosa – Derowskiego – Świerczewską do ulicy Santockiej i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy. W kierunku placu Rodła kursuje po stałej trasie.

• przystanek „Szkoła Saleziańska” czasowo został przeniesiony na ulice Derdowskiego na zjeździe z ronda Gierosa (przystanek wspólny z linią 528). Przystanek „Piękna” uległ czasowej likwidacji.

W dniach 18 - 24 listopada 2010 roku na czas prac budowy kolektora deszczowego w ulicy Santockiej przed skrzyżowaniem z ulicą. Ku Słońcu, została zamknięta dla ruchu ulica Santocka na odcinku od ulicy Świerczewskiej do ulicy Ku Słońcu.

• linia 529 w kierunku Głębokie Jaworowa, od przystanku „Ku Słońcu” kursuje przez ulicę Ku Słońcu – rondo Gierosa – Derdowskiego – Świerczewską do ul. Santockiej i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy.

• w kierunku placu Rodła kursowała od przystanku „Santocka” przez ulicę Świerczewską – Derdowskiego – rondo Gierosa i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy.

• przystanek „Szkoła Saleziańska” w obu kierunkach, czasowo został przeniesiony na ulice Derdowskiego (na zjeździe z ronda Gierosa kierunek Głębokie) oraz w zatokę autobusową na kierunku do placu Rodła. Przystanek „Piękna” w obu kierunkach uległ czasowej likwidacji.

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Czarnieckiego i Piekary w dniach 27/28 lutego 2014 - 1 września 2015 roku wymusiła zmianę trasy linii autobusowej 529 z powodu przebudowy ulicy Potulickiej i Narutowicza wraz z pętlą tramwajową na pętli Potulicka.

• linia 529 kursowała na trasie: Głębokie Jaworowa - Krzekowo - Plac Rodła po częściowo zmienionej trasie. Od przystanku plac Zawiszy linia jeździła ulicami: Narutowicza, Potulicką, Sowińskiego, Kusocińskiego, Dąbrowskiego i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy. Zawieszone zostały przystanki "Owocowa" i "Potulicka". Przystanek "Kusocińskiego" został przesunięty w rejon skrzyżowania ulic Kusocińskiego i Dąbrowskiego.

Etapowanie prac związanych z przebudową skrzyżowania ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona w dniach 7 czerwca - 9 listopada 2016 roku wymuszały częste zmiany tras i likalizacji przystanków linii kursujących w tym rejonie.

Prace prowadzone przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji, w dniach 13 - 14 lipca 2016 roku nastąpiło wyłączenie z ruchu ulicy Reduty Ordona na odcinku od Mickiewicza do Łukasińskiego. Zmianie uległy trasy linii: 53, 74, 75, 80, 521, 527, 529.

• linia 529 – jadąc w kierunku placu Rodła kursowały od przystanku ,,Wernyhory" ulicami Żołnierską, Somosierry, Łukasińskiego i dalej swoją trasą. Przystanek ,,Reduty Ordona’ dla autobusów jadących w kierunku placu Rodła został przeniesiony za skrzyżowanie z ulicą Somosierry.

1 czerwca 2017 roku, na wniosek pasażerów i Rady Osiedla Gumieńce, ZDiTM uruchomił dodatkowy przystanek "Ku Słońcu" nr 20424 dla linii nocnych 528 i 529 w kierunku Pomorzan i Krzekowa. Przystanek zlokalizowany został w istniejącej zatoce autobusowej przy kompleksie Szkół Salezjańskich na ulicy Ku Słońcu pomiędzy przystankami "Ku Słońcu" na ulicy Okulickiego a "Szkoła Salezjańska".

W dniach 9 - 10 kwietnia 2018 roku z powodu awarii wodociągowej i prac prowadzonych przez ZWiK przy jej usunięciu, wymusiła zmianę trasy na liniach 60 i 529.

Autobusy jechały zmienioną trasą od przystanku "Płocka Uniwersytet" do przystanku "Wrocławska Rubież". Trasa linii przebiegała od ronda Uniwersyteckiego ulicami Południową, Wierzbową, Dworską do Krakowskiej. Objazd obowiązywał w obu kierunkach.

Na czas awarii nieczynne były dotychczasowe przystanki "Bronowicka", "Zielona", "Poronińska". Na trasie objazdu obowiązywały przystanki "Reda", "Wierzbowa", "Braniborska", "Chobolańska". Linia jeździła według normalnych rozkładów jazdy.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer