Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


65 lat powojennej komunikacji
przejażdżka sentymentalna

* * *

18 września 2010 roku staraniem Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej, Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Tramwajów Szczecińskich, Województwa Zachodniopomorskiego, Przewozów Regionalnych oraz Gminy Miasto Police zostały zorganizowane obchody 65 rocznicy komunikacji miejskiej w powojennym Szczecinie oraz 100 lecia linii kolejowej do Trzebieży.

foto: Janusz Światowy
Przejażdżkę rozpocząłem na Basenie Górniczym o godzinie 10.21 wsiadając do składu tramwajowego typu 105N (720+701) w barwach kremowo-czerwone oznakowanym jako linia specjalna 802, która dowiozła nas do Muzeum Techniki na ulice Niemierzyńską.

Po drodze na Placu Rodła spotkaliśmy linie 801 relacji Pomorzany - Muzeum Techniki (obsługiwana składem wagonów zabytkowych 4N1+4ND1 293II+343).

foto: Janusz Światowy
Po wejściu na dziedziniec Muzeum Techniki oczom naszym ukazały się wystawione na nim eksponaty. Stały tam: autobus San, ogórek, wagony tramwajowe - piaskarka LIV, Bremen 144, N 167, N216 jak również 105N -713. Pod antresolą stały motocykle - Junak z przyczepą, Sokół itp. a pod wiatą 2 samochody wojskowe, strażacki Żuk i Nysa.

foto: Janusz Światowy, ulica Niemierzyńska
Po około 2 godzinach wsiedliśmy do podstawionych o godzinie 12.06 na przystanku przez Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej składów tramwajowych 4N+4ND (293+343), 105N (720+701), 105N2k/2000 (790+792)i Moderus (696+712). Metą był przystanek przed Dworcem Głównym przyjazd o 12.23.

Imprezy te, są częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który promuje m.in. komunikację miejską i proekologiczne rozwiązania transportowe.

foto: Janusz Światowy
Jednak największa atrakcja czekała nas właśnie na dworcu, gdzie stał pociąg przygotowany na przejażdżkę na trasie Szczecin-Trzebież. Trasa od 2002 roku wyłączona jest z ruchu pasażerskiego. Od tego czasu na linii tej pozostały tylko pociągi towarowe. Należy do jednej z najbardziej malowniczych w Polsce. Skład wyruszył z Dworca Głównego o godzinie 12.50. Po drodze pociąg zatrzymywał się na Turzynie, Niebuszewie, Glinkach, Skolwinie, Policach i Trzebieży z której z powrotem wyjechaliśmy o godzinie 14.40. Przejazd był darmowy. Pociąg był bardzo przepełniony. Szkoda, że organizatorzy nie podstawili dłuższego składu. Zainteresowanie było bardzo duże.

Jadąc tą trasą przeżyłem prawdziwy szok. W dzieciństwie i młodzieńczych latach jeździło się tą linią nad Zalew Szczeciński, cieszyła się ona dużym powodzeniem też ze względu na dojazdy ludzi z pracy i do pracy. Stacyjki i infrastruktura kolejowa były w miarę zadbane i funkcjonowała normalnie.
foto: Janusz Światowy, dawna fabryka oaoieru
W tej chwili jest to obraz nędzy i rozpaczy. Popadające w ruinę i rozkradane budowle kolejowe lub całkowicie nie nadające się do użytku, zaniedbane porośnięte trawą i chaszczami perony. Nie mówiąc już o zaniedbanych i rozpadających się dzielnicach północnych Szczecina i upadłych zakładach, które dawały pracę tysiącom mieszkańców miasta. W tej chwili żeby to odtworzyć trzeba by wyłożyć miliony złotych.

Pomimo takiego upadku w dalszym ciągu jest trasą atrakcyjnie turystyczną. Walorem tej trasy są wysokie wzniesienia Wzgórz Warszewskich, lasy oraz osiedla i przysiółki sąsiadujące z linią. Warto więc zainwestować i uruchomić na powrót linie w związku z tym, że Szczecin ma się rozwijać jako ośrodek turystyki po upadku całego szczecińskiego przemysłu.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.