Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji w 2006 roku


* * *

Rozstrzygnięcie Plebiscytu 2005

6 dni po zakończeniu głosowania w Plebiscycie 2005, podajemy jego wyniki. Przypomnijmy, że plebiscyt ten miał wyłonić pozytywną osobę oraz pozytywne wydarzenie w szczecińskiej komunikacji miejskiej w 2005 roku według użytkowników i gości Serwisu KOMIS. Swoje głosy można było oddawać również na negatywną osobę oraz na negatywne wydarzenie.

Głosowanie trwało od 1 do 31 stycznia 2006. Wzięło w nim udział 57 osób. W pewnych kategoriach już na samym początku ustalili się faworyci. W innych walka o pierwsze miejsce trwała do końca.

Pozytywna osoba

Jedną z takich kategorii jest Pozytywna osoba. Początkowo na prowadzenie wysunął się Tomasz Tokarzewski. Mniej więcej po tygodniu od rozpoczęcia głosowania dali o sobie znać zwolennicy Zbigniewa Wicika - ilość głosów oddawanych na niego błyskawicznie rosła. Aż do zakończenia głosowania nie było pewności, kto zajmie pierwsze miejsce. Ostatecznie zwyciężył Zbigniew Wicik, który otrzymał 19 głosów. Drugie miejsce zajął Tomasz Tokarzewski - głosowała na niego tylko jedna osoba mniej niż na zwycięzcę. Jerzy Barański otrzymał 8 głosów.

Pozytywne wydarzenie

W tej kategorii Administratorzy typowali zwycięstwo Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. I nie pomyliliśmy się. Wkład STMKM w utworzenie Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" doceniło 29 osób. Drugie miejsce zajęły spółki autobusowe - Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Klonowica, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie oraz Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Zakup używanych autobusów z Niemiec został doceniony przez 11 osób. 10 osób uznało, że warto uhonorować wytrwałość firmy AMS w dążeniu do uzyskania zgody na ustawienie stu nowych wiat przystankowych. Cztery osoby uznały, że zwycięstwo w tej kategorii należy się Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego - według dwóch za zmiany w rozkładach jazdy, a według pozostałych dwóch - za linię 84. Nikt nie docenił wprowadzenia przez ZDiTM przystanków podwójnych.

Negatywna osoba

Również tutaj spełniły się przewidywania adminów - zwyciężył Mariusz Rabenda, dziennikarz szczecińskiego oddziału "Gazety Wyborczej". 23 osoby uznały, że jego artykuły na tematy związane z komunikacją miejską czynią więcej szkody niż pożytku. Niespodziewanie w ostatnich dniach miesiąca Mariusza Rabendę dogonił profesor Wojciech Bąkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, "ekspert" w dziedzinie szczecińskiej komunikacji miejskiej (cudzysłów wstawiony całkowicie świadomie). 21 osób uznało, że nie powierzyłoby mu przygotowania jakiejkolwiek ekspertyzy na ten temat. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęli prezesi SPA Dąbie i SPPK - Włodzimierz Sołtysiak i Andrzej Markowski za przedstawianie propozycji, z których dla szczecińskiej komunikacji nie wynikłoby raczej nic dobrego. Na tę nominację zagłosowało 10 osób.

Negatywne wydarzenie

Tutaj bezapelacyjnym zwycięzcą został prezydent Szczecina Marian Jurczyk wraz z Zarządem oraz Radą Miasta. Aż 24 osoby uznały, że to właśnie "dzięki" tym osobom i instytucjom szczecińska komunikacja miejska jest w fatalnej kondycji. Losy drugiego miejsca ważyły się do końca. Ostatecznie zajął je Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego za kontrowersyjną przebudowę ul. Krzywoustego. Na tę nominację głosowało 13 osób. Natomiast 11 osób stwierdziło, że stanowczo woli standardowy sposób utrzymania czystości wagonów tramwajowych, czyli ich mycie. Nie chcą uczestniczyć w zabawach z pędzlem, proponowanych przez zastępcę dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, Krzysztofa Turczyna. 5 osób nie uwierzyło w zapewnienia zakładowej "Solidarności", że połączenie wszystkich podmiotów świadczących usługi przewozowe w jedno przedsiębiorstwo będzie przyczynkiem do świetlanej przyszłości szczecińskiej komunikacji miejskiej.

Zwycięzcom gratulujemy, przegranym życzymy więcej szczęścia w kolejnych edycjach Plebiscytu (a może nie?). Już wkrótce postaramy się wręczyć wszystkim laureatom pamiątkowe dyplomy.


Plebiscyt 2005, czyli co goście i użytkownicy Serwisu KOMIS uważają za dobre, a co za złe w komunikacji miejskiej.

W roku 2005 wiele się wydarzyło w szczecińsko-polickiej komunikacji miejskiej. Każdy z nas ma swoją opinię jeśli nie na każdy, to na większość z tematów poruszanych w ciągu tego roku w naszym Serwisie. Przeglądając forum można dojść tylko do jednego wniosku - opinie są podzielone. Stąd też pomysł, aby zorganizować Plebiscyt 2005.

Czym jest Plebiscyt? Mamy nadzieję uhonorować wysiłek osób odpowiedzialnych za to, co w waszej opinii wydarzyło się najlepszego w komunikacji miejskiej w 2005 roku. Ale nie tylko. Nie możemy i nie chcemy poprzestawać na rozdawaniu laurów. Chcemy również napiętnować tych, którzy są odpowiedzialni za fatalną sytuację szczecińskiej komunikacji.

Plebiscyt podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej z nich, rozpoczętej 11 grudnia 2005 i trwającej do końca roku 2005, zgłaszać można było swoje nominacje. Spośród Waszych propozycji, Administracja Serwisu KOMIS wybrała te, które wzięły udział w ostatecznym głosowaniu.

Głosy na nominacje można było oddawać od 1 do 31 stycznia 2006 roku. Dziś informujemy, kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach.

W kategorii Pozytywna osoba zwycięzcą został Zbigniew Wicik, otrzymując 19 głosów.
W kategorii Pozytywne wydarzenie bezapelacyjnie wygrało Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, które otrzymało 29 głosów.
Zwycięzcą kategorii Negatywna osoba został Mariusz Rabenda, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Zagłosowały na niego 23 osoby.
Laureatem ostatniej kategorii - Negatywne wydarzenie, został Marian Jurczyk, prezydent Szczecina, Zarząd Miasta oraz Rada Miasta. Zadecydowały o tym głosy 24 osób.
Już wkrótce postaramy się wręczyć wszystkim laureatom naszego Plebiscytu pamiątkowe dyplomy. Dla przypomnienia podajemy poniżej wszystkie nominacje, na które można było oddawać swoje głosy.

Opracowanie Maciej Kubień zródło "Serwis Komis" 6 luty 2006 roku.


* * *

Wręczyliśmy pierwszy dyplom

Pan Zbigniew Wicik, zastępca dyrektora ds. transportu miejskiego w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego, odebrał dziś z rąk administratorów Serwisu KOMIS, Marcina Stefanowicza i Macieja Kubienia, dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w Plebiscycie 2005 w kategorii "Pozytywna osoba".

Wydarzenie miało miejsce o godz. 10 w siedzibie ZDiTM. Po wręczeniu dyplomu przez ponad godzinę rozmawialiśmy z dyrektorem Wicikiem na temat tego, jakie zmiany zaszły w komunikacji miejskiej podczas jego 50-letniej pracy. Poznaliśmy też opinię na temat niektórych propozycji poprawienia stanu komunikacji miejskiej, prezentowanych m. in. przez radnych. Zastanawialiśmy się również, jak w najbliższym okresie będzie się kształtowała sytuacja szczecińskiej KM.

Opracowanie materiału i zdjęcie dyplomu Maciej Kubień zródło "Serwis Komis" 14 luty 2006 roku. .

* * *

1139946132.jpg

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer