Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji w 2006 roku


* * *

Przekazanie eksponatów

W dniu 7 czerwca 2006 roku odbyła się mała uroczystość przekazania eksponatów dla nowo utworzonego Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki (pierwotnie miała się odbyć pod koniec maja). Uroczystość ta została zorganizowana na terenie zajezdni tramwajowej Pogodno znajdującej się przy alei Wojska Polskiego 200. Na torowiskach zajezdni stanęły obok siebie tramwaje: odremontowany "Bremen", techniczne - przerobione z byłych wagonów poniemieckich i wagony typu "N" uratowane przed kasacją.

Akt przekazania wspomnianych eksponatów został podpisany przez dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego p. Jerzego Manduka i dyrektora muzeum p. Stanisława Horoszko na przedwojenny biurku przy którym urzędowali dyrektorzy firmy - niemieccy, jak i pierwszy polski dyrektor p. Stanisław Klabecki.

Należy przy tej okazji wspomnieć, że ponad 50 - letnie tramwaje zostały uratowane dzięki ludziom skupionym w Szczecińskim Towarzystwie Miłośników Komunikacji przy wsparciu MZK Szczecin.

Przekazane tramwaje na stałe będą teraz stacjonować w zamkniętej w 2004 roku zajezdni "Niemierzyn"- przekształconej w muzeum. Dyrektor Jerzy Manduk obiecał również, że jesienią po wycofaniu z eksploatacji wagonów 102Na, jeden zostanie przekazany do muzeum.

W dniu dzisiejszym w godzinach nocnych odjechały z Pogodna do muzeum na teren zajezdni Niemierzyn 6 z 10 wagonów tramwajowych przekazanych przez MZK. Są to wagony Dessau 022 i 026, Bremen 035 i 037'', 4N 036 oraz B4 (l) 551. Cała kawalkada wagonów historycznych dotarła na nowe miejsce postoju bez problemów.

* * *

zaproszenie.jpg
pieczenc.jpg
wyszaka.jpg

* * *

mlotek.jpg
mlotek_1.jpg
mlotek_2.jpg
mlotek_3.jpg

* * *

Wyżej na pierwszym zdjęciu, środek strony z zaproszenia wydanego przez Miejski Zakład Komunikacyjny dla gości na uroczystość przekazania eksponatów dla Muzeum Techniki i Komunikacji. Niżej odcisk w laku oryginalnej (zachowanej do obecnych czasów) pieczęci pierwszej nazwy firmy "Tramwaje i Autobusy Miasta Szczecina". Jest to, pieczęć odlana w brązie tzw "młotkowa". Na samym końcu zdjęcie zrobione w 1945 roku w tle z gruzami i jadącym składem tramwajowym na ulicy Wyszaka. Po prawej stronie zdjęcia budynku z barem "Syrena", później Domem Rybaka, a teraz trwa remont tego budynku prawdopodobnie będzie tam hotel. A na samym końcu foto oryginalnej pieczęci (wykonanej z brązu) tzw. młotkowej "Tramwaje i Autobusy Miasta Szczecina".


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer