Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji w 1995 roku


* * *

Opracowanie Grzegorz Stasiński. Nr 12/ 1995 rok.


* * *

Problemy taborowe w Trakcji Tramwajowej

Trakcja Tramwajowa zbliżając się do końca 1995 r, stoi przed problemem zapewnienia taboru tramwajowego liniom obecnie obsługiwanym jak również liniom reaktywowanym: "trójce" i "jedynce". Na koniec października 95 r. w posiadaniu trakcji znajdowało się 177 wagonów 105 N i Na, 30 wagonów typu N oraz 21-ND i 21 przegubowych 102 Na; ogółem 249 wagonów.
Codziennie zajezdnie tramwajowe wysyłają na linie 186 wagonów.

Linia "3" jest obsługiwana czterema składami złożonymi z wagonów typu N i ND jeżdżącymi trasą: pętla Pomorzany - zajezdnia Niemierzyn. Nieznane są losy reaktywowania linii "1", ale należy się spodziewać, że po zakończeniu przebudowy al. Woj. Polskiego powróci ona na stałe, co spowoduje zaangażowanie kolejnych składów. Trakcja Tramwajowa eksploatuje jeszcze 51 wagonów o średniej wieku 57 lat, które w szybkim tempie należy wycofywać z ruchu i kasować. Ich stan techniczny oraz proste, wręcz prymitywne rozwiązania techniczne nie zapewniają należytego bezpieczeństwa pasażerom.

Wagony tramwajowe produkowane przez "KONSTAL" w podstawowej wersji są dość kosztowne. Jeden wagon to wydatek ok. 6 mld starych złotych, a na wymianę wszystkich N potrzebnych jest ok. 300 mld starych złotych. Dużo mniej kosztownym jest zakup wagonów wycofywanych z eksploatacji w Niemczech. Pierwsze rozpoznanie oferty przedstawionej przez przedstawicieli niemieckich odbyło się pod koniec września 1995 r. na pisemne polecenie prezydenta miasta. Dalszych kroków już nie podjęto z powodu wyraźnego zakazu z Urzędu Miasta. Oferty niemieckie są bardzo ciekawe ze względów ekonomicznych i technicznych. Wiele miast w Polsce skorzystało z takich ofert chwaląc sobie transakcje. Tabor ten pomimo swego wieku spełnia wymagania ochrony środowiska.

Informacje uzyskane od oferentów mówią o stosunkowo cichej pracy (ok. 57 dB), dużej pojemności oraz bezpiecznych drzwiach. Zastąpienie starych tramwajów typu N innymi wagonami to nie jedyny problem Trakcji Tramwajowej. Należy pamiętać, że eksploatowane wagony typu 105 N to 17-letnie egzemplarze wymagające ciągłych i kosztownych remontów.

Obecne kierownictwo firmy rozumiejąc problemy taborowe Trakcji Tramwajowej poczyniło kroki, które zaowocują na koniec 1995 r. dostawą 2 tramwajów oraz ośmioma remontami kapitalnymi o pełnym zakresie i piętnastoma o zakresie niepełnym. Średnio rocznie 18 wagonów wymaga pełnego remontu kapitalnego co będzie zawsze poważnym ale koniecznym wydatkiem finansowym. W roku 1996 zostanie wycofanych z eksploatacji kolejnych 30 tramwajów typu N a ograniczenie rozkładu jazdy nie rozwiązuje problemu. Ostatnie działania kierownictwa zakładu w kwestii remontów jak też w kontaktach z Urzędem Miejskim pozwalają na bardziej optymistyczne spojrzenie w 1995 roku.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer